Wie zich aan een ander spiegeit Mikojan geeft Kennedy geen duimbreed toe Procesverbaal voor ontgroeners, houding van corpsarts in geding Oostenrijkse kabinetsformatie: langdurige, moeizame kwestie Gesprek van drie uur over CUBA Begroting van Rijnland Nader onderzoek gelast Dode en zes gewonden bij autobotsing Volkspartij wil verscheidene belangrijke veranderingen pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 november 1962 Vierde blad no. 30820 De Russische eerste vice-premier Mikojan heeft gisteravond in het Witte Huis ruim drie uur met president Kennedy gesproken over de Cubaanse kwestie. Na afloop zei Mikojan tot verslag gevers, dat de onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de V.S. zouden worden voortgezet „om de kwestie-Cuba definitief te rege len". Hij deelde mee, dat Kennedy en hij waren overeengekomen de afgevaardigden van beide landen in New York opdracht te geven het overleg voort te zetten. Mikojan toonde zich na het on derhoud een van de langdurigste ontmoetingen die Kennedy ooit met een lid van de Russische regering heeft gehad in een opgewekte stemming. In kringen van het Wit te Huis werd echter gezegd, dat in geen enkele kwestie wezenlijke voor uitgang was geboekt. President Ken nedy zou teleurgesteld zyn over het onderhoud, omdat dit geen enkele po sitieve aanwijzing had opgeleverd, dat do Sowjet-Unie bereid is een nieuwe fase van geven en nemen in de ver houdingen tussen Oost en West in te gaan. De president had na de Rus sische toezeggingen inzake Cuba ge hoopt, dat de Sowjet-Unie wellicht ook op ander gebied van een soepeler houding blijk zou geven. Op de bijeenkomst is voornamelijk gesproken over Cuba. Maar ook Laos en de ontwapening, met inbegrip van een kernstop-verdrag, waren even ter sprake gekomen. De kwestie-Berlijn was evenwel niet aangeroerd. Op de bijeenkomst waren van Ame rikaanse zijde aanwezig president Kennedy, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en de voormalige Amerikaanse am bassadeur in Moskou Llewellyn Thompson, die nu speciale zaakge lastigde is van de president. Miko jan was vergezeld van de Russische ambassadeur, Dobrinin, en de Rus sische ambassadefunctionaris Igor Boebonow. Voorts waren drie tolken twee Amerikanen en een Rus aanwezig. De sfeer tijdens de ontmoeting werd door kringen van het Witte Huis openhartig en zakelijk genoemd, niet gespannen. Er heerste het ge voel, zo merkten deze kringen op, dat er sinds het begin van de crisis wel wat vooruitgang in de Cubaanse kwestie is geboekt, maar dat nog een aantal punten om een oplossing vraagt Een van deze punten, zo werd gezegd, is de belangrijke kwestie van inspectie ter plaatse op Cuba. TUdens de crisis rond Cuba ston den er vjjf divisies valschermjagers, De verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland hield In het Gemeenlandshuls te Lei den haar begrotingsbijeenkomst. De dijkgraaf herdacht het overlijden van Prinses Wilhelmina. De Leidse wethouder G. J. Piena werd toegela ten als hoofdingeland-plaatsvervan ger voor het gebouwd eigendom ln de gemeente Leiden. Aan een verhoging van de omslag voor het ongebouwd, die sinds 1957 f 12.- per hectare bedraagt, zal men, gezien de ontwikkeling van het loon- en prijspeil, niet meer kunnen ont komen. Door de reserve aan te spre ken kan de verhoging beperkt blij ven tot f3.- per hectare, zodat het bedrag van de omslag over onge bouwd f 15 - per ha zal gaan bedra gen. De omslag over het gebouwd kon ongewijzigd blijven. Uitvoerig werd van gedachte gewisseld over de vraag of er wellicht met het oog op de relatief zware lasten die op het ongebouwd drukken, aanleiding be staat het systeem van lastenheffing te herzien. Volgend jaar zal dit vraagstuk nader aan de orde komen. Een nieuwe bezoldigingsverordening werd vastgesteld, waarin o.a. een aanpassing van het rangenstelstel aan de huidige behoeften verwerkt is. De interne dienstopbouw werd ge wijzigd door instelling van een af deling financiën bij de secretarie, hetgeen gepaard ging met een wM- ziging van regelingen, waaronder de instructies voor de diensthoofden. Kerkelijk Leven PAUS LIJDT AAN BLOEDARMOEDE In een officieel communiqué over de gezondsheidstoestand van Paus Johannes is donderdag medegedeeld, dat de Paus sinds enige tijd lijdt aan maagstoomissen, welke tot een „vrij grote mate" van- bloedarmoede heb ben geleid. Voor deze symptomen wordt mi sinds enige tyd behandeld, waarbij een dieet werd voorgeschreven. Al les geeft reden te hopen, dat de Paus spoedig zijn audiënties zal kunnen hervatten, aldus het communique. De pauselijke lijfarts professor Gasbarrini wees alle geruchten over een operatie van de Paus van de hand. Ook een hoge Vaticaanse functionaris sprak dergelijke geruch ten tegen. NED. HERV. KERK Beroepen te Drogeham (toezP. E. van Ootjen te Gaast (Fr.) te Oud- Beljerland P. J. Bos te Sprang Aan genomen naar Blfjham (toez.) K. G. de Noord te Mantgum naar Tweede Exlocrmond H. van Dijk te Westerhaar het beroep van de classis Haarlem als predikante voor bultengew werk zaamheden (Meer en Bos) mej. J. H. Bethe, vlc. te Heemstede. Bedankt voor Vlaardingen (toez.) J. Kooien te Reeu- wljk. GEREF. KERKEN Beroepen te HUlegersberg-Terbregge C. L Tlmmers te Amstelveen. Aange nomen naar Barchem H. J Huyser, kand. te 's-Gravenhage. die bedankte voor Helnkenszand, Oldeboorn. Scha- rendljke en voor Schettens c.a. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lethbrldge (Alberta. Canada) P. Blok te Dirksland. die be dankte voor Kapelle-Blezelinge. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Utrecht F. E. Huizlnga te Hengelo (O.). infanterie en tanktroepen klaar om Cuba binnen te vallen, als het sein hiertoe gegeven zou zijn. Dit is gis teren meegedeeld door het Ameri kaanse ministerie van Defensie. In totaaJ had men 340 000 man, duizen den vliegtuigen en honderden oor logsschepen voor de crisis bij elkaar gebracht. Een speciaal alarm gold voor de bemanning van batterijen voor 144 intercontinentale raketten. De correspondent in Washington van de Prawda het orgaan der Rus sische communistische partij, schreef gisteren dat „aan president Kenne dy de eer moet worden gegeven dat hij, in de gecompliceerde politieke situatie die thans in de Verenigde Staten bestaat, niet heeft toegegeven aan de druk van zijn meest agres sieve adviseurs en de verstandige or der heeft gegeven de vlootblokkade tegen Cuba op te heffen". Auto's muurvast tussen brugleuning Twee auto's zijn gisteravond om streeks acht uur op de brug in de Hoofdweg bij Buiten Kaag met volle snelheid tegen elkaar gevlogen. Na de botsing zaten de beide wagens muurvast tussen de brugleuning. Van de inzittenden van de auto uit Nieu we Wetering, een man en vier vrou wen, liepen drie vrouwen lichte ver wondingen op. Zij werden overge bracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. In de andere auto zat een inwoner van Lisse. Deze bleef ongedeerd. MOTORRIJDER TEGEN BESTELAUTO Op de Herenweg te Noordwyk vond een verkeersongeval plaats toen een bestelauto plotseling linksaf sloeg om een landweggetje in te rijden. De heer J. Laan uit Noordwijk, die op een motor naderde, botste tegen de zijkant van de wagen op en kwam te vallen. Hij brak een sleutelbeen en moest naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden overgebracht. Advertentie Oh... Sint 't is niet te geloven! Wat heeft U me verwend. Een MIAMI GRAND LUXE! Zo'n apart gasfornuis voor de heerlijkste gerechten Kip aan het draaispit, gratiné-schotels, biefstuk van de grill. Reken maar dat man en kinderen nu óók verwend worden. Naar aanleiding van het onderzoek dat een commissie van rechtskundigen in opdracht van de Amsterdamse procureur-gene raal mr. H. R. de Zaaijer heeft ingesteld naar de excessen tijdens de recente ontgroening in Amsterdam en Utrecht, heeft mr. de Zaaijer na overleg met de officier van Justitie, opdracht gegeven proces verbaal wegens mishandeling op temaken tegen drie studenten uit Amsterdam en twee uit Utrecht. Voorts heeft hij de politie op dracht gegeven twee incidenten bij de ontgroening in Amsterdam nader te onderzoeken. Het rapport betreffende de houding die de Amsterdamse corpsarts bij de excessen heeft ingenomen, heeft mr. de Zaaijer ter hand gesteld aan de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid met het verzoek te overwegen of er termen aanwezig zijn de houding van de arts tuchtrechtelijk te laten be oordelen. „Geen herhaling"' Mr. de Zaaier zei vanochtend op een persconferentie ervan overtuigd te ziin dat de ergerlijke excessen bij de ontgroening zich niet meer zullen (Van onze R'damse correspondent) Een z.g. combi-auto is vanmorgen ln het donker op de hoek van de Groene Kruisweg en de Korperweg in Rotterdam-zuid tegen een zand- auto gebotst. De gevolgen waren zeer ernstig. Uit de combi, waarmee zeven mannen op weg naar hun werk wa ren, werden drie inzittenden geslin gerd. De 33-jarige J. Vlot uit Slie- drecht itijdens het. vervoer naar het Zuiderziekenhuis overleden. De per sonenauto, die met niet al te grote snelheid aan het hoofd van de linkse file op de Groene Kruisweg reed, schoot onder de uit Pernis afkom stige zware zandauto, die overigens herhalen. „Ik zou daarvoor mijn hand in het vuur willen steken", aldus mr. de Zaaijer, die alle betrokkenen per soonlijk heeft gesproken. Bij het on derzoek naar de ontgroeningsexces sen heeft hij steeds overleg ge pleegd met de commissie-Giltay Veth en later ook met de rector-magnifi- cus van de Universiteit van Amster dam. Met de laatste werd afgespro ken dat maatregelen van de zijde van het college van rector en assessoren van de universiteit en van de justitie onafhankelijk van elkaar zouden worden genomen. Zoals elders ver meld. heeft het college van rector en assessoren Inmiddels 14 leden van het corps geschorst. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 30 nov. Kaasmarkt: aan- fevoerd 10 partyen Goudse kaas en party Leidse kaas. Noteringen: Goudse le kwal. f2.38- 2.42. Leidse le kwal. tot f 2.56. Handel matig. LEIDEN, 30 nov. Veemarkt: aan voer stieren 8. melkkoeien 55. vette koelen 210. vare koeien 25. pinken 15. graskalveren 15. vette kalveren 55. nuchtere kalveren 23. vette schapen 60, vette lamm. 2093, varkens (zeugen) 36, schrammen 179, biggen 598, gelten 21. totaal 3393 stuks. Pryzen (resp le. 2e en 3e kwal): melkkoeten f 600-1000 p. stuk. vette koeien f 2.10-2.90 per kg schoon gew., vare koelen f 400-775 p. st„ pinken 1 250-470 ld., graskalveren f 175-230 ld., vete kalv. f 2-2.80 per kg levend gew.. nuchtere kalveren f 1.10-1.35 ld., vette schapen f 85-110 per 6tuk, vette lamm. f 100-130 ld., varkens (zeugen» f 250- 350 ld., schrammen f 75-95 id., biggen f38-48 ld. Handel melkkoeien zeer rustig, vette koelen redelijk, vare koeien rustig, pinken kalm, graskalveren kalm. vette kalveren vlot. nuchtere kalveren traag, vette schapen redeiyk. vette lamme ren redelyk, varkens (zeugen) stug. schrammen stug. biggen stug. AALSMEER. 28 nov. Euphorbia 95-115, Bouvardia 60-75. Calla 90-115. Clematis 70-120, Chrysanten gr. bl. 45-67, ld. geplozen 30-44 per stuk. ld. tros 130-75, Fresia 120-170, Cyclamen 160-210 per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN. 29 nov. Groenteveiling: waspeen per kist A- extra 4 60-5.50, Al 3.80-5.50, A2 3.20- 5.80. B-extra 4.30-4.60. Bl 3.60-4.40. B2 2-3.30. breekpeen per kist 80. an dijvie 28-39. groenekool 16. rodekool 12-18. boerenkool 22-26. prei 30-37. knolselderle per 100 st. 18-19, selderie per 100 bos 6-7, peterselie per 100 boe 15-17. Aanvoer waspeen 63.000 kg, waar van 20.000 kg voor export en 18.000 kg voor de Industrie werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 29 nov. Bloemenveiling: Fresia's 60-1.60. Tros- chry6anten: Paris 82-1.10, Golden Sail 1.03. Red Petrol 78-99, Kauffman 80- 94. Hundlnger 85-91. Little America 78-1.03. Delightfull 90-1.08. Thelma 60-1.17. Schlager 147-1.51. Criterion 80-99. Bacchus 66-85. Tros gemengd 93-1.12 per bos, ld. geplozen: Roltnda 25-28. Balcombe 22-40. Long Island 14-21. Paris 14-16. Lovellner8 9-18, Shoesmlth 34-36. Brigitte 10r12 p. bos. Am Anjers: rode Sim 33-40. roze Sim 29-41, witte Sim 20-25, Arthur Sim 30-35 per stuk. Rozen: Garnette 15- 22. Carol 15-25. Roselandla 28-35, Euphorbia 45-70 per stuk. RIJNSBURG. 29 nov. Bloemen veiling Troschrysanten: Thelma 1.15-1.25. Red Rollnda 1.40-1 45. Oran je Zon 1.20, White Shoesmlth 1.05- 1.10, Golden Sail 1.30. Criterium 1.30- 1.40. Long Island 1.35. Fresia: Irene 1.55-1.60. Buttercup 75-85. Golden Yellow 95-1.25 per bos. Hyacinten: Anne Marle 37-41, Tulpen: Roland met bol 41. Am Anjers: Sim roze 30-36 Sim rood 28-35, Sim wit 22-31 p.mmmi niet was beladen. De combi werd to taal verpletterd. Vier inzittenden za ten beklemd, zodat, de brandweer er aan te pas moest komen om het dak open te breken en zo de mannen te bevrijden. De gewonden zyn: de 33- Jarige N. Boer. Papendrecht in wendige bloedingen, gebroken rech- teramr), de 52-jarige W. van Houwe- lingen, Sliedrecht (gebroken onder kaak en ribfractuur». de 22-Jarlge J. Slagboom. Sliedrecht (verwondingen aan het hoofd), P. Vlot, Papendrecht (verwondingen aan het hoofd), de 20-jarige J. de Groot. Sliedrecht (rechtersleutelbeenfractuur en her senschudding) en de 48-jarige W. de Groot, Sliedrecht (schaafwonden). De gewonden zijn respectievelijk naar kzichtziekenhuis. Bergwegziekenhuis en Zuiderziekenhuis gebracht. Vier ziekenauto's waren op het alarm dat bij de GG en GD binnenkwam, uit gerukt. Dubbel vonnis in Boeroendi De Belgische pers heeft veront waardigd gereageerd op het uitspre ken van vyf doodvonnissen in Boe roendi tegen de daders van de moord op Prins Rwagasore. De Belgisehe ambassadeur Ls voor overleg naar Brussel teruggeroepen. De Belgische minister van Buitenlands? Zaken, Spaak, die op het ogenblik voor over leg inzake Kongo in New York ver toeft, is „diep ontroerd" door het nieuwe vonnis, aldus een officiële verklaring. De eerste vonnissen in deze zaak werden geveld, voordat Boeroendi on afhankelijk werd. De moord werd op 13 oktober van het vorig jaar ge pleegd. De moordenaar werd ter dood veroordeeld en spoedig daarna te rechtgesteld. Onder de vijf medebe- klaagden. die thans ter dood zijn veroordeeld, zijn een oud-minister van de voorlopige regering van Boe roendi en een politieke leider van de Christendemocratische party. Het slachtoffer was premier van Boe roendi tydens het Belgische voogdij schap. Van Belgische zyde is her haaldelijk verklaard, dat de techni sche hulp aan Boeroendi zou worden opgeschort, indien tot heropening van het proces zou worden overge gaan. De liberale Senator Lahaye eiste gisteren herziening van de overeen komst met Boeroendi, indien het nieuwe proces niet ongedaan zou worden gemaakt. In een schriftelij ke vraag noemde hij het nieuwe von nis een „bloeddorstige uitspraak". „Vijf beklaagden, die onder het Bel gische voogdijschap op de gebruike lijke wijze tot zeer zware straffen zijn veroordeeld, zyn opnieuw voor Het nieuwe NESTOR MARTIN „Miami Grand Luxe" semi-automatisch 5-vlams asfornuis. tralend wit geëmailleerd. Bedieningspaneel in „glacemail" 4 kookbranders en sudder- tevens centrale aansteekbrander gasstop (tijdschakelklok) met signaal lampje thermostaat infra-rood plafondgrill braadspit met elek tromotor zeer ruime oven met verlichting en venster in deur* opberg- lade tevens bordenwarmer kookplaat aansluitend tegen de wand. GASFORNUIZEN 3-, 4- of 5-vlams van f249.- tot f 645.- Incluslef afdekplaat. Leverbaar voor elke gassoort. Fabrieken In België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Italië, Spanje, Japan en Argentinië. Vraag uitvoerige Inlichtingen en folder bij Uw vakhandelaar of bij het Verkoopkantoor voor Nederland: NELL STUTTERHEIM N.V., DEN HAAG, POSTBUS 1143, TEL. 986760* Bezoekt onze toonzaal Noordeinde 29 hoek Heulstraat, Den Haag, tel. 070600509 LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Marls M. A.. dr vsn 8. Fokkema en W. Goedhart; Gerardlna D.. dr van A. Zweistra en G. Hogenes. Ondertrouwd: L. Vuur en M. Kap- teyn. Getrouwd: C van Klaveren en Chr. L van Duijvenbode. Overleden: W. Samsom, 93 Jr. een rechtbank gebracht, die geïmpro viseerd was en geen enkele bevoegd heid had. Er is een kaakslag toege bracht aan de Belgische recht spraak". (Van onze Weense correspondent) Aangezien de R.-K. Volkspartij by de jongste verkiezingen in Oosten rijk een grotere voorsprong heeft behaald dan zelfs een geboren optimist als Figl had durven verwachten, voelt zy zich sterk en zou zij de socia listen de wet willen voorschrijven. Maar deze tegenstanders voelen zich nauwelyks verzwakt, aangezien de Volkspartij slechts vyf zetels meer heeft in het parlement. Bovendien zUn de socialisten zich bewust van hun kracht en van hun onontbeerlijkheid, omdat hun tegenpartij ook in de toekomst op hun samenwerking is aangewezen. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK >u-oo. 100.I IN deze mistige tyd is 't voor allen zaak geen kou te vatten, geen griep op te lopen, geen influenza te krijgen. Ach: al die ziektes zijn eigeniyk één pot nat. Zy komen voort uit de kou en de nattigheid waar iedereen in deze weken mee te kampen heeft en die U slechts overwinnen kunt door lekker by de kachel of onder de dekens te kruipen. Dat is dan meteen een goeie kans om weer wat by te komen van alle vermoeienissen, die zelfs een vyfdaagse werkweek U bezorgen kan, juist omdat in die vijf dagen hetzelfde gepresteerd moet worden als vroeger ln zes OM geen kou te vatten is vóór alles nodig, dat U zich warm kleedt. Zelfs deze Jolige pinguin heeft dat goed in de gaten. Hij kreeg van z'n baas een warme trui en bevindt er zich bèet by Als U nu even verstandig bent als hy, loopt U niet 't minste gevaar ln de komende decembermaand ziek te worden. Niemand wil graag ziek zyn, vooral niet nu weer een rU feestdagen ln 't verschiet ligt. waarvan U alleen kunt genieten, als ge ln prima conditie bent. WAT hebben de op komst zijnde 8int-Nicolaas en de Kerstman aan mensen, die met zware hoofdpUn en een onuitblusbare hoest armzalig in bed liggen? Daarom: zorg ervoor goed ingepakt naar school, kan toor of wtór ge ook Uw bezigheden hebt, te gaan opdat een koorts van 40 graden zich niet meester van U maakt Zonder nu reclame te willen maken voor de truienzaken, is 't raadzaam 't voorbeeld van deze heldhaftige pinguïn voor ogen te houden: hy stapt met vreugde de bitterste kou tegemoet en lacht allen, die rillerig naar bed gegaan zijn. harteiyk uit. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht Denk daaraan als U bang bent dat de kou U te pakker, gaat krijgen. FANTASIO. Als voorzitter van de Volksparty heeft premier Gorbach de opdracht Kekregen tot vorming van een nieuw kabinet, maar de onderhandelingen zullen waarschynltik veel tyd in be slag nemen, omdat de socialisten Juist door hun nederlaag eerder een onverzoeniyke houding aannemen dan wanneer de verkiezingen met een j gelijkspel waren geëindigd, zy moe ten zo wel optreden om het vertrou wen van hun aanhangers terug te winnen Ondanks alle geruchten dat een ..grote" coalitie dus niet alleen met de socialisten, maar nu ook met de onbe'.angryke liberale party mo- gelyk zou zyn, is het wel zeker dat het bij de oude coalitie biyft tussen de twee grote partyen alleen. De onderhandelingen zullen moei lijk worden, niet alleen omdat de so cialisten met tegenzin tenminste één portefeuille. waarschUnlyk Buiten landse Zaken, zullen moeten afstaan, maar vooral ook omdat de Volkspar ty in de allereerste plaats het gehele a coalitie-statuut ln het beginsel zou J willen herzien, zy wil geen vermeer- j dering \an haar macht door meer f j portefeuilles, maar ze zou een einde j willen maken aan de alleenheer- schappij van de socialisten in een aantal genationaliseerde bedryven. f Daartoe behoren natuurlijk ook I een paar grote industrieën, vooral echter radio en t.v.. waarvan de hoofdfuncties in handen zyn van overtuigde socialisten. Uit de jongste verkiezmgscampagne Ls gebleken, in welke cmvang zy hiervan gebruik hebben gemaakt, dikwyis zelfs zo mateloor dat zy een deel van hun sympathieën verspeelden. Deze be langrijkste communicatiemiddelen r moeten dus volgens de Volksparty a losgemaakt worden uit de politieke invloedssfeer, maar het is de vraag of de socialisten hierop zullen ingaan. Een ander plan van de Volksparty betreft het invoeren van een plebis ciet inzake vraagstukken, waarover ln het kabinet geen eenstemmigheid kan worden bereikt. Er bestaan di verse problemen van groot belang die niet worden behandeld, laat staan opgelost, omdat een van de twee partijen haar veto daartegen uit spreekt. In feite zyn het vragen, waarvoor de publieke opinie de groot ste belangstelling heeft en vrijwel iedereen, by welke party hy ook be hoort. klaagt dat er hierin geen ver andering komt. Daar al zulke onder handelingen zyn vastgelopen, heeft men deze vragen ln de yskast gelegd en daar liggen ze nu al jaren. Daartoe behoort vooral de woning bouw waarover de twee partyen het niet eens kunnen worden, omdat zy dit probleem voor politieke doelein den willen uitbuiten. De socialisten beschuldigen de volkspartij ervan dat zy de „kapitalistische" huiseige naars steunt en dat zy zelfs zou aan sturen op een radicale verhoging van de huren De Volksparty van haar kant beweert, dat de socialisten in gemeenten, waar zy de meerderheid hebben, nieuwe woningen uitsluitend afstaan aan leden van de partij, of schoon deze woningen door belas tingen van alle staatsburgers worden gefinancierd. Om nu uit de impasse te geraken 1 wil de Volkspartij een voorstel indir- f nen. beogende dat een plebisciet uit- j) sluitsel zal moeten geven over funda- mentele vraagstukken, die de rege controle van lonem en prijzen, het op stellen van een staatsbegroting en da komende samenwerking met de EEG. rialisten een meer gereserveerde hou ding aan, omdat de E.E.G. ook een politieke machtsformatie van het Westen is en de socialisten elk ver- wyt var. Moskou willen ontwyken. Daarom heeft de Oostenrijkse neu traliteit volgens hen niet alleen een militair, maar ook een economisch karakter, dat wil zeggen: Oostenryk moet economisch eveneens neutraal blijven en geen biyk geven van een zekere voorkeur. Industriële kringen echter, grote en kleinere bedrijven, handel en nyverheid merken al ge ruime tyd dat Oostenryk moeiiyk- heden heeft met zyn buitenlands» handel. De pryzen van de voornaam ste exportartikelen hout, staal en papier zyn hoger dan in de E.E.G.- landen en daarom loopt de export te rug. Een associatie is dus de enige uitweg ter verkrijging van dezelfde gunstige condities, waardoor het ook weer mogeiyk wordt om met de an dere E.E.G.-landen te concurreren. Dit standpunt wordt door de Volks party ingenomen, niet alleen omdat zy goede relaties onderhoudt met de Industrie, maar ook uit zuiver zelfbe houd. zy is terecht van mening dat het hier gaat om een levensbelang. Wanneer echter de socialisten de onderhandelingen ln kabinet en volksvertegenwoordiging door hun veto onmogeiyk maken, raakt Oos tenryk op economisch terrein onher- roepelyk meer en meer op de achter grond. Zou dus de regering op derge- ïyke belangryke punten geen beslui ten kunnen nemen, dan zal het volk daarovei telkens zyn stem moeten uitbrengen Hoe dit concreet kan worden gerealiseerd, is een andere vraag, waarby weer veel reclame, propagai.aa, geld en een soort per manente verkiezingscampagne een rol gaan spelen. De voornaamste kwestie biyft echter of de socialisten principieel hun toestemming zullen geven aan een dergeiyke herziening van het coalitie-statuut. Men kan dit nauwelyks verwachten. 1 ring niet kan oplossen Daartoe be horen ook de stabiliteit van de munt,aanvaarden. Details van het plan voor Kongo In een rapport aan da Algemena Vergadering van de Ver. Naties ia voor de eerste maal de officiële tekst van het herenigingsplan voor Kongo onthuld. De voornaamste punten hiervan zyn: „Het opstellen van een federale grondwet, de verdeling van de opbrengst en de deviezenlnkom- sten tussen de centrale en provinciale regeringen, eenmaking van de geld- eenheid. Integratie en eenwording van alle militaire, para-militaire en politie-eenheden ln een notlonaal le ger en politiekorps, terugtrekken van alle provinciale vertegenwoordiger» en diplomatieke of cunsulalre missies in het buitenland, die niet onder het gezag van de centrale regering staan". Voorts wordt nog genoemd da uit vaardiging van een algemene amnes tie. en herziening van de centrale regering, waarin afgevaardigden van alle politieke en provinciale groepe ringen vertegenwoordigd moeten worden. Zowel Leopoldstad als Ka- tanga hebben toegezegd het plan ta

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7