ASPRO Reclame-tv niet vóór februari in de Kamer Abdoli verwacht snel herstel bet rekkingen LEXIN0TON HOND: 2 GILDEN KAT: 1 GILDEN Vh MUiï Persoonlijke beschermelingen van Chroesjtsjow aan macht Zuiddorpe was lange tijd onbestuurbaar Rheumatische pijnen Ta rteven voor inenten: SAMEN NAAR DE FILM... JA, GEZELLIG Rabiesvaccin gestolen Tegen automobilist j OTEM in beginsel akkoord lialf jaar geëist 11a dodelijk ongeluk Zes maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rybevoegdheid voor vijf jaar heeft de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, bij de Haarlemse rechtbank gisteren geëist tegen een 31-jarige verkoper uit Bennebroek, die terecht stond wegens het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk op de rijksweg Amsterdam-Haarlem, in de nacht van 12 juli van dit jaar. De verdachte was met zijn perso nenauto plotseling naar links uitge weken waardoor hij frontaal tegen een hem tegemoetkomende auto botste. De gevolgen waren ontzet tend: de twee inzittenden van laatst genoemde auto. man en vrouw waren vrijwel op slag dood. De verkoper zelf kwam er met lichte verwondin gen af. De verdachte zei dat hij met een snelheid van 70 km rijdend, zijn rui tenwissers wilde aanzetten omdat er vliegenvuil op de ruiten zat. Daaroy moet hij naar links zijn gezwenkt op de rijbaan van het hem tegemoet komende verkeer. Aanvankelijk had verdachte gemeend, dat hij de aan- geredene was geweest. (Van onze parlementaire redactie) Het voorstel van de regering om de verzorging van het tweede televisie net te verdelen tussen N.T.S.-omroe pen en cot-unerciële concessionaris in verhouding van 10 uur N.T.S. en 20 uur onafhankelijke programma- maatschappy is voor de Onafhanke lijke Televisie Exploitatie Maatschap pij „O.T.E.M." NV in het beginsel aanvaardbaar, mits uitvoering wordt gegeven aan het regeringsvoorstel om. wanneer het derde net gereed is, de N.T.S. en omroepen de verzorging van de programma's van dat net op te dragen en het tweede net uitsluitend ter beschikking te stellen van de com- 1 merciele concessionaris. ploitatiemaatschappy op het tweede net grote problemen schept. Bij over leg over tarieven en andere voor waarden zal de O.T.E.M. tarieven be dingen. die lonende exploitatie voor de onafhankelijke maatschappij waarborgen. Zij zal zich pas defini tief kunnen binden, als zij over con creet cijfermateriaal beschikt. Naar de mening van de O.T.E.M. I wordt juist in de moeilijke aanloop- I periode door de opzet van de staats secretarissen Scholten en Gijzeis een systeem van concurrentie in het le ven geroepen, dat voor de ontwikke ling van de O T E M. niet te onder schatten moeilijkheden zal meebren gen. De president was van oordeel dat de verdachte korte tijd „blind" ge reden moet hebben en niet heeft ge merkt, dat hij op de verkeerde rij baan reed. De officier van Justitie meende, dat het ongeluk geweten moet worden aan onhandigheid en nonchalance van de verdachte. De of ficier herinnerde eraan, dat ver dachte twee jaar geleden veroordeeld is geweest wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel by een verkeersongeluk. Dit zegt het werkcomité van de i OTEM, na een nadere bestudering van de memorie van antwoord op het voorlopig verslag inzake de nota re clametelevisie. Problemen Het comité is zich evenwel bewust, dat het samengaan van NTS en om roepen met een onafhankelijke ex- M, eer vragen Overigens zal de behandeling van de nota inzake de reclametelevisie in de Tweede Kamer nog wel even op zich laten wachten. In het feit. dat de regering in de memorie van ant- wo rd het bestaansrecht van een zelfstandige programmamaatschappij meer put uit de internationale rechts regels dan uit economische motieven heeft de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer aanleiding gezien de regering nog een aantal vragen te stellen. Voordat de regering hierop heeft geantwoord, zal de maand ja nuari wel verstreken zijn. Tussen Nederland en Indonesië Dr. Djalal Abdnh, de V.N.-bestuur- der in Nieuw-Gulnea is nog steeds „uitermate optimistisch" over een spoedig herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Gisteren verklaarde hij in Hollan- dia. dat de vorderingen, die zijn ge maakt met het herstel van de post-, telegraaf- en telefoonverbindingen tussen de twee betrokken landen, stellig aanleiding zijn om aan te nemen, dat het herstel van de offi ciële betrekkingen niet lang meer op zich zal laten wachten. Dr. Abdoh heeft na zijn bezoeken aan Den Haag en Djakarta geen con tact meer gehad met de beide rege ringen over de kwestie, maar legde er de nadruk op. dat de bereidheid tot samenwerking aan beide zijden zeker aanwezig is. Dr. Abdoh zei overigens van me ning te zijn, dat de partijen in Nieuw-Ouinea ..elkaar feitelijk reeds gevonden hebben en dat de Neder landers en Indonesiërs, juist in het zolarg.door hen betwiste gebied de onderlinge betrekkingen reeds hebben hersteld". Debat over Angola ging niet door Aangezien de Tweede Kamer zes weken voor de verkiezingen (15 mei) niet zal vergaderen, resteren voor de 1 Het debat over de kwestie Angola behandeling van de tv-nota's nog 1 in de Algemene Vergadering der slechts de maanden februari en Verenigde Naties, dat gisteren zou be- maart. ginnen. kon door een «ei zeer vreemd „Hoger beroep tegen doodstraf voor een bond De Amerikaan Jim Laing, wiens herdershond Ricky door een recht bank in Virginia is „ter dood ver oordeeld" is hiertegen in beroep ge gaan bij het Amerikaanse Opperst* Gerechtshof. Voor zover men zich kan herinneren is dit de eerste maal dat een dergelijk geval voor de hoog ste rechterlijke instantie van het land wordt gebracht. Ricky werd ter dood veroordeeld nadat hij in februari 1960 by het karkas van een schaap was gevon- den. Het vonnis is nog niet ten uit voer gelegd. De heer Laing beweert, j dat Ricky getraind was op bescher ming en dat de hond slechts waakte I over een dier. dat door andere hon den was gedood. gebeuren geen doorgang vinden. De voorzitter maakte bekend, dat zich drie sprekers hadden aangemeld, maar dat elk van hen als laatste het woord wilde voeren!! Daar dus geen enkele spreker het eerst het spreek gestoelte wilde bestijgen, ging de ver gadering over tot het volgende punt op de agenda. ClGA# fROm LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 Minister Marijnen (Landbouw en Visserij) heeft de bijdrage, die van regeringswege voor de enting tegen hondsdolheid in het kader van de georganiseerde entcampaqnes zullen worden gehe ven bepaald op twee gulden per hond en één gulden per kat. „Ieder, die een hond of kat houdt", to zegt het ministerie van landbouw in een communiqué, ls vanzelfspre kend bereid en in staat de kosten van voeding en verzorging op zich te ne men, zodat deze entingsbljdragen. nodig om het huisdier tegen honds dolheid te beschermen voor niemand een bezwaar kunnen zijn". De enting van honden is twee jaar geldig en voor katten zes maanden. De gemeente Amsterdam en Nleu- wer-Amstel hebben in nauw overleg met dr. H. H. Scholten, districtsin specteur van de VeeartseniJkundige Dienst, thans als eerste in den lande met spoed een entplan opgesteld. Het laat zich aanzien, dat de komen de week ln deze gemeente reeds met de enting kan worden begonnen. Bij de enting van honden worden zowel een officieel entbewijs als een penning met nummer uitgereikt. Op het entingsbewijs wordt het pen ningnummer vermeld. Na de reeds bekend gemaakte termijnen (dus voor Amsterdam, Nleuwer-Amstel en het Alblasserwaardgebied 15 Januari, voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht 15 februari en voor de rest van het land 1 maart 1963) dient leder, die zich op straat bevindt met een aangelijnde hond, welke ouder dan drie maanden is. dit entinesbe- wijs bij zich te hebben, terwijl de hond de entpenning aan zijn hals band moet dragen. Voor katten geldt dit niet. Wel wordt een entingsbewijs verstrekt. In verband met de tweejarige geldigheid van het entingsbewijs voor honden en het veelvuldig gebruik er van verdient het sterk aanbeveling dit waardepapier in een plastic etui te bewaren. Voor honden, die reeds geënt zijn kunnen na afloop der entcampagne de officiële entbewijzen en zo nodig de entpenning worden uitgereikt. Slechts indien deze enting met „Flu- rv" vaccin h.e.p. is geschied, moeten deze dieren tijdens de entcampagne weer worden ingeënt. Ieder, wiens hond reeds geënt is. dient zich dus hiervan te overtuigen. Alle honden reeds geënt met ander vaccin dan ,.flury"-vaccin h.e.p. behoeven dus niet te worden overgeënt. In Amsterdam Na 6 december zullen in de hoofd stad ongeveer 18 posten worden ge opend, waar de c.a. 30.000 Amster damse houden kunnen worden in geënt tegen het door het Rijk vast gesteld tarief. Vóór 5 december moe ten de aanvraagformulieren, die in heel Amsterdam gratis verkrijgbaar zijn, worden ingezonden aan het Rode Kruis. Daarna ontvangen de eigenaars 'n oproep voor de Inenting in een van de posten, die op de werkdagen van 19 tot 22 uur en op zaterdag van 14 tot 17 uur geopend zyn.. Behalve de 13 Amsterdamse en de 3 Amstelveense dierenartsen, zullen ook militaire dierenartsen worden ingeschakeld. De bezetting van een inentings- post, waarvan de eerste 6 december open gaat, bestaat uit 14 personen: commandant, dierenarts, 2 steriel- makers van het Rode Kruis, 3 ad ministrateurs. 2 hondenkenners voor het noteren van het signalement van het dier, 1 politieagent, een bode en een schoonmaakster. Parlement iverkt volgende week De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst deelde gistermiddag aan het slot van de vergadering mede. dat het, naar hem bleek, geheel in de geest van de Ko ningin is, wanneer de werkzaamheden van de Kamer volgende week nor maal worden verricht. Van 4 decem ber af wordt verder vergaderd, be halve op sinterklaasdag. Dan wordt om 11 uur 's morgens begonnen en vroeg in de middag geschorst. Op 8 december liggen de werkzaamheden van de Tweede Kamer stil. Volgende week wordt begonnen met de begrotingsbehandeling van de departementen van Economische Zaken, Sociale Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Al gemene Zaken. 200 LEXINGTON IN FEESTVERPAKKING f 10.- 60 LEXINGTON IN LUXE DOOS f3.- Nieuw soort politie-orgaan Kenners van de verhoudin gen in het Kremlin zijn bij het ontleden van de reorganisatie, die de vorige week in de Rus sische communistische partij tot stand is gebracht, tot de conclu sie gekomen, dat hier van een werkelijke machtsverschuiving gesproken moet worden, hoewel de volledige betekenis ervan nog moeilijk te overzien is. De machtsverschuiving is niet van invloed op de positie van premier Chroesjtsjow. Het feit, dat hij kort na de tegenslagen in zijn Cubaanse politiek zulk een reorganisatie heeft kunnen door voeren, bewijst, dat hij de con trole stevig in handen heeft. Chroesjtsjows positie lijkt zelfs minder bedreigd dan ooit. omdat bij de reorganisatie jongere mannen naar voren zyn gekomen, die gel den als zijn persoonlijke bescherme lingen en die verder verwijderd zijn van stalinistische invloeden. Van belang voor de verhouding tot Peking zyn twee commissies, die zich onder leiding van Chroesjtsjow zullen bezig houden met ideologie en partijbetrekkingen. an het hoofd van de ideologische commissie staat Leonid Illitsjew. een lid van het pnr- tijsecretariaat. Zijn benoeming heeft vermoedens gewekt, dat hy misschien Michaeil Soeslow zal gaan vervangen als hoofdtheoreticus van de party. Andropow. lid van het centrale par tijcomité. is benoemd tot hoofd van de commissie, die toezicht moet hou den op de betrekkingen van de par ty met andere landen. Een belangrijk facet van de reor ganisatie is het besluit om de invloed van de party op 's lands economie in een ongekende mate uit te brei den. Voor landbouw en industrie werden twee speciale bureaus opge richt. Een commissie, die zich volgens de deskundigen zou kunnen ontwikke len tot een van de machtigste orga nen in het land. is de commissie voor controle op partij en staat. Hoofd ervan werd de 44-jarige Alexander SJelepin, voormalig chef van de staatsveiligheid. Het is zijn taak er- 1 op toe te zien, dat de beslissingen van party en regering overal worden uitgevoerd. Zyn commissie zou zich kunnen ontwikkelen tot een nieuw soort politie-orgaan, dat zich bezig houdt met alle aspecten van het Sowjetrussische leven. Goed idee van goede Sint Een bioscoopbon geven is een avontuur schenken. En wat valt méér in de smaak bij kleine zus of grote zoon, bij verre vriend of goede buur? Twee uur heerlijke ontspanning bij de film van hun keus... Misschien kiezen zij een bonte musical vol vaart en vrolijkheid, of een reis naar de jungle van Zuid-Amerika. Een roman tische avonturenfilm wellicht. Maar wat zij ook zullen vinden in de bioscoop, een ding is zeker: weinig geschenken worden zó gewaardeerd als die bioscoopbon voor een avondje „samen naar de film". Want film is een feestl Bioscoopbonnen 5.- en f 2.50 verdeeld ln coupons van f 1.25rijn verkrijgbaar en inwisselbaar bij elke bioscoop. (Van onze Bredase correspondent» Sinds 4 september zat de burgemeester van het dorpje Zuiddorpe in Zeeuws-Vlaanderen met een onbestuurbare ge meente. Enkele maan den tevoren had de heer A. J. M. Kesbeke het be roep van bakker verwis seld met dat van burge meester. Maar by de in stallatie van zijn nieu we gemeenteraad in september had hy het formeel niet nauw ge nomen met de eedsaf legging. Tweemaal had den de zeven raadsleden de vingers op moeten steken, één keer voor de zuiveringseed en één keer voor de ambtseed, maar de burgemeester had de beide formules achterelkaar opgelezen en zyn leden maar één keer de eed afgenomen. Hy liep daarbij in de raadsvergadering van 23 oktober op tegen een bolwerk van wetskennis. welke de oud-gemeente secretaris en thans raadslid, de heer J. M Moerdyk, vader van de zangeres Marie Cecile Moerdyk, ln een periode van 40 Jaar in Zuid dorpe had opgedaan, „wy vergaderen wel", had deze doorgewinterde oud-secretaris gezegd, „maar alles wat wy doen heeft geen enkele rechtsgeldigheid." De burgemeester, minder formeel, ging op deze hint niet in. Nadat men hem op de provinciale griffie in Middelburg het advies had gegeven, dat hy zyn raad op nieuw diende te beëdi gen, moest hy toegeven. De agenda voor de ver gadering van gister avond vermeldde dan ook onder punt 2 de be ëdiging van de raads leden Maar uit een der preadviezen bleek, dat B. en W. deze formele kwestie met een tegen zet wilden pareren Als er dan geen gemeente raad is geweest, kunnen ook geen presentiegel den f 15 per vergade ring worden uitbe taald. Doch daarby had den ze weer buiten de scherpzinnigheid gere kend van de oud-ge meentesecretaris, die opmerkte, dat de wet houders dan ook geen aanspraak zouden kun nen maken op uitbeta ling van de wedde over de periode 4 september -27 november. Dat leid de tot een suggestie van de burgemeester, die be toogde een goed verlie zer te willen zyn. ..11c kan niet met een voor stel komen, doch artikel 167 van de gemeentewet staat toe dat de raads leden alsnog een voor stel indienen tot uitbe taling van de presentie gelden". Dat voorstel kwam er en werd met algemene stemmen aan genomen, maar pas na dat de zeven raadsleden opnieuw waren beëdigd en de wethouders op nieuw waren gekozen. De kwestie had veel vroiykheid ln het dorp gebracht. Zy is nu uit de wereld doch de be wering dat een bakker wel burgemeester kan worden, doch een bur gemeester een midden standsdiploma moet hebben om bakker te kunnen zyn, doet ook nu nog opgeld Een kartonnen doos met zes am pullen rabiesvaccin en een Injectie spuit zyn gisternacht gestolen uit de auto van een vee-arts, die aan de Honingerdi.jk in Rotterdam stond ge parkeerd. Gebruik van deze vaccins kan voor mensen gevaar opleveren voor de gezondheid. Voorts zyn uit de auto ook ontvreemd twee am pullen morfine, een flesje met het vergif strychnine en een tas met in strumenten ter waarde van vierhon derd gulden. Middel tegen zeeziekte zou gevaarlijk zijn Een bekende Britse arts, dr. George 1 Watson, heeft in het jongste nummer I van het Britse medische tydschrift gewaarschuwd, dat ook het innemen van het preparaat ancoloxine door zwangere vrouwen, de geboorte van I misvormde baby's tot gevolg kan hebben. Ancoloxine is een middel te gen zeeziekte. Hy noemde dertien hem bekende gevallen waarbij dat ge beurd was. Ancoloxine bevat o m. meclozine hydrochloride. In ver scheidene Europese landen is de ver koop van middelen tegen zeeziekte waarin meclozine voorkomt, verbo- den. De fabrikanten van het farma- I ceutische produkt hebben inmiddels laten weten, dat zy de opmerkingen van dr. Watson van de hand wijzen. neem

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 23