Goed idee fSr DORP VAN KUNSTENAARS TSJANG KAJ-TSJEK (75) wil nog steeds China heroveren Na onafhankelijkheid burgeroorlog in Kenia in feestelijke verpakking! vijftig first class american cigarettes voor, Kikoejoe-stam op oorlogspad Montmartre van het Noorden Jugendstilen het moderne gaan samen in Worpswede Geboden voor zakenmensen DA'S DE DAS MET DE 5 PLUSPUNTEN 3.9J 4.M 7.9S II oudbeivoners On»»rVht 1 maart 1860 Vrijdag 30 november 1962 Zesde blad no. 30820 (Van onze kunstredactie) NIET ver van de Noordduitse stad Bremen ligt in het gebied van het „Teufelsmoor" het dorp Worpswede. Men heeft dit dorp, dat vroeger bevolkt werd door schippers en veenboeren het Montmartre van het Noorden genoemd. Deze dromerige stille plek wordt vergeleken met het kunstenaarskwartier Schwabing in München. met het Londcnse „Chelsea" en het Berlijnse „Ba- belsberg". Al deze vergelijkingen kloppen echter niet geheel en al met de werkelijkheid, zij duiden feitelijk op het contrast en het eigen karakter van Worpswede. Dit dorp bezit een kunstzinnig klimaat, dat in de eerste plaats is ontstaan uit de afzondering en de landelijke sfeer. In de zomer van het Jaar 1884 werd de „kunstenaarskolonie" gebo- ren De bekende Duitse schilder fritz Mackensen ontdekte de lande lijke bekoring van dit veendorp. Hij beschreef zijn vrienden de heerlijk heid van de hier direct te beleven werkelijkheid van licht en kleur. Mac kensen haalde een grote groep kun stenaars over zich hier te vestigen. Onder het motto „Laat ons hier blij ven en groeien in onze kunstzinnige expressie" gaven de eerste kunste naars zich over aan het indringende karakter van het landschap van Worpswede. Het werk van deze groep schilders werd op de grote Duitse expositie in München „Een Europese kunstprestatie" genoemd Men rang schikte hen min of meer in de rijen der schilders die de „Jugendstil" aanhingen. De oorspronkelijke waar achtigheid van hun werken beroer de spontaan het door civilisatie en mechanisatie verdrongen menselijke natuurgevoel. De faam van Worps wede ais plaats van de kunst in een bijzondere omgeving werd tezamen met het succes van de eerste vijf schilders internationaal gevestigd. Uitgelezen groep Rond deze jonge kunstenaars ver- zamelde zich spoedig een uitgelezen groep persoonlijkheden: Rainer Ma ria Rilke. Carl Hauptniann. Alfred Walter Beumei, Rudolf Alexander Schroder, Egon Petri, Carl Vinnen Paula Becker en Clara VVesthoff. Zij Meer dan 60 jaar geleden be gon de grote ydille: het veen- dorp Worpswede werd tot een brandpunt van Noordduitse kunst, dat dichters, beeldhou wers en schilders in verrukking bracht. waren auteurs, dichters, schilders en beeldhouwers en gaven gehoor aan de oproep van de eerste vijf pioniers. Na het eerste buitengewoon leven dige Worpsweder tijdperk volgde een tweede vruchtbare kunstzinnige perio de. die toi de dertiger jaren van onze eeuw voortduurde. Tot de meest voor aanstaande kunstenaars uit dit tijd perk behoorde de bouu meester en beeldhouwer Bernhard Iloetger, die o.a. in Bremen „een straat van de kunst" de Böttcherstrasse ontwierp daarnaast talrijke tentoonstellingsge bouwen, een beroemd café en ver scheidene gedenktekens bouwde. Ver der dienen vermeld de schilders Al- bert Schiestl-Arding en Karl Krum- macher. Omstreeks 1920 ontwikkel- Op een bijeenkomst in Londen heeft een aantal artsen gisteren aan leidende figuren in onderne mingen „tien geboden voor de za- j kenman die niet overspannen ivil raken" verstrekt. Deze „geboden" luiden als volgt: 1. gij zult 's avonds thuis geen werk verrichten 2. gij zult tijdens uw vakantie geen contact opnemen met het kantoor; 3. gij zult niet tot laat op de avond op kantoor blijven, als het werk zich opstapelt. Be- gin vroeger; 4. gij zult uw slechte humeur niet op de kinderen afreage ren; 5. gij zult niet te veel drinken of eten hoewelvolgens een der artsen, alcohol met mate genuttigd goed is na een dag van hard werken); 6. gij zult het personeel niet on aangenaam bejegenen om het gemoed te luchtenmaar daarentegen de werkelijke oorzaak van uw ongenoegen trachten op te sporen; 7. gij zult uw vakantie elk jaar in haar geheel opnemen; 8. gij zult geregeld lichaamsbe- rveging nemen; 9. gij zult een „hobby" vinden om U ook buiten het werk er gens aan te kunnen wijden; 10. gij zult zich het bestaan van artsen herinneren. Inhoud 2 pakjes Gold Star 25 den zich In Worpswede vele potten bakkerijen, weverijen en goudsmede rijen, kortom alle vormen van kunst nijverheid. De hedendaagse Worpsweder gene ratie is vertegenwoordigd door de schilders Udo Peters, Walter Bertel- mann en Wilhelm Scharrelmann. Hun schilderijen worden in West- Duitslar.d maar ook in Parijs en zelfs overzee geëxposeerd. Een en an der is dus wel degelüx een bewijs van het feit. dat Worpswede ook he den ten dage nog wereldbekendheid geniet Iedere generatie werkt de nieuwe spanningen van haar tijd uit, doch steeds weer spreekt uit al les wat in Worpswede ontstaat, het landelijke karakter. Zo wisselend de scheppingsperioden van de kunste naars in Worpswede zijn. zo verschil lend is ook de belangrijkheid van de kunstzinnige prestaties. Men mag dit alles beschouwen als een kunst- gebturen op nationaal of internatio naal vlak. alles tezamen vormt het echter de voortdurende artistieke be weging. die ontstond op het moment toen schilder Mackenser. het dorp Worpweac voor het eerst zag. Heden en verleden weerspie gelen in het dorpsbeeld van Worpswede. Generalissimus Tsjang Kaj-tsjek van nationalistisch-China moge de gezegende leeftijd van 75 bereikt hebben, hij rust nog bepaald niet op zijn lauweren en houdt nog steeds vast aan zijn belofte dat hij eens zijn eigen leger in de strijd zal werpen tegen de commu nistische miljoenen op het vasteland van China. kreukherstellend wasbaar krimpvrij origineel blijft goed zitten KIES UIT DE UITGEBREIDE NIEUWSTE COLLECTIE BIJ': Tsjang heeft een leger van 600.000 man, een vloot van 140 schepen en een niet bekend aantal Amerikaanse straalvliegtuigen. De marine bestaat uit torpedobootjagers, escortevaar tuigen, mijnenvegers en fregatten. De toestellen waarover de luchtmacht beschikt zijn voornamelijk superso nische F-86 gevechtsvliegtuigen, en enkele F-101 en F-104 gevechtsbom- menwerpers. I Tsjangs leger wordt bewapend door de Verenigde Staten, die het gebrui ken als een sterke defensieve macht tegen mogelijke communistische agressie. Die defensieve macht om- j vat defensieve raketten van het type Nike-Hercules. NationalistischChinese militaire 'deskundigen geven toe dat het moei- lijk zou zijn het vasteland van China te invaderen. Zij beschikken daartoe niet over amphibievaartuigen Een invasie door de lucht is een alterna tief. maar ook dat is moeilijk omdat men op Formosa niet beschikt over transportvliegtuigen. De nationalistische Chinezen zou den voorts grotendeels afhankelijk zijn van de Verenigde Staten voor de bevoorrading tijdens een aanval op de Chinese Volksrepubliek. En Ame- I rika heeft in dit opzicht geen bereid willigheid in deze richting getoond. Nu is h«t wel zo. dat Tsjang hoopt dat een volksopstand in Chi na zijn zaak zou bevorderen. In zijn redevoeringen doet hij geen be roep op het buitenland om hem te helpen zijn „heilige taak" te vol voeren. Hij zegt dat zijn eigen sol daten het spits zullen afbijten en dat elke hulp van buitenaf welkom zal zijn. Maar de doorslaggevende hulp moet volgens hem komen van de Chinezen zelf. De hulp die Tsjang Kaj-tsjek ver wacht van de Chinezen, moeten ze hem geven met alles wat ze aan werktuigen in huis hebben „land bouwwerktuigen, gereedschappen, stokken, schoppen en pikhouwelen". Tsjang belooft in zijn redevoeringen BREESTRAAT U4B Meer dan honderd zelfgemaakte geweren en revolvers zijn in geheime bewaarplaatsen van het ,,Vri)heidsleger" in boerderijen van Europeanen en in de wouden van de "Great Rift Valley,, in Kenia gevonden. Er zijn voorts aanwijzingen dat de Kikoejoe- organisatie die volgens de minister van Defensie in Kenia, Sir Anthony Swann, zich op burgeroorlog voorbereidt en n actie zal komen, zodra Kenia onafhankelijk geworden is zijn hoofdkwar tier naar Naivasja, nabij Nairobi, zal verplaatsen. nia, de Kikoejoe, opwekt. De com missie wordt steeds gezegd: „Wij wil len. niet met de Kikoejoe samenle ven Zelfs bloedverwante stammen, de Fmboe ei» de Meroe. hebben gezegd dat zy in een afzonderlijk gebied wil len wonen, en hebben een vroegere Mau-Mau generaal naar voren ge bracht O' te vertellen, hoe het was een verbond met de Kikoejoe in het woud te hebben. Deze twee stammen waren de enige die in het Mau-Mau- tijdperk met de Kikoejoe hebben sa mengewerkt. De twee leiders van de Kikoejoe, Jomo Kenjatta en dr. Julius Kiano. veroui delen de activiteiten van het „Vrijheicisleger". maar roeren aan dat de hele stam niet beschuldigd kan woraen terwille van een paar herriemakers. Maar het blijft een Het „Vrijheidslegerdat een uit groeisel van de beruchte Mau-Mau is. heeft waarschijnlijk wel niet veel aanhangers, toch maakt het de na tionalistische politici bezorgd, omdat dit leger niet alleen het streven naar de onafhankelijkheid vertraagt, maar ook omdat een gevaarlijke politieke situatie ontstaat, een situatie waarin de Kikoejoe zullen trachten het hele land te domineren. De verstoting van Jomo Kenjatta door de Afrikaanse Democratische Unie van Kenia is niet het enige voorbeeld hiervan De voortgaande strijd van de Afrikaanse Nationale Unie van Jomo Kenjatta wordt fun damentcel veroorzaakt door achter docht van de Kikoejoe. die moeilijke deelnemers aan welke politieke over- eenkomst dan ook zijn. I De commissie ie op het ogenblik over de kiesdistricten en de regionale grenzen in Kenia beslist, heeft keer op keer ondervonden hoeveel angst len tegenzin de grootste stam in Ke- feit dat de Kikoejoe-stam altijd vat baar is geweest voor geheime vereni gingen, eedsaflegging en samenzwe ringen. Dit zyn eigenschappen van woudbewoners. Het grootste gedeelte van Kikoejoe-land was vroeger oer woud. De schemerachtige open ruim ten in de hooggelegen oerwouden wa ren tijdens het ontwaken van Kenia, zoals in de dagen van ae Mau-Mau. de geboorteplaats van de Afrikaanse toverij. De Kikoejoe zijn ook individualis ten. In tegenstelling tot andere Oost- afrikaanse stammen, hebben zü nog nooit een opperhoofd van de Kikoe joe-stam aangesteld, noch hebben zij een regering over de gehele stam. Zij zijn verdeeld in familiegroepen, en de zaken van elke groep worden door een raad van ouderen, de „athamaki". 1 beheerstToen de blanke echter kwam, waren de Kikoejoe de eersten die vooroeel hadden van Europese cultuur administratie, landbouw- kunden en handel. Nairobi, de hoofd stad van Kenia, wordt vaak „de hoofdstad van het graafschap Kikoe- joel&nd" genoemd. Totdat de Mau-Mau opstand uit brak hebben de Kikoejoe bewezen dat zij hardwerkende en bekwame mensen zijn. en tijdens de dagen van terreur zjjn vele christelijke Ki koejoe moedig door de hand van hun stamgenoten gestorven Voor het merendeel bleven de an dere stammen afzijdig in de strijd 'tussen de Kikoejoe (van wie onge- dat hij persoonlijk de anti-commu nisten zal leiden, zowel die op het vasteland als die op Formosa en an dere nationalistische-Chinese eilan den. De leuze van de Chinese com munisten is volgens Tsjang: „Uitge zonderd onze kameraden is iedereen onze vijand". Generalissimus Tsjang Kaj-tsjek geniet een uitstekende gezondheid. Hij is volkomen hersteld van een de licate operatie die hem vrijwel heel de afgelopen zomer binnenskamers gehouden heeft. Hij is thans aan zijn derde zesjarige ambtsperiode toe. Ze eindigt in 1965. Tsjangs toekomstige opvolger, in de lijn tier verwachtingen zowel als grondwettelijk, is vice-president Tsjen Tsjeng Maar deze 64-jarige heeft een slechte gezondheid, sinds tien jaar geleden de helft van zijn maag werd weggenomen Er zijn geruchten geweest volgens welke een machtsstrijd zou ontstaan tussen Tsjeng en Tsjang Kaj-tsjeks ambitieuze en hardwerkende 52-ja- rige zoon, Tsjlnag Tsjing-koeo. Op geleid in Moskou In de dagen toen Kwomintang en communisme geme ne zaak maakten, heeft Tsjinang Tsjing-koeo reeds groot politiek ge zag. HR zou de logische opvolger van Tsjeng moeten zRn. Nationalistisch-Chinese zowel als Amerikaanse deskundigen zijn van mening, dat de Chinese communisten sinds de zomer van dit jaar hun mi litaire installaties aan de kust tegen over de nationalistisch-Chinese ei landjes Quemoy en Matsoe niet heb ben versterkt. Maar wat er aan mi litaire bases bestaat is evenmin in gekrompen. De Chinese communis ten hebben op het ogenblik een han denbinder aan hun grensconflict met India. Af en toe schieten ze gra naten af op Quemoy en Matsoe. voor het grootste deel onschadelijke geval len met een last van propaganda- blaadjes en pamfletten. De nationa listen beantwoordden dat „vuur". Het ziet er niet naar uit. dat da Chinese communisten voornemens- zijn zich in de naaste toekomst ge- gen Formosa te keren. veer 90 procent de Mau-Mau ge steund hebbent en de Engelsen. De stammen die zich toen afzijdig hiel den. staan nu voor het argument dat de Kikoejoe voor de overwinning ge streden hebben en dat zij zich daar om. nadat Kenia zijn onafhankelijk heid gekregen heeft, de beste banen en het vruchtbaarste land mogen toeëigenen. In Nauobi is men van mening dat de zelfgemaakte wapens niet zozeer tegen oc Europese kolonisten ge bruikt zullen worden, maar als ver dediging tegen de KADU-stammen nadat de onafhankelijkheid verkre gen is. Er is weinig bewijs in de plan nen en in de bewoording van hun eed. dat zij van plan zijn een grote aanval op de blanken te doen. Het „Vrijheidsleger" is het actiefst in het gebied van de „blanke" boer derijen. dat oorspronkelijk door de Masai en de Kalendjin-stammen. die beiden aanhangers van de KADU zijn. opgeëist werd. Het grootste ge deelte van de bewoners in dat ge bied is echter Kikoejoe. Men twijfelt er niet aan dat zij na de onafhan kelijkheid van plan zijn het land op te eisen en het met wapengeweld tegen anoere stammen te verdedigen De leiders van de KADU in het landbouwgebied weten dit, en dat is de reden waarom mensen zoals Willy Moergor, lid van de KADU voor de Nakoeroe-stam. beweren dat het no dig is om de stammen tc bevelen op het oorlogspad te gaan. Deze mensen weten wat de Kikoejoe van zins zijn In een poging om de toestand in I dit gedeelte van de Rift-vallei te ver beteren, heeft Kenjatta de eedsaf leggingceremonieën stexk veroordeeld en gezegd dat geen enkele Afrikaanse regering het in bezit nemen van landbouwgrond zal toestaan. Hii heeft echter in dezelfde toespraak tot i jeen uit het merendeel bestaande Ki- koejoe-menigte gezegd dat het onno dig was om wapens zelf te maken, omdat de beste geweren, op het ogen blik in handen van da bewakers van recht en vrede, zodra de onafhanke lijkheid verkondigd is voor de Afri kanen beschikbaar zullen komen. Het pronkstuk van de herbouwde Kaiser-Wilhelm-Geddchtniskerk, gele gen aan de Kurfürstendamm in Westberlijn, i» dit orgel, dit gecon strueerd werd volgens een gemeenschappelijk ontwerp van de bouw meester van de kerk prof. Eiermann en de Berlijnse orgelbouwer Karl Schucke. Het ia waarschijnlijk het eerste orgel ter wereld, dat zowel architectonisch als akoestisch volkomen ia aangepast aan de bouw van de kerk. De achthoekige vorm van het Godshuis stelde in dit opzicht ook wel bijzondere eisen. Opvallend ia het koor van „Spaanse trompetten", die horizontaal de kerkruimte insteken. Zij zullen feestelijke fanfaretonen doen klinken. In totaal heeft het instrument 5.100 pijpen de grootste zijn b\jna vijf meter hoog. Het orgel beschikt over vier manualen en een pedaal/claviatuur. Tezamen met 63 registers geven zij het instrument klankmogelijkheden, die het zeker spoedig tot ver buiten Berlijn beroemd zal maken. In Berlijn hoopt men met dst orgel de kerkmuzikale traditie van de oude, in 19^3 verwoeste Kaiser-Wühelm-Geddchtniskerk te kunnen voortzetten. Drie jaren waren met de bouw en montage van het instrument gemoeid. De totale kosten bedroegen 220.000 Mark, die hoofdzakelijk uit giften konden worden bijeengebracht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17