Weer 'n doorslaande triomf voor Saarlands Kamerorkest Nacinor Zubaleta: vorstelijk harpist TIEN JAAR RIJNLANDSE ORKESTVERENIGING Communisten regeren Berlijnse vereniging van nazi-slachtoffers „DE GAZELLE" GEVAERT-FILMS IN JUTE GESCHENKZAKJE Meesterconcert K en O Een waardige herdenking Proces tegen VVN Het echtpaar Lemkes viool als „ereburgers van Alphen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 november 1962 Vijfde blad no. 30820 Leuk om te geven, zo'n origineel Gevaert geschenk zakje met GEVAPAN-en GE VACOLOR-films. Leuk om te krijgen ook! Vooral omdat er nog een extra verrassing is: een waardelabel voor GEVACOLOR-kleuren- vergrotingen (13x13 en 13x18 cm.) tegen de sterk verlaagde prijs van f. 2.40. Koop direct zo'n zakje bij uw fotohandelaar. I »V" ■'WO'Mt HET is werkelijk een verrukking dit soepel-gewichtloze, volko men ontspannen muciseren. on der directie van Karl Ristenpart, te beluisteren. En men komt tot de con clusie dat in het barokspel, behalve het motorische, ook het melodische het Juiste accent verkrijgt, waarbij een weldadige rust het geheel ken merkt. Het zijn een voor een raskunste naars die in dit ensemble hun par tijen spelen: allereerst in Bach Ou verture (Suite» No 1 en in diens Con cert voor viool en hobo in D. kl. t gemeenlijk door twee violisten ver tolkt. Solistisch deden zich horen de concertmeester Georg Friedrich Hen del (sic) en de hoboïst Pierre Pierlot, beiden uitnemend en in volstrekt ge lijkwaardig samengaan voor hun moeilijke taak berekend. Het was merkwaardig in dit concert nu eens kennis te nemen van de diversiteit ln timbres, superieur uitkomend tegen de perfect afgewogen orkestrale achtergrond. Hij ontwikkelt een klankenrijkdom en -nuancering, zoals men die zelden of nooit hoort, hü is een virtuoos zon der weerga en beschikt over een fijnzinnige muzikale en coloristische expressie, die hem tot ware wonde ren in staat stelt. De klank van de harp klinkt door tot in de uiterste hoeken van de zaal, zelfs ook in de subtielste fluisterin gen. Dit edele musiceren van een su bliem klanktovenaar bij genade oogst te onmiddellijk reeds na Handel zulk een stormachtig applaus, dat een toe gift wel móest volgen: Zabaleta dankte met een spirituele sonate van de 18de eeuwse Spaanse componist Matteo Albeniz. Wie er zich van wilde overtuigen, dat deze Saarlanders even goed thuis zijn in het moderne genre, kreeg daarvan de onweerlegbare bewijzen in Brittens' ..Simple Symphony", meermalen reeds in de Stadsgehoor zaal tot klinken gebracht, maar De wereldberoemde harpist ZABALETA (Foto L.D./Holvast) naar onze herinnering reikt nimmer zo briljant, luchtig (Playful Pizzica to!), met zoveel verve en élégance. Ook nu weer een ovationeel ap plaus, dat nauwelijks wilde ophouden met een Allegro uit een Divertimento van Mozart als toegift. Eervol ontslag aan jhr. Samlberg De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W. ont vangen aan jhr. W. J. II. B. Sand- berg, directeur van het Stedelijk Museum, tevens belast met het be heer der gemeentemusea, wegens het bereikt hebben van de 65-jarige leef tijd. met ingang van 1 januari 1963 eervol ontslag uit genoemde functie te verlenen onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen dien sten. Cultureel genot RISTENPART en de zijnen heb ben ons een avond geschon ken van het meest verfijnde denkbare culturele genot. Naast de beroemde kamermu- ziekensembles als I Virtuosi di Roma. I Musici en Les Solistes de Zagreb, nemen zij een eervolle en daarbij unieke -plaats in. Een joyeus, doch niettemin di rect en exact dirigerend leider als Karl Ristenpart weet bij voort during een niveau te hatidhaven. dat een aaneenschakeling biedt van culminatiepunten in de uit voeringspraktijk. Voor zijn wederkomst mochten de K. en O.-leden, die de zaal ivelhaast tot de laatste plaats vul den, wel bijzonder dankbaar zijn! De Saarlanders behaalden met hun spel, waarbij kritiek ver stomt een nieuwe triomf en mo gen wat 07is betreft hier te allen tijde terug te komen. H. Admiraal Helfrich-penning De beeldhouwer Joop Hekman heeft hel ontwerp gereed voor de Admiraal Helfrich-penning, die binnenkort zal worden geslagen. Aan de voorzijde is het portret van de overleden vlootvoogd afgebeeld, aan de keerzijde het embleem van de bevelhebber der zeestrijdkrachten, te welen een schild met gekruiste an kers en het motto „Pugno pro pa- tria". De penning zal in brons worden uitgevoerd in de formaten 50 en 70 mm. De netto opbrengst van de pen ning. die in de handel verkrijgbaar zal zyn, zal ten goede komen aan het fonds van het comité „in memoriam Admiraal Helfrich", dat is bestemd voor een gedenkteken en voor het bevorderen van de zeilvaardigheid bij marine en koopvaardij. HULP VOOR PERZIE I De inzameling op de tentoonstel ling „700C jaren Perzische kunst" ten [bate var. ae slachtoffers van de ramp I in Perzie heeft f 10.262.20 opgebracht. De verloting van een miniatuur heeft daarin f 3900 bijgedragen. Het res tant is afkomstig van een bijslag op de catalogus en uit een op de ten toonstelling geplaatst busje. SYMPTOMEN VAN DESTALINISATIE In de Sowjet-Unie is een nieuwe bloemlezing van gedichten uitgege ven welke tot dusver ongepu bliceerd werd van Boris Pasternak bevat alsmede twee gedichten waarin wordt geprotesteerd tegen „ongegron de onderdrukkingsmaatregelen" tij dens het Stalin-tijdperk. In een theater in Moskou is gis teravond een nieuw stuk opgevoerd waarin de auteur zich uitspreekt voor een zuivering van Stalinisten in de communistische partij. Het stuk kreeg veel applaus. BAUER THEUSSL LEIDT „DE CONSUL" De algemene muzikale leider van de Nederlandse Opera, Bauer Theussl zal een gemeenschappelijke uitzending door de Duitse en Oosten rijkse televisie Menotti's opera „De Consul" dirigeren, waaraan o.a. me dewerken de dames Lane, Konetzni en Muszely en de heren Eberhard Wachter, Alois Persnersdorfer, Lasz- lo Szemers en Ljuba Wellitsch. De opnamen zullen in februari 1963 te Wenen gemaakt worden. Het totaalbedrag is overgemaakt aan het Genootschap Nederland— Iran en zal gebruikt worden ten bate van de getroffen scholen in het rampgebiea. HET Saarlands Radio-Kamerorkest, dat zich verleden jaar in de Pieterskerk zo indrukwekkend heeft onderscheiden met Bachs „Die Kunst der Fuge" was ditmaal te horen in een totaal ander genre. Het gaf gelegenheid tot volop verkwikkend, char merend en gracieus musiceren, dat de toehoorders ditmaal geen enkel hoofdbrekens kostte. De eminente indrukken van de vorige maal werden grandioos bevestigdzowel in formidabel vakkundig als artistiek opzicht. Welk 'n discipline wordt door dit uit 18 leden bestaande ensemble ontwik keld, welk een homogene samenklank en welk een raffinement, zonder enige zweem overigens van uiterlijk effectbejag. Alles wat dit orkest, zo wel in werken van pre-klassieke mees ters als Bach en Handel als in de -Simple Symphony" van Benjamin Britten, presteert, is volmaakt uit gebalanceerd. stylistisch even vol maakt verantwoord, gehouden in een transparante samenklank van wel haast ongeloofwaardige kwaliteit. Verrukking Hoogtepunt EEN hoogtepunt betekende het op treden van de fameuze, uit Por to Rico afkomstige harpist Nicanor Zebaleta in Handels harp- concert (oorspronkelijk voor orgel) en de „Danses pour harpe et orches- tre" (sacrèe en profane) van Debussv. Deze dansen dateren van 1904 en zyn j opgedragen aan Gustave Lyon, die in de voorgaande eeuw het „koninklijk instrument" zo ontzaglijk veel verbe teringen bezorgde. Zabaleta staat voor niets: hy is een vorst! Advertentie Omstreden Rembrandt blijkt echt te zijn Het parlement, van de Duitse deel staat Baden-Württenberg heeft be sloten de aankoop van een schilderij van Rembrandt voor het museum in Stuttgart niet ongedaan te maken. Van het recht van teruggave zal geen gebruik worden gemaakt. Het bewuste schilderij is, na gere zen twijfel aan de echtheid, voor on derzoek naar het instituut Coremans in Brussei gestuurd, waar is vastge steld dat het geen vervalsing is. maar een Nederlands origineel uit de 17de eeuw. Het schilderij heeft 3.6 miljoen Mark gekost. Advertentie Allerlei welkome kleine geschenken voor MOTOR-. SCOOTER OF BROMFIETS, reeds vanaf f 1. HAARLEMMERSTRAAT 4 TEL. 33186 LEIDEN Staking Lockheed geëindigd De werktuigkundigen van de Lock- heed-fabrieken. die twee dagen heb ben gestaakt, hebben gisteren beslo ten de staking te eindigen. Bij de staking waren 20.000 man betrokken, die werkten op twee grote fabrieken van de Lockheed, op de raketbasis te Cape Canaveral in Florida, en de raket- en luchtbasis Vandenberg in Californië. De arbeiders gingen in staking, om dat de Lockheed-vliegtuigf abrieken niet wilden ingaan op de eis van de vakbond van werktuigkundigen, dat de arbeiders van dit bedrijf zich bij de bona aansluiten. William Sim- kin, hoofd van de bemiddelingsdienst van de Amerikaanse regering, heeft meegedeeid. dat beide partijen inge stemd hebben met een tijdelijke rege ling: beëindiging va i de staking en handhaving van de collectieve ar beidsovereenkomst. Zoals bekend heeft president Ken nedy stappen genomen om de wet van Taft en Hartley ln werking te stellen. Hij had verklaard, dat de sta king, zo zij zou voortduren, de na tionale veiligheid zou bedreigen. FRANSE PRIJS VOOR SPEURDERSROMAN De Prix du quai des orfèvres, die jaarlijks wordt toegekend aan de beste Franse speurdersroman, is dit maal verleend aan Micheline San- drel voor haar boek „10 millions de temoins". Micheline Sandrel is produktieleid- ster bij de Franse radio- en televi siemaatschappij. TIEN jaren Rijnlandse Orkestvereniging liggen in het verleden. Wethouder Dekker heeft erkentelijkheid van het gemeente bestuur uitgesproken, omdat het Rijnlands Orkest een der hechtste pijlers is waarop het culturele leven in Alphen zich ontwikkelt. Vervolgens werd het een bijzondere attractie genoemd dat de solisten van dit jubileumconcert juist de twee Lemkessen'waren. man en vrouw en vioolduo. Hun naam is boven de gemeente uit gegaan. hun naam heeft nationale en zelfs Internationale klank. Plaats voor uitbundiger feestwoord kon hier moeilijk zijn: de wethouder moest het memoreren, dat thans in aller harten droefe nis woont om het verscheiden onzer oud-Vorstin Wilhelmina. Tevoren was al bij staand gehoor het Wilhelmus gespeeld en een minuut stilte in acht genomen. .rote groei In de loop van 1952 is het orkest ontstaan. Wie zich het groepje nog herinnert, dat in Avifauna operette- fragmenten van „Sint-Bonifacius" begeleidde, en waarmee Bouw Lem kes zijn dirigerend avontuur begon, heeft een tijdmeter hoe snel. of hoe traag navenant, tien jaren in een mensenleven vliegen of slepen. Dat groepje is echter spoedig meer dan verdubbeld, Na een aantal jaren kon Lemkes zyn schepping, dit werk zij ner handen, veilig overdragen aan zijn opvolger Otto Hamburg. Deze had 6 delen uit Handel's Vuurwerksuite op het programma geplaatst, de Duitse Dansen K V. 509 van Mozart, de Hongaarse Dansen 1 en 5 volgens de instrumentatie van Brahms en voor het duo Lemkes de Concertante no. 2 van Louis Spohr. In de beoordeling van een dilet tantenorkest past menigmaal voor zichtigheid. Dilettanten behoeven een I flatterende omgeving om tot hun recht te komen en die biedt de Nuts- zaal een orkest nu eenmaal niet. Men voélt tijdens een dergelijk concert de partners door instinctma- i tige aanpassing naar elkaar toe groeien. Maar in de beroemde ..Fire works" kwam het nog niet zover. De I ouverture miste heel wat. Bourree en Menuet I werd het dansende ka rakter meegegeven, zij het met te I materiële toon en iets te stijf Op het j Siciliano rustte de glanzing. Maar waarom Hamburg het galante Me- j nuet II zo traag en loodzwaar nam, ontging ons. Als plechtige finale? Mozarts Dansen klonken als een revanche en het beluisteren nam de resten van kritische argwaan weg. Het leek of alle orkestleden hier uit gingen van een veel vastere voorstel ling of conceptie van het geheel. De blazersfiguren toonden ook een veel i duidelijker individualiteit. laten 1 we alleen de piccolo noemen, en dan meteen aan de pauke in Handel her- j inneren als een partijvertolking die I werkelijk dragende substantie had. „Bouiv eu Jeanne Ten slotte na de pauze, vóór'de al- tyd weldadige en stimulerende Brahms-Dansen. „Bouw en Jeanne", want in cultureel Alphen zün deze „Lemkessen" vertrouwden en „onbe noemde" ere-burgers. Wat is hun ge heim, het geheim van pianoduo's en vioolduo's? Dit duo bezit het ideale in het in nerlijk toeluisteren en overdragen naar de regels die de vakkunst kent. De programma-toelichtingen zijn bij het Rijnlands Orkest altijd uit stekend geredigeerd. De stelling ech ter. dat Spohr ten onrechte tot de verwaarloosde componisten behoort, maken we niet graag tot de onze. Wie vergeten is. verdient dit meestal. Spohr pakt zeker nog wel eens door het muzikanteske élan, maar hij is ten volle afhankelijk van de muzi kant die hem interpreteert of presen teert. Wat compositorisch tegenvalt is de verwerking van de gegevens en op dit punt dekken talent en genie elkaar niet meer. V. De ..Rijnlandse Orkestvereni ging'' gisteravond in volle actie. (Van onze correspondent in Bonn) In West-Berlijn is gisteren een proces begonnen tegen de .Vereniging van slachtoffers van het nazi-regime" (VVN), die ervan wordt beschuldigd een communistische mantelorganisa tie te zijn. De VVN heeft onge veer 20.000 betalende en 15.000 sympathiserende leden. Zoals bekend is elke communisti sche organisatie in West-Duitsland als in stiya met de grondwet ver boden. Drie jaar geleden werd de kat de bel aangebonden in aeze zaak door de toenmalige minister van Binnen- landse Zaken Gerhard Schroder, nu- leider van het departement van Bui tenlandse Zaken, die eiste dat de VVN in de hele Bondsrepubliek ver boden moest worden. Ook zijn de bewijzen overtuigend aldus Schroder destijds, dat de VVN een communistische hulporganisatie is en sinus jaren de parolen der Oostduitse regering steunt. Dit laat ste is inaerdaad moeilyic te ontken nen, ook al mag men met vergeten, dat de VVN zeker niet als commu nistische opganisatie werd opge- zet. Aanvankelijk omvatte de vereni- I ging vervolgden van allerlei pluima ge Dat een belangrijk deel daarvan uit communisten bestond, kon nie mand anders helpen dan Hitler, die de communisten erger en grondiger vervolgde dan welke andere politieke groepering ook. Een feit is het echter, dat de communisten, onder andere door hun goede organisatie, kans zagen v.i de eerste jaren na 1945 de VVN in de hand te krijgen. In 1950 leid de dit tot het uittreden van de niet- communistische vervolgden uit de vereniging Sindsdien heeft de WN (steeds openlijk de politiek tot hereni ging van Duitsland van de commu- j nisten bepleit. Nog kort geleden, np een protest- bijeenkomst van de VVN tegen het proces dat gisteren begon, werd ge argumenteerd met formuleringen, die typisch uil het Oosten afkomstig wa ren. Eén onderdeel van dit protest- 1 sneed evenwel hout, namelijk waar het zich richtte tegen het feit. dat 1 het proces in West-Berlyn wordt ge voerd. Terecht wees de VVN erop, dat hierdoor de indruk wordt ge wekt dat W'est-Berlijn juridisch tot de Bondsrepubliek behoort, iets wat inderdaad in stryd is met de gebrui kelijke Westerlyke politiek om de na druk te leggen op de bijzondere po sitie van Berlijn door zijn viermo- gendheden statuut. Onbegrijpelijk is het dan ook dat de Sowjet-Unie gisteren by de Wes telijke Grote Drie heeft geprotesteerd tegen het anti-communistische proces in West-Berlyn, waar overigens, top punt van inconsequentie, een openlijk van uit Oost-Berlijn bestuurde com munistische party wel toegelaten is. Hij wilde teveel bewijzen Een 21-jarige landbouwersknecht, die de afgelopen zomer van zich deed spreken in het naby Venlo gelegen Duitse grcnsplaatsje WUlich, is we gens meervoudig gepleegde brand stichting door een Duitse rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar ge- vangenlsstiaf en verbeurd-verklaring van zijn sigarettenaansteker. Hij had diverse malen gesolliciteerd naar een betrekking als brandwacht. Geen en kele brauweercommandant wilde hem echter aannemen, uitsluitend omdat de kandidaat zo tenger gebouwd was. Toen hem de reden bij zijn zoveel ste sollicitatie kenbaar was gemaakt, had hij zich maar één doel voor ogengesteld, n.l. de mensheid tonen dat hy wel degelijk in staat was om bij een brand iets te presteren. Te dien emde stichtte hijzelf diverse malen brand en was er dan vervol gens al« een van de eerste bij. die de handen uit de mouwen stak. Keer op keer had men zo'n grote bewonde ring voor het optreden van de man dat het zelfs de brandweerinspectie uit de brandrapporten opviel. Het onderzoek, dat toen volgde, bracht alles aar. het licht. Voor de recht bank verklaarde hij dat zijn voor liefde niet zo zeer uitiging naar vuur, doch meer naar de grote rook ontwikkeling. Voorts dat hij deskun- gen had willen tonen dat hij wel degelijk in staat was om brand- weerwerk te doen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15