bejaarden in Leiderdorp krijgen eigen centrum davitamon Zwammerdam: levenskrachtige en financieel gezonde gemeente StNicolaas aanbieding HALVE P R IJ S I 2?5 3« 3?5 DE DILLENBURG naam is gekozen Voorjaar 1964 gereed Chinese veroveringen in India groter dan werd aangenomen V anmiddag valt de grote beslissing Geen Nederlandse militairen meer in Nieuw-Guin lilffi; O chtenvijftig kamers Actiecomité in brief tot Tweede Kamer BENELUX-LABORATORIUM VOOR GENEESMIDDELEN Een unicum Ontwapenings conferentie begonnen prima flanellen jongenssporfoverhemden LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 Advertentie BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN ALLE 10 Ie Rijksgoedkeuring voor de bouw van een bejaar- centrum in Leiderdorp is afgekomen! De bouw- 1 Ic 11 O tl 111 IC 11*411 r s\rws\ 1 Het gebouw zal bestaan uit een Llo 1111(11 1 I J.O 1!( IV I l/,l| I aantal eengezinswoningen, die on- 11 der een dak zijn gebracht. Per 15 be woners krjjgen de bejaarden de be- schikking over een extra kamer, die voor feestjes en als conversatie zaal kan worden gebruikt. De kamers op de begane grond hebben een ter ras in de omringende tuin. terwijl die op de verdieping een balkon heb ben over de volle breedte. Iedere kamer is centraal verwarmd, heeft I x f een ei&en toilet, een klein aanrecht, u, exclusief centrale verwarming en interieurbe- een hang- en legkast en een berg- iagt f. 615.000. Het nieuwe bejaardencentrum zal de S 'komt dè'bnja^tkamer ""?n te kelder een knutselruimte. Het gebouw krijgt een ziekenafdeling met twee am „De Dillenburgkrijgen. Iet centrum wordt gebouwd in de Oranjewijk. Op voorstel de burgemeester R. M. Gallas is daarom de naam van het nslot van de Oranjes gekozen. Hoogstwaarschijnlijk zal men lecember met de bouw beginnen. Het gebouw zal in het voor van 1964 gereed moeten zijn. is meegedeeld tijdens de ver- ring van de kerkeraden van de ormde en Gereformeerde Kerk, gisteravond in Irene gehouden Vaticaanse televisiezender Voor toneel en ontspanning p onze Romeinse correspondent) t de algemene concilie-verga- mg van maandag heeft de rzitter aan de concilievaders taagd te willen stemmen of k al dan niet het schema in- pers, radio, cinematografie lelevisie voldoende behandeld It. Met algemene stemmen goedgekeurd dat men dit ma thans als afgehandeld beschouwen. Tijdens de be- ingen is wel gebleken dat dit tma aller goedkeuring weg- Igt. zyn nog een paar voorstellen ian, o.a. dat het Vaticaan over leigen persbureau zal moeten be kken en verder is de gedachte voren gebracht een Vaticaanse asiezender op te richten om aan jvigen goed toneel en in het al- ~~leen een goede ontspanning te **ien brengen, waar de kerk mee *4bord kan gaan. Tevens werd voor- el d. dat aan katholieke scholen lelui tot regisseur en toneelspeler ien moeten worden opgeleid, zo men ln toneel- en filmkringen r dan tot nu toe overtuigde ka- ieken aan het werk kan zetten. Opdat allen één zijn fciat dit schema was afgehan- I. kwam er een ander en vrij be- jrijk schema aan de orde dat de m draagt Ut Unum Sint, hetgeen kent opdat allen één zijn. Ditont- p is ingediend door de commissie de Oosterse Kerken. Het gaat >swaar over de eenheid der chris tin. maar dan toch voornamelijk de eenheid tussen de katholieken ie orthodoxen. In het eerste deel i*4lt de eenheid der kerk uiteen ge- die berust op eenheid van be- ir. dus op Petrus en zyn opvolger, het tweede deel wordt nagegaan welke wijze de eenheid zou kun- worden bereikt door middel van llogische, liturgische, juridische, lr ook psychologische en prakti- l voorstellen die op zichzelf geen alle nieuw zijn, maar die tot nu niet voldoende werden nageleefd. „Betogingen in gvptische steden" tn Egyptisch legeronderdeel zou ens berichten uit Cairo enkele tn geleden hebben getracht de ptische regering omver te wer- Volgens het Jordaanse radio- Ion Radio-Amman betrof het hier eenheid van 400 man, die in de it van Cairo was gelegerd. Deze leid zou geweigerd hebben een U om zich naar Jemen te bege- op te volgen en hebben beslo- een staatsgreep uit te voeren. Egyptische opperbevel had daar- de „vernieting" van het gehele erdeel gelast, aldus de radio- olgens Radio-Amman zijn er de werd. Het stichtingsbestuur deelde verder mee, dat een geldlening van f. 1.170.989 is uitbesteed by het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds, via de Middenstandsbank. Er hebben zich reeds zestig gegadigden aange meld. onder wie vijf echtparen- Het centrum is in de eerste plaats be doeld voor leden van de kerkelijke gemeenten in Leiderdorp. In de zon Het tehuis zal gebouwd worden aan de Julianastraat en de Wilhelmina- straat. met de ingang aan de Mau- ritssingel. Het zal slechts één verdie ping bevatten en het past dus in de wijk. De kamers aan de Mauritssingel zullen „zaagtandsgewijze versprin gen". Als de kamers namelijk ev?n- wijdlg aan de straat zouden worden gebouwd, zouden ze veel minder zon krijgen dan nu het geval is. ziekenkamers en twee isloeerka- mers, een dokterskamer en enkele lo geerkamers. Het personeel krijgt op de verdieping een apart gelegen ge deelte met een afzonderlijke toegang buitenom. De architect, Jan Heese te Amsterdam, heeft opdracht de keuken, die aan de noordzijde komt. zodanig in te richten.dat zo nodig aan bejaarden in het dorp dagelijks warme maaltijden verstrekt kunnen worden. Capaciteit Het centrum zal vijf tweeper soons- en 53 eenpersoonskamers tel len; er zullen dus in totaal 63 bejaar den gehuisvest kunnen worden. De afmetingen van een eenpersoons ka mer zyn 3.48 bij 3 meter, van een tweepersoonskamer 3 bü 6.40 meter. De pensionsprijs voor een tweeper soonskamer zal ongeveer 80 van de voor twee eenpersoonskamers bedra gen- De Chinezen hebben in het door zij meer Indiaas gebied beheer- noordoosten van India een ve-d se"n De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. Soebandrio. heeft gisteren in Djakarta verklaard, dat president Soekarno hem naar Colom bo zal zenden voor het bespreken van een voorstel van de Ceylonese pre mier. mevrouw Bandaranaike, om een bijeenkomst te beleggen van de Afrikaanse en Aziatische leiders ter regeling van het Indiaas-Chinese grensgeschil. In de Nationale Vergadering van Pakistan is gisteren door een zestal sprekers, van wie vijf tot de oppositie behoorden, aangedrongen op terug trekking van Pakistan uit de mili taire pacten met het Westen omdat, naar deze sprekers, zeiden, Pakistan was „verraden" door Amerika en En- Bestuur In het bestuur hebben evenals in de boven het bestuur gestelde raad van toezicht evenveel hervormde als gereformeerde leden zitting. Het be stuur bestaat uit de heren C. Gordijn voorzitter), E. Sleeboom «tweede voorzitter), J. van der Graaf (secre taris), B. C. Storm penningmeester i L. van der Sijs en T. SChippers «le den). De raad van toezicht bestaat uit: ds. J. P. Honnef (voorzitter) de heren J. W. Boot «secretaris). A. S. Schalkers A. Wissel en J. Barend- Peking is gisteren groter gebied bezet dan tot dus- men. dat de Indiase zaakgelastig- geland die aan India hulp verleen- verre werd aannennmen de °P het Chinese ministerie van den. Twee regeringsgezinde leden danyenomen. Buitenlandse Zaken is ontboden om van de vergadering maanden daar- De Indiase regering heeft gisteren aldaar het Chinese antwoord in ont- namelijk bekendgemaakt, dat de vangst te nemen op het verzoek van Chinezen „belangrijke gebieden" in de Indiase regering om opheldering het district Longjoe aan de noord oostelijke grens hebben bezet. Hoewel eerder van Indiase zijde is gemeld, dat er in dit gebied sterke concen traties van communistische troepen zUn waargenomen, heeft men offi cieel nooit melding gemaakt van ge vechten of een Chinese opmars in dit gebied na het offensief van de com munisten van 20 oktober. De Britse en Amerikaanse missies, die naar Assam zijn geweest om zich op de hoogte te stellen van de mili taire toestand, zijn inmiddels naar Nieuw Delhi teruggekeerd. India heeft zijn eis aan Peking om akkoord te gaan met de status quo van 8 september in het grensgebied, als basis voor een wapenstilstand, hernieuwd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gezegd, dat dit betekent, dat India alle posten die het op 8 september in het noordwestelijke en n<x>rdoosteiijke grensgebied had, op nieuw zal innemen. Volgens de woordvoerder zouden de Chinezen als zij wilden terugke ren naar de posities van 7 novem- ber 1959, dit kunnen doen. Maar zij I zouden geen voordeel mogen hebben van hun massale aanvallen, waar over diverse punten in de Chinese bestandsvoorstellen- Er konden geen bijzonderheden over het Chinese ant woord worden verkregen. entegen tot voorzichtigheid. Zü we zen er op dat althans by de Cenbo ook bevriende mohammedaanse lan den als Perzië en Turkye betrokken zyn. Alle sprekers hadden het wel over de noodzaak van vriendschap met China. Belgisch voorstel: Harmonisatie van de wetgeving in de drie Benelux-landen en de uit wisseling van inlichtingen over de controle op geneesmiddelen zullen moeten voorafgaan aan een initiatief voor de oprichting van een Benelux- laboratorium voor de controle van geneesmiddelen. Dit zal de grondge dachte zijn van het advies, dat de commissie voor sociale aangelegen heden van de interparlementaire Be- neluxraad zal uitbrengen. De commissie was dezer dagen in Brussel byeen om in aanwezigheid van de Belgische minister van Volks gezondheid, Custers, een voorstel tot de oprichting van een Benelux-labo- ratorium te bespreken. Het is inge diend door de Belgische senator De Grauw. Deze bracht het reeds ter sprake in zyn verklaringen als ge tuige-deskundige in het 6oftenon- proces in Luik. In de Tweede Kamer zal vanmiddag worden beslist of Zwam merdam. het kleine plaatsje in de Rijnstreek, als zelfstandige ge meente moet worden opgeheven. Zoals bekend wil de minister van Binnenlandse Zaken, mr. F. H. Toxo- peus, Zwammerdam doen opgaan in vier omliggende gemeenten, nl. Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Boskoop en Reeuwyk. Aan de vooravond van de behan deling van het wetsontwerp in de Kamer heeft het Actiecomité ..Be houd Zwammerdam" zich in een brief tot alle leden van de Tweede Kamer gericht. „De dreigende opheffing en de wijze waarop dit geschiedt, is", aldus het comité, „voor ons land zeker een unicum omdat: a. Een van de oudste woonkernen van Nederland «bijna 2000 jaar ge leden reeds een bewoond oord», nu een levenskrachtige en financieel ge zonde gemeente met ongeveer 3000 inwoners en een oppervlakte van ruim 1700 ha., wordt zonder meer tussen vier nabuurgemeenten opge deeld; b. Niet wordt volstaan met het uitvoeren van enkele grenscorrecties, maar het opdelen van het grondge bied uit compensatieoverwegingen voor andere gemeenten: c. Het hier volgens de minister van Binnenland se Zaken een gemeente betreft ..die wel ontwikkelingsmogelijkheden heeft". De opheffing van Zwammerdam als zelfstandige gemeente is echter niet noodzakelijk, immers: 1. Met de grenswijzigingen voor de gemeenten Gouda, Woerden, Oudewater en Waarder heeft Zwammerdam niets te maken. Geen van deze gemeenten grenst aan Zwammerdam en ook de nabuurgemeenten van Zwammerdam hebben geen grondgebied nodig. 2. Bij de grenscorrectie met Bodegra ven gaat teveel gebied voor Zwam merdam verloren. Een klein gebied oostelijk van de omlegging van Rijks weg 11 is voldoende, terwijl dan te vens een „mooie" grens wordt ver kregen. 3. Het grensverloop met Al phen aan den Rijn vraagt geen cor rectie in het nadeel van Zwammer dam, integendeel behoren het gebied van Vinkebuurt en Lindehoven bij Zwammerdam. De bewoners van deze buurten hebben geen enkele binding met het ruim 6 km. verder gelegen Alphen aan den Rijn, maar zijn ge heel op de gemeenschap Zwammer dam aangewezen en maken daarvan ln feite deel uit. 4. De situatie bij de overige grenzen van Zwammerdam is niet anders dan by vele ge meenten in ons land. 5. Zwammer dam heeft zich na de oorlog in alle opzichten goed ontwikkeld en is des ondanks „financieel gezond". Het is dus niet zo irreëel als de minister het wel acht Zwammerdam «een tiental jaren) te laten voortbestaan. 6. Zwammerdam is een levens krachtige gemeente en kan de mo gelijkheden die het heeft zelf tot ontwikkeling brengen, mits van „ho gerhand" maar niet wordt tegenge werkt. zoals bij het uitbreidingsplan De Burcht" het geval is. Met me dewerking van de Rijksoverheid zou den hier nu ruim 1500 personen een riante huisvesting hebben gehad 2 Het ruilverkavelingspian ..Zwam merdam" zal binnen drie jaar zijn gt realiseerd. waardoor de bewoners an de Tempelpolder een uitstekende verbinding krijgen met Zwammer- dam-dorp Het argument van de Minister dit gebied bij Reeuwijk te voegen, wegens het ontbreken van goede verbindingen met Zwammer dam. is hiermede door de feiten achterhaald. 8. Het grootste gedeelte van het grondgebied van de huidige gemeen te Zwammerdam is gelegen in het „Groene Zóne" gebied van het A N.W.B.-plan. Het is bedenkelijk het bestuur van een industriële ge meente te maken tot rentmeester van deze groenstrook. 9. Zwammerdam en Aarlanderveen kunnen als „tweelinggemeenten" heel goed tot één, in hoofdzaak agrarische gemeente worden samengevoegd, wat ongetwijfeld ook in het belang van Aarlanderveen zou zijn, terwijl Alphen aan den Rijn daardoor niet in zijn belangen zou worden ge schaad. 10 Na opheffing wordt de woon gemeenschap Zwammerdam-dorp overeenkomstig de wens van Rijks waterstaat Zuid-Holland ..afgegren deld" tussen Rijksweg 11 en de Rijn. Van emge ontwikkelingsmogelijk heid na de opheffing kan dan ook geen sprake zijn". Dringend beroep Kerkelijk Leven NED. I1EKV. KERK Aangenomen naar Hello Ph. Ouwen- dijk. pred. voor bultengew. werkzaam heden te Ridderkerk naar Wage- ningen (studentenpastoraat) (toez.) F N. M. Nijssen te Goes. Bedankt voor Tletjerk (toez.) J. H. de Vree te Hoog- made. GEREF. KERKEN CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Almelo H. P. Brandsma te Rozenburg en J. W. van der Gron den te Enschede-Oost. „Tijd is rijp voor overeenstemming 99 Het Actiecomité „Behoud Zwam merdam" is van mening, dat er vele omstandigheden zijn die in tegen- stelling met de memorie van ant- ®U de hervatting van de 17-lan- voord de opheffing het tegendeel denconferentie inzake ontwapening, van „onontkoombaar" doen zijn gistermiddag in Genève, is van drie Bij deze doen wij dan ook "een 'Üden van Amerikaanse, van Rus dringend beroep op U het «etsont- sische en door VN-secretaris-gene- werp niet in zijn huidige vorm aan raa' Oe Thant verklaard, dat de te nemen, maar door amendering op voor Zwammerdam gunstige wyze te wijzigen, zodat onze gemeente alsnog recht wordt gedaan", aldus het comité. staatsgreep ondernomen. De toestand in Egypte zou in snel tempo ver slechteren en er zouden in vele _.j„ Egyptische steden en dorpen beto- !ste Tijd"meer pögingenJ "tot een gingen worden gehouden. «e Untea heeft een verbod uitge- rdigd voor Indonesische militai- om gewapend door Hollandia te »n. Het was de afgelopen weken •oonte geworden, dat bij openba- febeurtenissen in de Nieuwguinese •fdstad een aantal leden van de onesische militaire politie gewa ld met automatische geweren en is voorzien van handgranaten op- Jen om „de orde te handhaven". optreden van de Indonesische Itairen dreigde moeilijkheden te oorzaken, vooral met de leden van Papoeapolitiekorps, die meenden handhaving van de orde zelf wel i te kunnen. Thans is duidelijk be- Jld. dat de Indonesische militairen f "thts ongewapend door de stad mo gen lopen en dat zU uitsluitend mo gen handelen na opdracht van gene raal Said-Oeddin. de commandant van de politietroepen der V.N. Inmiddels zijn het afgelopen week- einde de laatste Nederlandse militai ren uit Biak vertrokken. Het betreft een kleine groep van ongeveer vijftig man, die in Biak een hoeveelheid ma teriaal aan boord van een schip heeft gebracht. In heel Nieuw-Guinea is thans geen enkele Nederlandse mili tair meer aanwezig, hetgeen het in Hollandia verschijnende dagblad Tjenderawasih, hoofdredacteur E. Bo- nav. aanleiding gaf te juichen, dat alle Nederlandse militairen nu „van Sabang tot Merauke" zyn verdwenen. Drie van de vier onderdelen van de Kon. Landmacht, die in het voorjaar werden uitgezon den naar Nieuw Guinea, zijn gisteren opgenomen in het 41ste infanterie-bataljon stoottroepen tijdens een plechtigheid in Er- melo. Enige van de leden van de troepen met het schild, dat namens de opperbevelhebber der landstrijdkrachten als blijk van waardering voor de diensten in Nieuw Guinea werd aangebo den. De mascotte Kees de bok had ook belangstelling voor deze onderscheiding. tijd rüp is voor een akkoord tussen de kernmogendheden. Arthur Dean, de Amerikaanse af gevaardigde. verklaarde, dat nu het ogenblik gekomen is voor een eerste overeenkomst en dat de Amerikaanse delegatie al het mogelijke zou doen om deze tot stand te brengen. In een klaarblijkelijke verwijzing naar de Cubaanse crisis zei Dean, dat er sombere lessen te leren vielen uit recente gebeurtenissen die de be schaving tot op de rand van de af grond van een kernoorlog hebben gebracht. De Sowjetrussische afgevaardigde Tsarapkm had tevoren gezegd, dat de Cubaanse crisis iedereen de dwin gende noodzaak duidelijk had ge maakt het probleem van de ont wapening op te lossen en de dreiging van een raketkernoorlog uit te ban nen. Zowel president Kennedy van de VS als secretaris-generaal Oe Thant van de VN zonden de conferentie boodschappen waarin zy de hoop uitspraken dat de conferentie tot overeenstemming over een kernstop- verbod zou komen, i Overigens zei de Amerikaanse af gevaardigde op deze eerste zitting Dok. dat de Sowjet-Unie „het mini- jmum van internationale regelingen voor ontdekking, identificatie, plaats bepaling en inspectie, dat een rede lijke en toereikende garantie zou ge ven voor naleving van een kernstop- overeenkomst" was blijven afwijzen. [De conferentie kon niet voorbijgaan aan de oorzaken van bezorgdheid die zich tijdens het reces hadden voorge- dan Men moest, zei hy, om van nieuw gerezen hoopgevende mo gelijkheden in de veranderde wereld situatie gebruik te maken, streven naar overeenkomsten op de gebieden die daarvoor rijp zyn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN COLUMBIA In de Columbiaanse provincie Na- rino, in het zuidwesten van het land, is gisteren een autobus van 200 meter hoogte in een rivei? gereden. Volgens de eerste berichten zyn omstreeks twintig mensen om het leven geko men en zeven gewond. Het reddings werk wordt door sleofei ïykt. Als speciale geschenk-attractie doet COSTER U een weergaloze aanbieding: in tien fraaie dessins, pracht- kwaliteit, beslist kleur- en was echt, open of gesloten te dragen, voor Lager dan maakloon. Jongens-schoolblouses in tien fraaie dessins Tot 8 jaar, alle moten -&90 9 tot 13 jaar, alle maten nd 14 tot 16 jaar, oliematen nd PER KLANT KUNNEN SLECHTS TWEE STUKS WORDEN VERSTREKT. LEIDEN; Haarlemmentraat ROTTERDAM: Kon« Hoogatraai Meent Kaïendr. lagedljk Weit-Krulakade HOOGVLIET: Winkelcentrum ZEIST: Slotlaao VLAARDINGEN: uetvei, f I weer bemoei- j Tot en met dinsdag 's avonds tot 9 uur GEOPEND.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7