OPEN HET DORP RANDIOOS SUCCES <3p» Cuba eist VN-controle op afbraak kampen van ballingen in Amerika Geringe wijzigingen in Franse regering luciferdoosjes 5l/2 miljoen MIES BOUWMAN BREEKT ALLE RECORDS Miljoen per uur Trossen druiven EEN VOLSLAGEN UNIEK CADEAU! IN RUIL VOOR INSPECTIE IN CASTRO'S LAND Stevenson verwacht morgen „keerpunt" in de kwestie Moeilijkheden met Telstar TIJDENS ZWANGERSCHAP GEEN GENEESMIDDELEN ZONDER VOORSCHRIFT irdarschuwiugen vau officiële zijde René Capitant aan Onderwijs? Verf met voldoening (§nc/ QTtëuws ■Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 No. 30817 LEIDSCH DAGBLAD jirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) Het dorp komt er! Mies Bouwmannog uren voor de boeg in haar ongeëvenaarde televisie- en adio-marathonheeft reeds gewonnen. De miljoenen guldens zijn binnengestr oomd in een tempo, dat de stoutste ver- vachtingen heeft overtroffen. Heèl Nederland is sinds gisteravond in de ban van een stunt, die ijn weerga in de wereld niet heeft. Heel Nederland is in de ban ran dat kleine donkere vrouwtje met haar ontwapenende spontani- eit en haar klaterende lach. Honderdduizenden in alle steden en lorpen van ons land lieten zich gisteravond om 9 uur door haar le straat op sturen, om hun persoonlijke gaven voor Het Dorp in :en luciferdoosje naar de kruidenier te brengen. Vannacht om kwart over vijf was de inhoud van de doosjes ge- eld: het onvoorstelbare bedrag van f5.512.821,27, bijeengebracht net kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes Die f 5,5 miljoen, meer dan vol- y nende om onmiddellijk met de bouw in Het Dorp te beginnen, is nog laar een deel van de stroom gelds, ie de onvermoeibare Mies Bouman j elkaar praat. Miljoenen kwamen aarnaast nog binnen aan andere ion tan e giften en zij komen nog eeds tot wij vanavond om half 8 ïllen weten hoeveel van de f25.— lüjoen bouwkosten van Het Dorp j het begin van de nog maanden 1 irende actie zullen zijn geofferd. Mies Bouwman danst haar miljoe- endans tot triomfantelijk einde. Een ietwat nerveuze Mies Bouw- lan zat gisteravond tot half 9 ach- »r het bureautje op het enorme odium van de Oosthal van het Am- erdamse RAI-gebouw met tegen- ver haar de 3000 zitplaatsen op de nafzienbare tribune, waarvan er auwelijks een honderd waren bezet, erspreid over de RAI-hallen hon- erden technici, telefonistes, boek- ouders en andere medewerkers, van ie de meesten met gemengde ge- Vliegtuigbotsing in Brazilië In de buurt van Paraibuna, 100 km 6n oosten van Sao Paulo in Brazilië, jn de wrakstukken gevonden van vee vliegtuigen, die volgens radiobe- chten tegen elkaar op gevlogen zijn. 11e inzittenden van de toestellen zijn tn het leven gekomen. In de eerste erichten is gezegd, dat het er 27 jn. Advertentie voelens tegen de aangekondigde ma rathon aankeken. Maar dit beeld wijzigde zich in enkele uren, nadat de stormloop op de kruideniers in tal van steden zelfs tot verkeersopstoppingen had geleid. De RAI is geworden tot een gonzende Bijenkorf, waar de 110 telefoons on afgebroken rinkelen, de 60 telmachi nes ratelen, de ordonnansen per fiets door de uitgestrekte hallen voort snellen. Want de nacht ging in met een succes, dat zelfs de grootste optimist niet had kunnen vermoeden: een ge middeld inkomen van f 1 miljoen per uur! Enige resultaten van de „lucifer- doosjes-aetie": Amsterdam f693.000, Rotterdam f 542.000, Den Haag f500.000, Leiden f56.330. Alle records van welke inzameling dan ook zijn gebroken. Zelfs in kleine gemeenten werd ondanks de dure St.-Nicolaas- tijd geofferd als nooit tevoren: bij voorbeeld Laren f 23.500, Oegstgeest f 10.984 en Leiderdorp f 9.100. Tegen middernacht had Mies Bouwman haar zelfverzekerdheid te ruggevonden. Miljoenen Nederlan ders hebben haar vanmorgen op het televisiescherm even fris en energiek teruggevonden als op het moment, waarop dat zij zich gisteravond of vannacht ter ruste begaven. Geen rust echter voor Mies Bouwman, die zich op de been weet te houden door haar enthousiasme en op haar veel te hoge hakken als een wervelwind over het podium raast en alle raad gevingen, om af en toe eens even te gaan zitten of te liggen, in de wind slaat. De marathon heeft haar te pakken en wat AVRO's Siebe van der Zee en Ger Lugtenburg ook probe ren, zij moet en zal de stroom men sen, die naar de RAI trekt om hun gaven in geld en goed te overhandi gen, persoonlijk ontvangen en te woord te staan. Dr. A. Klapwijk, de geestelijke va der van het in Arnhem geprojec teerde dorp voor lichamelijk gehandi capten, zei ons geen woorden te kun nen vinden voor hetgeen Mies Bouw man tot dusver heeft gepresteerd. Hij vertroetelt haar met alle zorgen, die hij aan haar kwijt kan. Door lopend is hij in haar nabijheid om haar met sinaasappelsap en trossen druiven fit te houden. Het enthousiasme van Mies Bouw man werkt zo aanstekelijk, dat het leger vrijwilligers in het RAI-ge bouw er niet over denkt om zich door anderen te laten aflossen. De door Amsterdamse bedrijven geleende te lefonistes in de glazen zaal hebben sinds gisteravond meer telefoontjes beantwoord dan gewoonlijk in een hele maand, maar zij weten van geen ophouden. De regisseurs, de cameralieden, de belichtingstechnici, de verslaggevers, de musici, de kelners, allen vechten tegen hun vermoeidheid en willen zich niet de mindere tonen van „Mies". De honderd veldbedden, die de Koninklijke Landmacht beschik baar heeft gesteld, zijn slechts af en toe gebruikt. En zelfs de artiesten, die aanvan kelijk hadden laten afweten, kwamen door het enthousiasme van Mies Bouwman op hun besluit terug. Zo hebben „de grote drie", Kan-Her- mans-Sonneveld, toch een plaats in de marathon gekregen. Voor half 8 vanavond zal er niet worden gerust in de RAI. Het leger medewerkers in het voetspoor van de inspirerende persoonlijkheid van Mies Bouwman, zet door. Velen gun- nc.i zich zelfs geen tijd om de maal tijden te gebruiken, die in een onaf gebroken stroom uit de keukens van het RAI-restaurant komen. Een RAI vol meisjes met gevlekte make-up en mannen met stoppelbaarden Zij zullen vanavond als een blok in bed vallen. Maar geen minuut vóór Mies Bouwman. (Men zie ook elders) Aart het begin van de succes volle actie juichten dr. A. Klap wijk. geneesheer-directeur van de Johanna Stichting in Arnhem en Mies Bouwman om de ..eer ste steen.", die minister Klompé voor ..Het Dorp" zal kunnen metselen. Zoekt u naar een cadeau voor iemand, die gesteld is op origi naliteit? Geef dan een boekje met Horeca-cheques. Zend ƒ10.- of f 25.- aan het Bedrijfschap Horeca, Koningin negracht 58-59, Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje). U ontvangt^ dan een keurig chequeboekje van de Amsterdamsche Bank, bevat tende speciale cheques van 2.50, waarmee in ieder Neder lands Horecabedrijf, groot of klein, kan worden betaald. Schenk vrienden* of vriendin nen, die u met een cadeautje moet bedenken, zo'n Horecachequeboekje^ dat hej O motto draagt WEERBERICHT DEZELFDE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot io rgen avond: Zwakke wind met cp vele plaatsen st of laaghangende bewolking, la- r in hoofdzaak in het waddenge- icd matige westelijke wind en zicht- frbetering Ongeveer dezelfde tem- eraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 NOVEMBER. Zon op: 08.20 uur, onder: 16.35 u. Maan op: 09.11 uur. onder: 17.48 u. Hoogwater te Katwijk te 3.52 en 6 00 uur. Laagwater te en 11.58 uur Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Gisteravond heeft Prins Bern- i president Aramburu ontvangen, i ambassadeur in ons land Carlos hard de voormalige Argentijnse I In het midden de Argentijnse A. Leguizamon. Cuba is bereid internationale controle op zijn bewapening toe te laten, op voorwaarde echter dat de VN toezien op de afbraak van „opleidingskampen" van Cubaanse ballingen op Amerikaans grondgebied. Deze toezegging is vervat in het antwoord van Cuba op de jongste verklaringen van president Kennedy over de Ameri kaanse eisen om tot een oplossing van het Cubaanse conflict te geraken. Het Amerikaanse State Department heeft verklaard in deze Cubaanse stap een nieuwe poging te zien om een internationale regeling ter veri ficatie van de verklaring, dat de Russische aanvalswapens van Cuba zijn weggehaald, te voorkomen. De Cubaanse verklaring herhaalt de vijf bekende punten van premier Castro en noemt ze „onmisbaar voor een werkelijke en definitieve oplos sing van de crisis". Een van de vijf punten is een beroep op Amerika om zijn basis Guantanamo op Cuba op te geven. De verklaring gaat dan verder met: „Cuba eist controle van de VN op de ontmanteling van oefenkam pen voor huurlingen, spionnen, sa boteurs en terroristen op het gebied van de VS, Porto Rico en andere plaatsen waar agressie tegen Cuba wordt voorbereid: controle op centra waar ondermijnende activiteiten wor den voorbereid en op bases van waaruit piratenschepen naar onze kust vertrekken". De Cubaanse leiders eisen voorts doeltreffende controlemaatregelen ter voorkoming van „dergelijke da den" in de toekomst. „Als de VS en hun medeplichtigen geen VN-in- spectie op hun grondgebied toestaan, Commando van Formosa landde bij Kwangtoeng Volgens dagbladberichten in Hong kong heeft een goed bewapende groep nationalistisch-Chinese commando troepen een landing uitgevoerd op een eiland nabij Kwangtoeng, ter hoogte van de stad Swaboe. De troepen, die met vier motorboten aan wal werden gezet, voerden aanvallen uit op verscheidene posten van de communistische kustwacht, aldus het betrokken blad. De verbindingssatelliet Tel star, die vier maanden geleden werd gelanceerd, vertoont moei lijkheden bij het van de aarde af aan- en afzetten van de appara tuur, zo heeft een woordvoerder van het laboratorium van de Bell Telefoonmaatschappij bekendge maakt. De kunstmaan zendt nog wel op eigen kracht telemetrische gegevens uit. De Bell Maatschappij zoekt naai de oorzaak van het defect. Grote zege voor Zuidvietnamese regeringstroepen Bij een aanval op twee regerings posten hebben communistische guer rillastrijders in Zuid-Vietnani zondag 124 man aan doden verloren. Zuid vietnamese regeringsfunctionarissen beschouwen dit als een van de groot ste overwinningen in de oorlog tegen Vietcong, die nu al drie jaar duurt. Het gevecht woedde op rond 500 km ten noordoosten van Saigon. Bjj de ONS NIEUWE VERVOLGVERHAAL Muiterij op het vrouwenschip Londen zo'n kleine tweehon- derd jaar geleden, was een heel andere stad dan thans: f zes of zeven man politie op f een miljoen inwoners. En dus i een zeer onveilige stad, waar 4 de misdaad hoogtij vierde! 4 Ter bestrijding van die mis- a daad deporteerden de auto- riteiten vele gevangenen naar de koloniën en om deze te bevolken stuurde men er ook f schepen vol jonge vrouwen 4 heen, die men soms gewoon 4 al of geen misdadigster 4 van de straat haalde. Over de 4 tocht naar Australië van een a dezer schepen, waar een mui- terij uitbrak, schreef Hein- rich Binder een kleurrijke avonturenroman, die als ver- volgverhaal zeker zal boeien. regeringsstrijdkrachten zouden maar veertien gewonden zjjn gevallen. Aan de zijde der guerrillastrijders sneu velden twee bataljonscommandanten Twee hoge rode officieren werden ge vangen genomen. De regeringstroe pen maakten veel wapens buit. De directeur-generaal van de Volksgezondheid heeft een waar schuwing doen uitgaan om tijdens zwangerschap niet anders dan op voorschrift van de behandelende arts geneesmiddelen te ge bruiken. Dit gezien het toenemende aantal berichten over mogelijke vruchtbeschadigende werking van geneesmiddelen. Op het ogenblik wordt een onderzoek ingesteld naar de werking in dit verband van enkele geneesmiddelen. Over dit onderzoek kunnen binnenkort mededeling worden verwacht. tingen, die thans uit Stockholm zijn ontvangen, is ook in Nederland be sloten die maatregelen te nemen, welke een ongecontroleerd gebruik van dit middel verhinderen De fa brikant heeft intussen aflevering van het betreffende geneesmiddel voor lopig stopgezet. dan zal Cuba g«en enkele vorm van controle op het zijne toelaten". De Sowjetrussische eerste vice-pre mier Mikojan heeft gisteravond in New York tijdens een diner aange boden door waarnemend secretaris generaal Oe Thant, met Amerikaan se functionarissen gesproken over de Cubaanse kwestie. De bijeenkomst, die drie uur duurde, werd gehouden kort na de aankomst van Mikojan uit Cuba. De sfeer van het overleg werd van beide zijden „zeer har telijk" genoemd. Morgen zullen de besprekingen worden voortgezet Dan zal mis schien, naar de Amerikaans© VN- afgeyaardigde Adlai Stevenson na af- op van het diner zei, „het keerpunt" in de kwestie-Cuba komen. Na afloop van het diner zeiden zo wel de Amerikaanse als de Russi sche onderhandelaars tot verslagge vers, dat de nieuwe Cubaanse voor stellen voor een regeling die on der meer internationale inspectie op Cuba in ruil voor controle op con trarevolutionaire activiteiten in de VS inhouden niet ter sprake wa ren gekomen. Mikojan noemde deze voorstellen „zeer goed en eenvoudig". Een van de onderwerpen, die tij dens de besprekingen van gister avond aan de orde was gekomen, zou de verlenging van het mandaat voor Oe Thant betreffen. De VS en de Sowjet-Unie schijnen 't er over eens te zijn, dat Oe Thant de aangewe zen persoon voor de functie van secr. generaal van de VN is. Een officiële VN-woord voerder zei gisteravon 1 nog dat Stevenson en Mikojan tijdens t diner een heildronk hadden tlitge- bracht op Oe Thant, voor zijfc in spanningen om de twee grots mo gendheden nader tot elkaar te bren gen voor het treffen van een rege ling van de Cubaanse kwestie- Adlai Stevenson zei tot verslaggevers, dat de Veiligheidsraad binnenkort bij een zou komen om de mandaats kwestie te bespreken. Bepaalde middelen onder controle Inmiddels is van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld, dat hoe wel nog niet definitief vaststaat of er verband kan worden gelegd tussen het gebruik van het geneesmiddel Meclizine (Postafene, Emesafene, Cranimal, Suprimal) tijdens de zwangerschap en het optreden van misvorming bij de vrucht, er zoda nige aanwijzingen voor zo'n verband zijn, dat de Zweedse overheid hierin aanleiding heeft gevonden maatre gelen ten aanzien van dit genees middel te nemen. Gezien de inlich- Overstromingen in lunesie Bij overstromingen in het zuiden van Tunesie zijn, voor zover tot nu bekend, vijftig mensen om het leven J gekomen. Er zouden vele gewonden j zijn. De overstromingen waren het gevolg van zware regenval. De Ganlle lieden in Le Havre bij begrafenis Coty (Van onze Parfjse correspondent) In ijltempo is het Franse staats hoofd, president De Gaulle, gisteren vanuit zijn buitenresidentie Colom- bey-les-deux-Eglises naar Parijs te ruggekeerd om, onder het knallen van de kurken der champagneflessen, op het Elysée zijn jongste en misschien meest eclatante overwinning in de binnenlandse politiek van Frankrijk te vieren. Met zijn premier Georges Pompidou heeft hij de fraaie cijfers der gaullistische verkiezingszege van zondag j.l. nog eens doorgenomen om in het licht daarvan het verdere ver loop der gebeurtenissen uït te stip pelen. Na zijn bezoek aan het Elysée lunchte en confereerde de premier met zijn voornaamste ministers en 's middags ontving de heer Pompidou nog enkele andere politieke kopstuk ken. Terwijl president De Gaulle, in gezelschap van een zestal ministers, vanmorgen naar Le Havre was ge gaan om de begrafenis van president Coty bij te wonen, legde premier Po.-npidou de laatste hand aan de samenstelling van een nieuwe rege ring, die na de verkiezingen grond wettelijk wordt vereist. Veel inspanning zal de herziening der regering niet aan premier Pom pidou hebben gekost, want het is wel zeker dat de nieuwe ploeg, die van daag officieel in de openbaarheid zou treden, slechts in een paar bijkom stige details zal verschillen van het kabinet, dat vorige maand door het ontbonden parlement ten val werd gebracht. Als enige nieuweling werd de linkse gaTillist en professor in het staatsrecht, René Capitant, genoemd: hij zou van minister Joxe de porte feuille van nationaal onderwijs moe ten overnemen, een post die hjj on middellijk na de oorlog ook al eens heeft bezet. Met nog slechts twee zetels voor de overzeese gebiedsdelen onbeslist, biedt de samenstelling van de nieu we Franse Nationale Vergadeiing na de algemene verkiezingen van 18 en 25 november het volgende beeld: Gaullisten 233 zetels (174); Socia listen 67 zetels (44) Radicalen 44 ze tels (37); Communisten 41 zetels (10) MRP 38 zetels (57)Gaullisten con servatieven 32 zetels (-)Conserva tieven (CNI) 19 zetels (121); Linkse socialisten 5 zetels (-)Partijlozen 1 zetel (2); Uiterst rechtsen - zetel (37). Advertentie LUXE TAFELTJES „De Houthal", Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 Een produkt van de Sikkens Groep> f Uit het Leidsch Dagblad van J 27 Nov. 1862: 4 Te Gamache in Frankrijk 4 zijn twee tweelingbroeders j 4 van 70 jaren op denzelfden i 4 dag en hetzelfde uur overle- i 4 den. Zij waren ook gelijktij- i 4 dig gehuwd. Bij art. 130 van de Be grooting betreffende het Rijks-Herbarium zijn door verschillende Kamerleden aan- en opmerkingen ge maakt over wantoestanden bij dit instituut. Er zal een i 7rondige herorganisatie plaats i hebben.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1