HET DORP aangepaste maatschappij MIES BOUWMAN BINNEN ÏWEE UUR MILJONAIRE Meer dan honderd telefoons ratelen ottophondelijk in de centrale post in RAI-yeboutv Sint rukt op naar het podium voor 300 gehandicapten Doosjeszuil pussen gestopt het H-proeven „Als ze zo doorgaatredt ze het nooit". Mies Bouwman had nog ruim twintig uren van haar televisie- en radiomarathon voor de boeg. oen het sectiehoofd van de A.V.R.O., Siebe van der Zee. nerveus heen en weer lopend tussen de )osthal van de R.A.I. en de regiewagen, deze woorden mompelde. Hoe Mies Bouwman zich er tot dusver doorheen heeft geslagen, hebben de kijkers en radio luisteraars zelf kunnen volgen. Het ligt in de bedoeling dat in „Het Dorp" bij de Johannastich- ting te Arnhem een zuil wordt opgericht, die zal herinneren aan de groots e luciferdoosjesactie. Uit de massa namen van gevers zullen enige worden ge graveerd in de zuil. In de voet van het „offermonument" zullen alle van namen voorziene doos jes worden bewaard. ten worden ingesteld, omdat anders de artiesten niet meer aan bod kun nen komen. Eén man wist het bureau te ontglippen en 3 hindernissen, in de vorm van streng geïnstrueerde RAI-portiersposten te verschalken: Sint Nicolaas. Ruim een uur lang heeft hij aan de voet van het podium gezeten, wachtend op zyn beurt om voor de camera's en microfoons te worden toegelaten. Vannacht zagen wij hem, een over vermoeide bejaarde, in een hoekje van het restaurant uitrusten, zijn staf en mijter op de tafel voor zich. Hij zou ongetwijfeld in slaap zyn ge vallen als de leden van de Heerlense carnavalvereniging in een naastge legen zaal niet zo'n enorm kabaal hadden gemaakt. De stemming bij de Limburgers was zo mogelijk nog vro lijker dan in de Oosthal, waar Mies Bouwman zich onverstoorbaar door de rijstebrijberg van briefjes, tele grammen, bezoekers en artiesten heenwerkte. II einig publiek Het was een ietwat rommelige be; doening in deze hal, waar de ijsvloer van de Wiener IJsrevue in recordtijd was omgetoverd in een reusachtig podium. Van de 3000 zitplaatsen was tot vannacht slechts een klein deel bezet. Hoe kan het ook anders als men het gehele programma via ra dio en t.v. in de huiskamers voor geschoteld krijgt. Voor het podium langs rijden de camerawagens, die soms het uitzicht op de artiesten be- I lemmeren, maar niemand, die zich hierover heeft beklaagd. Men zocht zonder mopperen een ander plaatsje, waar het uitzicht even later opnieuw werd bedreigd door een vorkheftruck met een hoog gemonteerde camera. Groot was het enthousiasme, toen Mies Bouwman kon meedelen dat in twee uur tijds reeds een miljoen gul den bijeen was gebracht. Een en thousiasme, dat zelfs de diensters in het restaurant nieuwe moed gaf om nog een paar uurtjes glimlachend door te halen. /vetf zfve\J.iiicixctc ycscf\.ci\ c TyT. i j i minister van Buitenlandse Zaken, die l\iet alleen rilisseil enkele dagen geleden verkondigde dat de Russische leiders vroeg of laat zullen beseffen dat hun sterkste ban- lllddl (MIK lilllIICZCIl den die met het Westen zün. tegemoet komen (Van onze Londense correspondent) Het Engelse blad Observer waar schuwt in een hoofdartikel tegen de stelling van Lord Home de Britse l Het hoogtepunt van deze marathon had echter niet plaats in die Oosthal is dus niet tot de huiskamers doorgedrongen. Eigenlijk heeft er een aan- inschakeling van hoogtepunten plaats, die men voornamelijk moet zoeken de centrale post in de glazen zaal van het R.A.I.-complex, waar meer an 100 geroutineerde telefonistes de stroom van meldingen verwerken. Meldingen van geldbedragen, die op de postkantoren zijn gestort, maar ik talloze aanbiedingen in natura, die men eenvoudig niet meer kon boeken waarvan een schriftelijke opgave is gevraagd. AVRO's staffunctionaris J. Ver j,ugge zit in het miden van dit ze iwstelsel van de actie „Open het irp" en tot wanhoop gedreven tele- nistes vragen hem doorlopend om Jk heb hier een caféhouder die al- consumpties met een dubbeltje eft verhoogd en die op het t.v.- ïerm zijn collega's wil opwekken ti voorbeeld te volgen voor het ede doel". „Mijnheer, ik krijg alsmaar tele- •1 ontjes van mensen, die_ perse Mies 'I luwman willen spreken", e „Hier is een dame uit België, die I aagt hoe ze kan medoen". Telefoontjes in een zo overstelpen- i hoeveelheid, dat zelfs de PTT ons en schatting over het aantal kon 'fven. Omvangrijk Als een spin in een web regelde de ^ier Verbrugge de technische zijde in de geldinzameling. Theoretisch klopte het als een in het gehele land, 220 in getal, waar speciaal gereserveerd voor de ver bindingen met de hoofdpostkantoren in he tgehele land, 220 in getal, waar de gelden van in totaal 2200 postkan toren werden geteld. Een batterij re kenmachines ratelde onafgebroken aan steeds weer nieuwe totaaltellin gen. Langs 3 wanden van de glazen zaal zaten 85 andere telefonistes. Zij no teerden de bedragen, die telefonisch worden toegezegd. Boven de f 100.- moesten deze mel dingen worden geverifiëerd en daar voor waren weer 5 andere telefoon posten aangewezen. Een omvangrijke organisatie, waar aan allen vrijwillig meewerkten. De meesten hoopten het net zo lang vol te houden als Mies Bouwman op het podium in de hoofdhal. Honderd telefonistes en tele fonisten zaten vannacht in de R.A.I. achter de telefoontoestel len om de binnenkomende gel den te noteren. Tegen middernacht stroomden in de Noordhal van het RAI-gebouw 175 PTT-mannen binnen met een enor me lading lucifersdoosjes, waarvan de inhoud dubbeltje voor dubbeltje en kwartje voor kwartje moest wor den geteld. Het was de opbrengst van Amsterdam! Sin toni bezoekers In het RAI-restaurant, waar het personeel de gehele nacht heeft door gewerkt om de inwendige mens van de zwoegers aan de telefoon en ach ter de decors te versterken, was een speciaal opvangcentrum ingericht om de stroom bezoekers te verwerken, die uit alle delen van het land arri veerden om Mies Bouwman persoon lijk ingezamenden gelden of fraaie cadeaus aan te bieden. Zo groot was deze stroom, dat herhaaldelijk wacht tijden van twee uur of langer moes- i zijn. „Dit is een gevaarlijke veronder stelling om er buitenlandse politiek op te bouwen. Want een algemene re geling met de Russen, waartoe de Cubaanse crisis de weg opent, moet een regeling met China omvat ten. Een definitieve breuk tussen China en de Sowjet-Unie zou, indien deze al mogelijk is, niet noodzakelijk in het belang van het Westen zijn. Rusland vreest China niet. Het dis puut gaat over het leiderschap van het wereldcommunisme. Chroesjtsjow zou zeker deze worsteling verliezen, wanneer hij beschuldigd kon worden I van collaboratie met het Westen. Bo vendien is China, zoals Rusland, een I te grote natie om lang te kunnen I worden geisoleerd. China zal in de raadkamers van de wereld moeten j worden opgenomen", aldus de obser ver. I „Uitbanning van naties leidt alleen maar to'. gewelddadige uitbarstingen. Men zal China echter niet moeten tegemoetkomen ten koste van India, maar de Chinese politiek zal objec tief moeten worden bestudeerd. Het is niet onmogelijk dat China's hoofd motief allerminst de trotskistische wereldrevolutie is, maar een „stali nistische" poging tot zelfbescherming door vorming van zwakke bufferzo nes langs de grenzen, zoals in Zuid- Azië ei. Noord-Korea. Hoewel het Westen India te hulp zal moeten ko men, is het de vraag of er sprake is van een strijd op leven en dood tus sen twee grote Aziatische naties". Even rust een cameraploeg op de veldbedden in de R.A.I. om later weer in actie te kunnen komen. (Van onze A'damse correspondent) ..Ik ben er zeker van. dat het Nederlandse volk zich een groot volk zal tonen". Met deze woor- I De Zweedse delegatie naar de ont wapeningsconferentie in Genève heeft steren meegedeeld, dat het seis- plogisch instituut van Uppsala, in feden, na 20 november geen waar- I mingen heeft gedaan die zouden Ijzen op voortgaande Russische êrnproeVen. Premier Chroesjtjsow had 20 no- imber genoemd als datum voorbe- ndiging van de lopende serie, doch ilgens Westerse bronnen in Genève >u de Sowjet-Unie nog om de twee igen een kernbom tot ontploffing engen. Een lid van de Zweedse delegatie i, dat hu ziich in verbinding had steld met het hoofd van het insti- i iut in Uppsala, professor Bath, die ïm gezegd had dat men geen kern- oeven na die datum had geregis- eerd. p „Grot-record" (De Australiër Bill Penman heeft tet record „holbewonen", dat met 62 kgen op naam stond van de Frans- Tan Michel Siffre, gebroken. Dit feekeinde wandelde Penman, die Jöor een steeds sterker wordende zijn ondergronds verblijf ïloest beëindigen, uit de diepe grot- In van Limestone, ten zuiden van arwin. Hij had het toen 64 dagen, lpstien uur en drie kwartier in de lepe duisternis volgehouden. Vol gend jaar ga ik er voor zes maanden aldus Penman. Dit plaatje is genomen in Lei den. Maar we hadden het in ge heel Nederland kunnen nemen. Overal in ons land doemden tus sen negen uur en kwart voor tien gisteravond de mensen voor en in de levensmiddelenzaken om de lucifersdoosjes bs brengen waarin de giften voor Het Dorp verscholen zaten. In drie kwar tier tijd werd zo ruim 5^ mil joen gulden bijeengebracht. (Foto L.D./Holvast) den van dr. A. Klapwijk, ge neesheer-directeur van de Jo- hannastichting te Arnhem, opende gisteravond de .televi sie- en radiomarathon van Mies Bouwman", of, zoals de officiële naam luidt: terathon. Het waren tevens de laatste woorden van een uitvoerige pers conferentie, waarin dr. Klapwijk een overzicht gaf van het doel van de actie. n.l. de realisering van het grootste project, dat ooit ter wereld ten behoeve van licha melijk gehandicapten is ontwor pen. Het dorp, dat zal verrijzen op het uitgestrekte terrein aan de Heijenoordseweg te Arnhem. De initiatiefnemers zijn uitgegaan van de idee. dat wij leven in een va lide maatschappij, waarin sommige zeer ernstig gehandicapten niet ge lukkig worden. Dat zijn de gehandi capten voor wie revalidatie geen baat geeft. Het Dorp heeft voorlopig gestalte gekregen in een grote maquette, die de Gebrs. Das hebben ontworpen en die in het RAI-gebouw staat opge steld. Het is een zogenaamde aange paste maatschapp, waarin het voor de lichamelijk misdeelden goed is te wonen. Niet alleen de revalidatie artsen relf hebben aan de uitwerking van de plannen voor het dorp ideeën aangedragen, ook de gehandicapten hebben hun mening gegeven over de maatschappüvorm, waarin zij menen gelukkig te kunnen zijn. Leefgemeenschap De toekomstige „dorpsbewoners" zullen worden gehuisvest in bunga lows zonder drempels en voorzien van brede deuren, zodat zü zich in hun wagentjes overal vrij kunnen be wegen. In elke bungalow denkt men een groepje van tien tot vijftien mensen onder te brengen, die zoveel mogelijk elkaar hebben gekozen, zo dat zü een natuurlijke leefgemeen schap kunnen vormen. De gehandi capten zullen daarnaast mogelijk heden krijgen om de vreugde van de arbeid te kunnen genieten. Hiertoe zal Het Dorp een aantal beschutte werkplaatsen krijgen, maar ook zullen de bewoners een bezigheid kunnen vinden in de administratie op het raadhuis of als ambtenaar op het postkantoor, waarvan de komst al door de PTT is toegezegd. Er komen voorts winkels, een kerkelijk centrum een schouwburg annex bioscoop, een sociëteit en een openluchttheater. lil ij de toekomst Uitgaande van tal van overwegin gen van sociaal-medische en econo- ken, zal een stichtingskapitaal nodig zün van f 25 miljoen. Bü een bevol king van circa 12 miljoen inwoners komt dit neer op ongeveer f 2.50 per persoon. Een vader van valide kinde ren heeft eens gezegd: „Elk ouder paar met gezonde kinderen is eigen- lük moreel verplicht aan deze actie mee te doen, om hiermede zün grote dankbaarheid te tonen voor het feit, dat het zelf valide kinderen heeft". Nog meer Het geld zal worden büeengebracht via diverse .tcties, waarvan de mische aard zal de bevolking van Het en t.v.-marathon er slechts één is. Dorp ongeveer 300 mensen tellen, die Grote verwachtingen koestert men met elkaar een gemeenschapsleven, j van de actie, die is toegezegd door aangepast aan hun eigen mogelük- I de Federatie voor Vrouwelüke Vrij heden. zullen kunnen vormen. Als willige Hulpverlening, die spontaan men voor elke twee bewoners één ver zorg(ster) rekent, dan zal het toe komstige dorp een kleine 500 mensen moeten kunnen huisvesten. Voor gehandicapten met een rede- J lüke intelligentie, die contact kunnen hebben met anderen en voor elkaar iets kunnen betekenen, zal dit dorp een blüde toekomst kunnen bieden. „Wij zullen ons verzetten tegen een gettovorming", aldus dr. Klapwijk, „Het Dorp zal een levend organisme moeten worden in de stedelüke ge meenschap van Arnhem". Verplichting Om het gewenste aantal mensen te kunnen huisvesten, daarbü de moge- lükheden inbegrepen die kunnen bü- dragen deze mensen gelukkig te ma- en massaal medewerking heeft be loofd: niet minder dan een half mil joen huisvrouwen zullen aan diverse campagnes hun steentje bijdragen. Zij beginnen deze week reeds met de verkoop van zilveren broches en steekspelden, die het embleem van het toekomstige dorp zullen dragen. Zij hebben de vorm van een sleutel tje dat f 1.50 per stuk zal kosten. Voorts zullen 1500 juweliers worden ingeschakeld om dezelfde sleuteltjes ditmaal in de vorm van zilveren be deltjes te verkopen tegen f 1.75. De AVRO tenslotte, die de actie gisteravond op zo'n unieke wfo'ze heeft gestart, zal de komende maan den een reeks radio- en tv-uitzendin- gen verzorgen om de Inzameling te stimuleren. -^gericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 november 1962 Vierdeblad no. 30817 iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin s\is .fyt. y\ic.o-Lc\.tvi j iMiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM I

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11