Geen de z. speciale steun voor sof tenonkinder en in Pakistan Engelse Tories lijden gevoelige nederlaag DAKREPARATIE Argentinië lonkt naar Nederlandse industrie In Plantazaak geen s vaagheden overlaten Itlllo Film over het leven van Prins Bernhard Over elf jaar oud „geheim" verdrag tussen VS en India Verachtelijke daad van mevr. Vandeput Volksgezondheidheid in Ticeede Kamer HONDSDOLHEID IN NIEUWLEKKERLAND Naar hoek van Alden Hatch Restaurant „De Landbouw" Noordwijk aan Zee Publikatie van haar dagboek in een Frans boulevardblad Vermoedelijk 15.000 gulden ZWART Prinses ziet hanengevecht WEERBERICHT BIJ TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN: Werkloosheid belangrijke oorzaak t: (§ud <Mt'i letiws "Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 No. 30814 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 jj 59 In Nieuwlekkerland heeft zloh een gPval van hondsdolheid voorgedaan bij een hond. waarvan de eigenaar onbekend is. Het dier i» zondag in Nieuwlekkerland dood gegaan. De burgemeester heeft voor zijn ge meente de vereiste maatregelen ge troffen, die in de Veewet opgesomd worden. De hond was zwart met bruine vlekken op de poten. Hij had een soort smauskopje en leek op een fox. Het was geen rashond. Zij. die in lichtingen kunnen verstrekken om trent de herkomst van deze hond in of omtrent de eigenaar en zij die weten dat mensen met deze hond in aanraking zyn geweest, worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de burgemeester van Nieuwlek kerland. Paul Kijzer. directeur van het filmdistributiekantoor Hafbo in Amsterdam, heeft het plan een film te maken over het leven van Prins Bernhard. Het draaiboek voor deze film zal ge baseerd zijn op het boek, dat de Amerikaanse schrijver Alden Hatch na urenlange gesprekken met de prins heeft kunnen schrijven en dat kortgeleden bij de uitgeverij Becht in Amsterdam is verschenen. (Van onze parlementaire redacteur) De zogenaamde softenonkinderen in Nederland zullen (voor lopig) niet op extra steun van het Rijk kunnen rekenen. Minister Veldkamp meent, dat er wel verband bestaat tussen de Plantaziekte en een bepaald soort margarine. Hij hoopt, dat alles over deze zaak gezegd zal worden. Geneesmiddelen Minister Veldkamp verwachtte, dat in de eerste helft van het volgende jaar de nieuwe geneesmiddelenwet in werking zal kunnen treden. Volgens de minister zijn er ongeveer 15.000 verpakte geneesmiddelen in omloop. Hij achtte een doeltreffender voor lichting aan artsen gewenst. Moet de nieuwe wet reeds direct op de helling worden gezet? Dat vond de bewinds man niet nodig, al zullen er mis schien enige wijzigingen gewenst zijn. Over een wijziging van de zieken fondspremie heeft de minister, naar hij zei. nog geen beslissing genomen, evenmin over de vraag of de ver- pleegduur zou moeten worden uitge breid. Dr. Veldkamp zei de indruk te heb ben, dat het tekort aan verpleegsters minder wordt. Er melden zich de laatste tijd meer leerlingverpleegsters aan, waardoor een betere selectie mogelijk is. Bij de kadervorming zou op gehuwde verpleegsters een beroep kunnen worden gedaan, hoewel daar aan enige bezwaren zijn Verbonden in verband met nachtdiensten e.d. De Kamer is gisteren gereed ge komen met de afdeling volksgezond heid van de begroting van Sociale Zaken. De hoofdmoot van deze be groting. waaronder het loonbeleid, zal pas later aan de orde komen. Advertentie IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIItllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIK De bewindsman zei dit in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van .Volksgezondheid". Er is geen toxicologisch verband langetoond tussen de Planta en de jeukziekte. maar er zijn op epidemio logisch gebied wel bewijzen gevon den. Uit een oogpunt van volksge- jondheid achtte dr. Veldkamp het tewenst, dat over deze zaak alles rordt gezegd, zodat er geen vaaghe den overblijven. De Justitie zal ech- er moeten beoordelen of er verdere gappen zullen worden ondernomen dan wel of de zaak zal worden ge- eponeerd. Niets zal de Kamer er van unnen weerhouden de Planta-affaire vervolgens opnieuw aan de orde te stellen. Minister Veldkamp zei. dat het door deskundigen opgestelde rap- jort zo omvangrijk was. dat hij het niet had laten vermenigvuldigen. Ge- ïeim is het evenwel niet. Bij de re plieken over de afdeling volksgezond- leid van de begroting van Sociale Zaken ontstond over de Planta- westie nog een korte woordenwisse- ing tussen dr. Lamberts (P.v.d.A.) n mr. Geertsema (V.V.D.). Volgens dr. Lamberts had mr. Geertsema bij lijn betoog gesteund op theorieën van dr. Simons, „medisch adviseur van Unilever". Deze arts zou nieuwe epidemieën hebben bedacht om de landacht af te leiden. Mr. Geertse- sprak dit tegen. Bovendien had lij zich ervan vergewist, dat de ge- ïoemde dr. Simons geen enkele re latie met Unilever had. Soften on De Pakistaanse minister van helpen bij ..de verdediging van Buitenlandse Zaken. Moham- het gebied waarvan ook Pakis- led Ali. heeft gisteren India be- tan deel uitmaakt Zaterdags- en zondagsavonds ook geopend. Gaarne bevelen wy U aan: SOLE PICASSO - JAMBOLAYA. Bij deze gerechten is een glas Grand Vin Rosé inbegrepen. Verder nog keuze uit uitgebreide spijskaart. TELEFOON 01719—2550. Tafelreservering zeer gewenst. llllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllli Medegedeeld is. dat Prins Bernhard er zijn toestemming voor heeft gegeven en dat Alden Hatch in Amerika het draaiboek zal schrij ven. Commentaar van Paul Kijzer was gisteravond niet te verkrijgen. Hij werd uit Parijs op Schiphol verwacht, doch wegens de dichte mist week het toestel naar Brussel uit. Hij zou vandaag naar ons land terugkeren. De film zal worden samengesteld uit bestaande en authentieke opna men. die gedurende zijn gehele le ven van de Prins zijn vervaardigd, onder andere journaalfilms. Er wordt geen acteur aangetrokken, die voor ontbrekende filmstukken uit het leven van de Prins, diens rol zal overnemen. Hoogstens zul len enkele opnamen gemaakt wor den van plaatsen, die voor het filmverhaal van vitaal belang zijn, doch daarop zal de Prins niet voor komen. schuldigd van bedrog wegens het feit, dat het al elf jaar een militaire overeenkomst met de Verenigde Staten heeft lopen. De minister zei op een spoed- bijeenkomst van de Pakistaanse Nationale Vergadering, dat zijn land ..met grote bezorgdheid'' kennis had genomen van een In diaas-Amerikaanse overeen komst van 1951 waarbij was be paald. dat Amerikaanse wapens te allen tijden naar India konden j worden gezonden om dit land te Naar aanleiding van pleidooien die enkele afgevaardigden hadden ge houden over speciale hulp aan zg. Softenonkinderen zei minister Veld kamp. dat hü vooralsnog de voorkeur [if aan een algemene regeling voor alle gebrekkige kinderen. Hij zou evenwel onderzoeken of de bestaande toorzieningen wat betreft de Soften- ongevallen toereikend zijn. De bewindsman prees de particu- Here initiatieven, die inmiddels zijn j lenomen. Minister Veldkamp deed in zijn rede nog mededeling van enkele voor ttellen. die op het terrein van de volksgezondheid bij zyn departement i voorbereiding zijn. In een vergevorderd stadium ver leert een wetsontwerp tot instelling van een adviesorgaan voor de zieken- huisbouw. Voorts zou de bewindsman overwegen of er een overkoepelend openbaar lichaam op het gebied van de volksgezondheid in het leven dient te worden geroepen, dus zoiets als wat de S.E.R. is op sociaal-econo misch terrein. Dr. Veldkamp vond een krachtige bestrijding van water- en luchtver ontreiniging noodzakelijk ter wille van de leefbaarheid" van ons land. Binnenkort is een wetsontwerp tot instelling van een „raad tot onder zoek van de luchtverontreiniging" te verwachten. Het is mogelijk, maar niet geheel zeker, dat er dit zittings jaar ook een wetsontwerp inzake de waterverontreiniging wordt inge diend. Over de hygiëne in kampeerplaat sen is een wetsontwerp in voorbe reiding. (Van onze Brusselse correspondent) Mevr. Suzanne Vandeput. de moeder van de zogenaamde sof- tenon-baby uit Luik, heeft met één slag de sympathie, die zij bij het Luikse publiek had verworven, verspeeld door haar dagboek uit de gevangenisperiode aan het Franse boulevard-weekblad France- Dimanche te verkopen. Het eerste van de zes artikelen is dezer dagen verschenen en. al ziet het er naar uit. dat de inhoud van deze serie niets zal brengen wat niet al lang bekend was. toch heeft het feit, dat mevr. Vandepunt zich heeft laten verleiden tot het trekken van financiële voordelen uit deze droevige zaak, een golf van anti pathie gewekt. Pakistaanse kranten noemden de overeenkomst ,,een geheim militair verdrag" en brachten het nieuws onder koppen als ..ont stellend nieuws over Ameri kaans verraad". Achter China Mohammed Ali stelde zich in zijn toespraaK. die herhaaldelijk door ap plaus van de afgevaardigden werd onderbroken, in feite achter China inzake het conflict tussen dat land en India India heeft, zo zei hij, voortdurend zijn verplichtingen ten aanzien van Pakistan veronacht zaamd. Hij verklaarde, het Chinese aanbod tot een staakt-het-vuren toe te juichen. Hiermee toont China, al dus de Fakistaanse minister, dat het geen oorlog wil. India caarentegen wil volgens hem van een oorlog gebruik maken om meer wapens te krijgen, die het dan teger Pakistan zal kunnen gebruiken. Hij wees de verzekeringen, als zou Tndia de Amerikaanse wapens niet tegen zijn land gebruiken, van de hand. ..India heeft zelfs Amerikaan se wapens tegen Goa gebruikt, ter wijl Portugal nog wel lid is van de NAVO", zo betoogde hij. Breuk met Westen Mohammed Ali betreurde de Brit se hulpverlening aan India, die hij „een vijandige daad ten opzichte van Pakistan" noemde, omdat aan een lid van het Gemenebest hulp wordt verstrekt zonder dat daarbij gedacht Een overzicht van de ravage, welke ontstond na een ontplof- fing in een garage te Nijmegen. Bij het starten explodeerde een mengsel van propaangas, waar door de auto in een wrak ver- woensdag nog de Pakistaanse Natio nale Vergadering de stellige verze kering gegeven dat Pakistan daar niet aan toe zou geven. Hjj verwees naar „grove onvrien- deljjkheden" tegenover Pakistan en wordt aan de gevolgen daarvan voor zei in dit verband, dat Pakistan niet een ander lid. Pakistan had, zo zei zou aarzelen, uit verdragsorganisa- hij, onaer druk gestaan van de Wes- I ties met het Westen te treden, als telijke mogendheden om de kwestie- deze organisaties tegen de nationale nos Aires op Schiphol aangekomen. Kasjmier in de ijskast te stoppen, belangen zouden blijken in te drui- Hij was in gezelschap van zijn vrouw maar president Ajoeb Khan had sen. en secretaris. De generaal, die tot anderde, twee garages met de den. De bestuurder van de auto grond werden gelijk gemaakt en kreeg alleen een paar lichte een groot aantal ruiten en dak- j schroeiwondjes. pannen in de omgeving sneuvel- De Argentijnse generaal Pedro Aramburu is gistermiddag uit Bue- zal f 2.500 LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 Naar alle waarschijnlijkheid France-Dimanche ongeveer per artikel betalen, onverminderd de rechten voor verdere verkoop. Mevr. Vandeput zou een deel van het to taal bedrag van vijftienduizend gul den voor een liefdadig doel willen be stemmen en er zou zijn afgesproken, dat France-Dimanche dit in een ka dertje bij het artikel zou vermelden. Dit is echter niet gebeurd, naar men zegt omdat het Parijse weekblad van mr. Derwael, de advocaat die de on derhandelingen voerde, geen zeker- ZUIDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking met aanvankelijk op vele plaatsen mist. !ater kans op enige motregen of nat te sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vannacht de philippijnse minister van Onder- bijna overal weer lichte vorst, mor- Wijs. Alejandro Roces Kroonprinses Beatrix heeft gister avond op een dorpsfeest, te harer ere in een buitenwijk van Manilla gege ven, een hanengevecht gezien. De ha nen. die elkaar bestreden, hadden echter geen mesjes aan hun poten, zoals de gewoonte is en het gevecht eindigde onbeslist. Het hanengevecht werd gehouden op verzoek van Bea trix. nadat zij voorlichting hierover had ontvangen van haar gastheer, gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). WATERSTANDEN Zon op: 8.14 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 4 46 uur; onder: 15.50 u. Niet alleen de manier, waarop de hanen vochten, maar ook het feit. dat de strijd op een door-de-weekse dag werd gehouden, was bijzonder. Hanengevechten mogen op de Phi- lippijnen namelijk alleen maar op zondag worden gehouden. De Prin ses zag voorts nog een oud inheems Hoogwater te Katwijk te 1.36 en spel, waarbij de spelers, die als tegen- 13.51 uur; laagwater te 9.37 en 21.46 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's standers fungeren, met stokken schel men. Bij het begin van het feest was de Prinses door ruiters, die toortsen droegen, van de Nederlandse ambas sade afgehaald. De ruiters begeleid- heid kon krijgen omtrent de beste- den van de geldsommen. Enige Luikse bladen, die tij dens het proces nadrukkelijk de zijde van de zwaar beproefde moeder ko zen, hebben het publiceren van de notities smakeloos genoemd. Organi saties van lichamelijk niet-volwaar- digen hebben reeds een protest laten horen. Mevr. Vandeput heeft eens temeer laten blyken, dat de hele dramati sche geschiedenis zich ver boven haar niveau van geest en fatsoen heeft afgespeeld zonder dat zy en haar familie zich dat bewust zijn Tegen dit onwaardige gedrag steekt de houding van dokter Casters gun stig af: hij heeft elke verklaring ge- J weigerd aleer hjj eventueel door een medisch tuchtcollege zal zjjn gehoord. Dit college heeft zich gedurende eni ge weken in een dorp In de Arden nen teruggetrokken. (Van onze Londense correspondent) bleven profiteren van het politieke klimaat. De gisteren in Engeland en Schotland gehouden „kleine algemene Indien er morgen aan de dag al- verkiezingen" vijf tussentijdse verkiezingen voor opengevallen semene verkiezingen zouden worden Lagerhuiszetels, een nieuwe politieke krachtproef voor de al ge- bour^overwinning6 zee/ groot** zyn". ruime tijd in een netelige positie verkerende conservatieven heb- Maar de conservatieven hebben nog ben het onverwachte, sensationele resultaat opgeleverd dat het dis- 1 trachten trict Zuid-Dorset, dat sinds 1910 onafgebroken in conservatieve han- verkiezingsveldslag tot 1964 uit te den is geweest, naar Labour is overgegaan. Zoals overigens verwacht stellen werd leden de conservatieven ook een nederlaag in het tot Glasgow behorende district Woodside, dat eveneens Labour toeviel. den de Prinses, die in een door paar den getrokken wagen zat, naar de vorstelijke woning van de multimil jonair Luis Araneta. Daarvoor had de Nederlandse ambassadeur dr- J. van der Zwaai een receptie ter ere van Beatrix gegeven. Op deze re ceptie waren onder meer vice-presi dent Emmanuel Pelaez van de Phi- lippijnen en zyn echtgenote aanwe zig. Ook waren er ongeveer 200 Ne derlanders. Voorts heeft Prinses Beatrix gis teren - in de stromende regen - een krans van aronskelken gelegd aan de voet van het twintig meter hoge monument van de Philippijnse na- 1 De Tories slaagden erin het plat telandsdistrict Chippenham te be houden, maar hun meerderheid tui melde daar van ruim 8000 tot iets over de 1500, terwijl zy op de hielen worden gevolgd door de liberalen, welke Labour van de tweede plaats verdrongen. De uitslagen van de overige twee cijfers de afgelopen maand met het angstwekkende getal van 43.000 is gestegen en thans 544.000 bedraagt. Vooral in het noorden van het land heersen toestanden die aan de der tiger jaren doen denken. Er zijn in de industriestreken duizenden jonge ren die. sinds zij de school verlieten, niet aan de slag kunnen komen De chronische woningnood en het vaak miserabele lot van de gepen sioneerden alsmede de moeilijkheden Het merkwaardige by deze verkie zingen was. dat het daaraan vooraf gaande oninie-onderzoek het dit maal grotendeels by het verkeerde eind heeft gehad. Vooral Zuid-Dorset was voor alle partyen de grote ver rassing, noewel de grillige politieke situatie in dat district waarschijn- lyk niet elders zal worden herhaald Men had er algemeen op gerekend, dat de conservatieve candidaat An gus Maude, een vooraanstaande guur die tot enkele jaren geleden lid was van het Lagerhuis, daarin weer veilig zou kunnen worden bin- nengeloodst. omdat naar verwacht i 30 november in Nederland zal biy- ven, zal maandagmiddag in paleis Soestdijk door Prins Bernhard ont vangen worden- Over bezoek aan Nederland zei hij: „Ik ben hier gekomen op uit nodiging van diverse instanties en zal enkele grote bedryven cn banken bezoeken". Tevens komt hy de mogelykheden onderzoeken voor het vestigen van Nederlandse industrieën in Argenti nië. „Ik ben me er volkomen van bewust, dat u uit de verte de situatie in ons land niet altyd even roos kleurig lykt, maar ik ben er van overtuigd, dat als wy de moeiiykhe- den te boven zyn, en Ik ben in hoge mate optimistisch over de toekomst van Argentinië, myn land een zeer interessante partner voor Nederland kan zyn. Prins Bernhard is zeer be kend door zyn Zuidamerikaanse rei zen. en men koestert een grote sympathie voor hem. Hij heeft er voor gezorgd, dat men in Argentinië een hoge opvatting heeft over het Nederlandse volk. Ik heb hem reeds op zyn reizen ontmoet en besprekin gen met hem gevoerd. Het doet my dan ook een groot genoegen, dat ik hem hier zal mogen ontmoeten", al dus de generaal. Generaal Aramburu kreeg o.m. be kendheid, doordat onder zyn leding de regering van Juan Peron in 1955 ten val werd gebracht. Samen met generaal Lonardi en schout by nacht Rojas vormde hy de leiding van de militaire junta, die aan het bewind kwam. nadat Peron naar het buiten land was gevlucht. Tot de verkiezin gen van februari 1958 was Arambu ru waarnemend president. Uit het Leidsch Dagblad van 22 Nov. 1862: waarin sociaal de lagere midden- »'"dr een bU de« verk,czingcn ook uitkomende aoti-EEG-kandidaat een onafhankelyk conservatief, als blik semafleider voor de ontevredenen tionale held José Rizal. Een bezoek j verkiezingen, in Zuid-Northampton werd afgelegd aan het graf van de en Centraal-Norfolk, zouden vanmid- onbekende soldaat en langdurig ver- dag bekend worden, bleef Beatrix in een dorp. dat de Phi- De conservatieven hebben de wind lippijnse Dienst van Sociale Zaken nog steeds pal tegen, voornamelyk speciaal heeft ingericht voor licha- als gevolg van de nog voortdurend melyk en geestelyk achtergebleven stygende werkloosheid, welke volgens kinderen. gisteren officieel bekendgemaakte groepen, zoals ambtenaren, verpleeg sters en onderwijspersoneel, door de financiële politiek der regering zyn komen te verkeren, zyn factoren wel. ke het ongunstige politieke gety van de conservarieve regering nog steeds beinvloeden. Daarbij komen nog de verwarring en de onzekerheid over het probleem van Engelands al of niet aansluiten by de Europese Eco nomische Gemeenschap. De conservatieven verloren b(j de ze voor hen rampzalige verkiezingen niet minder dan een derde van hun aanhang. De links-radical® liberalen zou dienen in plaats van Labour en de liberalen. Hy verzamelde ruim 5000 stemmen, maar dit kon de toe loop naar de echte oppositiegroepen niet verhinderen. Een pikante byzonderheid was nog. dat de onafhankelijke conservatief Sir Piers Debenham gesteund werd door het afgetreden conservatieve Lagerhuislid. de vroegere burggraaf Hinchingbrooke, thans Lord Sand wich. Donderdagmiddag zijn in f de Paardenstecg 2 kinderen f overreden door een blekers- l wagen. Men zegt dat de ver voerder van de wagen dron ken was. Onderzoek vindt plaats De senatus academicus van Andrews heeft beslist dat miss Garret niet als medisch studente kan worden inge schreven. vo ke t Ph l-D, st - ice.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1