Collectie Onstad in I W'r" Sonja Henie - Niels het Gemeentemuseum LADA RITMEESTER kunst kaleiöoscoqp Evolutiebeeld van modern schilderen BELANGRIJKE EXPOSITIE TE DEN HAAG naaimachines MEERPOEL Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 november 1962 Vierde blad no. 30814 Matisse, Bonmard, Roualt, Picasso, Braque en Klee. Voorts zijn op deze expositie vertegenwoordigd: Jacques Villon, Fernand Léger, Juan Gris, Roger Bissière. Willi Baumeister. Max Ernst, Joan Miró, Rufino Tamayo, Jean Dubuffet, Jean Bazaine, Mau rice Estève, Hans Hartung, Serge Po- liakoff, Maria Helena Vieira da Silva, Jean le Moal, Gustave Singier, Endre Nemes, Alfred Manessier. Wilfrid Moser, Nicolaas de Stael, Louis Nal- lard, Karei Appel, Sam Francis, Ja kob Weidemann, Jean-Paul Riopelle, Pierre Alechinsky, Albert Bitran en Wifredo Lam. Talrijke stromingen worden door hen gepresenteerd, waarbij opvalt, dat de keuze in de meeste gevallen een verantwoorde en belangrijke was. Het is evenwel te betreuren, dat vele dezer schilderijen een afschuwelijke in het geheel niet passende omlüs- (Van onze kunstredactie) SONJA HENIE (50)t tienmaal wereldkampioene en drie- maal Olympisch kampioene kunstrijden op de schaats. Sinds zij naar het professonalisme overging, verdiende zij miljoenen. Haar echtgenoot, de Noorse reder Niels Onstad is er in dit op zicht nóg gelukkiger aan toe. Bij hem vergeleken schijnen de penningen van Sonja in het niet te vallen Vorstelijk cadeau De laatste vijftien jaar verza melde dit echtpaar een opzien barende collectie schilderijen, Waar de ganse evolutie van de moderne schilderkunst duidelijk uit spreekt. Thans waardevolle schilderij en, een in letterlijke zowel als figuurlijke zin, uiterst kostbare Verzameling. Zij gaven deze ganse collectie cadeau aan de gemeente Oslo, alsmede een mil joenenbedrag voor de bouw van een museum en een theater en schreven daarbij een prijsvraag uit voor het ontwerpen van bun galows ten behoevë*van een kun stenaarskolonie, waar schilders in rust en stilte kunnen werken. Grote erkentelijkheid past voor deze grandioze geste men kan gevoeglijk spreken van een vorstelijk gebaar! van het echtpaar OnstadHenie. Een keuze uit deze collectie, welke o.a. reeds, te bezichtigen was in Edin burgh tijdens het daar gehouden Festival en in Liverpool is thans te zien in het Haagse Gemeentemu seum, waar deze tentoonstelling gis termiddag door de ambassadeur van Noorwegen, de heer O. J. L. Kildal, met een korte inleiding is geopend. Deze belangwekkende expositie. J welke tot 6 januari as. duurt, gaat j vervolgens naar Genève en dan naar Oslo. waar de schilderijen worden opgeborgen, totdat het museum vol tooid zal zijn. Talrijke stromingen 1 r-v e in het Haagse Gemeentemu- I seum aanwezige collectie bevat, behalve twee schilderijen de bekende Noorse schilder Edvar Munch Baden" en „Dame in armstoel" en twee van Paul Klee - „Urn Sieben über Dachern" en „In den beginne was het woord" in hoofdzaak stukken van hen, die behoren tot de Asger Jorn-Cobragroep en voorts werken van Franse kun stenaars, die op een of andere wijze aansluiting hebben de „École de Pa ris", zoals deze welhaast steeds bij voorkeur vertegenwoordigd zijn in collecties van Noorse verzamelaars. Bij het samenstellen der collectie is het echtpaar Onstad—Henie uitge gaan van grote voorgangers, zoals FERNARD LÉGER ..Dansende figuren met vogels" ting hebben gekregen, waarbij blijk baar uitgegaan is van het principe: ..Bij een kostbaar schilderij behoort „vanzelfsprekend" een kostbare lijst", wat natuurlijk een totaal foutieve gedachtegang is. Hoo g niveau Een greep doende uit de veelheid, noemen wij bij voorkeur de prachtige, in lichte kleuren ge houden stukken van Fernand Léger, waarvan wij diens „Dansende figuren FANTASTISCH Kom KIJKEN envergelijken! f 395— comp. elektr. Alléénverkoop voor Leiden BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 met vogels" hierbjj publiceren, de zorgvuldige stillevens van Juan Gris (o.a. De krant!), de fijnzinnige en psychologisch karakteristieke obser vaties van Jacques Villon (De woe keraar) en het njk-color istische, volkomen doorgecomponeerde alles- vullende palet van Asger Jorn, wiens oeuvre bijv. duidelijk aantoont, hoe een Karei Appel (vertegen woordigd met rijn „Bloemen en die ren", „Vogelgevecht", ,31auw naakt" en „Zomer") volkomen in het louter décoratieve is blijven steken. Enige bizarre Picasso's verdienen, naast vier wondere stukken1 van Matisse (o.a. zijn stilleven „Les citrons"), aparte vermelding. In het algemeen kan van een zeer hoog niveau gewaagd wor den, waarbij alle mogelijkheden en krachten van het in volledige vrijheid „scheppen" nadrukke lijk tot expressie komen. Dat deze expositie een breed voerig overzicht geeft van het geen de schilderkunst van het heden beweegt, staat boven iedere twijfel. Advertentie Stramheid en Pijnen Tallen van U af met de kleine dagelijkse dosis Krnsehen. Ja - met Kruschen drijft U die on draaglijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. On zuiverheden uit het bloed worden los gemaakt en langs natuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Leden Ned. Opera naar buitenland Met de solist van de Ned. Opera Cora Canne Meijer in de titelrol in Carmen, toordt het nieuwe Operagebouw in de Franse stad Rouen op 11 december geopend. De opvoering staat onder leiding van Francis Cebron. Andere solis ten zijn Albert Lance. Peter Gott lieb en Adriana Maliponte. Marilyn Tyler is uitgenodigd op 19 en 20 december a.s. te Berlijn haar medewerking te verlenen aan een concert door de Berliner PhilharmonikerZij zal zingen in Vivaldi's „Gloria" en in Janecek's „Het eeuwige Evangelie". Deze maand is een Francesco Ci- lea-herdenking in Palmi, de geboor teplaats van deze componist. Op 27 november a.s. wordt zijn stoffelijk overschot herbegraven en daartoe vervoerd van het kerkhof te Napels naar Palmi. Van zijn werken zijn vooral bekend gebleven Adriana Le- couvreur en Arlesiana. Dit laatste werk wordt op 27 en 28 november te Palmi in het Theatre Francesco Ci- lea opgevoerd onder leiding van de dirigent van de Ned. Opera Arrigo Guarnieri met een bezetting van de opera te Rome (mezzo-sopraan Mi riam Pinazzini. tenor Ferruccio Tag- gliavini) en het koor en orkest van het Theatro Vincenzo Bellini te Ca tania. Vijf werelden van Louis Couperus Het bestuur van het Nederlands Letterkundig Museum en docu mentatiecentrum in Den Haag heeft het voornemen in juni 1963 een tentoonstelling te organise ren ter herdenking van het feit, dat Louis Couperus op 10 juni 1863 werd geboren. Deze expositie zal getiteld zijn Vijf werelden van Louis Coupe- rus" en worden ingericht in het j Gemeentehuis in Den Haag naar j een ontwerp van dr. J. Hulsker. NATIONALE BALLET: „Symphonij for fun" Het Nationale Ballet brengt 27 no vember in de Amsterdamse Stads schouwburg de première van „Symphony for fun", van de Engelse choreograaf Michael Charnley. De muziek is de Symfonie no 5 van de Engelse componist Don Gillis. De kostuums zijn op aanwijzing van de choreograaf ontworpen door de Ne derlandse kunstschilder Franz Deck- witz. Op het programma staan voorts Serenade" van George Balanchine. op muziek van Tsjaikowsky. waarin de hoofdrollen worden gedanst door Sonja van Beers. Viveka Ljung. Kathleen Smith en Jan Arntz. De „pas de deux" uit de Notenkraker wordt gedanst door Marianna Hila- rides er, Ben de Rochemont. De avond wordt besloten met het ballet „Etudes" van Harald Lander, op muziek van Knudage Riisager. dan rookt u er goed van. Immers het puikje van de tabaksoogsten wordt steeds weer voor Fiat gereser veerd. Fiat: een echt fijnproevers - model! Morgen wordt in Pulchri Stu dio te Den Haag een tentoon stelling geopend van werken van de bekende kunstschilder Paul Citroen uit Wassenaar. Zij omvat 62 schilderijen in drie za len. Het merkwaardige is. dat deze de eerste expositie is, waar Citroen uitsluitend schilderijen toont: hij was tot nu toe uitslui tend bekend om zijn prachtige zwart-wit tekeningen. Op 65- jarige leeftijd is deze vitale kun stenaar zich geheel gaan wijden aan olieverfschilderijen. Hierboven Paul Citroen met enkele meisjesportretten en op de achtergrond elf van zijn Haagse collegae, v.l.n.r. George Lampe, Sierk Schroder, Harry Disberg. W. Bouthoorn. Co* Wester ik. Herman Beserik, Sinemus. Jan van HeelRein Drayer. H. van Dam en Willem Schrofer, (Foto Nico Naeff) SONJA HENIE in haar glorietijd. Prof. Elling (65) overleden Belangrijk architect Op 65-jarige leeftijd is dinsdag in Utrecht overleden prof. P. J. Elling, een onzer belangrijkste architecten en buitengewoon hoogleraar aan de Technische School te Delft. Van tal rijke bekende bouwwerken is hij de ontwerper geweest, n.m. van grote radio-projecten in Hilversum. Zo is zijn naam verbonden aan de uitbrei ding van de VARA-studio's en de bouw van Radio-City aan de Insu- lindelaan. I Na de tweede wereldoorlog associ- I eerde de heer Elling zich met de latere Amsterdamse stadsbouwmees ter Merkelbach. Samen maakten zij I het ontwerp voor de eerste uitbrei ding van het studiocomplex van de VARA. Na het overlijden van Merkel bach werkte prof. Elling alleen aan de verdere uitbreiding ervan. Het zendergebouw te Lopik is eveneens ontsproten aan de samerïwerking MerkelbachElling. Het thans in aanbouw zijnde stationspostkantoor te Amsterdam is ook een ontwerp van Elling. Andere bekende projecten van hem zijn het Rijnhotel in Rotterdam, het nieuwe Jaarbeursgebouw aan het Vreeburg te Utrecht en de uitbreiding van Ketjens' Zwavelzuurfabrieken. I De teraardebestelling heeft van morgen in alle stilte op de algemene 1 begraafplaats te Laren plaatsgevon den. Indiase dansgroep in ons land Gisteravond zijn 17 dansers en 8 musici van de Indiase dansgroep van Uda.v Shankar uit Londen op Schiphol aangekomen. De groep heeft een tournee van twee maanden door Amerika ge maakt. „Wij blijven vier maanden in Europa, tenzij men ons vraagt de programma's te verlengen", zei de I nog jonge echtgenote van Shankar, Joseph Kessel lid Academie Frangaise De Franse schrijver Joseph Kessel is gisteren tot lid van de Academie Francaise gekozen. Kessel, een krachtig gebouwde man en een hartstochtelijk reiziger, werd in 1898 in een hut op de Ar gentijnse pampa geboren. Zijn vader was eer. Russische emigrant. Op 18- jarige leeftijd kwam Joseph Kessel naar Parijs, waar hij letteren ging studeren aan de Sorbonne. Al spoedig na het uitbreken van de eerste we reldoorlog nam hij dienst bij de Franse luchtmacht. Hij gaf blijk van grote moed en werd in 1918 opgeno men ir. de Franse generale staf voor Siberié. Daar kwam hij in contact met Hetman Semenoff en diens ko zakken. De avonturen die Kessel daar beleefde zijn de inspiratiebron geworden voor een deel van zijn li teraire oeuvre (La steppe rouge). Na de oorlog bereisde Kessel als verslaggever van diverse grote bla den een groot stuk van de wereld. Bij de Bedoeienen van de Eufraat verzamelde hij de gegevens voor zijn werk over de laatste slaven en in Berlijn stelde hij een onderzoek in naar de handel in blanke slavinnen. Ke^sels werk is de neerslag van zyn ervaring als wereldreiziger. Zijn bekendste werken zijn: „Les captifs" (1926), „Les coeurs purs" (1927), „Nuits de princes" (1930), „Belle de jour" (1930), „Les enfants de la chance" (1934), „Vent de sable", „Les rois aveugles" en „Le coup de grace". Hij heeft ook de dia logen voor een tweetal films geschre ven. Portret van Huvgens J in Rijksmuseum Het Rijksmuseum heeft door uit wisseling met het museum te Douai 'Frankrijk) het langdurige bruik leen verworven van het portret van Constantijn Huygens door Jan Lie- vens <1607-1674) geschilderd. De dichter en staatsman Constan tijn Huygens leeft van 1589-1687 en diende sinds 1625 als secretaris de prinsen rederik Hendrik. Willem II en Willem III. die een van de danseressen van de groep is De „Uday Shankar Dancers" bren gen behalve de Indische folkloristi sche, ook godsdienstige dansen voor het voetlicht Op de vraag of de leef tijd var de heer Shankar 62 hem geen parten speelt, was zijn antwoord: „ik blijf tot mijn 80ste jaar dansen". Boek verschenen in Shmv-alfabet (Van onze Londense correspondent) In Engeland is gisteren voor het eerst een boek verschenen in een nieuw uit 48 inplaats van 26 letters bestaand en van klanken uitgaand alfabet, waarvan Bernhard Shaw zulk een groot voorstander is geweest dat hij bij zijn dood een reusachtig bedrag ter bekostiging van de pro paganda naliet. Maar de rechtsgel digheid van deze testamentaire be paling werd betwist met het gevolg dat er uit Shaws nalatenschap van 10 miljoen gulden slechts een gering bedrag beschikbaar is voor het nieu we alfabet, zodat men in feite geld tekort komt om het te verspreiden. Begrijpelijkerwijze heeft men voor het experiment een van Shaws to neelstukken uit gezocht, „Androcles en de leeuw" dat thans In de nieuwe, op stenografie lijkende spelling is uit. gegeven. Tegenover elke pagina staat de „vertaling" in gewone spelling. Shaws opvatting was. dat de nieu we spelling in elk geval een uitmin- tend hulpmiddel voor kinderen zou zijn om Engels te leren lezen, een taal waaraan wat. spelling betreft vaak logica ontbreekt en waarmee de schooljeugd dan ook talrijke jaren worstelt. En het aantal spellingsfou ten op de Britse scholen, ook van ver gevorderde leerlingen, is vaak ont stellend. Deskundigen menen dat de nieuwe spelling het lezen leren met minstens een jaar en misschien zelfs twee jaar zal verkorten. Zoals men weet, is de woordenrijkdom van de Engelse taal enorm groot en zijn er ongeveer 500 paar woorden, die, hoewel op dezelfde manier uitgesproken, een geheel an dere betekenis bezitten welke uit de spelling moet blijken. Om de juiste spelling onder de knie to krijgen is zeer veel tijd gemoeid. I De nieuwe spelling omzeilt dit pro- bleem. maar de moeilijkheid is dat hierbij uit de tekst niet altijd valt af te leiden welk woord wordt bedoeld. Het zogenaamde Shaw-alfabet is niet door Shaw gemaakt, maar wel door hem aanbevolen. Het is bedacht door een letterontwerper, de thans 74-ja- rige heer Kingsley Read. Het blijkt nog niet definitief vast te staan waar de voetbal-inter land Nederland-Frankrijk op 17 april 1963 wordt gespeeld. Woensdag is be kend gemaakt, dat 't Feijenoord-sta- dion als strijdtoneel was aangewezen thans wordt medegedeeld, dat het bondsbestuur van de KNVB hierover nog een beslissing moet nemen. De voetbalwedstrijd tussen de jeugdploegen van Engeland en Zwit serland heeft donderdagavond te Co ventry slechts negen minuten geduurd Daarna maakte de mist verder spelen onmogelijk. Engeland had in de ze vende minuut met 1-0 de leiding ge nomen door een doelpunt van mid- voor Georges Jones.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13