Lada 2 Enthousiaste viering 40-jarig ^Kvstaan „Ons Grunnegerlaand" „KVP weet nog niet met welke partner zij in zee zal gaan" ,Gruno" uit Haarlem bracht alleraardigst blijspel Scheepsbrand in Jokohama J. A. A. v. d. Horst overleden naaimachines Mr. Aalberse op partijraadsvergadering NIXON TREKT ZICH VIT DE POLITIEK TERVG jericht 1 maart 1860 Maandag 19 november 1962 Tweede blad no. 30811 £T De nestor van de Groninger beweging. de 91-jarige heer K. ter Laan. complimenteert het bestuur van ..Ons Grunneger- laand". lass >e &rote zaaI van »Den Burcht" was zaterdag vrijwel geheel bezet toen (Foto LD./Holvast) fritter L. Klevering de feestavond ter gelegenheid van het 40-jarig ujkheden de eoede afloop zich wel o taan van „Ons Grunnegerlaand" opende. S!7 i zyn openingswoord kon hij Yi fit een groot aantal leden verte- >oordigers van een aantal zus- erenigingen en het hoofdtoestuur het „Grunneger Genootschap" ;om heten. Vervolgens gaf hij een )f" historisch overzicht van de ver- )eg, ing, waarin hij hulde bracht aan laai voorganger, de heer H. A. Vriend, ivoi 38 jaar de voorzittershamer heeft snteerd. Na de voorzitter voerden diverse sprekers het woord...waar- speciaal gememoreerd moet wor- ^de enthousiaste rede van de 91- ge heer K. ter Laan de nestor de Groninger beweging in ons nsti 1. Een rede. die met een daverend 2tt |aus werd beloond. li toen was het. woord en de daad j de Haarlemse toneelspelers. Deze J ip heeft er slag van stukken te Teen. die zeer sterk afwijken van zo overbekende Groningse toneel- A'ifertoire ergastten zil de Leidse Groningers cottë jaar op „Het cafeetje aan de 13 is", ditmaal brachten zij het blij- „Wie kinnen der nait mit oet". het Duits vertaald door Jac. Kre- Een beviga scheepsbrand in Haven van Jokohama heeft m n vermoedelijk negen perso- y1 i het leven gekost. Zondag ochtend kwamen een Japanse [kbi i< ii van 1.972 ton en de Njg" van 21.634 ton bij dichte st in aanvaring. Op beide iepen bralk brand uit. Een igsvarende sampan raakte k in brand. 09 de Japanse boot zijn vijf man, nu Ier wie de kapitein, om het leven sra omen. Van de opvarenden van 21 Noor worden er drie vermist en Ier tien gewond geraakt. Eén op- blende van de sampan kwam in de mmen om; twee anderen liepen stige brandwonden op, Omgeslagen H de uzi !en reddingboot uJt de Engelse ra ats Seaham is zaterdagavond in ingang van de haven omgeslagen, de terugkeer van hulpverlening een vissersboot. Eén inzittende de wal te bereiken. Er waren ne- mannen aan boord, zes beman- sleden en drie geredden. De stof- e resten van vier van hen zijn at< het strand aangespoeld. 19 Omgekomen vaartuig van de Amerikaanse itwacht heeft de stoffelijke over- otten van twee bemanningsleden b i de „Captain George", de Griekse u, chtboot die woensdag in brand 18 uit het water opgehaald. Zoals sie neld werden nog 18 van de 25 op- clt renden vermist, nadat hun redding- was omgeslagen. Men neemt i. dat allen om het leven zijn ge inen. Het uitgebrande vrachtschip nog steeds drijvende. Gezonken !ven buiten de haven van Napels tondagmlddag het 5.123 ton me lde Britse vrachtschip „Ashanti gezonken, nadat het schip za- dagnacht tegen een pier lek was togen. Alle 45 opvarenden zijn ltd. Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- het allerbeste van f200.- en f 300... r. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken Diefstal van f 1325, 4 Tijdens de afwezigheid van de be- "j mers men had het slot van de Drdeur geforceerd is zaterdag- Dnd tussen 7.15 en 11.30 uur inge- J oken in een perceel aan de Stuw- raat Uit een kast in de slaapkamer erd een geldkistje ontvreemd. In J t kistje zaten 13 bankbiljetten van 0 100.— en een briefje van f 25.—. J nevens twee spaarbankboekjes, met f 4200.— en f 100,—. mer, Een spel vol verwikkelingen, welke ontstaan doordat zowel August Groendiek als zijn vrouw Idoa, onaf hankelijk van elkaar, dezelfde kamer verhuren. Hij aan een jongedame, en zij aan een jongeman Deze jonge man was nachtchauffeur bij een ex peditiebedrijf en gebruikt* de kamer overdag, de jongedame was alleen 's avonds thuis, daar zij overdag op een kantoor werkte. Theoretisch klopte alles precies. De praktijk wees echter anders uit. Dat, na vele moei- laat raden spreekt vanzelf. Mecie door de spitse dialogen en de vlottp wijze waarop het. stuk over het voetlicht werd gebracht, heeft te pu bliek er ten zeerste van genoten. Van de spelers willen wij vooral de heer F. Seven noemen, die van August Groendiek een pracht, type maakte. Voor het. begin en tussen de be drijven musiceerde het, Leids Kamer orkest o.l.v. de heer Trouwee. Ook dit optreden heeft, er mede toe bijgedra gen. dat het. bestuur met voldoening op deze jubileumavond kan terug zien. Bekende figuur in de Sleutelstad In de ouderdom van 77 jaar is zondag overleden de heer J. A. A. van der Horst, oud-directeur van het Leidse kantoor van Van Gend en Loos. In het verenigingsleven van de Sleutelstad was hy een bekende figuur, wiens levenslust en levensblijheid zich mededeelden aan allen, die met hem ln aanraking kwamen. De heer Van der Horst, die in 1949 hy altijd de stemming van het reis- onder zeer grote belangstelling het feit herdacht, dat hij een halve eeuw tevoren bij het expeditiebedrijf van Van G. en L. in dienst trad. werd 23 augustus 1885 te Breda geboren. Reeds op 13-jarige leeftijd deed de heer Van der Horst als jongste be diende zijn intrede in het kantoor te Breda. Op 22-jarige leeftijd werd hy over geplaatst naar de hoofdinspectie te Arnhem, waarna hij met ingang van 1 april 1916 werd benoemd tot direc teur te Leiden. Onder zijn voort varende leiding heeft het Leidse filiaal tot voor enkele jaren gevestigd aan de Breestraat, zich voorspoedig ontwikkeld. J. A. A. v. d. Horst Ook buiten de kring van zijn dage lijkse werkzaamheden, welke hij tot aan zijn pensioen op voortreffelijke wijze vervulde, was de heer Van der Horst een geziene en populaire per soonlijkheid. die grote vriendelijkheid aan welhaast Franse beminnelijk heid paarde. Gedurende tientallen jaren bekleedde hij op onverbeterlijke wijze het voorzitterschap van de af deling Leiden der Nederlandse Reis- vereniging en alleen zij, die ooit onder zijn leiderschap een NRV-reis meemaakten, kunnen getuigen over welke voortreffelijke organisatorische eigenschappen hij beschikte en hoe gezelschap tot het maximum wist te stimuleren. Voorts was hij lid van de Raad van Afgevaardgden, een ver lengstuk van het Hoofdbestuur. Zijn organisatorische talenten en grote takt kwamen hem ook te stade bij zijn functie als voorzitter van de buurtcommissie, welke na de Bevrij ding en ter gelegenheid van de Troonswisseling in de omgeving van de Breestraat de feesten organiseer de. Voorts was de heer Van der Horst, die ook diverse malen de 3 October - vereeniging als commissielid diende, een even enthousiast als toegewijd postzegelverzamelaar, die zelf een unieke collectie bezat en steeds be reid werd gevonden anderen met zijn deskundig oordeel van voorlichting en advies te dienen. Vele jaren ver vulde hij het presidium van de plaat selijke afdeling der Ned. Ver. van Philatelisten. Bij de zeer velen, die hem gekend hebben, zal zijn nagedachtenis onge twijfeld in een goede en dankbare herinnering voortleven. De crematie van het stoffelijk over schot vindt a.s. donderdag i— na aankomst van trein 10.59 uur op Westerveld plaats. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het. doet. ex. psychologie de heer A S". H. Tjoa te Amsterdam; voor het. kand. ex. klass. lett. de he ren F. T. van Straten te Nederasselt (cum laude) en E G. Martens te Rot terdam; voor het kand. ex. Franse taal- en letterkunde mevr. E M. van Randwijck-Franken te Leiden; voor het doet. ex. geneeskunde de heer M. de Graaf te Capelle a. d. IJssei: voor het artsexamen de heren W. G. J. Iemhoff te Ingen <Bet.) J. de Ko ning te Leiden. P. Spit te Leiden en J. J. Veltkamp te Driehuis. Prinses bij <le brug over rivier de Kwai Prinses Beatrix heeft een van de drukste weekeinden van haar Azia tische reis achter de rug. Zij bezocht zaterdag twee tempels, ontving ongeveer 200 Nederlanders van wie sommigen zeer ver ge reisd hadden om de Kroonprinses te kunnen zien had een banket met Koning Bhoemibol en Koningin Si- rikit in het paleis en woonde een uitvoering van klassieke dansen bij. Aan het banket zaten 66 personen aan. onder wie vijf Prinsen en Prin sessen. De dansvoorstelling had plaats in het regeringsgebouw. De Kroonprinses maakte de tocht van het paleis naar dit gebouw in een roomkleurige limousine. De straten waren sprookjesachtig verlicht. Gisteren bracht Prinses Beatrix een bezoek aan de oorlogsbegraaf plaats in Kantsjanaboeri. waar on geveer zevenduizend geallieerde krijgsgevangenen, onder wie 1896 Nederlanders begraven liggen. Na een kranslegging aldaar begaf de Prinses zich naar de nabijgelegen brug over de rivier de Kwai. die door de gelijknamige film wereldbe roemd is geworden. Gisteren maak te de Prinses ook nog een boottocht je van een half uur op de rivier de Kwai. Wapenvoorraad van Castro-aanhangers in VS gevonden De FBI heeft in New York een voorraad wapens in beslag genomen, die eigendom was van Castro-gezin- de Cubanen. Drie Cubanen onder wie een lid van Castro's delegatie by de VN, de 27-jarige Casanova werden in hechtenis genomen op be schuldiging van „samenzwering tot het plegen van sabotage". Ook een ander lid van de Cubaanse missie bij de VN en zijn vrouw, het echtpaar Gomez, zijn bij de samen zwering betrokken. Zij bezitten echter diplomatieke onschendbaarheid, wat met Casanova nog niet het geval was. De Amerikaanse regering heeft het onverwijlde vertrek geëist van het echtpaar Gomez. De drie arrestanten worden be halve van het beramen van sabotage daden ook beschuldigd van het op treden als agenten van een buiten landse mogendheid zonder de diplo matieke status te bezitten. Op beide punten staat maximaal tien jaar ge vangenisstraf. Onder de voorraad wapens bevon den zich o.m. handgranaten en ont- stekings apparaten voor bommen. Casanova verzette zich heftig bij zijn arrestatie. Cuba heeft de FBI inmiddels be schuldigd van „brute mishandeling" van Casanova. Nieuw partijstatuut van Bulgaarse communisten De Bulgaarse communistische par tij heeft op haar achtste congres een nieuw partystatuut aangenomen, zo heeft het Hongaarse persbureau BTA zaterdag uit Sofia gemeld. Het sta tuut stelt „de verdere ontwikkeling van de democratie in de party" en versterking van „het collectieve prin cipe van de partyleiding" ten doel terwijl bevestigd wordt dat „de per soonsverheerlijking. gekoppeld aan schending van de democratie in de partij, niet kan worden geduld". In het statuut wordt de nadruk gelegd op „het internationale karak ter van de Bulgaarse party als onaf scheidelijk deel van de internationale communistische beweging, waarvan de Sowjetrussische communistische partij algemeen als leider wordt aan vaard", aldus het persbureau. iv Groot of klein, elk écht genoegen haall u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? Tussen zaterdagavond 9 uur en zondagnacht. 1 uur is ingebroken in een perceel aan de Geregracht. Hoe wel het. gehele huis werd doorzocht, wordt slechts een elektrisch scheer- apparaat vermist. ZIG-ZAG FANTASTISCH Kom KIJKEN envergelyken f 395.— comp. elektr. Alléénverkoop voor Leiden MEERPOEL BREESTRAAT 171 TEL. 24815 Het is niet redelijk van de KVP te verlangen dat zij verklaart of zij na de verkiezingen al dan niet met de P. v. d. A. in zee zal gaan. Dit is afhankelijk van de verkiezingsuitslagen en van de voorwaarden, waarop samenwerking kan worden bereikt. Dit heeft de voorzitter van de KVP, tnr. P. J. M. Aalberse, zaterdag in Utrecht verklaard in zijn openingsrede van de vergadering van de partijraad van de KVP. sche fracties. Hij zal er graag ach ter staan, als het mogelijk is ook nationaal in enigerlei vorm tot een christen-democratische samenwer king te komen. Hij is het in dit op zicht eens met de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, die hierover heeft gesproken by de algemene politieke beschouwingen. Hij is het ook met de fractievoor zitter eens, dat de politieke tegen- Mr. Aalberse zei, dat het begry- pelijk is, maar ook enigszins prema tuur. dat er nu reeds velerlei spe culaties worden gehouden over de samenwerking in de komende rege ringsperiode. De K.V.P. zal in het algemeen moeten bezien, wat even tuele regeringspartners te bieden hebben en welke eisen zij stellen. Andere mogelijkheid De party voorzitter wilde in dit verband ook spreken over „een an- derssoortige, maar niet minder be- langryke mogelijkheid van samen werking". En hij doelde daarby op „de bij velen levende vraag" of het niet mogelijk is in Nederland een christelijk-democratische samenwer king tot stand te brengen. „Sommi gen menen dit te moeten aandui den als een Nederlandse C.D.U.". De heer Aalberse zou gaarne zien, dat tnen deze aanduiding in dit ver band niet gebruikt. Mocht er een bepaalde vorm van samenwerking komen, dan zal dit moeten gebeuren op basis van de in Nederland be staande verhoudingen en zal er reke ning gehouden moeten worden met hetgeen in ons land historisch is gegroeid. Samenwerking De voorzitter van de K.V.P. vindt het verheugend, dat in Europees ver band een goede samenwerking be staat tussen de christen-democrati- stelling in protestants-christeiyke kring dan op enigerlei wyze tot een oplossing zal moeten komen. De partijraad van de K.V.P. was ln Utrecht by eengekomen om het werkprogram voor de komende par lementaire periode vast te stellen, onder de titel „De wereld van Mor gen". Na het aanbrengen van enke le wyzigingen werd het programma waarop by na 350 amendementen waren ingediend, vastgesteld. Op de algemene Inleiding van het program, opgesteld door dr. De Kort, waren ook vele amendementen bin nengekomen. Uit de partyraad werd daarom een commissie benoemd, die samen met de programcommissie dit inleidend gedeelte nogmaals zal be- kyken. De commissie werd door de raad gemachtigd tot besluitvorming. Leiden participant in kernenergiecentrale B en W van Leiden hebben aan de gemeenteraad een nota gericht, waar. in deelneming aangekondigd wordt van het Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland in de bouw en exploitatie van een kernenergiecentrale door de Samenwerkende Electriciteits-Pro- ductiebedryven. Het is de bedoeling. J dat in 1964 met deze bouw wordt be- j gonnen. De totale investering in deze centrale zal 94 miljoen bedragen. De EZH zou in het aandelenkapitaal van een op te richten N.V. Kernenergie- centrale deelnemen voor een bedrag van f. 10.425.000,— en bovendien f 3.050.000.— bijdragen in de kosten van een definitief bouwplan. Aan- j deelhouders van de EZH zullen hier- over binnenkort, beslissen. De raad heeft in 1941 besloten, de uitoefening van de rechten van dP gemeente als aandeelhoudster van de N.V. EZH aan B en W op te dragen. B en W stellen dan ook voor. deze nota. die een uitvoerige beschouwing over deze materie geeft voor kennisgeving aan te nemen. Bazaar Koningskerk In het wykgebouw van de onlangs geopende Koningskerk aan de Wil lem dp Zwiigerlaan houdt de her vormde wijkgemeente ..Marewyk" a.s donderdag en vrijdag een bazaar waarvan die opbrengst is bestemd voor de aflossing van de bouwkosten. De voormalige vice-president Ri chard Nixon heeft een dozyn Repu blikeins gezinde Amerikaanse dag bladen, die hem in zyn jongste ver kiezingscampagne (voor het gouver neurschap van de staat Californië) in hun hoofdartikelen hebben ge steund, een telegram gezonden waar in hy onder meer verklaart dat dit zyn laatste campagne voor het ver werven van een openbaar ambt is geweest. Nixon, die dit telegram zond „aan de vooravond van een reeds lang uit. gestelde vakantie", zegt hierin: „Ik wil u hierby danken voor uw recente hoofdartikelen en voor de objectieve wijze waarop u gedurende de zestien jaar dat ik een openbaar ambt heb bekleed verslag hebt gegeven van myn publieke handelingen. Ik zal er immer dankbaar voor zyn dat ik in de gelegenheid ben geweest de Ver enigde Staten eerst acht jaar als lid van het Huis van Afgevaardigden en als senator en vervolgens nog eens acht jaar als vice-president te die nen". Nlxon besluit zyn telegram In het Scheveningse Kurhaus j is het 50-jarig bestaan herdacht van het Nederlands Olympisch Comité. In tegenwoordigheid van de schrijver jan Cottaar bood voorziter jhr. Van Karne- beek aan Prins Bernhard het boek „In ridderlijke geest'' aan. Interim-regeling invaliditeitsrente per 1 januari '63 De Interim-regeling voor invalldi- teitsrentetrekkers zal per 1 januari 1963 in werking treden Mocht het onverhoopt onmogelyk blijken de wet 'voor die dag in het Staatsblad te krijgen geplaatst, dan zal de rege ling een terugwerkende kracht heb ben tot die datum. Deze datum heeft minister dr. G. M. J. Veldkamp nu jin de wet zelf vastgelegd. Er is ech- Iter nog een nota van wyzigingen in gediend. Een correctie wordt aange bracht ten aanzien van de becyfering |van het uitkeringspeil. Was uitgegaan jvan een indexcyfer van 162. thans i.c gebleken, dat dit cyfer 163 moet zijn, waarmee de uitkeringsbedragen zijn gebaseerd op een jaarloon van 1 4900 - I In het wetsontwerp wordt voor gesteld. dat het Ryk f. 75 miljoen ivan de kosten, die op ongeveer f. 260 I miljoen per jaar worden geraamd zal dragen. Daaraan wi! de minister vasthouden, met dien verstande, dat hij afstapt van een vast nominaal bedrag ten laste van 's Ryks schat- Kist. Daartoe is een wyziging van het wetsontwerp voorgesteld. Die beoogt, dat de ryksbydrage van f. 75 mil- 1oen ir. de kosten van de regeling de ontwikkeling van een indexcyfer der regelingslonen volgt. met: „De enige raad die ik aan hen die naar een politieke loopbaan stre ven kan geven, is: het doet er niet toe of wij winnen of verliezen, in dien wy slechts naar beste vermogen hebben gestreden voor de zaak waar in wy geloven". Milde eis tegen de studenten in Varese (Van onze Romeinse correspondent) Te Varese duurt het proces tegen de Milanese studenten, die in sep tember van dit jaar de Spaanse vice- consul hebben ontvoerd, duurt nog steeds voort. Het openbaar ministerie heeft intussen een eis gesteld, die wel heel mild is. Het komt voor al de beklaagde neer op elf maanden voor- waardelyke straf en dit zal niet wor den aangetekend op het strafregister van de betrokken jongelui. De verdediging zal morgen aan het woord komen en zal zeker niet nalaten erop te wyzen, dat de jonge studenten door hun optreden, al is dat niet helemaal goed te praten, de wereld hebben wakkergeschud en het leven hebben gered van hun Spaanse vriend, de student Conill. die reeds ter dood was veroordeeld. Een vonnis, dat stellig zou zyn voltrok ken, indien niet juist op dat ogen blik de ontvoering van de vice-con sul Franco en de zynen tot voor zichtigheid had gemaand. „Jacob - Catshuis" wordt ambtswoning minister--president De regering heeft besloten, dat het Catshuis de voormalige woning van raadspensionaris-dichter Jacob Cats in het Park Zorgvliet te 's-Gra- venhage de ambtswoning van de minister-president zal worden. Hel ligt in de bedoeling om de Darterre te bestemmen voor repre sentatieve doeleinden en de boven verdiepingen tot woonruimte. De Rijksgebouwendienst is belast met de voorbereiding en uitvoering van de werkzaamheden, die nood- zakelyk zyn om het Catshuis voor zijn nieuwe bestemming gereed te maken. Deze zullen, naar het zich laat aanzien, in de loop van volgend jaar zyn voltooid. De huidige bewoners, de familie Goedkoop, gaan het pand eind de cember verlaten. Het Ryk zal dan de volledige beschikking over het Park Zorgvliet hebben.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3