DAGBLAD EGE VAN DE GAULLE P DE OUDE PARTIJ EN Nehroe's troepen lijden nederlaag op nederlaag auto: Niels Bolir overleden akkoord is IN GEVAAR Eerste ronde Franse verkiezingen Voor driekwart der zetels valt zondag a.s. de beslissing Chinezen achter Indiase linies (§uc/ Vïlteti 69 Peek&Cloppenburg Dodenweg: dri e slachtoffers TREIN GREEP 3 doden WEERBERICHT Grondlegger atoomfysica en vader van de atoombom" een der grootste natuurkundigen Door nieuwe Indonesische eisen Gerucht over rnilvoorstel VS - Rusland lettws pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 No. 3081! Ni recteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De eerste ronde der Franse Kamerverkiezingen heeft president fff Iharles de Gaulle gisteren een belangrijke overwinning op de aar ade partijen opgeleverd. In honderd van de 482 kiesdistricten is tn {beslissing al definitief gevallen: 4 zetels worden door afgevaar digden uit de overzeese gebieden bezet (twee door Volksrepubli- [(1Jtinen, MRP, en twee door gaullisten) en voor de overige 96, aarover in Frankrijk zelf is gestemd, staat de volgende verdeling ast: gaullisten 45, conservatieven 19 (waaronder 10 voor aan- angers van De Gaulle), communisten 9, Volksrepublikeinen MRP) 14, waaronder 7 voor pro-gaullisten, radicalen 8 en icialisten 1. In feite bezetten gaullisten en aanhangers van De aulle uit andere partijen dus 62 zetels in Frankrijk en bovendien ag 2 van de overzeese gebieden. trokken om de overwinning van een gaullist dan wel van een lid van de oppositie mogelijk te maken. Maar het is duidelijk, dat de wind daarbij met verhoogde kracht uit de gaullis tische hoek waait. En bovendien is het waarschijnlijk, dat het oppor tunisme van vele politici in nationale en locale comité's ertoe zal leiden, dat zij de gaullistische overwinnaar ten eigen bate te hulp zullen snel len, vooral nu het wel zeker is. dat die gaullisten voorlopig alle lakens zullen uitdelen. (Van onze Parijse correspondent) Slachtoffers van grote niaan Het zeer slechte weer in Frankrijk regen en sneeuw) heeft een rde van de kiezers thuisgehouden. It iim 31 procent van de uitgebrach- stemmen ging naar gaullisten en ollistisch gezinden, voor de com- inisten was dit cijfer 21.8, MRP socialisten 12.6, conservatieven jematigde conservatieven (pro-De iolle) 4.4, linkse groepen 2.4 en Jerst rechts 1.3. Ofschoon de com- misten de enigen waren, die mmenwinst boekten (van 18.9 in naar 24.2 gisteren, met inbegrip n uiterst-linkse groepen) hebben h. hun plaats van grootste partij p?: eten laten aan de gaullisten, ira-rechts werd vrijwel verpulverd een man als Pierre Poujade, die kele jaren geleden nog aan het c3, ofd stond van de op een na tal- kste partij, kon gisteren zelfs niet reel stemmen verwerven, dat 'hij n de tweede ronde mee kan doen. Wat die tweede ronde aangaat: de n- Lslag van gisteren betrof nog maar D, n klein deel van de samenstelling C. a het parlement, want voor drie- art van de zetels was de stemming beslist. Om bij eerste stemming kozen te worden moest een kan- iaat de absolute meerderheid ver men. In gevallen, waarin dit niet J, beurde en dat betreft dus drie- rart van de zetels wordt op zon- 25 november voor de tweede al gestemd. Dan wordt die kandi- gekozen geacht, die de meeste nen op zich verenigt en is dus enkelvoudige meerderheid vol de. Het hangt nu van de af- iken af, die door de partijbestu- zullen worden beklonken, welke Idaten zullen worden terugge- Advertentie SPORTIEVE COATS dubbel katoenen gabardine, met extra uitknoopbare wollen teddy-voering. 75 Er zijn bij de verKiezingen van gisteren slachtoffers gevallen, wier verlies voor de Franse democratie oprecht betreurd moet worden. Zo werden de twee oud-premiers Pier re Mendès-France (links liberaal) en Paul Reynaud (liberaal conserva tief) door de gaullistische stortvloed overspoeld. Een verlies voor het par lement, waarvan zij door hun ver standelijke en aurotorische talenten een sieraad vormden. Ook de socia listische leider Guy Mollet, een van De Gaulle's felste tegenstanders, werd in de eerste ronde niet geko zen, maar hjj heeft nog een kans tegen zijn gaullistische tegenstander die gisteren geen absolute meerder heid kon behalen. Doch dan zal Mol let de steun moeten hebben van de communisten. Drie factoren Er zijn drie factoren, die een rol hebben gespeeld bij de uitslag van de verkiezingen van gisteren: de ther mometer heeft de tegenstanders van De Gaulle niet meegezeten. Inplaats van zich over De Gaulle uit te spre ken, verkozen vele Fransen thuis te blijven op deze eerste winterdag. Een tweede factor is de stembus-moeheid, nu de Franse kiezer dit jaar voor de derde maal werd opgeroepen zijn stem uit te brengen, met nog een vierde keer op de volgende zondag in het verschiet. Niettemin staat vast en dit is de derde factor dat tal van kiezers zich hebben afgewend van het felle verzet van de anti-gaul listische partijen tegen het al te per soonlijke bewind van de president. Deze laatste factor heeft er o.m. toe geleid, dat mannen als Mendès- France en Reynaud (die zijn stad I Duinkerken al bijna een halve eeuw I in het parlement vertegenwoordigde) in de eerste ronde werden uitgescha keld. Vele kiezers hebben kennelijk de partij-parolen niet willen respec teren. Zoals men weet had „het kar tel van het nee-woord of het demo cratische front, waartoe alle cen trumpartijen behoren, in de meeste kiesdistricten slechts één gemeen schappelijke kandidaat gesteld. Daardoor werden de socialistvche katholieke, radicale of conservatieve kiezers dus verplicht wederzijds op elkanders voortrekkers te stemmen. De partijleiders hebben, althans in de ogen van het electoraat, met die voorschriften het gewicht van hun teeenstelling tot president De Gaulle blijkbaar overschat. Inplaats van zich tegen de president uit te spreken, verkozen vele Fransen gisteren liever thuis te blijven, zo ze de traditionele vishengel niet ter hand hebben ge nomen. Auto rijdt in de Zuid-Willemsvaart De „dodenweg" langs de Zuid-Wil lemsvaart tussen Veghel en Beek en Donk zo genoemd om de vele ongelukken, die er gebeuren: de weg loopt vlak langs het water en is onvoldoende beveiligd heeft zaterdagmiddag weer drie slacht offers geëist. Een personenauto met drie inzitten den. de 30-jarige heer L. A. A. M. Aarts, hoofd van de lagere school te Horst, zijn zoontje, de bijna 4- jaar oude H. J. A. M. Aarts en de 4-jarige H. ten Brink, dochtertje van een internist te Horst, reed in de Zuid-Willemsvaart, waarbfj de drie inzittenden verdronken. heer Aarts was om twee uur uit Sint-Miehelsgestel weggereden, waar hij van het doofstommenin- stituut de twee kinderen had op gehaald, om ze mee te nemen naar huis. Toen hij daar niet aankwam is men begonnen met een onder zoek, dat pas des avonds om tien uur resultaat had, daar niemand het ongeluk had zien gebeuren. Doordat men een gat in het riet ontdekte, is men ter plaatse gaan dreggen en heeft men de drie slachtoffers gevonden. De lichamen zijn naar het ziekenhuis in Veghel overgebracht. 11 1 lit,IN Prinses Beatrix, begeleid door Maharadja, Sawami Man Singt tijdens een tochtje op de rug van een 65-jarige olifant in faipoer PLAATSELIJK BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot (orgen avond: Wisselende bewolking met plaat- ■ijk enkele buien, vooral in de Rtprovincies. In het binnenland «wegend matige, aan de kust atige tot krachtige wind tussen tod en noordwest. Weinig ver an- Wag in temperatuur. lOpgema :t te 11.15 uur). 20 NOVEMBER. Zon op: 8.07 uur: onder: 16.43 u. Maan op: 0 25 uur; onder: 14.39 u. Hoogwater te Katwijk to 8.07 en ;<3 uur. Laagwater te 0.25 en !39 uur. nummer bestaat uit 16 pagina's Een van de grootste natuurkundigen van de eerste helft dezer eeuw, de Deense atoomgeleerde dr. Niels Bohr, is gisteravond onverwacht in zijn woning te Kopenhagen op 77-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Niels Bohr, die als eerste de grote lijnen van het moderne atoombeeld onderkende, was met Einstein een der eersten, die wezen op de mogelijkheid tot ontwikkelinq van de atoombom en ook de beheerste kernenergie. Hij heeft zeer veel tot de ontwik keling van de atoombom bijgedragen na zijn illegale vlucht uit het bezette Denemarken, doch heeft na de oorlog tevens geijverd voor uitbanning van dit verschrikkelijkste aller wapenen en voor de bevordering van vrede en onderlinge verstandhouding. Hij kreeg de bijnaam vader van de atoombom" maar ook .vader van de atoomenergie". In 1922 verwierf hij de Nobelprijs voor de natuurkunde, in 1957 kreeg hij uit handen van Eisenhower als eerste de „atomen voor de vrede"-prijs, en vorig jaar werd hij onderscheiden met de Sonning-prijs. /A f «limwaarmede de eeuw van de atoomfy- WllIClIDcll 0 1111111110 [sica wera ingeluid, leidende niet al- !een tot de atoombom maar ook tot Uitgezonderd Ein stem heeft geen de veje vreedzame toepassingen van andere geleerde als Bohr zoveel by- de kermis omtrent het atoom die gedragen tot de ontwikkeling van hans een zo grote plaats innemen £eif.natuurwe lenschap m de eerste jn wetenschap en samenleving helft var. de twintigste eeuw. Hi| was I een man met een haast onfeilbare Hij verdiepte zich verder intuïtie, die de wegen aanvoelde sequenties van zijn theorie waarlangs de natuurkunde zich zou j wierf in 1922, op slechts ontwikkelen, en die aan t begin van leeftijd de Nobelprijs voor deze wegen „wegwijzers" plaatste wel- j kunde. ke gevolgd werden door zijn collega's Dageraad der en leerlingen. Hy was bovendien een zeer fijnzinnig en zachtaardig mens, Verschrikking met een zeer brede belangstelling op wetenschappelijk en menselijk gebied. De Indiase troepen hebben dit weekeinde in de strijd tegen de Chinezen nederlaag op nederlaag geleden. De strategische belangrijke plaats Walong, bij de Birmaanse grens, is zaterdag in handen van de Chinezen gevallen. Na verwoede gevechten moesten de Indiërs zich terugtrekken tot 20 km ten zuiden van Walong. Zondag vielen Chinese troepen de Indiase verdedigers van de Sa La-pas, een sleutelpositie aan de noordoostgrens, in de rug aan. De Sa La-berg rug is door een omsingelende beweging door de communisten veroverd. In de hoge heuvels in de directe omgeving van de pas zouden nog zware gevechten gaande zijn. Ook aan het westelijk front nikken de Chinezen op. Bij Sjoesjoel, in zuid-Ladach, waar de Indiërs een belangrijk vliegveld hebben, wordt hevig gestreden. De communisten beschieten twee Indiase voorposten en het vliegveld met zware artillerie. Een van de Indiase voorposten is reeds gevallen. Nadat premier Nehroe vanochtend in het Indiase parlement het laatste nieuws van het front had meege deeldontstond grote opwinding onder de afgevaardigden. Het socia listische lid Hem Baroea wilde totale oorlog met steun van geal lieerd materiaal en manschappen. Nehroe antwoordde, dat getracht wordt alle mogelijke hulp van be vriende landen te krijgen. Hieraan zijn geen grenzen gesteld". De Chinezen die zondag de In diase sterkte in de Sa La-pas in de Bohr werd op 7 oktober 1885 gebo den als zoon van de hoogleraar in de In 191 f was Bohr benoemd tot hoogieraai in de theoretische natuur kunde aai: de Universiteit van Ko penhagen en vier jaar later werd hij fysiologie aan de Universiteit van directeur van het nieuwe instituut Kopenhagen Christian Bohr. Na een i voor Theoretische natuurkunde, een briljante carrière aan deze univer- functie die hij 17 jaar lang bekleed- riteit kreeg hij de gouden medaille |de hoogleraarschap bekleedde van de Kon. Deense Akademie vanj^y mel onderbrekeing van enkele wetenschappen toen hij slechts 22 00ri0gSjareiT> tot 1956. In 1939 heeft 'aar oue was. Vier jaar later promo- geruime tijd met Einstein sa- veerde hu tot doctor in de natuur- mengewerkt aan de Princeton Uni- wetenschappen. I versity Atoom-modes en rug aanvielen, beheersen de weg tus sen deze pas en de stad Bomdila. Volgens de laatste berichten deden de communisten een frontale aan val waarbij zij in golven, onder het uitstoten van oorlogskreten, aan stormden. De Chinezen schoten met automatische wapens en werden ge steund door zware artillerie en mor tieren. Dt Indiërs slaagden er in hen met zware verliezen terug te drijven Vanochtend was de toestand ter plaatse zeer verward. Het is niet bekend, hoe de Chine zen er in waren geslaagd in een der gelijke sterkte achter de Indiase li nies te komen. Volgens waarnemers zijn zij vermoedelijk door een rivier vallei in Bhoetan, een neutrale berg- staat, in de Indiase linies doorge drongen. Hun directe doel bleek te zijn, de Indiërs in de pas in te slui ten en Bomdila te veroveren, waar net hoofdkwartier van een Indiase divisie is gevestigd. Intussen rukken de Chinese troe pen die de Indiase bezetting van het staoje Walong hebben overmees terd, verder op naar het zuiden. Wat hun directe doel is, is nog niet dui delijk. Wel liggen op omstreeks 130 km van Walong de rijke olievelden van Assam in de vallei van de Brah- mapoetra. De sterkte van de aanvallers in het gebied van Walong is meer dan een divisie, gesteund door artillerie, zware mortieren en geschut waar van de lopen niet terugstoten. De Chinezen beheersen nu alle strategi sche wegen naar Birma. Volgens Tibetaanse vluchtelingen die in Tezpoer arriveerden, houden de Chinezen al enkele weken op de noogvlakte van Tibet grootscheepse luchtlandingsoefeningen. waaraan ruim tienduizend man deelnemen. Het akkoord tussen Nederland en Indonesië is in gevaar. De Indonesische druk om nog dit jaar een overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea te bewerkstelligen wordt steeds groter. De commissie van Buitenlandse Zaken uit het Indonesische parlement heeft al eenstemmig besloten, dat In donesië het bestuur over Nieuw-Gui nea eind van dit jaar dient over te nemen Bovendien heeft de commis sie bepaald, dat er in Nieuw-Guinea ook geen volksstemming over zelfbe schikking moet worden gehouden. Beide besluiten druisen geheel in tegen het getekende akkoord tussen de beide landen. De besluiten van de commissie moeten worden voorge legd aar een volledige zitting van het parlement. Dat zal een resolutie in dienen als de besluiten worden goed gekeurd. Telegrammen Een aantal onbekende Papoea's uit FakFak Merauke en enkele kleinere olaatsen heeft telegrammen gestuurd eind maart van het volgend jaar alle sleutelposities in west-Nieuw-Guinea in handen van Indonesiërs zullen zijn Hij voegde eraan toe, dat duizend Indonesiërs spoedig naar Nieuw-Gui nea gestuurd zullen worden om op genomen te worden in het VN-be- stuur. Commentaar De New York Times besteedde gis teren in een hoofdartikel aandacht aan deze nieuwe Indonesische eisen. „Het ziet er naar uit, dat de vrees gegrond is, dat Soekarno de over eenkomst zal misbruiken ter eenzij dige bevordering van zijn eigen doel einden' De Times haalt de eisen van dc commissie van Buitenlandse Zaken aan: overdracht voor 1 ja nuari en geen volksstemming. „In- Drie personen zijn zaterdag om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij zaten, op een niet met waarschuwingsborden beveiligde particuliere overweg in Babberich door een trein werd gegrepen. Het ongeluk gebeurde om tien over half elf, op welk ogenblik de om half elf uit Zevenaar naar Duits land vertrokken trein de overweg passeerde. De auto, waarin de slachtoffers zaten, bleek geleend te zijn. De wagen werd 700 k 800 meter meegesleurd. De verongelukten zijn de 36-jarige heer H. Kruis uit Babberich, zijn 22-jarige zuster, mej. R. Kruis, eveneens uit Babberich, en haar 23-jarige verloofde, de heer J. G. W. Centen uit Gaanderen. Premier Chroesjtsjow zou president Kennedy een „ruil- transactie" hebben aangeboden, waarbij het Westen Oost-Duits- land zou erkennen in ruil voor het afbreken van de muur in Berlijn, aldus meldt het Britse blad „The Observer". Voorts zou Moskou hebben aangeboden alle personeel en wapens uit Cuba terug te trekken en in te stemmen met een verbod op het nemen van kemproeven met be perkte inspectie ter plaatse op de naleving daarvan, in ruil voor de opheffing van de Amerikaan se blokkade en boycot van Cuba en herstel van de normale be trekkingen tussen de V.S. en Cuba en erkenning van Oost- Duitsland. Volgens het Britse blad zou vice- Dremier Mikojan deze voorstellen hebben overgebracht toen hij kortge leden op doorreis naar Cuba een dag ir> New York vertoefde. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het bericht van het Engelse blad echter „wilde specula tie". Ir Washington wordt meer waarde gehecht aan een bericht van de „Washington Sunday Star", dat de Amerikaanse regering de berich ten aan een nader onderzoek onder werpt, volgens welke de vier- k vijf- duizenc Russische „technici" op Cu ba in militaire eenheden ter groot- re van compagnieën zijn ingedeeld. President Kennedy zou van Moskou willen eisen, dat zij haar militaire eenheden tegelijk met alle offensieve wapens van Cuba terugtrekt, als is xomen vast te staan, dat het Krem lin voornemens is deze eenheden op Cuba te laten. a an de lndones^chereRering waar - dien de reeering in Djakarta de it 8- ar 'voornaamste benalintrrn van He nvor. NIELS BOHR een der grootsten van deze eeuw In die periode spraken deze twee i grootste natuurkundigen dezer eeuw Nobelprijs 'eeds mel elkander over de mogelijk- <ident Roosevelt op deze mogelijk heid attent, en op grond daarvan - - begon in het begin van de tweede ,heid, een explosieve kettingreactie tot wereldoorlog in Amerika een inten- In 1913, op 28-jarige leeftijd lan- stand te brengen die gebruikt zou sief in diep geheim uitgevoerd on- '•eerde Bohr zijn concept van de kunnen worden voor het vervaardi- Verzoek op dit gebied. atoomstructuur, later bekend gewor- gen van een atoomhom. Met mede in ook de mening wordt uitgesproken. iat de overdracht van het bestuur |y| over Nieuw-Guinea aan Indonesië reeds per 1 januari dient te geschie den. Sommigen uiten zelfs de wens, dat de volksstemming, die volgens het akkoord in 1969 gehouden dient te worden, achterwege zal blijven. Overigens verneemt hel ANP van welingelichte Nederlandse zijde, dat 1 deze telegrammen het resultaat zijn van eei. propagandacampagne door in Nieuw-Guinea. verblijvende Indo nesiërs den als het „atoom-model van Bohr" welen van Bohr maakte Einstein pre- Slot pag. 2 De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft eind vorige week gezegd, dat voornaamste bepalingen van de over eenkomst onder welke de Nederlan ders besloten af te zien van de verre uitoefeningen van hun soevereini- teitsrechten in Nieuw-Guinea. drie maanden nadat zij deze heeft be krachtigd over boord zou willen gooien, zou dit betekenen, dat zij op bijzonder cynische en schandelijke wijze een internationaal verdrag >chendt dat slechts na moeizame on- derhanuelingen tot stand is geko men". De Verenigde Naties moeten van Indonesië eisen, dat het alle bepalin gen van het akkoord tenvolle nakomt", zo besluit de New York Ti mes. Uit het Leidsch Dagblad van 18 Nov. 1862: Als no. 1 op de voordracht J ter benoeming van Gemeente a architect staat J. W. Schaap. J architect en opzichter der j Academiegebouwen alhier. J Zaterdag is het stoffelijk l overschot van wijlen Prof. Dr. J. Geel, vroeger bibliothe caris der Hoogeschool alhier, op Eik en Duinen te 's Hage ter aarde besteld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1