I1 J Voor 64 automatische treinbeheersing nodig Wederzijds traagheid verweten in de Kamer Amerikaanse Democraten wonnen dank zij een betere organisatie Publiciteit strafzaken wellicht te groot Zieke typograaf kon stelen niet laten i Machinist negeerde geel sein Harmelen NAVO beveelt stichting van van Westelijke universiteit Sanovite SPOORWEGONGEVALLENRAAD: Papoea's door arrestatie van Papare hevig verontrust Begroting van Justitie aangenomen Republikeinen verwaarloosden stemmen van de jongeren DAT HEEFT U NU NODIG DEKENS 29.75 39.75 Belachelijk Minister Beerman meent: SS SSSSJLSPTSSSLPZ stimulans kunnen voor Officier eist 1 jaar DAAN LADAN ALLES OP VERFGEBIED LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 (Van onze Utrechtse correspondent) De Spoorwegongevallenraad is van mening, dat voor 1 januari 1964 de Nederlandsche Spoorwegen begonnen dienen te zijn met invoering van automatische treinbeheersing. De keuze van de vorm van deze automatisering laat de raad aan de N.S., maar de directie zal die keus op korte termijn moe ten doen, mede met inachtneming van de kosten en de tijd, die met invoering zijn gemoeid. Aldus enkele voorstellen uit het nu verschenen verslag van het door de Spoorwegongevallenraad gehouden openbaar onderzoek naar de treinramp bij Harmelen op 8 januari, die 93 mensen het leven kostte. De Spoorwegongevallenraad heeft zich diepgaand beziggehouden met de vraag hoe de kans op een ongeluk als de treinramp bü Harmelen kan worden verminderd, of zou kunnen worden uitgesloten. Aangezien is ko men vast te staan, dat de machinist van de trein uit Utrecht om niet op gehelderde reden niet heeft ge reageerd op het sein, dat hem ge bood snelheid te minderen, is de Raad in het bijzonder geconfron teerd met het vraagstuk hoe een Juist reageren van een machinist op een dergelijk eeinbeeld kan worden bevorderd of zou kunnen worden af gedwongen. De Raad komt tot de uitspraak, dat niet later dan 1 januari 1964 met invoering van een of andere vorm van automatische treinbeheer sing begonnen dient te zijn, omdat gebleken is, dat jaarlijks een aantal malen ten onrechte door onveilig sein wordt gereden en het gevaar van een ernstig spoorwegongeluk dus evenzo- vele keren aanwezig moet worden ge acht. De oplossing om gevaarpunten, zo els bij Harmelen, ie beveiligen door middel van vrije kruisingen, is naar het oordeel van de raad niet afdoen de, omdat deze oplossing niet voorziet In een elimineren van het gevaar bü het samenvloeien van lijnen. Het geld kan bovendien doelmatiger besteed worden ten behoeve van de veiligheid. De spoorwegongevallenraad wijdt een beschouwing aan de In een aan tal Europese landen en in de Ver enigde Staten toegepaste systemen van automatische waarschuwing van de machinist, gecombineerd met snel heidscontrole en daarmee gepaard gaande automatische remming. Dat het sein voor het aansluitings- punt inderdaad rood heeft getoond is verder bewezen te achten, door het feit, dat de machinist een snelrem- ming heeft ingezet op het moment, dat hü rijdend met 125 km per uur het sein kon waarnemen. In verband met de mist was dit op een afstand van ca 100 meter voor het sein. Er bestaat geen enkele aanwüzing, dat het op 1020 meter voor dit sein gelegen sein anders dan geel zou hebben getoond. Onbeantwoord Is gebleven de vraag, door welke oorzaak de machi nist bü dit voorafgaande sein niet heeft gehandeld, zoals in het sein- reglement is voorgeschreven, nl. snel heid verminderen tot 30 km per uur en de remming voortzetten tot de trein binnen zichtafstand voor stop- tonend sein bü het aansluitingspunt tot stilstand kon worden gebracht. De Raad heeft geen reden te twü- felen aan de verklaring van de trein dienstleider in Woerden, dat hü niet een eenmaal ingestelde rijweg heeft herroepen. Overigens is vastgesteld, dat ook als dit gebeurd zou zün. de trein uit Utrecht nog enkele blokken voor het genegeerde sein geweest zou zün. Een eventueel herroepen van het sein voor het aansluitingspunt geeft geen verklaring voor het niet reage ren van de machinist bü het passe ren van het betrokken voorsein in de stand geel. (Van onze Haagse Silas Papare, een correspondent) 52-jarige Pa poea, die reeds jarenlang in Indonesië woont en algemeen wordt beschouwd als de adviseur voor Papoea-aangele genheden van de Indonesische rege ring, zou gearresteerd zün. „Vrüwel de gehele Papoeabevolking in Nieuw-Guinea is diep verontwaar digd". zo zei Nic. Jouwe ons gisteren, nadat hij met Hollandia had getefo- neerd. Zü is ook ernstig verontrust over de arrestatie van deze Papoea, die aan Indonesische kant stond, maar toch voorstander was van een zelfstandig. althans autonoom Nieuw-Guinea". Silas Papare, aldus de heer Jouwe, is door Indonesiërs met steun van Kirihio, de Jonge Papoea die in Nederland heeft gestudeerd gear resteerd. Men is in Nieuw-Guinea zeer somber gestemd over het lot, dat Papare wacht. Desgevraagd zei de heer Jouwe ons nog. dat de heer Womsiwor. die zich geheel uit de politiek terugge trokken heeft, op het ogenblik in Djakarta is. (Van onze parlementsredactie) Met een bescheiden apparaat heeft het ministerie van Justitie veel gepresteerd, zei minister Beerman gisteren in de Tweede Kamer, toen hij zich verweerde tegen klachten over traagheid in de wetgeving. De wetgevende arbeid in het departement van Justitie behoort tot de hoogst gekwalificeerde, aldus mr. Beerman. „Er zijn zeer bekwame ambtenaren in dienst, maar ik kan hen moeilijk tot nog meer krachtsinspanning aanzetten". De bewindsman noemde het onge lukkig, dat enkele raadadviseurs het departement wegens benoeming elders hadde?i verlaten. Aan de stafafdeling van het ministerie zal enige uitbreiding worden gegeven. Vier jaar Beerman De minister ging tot de tegenaan val over, toen hij de Kamer verweet, dat deze soms ook niet al te veel haast maakte met bepaalde ingedien de wetsontwerpen. Eén wetsontwerp ligt reeds bij de Kamer sinds 1955 Twee jaar heeft de Kamer nodig ge had om een voorlopig verslag uit te brengen over het ontwerp-B.A.B. (beroep administratieve beschikkin gen). Wat het erfrecht als deel van het ontwerp voor een nieuw Burgerlek Wetboek betreft zei mr. Beerman: 1 ..Ik ben bereid dit met de Kamer te behandelen, maar ik waag het te Toto Ook over zijn aandeel ln de tot standkoming van de totowet zei mi nister Beerman nog iets. De Kamer had het hem daarbij indertüd niet gemakkelijk gemaakt „betweterü" zei de minister en hij meende, dat het hem was gelukt de toto in banen te leiden, nadat hü bü rijn optreden een .chaotische" toestand op loterijgebied had aangetroffen De totowetgeving heeft het goed gedaan. Er zün thans 900 000 deelnemers, aldus mr. Beerman het 6pütoptantenbeleid. dat ook la vorige jaren een ernstig wrijvings punt ls geweest. Zü vroeg een wel willender beoordeling van bepaalde gevallen en betreurde, dat de minis ter deze kwestie in een ietwat be- lachelük daglicht had gesteld. ZU deed een klemmend beroep cp hem om in het laatste jaar van zün ambtsperiode wat humaner te zün. Van zün kant betoogde mr. Beer man, dat hij slechts in 3 6 procent van het aantal gevallen een beslis sing had genomen, die afweek van het oordeel van de betrokken advies instantie. De Kamer scheen hem te misgunnen, dat hü ook maar voor dit kleine gedeelte eigen beslissingen nam. Hü had het indertüd door zün voorganger Samkalden gevoerde be leid omgebogen en ruimer gemaakt, Kükend naar de P.v.d.A. merkte mr. Beerman op: „Wat zou ik wel heb ben moeten horen, als ik diens be leid zou hebben doorgetrokken". Mr, Beerman hoopte intussen dat de oj>- klaring van de lucht tussen Neder land en Indonesië zou büdragen tol een oplossing van de spijtoptanten- kwestie. Dit antwoord bevredigde mejuf frouw Ten Broecke Hoekstra aller minst: „Wij begrijpen elkaar niet. betwüfelen of de Kamer mün tempo NA DE CONGRES VERKIEZINGEN j zal volgen". Hü hoopte verder op een snelle behandeling van het voorstel tot in voering van een wettelüke aanspra- kelükheidsverzekering voor motorrij tuigen. Mr. Schouwenaar (P.vd.A.) rea- Wij spreken een andere taal. Mün geerde op de verwijten van de mi- betoog is vergeefs geweest", nister door te zeggen, dat de vaste commissie voor Justitie uit de Kamer 17»» »»l»o vaak zonder werk had gezeten bij ge- ^JLillgUHrlig brek aan ingediende wetsontwerpen. Dp vooralter van deie commtesie Mr Berlciouwer (V.VX>.) had es prot Oud over ..enghartieheid" bU hst toelaten van vrouwen van buitenland- *<1iertentle hierover Het werd niet helemaal dui delijk bij wie nu de schuld inzake de gesignaleerde traagheid lag. Intus sen had minister Beerman wel la ten merken, dat hü haastige spoed zelden goed vond en dat het zich zou wreken indien wetsontwerpen te snel zouden worden voorbereid. se arbeiders in ons land. Volgens de minister heeft dil vraagstuk tot ernstig beraad geleid, omdat er uiteenlopende belangen bU waren betrokken. Het woningpro bleem veel Nederlanders zün im- Tijdelijk De Spoorwegongevallenraad is zich ervan bewust dat invoering van auto matische treinbeheersing in 't gun stigste geval nog jaren zal duren. Hij heeft zich daarom beraden op de vraag in hoeverre het gewenst is tij delijke maatregelen te treffen tot verhoging van de veiligheid. De Raad is het eens met de bezwa ren. die van spoorwegzüde zün ont wikkeld tegen de voorrangsregeling, die na het ongeluk enige tijd heeft gegolden en heeft er daarom vanaf gezien voor te stellen die regeling weer te doen invoeren. Gebleken is dat de veiligheid niet werd verhoogd. Vertegenwoordigers van het Rijks- toezicht op de spoorwegen en van NS bestuderen de mogelijkheid de afstand te vergroten, waarop een van Utrecht komende trein zich aan de treindienstleider in Woerden auto matisch meldt op het daartoe uit te breiden NS-tableau in Woer den. De Raad zal het op prüs stellen te züner tüd de resultaten van het overleg te mogen vernemen. Geen herhaling Herhaling van seinen, hetzij geel, hetzü rood. om te voorkomen dat een sein aan de aandacht van de machi nist ontsnapt, zou verslappend op de discipline ten aanzien van de seinen kunnen werken en acht de Raad in strijd met het principe, waarop de hele seingeving is gebaseerd. Dit laatste geldt ook met betrekking tot het vergroten van de doorschietaf- stand, waarvoor bü NS als norm 200 meter ls aangenomen. De Raad acht het wenselijk, dat van directiewege wordt voorgeschre ven dat, als bü zware mist of slechte weersomstandigheden de machinist de hoofdconducteur bij zich in de cabine verzoekt, deze verplicht is aan dit verzoek te voldoen. De Raad heeft er met instemming kennis van genomen, dat de marke ring van de nadering van voorseinen van seinen, die een kruising als die Tl I ln Harmelen beveiligen, wordt verbe- 1 terd. Uit het onderzoek is niets geble- ken van herroeping door de trein- dienstleider van Woerden van een aanvankelijk voor de trein uit Utrecht veiliggestelde sein. Niette min is de duur van de vasthouding van het wisselcomplex Harmelen (90 seconden» als eenmaal de entree- knop is ingedrukt, nog verlengd. De Spoorwegongevallenraad acht het - wenselijk, dat NS zal nagaan of een overeenkomstige maatregel niet ook op andere, soortgelijke gevaarpunten moet worden genomen. (Van onze correspondent in Washington) De rust in Amerika is weergekeerd. Maar zelden hebben verkiezin gen waar het presidentschap niet bij gemoeid 7vas, zoveel op winding veroorzaakt. Enorm veel geld is uitgegeven om de kandi daten gekozen te krijgen. Dezer dagen waren we in de staat Penn- sylvaniè en daar vertelde men ons, dat de campagne-kosten voor een kandidaat voor het Huis ongeveer 15.000 dollar bedroegen en voor een Senaatskandidaat ongeveeranderhalf miljoen dol lar. Al dit geld is nu uitgegeven in Amerika's vijftig staten. De over winnaars maken zich gereed voor actie, de verliezers likken hun wonden. En in die rust rijst de vraag: waarom was de uitslag zoals zij geweest is? Zoals men weet hebben de Demo- Amerika's bevolking. Omdat Califor- craten, gezien het feit dat het een nië (vooruitstrevend) dichter bevolkt Conclusies Over de treinramp bü Harmelen concludeerde de Raad. dat de rem men van de trein uit Utrecht (de door een elektrische locomotief ge trokken sneltrein) hebben normaal gefunctioneerd. De NX-bevelliging heeft op de juis te wüze gefunctioneerd en het daar in opgenomen vertragingsrelais. dat b|j het herroepen van een reeds in gestelde rüweg de daartoe behoren de wissels nog minstens 90 seconden ln de oorspronkelüke stand vast houdt, heeft ruimschoots aan de ge stelde eisen voldaan. Het sein, vlak voor het aan sluitingspunt, moet rood hebben ge toond en de machinist van de trein fit Utrecht kan het daaraan vooraf gaande sein niet eroen hebben ge- niet-presidentiële verkiezing was, een behoorlük succes behaald bij de ver kiezingen voor het Congies. Zü won nen enkele zetels in de Senaat en ver loren er merkwaardig weinig in het Huis. Do opkomst van de kiezers was groot, zo kon men steeds weer via radio en t.v. horen. Toch zijn de cufero van hen die stemden, niet •ndrukwekkend voor een Europeaan: 10P miljoen Amerikanen hebben de stemgerechtigde leeftüd bereikt en slechts 50 miljoen hebben ditmaal gestemd. Juist omdat men wel weet. dat een betrekkelük hoog percentage niet stemt, moeten de partijleiders zich voor de verkiezingen al afvragen: wie zijr geneigd om niet te stem men; die mensen moet men bewer ken en toch nog overhalen. In Amerika kan men alleen stem- men, wanneer men zien tevoren als Kiezer heeft laten inschrüven. Meest al moet men een jaar in een plaats wonen om daar te mogen stemmen. Lang niet iedere Amerikaan neemt de moeiic om zich als kiezer te laten registreren. Van de 108 miljoen po tentiële kiezers waren er maar 83 miljoen ingeschreven. Vooral de jon gere bevolking in Amerika, die heel mobiel is en vaak om de paar jaar verhuist, heeft daardoor minder in tensief aan de verkiezingen deelge nomen. dan men zou verwachten. Die jongeren tonen trouwens, afge- z.'en van hun treklust, niet bijzonder \eel belangstelling voor politiek. Zij leiden een druk leven, concentreren zich op hun eigen carrière en gezin en pas de Amerikanen tussen de 35 en 50 tenen een grotere belangstel- 'ing voor de partijstrüd. cratische leden van het Huis. die na- tuurlük ook weer herkozen willen worden in 1964, is niets zo verstan dig als om zich nauw met Kenne dy's politiek te associëren. Daardoor zullen sommigen, die tussen 1960 en 1962 nogal lastig zijn geweest voor hun partijleider en president, in de komende twee jaar veel meegaan der blüken. Eén troost De Republiekeinen hebben één troost: zü hebben heel belangrüke gouvernerschappen gewonnen, al ontging hun ook, door Nixons ne derlaag, de grote prüs ir. Califormë. Zü wonnen het gouverneurschap in belangrijke staten als Pennsylva- nië, Ohio, New York en Michigan. Dat betekent heel wat, want de par tij die het gouverneurschap in de wacht sleept, heeft tevens de kans om de partijkas aanzienlük te spek ken De gouverneur van een staat heeft namelük heel wat banen te verge ven en hü heeft het privilege con- 'racten af te sluiten. Hoe dat geld opbrengt? Het relaas daarover is vrÜ cru, maar in Amerika is men daaraan gewend en beschouwt men het als een van de realiteiten van dat Kennedy in de komende twee .het leven. Wie als politieke gunst jaar in een büzonder sterke positie een baan krijgt of eer. belangrijk zal zijn tegenover de Democraten contract, kan er op rekenen na ver in het Congres. In 1964 wenst Ken- ioop van tijd of zelfs meteen, te wor- nedv ongetwijfeld opnieuw de De- i.1en aangesproken voor een belangrü- mocratische kandidaat te zün en in- kp „vrijwillige" bijdrage aan de par- dien hü dat wenst, wordt hü het :;jkas Op die manier komt er heel rok. Een president die aan het be- hvat geit. in het laatje en dat be wind is, heeft een goede kans herko- 'tekent bü de volgende verkiezingen zen te werden. Zeker een zo energie- inog meer miljoenen om partijleden ke figuur als Kennedy. Voor Demo- gekozen te krügen. werd, kreeg deze staat meer verte genwoordigers in het Huis. Het con servatieve zuidoosten daarentegen verloor een aantal representanten. Bovendien moet men niet vergeten, .Zuiver wollen fantasie 1-persoons 2-persoons NATUURLIJK VAN HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 (Alléén voor textiel) MIDZA 'r holZ.n Tf MP hPt l mers n°e s,echt behuisd speelt De bewindsman gaf toe. dat hetl^ een rol nieuwe Burgerlük Wetboek inderdaad Voleen_ Berkhouwer was de reeds verouderd zal kunnen zü«^an- minist€r niet gerechtigd aan bulten- neer het eenmaal w°^t ingevc^iU landse getrouwde vrouwen bü toela- verouderd^Un dan het ^>ud b!w «"g de verwaarde «e stollen, dat Mr. Beerman kondigde nog een ontwerp tot gedeeltelüke herziening van de krankzinnigenwet aan, n.l. betreffende de bepalingen over de inbewaringstelling. Een scherpe aanval had de minis ter te verduren van de liberale me juffrouw Ten Broecke Hoekstra over zü moeten gaan werken, maar mr. Beerman vond dat niet zo erg als zü hier een huis krügen. De Tweede Kamer heeft de be groting van Justitie zonder hoofde- lüke stemming aangenomen. Mr. Beerman vestigde nog de aandacht op de mogelükheid van een persoon- lük record. Ook al keert hü niet te rug in een volgend kabinet, dan nog zal hij de langste amtsperiode (4 jaar) hebben gehad van alle minis ters van Justitie sinds 1945. (Van onze parlementsredactie) De publiciteit b(j strafzaken is wellicht te groot en b(J civiele terecht zittingen misschien te klein. Dit zei de minister van Justltiee mr. Beerman, gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over zün begroting. Niet uitgebuit Allerlei dingen zün anders dan men verwacht ln de Amerikaanse politiek De jongeren vooral zü die studeren (en dat zün er veelt voelen vaak het meest voor de Republikeinen. Het is zeker een fout in de Republikeinse organisa tie. dat het stempotentieel van jong Amerika niet meer wordt uitgebuit. Verder geldt in Amerika de regel, dat men minder stemt naarmate men armer is. De Democraten weten, dat zij meer steun van de betrekke lijk armen kunnen verwachten dan hun tegenpartij en zü hebben er wél voor gezorgd zoveel mogelük stemmen te krijgen van de groep, die hun gunstig is gezind Het succes van de Democraten bü de jongste verkiezingen moet men dan ook voor °en groot deel toeschreven aan een betere partij-organisatie (Over het voor de Democraten gunstige effect van Kennedy's Cuba politiek schre ven wij reeds in een vorig artikel). Juist omdat heel algemeen ge nomen het aantal Democraten in Amerika groter ls dan het aantal Republikeinen, kunnen de laatsten alleen maar succes verwachten wan neer zü of een heel populaire aan voerder hebben (zoals Eisenhower) of een partü-organisatie opbouwen, oie zich tot doel stelt praktisch alle Republikeinen naar de stembus te slepen. Meer progressieven Maar Ir. 1962 hebben zü dat niet voldoende energiek gedaan en zo heeft piesident Kennedy een Congres gekregen waarin het aantal Demo craten niet noemenswaardig is ge daald. Wat meer zegt: het aantal progressieve leden is stellig geste gen. Daarvoor zün diverse redenen, (Van onze Haagse correspondent) De NAVO heeft een rapport gepubliceerd, waarin de oprichting wordt aanbevolen van een „internationaal instituut voor wetenschap en techniek". Deze instelling, te vestigen op een nog te bepalen plaats in Europa, zou onderwijs moeten geven op het hoogste wetenschap pelijke en technische niveau en aan haar afgestudeerden eigen doc torsgraden uitreiken. De ontwerpers van het plan denken aan een bezetting van duizen studenten, 400 ma?i academische staf en dui zend wetenschappelijke ambtenaren. De investeringen worden ge raamd op 200 miljoen gulden en de jaarlijkse exploitatiekosten op ruim 60 miljoen. zeven vooraanstaande geleerden uit de NAVO-landen in een commissie. Voorzittei was de Amerikaan dr. R Killian Jr. De enige Nederlander in de commissie was prof. dr. H.B.G. Casimir uit Eindhoven. De geieerden spreken als hun me ning uit, dat een instituut zoals zü het voor ogen hebben, belangrük zal kunnen büdragen tot de versterking van het wetenschappelijke en tech nische potentieel van het Westen. Op een persconferentie ln Den Haag, waarop hü het rapport toe lichtte, sprak prof. Casimir over een wensdroom van de geleerden, naar één die verwezenlijkt kan wor den als allerlei organisatorische, di plomatieke en politieke perikelen (verwonnen kunnen worden". bestaande instellingen en op het hoogste academische niveau büdra gen aan diepte en diversiteit van het Het ligi niet in de bedoeling van de NAVO om zelf het initiatief tot de oprichting te nemen. Zü heeft het rapport - dat al een jaar oud is - nu- voor publikatie vrügegeven opdat er over van gedachten kan worden ge wisseld en van andere züde stap- nen kunnen worden gedaan. Het in- rtituut zal ook geen enkele binding met de NAVO hebben. Men denkt aan pen onafhankelüke stichting, in de peest var. de Cern in Genève, die ook een eigen statuut heeft Onder de talrijke suggesties voor de plaats van vestiging bevat het rapport de driehoek tussen Maas tricht, Luik en Aken. De Nederland se regering laat zich over het plan voorlichten door de Koninklijke Aca- Daar ln ons land niet zoiets als een Jury bestaat meende de minis ter, dat de pers een schakel kan vor men tussen de rechtszaal en het volk. Hij maande tot voorzichtigheid bü publikatie van verdachte, wanneer de zaak nog in het stadium van een vooronderzoek kwestie") ter sprake gebracht. Ia een verwarde discussie zei de minis ter, dat bij het departement geen gebrek aan loyaliteit jegens de heer Worms had bestaan. Blükbaar zün gegevens over een jer misverstanden in het spel. ïer de zaak nog in Over het geval van de marechaus see -in-burger, die ln de trein een is. Op een vraag uit de Kamer gaf gesprek zou hebben afgeluisterd her- de bewindsman toe, dat ook het haalde de bewindsman, dat iedereen Openbaar Ministerie de nodige reser. de verdachte van een strafbaar-feit- ve in acht moet nemen. Er moet op-heterdaad kan staande houden, worden gewaakt tegen een publici- Hij achtte het wel gewenst, dat men telt, die kan worden opgevat als een zich in dat geval even legitimeert, soort extra straf. TT, Bü deze begrotingsbehandeling is »utrechtse geval betreft ook de z.g< zaak-Worms (de „schrèot- 'aanhouding van een treinreiziger I op verdenking van belediging van I een lid van het koninklük huis) er- I kende de bewindsman, dat er een ongelukkige samenloop van omstan- rrailkrllk Wil met was geweest doordat de J I aanhouding pas laat ln de avond geschiedde, waardoor het verhoor wetenschappelijk onderwijs van het demie van Wetenschappen. Het zal Westen zo vat het ministerie van nog wel enige tüd dure:: voordat zü O.K en W. de argumentatie samen, haar standpunt bepaalt. De leerstof van het instituut zou volgens het rapport in vyf hoofd groepen, „centra", moeten worden in gedeeld: 1. toegepaste wiskunde en theoretische fysica. 2. technische pro cessen en systemen, 3. materiaalon derzoek. 4. wetenschappen betreffen de de aarde, 5. wetenschappen be- reffende de levensverschünselen Engeland samen snperjet bouwen (Van onze Parüse correspondent) De Franse regering heeft gisteren in beginsel haar goedkeuring gehecht aan de bouw van het snelste passa giersvliegtuig dat de wereld tot dus ver kent. Het toestel, dat Concorde is gedoopt, zal zo Londen ermee akkoord gaat de Frans-Engelse nationaliteit bezitten. De Concorde zal met zün 2300 ki lometer per uur ongeveer de dubbele snelheid van het geluid ontwikkelen. De Superjet zal ongeveer honderd passagiers kunnen vervoeren. De Franse minister van Transport, Dusseault. zal vermoedelük volgende week naar Londen vertrekken om de plannen samen met zün Britse col lega. Amery, verder uit te werken. Vooral aan de financiële aspecten zullen de beide bewindslieden zeker nog wel enige aandacht moeten be steden De kosten van het toestel be dragen namelijk ruim 2 miljard gul den. pas de volgende dag kon beginnen. Hij was het eens met mr. Kranen burg (P.v.d.A.» om de duur van een vrüheidsbeneming voor het eerste verhoor zo kort mogelük te hou den. Advertentie Advertentie verzocht de rechtbank met zün toe stand rekening te willen houden Ver dachte ontkende dat hij zich in de ziekenhuizen, waar hij zün diefstal len had gepleegd, voor dokter had uitgegeven. „Dat heb ik niet gedaan 1-,,H ik ben altüd iemand geweest die de De bestaansreden van het insti-|cier van Justitie bü de rechtbank te dingen toegeeft als ze zo zün", zei Ziekenhuizen en auto's Een Jaar met aftrek heeft de offi- „uut ziet de commissie vooral in de Amsterdam gisteien geëist tegen een mogelükheid die het bieden zal om 50-jange typograaf, die ervan werd „te voldoen aan de groeiende behoef- beschuldigd in de maanden juni en te aan leiders en creatieve geleerden juli van dit jaar uit geparkeerde au- op het gebied van vetenschap en to s en uit kleedkamers van zieken- techniek. die uitstekende beroepskwa- huizen in Leiden. Den Haag en Rot- liteiten paren aan de brede opleiding, terdam geld en kentekenbewüzen te °rvarlng en wüdheid van visie, die in hebben gestolen, een dergelüke omgeving kan worden Verdachte gaf de hem ten laste ge- opgedaan en die steeds belangrüker legde feiten „een keuze uit vele" zal worden naarmate de economische I volgens de president -- toe. Wegens cn politieke eenheid van het Westen soortgelüke delicten was hü reeds elf groeit. Een dergelük internationaal maal veroordeeld. inst'tuut zou, doordat het vrü is van radities en doordat het in staat is de door zijn internationale status ge boden unieke mogelii heden tot een De typograaf weet zün gedrag aan de moeilüke omstandigheden waarin hij verkeerde tengevolge van een kwaal, waar hü altijd last van had verdachte. In over hem uitgebrachte rappor ten noemt men de typograaf iemand die maatschappelijk zeer slecht is aangepast en met wie het moeilük is wat dieper contact te krijgen. Men weet eigenlük geen raad met hem. Alles wijt hü aan zijn ziekte. De officier van Justitie was van mening dat verdachte door zün op- trxien beslist een hinder is geworden. Hü steelt wel geen grote dingen maar door het wegnemen van autopapie ren en ze niet terug te geven heeft hü de gedupeerde doktoren veel on gerief bezorgd. De verdediger vroeg voor zijn Regelt de spijsvertering (Ook zoutyn verkrijgbaar) Verffabriek en grossier NIEUWSTRAAT 11 - LEIDEN Tel. (01710) 23156. Na 18 uur: (01710) 31772 Official dealer PIETER SCHOEN VERFCHEMIE het Huis van Bewaring, het zieken huis, hulp voor onbehuisden, consul tatiebureaus en verpleeginrichtingen, een lichtere dan de gevraagde straf. De rechtbank zal 29 november uit- Kardinaal Alfrink in ons land Gistermiddag is de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink. uit Rome in ons land teruggekeerd. Zijn bezoek aan Nederland zal slechts van korte duur zün. Morgen vertrekt ae kardinaal weer naar het concilie Hü zou vandaag te Nükerk de begrafe nis bü wonen van zün 65-jarige broer, d« heer J. B. AJfrinik, die in Amers foort is overleden. Den Haag krügt een instituut voor Islam-studies. Maandagavond as. zaï dit instituut in het gebouw Ruyghrocklaan 54 worden geopend door sjeik Mian Mohammad, presi dent. van de Mian Mohammad-stich- ting. LyaLlpur, West-Pakistan. Leider wordt G. A. Basjir van het Lslamitisch Ahmadiyyah Genoot-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7