RITMEESTER uil Hermann Kesten„De boulevards van de Maximumsnelheid Rotterdam-DenHaag grafiek te exposeert Brussel Baj^Esa Laatste Duitse cafédichter Ytiend van literaire figuren NESTOR MARTIN Oj) weg naar „meesterschap" mum mm ZIJ2IJ NNAAM Ouders krijgen anderhalf jaar In gesprek met een der groten van de wereldliteratuur, maar het is al tijd een kritisch gesprek, want Her mann Kesten is van nature een kri- ttfch mens. Hij zal zelden iets zon- tegenwerpingen aannemen, ter- fijl hij dat wat hij zelf als waarde vol beschouwt met geheel zijn hart verdedigt. Jules Lavigny heeft hem «ns zo treffend „De uil van de bou- jfrards" genoemd. Hij duikt altijd daar op, waar op literair gebied iets (beurt. Zijn twistgesprekken met (roemde figuren uit de Europese li gatuur hebben hem beroemd ge maakt. Ook zijn eigen werken vonden veel waardering: „Josef sucht die frei- jjeif, een roman uit het jaar 1928, jjer Scharlatan" <1932». ..Die Kin ier van Guernica" (1939), „Die temden Götter" (1949) en ..Casa- ioTa" (1952». Met zijn essayistische >yk „Meine Freunde, die Poëten" (1933) heeft Hermann Kesten het plan van zijn literaire activiteiten duidelijk gedefinieerd. HU Is de laatste Duitse „cafédlch- |er", die de traditie van de grote Ber- lijnse jaren 19181933, alsmede de Ker op de voorgrond tredende, doch jifttemin ongemeen persoonlijke efcftizinnigheid van zijn dichter enden uit deze tijd voortzet. Uiter lijk lijkt hij een leegloper, die zjjn tijd verdoet in bars en cafe's, inner lijk is hij echter, zoals uit zijn wer- krn blijkt, een fijngevoelig en nauw keurig beschouwer, aan wie niets nut. Hij is een kroniekschrijver tan klasse, minutieus, een man van wereld. Geen „werkdag" Hermann Kesten zegt over zich zelf: ..Een „werkdag" heb ik nog nooit gehad. Ik houd van woorden en daarom schrijf ik. Ik reem de hele wereld in me op en breng de opgedane ervaringen en Indrukken in zinnen op papier. Ik bezie de mens en weet hun eigen- rhappen en eigenaardigheden exact te formuleren. Ik schrijf al drieën dertig jaar, want toen ik vier jaar oud was, creëerde ik al mijn eigen poëtische wereld". Hoe hij „koffiehulsdichter" werd wrklaart hij ook zelf: „Mijn werk- DE auteur Hermann Kesten. die vele talen beheerst en in de literaire wereld geen onbekende is. werd in 1900 in Neuren berg geboren. Men treft hem meestal aan in Doneyhet wereld- doemde koffiehuis in Rome. waar hij zich beter thuis voelt dan in ;ijn eigen woning. Hier ligt zijn werkterrein, hij beziet het publiek met een glimlach om de lippen, terwijl hij de sfeer van de wijde en grote wereld in zich opneemt. Misschien ziet men hem toevallig dag ziet er als volgt uit: ik sta op en kleed me aan, daarna ontbijt ik, neem afscheid van mijn vrouw en ga naar het café. Voor alle zekerheid neem ik een oud schoolschrift mee, boven dien potloden, pennen, een punten slijper en een vlakgom, soms een paar boeken het 't manuscript waar aan ik op dat moment werk. Soms schrijf ik in m'n droom en vergeet de beste passages of ik ontwaak uit een droom, doe het licht aan en ga schrijven. Ik schrijf zittend en liggend, in bed of aan zee. bij vrienden, in het vliegtuig of de trein. Ik schrijf als ik slaap en ik schrijf als ik wakker ben, doch ik schrijf meestal in een café. Deze werk- en levenswijze wordt door de hedendaagse mens niet meer begrepen. Naast alle zin voor reali teit. die zich ook in zijn werk mani festeert, is Hermann Kesten uiter lijk een romantische en extreme fi guur. een Ahasverus in het groot steedse leven. Hij is tegelijk dromer en bonvivant, in zijn werk doet hij kond van de geest van onze tijd, doch bovenal van het wezen van zijn grote en kleine dichter-collega's, die hij of wel met vriendelijkheid omringt, dan wel met scherpe, bijtende kritiek uit zijn gezelschap verbant. Programma Scapinoballet Het Scapino-ballet geeft morgen middag onder auspiciën van de Leid- se Jeugd Actie een voorstelling in de Stadsgehoorzaal. Het programma luidt als volgt: Entrada op muziek van Messager, Haken en ogen. choreografie Greetje Donder, op jazzmuziek. Pas de deux naar een Japans gegeven, cho reografie Jan Rebel, muziek Luctor Ponse, Clair de lune. choreo grafie Armando Navarro, muziek Claude Debussy, voorts twee frag menten uit De schone slaapster: a. De gelaarsde kat, b. Roodkapje en de wolf, ingestudeerd door Armando Navarro, muziek Tsjaikcwski. Mode show. choreografie Greetje Donker, muziek Chise van der Weert. Coppe- lia (tweede akte», ingestudeerd door Jack Carter, muziek L Delibes. Er werken aan dit programma onge veer 30 dansers en danseressen mee Twee Ton verduisterd Chef-controleur krijgt 10 maanden De 30-jarige voormahge chef-con troleur van de Bijenkorf in Den Haag die op 16 juli met ruim twee ton van het bedrijf aan de haal ging. is gisteren door de Haagse rechtbank conform dc eis veroor deeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met toezicht. Onder leiding van de chef-contro leur moest op 16 juli een bedrag van f 212.000,- van het warenhuis naar een bank worden gebracht. Het geld zou door vier mensen vervoerd wor den, maar de chef-controleur zag kans zijn medewerkers weg te krij gen en ging er alleen met het geld vandoor. Nog dezelfde dag werd de man in een restaurant te Nieuwkoop aan gehouden. Hij had slechts f 70,- van het gela gebruikt voor taxiritten. De verdachte, een oud-politieman •net een goede staat van dienst, heeft verklaard dat hij in een op welling heeft gehandeld. Grotere samenwerking van Noorse landen Na eer. bijeenkomst van twee da gen, die de Zweedse premier Erlander, de Deense eerste-minister Krag. de Noorse minister-president Gerhard- ren, de Finse regeringsleider Karja- lainen en de ambassadeur van IJs land te Oslo, Gudmundsson, in Oslo hebben gehouden, is gisteren een be kendmaking uitgegeven, waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzaak van grotere samenwerking en een heid der vijf Noordse landen in de huidige internationale verwikkeling- BIEFSTUK VAN DE GRILL? KIP AAN 'T ELEKTRISCHE DRAAISPIT? GRATINÉ-SCHOTELS? KOKEN EN BAKKEN? Dal alles en nog veel meet gaat na ki minder tijd, met j minder zorg en spelend-licht mei het nieuwe semi- automatische 5-vlams NESTOR MARTIN GASFORNUIS. Het nieuwe MIAMI GRAND LUXE semi-automatisch 5-vlams gasfornuis, stralend wit i geëmailleerd compleet f 645.» Bedieningspaneel in „glacemail" 4 kookbranders en sudder- tevens centrale aansteekbrander gas- stop (tijdschakelklok) met signaallampje thermo staat infra-rood plafondgrill braadspit met elektromotor zeer ruime oven met verlichting en venster in deur opberglade tevens bordenwarmer kookplaat aansluitend tegen de wand. NESTOR MARTIN gasfornuizen 3-, 4- of 5-vlamt van f 249.- tot f 645.- Al(« prijzen zin Inclusief afdekplsst Alle modeifen fert/twar voor eik* gassoort. Fabrieken in België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, llatiê, Spanje, Japan en Argentinië. Vraag uitvoerige inlichtingen en folder bij Uw vakhandelaar of bij het Verkoopkantoor voor Nederland: NELL i STUTTERHEIM N.V., DEN HAAG, POSTBUS 1143, TEL 96 67 60* Bezoekt onze toonzaal Noordeinde 29 - Hoek Heulstraat - Den Haag - Telefoon 600509 HERMANN KESTEN Romanprijs voor Michel Mohrt De romanprijs van de Academie Irangaise is toegekend aan Mi chel Mohrt voor zijn werk „La prison maritime". Mohrt die nu 48 jaar is, kwam in 4» tweede wereldoorlog in het uitge- L' J J. tersvak. Na de oorlog ging hij naar T f Cl j\_ T ce VS, waar hij college heeft gege- tfii aan de Yale-universiteit en an dere instellingen voor hoger onder ijs. Sinds 1952 leidt hij de vertaal- ifdeling van de „Nouvelle revue rrangaise". Voor zijn thans bekroonde roman chreef hij o.a. „Mon royaume pour chevaj" en „Le serviteur fidéle". (Van onze parlementaire redacteur) In afwachting van de reconstruc tie van het weggedeelte Den Haag - Rotterdam, dat nog uit 2 x 2 stroken bestaat zal een maximumsnelheid worden ingesteld op grond van een wijziging in het Wegenverkeersregle ment. (Van onze Brusselse correspondent) In de tentoonstellingszaal van het gebouw van de Vlaamse Toeristenbond te Brussel stelt de Hilversumse graficus Fred Koot drie dozijn bladen, lithografieën en etsen ten toon. Koot werd in 1927 te Amsterdam geboren. Hij heeft zich, reeds tijdens zijn academiejaren, gespecialiseerd in de grafische technie ken. Hij doceert grafische technieken en illustratie aan de kunst academies van Utrecht en Groningen. Bovendien leidt hij een zomer-academie in Mithymna op het Griekse eiland Lesbos. Van daar waarschijnlijk de relatie met de Vlaamse Toeristenbond. Zijn grafiek is er overigens toch op haar plaats want Koot is als de reiziger van Jan van Nijlen's rijmprent, die zijn ..Valies met dromen meeneemt en dus ook langs .doodgewone wegen" naar Rome kan komen. Radio Stuttgart bracht Nederlandse muziek Radio Stuttgart bracht onlangs ®uziek van moderne Nederlandse jjponisten. Het Trio 1939 van Hendrik Andriessen werd gespeeld ®?°r het Dennemark-trio, terwijl Dick een uitvoering gaf van gitaar muziek van Th. H. Smit, Sibinga, ,*•4 M. Komter en Marius Flothuis. I'ot slot speelden Hans Christian legert en Alexander Meyer de So- {We nr 2 voor viool en piano van «nlc Badings, die in West-Duitsland ffote bekendheid geniet, vooral door «uitvoering van zijn werken tijdens «stiviteiten van de „Internationale ^sellschaft für Neue Musik". De ■«ending van de voor de Duitse ®»teraars onbekende werken viel rr in de smaak, in het bijzonder gitaarmuziek, daar dit instrument, men in de serieuze muziek zo 2-den hoort, in de laatste tijd in "jst-Duitsland een „renaissance" "Wspeld wordt De kunstenaar heeft veel geëxpe rimenteerd. Er is een asfaltlitho, er zijn staal-etsen, een steen-ets en er zijn enige kleuren-etsen, waarbij nog een soort blinddruk is toegepast. Het oudste werk is van 1949, het jongste van dit jaar. Wij hebben, voor zover wij ons herinneren, nog nooit het oeuvre van een graficus gezien dat zich zo snel. zo logisch, zo verrassend heeft ontwikkeld. Arsta Holmar. de Oude Zee of Mithymna zijn niet alleen produk- ten van een fenomenale vakkennis, maar ze zijn tegelijkertijd de uitin gen van een onbetwistbaar grafisch talent, dat op weg schijnt naar gro te hoogten. Arsta Holmar, geïnspireerd op een landschap bij Stockholm, is compo sitorisch op het volmaakte af. Dat n^t alleen, de tonaliteit grijs, biauw, koolzwart. een enkel violet accent brengt die compositie tot een monumentaliteit, die wij voor één keer wel: „indrukwekkend" zou den willen noemen. De beschouwer ontkomt niet aan de indruk dat Koot een zwoeger is in de betekenis van een graficus, die veel experimenteert en die niet snel tevreden is met het bereikte. Dat experiment heeft tot gevolg dat men wel eens namen in herinnering krijgt van andere gra fici (Escher bijv. en ook wel sommi ge moderne Duitsers» doch tegelij kertijd constateert men dat Koot zich aan die invloeden tracht to ont trekken en zich een eigen beeld van de wereld vormt. In het bijzonder in zijn jongste werk toont hij zich een behoedzaam vorser en een ge voelig uitbeelder. Wellicht speelt hem af en toe een zekere lust tot behagen parten maar dan behoeft men maar weer bladen als Arsta Holmar of de Oude Zee te zien om te kunnen con stateren hoe hij ook die laten wij zeggen „ondeugd" heeft weten te overwinnen. Wie de Neder landse grafiek van onze tijd kent, weet hoe hoog. internationaal gezien, het peil ervan is. Naar onze mening zeker veel hoger dan dat van onze vaderlandse nieuwe schilderkunst, waarover men zo veel praat. Fred Koot is een van de jonge Nederlandse grafici, die mede helpen dat hoge niveau te handhaven. Tus sen hen in staat hij als een voor treffelijke technicus en. naar zijn bladen op deze tentoonstelling te oordelen, is hij op weg naar een meesterschap, dat nog weinigen heb ben bereikt. Mithyma, kleur-els van Fred Kont (I960). Minister Korthals zei dit in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van mejuffrouw Schilthuis (PvdA), die had geinformeerd naar de gevaarleijke toestanden op rijks weg 13. In de loop van 1964 zal, aldus mi nister Korthals, kunnen worden be gonnen met een reconstructie van het weggedeelte, dat nu nog uit 2 x 2 rijstroken bestaat. Van een maxi mumsnelheid verwachtte de bewinds man, dat de capaciteit van dit weg gedeelte hoger zou worden en de aan passing van het verkeer beter. Som mige weggebruikers zijn niet door drongen van hun verplichtingen je gens hun medemensen. Zij hebben vaak een te hoge snelheid om zich van het zesstrooksgedeelte naar het vierstrooksgedeelte te begeven. Groter Minister Korthals gaf toe dat het aantal ongelukken op het, vierstrooks gedeelte relatief groter is dan op an dere vierstrookswegen in ons land. Het steekt ook ongunstig af tegen over het zesstrooksgedeelte van de rijksweg Rotterdam - Den Haag. Het wachten is nu op een reconstructie fot een profiel met 2x3 stroken. Rijkswaterstaat is reeds geruime tijd met plannen bezig geweest. Deze moeten ook worden afgestemd op de projecten van de gemeente Delft om gelijkvloerse kruisingen e.d.). De voorbereidingen worden met kracht voortgezet. Met zijn ambtgenoten van Justitie en Binnenlandse Zaken zou minister Korthals nagaan of de signalen, die onverwachte, gevaarlij ke situaties aangeven in de praktijk voldoende doeltreffend zijn. In ant woord op nadere vragen uit de Ka mer zei minister Korthals, dat men niet voorbij zou mogen zien aan de afbakening bij het punt. waar het zesstrooksgedeelte overgaat in vier stroken Overigens wilde de bewinds man eerst de proef met een maxi mumsnelheid op het vierstrooks- en toeleidend gedeelte afwachten. Hoge snelheid De minister noemde ae snelheid op onze wegen in het algemeen zeer hoog. De middenberm op rijksweg 13 heeft de bijzondere aandacht van de minister. Er komt een tussenbescher- ming op enkele weggedeelten, die daarvoor het meest in aanmerking komen Voorbereidende arbeid is aan de gang maar men moet er rekening mee houden dat rijksweg 13 de druk- cte in ons land is en dat het verkeer voortgang zal moeten vinden. Over de verlichting van het ver keersplein bij Ypenburg. kondigde minister Korthals aan dat, in over leg met het ministerie van Defensie, een herzien verlichtingsplan ter hand is genomen. Aan het betrokken elek triciteitsbedrijf is gevraagd de vol- tooiin ervan te bespoedigen en zo no dig de installatie in afzonderlijke de len op het plein aan te brengen. De minister hoopt op een regeling in enkele weken. Baby omgekomen J O (Van onze Haagse correspondent) De rechtbank in Den Haag heeft jisteren een 31-jarige Haagse stei germaker en zijn 29-jarige echtgeno te veroordeeld tot gevangenisstraf fen van anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest. De moeder heeft haar jongste kind dat in september van het afgelopen iaar werd geboren, stelselmatig de nodige voeding en verzorging ont houden. oTen de politie in juni in greep kreeg dit drama een trieste einde: het kind werd dood in het bedje aangetroffen temidden van een onbeschrijfelijke rommel. De vader heeft zich niet om het kind bekommerd. Hij liet zich weinig aan zijn gezin gelegen liggen en 7/ijdde zich liever aan de duiven sport en aan occulte zaken. De psychiater, die een rapport heeft uitgebracht in deze zaak. meent dat de verwaarlozing van het kind •Hoor de moeder primair gericht was tegen haar man. die door zijn vrouw van ontrouw werd verdacht. De officier van Justiene eiste twee weken geleden tegen de moeder an derhalf jaar gevangenisstraf met af trek De vader hoorde twee jaar gevan genisstraf met aftrek tegen zich eisen. Op de algemene vergadering (20 en 27 nov.) van de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale ln Nederland (C.BC.) wordt voorgesteld de hoofd bestuurder J. Schotman te verkiezen als opvolger van de voorzitter C. van Baren jr.. die per 1 Juni 1963 zijn functie zal neerleggen. De heer Schot man werd op 2 oktober 1961 door de verenigingsraad van de C.B.C. tot hoofdbestuurder benoemd. Magnetische inkt op clieques van banken in YS Cheques van bijna alle Amerikaan* se banken zijn bedrukt met magne tische inkt om het mogelijk te maken ze te verwerken in de elektronische administratie. Dit voorbeeld betrok de heer H. Reinoud, hoofd-directeur voor financiële en economische zaken van de PTT gisteren in zijn betoof voor de Haagse afdeling van het Ne derlands Instituut voor Efficiency in het Scheveningse Kurhaus. Een ont* wikkeling, zoals de automatisering in Amerika te zien heeft gegeven, wordi ook in Europa verwacht. Dit continent ligt op dit terrein echter vijf jaar achter, bij de VS, waar de computer-industrie than* een omzet heeft bereikt die hoger if dan de omzet van de radio- en tele* visie-industrie. De overheid heeft de ontwikkeling in de VS gestimuleerd door grote op* drachten. In Europa doet zij dat niet. Slechts Groot-Brittannië en Duits* land zijn daarop dit gebied het be langrijkst. Als één van de problemen bij de ervaring met computers noem de de heer Reinoud de voorbewerking van de gegevens voor zij automatisch worden verwerkt. Ook de fase voo* de technische invoer moet worden geautomatiseerd, zo Is men tot de conclusie gekomen. als U Fiat kiest.. dan rookt u er goed van. Immers het puikje van de tabaksoogsten wordt steeds weer voor Fiat gereser veerd. Fiat: een echt fijnproevers model! Opg«"cht 1 maart 1860 Vrijdag 16 november 1962 Zesde blad no. 30809

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17