Cliburn: op zoek naar nieuwe vorm van expressie Ludwig contra Opera Dietrich Fischer-Dieskau: rotsvast geloof in de kunst Nu voor het eerst 'n first class Amerikaan in royaal pakje van 25 stuks voor één gulden Maar hij wil nog 52 jaar pianist zijn Geschil niet regisseur Hij kent zijn plaats niet"; onrechtmatige behandeling" Nog meer goud voor Anneke Grönloh Een meester der zangkunst Naast opera trouw aan lied Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 november 1962 Vijfde blad no. 30809 GOLD STAR first class American tabaccos Koop direct een pakje en proef 25 maal hoe geurig, hoe lekker! Advertentie De tweede akte van het geschil tussen Wolf Dieter Ludwig, de chef regisseur van de Ned. Opera, en de directie van deze in stelling, waarbij het gaat om het verlangen van de sinds 1956 aan onze nationale opera instelling verbonden regisseur zijn werk op de oude, verantwoordelijke voet te mogen voortzetten, heeft zich gistermiddag voor het Amsterdamse Gerechtshof afgespeeld. Het waren de (ruim 2Yi uur durende) pleidooien in het appèl dat Lud wig aantekende nadat de president van de rechtbank in kort ge ding zijn eisen had afgewezen. „Koude oorlog" „Myn cliënt kan nog slechts on betekenende werkzaamheden verrich ten, die niet tot het wezen van zijn verantwoordelijke functie behoren", betoogde Ludwig's raadsman mr. R. j. Polak, die het essentieel ingrijpen in de taak-uitoefening van Ludwig in strijd achtte met het „droit de tra vail". De raadsman van de opera mr. R Korthals Altes verklaarde evenwel nadrukkelijk dat de Ned. Opera er na hetgeen is voorgevallen niet aan denkt Ludwig in de generale planning te betrekken. „Deze heer kent zyn plaats niet en dat zün mensen waarmee het moei lijk is samen te werken", zo meende mr. Korthals Altes, die voorts sprak van „een latente koude oorlog", Lud wig kan z.i. een deel van zün werk blijven verrichten, „maar hü doet er goed aan zo spoedig mogelyk naar ander werk uit te zien. Hij moet de kost maar in het buitenland zien te verdienen", z®i de opera-advocaat. Salaris f20.000 Het kort geding werd aangespan nen nadat Ludwig na een maanden lange ziekte in mei jl. zijn werk wil de voortzetten. Hü ontdekte evenwel dat de directie niet voor hem te spre ken was cn dat hij buiten de gene rale planning en andere gewichtige bijeenkomsten werd gehouden. „Hij mag nog slechts onbeduidend werk verrichten: het opnieuw instuderen van zün eigen produkties en het deel nemen aan de weekroosterbesprekin- gen. Maar dat werk kan een assis tent-regisseur ook doen" zei mr. Po lak, die dit een noitre geldverspilling noemde. Voor dit „opwarmen van kliekjes" loais Ludwig het zelf noemt ontvangt de jonge Duitser volgens mr. Polak een salaris van f 20.000. Door de weigering van de directie de heer Ludwig in het overleg op het hoogste niveau te betrekken, meende mr. Polak van een schorsing te mo gen spreken. Een schorsing is z.i. gerechtvaar digd tijdens een overgangsfase, doch niet voor een periode van minstens een jaar. Bedenkelijk vond mr. Po- lak het dat zün cliënt wel de toezeg- f ging kreeg de première van „Der J Fliegende Hollander" te mogen regis- I seren, mits hü met de nieuwe rechts verhouding genoegen wilde nemen, i Mr Polak gelooft dat als iemand wordt belet zijn normale werkzaam heden te verrichten, dit een partiële schorsing kan worden genoemd. „Uit alles blijkt dat de opera Ludwig wil elimineren", aldus mr. Polak die o.m. suggereerde dat de opera-directie de voor Ludwig ongunstige uitspraak in het korte geding op alle mogelijke manieren heeft gebruikt om zijn cliënt in het buitenland tegen te wer ken. Wolf Dieter Ludwig regisseerde sinds 1956 bij de Ned. Opera 22 ope ra's of te wel 3'A per seizoen. Dit maal komt hij er niet meer aan te pas waardoor zijn mogelijkheid tot sollicitatie wordt afgesneden. Hij kan immers niet meer naar nieuwe pro dukties verwüzen. Mr. Polak, die meende dat de operadirectie on rechtmatig heeft gehand«ld, omdat B. en W. van Amsterdam de schor sing niet hebben goedgekeurd, ont kende dat zün cliënt geregeld op af gelasting van premières zou hebben aangedrongen, incidenten met solis ten zou hebben veroorzaakt en zich met een regie van opera-directeur Frans Vroons zou hebben bemoeid. Wonderlijk noemde mr. Polak het dat opeens niets meer deugde van de chefregisseur, die men in 1956 met zoveel ophef binnenhaalde. „Totnu- toe heeft men iedereen die bü de opera niet welgevallig was kunnen wegkopen, maar mijn cliënt vecht voor zijn recht", concludeerde mr. Polak, die de in kort geding gestelde eis met een dwangsom van f 10.000 verzocht toe te wijzen. „Hooghartig" Mr. Korthals Altes karakteriseerde Ludwig ais denigrerend, kwetsend en hooghartig, een mening die de recht bank-president ook was toege daan. Onjuist oordeelde hij het dat de op grond van het „droit de travail" begonnen vordering nu op eens de schorsing tot ondergrond krügt. Mr Korthals Altes ontkende trouwens dat er sprake is van een schorsing. De samenwerking met Ludwig was alleen niet meer mogelijk en daarom werd zijn taak beperkt tot het voort bestaan van zijn eigen produktie. Bij het „droit de travail" moet men vol gens pleiter rekening houden met de beperking van de redelijkheid. Lud wig kan een deel van zyn werk bly- ven verrichten, maar men mag zün werkgever niet verwijten als hij hem door de ontstane moeilijkheden niet meer overal bijhaalt. Na re- cn du plieken bepaalde de president van het Hof de uitspraak op 3 januari. Met DSC op tournee door Malakka Anneke Grönloh en de Dutch Swing College Band gaan vijf weken op tournee door Malakka. Anneke heeft met de band een aantal op namen gemaakt en deze bleken zo goed te voldoen, dat het plan tot samenwerking ontstond. Nederlands populairste teenager is bijzonder ge zien in Malakka en nu reeds zün de zalen waar zij zal optreden, geheel uitverkocht. Bij haar vertrek op 29 november zal haar op Schiphol voor haar plaatje „Paradiso" een gouden plaat worden aangeboden. Ook in Singa pore wacht haar een gouden plaat voor Maleise liedjes, waarmee de jonge zangeres het totaal binnen twee maanden op 3 gouden platen heeft gebracht. Elk optreden in Malakka zal zy eindigen met het volkslied van de nieuwe federatie van Maleise staten. (Advertentie! Rotterdamse rivierpolitie ln de Nieuwe Maas bij de Lloydkade het stoffelijk overschot aan- I getroffen van de 47-Jarlge Chinese kok Cheung Shlng, die tijdelijk ln de Kra ton aan de Lloydkade verbleef De man was de nacht tevoren vermoede lijk door de duisternis misleid, te wa ter geraakt en verdronken DE 28-jarige Amerikaanse virtuoze pianist Van Cliburn is voornemens zijn carrière radicaal over een andere boog te gooien en te zoeken naar een andere vorm van muzikale expressie. Maar hij zegt er bijnog tenminste 52 jaar pianist te blijven. „Ik wil dirigent zijn en reizen maken wanneer ik tachtig ben", itgt hij. Cliburn heeft zijn debuut als dirigent er al opzitten. Verleden jaar was hij dirigent en solist in Prokofjews Derde Pianoconcert. Sindsdien heeft hij de smaak van het dirigeren te pakken. Na zijn concerten pleegt Van Cliburn handtekeningen rond te delen aan bewonderaars, en voor al bewonderaarsters, geeft ad viezen aan aankomende jonge musici en ontmoet enkele van hun leermeesters. Van Cliburn. die in het licht van de publiciteit kwam doordat Hij het Tsjaikowskyconcours van Moskou in 1958 won. geeft graag toe dat hij de opera ver kiest boven de piano. Hij noemt de opera ,,raijn favoriete vorm van muziekmaken". En zegt dat toen hij klein was, hij ervan droomde ster van de Metropoli tan Opera te zijn. En dan liefst in de rollen van Don Giovanni en Boris Godounow. „Voor mij", aldus Van Cli burn, .waren operazangers toen aanl rekkelijker dan filmsterren. Ervaring als zanger heeft hij praktisch niet, maar hij zong bas in het kerkkoor in zijn geboorte plaats. Van Cliburn speelt niet wat hij niet mooi vindt. „Lijkt me iets fijn om te spelen, dan probeer ik het meester te worden". Eenzaam bestaan De in Texas geboren virtuoos speelt het liefst in grote con certzalen. „Amerika is er ruim mee gezegend. Ze werden gebouwd in de tijd dat er veel hout werd ge bruikt," zei hü- Carnegie Hall in New York en Constitution Hall in Washington noemt hij als ideale voorbeelden. Van Cliburn maakt op het ogen blik een tournee van 50 concerten in Amerika. In het voorjaar van 1963 gaat hij uitgebreide concertreizen in Europa maken. Hij geeft toe dat hem op deze manier weinig tüd voor an dere dingen overblijft. „Maar", zegt hy gelaten. „Musici die ernst maken met hun vak moeten nu eenmaal een eenzaam bestaan leiden." Van Cliburn. wiens moeder con- certnianiste was, begon al piano te spelen toen hü drie was. Toen hij twaalf was moest hü zich geweld aan doen niet het huis uit te hollen en met vriendjes te gaan spelen. „Ik moest me zelfdiscipline bybrengen." zegt hy. Dertien geworden speelde hü kla rinet in een een marsorkest, „maar veel plezier had ik er niet in en ik was geen goed speler op dit instru ment", herinnert hy zich. Nog niet trouwen Naast romantische muziek heeft ook de romantische literatuur Van Cliburns grot belangstel ling. Hij citeert graag uit Byrons „Child Harold", maar grijpt in een verloren uurtje ook graag naar Aga- ta Christie, die hem zo ontspant. De weinige hechte vrienden die Van Cliburn heeft moeten het veelal doen met telefoontjes. Hij woont in een bescheiden appartement in New York waar hü vele. vele uren stu deert. „behalve ln de vroege morgen j uit meely met de buren." Van Cliburn is onlangs gekozen tot een van de vijf meest begerens waardige vrijgezellen in Amerika door de „Hollywood bachelor girls club". „Wanneer ik trouw", zegt Van Cli burn naar aanleiding hiervan, 'wil ik een geordend huishouden en dat mün kinderen hun vader kennen." Maar dat zal nog wei even duren, want Van Cliburn zi* tot 1965 aan veeleisende contracten vast. en het j huwelijk moet zolang wachten, zegt hü zelf. „Toch zou ik de voorzitster van die fan club wel eens willen ont moeten." laat hij zich ontvallen, en zijn fameuze handen met de grote spanne van lange slanke vingers val len terug op het toetsenbord. MAURITS MOK die. zoals wij gisteren uitvoerig meldden, bekroond is met de Henriëtte Roland Holstprijs. Geboren zoover Dietrich FischerDieskau's loop baan voltrok zich, zoals duizenden dromen, dat deze zich bü hen zal voltrekken. Bij hem ging alles als vanzelf. Nergens ondervond de in 1925 gebo ren zanger moeilijkheden, de om standigheden waren altyd gunstig en dat is de reden, dat FischerDieskau op een leeftijd, dat anderen moeten werken en jachten, als een „meester der zangkunst" voor ons staat. In Freiburg begint hij na 1945 zün carrière als liederenzanger. Schubert's „Winterreise" en Brahms' „Ernste Gesange" behoren tot de werken, waarmee hü schitte rende successen behaalde. Op initiatief van Heinz Tietjen krügt de begaafde zanger een con tract bij de Stedelyke Opera in Ber- lün. Als Marquis Posa in Verdi's „Don Carlos" oogst hy triomfen: de ster is geboren! De innerlijke kracht van zün persoonlijkheid heeft gezege vierd en „het is. alsof er een schit tering door de zaal gaat. als hij het podium betreedt" Zo heeft de be roemde criticus Friedrich Luft het eens gezegd. Fischer—Dieskau heeft een zeer persoonlyke stül van interpreteren, die een rotsvast geloof in de kunst uitdrukt, waardigheid en een klas siek vormgevoel Inhoudt, die hem tot een meester van de opera- en con certmuziek maakt In Berlijn voegt hij belangryke rollen aan zyn reper toire toe en hier vertolkt hij voor de eerste keer de rol van Wolfram in Wagner's „Tannhauser". een rol. die hü zo gedistingeerd en bevrijd uit beeldt. dat een Engelse criticus van „heilige eerbied voor zo'n stem en stemming" sprak. Tot de grootste successen van Dietrich FischerDieskau behoren o.a. de rollen van Don Giovanni. Busoni's Faust en René in Verdi's „Un ballo in Maschera", alsmede Dietrich FischerDieskau de opera het „lied" trouw. Wat het lied betreft, leeft hij in de vorige eeuw, of liever gezegd: hij weet deze zuivere en rijke wereld in onze tijd te plaatsen en haar hier waardering te verschaffen. Door zijn vertolkin gen wordt het de huidige muziek- generatie duidelijk, dat het lied zoals zo dikwijls verondersteld wordt niet anachronistisch in onze tijd staat. De miniatuurdrama's in Schu bert's smeltende melodieën, het schit teren van de zuidelijke zon in Huge Wolf's „Harmoniën" en de ernst en humor van de lyriek van Brahms hebben nog waarde voor ons. zolang er vertolkers zyn, die deze waarde kennen. Eén van deze vertolkers is Dietrich Fischer Dieskau. Klassiek toneelstuk in modern gewaad „The Alchemist". Ben Jonson's meesterlijke komedie, die in 1610 werd geschreven zal door het Old Vic Theatre in Londen in een modern gewaad worden gestoken. Op 28 november a.s. zal het op het programma worden genomen. Het stuk wordt geregisseerd door Sir Ty rone Guthrie en de eigentydse decors en kostuums zün ontworpen door Tanya Moiseiwitsch. De laatste keer dat Old Vic een klassiek .tuk in mo dem kostuum speelde was in 1938 toen Guthrie Hamlet regisseerde met Alec Guinness in de titelrol. De rol van Subtle, de alchemist, zal door Leo Mc kern worden gespeeld, met Catherine Lr zey als Tribulation Wholesome. Lee Montaque als Face en Esmond Knight als Lovewit. ARRESLEEMUSEUM NAAR VIERHOUTEN? Er is sprake van, dat het arre- sleemuseum van Driebergen naar Vierhouten zal worden verplaatst. Een terrein in deze laatste plaats is reeds beschikbaar. Indien de ver gunning voor het optrekken van een gebouw binnenkort loskomt, staat het vast. dat Driebergen een attrac tie kwyt zal raken. Uitleenmuseum van kunstwerken Een comité in Haarlem heeft de gemeenteraad van deze stad ge vraagd een uitleenmuseum in het le ven te roepen. Particulieren zouden van dit museum kunstwerken voor een korte tyd in bruikleen kunnen krijgen. Het comité wil door dit initiatief het zien van kunst bevorderen en de kunst terugbrengen in het dagelük- «e leven. De voorkeur van het comi té gaat uit naar kunstwerken van hedendaagse kunstenaars, in de eer ste plaats uit Haarlem en omgeving. Falstaff en de graaf in Mozart's „Die Hochzeit des Figaro". Er bestaat geen opera van wereldnaam, binnen welks muren zün stem niet heeft geklon ken. Er bestaat geen internationaal publiek, dat deze Duitse zanger niet met ovaties heeft overladen. I tui grote waarde Maar Dietrich Fischer—Diskau blyft ondanks alle verplichtingen aan (Van onze Kunstredactie) Tijdens de dit jaar gehouden muziekweken in Bayreuth en Salz burg werd door een bekend instituut voor opinie-onderzoek aan talrijke buitenlandse bezoekers de vraag gesteld, welke Duitse zan gers en zangeressen in het buitenland, met name in Engeland. Frankrijk, Italië en Nederland het meest geliefd zijn. Terwijl bij de prima-donna's de namen Melitta Muszely, Erna Berger, Christa Ludwig, Irmgard Seefried en Anneliese Rothen- berger genoemd werden, kwam de operazanger Dietrich Fischer- Dieskau als populairste ster van de operakunst op de eerste plaats, gevolgd zonder dat men de ene zanger boven de ander stelde door Wolfgang Windgassen. Rudolf Schock, Joseph Greindl, Heinz Hoppe en Benno Kusche.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15