Veel kritiek, weinig lof minister Beerman voor AVIA STEUN VOOR NIEUWE KOERS IAN ITALIAANSE REGERING GAULLISTEN DREIGEN WEER MET DE GAULLES AFTREDEN In Kaapstad veel meer kleurling-studenten CONSTANT Een jaar achterop feel belangstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen ëSfmA FLAM E 'GAS A A NSTEKE R S Grote zetelwinst verwacht voor linkse partijen Trein tegen bestelauto SchrootPlanta, spijtoptanten enz. Ook sterke stijging ran het a a ntal kien rl i ng-za kenl ieden CHIEDETE AD UN OROLOGIAIO Dl ROMA IL MIGLIOR OROLOGIO E LA RISPOSTA SARA/ Licht 1 maart 1860 Donderdag 15 november 1962 Derde blad no. 30808 (Van onze Romeinse correspondent) r zijn zondag en maandag in enkele Italiaanse steden gemeen- tadsverkiezingen gehouden. Het belang daarvan is duidellijk: K waren de eerste verkiezingen na het inslaan van een nieuwe [hting in de Italiaanse politiek, een richting, die, zoals men weet, iiwerking inhoudt tussen de democratische partijen (met •ondering van de liberalen) en de socialisten van Nenni. De ingrijkste stad, waar werd gekozen, was Triest, een grensstad, de sterk nationalistische partij de fascistische grote kenis heeft. Het is interessant het aantal thans uitgebrachte men in deze stad eens aan een analyse te onderwerpen. uit zijn gegaan. De communisten laaiden van 33.4 procent tot 32.3 pro cent De socialisten boekten een ach teruitgang van 10.5 tot 10.4 procent. De fascisten kregen één zetel en iets meer stemmen, die stegen van 3.2 tot 4.2 procent. De sociaal-democra ten boekten nog een flinke vooruit gang met 1.9 procent tot 3.4 procent en kregen voor het eerst een zetel Ook de republikeinen gingen voor uit van 14.6 tot 15.9 en brachten hun aantal zetels van 4 op 5. en daar veel ooruitgang voor coalitiepartijen elnu, in Triëst gingen de chris- democraten nogal sterk achter- re daalden van 39.94 der uit- ■w «ebte stemmen tot 33.25 De cont rasten verloren eveneens stem- q daalden van 21.65 tot 20.44 lat men in brede kring toch wel jp heeft voor de nieuwe politiek afgelezen worden uit de vooruit- 1 van de socialistische partij, die 329 tot 6.63 procent steeg en aantal stemmen meer dan ver ion elde. De fascisten daalden van tot 13.14 De andere uiterst- se partij, de royalisten, die daal- .van 1.29 tot 0.76 procent, heeft Rl lal evenmin als in 1958 een I. slid in de nieuwe gemeenteraad, liberalen noteerden, zoals ver- t, een grote vooruitgang: zij 1 nen van 3.66 tot 7.96 procent at zijn dus de stemmen van per- el. i, die vroeger op de christen- icraten gestemd hebben en on edel' zyn over de nieuwe gang zaken. De Sociaal-democraten tn ook vooruit, van 7.17 tot 8.11 tilt, hetgeen een bewijs is dat ersonen zijn die het wel dege- net de nieuwe richting eens De republikeinen boekten een ie achteruitgang van 2.96 tot procent. andere vrU belangrijke stad, Deze twee laatste punten, de voor uitgang van de sociaal-democraten rn van de republikeinen, tezamen met een sterke vooruitgang van de chris ten-democraten, wijst erop dat ook in Albano de nieuwe koers in de politiek wordt goedgekeurd. Geen verandering Een ander plaatsje in de onmid dellijke omgeving van Rome geeft ongeveer soortgelijke cijfers. Daar gingen ae christen-democraten voor- I uit. van 31.45 tot 32 3 procent en behielden hun 10 zetels. Dat plaatsje is Genzano. De communisten gingen vooruit van 51.82 tot 545 procent en behielden hun 17 zetels. De socialis ten kregen weliswaar wat meer stem men, maar doordat het aantal inwo ners groter is geworden, gingen zij percentsgewijze achteruit van 8.21 tot 8 procent. De republikeinse par tij ging ook een ietsje achteruit en daalde van 4.96 tot 4.8 procent en oehield haar zetels, evenals de socia listen hun twee zetels behielden. Er is geen enkele verandering in het aantal zetels in dat plaatsje en daar blijft dus een communistische burgemeester, omdat meer dan de helft van de bewoners communis tisch is, zoals in bijna alle steden rondom Rome. ONSON CE, gestemd werd, is Ravenna. Daar het om een herverkiezing. Men daar verkiezingen gehad in 1961 die maakten het met mogelijk komen tot het vormen van illege van burgemeester en wet- In Ravenna gingen de «-democraten een weinig ach- wel van 17.3 tot 16.2 pro- Ravenna is altijd een buiten linkse stad geweest en de ten zyn er de sterkste par- stegen van 40.1 tot 40.4 pro- De socialisten van Nenni ver een weinig terrein: zij daal- 8.5 tot 8 procent. De fascis- igen een ietsje vooruit: van 2 procent. De liberalen boek- ;n sterke vooruitgang: van 0.5 1.8 procent en kregen voor het een gemeenteraadslid. Dit zijn •enals in Triëst, personen die ".en zijn met de nieuwe gang en en zich toch democraten voelen. De socialisten gingen weinig vooruit: van 2.1 tot kregen eveneens voor het eerst leenteraadslid. Een sterke par Ravenna is altijd geweest de ":einse. Zij hadden een klein van 29.7 daalden zij tot 28.2 it. Daar echter Ravenna thans gemeenteraadsleden heeft dan jaar omdat de stad een zo- aantal inwoners heeft gekre- it zij recht heeft op meer ge- adsleden gingen de repu- len met één gemeenteraadslid It. Er zou dan eindelijk een van burgemeester en wethou- kunnen worden gevormd met ipublikeins burgemeester. Veelzeggend is interessant ook de gegevens -^bben van een stad in het zui- 3) De belangrijkste stad waar werd md is Gaeta, halfweg Rome en lis. De verkiezingsuitslagen in taliaanse steden zijn altijd zeer hillend van het ene jaar op het re omdat het gebied daar poli- nog vrij ongeschoold is. In 1958 ui daar de christen-democraten procent, die thans daalden tot öcer.t Maar er is naast de of- christen-democratische lijst een tweede lijst van christen- craten, die samenwerken met de il-(iemocraten. En op die lijst nog eens 23.3 procent van al- mmen uitgebracht. Bij de vori- rkiezingen waren de sociaal-de- ater. in het geheel niet aanwe- betekent dus een grote vooruit- voor de groepen, die de huidi- egering steunen. In 1958 stem de communisten en de socia- 1 samen op één lijst, die 33.90 lent van alle stemmen op zich te verenigen. Ditmaal kregen de nunlsten 7.4 procent en de so lten 11.3 procent, dat tezamen beel wat minder is dan in 1958. Is duidelijk, dat een deel van linksgeoriënteerde kiezers hun i aan die lijst hebben gegeven, fa de sociaal-democraten een be- rijk aandeel hadden. 1958 hadden ook de uiterst |tt partijen zich verbonden en Ie fascisten, de royalisten en de Hen. Die haalden toen teza- 10.8 procent van alle stemmen, aal hebben ze alle drie een apar- Ist en de fascisten kregen 3.2 >yalisten 0.9 en de liberalen 1,2 m. Ook deze partijen zyn dus achteruit gegaan en de eni- die nog een gemeenteraadszetel zijn de fascisten, die één ze- fijgen, tegen de vorige maal drie ben voor de fascisten, de roya- b en de liberalen. Goedkeuring teressant zijn ook de gegevens een stadje vlakbij, onder de rook Rome: Albano. Dit stadje, zoals Plaatsen in de omgeving van k, is sterk communistisch. Daar het om een herverkiezing. In heeft men er geen college van sneester en wethouders kunnen kn In 1961 kregen de christen- teraten 35.8 procent, dat nu daal- 215 procent, maar daarnaast een andere lijst van rechts- roteerde christen-democraten uena. die nog 11.9 procent van «temmen kreeg, zodat in werke- kid de christen-democraten voor- Ontgroeningsrapport Amsterdam gereed Het rapport van de commissie die de rector-magnificus van de Univer siteit van Amsterdam, prof. dr. J. Kok. in overlee met de procureur- generaal te Amsterdam en met de vereniging van reünisten van het Amsterdams Studenten Corps op 10 oktober heeft, ingesteld voor een on derzoek naar de incidenten by de ontgroening van ASC-leden is prof. Kok gisteren ter hand gesteld. Dit rapport, telt 25 pagina's. Het gaat vergezeld van enkele bijlagen en be vat aanbevelingen voor te nemen maatregelen. Nog deze week zal de rector-mag nificus het rapport met de commissie bespreken. Verwacht mag worden dat prof. Kok spoedig na deze bespreking uitspraak zal doen. Zoals bekend bestond de commissie uit. mr H. G. Stibbe, advocaat-procu reur. mr. D. Giltay Veth, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, mr. K. W. P. de Vries, substituut of ficier van Justitie, dr N. Lubsen. arts. en als secretaris de heer J. C. Posch. oud-lid van de senaat van de ASC. B. en \V. van Amsterdam heb ben gisteren de vaste commissie van de Tweede Kamer voor Bin nenlandse Zaken ingelicht over hun mening met betrekking tot de Bijlmermeer. De gemeente bestuurders verlieten blijkbaar in een beste stemming het gebouw van de Tweede Kamer. scheen men gisteren trouwens op te mogen maken dat de SFIO de par- (Van onze Parijse correspondent) De jonge gaullistische minister voor de Algerijnse repatrianten, Alain Peyrefitte, heeft gisteren tijdens een verkiezingsrede voor het eerst sinds het referendum met het argument geschermd, dat gene raal De Gaulle zou aftreden indien de uitslagen der komende ver kiezingen niet aan diens verwachtingen mochten beantwoorden. Peyrefitte kleedde zijn dreigement wel met enige omzichtigheid in, door met nadruk te verklaren dat hij alleen uit eigen naam en dus niet als lid van de regering sprak. Doch zijn persoonlijke overtuiging was dan toch maar, dat de generaal er stellig voor zou passen met een halsstarrig parlement samen te werken en ingeval van versterk te oppositie dus zeker zal vertrekken. Men herinnert zich dat de presi dent vóór het laatste referendum tot driemaal toe gedreigd heeft te zullen aftreden wanneer zijn meer derheid te zuinig mocht uitvallen. Ondanks een uitslag die het laagste percentage ja-woorden vormde dat hem tot dusver ooit een referendum had opgeleverd, is de generaal niet temin op zijn post gebleven. Zelf heeft De Gaulle in zijn televisierede van vorige week dit bot geworden Damocles-zwaard dan ook wijselijk niet opnieuw gehanteerd. Dat gaul listische kandidaten zich thans min der kieskeurig tonen door zich toch van dit wapen te bedienen, lykt be paald geen bewijs van onwankelbaar vertrouwen in de resultaten der ko mende verkiezingen. Volgens de laatste opiniepeilingen zouden dc gaullisten van hun bijna 20C zetels er zeker 80 verliezen. Een verlies dat vooral de communisten en de socialisten ten goede zou komen. Men zai echter tot de uitslagen van de eerste ronde op zondag a.s. moe ten wachten alvorens zich aan een serieuze voorspelling over de samen stelling van het komende parlement te kunnen wagen. door de SFIO nu kennelijk dus niet langer meer toegedicht. Verwarring Deze wending in de socialistische inzichten heeft echter bij de verbon den partijen in het „democratische front" en met name bij de conser vatieven en de rooms-katholieke volksrepublikeinen een niet geringe verwarring teweeg gebracht. De con servatieve leider Pinay heeft al ver ondersteld dat de woorden van Mol- kt zijn gedachten onmogelijk zuiver kunnen hebben uitgedrukt. En in de rijen van de MRP zijn al verschil lende stemmen opgegaan om de brug met het gaullisme te herstellen voor een volksfront de tegenstellingen tus sen links en rechts in een definitie ve breuk zou kunnen doen verkeren. In het gaullistische kamp zowel als bij dc centrumpartijen tekent zich dus een onmiskenbaar streven naar wederzijdse toenadering af. Het zal In Nieuwerkerk tij van Mollet, niet alleen maar een "chtór voorar^él weer van aeneraa tactische zet had gedaan door de "S STrk"etmg^;ydStetobn4ro2to? in de. "n'Cb"' "*en de cude PartUm dat artikel stond tenminste te lezen iat de communisten misschien ver doolde schapen zijn, doch dat zy ontegenzeglijk geloven in de repu bliek. Dat geloof wordt de gaullisten j inderdaad weer begraven zal kun- I nen worden. En men mag dan op snerken dat De Gaulle-getuige zyn laatste redevoering voor zo'n begra fenis nog niet de minste aanvech ting schijnt te gevoelen. (Van onze R'damse correspondent) Op de onbewaakte spoorwegover gang in de Tweede Tocbtweg te Nieuwerkerk aan de IJssel is giste ren de bestelauto van de 52-jarige poelier A. Verhoef uit Nieuwerkerk, door een trein aangereden. De wa gen werd over een grote afstand mee gesleurd. Uit het wrak werd de zeer ernstig gewonde heer Verhoef ge haald. Hij werd naar het Dijkzigt- ziekenhuis te Rotterdam gebracht. Zyn toestand was zorgwekkend. Het zicht was door de dichte mist slechts honderd meter. Waarschijn lijk daardoor heeft de heer Verhoef, die ter plaatse toch zeer goed bekend is, de trein niet opgemerkt. Met een snelheid van ongeveer 120 kilometer stoof de trein, die uit Gouda naar Rotterdam reed, op de auto af. De wagenvoerder remde nog, maar dat kon niet meer baten. De middelzware bestelwagen was totaal vernield. De trein liep lichte schade op. Het spoorwegverkeer is gedurende drie kwartier ontwricht geweest. Het was de bedoeling op 10 decem ber knipperlichten voor deze overweg in werking te stellen. Daartoe waren ook gisteren arbeiders druk aan het werk. Debré contra Mollet De voormalige premier van gene raai Df Gaulle, Michel Debré heeft op een persconferentie uit naam van ''e gaullistische partij ook zijn duit i het zakje gedaan. Hij viel tamelijk scherp uit tegen de socialistenleider Guy Mollet. die daags tevoren communistische steun had aam aard om de gaullisten een nederlaag te kunnen bezorgen. Hij beschuldigde Mollet var. „verraad van de republikeinse beginselen". Debré zei niettemin bereid te zijn met de andere nationale partijen in onderhandeling te treden om de mo- gelijkheio van constructieve samen werking ir. het komende parlement nader te bestuderen. Intussen heeft Guy Mollet met zijn opzienbarende verklaring duidelijk een nieuw element aan ae problema tiek van de binnenlandse politiek toe gevoegd. Uit een hoofdartikel in het socialistische partijblad Le Populaire (Van onze parlementsredactie) GOUDEN VERLOVINGSRINGEN VOEGLOOS EN MASSIEF IN GLADDE EN BEWERKTE UITVOERING levering tan de producten der COXSTANT-fabrieke* uitsluitend via de erkende juweliert, waar de klemenfolder met alle COMSTAMT-ntodellen gratis verkrijgbaar is. Verbondenheid van de Transkei Het aantal kleurling-studenten gemengdblocdigen), dal zich in de laatste drie jaar aan de medische faculteit van de universiteit van Kaapstad heeft laten inschrijven, is erdubbeld. In 1960 werden achttien niet-blanke studenten aan deze (blanke) universiteit als eerstejaars de medische faculteit ingeschre ven, in 1961 22 en dit jaar 35. De studenten werden op grond van hun bekwaamheid toegelaten, rasver schillen speelden geen rol. De meeste studenten hebben beurzen van de Zuidafrikaanse regering gekregen. Het aantal niet-blanke artsen op het Kaapse Schiereiland (Kaapstad en omgeving) bedraagt thans vijftig. De voorzitter van de Nationale Kleurlingen Unie. George Golding, heeft in een artikel in het Zuidafri kaanse economische tijdschrift „The South African Exporter" een over zicht. gegeven van de opmerkelijke economische vooruitgang van de (ge mengde) kleurling bevolking, speci aal op industrieel en economisch terrein. „Dit is een verheugend ver schijnsel". aldus de heer Golding, „want industrie en handel doorbre ken de traditionele scheidsmuren tussen volkeren van verschillende rassen er. tradities". Het aantal zelfstandig k.eurling- ondernemers is thans zo gegroeid, Jat de Kaapstadse Kamer van Koop handel een speciale onderafdeling voor de kleurlingen heeft gesticht. Dpze vooruitgang is voor een belang rijk deel het gevolg van de finan ciële hulp in de vorm van nagenoeg rentevryc leningen die de Zuidafri kaanse regering beschikbaar stelt voor de oprichting van kleurling-on- lernemingen. Het afgelopen jaar werd hiervoor ruim 5 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Een andere sti mulans vormde de verbetering van het onderwijs voor deze volksgroep, ''eertien jaar geleden gaf de rege ring hiervoor 3.5 miljoen gulden per jaar ui' Thans wordt jaarlijks 25 miljoen gulden uitgetrokken voor on- derwijsooeleinden. Dr. Robert Gayre, oud-hoogleraar ïan de universiteit van Saigon. Zuid- Vietnam. en hoofdredacteur van .Mankind Quarterly" heeft na een Ex majoor van de SS staat terecht Een 53-jarige Westduitse zaken man, Martin Fellenz, die in de twee de wereldoorlog majoor bij de SS was, staat in Flensburg terecht op be schuldiging de leiding te hebben ge had bij het wegvoeren van joden uit steden in Polen. Veertigduizend van hen kwamen om het leven. Er zijn honcierdtwintig getuigen, onder wie ruim dertig buitenlanders, ge dagvaard. Men verwacht, dat het proces tenminste twee maanden zal duren bezoek aan de Bantoegebieden ver klaard, cat de Bantoeleiders in deze gebieden de voorkeur geven aan ge scheiden ontwikkeling. Hij verkaaar- de letterlijk: „Ik geloof, dat dit niet alleen een beleid is, dat de Bantoe leiders het beste begrijpen, maar bo vendien is het een beleid dat naar hun opvatting waarschijnlijk het enige aanvaardbare is. Het is een re geringsvorm, die in het algemeen voor de meeste volkeren gewenst is". Tijdens een bijeenkomst in de 'Transke» ter gelegenheid van de aan stelling van een nieuw onderhoofd voor Temboeland heeft de voorzitter van de Transkeise Territoriale Over heid, Kaizer Matanzima, uitdrukking gegeven aan het sterke gevoel van verbondenheid tussen de Transkei en de Zuidafrikaanse Republiek. ,Wij Bantoes in Temboeland". al dus Matanzima. „zullen ook na onze zelfstandigheid ten nauwste verbon den blijven met de Republiek. Wan neer Zuiri-Afrika ooit in een oorlog betrokken wordt zullen wij de Re- publick kleunen". Betere huisvesting voor minder validen noodzakelijk zonken in een moeras van juridische spitsvondigheden. „De schuldigen in deze zaak gaan nog steeds vrijuit, omdat ze de directeuren van een we reld-trust zijn". „Beerman voert een klasse-beleid", stelde de heer Bakker vast. Softenon Lof en kritiek werden gisteravond uitgestort over het hoofd van minister Beerman, bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer. Lof zwaaiden de sprekers van de meeste fracties hem toe voor zijn beleid inzake de kinderbeschermingKritiek oefenden de politiek verschillend georiënteerde Kamerleden eendrachtig uit op méér dan één onderwerp van beleid. De toelating van spijtoptanten van de heer Bakker (C.P.N.) ver moet, volgens hen. worden verruimd, de wetgevende arbeid was te schriel. De minister stuurt te veel Spaan se vrouwen van 'Spaanse» arbeiders naar hun vaderland terug. Zyn optreden in de schrootaffaire was ook niet zo erg gelukkig. Mr. Daams (P.v.d.A.) zei, dat be halve de K.V.P. ook zijn partij voor de Tweede-Kamerverkiezingen io 1963 een ruimere toelating van spijt optanten in het ontwerp-verkiezings- program heeft opgenomen. Over de schrootzaak merkte de communistische afgevaardigde de heer Bakker op, „dat er zelden een zaak met zoveel beleid gevoerd is. dat niemand er meer een touw aan vast kon knopen". Ook mr. Kranenburg (P.v.d.A.» was niet tevreden met dit beleid en vond met name, dat de mi nister niet goed leiding geeft aan het Openbaar Ministerie. Hij hoopte ook. dat de minister een vermanend woord zal richten tot de marechaussee, die zich in de trein tussen Utrecht en Den Bosch „zo fanatiek heeft gedragen" en een man opbracht wegens al dan niet vermeende majesteitsschennis. De Planta-affaire is, naar de mening Schroot, plaaita. het waren niet de enige affaires, die gisteravond ter sprake kwamen. Ook het Softenon- proces in Luik werd in het debat be trokken. In de opvatting van mr. Baeten 'K.V.P.) heeft de jury daar niet slechts het recht, maar ook de waarheid geweld aangedaan. „Dit proces heeft bewezen van welke gro te waarde een goede rechtspraak is". En hij vervolgde: „De mensheid heeft door het vonnis in Luik een nieuwe reden gevonden voor angst en huiver". Mr. Baeten laakte het actie comité van Rotterdamse vrouwen, dat artsen ertoe wil bewegen tegen moeders van pasgeboren mismaakte» kinderen te zeggen, dat hun kinderen i doodgeboren zijn. als deze hen eerst het leven ontnomen hebben. Een geheel ander probleem, dat van de werving van politiepersoneel, zou, volgens de heer Baeten, een punt van kabinetspolitiek moeten zyn. Speciale faciliteiten zouden moeten worden verleend ten aanzien van de vervulling van de militaire dienst plicht. Die faciliteiten achtte mr. Schouwenaar P.v.dA.) daarentegen niet nodig: militaire vorming is goed voor aspirant-politieambtenaren. De ze socialist zag de zogenaamde „pro deo"-advocaten gaarne grotere hono raria toebedeeld, een wens waarin mr. Van Doorn (K.V.P.) hem wel kon volgen. Het katholieke Kamerlid achtte minister Beerman met zijn wetgeven de arbeid een jaar achterop. Dr. Meulink (A.R.P.) zei het nog kras ser: „als dat zo doorgaat wordt het voordat de herziening van Verbetering van de huisvestings situatie voor de minder-validen en van de dienstverlening aan de gehan dicapte medemens werd gistermid dag door de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé bepleit. Hiertoe deed de mi nister een beroep op woningbouw verenigingen. bouwbedrijven. ge meentebesturen, stedebouwkundigen, en architecten te experimenteren wel met het bouwen van woningen voor het Burgerlijk Wetboek klaar Is. Als minder-validen in de woonwijken we deze grootse taak niet aankun met in de buurt daarvan een dien- nen. dan moeten we dat maar me- stencentrum. Het is ten volle ver- teen erkennen". HU stelde voor. een antwoord met de bouw van aange- minister-zonder-portefeuille met de paste woningen dadelijk te beginnen, aldus mej. Klompé. Haar pleidooi was vervat in een J toespraak, die zy hield in het Haagse i Gemeentemuseum by gelegenheid I van de ingebruikneming van het nieuwe kantoorpand van de Neder- j landse Centrale Vereniging voor Ge- De stichting Bedrijfsopleiding Me- brekkigenzorg aan de Stadhouders- I taal- en Electronische Industrie „Be- laan in Den Haag. metel" vierde gisteren haar zilveren Minister Klompé had waardering jubileum in het Scheveningse Kur- voor het bouwen van woningen voor haus. In de 25 jaar van haar bestaan zelfstandig blijvende bejaarden in I heeft de stichting aan 33.313 jeugdi woonwijken vooi de experimenten ze herziening te belasten. Verder wil de hy nu eindelijk wel een9 de sou teneurs wettelyk aan banden gelegd zien. Een straffer beleid was ook noodzakelijk voor het terugdringen van de pornografie, zei hy. Trouwens, de zedelijke verwilde ring, het thema bij uitstek voor ir. Van Dis (S.G.P.), schijnt hand over hand toe te nemen, als men deze volksvertegenwoordiger mag geloven. Radio, televisie en film oefenen een verderfelijke invloed uit op de jeugd, was zijn niet mis te verstane mening. Ook de sport betrok hij in zijn kri tiek. „Ons volk richt zich steeds meer op de oud-heidens leuze: brood en spelen". Oudergewoonte pleitte hij voor wederinvoering van de dood straf. Voorts had onder dit kabinet het op de Meulenbelts gedrukte stem pel van krankzinnigheid moeten wor den verwijderd. In dit verband wilde hU nog niet eens spreken over een zijns inziens onjuiste toepassing van de krankzinnigenwet. Advertentie Vraag een horloger In Rome naar het beste horloge, het antwoord luidt, BEMETEL vierde zilveren jubileum met een verzorgingseenheid, waarbij een gezinsverzorgster en een bejaar denhelpster in zo'n buurt wonen. Het leek de minister zo vanzelfsprekend, dat nog meer wordt vooruitgezien en dat men by de bouw van nieuwe woonwijken vanaf het allereerste be gin rekent met het bouwen van en kele woningen voor minder-validen. Er zyn voor tientallen en honderd tallen gehandicapten in onze samen leving grotere en kleinere moeilijk heden. die kunnen worden opgelost ge vaklieden een diploma uitgereikt. Tot welk een omvang de „Bemetcl" is uitgegroeid blijkt uit het aantal ondernemingen dat in 1937 bij haar was aangesloten (11) en thans in de stichting is ondergebracht (1400). Aan het einde van het eerste jaar ontvingen 139 het certificaat van de Bemetel. Dit jaar zijn 1200 leerlingen in opleiding. Deze gegevens vermeldde Ir. K v. d. Pols, voorzitter van de „Bemetcl" in zyn openingsrede. Negen jongelieden ontvingen uit als met meer élan en met meer durf handen van de inspecteur-generaal oplossingen worden gezocht voor van het Onderwijs, mr. ir M Goete, huisvestingsmoeilijkheden, aldus de I de jaarprijzen van het ir. W. Maas minister. i Geesteranus Fonds. met onbreekbare veer Na redding op zee Erepenning voor Engelse schipper By Kon. Besluit Is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de ere penning voor menslievend hulnbe- toon in brons toegekend aan F. W. Hugman. wonend in Lowestoft (Suf folk) schipper van de Britse treiler „Granby Queen". De schipper heeft deze onderschei ding gekregen wegens de in de nacht van 18 op 19 oktober 1961 op de Noordzee tijdens zware storm onder buitengewoon moeilijke omstandig heden verrichte redding van acht be manningsleden van de zinkende Ne- derlandse treiler IJmuiden 32. „Elie I Cheneviere".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5