NIEUWE SENSATIE IN ENGELSE SPIONAGE flmtoua [ff] REGERINGSCRISIS TIL IN BONN OP van EGMOND Rabiës vrijwel zeker ook in KERKRADE Hadden minister en Sowjet-Unie willen klerk naar uitwijken liberalen voor Ook aftreden Strauss (9ud Lagerhuis steunt Maemillan in onverbiddelijk onderzoek Deux - Pièces WEERBERICHT iM M 9MiNl DUIZENDEN rode spionnen in Engeland Ook de Chinese ambassadeur in Praag weg I „Beter herstel betrekkingen bij snellere overdracht" Huisvrouw doet grote ontdekking teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 november 1962 No. 30808 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) De toch al ernstige af faire-Vassall heeft onverwacht een hoogst dramatische wending genomen. Een stampvol en doodstil Lager huis luisterde gisteravond diep geschokt en vol afgrijzen naar een sinistere nieuwe aantijging tegen Vassalls voormalige chef, de inmiddels afgetreden heer Galbraith, die onder-minister van Schotland was. Deze aantijging werd door premier Maemillan onthuld, toen hij op sombere en soms woedende toon de werke lijke redenen uiteenzette, welke hem gebracht hebben tot het benoemen van een gerechtelijk tribunaal om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden van het schandaal-Vassall en naar de andere spionage-gevallen, die Engeland herhaaldelijk hebben opgeschrikt. millan uit: „Van het tribunaal ver wacht ik de waarheid en niet an ders"! Oppositieleider Gaitskell zei dat Maemillan zelf de schuld is van alle in omloop gebrachte geruchten, om dat hij aanvankelijk geweigerd had een tribunaal in te stellen. Zijn aan- I vaarding van de ontslagaanvrage I van Galbraith gaf tot een nieuwe i mend met verraad zou hebben tchul I r«eks geruchten aanleiding. Het doel 'Sr.eXakf" van hel ondersoek. aldus Gaitskell, l 'is niet de reputatie van de regering te redden, maar de veiligheid van de natie te beschermen. Op deze woor- iden volgden luide toejuichingen van- j log, na een eminente loopbaan als af de oppositiebanken „Het is mogelijk, dat Lord Carring- ton, na toegewijde dienst in de oor- Roddelpraat of laag verraad? De cassatierechter Lord Radcliffe, die ook voorzitter is geweest van de commissie van onderzoek ten tijde van de affaire-Kroger en die verbe uring in het Britse veiligheidssy steem voorstelde, wordt voorzitter tan het driehoofdige tribunaal. Maemillan zei dat in de pers ge- uggereerd was, dat Galbraith zich en opzichte van Vassall zou heb- sen schuldig gemaakt aan pervers ta immoreel gedrag. Dit was gecon- iuldeerd uit volkomen onschuldige irieven van Galbraith aan Vassall, lie in het bezit waren gekomen van nkele bladen en van de oppositie. Daarom besloot Maemillan alle sneven onmiddellijk te publiceren. )e ontslagaanvrage van Galbraith, lie op de publikatie van de brieven olgde, had Maemillan aanvaard in le veronderstelling, dat de loopbaan van de minister, die hij als een vol- lomen rechtschapen man beschouwt, lechts tijdelijk zou worden onder- sroken. Op ernstige toon ging Maemillan voort: „vrijdag j.l. ontstond echter een nieuwe situatie en hoewel ik (Advertentie) ZEER BIIZONDERE AANBIEDING Breestraat 173 Hooftstraat 88 Leiden Alphen hoge commissaris in Australië en na drie jaar bij de Admiraliteit, het in hem gestelde vertrouwen heeft be schaamd. Indien dit waar is, dan zal men het dienen te weten. Maar, als het niet waar is, dan is het juist dat deze leugen, na een grondig on derzoek, aan de kaak zal worden ge steld". Niemand ontzien Maemillan werd door zijn partij genoten luid toegejuicht, toen hij 1 verklaarde dat het vertrouwen dient te worden hersteld en dat daarbij ook de dagbladen, indien zij gelogen hebben, niet mogen worden ont zien. De tijd is gekomen, aldus Mae millan, dat eervolle en fatsoenlijke mannen de geest van Senator Mc Carthy niet langer mogen dulden. „Indien deze mannen schuldig zijn in vroeger dagen zouden zy in Tower Hill worden opgehangen zullen zy nooit meer het hoofd dur ven opheffen, maar indien de be schuldigingen vals zfjn, zullen dege nen, die de aantijgingen uitten, en ook zij, die aan deze personen valse informaties hebben verstrekt, hun verdiende loon krijgen". Onder luide instemming riep Mac- fantastisch AF EN TOE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot horgenavond Wisselend bewolkt men af en toe hiien. sommige met hagel of sneeuw, iets kouder. Langzaam afnemende, aarzel het te vertellen. Is het mijn plicht dit te doen. Ik hoorde een authentiek verhaal, dat ik zo een voudig mogelijk zal beschrijven. A la Pontecorvo Een lid van het Lagerhuis dineer de donderdagavond met een redac teur van een nationaal dagblad. Tij dens de maaltijd zei de redacteur, dat een collega van hem door iemand van de politie of van de geheime dienst hij wist niet zc" er wie van beiden gehoord had, dat Vassall als hij niet op 12 september zou zijn gearresteerd, van plan zou zijn ge weest zich naar Italië te begeven, waar zich de afgevaardigde van Hillhead (de h«er Galbraith) be vond, en dat Vassall volgens de gene die dit verhaal vertelde van plan geweest zou zijn ..een Ponte corvo te doen". Zoals men weet, was Pontecorvo de Britse atoomgeleerde, die in 1954 naar de Sowjet-Unie is verdwenen. Dit hield duidelijk in, aldus Mae millan, dat de heer Galbraith van plan geweest zou zijn naar Rusland uit te wijken of dat hij Vassall zou helpen zulks te doen. Ook werd gezegd, dat Galbraith vroeger met Vassall vakanties in het buitenland had doorgebracht. Dit verhaal dat, indien het waar is, ge lijk staat aan hoogverraad, is door een leidende figuur van de Engelse pers aan een parlementslid verteld. Ik moet bekennen, aldus de premier, dat ik, toen ik dit vrijdag ochtend vroeg hoorde, niet precies wist wat ik moest doen. Het Lager huis had terecht tegen de journa list gezegd, dat hij van plan was dit over te brengen aan een gezags drager en dat het zou worden door gegeven aan de premier. De journa list had daartegen geen bezwaar. 0 Verdachtmaking Natuurlijk was de journalist, na deze informaties te hebben verstrekt, van de zaak af, aldus Maemillan. Hij zou mij daarna hebben kunnen betichten van nalatigheid, indien ik niets zou hebben gedaan. Indien ik aan de andere kant, mijn instinct volgend, de zaak als absurd terzijde had geschoven, kon ik in de atmos feer van verdachtmaking, welke ge schapen was, van plichtsverzuim j worden beschuldigd. Hoe belachelijk Achtergrond van dit alles is in laaghartig en gemeen de suggestie de eerste plaats een oude antipathie ook was, Maemillan kon haar niet Ivan de liberalen tegen Strauss, die negeren. 1 iog dateert van vorig jaar herfst. De premier sprak voorts over een I toen Strauss aanvankelijk met de kranteartikel, waarin beweerd was FDP intrigeerde om een kabinet zon- dat de minister van Marine, Lord der Adenauer mogelijk te maken, Carrington, en de militaire chefs na |maar later overstag ging. de affaire-Kroger van 18 maanden In de tweede plaats is er de kwes- geleden geweten zouden hebben, dat |tie met staatssecretaris van Defen- er nog een spion bij de Admirali- s>e Hopf, die tien dagen geleden met teit rondliep. Deze bewering was ge- I ziekteverlof werd gestuurd omdat hij baseerd op een document dat in rAch verantwoordelijk stelde voor het Krogers woning werd gevonden. feit dat de liberale minister van Jus- ,Dit alles zou moeten betekenen", "tie Starnmberger niet over de Spie- aldus Maemillan. ..dat Lord Carring- gel-affaire werd ingelicht Adenauer heeft nu gezegd dat Hopf binnen- I kort weer op zijn post terug zal ke ren Voigens de FDP hcudt dat in dat de politiek verantwoordelijke mi- 1 nister op het departement van De- jfensie, Strauss dus, dan weg moet. In de Spiegel-zaak zelt is weer iets I nieuws te melden. De Hamburgse Se- i naat heeft officieel geprotesteerd in 'Bonn tegen de gang van zaken bij de nachtelijke inval in de redactiebu reaus van Der Spiegel. De Senaat iwerd te laat en onvolledig ingelicht, ^zo heeft senator Kramer gisteren in JBonn aan minister Starnmberger uit eengezet. Verder begrijpt Hamburg I nog steeds niet waarom de actie in de nacht moest plaatsvinden. Ook de inbeslagneming van alle Spiegel- I Kantoren en het doorkijken door de De politieke atmosfeer is door Mac- millans onthullingen grondig gewij zigd. Terwijl de regering de zaak eerst wilde kleineren, is zij thans ge dwongen open kaart te spelen. Of dit ten onrechte is, zal later moeten blijken. Maemillan waarschuwde ook nog dat er zonder ophouden nog steeds spionage wordt gepleegd. Er worden op grote schaal methoden toegepast om Engelands veiligheid te onder mijnen. De chef-redacteur van ..Der I Spiegel", Claus Jacobi. die uit hechtenis is ontslagen, werd gis- i teren in Hamburg uitbundig door zijn medewerkers begroet. HET GOED BEKIJKEN ARISTONA ZATERDAG 17 NOVEMBER 2 UUR Hij komt, de goede Sint! REPORTAGE OVER DE AANKOMST VAN SINT NIC0LAAS IN AMSTERDAM. (Van onze correspondent in Bonn) Een ernstige regeringscrisis staat in Bonn voor de deur. De libe ralen, die samen met Adenauers christen-democraten een coalitie regering vormen, schijnen namelijk van plan te zijn de socialistische eis te steunen dat minister van Defensie Franz Jozef Strauss om zijn ondoorzichtige rol in de Spiegel-affaire moet aftreden. Negen uur lang vergaderde de liberale fractie én niemand van deze partij verhief zijn stem om Strauss te redden. Te verwachten is dan ook. dat Justitie, noch het Bundeskriminalamt indien ook het liberale partijbestuur I of de zogenaamde Sicherungsgruppe het goedkeurt de FDP op 5 de cember in de Bondsdag met de so- I rialisten mee tegen Strauss zal stem- i men. Daar de CDU zich al openlijk vóór Strauss heeft verklaard, bete- kent dat het einde van de regerings- i coalitie. Bonn „in de nacht van 26 op 27 oktober met Spanje getelefoneerd had om de arrestatie van Ahlers te be werkstelligen. Daarmee staat nu wel onomstotelijk vast dat het alleen het persoonlijke telefoontje van minister Strauss aan de militaire attaché in Madrid Oster is geweest, dat tot de arrestatie, om drie uur in de nacht, van Ahlers leidde. Opvallend is tenslotte, dat het mil- ^enenblad „Bildzeitung", dat met Strauss vriendschappelijke betrekkin gen onderhoudt, gistfren poogde de schuld voor de kwestie-Ahlers op het ministerie van Buitenlandse Zaken te gooien Volgens het blad heeft dit ministerie helemaal geen reden om zich gepasseerd te voelen door de activiteiten van Strauss in de kwestie. Ook beweerde Bildezeitung dat Strauss pas zo laat uit de doeken heeft kun nen doen hoe de dingen zich in de kwestie-Ahlers hebben toegedragen, omdat Buitenlandse Zaken de kwes tie niei eerder had weten op te hel deren (Van onze correspondent) Een jonge hond in Kerkrade is bijna zeker aan hondsdolheid gestorven. Een Kerkraadse vrouw, die door het dier is gebeten, is ter observatie opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Er zijn bij haar tot nog toe geen ziekteverschijnselen geconsta teerd. De 42-jarige vrouw was eigenaresse van de hond, die zij half september uit een Heerlens dierenasiel haalde Op 4 november werd zij door de zeer opgewonden speelse jonge hond tij dens een stoeipartijtje gebeten. De hond stierf op 7 november. De vrouw niet zeker van de doodsoorzaak, stelde zich in verbinding met haar arts. Het kadaver van de hond werd daarop opgezonden naar de Rijks- seruminrichting te Rotterdam, waar werd vastgesteld dat nagenoeg met zekerheid van rabiës kan worden ge sproken. Uit voorzorg werd de vrouw gisteren opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Hoewel zij (nog) niet ziek is, worden de kos ten gedragen door een ziekenfonds. Ze krijgt dagelijks een inenting. Het Kerkraadse gemeentebestuur heeft strenge maatregelen genomen, om de rabiës te lokaliseren. Aan de gemeentegrenzen wordt controle uitgeoefend. Voorlopig mo gen hondenbezitters hun dieren niet buiten de stad brengen. In Kerkrade moesten met ingang van vandaag de honden een muil korf dragen. Het vermoedelijk met rabiës be smette hondje, dat de vrouw heeft ton zich aan nalatigheid, overeenko- De ambassadeur van communis- tisch-China in Praag, Djoeng Sji- foeng is sedert 10 oktober niet meer op zijn post. Hij had de diplomatieke vertegenwoordigingen in de Tsjecho- Slowaakse hoofdstad laten weten, dat hij voor onbepaalde tijd afwezig zou zijn. Een zaakgelastigde heeft vervangen. Men had in Praag geen j bijzondere betekenis aan de afwezig- I heid van de ambassadeur gehecht en I er waren geen tekenen die er op zou- 1 den wijzen, dat Peking zijn vertegen woordiger heeft teruggeroepen. ,,Er zijn duizenden Russische spionnen in Engeland. Zij be vinden zich in ambassades, con sulaten en handelsmisies en zij I p0jjtie van de drukproeven van Spie zijn erin geoefend de zwakheden kei no. 44 zou de Senaat graag opge- van anderen te ontdekken en uit h Tetfslo^^ei Kramer, dat men in te buiten Dit verklaarde de Hamburg vreemd getroffen is door huidige Britse ondermin,3ter van jeen jerzoe^va^he^ Openbaar Mi- aanvankelyk nog nu en dan Marine Orr-Ewmg gisteren in'tegen Der Spiegel leidt, om de tek- - - - bevelen tol inhechte- uoumuaviij. ii"o -II 1V1CU.H1C VII uwaiy y JOltl t-11 lil tachtig en langs de kust harde tot RritcP hoofdstad De soion-l^en van de Wormachtige noordwestelijke wind. P I nisneming van overste Wicht (Opgemaakt te 11.15 uur) j nen beschikken over kaartsys- jspiegcl-dir temen op dit gebied. De enige ken. Nassers op stam 1)0111111011 Jemen in President Kennedy heeft gis teren in het Witte Huis bonds kanselier Adenauer verwelkomd. De beide staatslieden tijdens de toespraak van Adenauer. Egyptische vliegtuigen hebben bom- en raket aanvallen gedaan op een stam in zuid-Jemcn. nadat le den van deze stam hadden laten we ten dat zy niets meer met het re volutionaire bewind te maken wilden nebben. De revolutionaire autoritei ten hadden voorts een van de sjeiks 16 november Zon op: 8.00 uur: onder: 16.49 uur. j oplossing zou zijn de activiteit Waan op- 21.08 uur; onder: 12.36 uur. van de Russen te beperken zo- Hoogwater te Katwijk te 6.00 en 18.19 buitenlanders in de Sow- nur, laag water te 1.45 en 14.03 uur. als °°K ouiienianaers in ae oow 1 jet-Unie in hun bewegingsvrij directeur Becker te vernieti- -le hoofdstad Sana'a werd vastgehou den, terechtgesteld. Generaal Sallal, president van de republiek zou gezag moeten uitoefe nen over Jemen, Saoedi-Arabië, de protectoraten Aden, Oman, Hadra- .naut Qatar, Bahrein, Koeweitt en mogelijk ook over Jordanië. Op ae bevolking van deze gebie- laanen voorw een van ne 5Je,KS aen"wordl een b|roep gedaan zich deze stam. die als gijzelaars In h reterinee van hun bestaande regeringen te I ontdoen en in de eerste plaats van (Koning Saoed. Ons gebied is één. Wij hebben Starnmberger deed de toezegging naar al deze dingen een onderzoek! „Jemenitische republiek", heeft in [één taal, één geloof en ééri vijand 'n te zullen stellen. Over dc arres- een officieel communique een plan aldus het communiqué. „Wij erken- tatie van Spiegel-redacteur Ahlers in bekendgemaakt tot si hting van een nen niet de kunstmatige, door het Spanje zei hij nog, dat noch het nieuwe republiek, bestaande uit de imperialisme vastgestelde grenzen, de overdracht van nummer bestaat uit 22 pagina's I heid zijn beperkt. Openbaar Ministerie, noch het mi- I landen van iusterie van Buitenlandse Zaken of schiereiland. het gehele De regering Arabische die beogen het Arabische schiereiland van deze I verdeeld te houden". De Indonesische premier Djoeanda Kartawidjaja heeft volgens het persbureau Antara gisteren in Dja karta verklaard, dat de normali sering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië een veel gemakkelijker aangelegenheid zou zijn als de Nederlanders er in toe stemden de overdracht van West Irian aan Indonesië te bespoedigen. Het Nederlands-Indonesische akkoord voorziet in een overdracht op 1 mei 1963, maar Djoeanda zeide, dat een delegatie uit West-Papoea, die kort geleden in Djakarta is geweest, er in het openbaar op heeft aange drongen de overdracht vóór 1 januari aanstaande te doen ge schieden. Volgens Antara heeft Djoeanda voorts verklaard dat er voor de Verenigde Naties hoegenaamd geen reden zou zijn bezwaar te maken tegen zulk een bespoediging als de Nederlanders er vooraf in zouden bewilligen. Ir. Djoeanda, die tevens waarne mend president van Indonesië is, zei later tot Reuter: „Wy zouden lan dingsrechten aan de KLM kunnen verlenen na het herstel van de diplo- j j matieke betrekkingen tussen Neder- I f land en Indonesië. Maar het herstel van deze betrekkingen hangt af van Nh gebeten, is dus afkomstig uit het die renasiel te Heerlen. Vier andere hondjes uit het zelfde nest zijn alle uitgegeven aan diverse mensen. Het asiel te Heerlen is zeer vol. Het heeft 20 hokken, waarin 140 honden zijn ondergebracht. Geregeld worden oude dieren afgemaakt. Het asiel staat onder controle van een vee arts. De politie te Heerlen zou een onderzoek instellen. Naar wij voorts vernemen is uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven ge bleken, dat de 60-jarige Amsterdam mer J. Rijkhoff, wiens overlijden gisteren werd gemeld, inderdaad aan hondsdolheid is gestorven. Vrouw door brand om leven gekomen By een uitslaande brand aan de Koekoekstraat 46 ln Amsterdam noord is gisteravond een 72-jarige vrouw zodanig gewond geraakt, dat zij later in het Binnengasthuis over leed. Brandweerlieden voorzien van zuurstofmaskers, drongen het bran dende huis binnen en brachten de ernstig gewonde oude vrouw naar buiten, die onmiddellijk per zieken auto naar het Binnengasthuis werd overgebracht. De brandweer, die het vuur met drie stralen bestreed, beperkte de brand tot de eerste verdieping. De drie bewoners van benedenverdie ping, die waterschade kreeg, konden tydelyk elders onderdak vinden. Een familie van vijf personen, die op de tweede etage woont, welke ook scha de opliep, verhuisden naar de zolder verdieping. De nablussing vergde nog geruime tijd. Het brandpiket van de politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Duizenden huisvrouwen hebben de laatste tijd inderdaad een grote ont dekking gedaan. Zij vonden de com binatie van gezond en lekker eten. Zij zetten elke dag Finnbrod op tafel. Heerlijk krokant brood, altijd vers, altijd heerlijk met elk beleg. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan, want Finnbrod is bereid uit volkoren roggemeel met ont vette melk. Jong en oud eten Finn brod bij elke broodmaaltijd. Koop direct een pak bij uw kruidenier of bakker. U kunt kiezen:wit of bruin. Uit het Leidsch Dagblad van 14 nov. 1862: Te Scheveningen is in den ouderdom van 73 jaren over leden Prof. J. Geel. voormalig eerste bibliothecaris der Leid- sche Hoogeschool. westelijk Nieuw- Guinea van een VN-bestuur aan een j Indonesisch bestuur". Aan den afslag te Ammers- a tol werden 155 zalmen ge- f bragt en verkocht tegen f 1.40 j af 2.10 het pond.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1