[legering beslistnieuwe wijze van loonvorming Inspectie „raketvloot" verloopt gemoedelijk AGENT schiet man dood Stichting van de Arbeid moet C.A.O/s voortaan goedkeuren PHILIPS T.V. LONEN KUNNEN 2,7% OMHOOG Amerikanen krijgen fles wodka cadeau NEHROE vergelijkt Chinezen met nazVs 1 ADVIES VAN S.E.R. OVERGENOMEN College van Rijksbemiddelaars Intern Laakt over liet algemeen belang de toelaatbare loonkostenontwik- FI i m WEERBERICHT Nog kaarten Gesclwu ken u i tgewisseld Ik heb echt andere dingen aan 't hoofd"' Opgericht 1 maart 1860 - ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 No. 30804 LEIDSCH DAGBLAD iirecteur: E. A. E. van Dishoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De regering heeft zich geplaatst achter het systeem van loonvorming, dat de Sociaal Economische Raad ontwikkeld heeft in het op 6 juli unaniem uitgebrachte idvies. De produktiviteitsstijging zal voortaan geen uitgangspunt meer zijn bij je loonvorming, maar de cijfers, die de S.E.R. tweemaal per jaar zal verstrekken. Alle economische factoren, die bij de loonontwikkeling een rol kunnen spelen, tullen daarin verwerkt moeten worden. c O l-ng, moeten de centrale organisaties van werkgevers en werknemers er- I (Jok is de regering van oordeel, dat de verantwoordelijkheid voor .voor zorg dragen, dat de mogelijk e ontwikkeling van de lonen, en arbeidsvoorwaarden bij het be- lrijtsleven behoort te berusten. Derhalve heeft de regering beslist, procedure van interne coördinatie pat de bevoegdheid tot het goedkeuren van collectieve arbeidsover- (1lewte wordeB bereikt, dat de aan- - - - -- gesloten organisaties bj) het voeren van de loononderhandelingen zich mede laten leiden door de economi sche mogelijkheden. Wordt dit in acht genomen, dan kan aan het be drijfsleven worden overgelaten te be- jenkomsten door het College van Rijksbemiddelaars wordt overge dragen aan de Stichting van de Arbeid. Rijksbemiddelaars behouden slechts de taak om in bijzondere ge- rallen bepalingen van de C.A.O.'s onverbindend te verklaren. Zij binnen dat alleen doen, wanneer die bepalingen in strijd zijn met et algemeen belang. De SER was in zijn advies niet I Stichting van de Arbeid nu de volle- nstemmig, waar het een systeem Idige bevoegdheid krijgt om CAO's n loonvorming betrof. Daarom goed te keuren. Ryksbemiddelaars teft de regering besloten zelf een mogen slechts ingrijpen „als de Stichting van de Arbeid een steek heeft laten vallen", zoals minister veldkamp het uitdrukte. „Alleen als bet falikant mis gaat". steem te ontwikkelen, dat echter Wruit loopt op de definitieve vorm- ving van de nieuwe arbeidsvoor- aardenwet, die in voorbereiding is. aar het gewenst is, dat het nieuwe De CAO<. moptpn wnrriPn flfln(ÏP. .teem reeds 1 januari gaat werken. !rifld b„ het College van Rijksbemfd- de regering het buitengewoon deiaar5 ontmoet een collectieve ar- beidsovereenkomst daar uit een oog- iluit arbeidsverhoudingen wijzigen. Dit hebben de minister dr. G. J. M. ldkamp (Sociale Zaken) en drs. J. de Pous (Economische Zaken) en latssecretaris B. Roolvink (Sociale ken) bekend gemaakt op een pers- iferentie. De beslissing van de re- ing heeft punt van bespreking gemaakt tijdens het overleg, dat gisteravond had mee de Stichting n de Arbeid over de loonontwikke- »g in 1963. In hun toelichting op deze beslis- ig zeiden de bewindslieden, dat de Advertentie v.a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke INGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. punt van algemeen belang bezwaren, dan moeten deze bedenkingen bin nen vier weken ter kennis van de palen hoe groot de loonsverhogingen ir de onderscheiden bedrijfstakken runner zyn. Voor de aanvang van de procedure van interne coördinatie plegen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers overleg e ver de meer algemene aspecten van de loonvorming. Het is de mening van de betrok ken bewindslieden, dat naar de mate, dat de Stichting van den Arbeid gro tere verantwoordelijkheid beleeft, het systeem van loonvorming gemakke lijker functioneert. Prijspolitiek Voor wat de prijspolitiek betreft dienen eveneens afspraken te wor den gemaakt omtrent prijspolitieke spelregels Dit om de doelstelling van een stabiel prijsniveau bij het over leg over het halfjaarlijkse SER-ad- vies te bereiken. Welke de eventuele prijsrepercussies van een loonvoor- stel zijn. dient bij ieder loonvoorstel van partijen aan de Stichting van den Arbeid kenbaar te worden ge maakt. De Stichting van den Arbeid dient hiervan mededeling te doen aan de minister van Economi sche Zaken en zij moet deze reper cussies mede in de beoordeling van de loor.voorstellen betrekken. Globaal genomen, aldus minister De Pous, toont dc economische toestand nog tekenen van spanning en dient men waakzaam te zijn tegen inflatoire ontwikkelingen. Gistermiddag zijn tachtig leden van het korps Mariniers uit Nieuw Guinea op Schiphol aan gekomen. Een van de thuisvaar- ders was zo overmoedig om in zijn overhemd de trap van het vliegtuig af te komen, maar ont- tussen Nieuw Guinea en herfstig Nederland een dikke jas verschil zit. Rillend zette hij voet op va- dekte al gauw dat er qua klimaat derlandse bodem De regering zal voor volqend jaar een qemiddelde loonsver hoging van 2.7 procent toestaan. Daarmede heeft zij 't advies van de Sociaal Economische Raad aanvaard. Het is echter mogelijk, dat de ver hoging per bedrijfstak aanzienlijk van dat gemiddeld zal afwijken. Dit Stichting van de Arbeid worden ge-ja!s gevolg van het nieuwe systeem bracht Nieuw overleg kan dan wor .ten geopend. Blijven de bezwaren be staan dan kan tot onverbindendver- klaring worden overgegaan, waarna de betreffende bepalingen niet mo gen worden toegepast. De minister van Sociale Zaken zal Rijksbemiddelaars een algeme ne aanwijzing geven met betrek king tot deze bevoegdheid. De CAOs moeten passen in de cijfer matige aanduiding, die de SER tweemaal per jaar zal verschaf fen over de loonkostenontwikkeling. En zil moeten binnen het kader bliiven van de afspraken, die tus- - sen regering en Stichting van de j °elmg van de nieuwe wijze van Arbeid gemaakt worden over lonen I loonvorming, zoals die gisteravond en ancere arbeidsvoorwaarden. voor PUblikatie is vrijgegeven. De ministers Veldkamp, De Pous en staatssecretaris Roolvink zeggen, dat de tegenstellingen zijn terug te brengen tot niet principiële misver standen. te wijten aan het kort en Periodiek zullen regering en Stich- l'ondie formuleren van de regering, ting van de Arbeid zich beraden over -Z-V .zal sP°edlg een nadere verduide van loonvorming, waartoe de rege ring besloten heeft. Het bedrijfsle ven zal namelijk door intern be raad moeten zien, hoe het gemiddel de bereikt wordt. Tegenstelling De loonbegrenzing voor volgend jaar was er niet de oorzaak van. dat het gesprek tussen regering en bedrijfsleven gisteravond urenlang duurde Op dat punt was er snel overeenstemming bereikt. Minder eenstemmig was men bij de beoor- Periodiek beraad lijking geven. de loonontwikkeling. Wat moet er ge beuren als de twee partijen er ver schillende meningen op na houden of wanneer de economische situatie aanleiding geeft tot ingrypen? De regering geeft in haar beslissing twee £)e stichting van de Arbeid meent wegen aan. In de eerste plaats kan echter, dat de regering teveel be- Ander jasje Leiden Alphen BANANEN reestraat 173 [ooftstraat 88 Advei Daling van temperatuur Blijkens het weersoverzicht, dat het •N.M.I. om tien uur verstrekte mag 'rwacht worden, dat de toestand et oostelijke winden nog enkele «en blijft voortduren, waarbij ook ons land de temperaturen een ge ldelijke daling zullen ondergaan. Zij ülen echter waarschijnlijk tot maan. eg nog boven het vriespunt blijven, fcarbij er in het algemeen veel be- olking zal zijn, maar de kans op klein is. 11 NOVEMBER. Zon op: 7.51 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 17.16 uur; onder: 6.43 u. Hoogwater te Katwijk te 2 14 en 4 34 uur. laagwater te 10 29 en 247 uur. ((12/11 laagwater te 3 01 n 15 21 uur. laagwater te 11.16 en 3.38 uur). 1e regering het College van Rijksbe middelaars opdracht geven bij toet sing van de CAO's aan het algemeen haar zienswijze te volgen. Mocht de rtichting van de Arbeid echter met dit uitgangspunt niet akkoord gaan, dan bestaat er de mogelijkheid, dat de regering de bevoegdheden van het College van Rijksbemidaelaars, zoals die thans bestaat, laat herleven. Deze procedure zal worden opgeno men in het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen. Deze bevoegdheid kan de regering ze uevoeguneia Kan ae regering wnrden vnnrteP7Pt ook gebruiken om de knoop door te I 'oroen voortgezel hakken, wanneer overeenstemming 'uitblijft tijdens een korte termijn, 1 j dat een loonpauze van kracht is. Zo'n loonpauze van een tot twee maanden kan worden afgekondigd om maatre- I gelen te nemen ten aanzien van de loonkostenontwikkeling. Dat zal ge- beuren, wanneer de regering dit in het belang van de nationale econo- mie geboden acht door het ontstaan 1 var. een gespannen algemene econo- i mische situatie of door het op enig tijdstip uit de hand lopen van de loonontwikkeling. voegdheden voor zichzelf zou hebben voorbehouden en dat de mogelijkheid tot „onverbindend verklaren van C A O.-bepalingen" door het College van Rijksbemiddelaars ir. feite niets r.nders is dan de Rijksbemiddelaars ir een ander jasje steken. De Stich ting zegt dan ook, dat er funda menteel verschil bestaat tussen het advies van de S.E.R., en de rege- ringsbeshssing, die nu uit de bus is gekomen Na de verduidelijking door de rege ring zal op 23 november het gesprek Voor stadion Het is bekend dat mist in vele opzichter» belemmerend kan optre den. Schepen kunnen erdoor stil ko men te liggen, vliegtuigen blüven er voor aan de grond en het wegver keer wordt ernstig gehinderd. Nieuw is echter de constatering dat de voor verkoop van voetbalkaartjes door de mist stil komt te staan. Dit is het geval met de voorverkoop voor de wedstrijd Nederland-Zwitserland, zon dag a.s tc Amsterdam. Na het bekend worden van het Nederlands elftal kwamen vele ver koopadressen ineens handen en kaar ten te kort om aan de vraag te vol- ddoen. Vele duizenden kaarten wer den binnen twee dagen verkocht, De Amerikaanse marine heeft vijf Sowjetrussische schepen die van Cuba kwamen, aangehouden en geïnspecteerd. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren bekendgemaakt. Hoewel de marine niet aan boord van deze vaartuigen is gegaan, zijn de autoriteiten ervan overtuigd dat drie van hen rakeften ver voerden. Volgens het ministerie was het eerste contact donderdag avond tot stand gekomen en was de inspectie in zeer vriendschap pelijke sfeer verlopen. Er werden zelfs geschenken uitgewisseld. kadevloot en de torpedojagers „Blam* dy", „Leary", „Vesole" en „Norfolk betrokken. Russische nota maar vrijdagmorgen ging het ineens niet meer. De op sommige plaatsen dikke mist bleek talrijke liefhebbers af te schrikken. Enige duizenden kaarten zijn nog voorradig en zo zul len zondagmorgen de loketten van het Olympisch Stadion opengaan om het publiek in de gelegenheid te stel len zich nog van een plaats te voor zien. Een Amsterdamse agent van politie i Het incident had plaats omstreeks heeft in de afgelopen nacht een man neergeschoten, die was betrapt by het stelen van een auto en ver volgens op de vlucht was geslagen. De man werd in de nek geraakt en was op slag dood. De identiteit van het slachtoffer stond vanmorgen nog niet vast. Bit nummer bestaat nit 16 pagina's en een BUvoegsel. Verder overleg India moet zich niet laten mislei den door het Chinese „vr^desoffen- l sief", zo heeft premier Nehroe gis- 1 teren in het Indiase Hogerhuis ver klaard, doelend op de voorstellen die i China heeft gedaan inzake een re- een geling van het grensconflict. „Het heeft niets met vrede uit te staan. Het heeft slechts tot doel, ons te ver nederen en de posities voor verder optrekken te verbeteren. Het is on- mogeiyk geworden om in het woord van de Chinese regering te geloven", zei hij. Nehroe vergeleek het Chi nese optreden met dat van Hitier en de Chinese voorlichting met na- Er wordt thans met spoed ontwerp van wet over deze za ken voorbereid. Daarnaast stelt de regering zich voor op korte termyn overleg te plegen over de procedureregels, de strafbedrei ging teger zwarte loner. en een aan tal technische vraagstukken, die aan ce wijziging van het loonsysteem zijn verboiioen. De regering oordeelt ook overleg nodig met de Stichting van zi-propaganda. 1en Arbeid over de geconcretiseerde I cijfermatige aanduiding van de mo- Een woordvoerder van het Indiase gelijk geachte loonkostenontwik- ministerie van Defensie heeft giste- keling De basis voor di' overleg zal ren meegedeeld dat er by het Spang- het rapport zyn, dat de SER jaar- goer-meer, dat in de buurt van het iliks uitbrengt naar aanleiding van Tsjoesjoel-vliegveld in Zuid-Ladach 1e macro-economische ramingen van is gelegen. „enkele vyandelijke het Centraal Planbureau Over het tanks" zyn waargenomen Ladach tweede halfjaarlijkse SER-rapport. i ligt in de westeiyke sector van het dat word! uitgebracht naar aanlei- i front. Het vliegveld is nog steeds in ling van het centraal economische handen van de Indiase troepen. De plan, wordt slechts overleg gepleegd, woordvoerder zei tevens, dat Indiase a1c dit rapport aanmerkelyk van het i troepen in het noordoostelyke grens- voorgaande afwykt. I gebied, by Jang, enkele Chinese stel lingen met granaten hadden be stookt. De Amerikaanse wapenleveranties per vliegtuig aan India zullen maan dag zijn voltooid. De waarde van de geleverde lichte wapens voor infan terie, munitie, transport- en com municatie-middelen, die naar India werden overgevlogen, wordt geraamd op ongeveer vyf miljoen dollar. Men wist niet of India nieuwe verzoeken om wapens by de V.S. heeft inge diend. De Franse ambassadeur in India, Gamier, heeft gisteren meegedeeld dat zyn regering besloten heeft om de levering van dringend gewenste infanterie-uitrusting aan India te bespoedigen. Het Franse ministerie van Defensie had naar aanleiding van het dringende verzoek van In dia besloten om eigen voorraden aan te spreken. Inmiddels heeft de nationaiistisch- Chinese regering by de VS geprotes teerd, omdat dit land de zg. Mac- Mahoniyn heeft erkend als grens tussen India en China. Een woord voerder in Taipei noemde het Ame rikaanse standpunt „in stryd met de historische feiten". De woordvoerder van het ministe rie van Defensie, staatssecretaris Syl vester, zei, dat donderdag kort voor duisternis de „Alapajewsk" was aan gehouden en gisteren de „Dwino- gorsk", de „Labinsk", de „Wolgoles" en de „Komsomol". De woordvoerder gaf nadere by- zonderheden over de aanhouding van de „Alapajewsk" door de Amerikaan se torpedobootjager, Holder". Het contact werd gemaakt door middel van een Amerikaanse helikopter, waarvan de inzittenden zich niet op het Russische schip begaven. Met be hulp van een touw lieten de Ameri kanen geschenken zakken, waarna de Russen een fle9 wodka aan het koord bonden. Het geheel ging ge paard met vriendeiyke gebaren. De Russen maakten geen bezwa ren toen de Amerikanen fotografeer den. Toen het hefschoefvliegtuig van de „Alapajewsk" wegzwenkte, gaf de Russische kapitein een sym- noord. stond op het punt naar bed bolische handdruk door beiden han- te gaan. Hij keek nog even naar den boven het hoofd saam te kny- buiten en zag dat een onbekende pen. De gehele bemanning volgde man in de auto van een buurman hem hierin. stapte. Agent Schouten vertrouwde De bemanning sloeg de dekzeilen terug om de Amerikanen gelegenheid te geven tot het maken van foto-op- twee uur. De agent van politie, G. P. Schouten (34), wonende aan de Nachtegaalstraat in Amsterdam- Naar van welingelichte zyde in Washington is vernomen, heeft pre mier Chroesjtsjow in het begin van deze week aan president Kennedy een nieuwe nota gezonden over de kwestie van het toezicht op de ont manteling en het afvoeren van Rus sische raketbases op Cuba. De bood schap zou zeer kort zyn en zeer tech nisch van inhoud. Het schryven zou dinsdag of woensdag in Washington zyn aangekomen. Waarnemers van Oost en West op Cuba zyn van mening, dat de be sprekingen tussen premier Castro en de Russische vice-premier Mikojan nog niet veel hebben opgeleverd. Mikojan is nu al een week op het eiland. Zijn taak is nooit officieel omschreven, maar algemeen wordt aangenomen dat hy is gekomen om Castro over te halen internationale controle op de afbraak e^ de afvoer van Russische aanvalswapens toe te staan. Castro zou echter hardnekkig weigeren inspectie toe te laten en vasthouden aan zün vyf eisen aan het adres van Amerika. Volgens een bericht uit gewoonlyk betrouwbare bron zou Mikojan van daag vertrekken. dit niet erg, stak zyn pistool in de zak en ging de straat op. De auto zette zich juist in beweging. De benzinetank was echter vrijwel leeg en een twintigtal meters ver der kwam de wagen reeds tot stil stand. De agent spoedde zich er heen en eiste dat de man achter het stuur zich zou legitimeren. Deze wierp het portier open en voor agent Schouten de autodief kon beetpakken, gaf deze hem met de knie een ferme trap in de buik streek. De man liep weg, doch keerde zich nog even om en riep: „Schiet maar, schiet maar". De agent trok zijn pistool en sommeerde de ander zich over te geven. Deze rende echter de duisternis tegemoet. Agent Schouten riep luidkeels: „Sta, of ik schiet!" namen. Men had kunnen con stateren, dat de „Alapajewsk" geen raketten aan boord had. Men zag wel vrachtauto's van net type zoals ze op de raketbases werden gebruikt en uitrustingstukken voor aanleg van wegen e.d. Het schip had voorts tus sen de 150 en 200 jongelui aan boord, die duidelyk bly waren naar huis te gaan, aldus zei de woordvoerder. Aan boord van de „Dwlnogorsk" zagen de waarnemers voor de eerste maal in kratten verpakte raketten. Dat was later ook het geval op de „Labinsk" en de „Wolgoles", die gis teren kort na elkander werden aan gehouden. Over de „Komsomol", die I gisterochtend werd onderschept wa- Maar torn de vluchteling zich hier- re" n°" "adere aan niet stoorde, zag hij zich ge- vangen, noodzaakt het pistool af te vuren i in de richting van de benen van Volgens de staatssecretaris waren de ander. Toen ook dit geen effect de bemanningen van de aangehou- had, vuurde de agent opnieuw, d^n schepen zeer medewerkzaam. volgens zyn eigen verklaring, even- Overal werden de dekzeilen terugge- eens in de richting van de benen. slagen, doch, zoals men had ver wacht, de raketten waren ingepakt De vluchteling viel en bleek in de om ze te beschermen tegen het zee- nek te zijn getroffen. Hoofdcom- I water. Sylvester verklaarde dat de missaris H. J. van der Molen is regring voor het ogenblik tevreden vannacht nog naar Amsterdam- was, doch dat een definitieve beslis- noord gegaan, om zich van het ge- sing zou worden genomen na des- de hoogte te stellen. I kundige bestudering van de foto's. beurde Vanmorgen is een uitgebreid on derzoek begonnen door de gemeen- (e-politie in samenwerking met de Ryksrecherche. Bij de vyf aanhoudingen waren, behalve de reeds genoemde torpedo jager „Holder", de kruiser „Newport News", het vlaggeschip van de blok- Minister over (le zaak-v. d. Putten: V) „Ik heb wel andere dingen aan mijn hoofd. Ik heb er echt niet aan gedacht. Echt niet!" Dat zei minister ir. S. H. Visser (Defensie) gisteren op Schiphol, toen hem gevraagd werd, hoe hij dacht over Van der Puttens verzoek om rehabilitatie. De bewindsman stond op het punt in het K.L.M.- toestel te stappen, dat hem naar New York zou brengen. Zyn bezoek aan de West begint pas volgende week woensdag. „Maar ik heb twee dochters en vijf kleinkinderen in de buurt van New York wouen. Daarom ga ik nu al Die ga ik in dit large weekeinde opzoeken". Begin decem ber zal ir. Visser vermoedeiyk in Nederland terug zyn. Verslaggevers vroegen hem ver eer naar de zaak-Van der Putten. „Van welke krant bent u? Oh. niet van de Telegraaf Dan had ik u na mely k willen zeggen: o hoeft my toch niets te vragen, weet het al lemaal immers veel beter dan ik". Commentaar gevend op ziin laat ste brief aan de heer Van der Put ten (15 september a.s. weer begin nen) en het antwoord, dat de hoofd ambtenaar hem nog voor zyn ver- tTek naar de West hoopte te doen toekomen, zei de minister: „Natuur- lyk behoef ik dat antwoord niet per soonlijk af te wachten. Ik geloof n;et dat de minister van Defensie zijn programma's moet iaten afhan gen va nhet schrijven van een brief van een zyner ambtenaren".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1