Guus Haak is nu eenmaal beter van SVLen Kang oeroes Kleedkamers gaan op slot Badminton competitie UVS geeft fiat aan BESTUURSBELEID VOLLEYBALPROGNOSES Nu derby tussen dames 7 Munsterland-1 vestigt Europees diepterecord K.A.B.-peniiingmeester maakt (te) goede sier €sso, het hele jaar SANOSTOL houdt iedereen gezond ELEK SCHWARTZ GEEFT TOELICHTING OP KEUZE: „Super-ster" Sportspliuters PLEEGZUSTER Voorrang voor Nieuw-Guinea Miljoenactie Max Tailleur Boorbeitel draait op 5515 m LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 NOVEMBER 196? „Natuurlijk heb ik een speciale reden om Guus Haak op de backplaats te zetten en niet Ferry Petterson. Haak is de laatste vier weken bijzonder in vorm. Op het moment is hij volgens mij zeker beter dan Petterson. Vandaar dat die plaats, moest maken, hoewel hij beslist niet slecht gespeeld heeft tegen de Belgen. Maar hij krijgt zeker nog een kans, juist zoals Haak nu zijn kans gekregen heeft". Hiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Ernst Pohl, zal wegens het to nen van „superstergedragingen", vier maanden niet op de Poolse voetbalvelden mogen komen. De oorzaak van de moeilijkheden van de bekwame Poolse interna tional iseen glas bier. Na de wedstrijd Tsjecho-Slowakije Polen, in Bratislava gespeeld, heeft de Poolse international zich de gramschap van de na tionale pers op de hals gehaald. Tegen het verbod van de coach in dronk Pohl een enkel glaasje bier. De „super-stergedragingen" waren aangetoond. Lucjan Bruchcy, een andere international, kwam er tenmin ste iets genadiger af. Toen hij het schuimende glas aan de lip pen wilde zetten greep de trai ner in. Gehoorzaam schakelde Bruchcy over op een onschul diger drank. De in Warschau verschijnende krant „Trybuna Ludu" stelde het wijsgerig vast: „Zelfs de groot ste toegevendheid heeft gren zen". flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ria van Velsen op schot tegen LGB Het door invalsters verzwakte eerste dames-zevental van de Leidse Golfbrekers heeft gisteravond in het zwembad „De Regentes" te Den Haag voor de wintercompetitie van de Kon. Ned. Zwembond een gevoelige neder laag geleden tegen de Zian-reserves die in de Europese rugslagkampioene Ria van Velsen haar topscoorster hadden. Na bij de rust al een 4-0 voor- sprong te hebben genomen door I doelpunten van M. Meuleman en R. van Velsen (3x), wisten de Haagse j dames na de rust de niet onverdien- I stelijk debuterende LGB-keepster I Babette Dieben nog 6x te passeren. De Leidse dames konden hier niets tegenoverstellen, zodat de eindstand 10-0 aangaf. Ook in Polen heeft de bokssport een dode geëist. Tijdens amateur wedstrijden in Stal ow a werd de zwaarweltergewicht Lesniak in de derde ronde k.o. geslagen en daarbij zo zwaar gewond, dat, hij kort na aankomst in een ziekenhuis overleed. Een door de staat ingestelde commis sie zal de zaak onderzoeken. Advertentie BLOEDWMN jaar of tien geleden toen het Ne derlandse voetbal ook een diepte punt doormaakte. „We hebben bezwaar tegen de ondoordachte en vaak ongelukkige uitlatingen van spelers direct na de wedstrijd. Die zijn nu eenmaal niet bestemd voor de krant. Slechts als de spe lers over hun antwoorden hebben kunnen nadenken krijgt de pers de gelegenheid vragen te stellen, verduidelijkte secretaris-penning meester Lo Brunt het besluit van het bondsbestuur. Of het druk zal worden in de Nederlandse kleedkamer? Gezien de duidelijke afkeer, die de pers dinsdagmiddag in Zeist al toonde voor het voorstel van de ge coachte" commentaren, betwijfe len we het ten sterkste. Advertentie Dacht u echt dat alle benzines het zelfde waren? Neem dan de proef met ESSO EXTRA. Zo ontdekt u zelf in de praktijk, wat specialisten metcijfers kunnen bewijzen: ESSO EXTRA geeft méér kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! Vfr (Wl jp. uu) (/ïondKcLijm0 b'j »potf>ekws co drofiii«« Tinus Bosselaar op „kistjes..." Met die toelichting tegen de jour nalisten op de verrassende keuze van de ADO-back sloot bondscoach Elek Schwartz gistermiddag de centrale training op het idyllische sportcen trum in de ondergaande zon was de fonkelende herfstpracht op zijn mooist te Zeist af. Ruim twee uur heeft de bonds coach spelers en reserves van het Oranjeteam in Zeist onderhanden genomen. Slechts Tinus Bosselaar, zondag reserve, ontbrak aanvanke lijk. Hij had zich op de eerste dag van zijn herhalingsoefeningen in het Kamp Mill niet vrij kunnen maken. Toen de pupillen van Schwartz hun taak voor de helft volbracht hadden, kwam soldaat eerste klasse der ver bindingsdienst Bosselaar toch nog opdagen. Zijn activiteiten bleven tot wat doeltrappen met dienstschoe nen uiteraard beperkt. Gebruikelijk Het was weer het gebruikelijke beeld, de conditieoefeningen met en zonder bal werden gevolgd door de klassieke strijd van aanval tegen ver dediging, waarbij de keepers door Elek Schwartz niet vergeten werden. Ruim twee uur duurde deze trai ning voor de wedstrijd tegen de Zwit sers, de eerste ontmoeting voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landenteams. Ook in dit toernooi mag, nadat de aftrap verricht is, geen speler, zelfs geen doelverdediger, vervangen wor den. De man, die Peter van der Mer- wes plaats moet innemen als hij eventueel geblesseerd raakt, heeft de bondscoach op deze mooie herfstmid dag nog niet aangewezen. „Dat zoek ik donderdagavond uit", waren zyn laatste woorden voordat hü de douche opzocht. Donderdag komen de spelers op nieuw naar het KNVB-centrum. ZU blijven daar dan tot zondagmorgen, dan wordt per bus de reis naar het Olympisch Stadion ondernomen. Za terdagmiddag gaan spelers en reser ves naar het Haagse Zuiderpark om daar de wedstrijd Jong OranjeJong Zwitserland te zien. Op slo; Voor het eerst na vele jaren zul len zondag tegen kwart voor vijf, als arbiter Campos het eindsig naal voor de 23ste interland tegen Zwitserland heeft gegeven, de journalisten niet de ren naar kleedkamer 52 van het Olympisch Stadion, volgens de traditie toe gewezen aan het. Oranjeteam, ondernemen. Het bondsbestuur heeft namelijk besloten dat direct nad at de spelers de douche heb ben opgezocht de deur op slot Oom Elek geeft college. V.l.n.r. Swart, Van Wissen, Schwartz, Muller, Van der Linden, Clavan en Prins. gaat. Pas een half uur later, als de spelers tot rust gekomen zijn, krijgt de pers de gelegenheid om vragen af te vuren. Juist als een Veglo 1—Sportief 1 (7-1). Veglo 1 schopte onze prognose over haar kansen in de wedstrijd tegen Spor tief 1, op een bijzondere wijze in de war. Tegenstander Sportief werd met maar liefst 7-1 kansloos verslagen, een prestatie van betekenis aange zien het Amsterdamse team welis waar vorig jaar uit de hoofdklasse degradeerde, maar daarvan nog altijd een behoorlijke hoeveelheid routine overhield. Slechts het eerste damesenkel moest de thuisclub, zij het na heftig verweer afgeven; van de resterende partijen werden er verder 3 in drie games verspeeld. Dat Veglo deze won, bewijst de uitstekende wedstrijdmentaliteit van Guerin cs. Racketeers 1Tempo 1 (6-2). In een aantrekkelijke en snelle match wist Racketeers 1 na een fraaie over winning te bevechten op het Haagse Tempo 1. Vooral in de dubbelspelen kon men vaak van uitstekend badminton ge nieten. Van de vier sets wonnen beide clubs er twee. In het gemengd- en herendubbel zegevierde Tempo, alle enkelspelen MET ESSO BENT U BETER UIT! daarentegen waren duidelijk voor de Leidenaren. Smash 3Kortenaer 5 (5-3). Met 5-3 toonde Smash 3, voor eigen pu bliek, zich maar juist de meerdere over het lang niet zwakke Korte naer 5. Toch kon deze zege wel verdiend worden genoemd, immers de gewon nen games beslisten onze stadgeno ten vrijwel alle gemakkelijk in hun voordeel, terwijl de overige (3) ver- liespartijen slechts zeer gering ver schil te zien gaven. NOODZAKELIJKE LEVERTRAANVITAMINEN GEVEN U WEERSTAND VOOR DE WINTERI Voorzitter Wondergem herkozen De ledenvergadering van UVS heeft gisteravond in de Kikker polder-kan tine het beleid van het bestuur goed gekeurd. Dat de leden ervan over tuigd zijn, dat het bestuur al het mogelijke in het werk gesteld heeft om de terugkeer Van UVS naar het amateurvoetbal te voorkomen, ook al heeft men dit streven niet met succes kunnen bekronen, kwam tot uiting in de herverkiezing van voorzitter J- Wondergem, die aan de beurt van af treden was. De heer Wondergem ging in zijn openingswoord nogmaals in op het afgelopen seizoen, dat voor de blauw witte ploeg zo onfortuinlijk verlopen is. De UVS-voorzitter uitte nogmaals het misnoegen, dat in de voetbalwe reld leeft, over de voor de blauw witte club zo onbillijk afgelopen ..sa nering" waarbij men wel de Zwolse clubs handhaafde, maar UVS spelend in een stad waar volgens het KNVB-rapport betaald voetbal le vensvatbaarheid heeft de laan uit stuurde. De heer Wondergem vreesde dat de KNVB r.iet de belangen én var UVS én van het Leidse voetbal gesold heeft. KNVB-voorzitter Schro der en de heer Burgwal hebben in een kort geleden plaats gehad heb bend gesprek, het UVS-bestuur ver zekerd. dat mocht, wat men ver wacht de constellatie van het be taald voetbal veranderen men zich in KNVB-kring zeker de ongelukkige wijze zal herinneren, waarop UVS uit het betaald voetbal terue moest. Teleurstelling Teleurgesteld noemde de heer Won dergem de houding van de Afdeling Leiden van de KNVB en de Leidse zusterverenigingen. UVs had, toen de zaak speelde, van die zijde steun in de rug verwacht, doch „niemand heeft een vinger uitgestoken Het UVS-bestuur aldus verzekerde de heer Wondergem, blijft diligent en zal, zodra er een mogelijkheid is. de kans grijpen om terug te keren naar het betaald voetbal. De heer Wondergem besloot zijn toespraak met de leden ervan op de hoogte te stellen, dat de financiële moeilijkheden, die de vereniging uit het betaald voetbal heeft meege bracht. niet catastrofaal ziln en in een minimum van tijd tot het verle den zullen behoren. De jaarverslagen gaven daarna stof tot langdurige discussies. Na de pau ze herkoos men de aftredende be stuursleden J. Wondergem L. de Bol ster en M. Kantebeen. Het volleybalprogramma, hoofd en overgangsklasse, luidt deze week voor de Leidse ploegen als volgt: Dames, overgangsklasse: Donderdag, Gymnasium, SVL Kangoeroes (20 uur). Heren, Overgangsklasse: Donderdag, Katwijk, KVC— VVS (21 uur), Vrijdag, Gym nasium, SVL 2—Blokkeer (20 uur). Heren, hoofdklasse: Vrijdag, Gymnasium, Kangoe roes— US (21 uur), zaterdag, Den Haaq, Voorburg—SVL (18 uur). Wederom komen SVL en Kangoe roes tegen elkaar binnen de lijnen. Nu zijn het de dames die elkaar de punten zullen betwisten. Evenals we dat vorige week deden bij het tref fen tussen de heren geven we ook nu de Kangoeroes-dames de beste kans op de zege. SVL ging tegen ZVC 2 van start met een puntenverdeling, terwijl Kangoeroes het hoofd moest buigen voor Concordia. De oefen wedstrijd die de beide ploegen vlak voor de aanvang van de competitie tegen elkaar speelden eindigden in een 31 winst voor SVL. Met de hierboven vermelde resultaten voor ogen zou het voor de hand liggen SVL als winnaar te tippen. In de oefenwedstrijd echter kwam het niet zo op de puntjes aan en Kangeroes speelde toen losser, veel minder fel dan wij van haar gewend zijn, al thans in een derby qua routine zal PAARDESPCJIT Quicksilver S tegen de Russische dravers Quicksilver S, de 13-jarlge hengst, die dit jaar zowel het Kampioenschap Nederlandse paarden als het. Alge mene Nederlandse Kampioenschap won en bovendien zegevierde in de draverijen om de Grote Br ijs van Ne derland en de Gouden Zweep, zal zondag 11 november te Hilversum starten in dP derde en laatste ont moeting NederlandRusland. In deze derdp ontmoeting, die bestaat uit twee heats van elk 1600 meter, zullen voor Rusland uitkomen Columbia. Zga en Veterok, terwijl de Neder landse vertegenwoordiging, behalve uit, Quicksilver S. bestaat uit YY V, Yankee Maid, Vita Kinley en Wanita van 3arke. morgen de balans naar onze mening doorslaan naar Suus Verhoekx c.s. Het zal de routine zyn die op de on getwijfeld kritieke momenten die voor beide formaties in het voor de boeg liggend treffen zullen ontstaan, de beslissing zal brengen. Technisch zijn SVL .en Kangoeroes van gelijk kali ber. In Katwijk In Katwijk moet VVS 1, dat in deze competitie ernstig denkt op een kampioenschap, trachten KVC van de winst af te houden. Dat is geen gemakkelijke opgave, want de Kat- wijkers zijn op eigen grond heel wat mans. Toch geloven we dat VVS 1 zich zal weten te handhaven. Het stoppen van de service is bij VVS 1 sterk ver beterd en het is juist de service die KVC op eigen grond zo goed weet te bespelen. Aanvallend geven beide teams elkaar weinig toe, zij het dat naar onze mening de VVS-aanval wat beheerster omspringt met de ge boden kansen als die van KVC. On ze prognose is: 31 voor WS. Moeilijk zal de wedstrijd zijn van de SVL-reserves tegen Blokkeer. Toch achten we de mogelijkheid voor Dick Paschier en zijn mannen om tenminste één winstpuntje te ver overen zeker aanwezig. Blokkeer heeft nog altijd geen behoorlijke technici in de gelederen. Het moet bij de Hagenaars vooral komen van de service en de smash. Dat laatste onderdeel van het volleybalspel is bij Blokkeer goed verzorgd. Het zal voor SVL 2 zaak zijn allereerst zui nig om te gaan met de eigen service en verder elke aandacht aan het „blokkeren" te besteden. Prognose: 2—2. Hoofdklassers Tenslotte dan de Hoofdklassers, Kangoeroes en SVL. Ongetwijfeld krijgen èn Karamoy c.s. èn Stikkelorum c.s. het zwaar te verantwoorden. Kangoeroes lijkt ons echter nog de beste kansen te hebben op de winst, tenzij de A'damse studenten de za ken nu eens. anders dan wij van hen in de afgelopen jaren dat zij in Leiden optraden gewend zyn ge raakt, van meet af goed aanpakken. Doen zij dat, dan geven we Kan goeroes. ook al zijn dan een Jan Wille en Bart Niessen weer van de partij, geen kans. U.S. in „full swing" is bijna van Eredivisie-sterkte. Kan goeroes is daar voorlopig nog niet aan toe. U.S. zal echter, nemen we aan. niet breken met de traditie, dat het de eerste helft van de com petitie met een „feestneus" op de tegenstander, wie dat ook is, tege moet treedt. Prognose: Kangoeroes. Het Indonesische kabinet heeft gisteren besloten voorrang aan te be velen voor de ontwikkeling van V/est-Nieuw-Guinea, bij de natio nale begroting van volgend jaar. Premier Djoeanda zei tot verslag gevers, dat de aanbeveling zal wor den doorgegeven aan president Soe- karno, na diens terugkeer van zijn bezoek aan Japan. Dr. Djoeanda zei, dat de „achter stand" van West Nieuw-Guinea de uitgaven voor de ontwikkeling Techt- vaardigen. Tegen de reuma Max Tailleur heeft medegedeeld, dat hij met Instemming van het Reuma-Centrum ter gelegenheid van zijn 10-Jarlg bestaan van „De Doofpot" aan het Rembrandtplein een actie zal beginnen voor de inza meling van één miljoen gulden. „Ik zeg u als geruststelling: het geld wordt niet door mij beheerd", zo kondigde Max aan. Hij heeft de medewerking verkregen van een zes tal vooraanstaande Nederlanders, onder wie drie reumatologen die zit ting hebben genomen in het inzame- lingscomité en die er met Max voor zullen zorgen, dat het geld wordt ge bruikt voor de strijd tegen reuma. „Ook in ons land heeft reuma ma teloos leed gebracht", aldus Max, die kort geleden zelf voor reuma in een ziekenhuis te behandeld en dus weet waarover hij praat. „Er zijn talloze patiënten, die thuis krom van de reuma op een kamertje lig gen en die verzorgd moeten worden door familie. Zij hebben niets meer aan hun leven. Van het miljoen, dat lk bijeen hoop te brengen, willen we niet alleen het wetenschappelijke onderzoek stimuleren, doch ook een tehuis stichten, waar reumapatiënten veertien dagen vakantie kunnen doorbrengen met hun verzorgers". Vandaag begint hij met zyn actie, waarvoor de PTT hem in Amster dam postbus 1000 heeft toegewezen. En SVL En SVL? Voorburg is gebrand op een kampioenschap. Ten koste van DES 2 is de formatie aanzienlijk versterkt. Een van de aanwinsten in de ploeg van coach Hoogerwaard is de Leidenaar en oud-PW-er en HVL-er, André de Weyert. Het moet voor hem een toch wel vreemde ge waarwording zijn om straks tegen over zich de rode shirts te zien, waarin hij zelf zo vaak triomfen vierde en helaas ook nederlagen in casseerde. Oude makkers staan straks in Den Haag tegenover el kaar, die eikaars zwakke en sterke punten uit en te na kennen. SVL kan, dat is tegen Kangoeroes be wezen, èn verdedigend èn aanval lend een stevige duit in het zakje doen. Het zal een gevecht worden dat naar onze mening zal eindigen met een zege. zy het een kleine zege, voor Voorburg. Prognose: 23. De geologische verkenningsboring Münsterland-1, die ten westen van Münster wordt geslagen ter verken ning van de diepe ondergrond van de ,,kom van Münster", heeft een diepte van 5515 meter bereikt. Daar mee werd het sedert september j.l. bestaande Europese boorrecord van de Franse boring Brassempouy-201 in Les Landes (zuidwest-Frankrijk) met ruim 2.5 meter overtroffen. IT 'eer een „goed heertje Eis: anderhalf jaar (Van onze Utrechtse correspondent) Een variant op het thema van „het goede heertje", zo noemde de officier van Justitie, mr. J. C. van :ler Berg, de zaak, die gisteren voor Je Utrechtse rechtbank diende. Een 57-jarige Utrechtenaar stond terecht wegens verduistering van f. 23.000.- Fij had de verduistering gepleegd in zijn functie van penningmeester bij de plaatselijke afdeling van de K A.B. en chef van de afdeling controle van de Centrale Volksbank. Door deze combinaties van functies was het hem gemakkelijk gelden te verduis teren. H;1 had zich eerst f. 18.000 - latei f. 5000.- toegeëigend, die bestemd waren voor de K.A.B. Van die duizenden gulden ha de man goe de sier gemaakt. Taxiritten, dure etentjes en sigaren en tractaties op (zijn kantoor hadden de f. 23.000.- verslonden. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. „Een ontstellende zaak" meende de officier, die zich erover verwonderde, dat niemand van verdachtes vrien den en kennissen, zelfs zijn directeur niet had bemerkt dat hy buitenspo rig grote uitgaven deed. Hij had he lemaal geen geheim gemaakt van zijn financiële uitspattingen. Op zijn kantooi had hij de collega's by het koffiedrinken meer dan eens met een fles cognac verrast. Relaties van de directeur presenteerde hij uit eigen zak vorstelijke sigaren. Alleen zyn vrouw en kinderen hadden niets van iijn royale levenswijze gemerkt. De officier van Justitie kwam in zijn re- ouisitoir tot de conclusie, dat ver dachte om zijn ijdelheid te stre len was opgetreden als een „grand seigneur" en een Sinterklaas. De rechtbank zal dinsdag 20 no vember uitspraak doen in deze zaak. De boring Münster-1 wordt nog niet stopgezet, maar naar alle waar schijnlijkheid zou niet belangrijk dieper worden geboord. Tevens werd met deze diepte het Duitse boor record dat in mei van dit jaar werd gevestigd met de boring Kallmoor- Z-l ten zuidwesten van Hamburg, gebroken. Kallmoor bereikte indertijd een diepte van 5354 meter. De boring Münsterland, die door de te Lingen aan de Eems gevestigde Deutsche Schachtbau wordt verricht, geschiedt in opdracht van de rege ring van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, en acht onder nemingen, die op het gebied van de olie- en gaswinning in West-Duite land werkzaam zijn. De totale kosten zijn op ruim 7 miljoen mark begroot de staat Noordrijn-Westfalen heeft hierin voor ruim 1,5 miljoen mark bijgedragen. Doel van de boring is o.a. het ver krijgen van een zo nauwkeurig moge lijk beeld van de diepe ondergrond van het gebied rondom Münster. Zij heeft tot dusverre geen olie of gas, maar wel tal van waardevolle weten schappelijke gegevens opgeleverd. Ter vergelijking met boordiepten elders ter wereld zij meegedeeld dat de diepste boring ter wereld in de Ver enigde Staten is verricht met meer dan 7700 meter. Zoals bekend, is in ons land de Dwlngeloo-2 ln Drente, geboord door de Nederlandse Aard olie Mij., recordhoudster met 3797 m. Noodtoestand iu deel van Kongo O President Kasavoeboe heeft giste ren in het oostelijk deel van de Eve- naarsprovincie de noodtoestand af- gekondigin verband met ongere geldheden, ontstaan door pogingen van elkaar bestrijdende politieke lei ders, die ln dat deel van de Eve naarsprovincie nieuwe provincies willen stichten. Volgens in Leopoldstad gepubli ceerde persberichten zouden in het betrokken gebied bloedige incidenten zijn voorgevallen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9