Valkenburg gisteravond broeinest van misdaad P. den Otter gekozen als 3e wethouder Noordwijk 70 Nederlandse bisschoppen vieren feest van St. Willibrord Oefening geslaagd enP.K P.K Verschil van één stem (negen-acht) Mars-vluclit In Kokonau 17 doden door de cholera De Kraandrijver Symbool van Kwaliteit Tijdens ontvangst in Rome Kroonprinses bij vondelingen Instrumenten radio-actief Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 november 1961 Vierde blad no. 30801 De baan van het Russische ruim tevoertuig Mars-I zal in de loop van de vlucht worden gecorrigeerd ten einde te bereiken, dat Mars op een afstand van 10.000 tot 11.000 km wordt gepasseerd. Dit heeft het Sow- jet-persbureau Tass bekendgemaakt. Sinds de woeste stormloop van de Chauken vele eeuwen geleden is het vredige Valken burg niet zo opgeschrikt als gis teravond. Talloze barse, in kra kend leer gestoken Rijkspolitie agenten (reserve) patrouilleer den door het dorp, dat een aan tal duistere onderwereldfiguren gisteravond had uitverkoren voor hun boze praktijken. Twee inbrekers probeerden met een snijbrander een flinke kraak te zetten", in de Hoofdstraat liep een onverlaat lustig in het rond te schieten, een boekhouder werd met een mes aangevallen. En alsof dat nog niet genoeg was, veroorzaakte een dronken automobilist een ernstig ver keersongeluk. Gelukkig viel het allemaal nogal mee. Zowel wat betreft de barsheid van de agenten als de ernst van de misdrijven, het geheel was namelijk in scène gezet door de Rijkspolitie van Rijnsburg en Valkenburg om hun (reserve) collega's uit Leider dorp, Oegstgeest en Noordwjjkerhout kennis te laten maken met de harde werkelijkheid en om het geleerde te toetsen. Maar het 'eek allemaal hui veringwekkende realiteit. Zo dachten enkele voorbijgangers, die het verschrikkelijke auto-ongeluk zagen er ook over Pas nadat één van de stoffelijke overschotten had ver klaard, dat hij zich op de koude had Enkele ogenblikken na dit ongeluk waren de reserveRijkspo- litie-agenlen al aan wezig. (Foto LJD./Holvast) gekleed, haalde iedereen opgelucht adem. Intussen klonken buiten Valken burg, in het duistere polderland waar een bleek maantje zo nu en dan grie zelige en grillige schaduwen tekende, schoten en flitste af en toe een felle straal licht uit. een lichtbak. Er be stond geen twijfel aan; hier waren wildstropers hun lusten aan het uit leven op hazen en konijnen. Drie re servisten togen onvervaard op pad om hun ..wild'' te strikken. De zui gende modder, waar je tot je enkels in wegzakte, onverwachte hindernis sen als weidehekken en brede sloten vormden voor het drietal geen belet sel recht op hun doel af te gaan. Dit „doel" bemerkte onraad en verdween na een paar achteloze schoten via een onbekend landweggetje met de „noordermaan" En hoe de drie man nen ook speurden de stropers leken in de koude avondlucht te zyn opge lost. Alleen een fiets, die later niet van de stropers bleek te zijn, werd voorlopig buitgemaakt. Totdat plotse ling nieuwe lichtflitsen en schoten aan het andere einde van de polder, waar het. dappere drietal zojuist van daan was gekomen, aankondigden dat dP stropers er nog steeds geen ge noeg van hadden en onverdroten hun jacht voortzetten. En dat zou ze duur komen te staan. Want ook het jacht instinct, van het drietal was nu tot het uiterste geprikkeld Sloten, dam- hekken en vette Valkenburgse klei bestonden niet meer. De stropers, twee Rijnsburgse reservisten, die breed grünsden toen zll hun ietwat verfomfaaide collega's zagen werden ingerekend en naar het Dorpshuis overgebracht. Op het Dorpshuisplein was het in tussen zeer druk geworden. Tussen de enkele strenge Rijkspolitie-agenten stonden kennelijk niet. erg onder de indruk van hun arrestatie de misdadigers die Valkenburg in het vroegp avonduur tot, het onveiligste dorp van Nederland hadden willen maken Een speurhond door de drukte niet in het, minst van stuk gebracht liet. zien dat hy zijn lesje op de politiehondenschool voldoende heeft geleerd. Zonder aanzien des persoans en verstoken van enig respect wees hij burgmeester M. A. v. d. Have en- kelp malen als boosdoener aan. Bo vendien volgdp hij een zes uur oud spoor dwars door het dorp. Na deze demonstratie kwamen vriend en vijand, agent, en misda diger, in het Dorpshuis bijeen waar een nabespreking volgde. Burgemees ter V. d. Have zei in zijn welkomst woord dat, de oefening niet was be doeld om te laten zien hoe goed men het kon, maar om te leren van de fouten. Op deze uitstekend georgani seerde oefening in Valkenburg was dat. zeker mogelijk. De Verenigde Naties hebben offi cieel bekendgemaakt, dat de cholera- epidemic in het gebied rond Koko nau thans zeventien mensenlevens heeft gekost. In het ziekenhuis van Kokonau liggen 46 Papoea's, die door de cholera zijn aangetast Naar van de medische dienst wordt vernomen is de ziekte naar alle waar- rchljnlykheid naar deze plaats ge bracht door enige jonge Papoea's, die uit Agati waren gekomen om de «chool te bezoeken. Nog steeds wor den vele dorpen in en rond de be smette gebieden gevaccineerd door groepen artsen en verpleegsters, die dag en nacht rondreizen om aan de cholera een halt toe te roepen. Twee schepen van de Pakistaanse marine varen voortdurend langs de kust van Nieuw-Guinea om te voorkomen, dat mensen via zee in of uit de besmette gebieden trekken. In Hollandia is men vandaag ook begonnen met een grootscheepse in entingsactie. Tientallen Papoea's stonden in de ry voor de polikliniek, waar verpleegsters en artsen de eer ste dag reeds enkele honderden men sen hebben ingeënt. Zoals gemeld, moet het feit dat men ook tot inen ting buiten de besmette gebieden overgaat, worden gezien als een voor zorgsmaatregel. „Slaapmachine" „Marilyn Monroe zou nu nog ge leefd hebben als zy onze machine had gebruikt om in slaap te komen inplaats van slaaptabletten", aldus de directeur van „Majima", een belang rijke Japanse onderneming voor de vervaardiging van elektronische uit rusting, die zo juist een toestelletje heeft vervaardigd, dat volgens hem iemand binnen tien minuten in die pe slaap kan brengen. Dit toestelletje moet in een hoofdkussen geplaatst worder. en maakt een geluid, dat te vergeleken is met dat van een me tronoom. Het is licht en gemakkelyk te verplaatsen en zal weldra in alle Japanse winkels van elektrische ap paraten te kragen zijn. verantwoordelijk werk vereist concentratie Zijn taak vormt een belangrijk onder deel bij het tot stand komen van het zo beroemde Nederlandse Delta-plan! Hij moet zich doorlopend op zijn moei lijke werk concentreren! De kraandrij ver weet uit ervaring dat P.K. chewing gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óókP.K.1 (Van onze Romeinse correspondent) Gisteren hebben aan de vooravond van het feest van Sint Willibrord, de eerste bisschop van Utrecht, de Nederlandse bisschoppen, die logeren in het Nederlands priestercollege te Rome, een grote receptie gegeven voor alle in Nederland geboren bisschoppen die aan het oecumenisch concilie deelnemen. Na een wilde jacht door de worden ingerekend. Zoals men weet heeft Nederland 7 bisdommen en daar twee der bis schoppen een hulpbisschop naast zich hebben, zyn er *n ons land 9 bisschoppen in functie. Daarnaast zyn er nog twee bisschoppen in rus te, die ook te Rome aanwezig zijn. Wjj wisten wel dat er behalve de ze nog heel wat meer Nederlandse bisschoppen waren, doch keken toch wel heel vreemd op, toen wjj in de grote zaal van het priestercollege kwamen en daar niet minder dan 70 bisschoppen aantroffen, die al len Nederlanders waren of althans in Nederland geboren. Dat zijn de zogenaamde missiebis schoppen, waaraan ons land bijzon der r(jk is omdat de missie bij ons grotere betekenis heeft dan naar ver houding in enig ander land. De on geveer 4 miljoen Nederlandse katho lieken brengen jaarlijks f. 10 mil joen bijeen voor de missie en wij (Foto L.D./Holvast) hebben niet minder dan 56 Neder- weilanden konden deze stropers landse missiebisschoppen, die aan het hoofd staan van bisdommen over de gehele wereld en die de vertegen woordigers zijn van 8.000 Nederland se missionarissen. Nooit zijn ergens ter wereld deze 70 Nederlandse bisschoppen samen gekomen en het was werkelijk ver bijsterend deze hoge geestelijken van wie natuurlijk velen elkaar ken- j den, omdat zy jaren geleden samen I het seminarie hebben bezocht, te ho- ren praten over hun werk in Brazi lië. in Columbia, in Afrika, in Pa- tagonië, in Nieuw-Guinea, op de Philippijnen en natuurlijk vooral in Indonesië. Kardinaal Alfrink heeft de bis schoppen hartelijk toegesproken natuurlijk in het Nederlands na eerst In het Frans woorden van wel kom te hebben gericht tot de kar dinaal-prefect van de „Propaganda Fide'' mgr. Agagianian, en tot kar dinaal Giobbe, die vele jaren nun tius in Den Haag is geweest. Paus richt zich tot bisschoppen Een telegram werd verzonden aan de Paus. waarop de kardinaal-staats secretaris, kardinaal Cicognanl, een antwoord stuurde uit naam van de Paus. Wij laten de tekst van het ant woord hier volgen: „Met grote ont- roering heeft de Heilige Vader de aanhankeiykheidsbetuigingen ont vangen, die gij en de andere bis schoppen van Nederland als ook de uit uw vaderland afkomstige missie bisschoppen hebt gezonden, nu gij u opmaakt om het feest van Sint Wil librord te vieren. In dankbaarheid spreekt de Heilige Vader van harte de wens uit. dat het krachtige vuur dat deze grote apostel in uw land streken heeft verwekt, blyvend mo ge lichten en branden in het Ne derlandse volk, dat zich reeds zo ver dienstelijk voor het missiewerk heeft getoond. Zyne Heiligheid bidt dat de feestdag die gy, voor het oecu menisch concilie samengekomen. to Rome viert in u, bekwame herders, de brandende zielenijver nog moge versterken en in het u toevertrouw de christenvolk het vuur van geloof en liefde steeds krachtiger moge ont steken. Mogen zij. gebruik makend van telkens weer nieuwe mogelijk heden. vol IJver zich in dienst blij ven stellen van het vestigen van Christus' rijk over heel de wereld en voor het missiewerk steeds grote scharen ter beschikking blijven stel len. Volgaarne bekrachtigt de plaats bekleder van Christus zijn wensen met zijn apostolische zegen. Concilie gaat 8 december uiteen De huidige zitting van het tweede Vaticaanse concilie zal op 8 decem ber. de feestdag van Maria's onbe vlekte ontvangenis, eindigen. De sluiting van de eerste zittings periode zal geschieden met 'n plech tige openbare bijeenkomst onder lei ding van de Paus zelf. Wanneer de tweede zittingsperiode zal beginnen is nog niet bekend. Nederlandse liulp aan Perzië liet grootst Van de bijdragen, die de Wereld raad van Kerken in Genève uit ver scheidene landen heeft ontvangen voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving In Perzië, was die van Nederland (totnutoe f 1.200.000) ver reweg het grootst. Dit is gistermiddag in Utrecht mee gedeeld door de heer M. C. King, een van de secretarissen van de afdeling hulpverlening van de Wereldraad van Kerken, die onlangs een bezoek heeft gebracht aan het rampgebied. Hy was in Utrecht de gast van de stichting Oecumenische Hulp aan kerken en Vluchtelingen. De heer King noemde de financiële hulp van van de Nederlandse kerken ver bazingwekkend. Volgens voorlopige schattingen die eind oktober werden gemaakt, zal Duitsland 100.000, Zwe den 50.000. Groot-Brittannië 42.000, de Verenigde Staten 30.000, Noorwe gen 7000. Nieuw-Zeeland 5600, Cana da 4600 en Denemarken 2000 dollar bijdragen. Het project, waarvoor de Wereld raad van Kerken, zoals bekend, dit geld heeft bestemd, is Esmatabad, een van de 180 dorpen die door de aardbeving werden getroffen. Onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. F. W. van Berckel kwam de gemeenteraad van Noordwijk gisteravond bijeen voor de behandeling van slechts één agendapunt: de benoeming van een derde wethouder. Van Gedeputeerde Staten was namelijk de goedkeuring op het raadsbesluit ingekomen. Deze mededeling was voor de heer jhr. A. W'. G. van Riemsdijk (Ge meentebelang) aanleiding zijn me ning over dit onderwerp, in vorige vergaderingen meermalen geuit, nog maals naar voren te brengen. Hy verklaarde voor het eerst met tegen zin naai een raadsvergadering te zijn gegaan, dit vanwege het feit, dat het betrokken raadsbesluit niet is gebaseerd op accumulatie van werk zaamheden, doch op geheel andere gronden. De voorzitter antwoordde, dat het geen zin had op deze kwestie terug te komen, daar het raadsbesluit met grote meerderheid van stemmen was aangenomen. Bovendien acht het college de benoeming van een derde wethouder nog steeds noodzakelijk. By do daarop volgende verkie zing verkreeg oud-wethouder J. van Leeuwen acht stemmen, zodat het college thans bestaat uit de heren M. C. J. Sedelaar (KVP), G. Voge laar (Prot. Christ.) en P. den Otter (PvdA). De heer Den Otter vond het maar een vry gewaagde zaak om deze be noeming te aanvaarden Het voorstel tot instelling van een derde wethou der werd weliswaar met grote meer derheid van stemmen aanvaard, doch niet de betreffende persoon. Toch meende hy de benoeming te moeten aanvaarden. Hy hoopte op de mede werking van het college en het ver- trouwer. van de raad. De voorzitter richtte zich eerst tot oud-wethouder Van Leeuwen, die hy dankte voor alle ontplooide activitei ten en de vriendschappelijke vooruit strevendheid. Zich tot de heer Den Otter richtende merkte de voorzitter op. dat de benoeming van een derde wethouder een grote stap in het poli tieke leven van Noordwyk betekent. De voorzitter begroette de benoeming met grote vreugde. De heer Den Otter heeft zich doen kennen als een goed raadslid, die een weloverwogen oor deel er een goede kennis van ge meentezaken heeft gedemonstreerd. „Omdat u de eerste derde wethouder bent betekent dit een verzwaring van uw verantwoordelykheid tegen over de raad, het college en de gehele Noordwykse gemeenschap. Wy heten u van harte welkom in ons college", aldus de voorzitter. De heei Van Riemsdyk, J. de Geus, K. Passchier en J. Duindam, fractievoorzitters van resp. Gemeen tebelang. Prot. Christelijke groepe ring. PvdA en PSP zegden de heer Den Otter hun loyale medewerking i toe. P. DEN OTTER (Foto LJ5./Holvast) Prinses Beatrix is gisteren in een broeiendt hitte van Bombay naar het rond 50 km verder gelegen Andheri gereden, waar zy het tehuis voor vondelingen „Sint Catharina" be zocht. Een deel van het tehuis de klas sen van de lagere school is ge bouwd met gelden, byeengebracht door de Nederlandse actrice Nel Oosthout. zy heeft voor dit doel een serie voorstellingen gegeven, die rond 30.000 gld. hebben opgebracht. Een van de vondelingetjes, de 3-ja- rige Rani de inheemse naam voor koningin liep ruim een uur lang rond aan de hand van de Prinses. Corns zat zh by Beatrix op schoot. De Nederlandse consul-generaal J. van der Gaag droeg op een gegeven ogenblik een klein meisje, dat geen ogen meer had. Haar vader zou haar de ogen heb ben uitgestoken, opdat zy er dan by het bedelen meelywekkend uit zou zien. Dt Prinses bracht ook geruime tijd door op de zuigelingenzaal, waar zo'n 50 baby's verzorgd worden. Toen Beatrix wegging, was zy getooid met drie slingers van witte-Jasmynbloe- men De kinderen juichten en riepen „arriverrierci". 's Middags maakte de Kroonprin ses een boottocht naar het eiland Elephanta in de baai van Bombay. Het eiland is ongeveer acht kilometer van Bombay verwyderd. zy en haar gevolg beklommen een rots van 150 meter hoogte, langs uitgehouwen tre den Men bezocht op het eiland de Olifantengrot", waar overblyfselen yn van prachtige Hindoese muur- sculpturen uit de zevenue eeuw. De thee gebruikte de Prinses met 12 Indiase jongelui die haar verge zelden. Op de terugtocht, gemaakt in een motorboot van de Indiase Ma rine filmde de Prinses de zonsonder gang boven Bombay. Gisteravond ontmoette de Prinses een 80-tal Nederlanders op een recep tie in het Nederlandse consulaat-ge neraal. Onder hen is de bemanning va:, een zandzuiger van de Holland se Aani.cmeing Maatschappy, die ln de baal van Bombay werkzaam is. Besmette zending achterhaald Gisteren vond een uitgebreid on- derzoek plaats naar het al dan niet radioactief besmet zyn van een aan tal instrumenten, dat door de Uni versiteit in Groningen was terugge zonden naar een fabriek in Duits land. De hele zending instrumenten was gezonden naar een expediteur te Venlo, die voor verdere doorzen ding zou zorgdragen. Toen de in strumenten vanuit Groningen ver zonden waren, bemerkte men aan de Universiteit dat de man, die met de instrumenten doende was geweest, radioactief besmet bleek te zyn. On- middeliyk werd toen allee ln hel werk gesteld om de onderweg zynde instrumenten te achterhalen. Men hield er nameiyk rekening mee dal deze Instrumenten wel eens radioac tief besmet zouden kunnen zyn en men wilde koste wat kost ongelukken trachten te voorkomen. Gelukkig werd de zending nog aangetroffen by de Venlose expediteur. De BB. in Venlo stelde met behulp van de voorhanden zynde meetapparatuur een onderzoek in en concludeerde dat de instrumenten inderdaad ra dioactief besmet waren. Alle perso nen. die in aanraking waren geweest met de zending, werden geneeskun dig onderzocht, doch gelukkig bleek dat niemand ook maar in enige mate nadelige gevolgen had ondervonden. Aan het onderzoek werd ook deel genomen namens de Keuringsdienst voor Waren en de Inspectie voor de Volksgezondheid. Gisteravond laat werd de gehele zending nog veilig ingepakt en naar Groningen terug gezonden. Daar zullen de instrumen ten worden ontsmet, in plastic ge wikkeld en vervolgens opnieuw wor den «ezonden naar de fabriek ln Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7