DE LEIDS VERKEER KNOOP IN LEIDEN HEEFT THANS ZEVEN HERVORMDE KERKEN Koningskerk in gebruik genomen Er komen in de toekomst nog twee kerken bij griep..... grig helpen sneller en beter dan ooit Ir. Terwen aanvaardde AMani buitengewoon lectoraat Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 november 1961 Tweede blad no. 30801 Leidsche Spaarbank In de maand oktober werd er bi) de Leidsche Spaarbank f. 2.335.874,27 in gelegd en terugbetaald, f 2.228.544.59. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 581 en het aantal afbetaalde boekjes 287. Op 6 300 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f. 167.764— bijgeschreven Er werden 1 188 spaarbusjes ter lediging aangeboden met. een geza menlijke inhoud van f 36.243.69 Het tegoed der 52.114 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 49 688.963.40 Bejaardensoos in Leidse Volkshuis Ook in het Leidse Volkshuis kun nen in het vervolg de bejaarden te recht om een kaartje te leggen te schaken, te dammen, te lezen, of ge woon om wat met elkaar te praten. De nieuwe Bejaardensociëteit is maandagmiddag gestart. In het ver volg is de Bejaardensociëteit geopend op maandagmiddag van 2 tot 5 uur en op woensdagochtend van 10 tot 12 uur. Eervolle benoeming prof. dr. R. A. J. v. Lier De Academia Colombians de His- toria te BogotA (Columbia» benoem de enige vooraanstaande Nederlan ders tot buitenlandse corresponde rende leden oa.: prof. dr. H. A. J. van Lier. hoogleraar in de sociologie en cultuurkunde van Suriname en de Nederlandse Antillen te Leiden en in de empirische sociologie en sociografie der niet-westerse gebieden te Wage- nmgen Philips voor huisvrouwen Vele leden van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen hebben zich gistermiddag de moeite getroost door het zand van het opengebroken deel van het Le vendaal te zeulen om het gebouw „De Hoeksteen" te bereiken. In dat. ge bouwtje werden de dames uitvoerig voorgelicht over allerlei huishoude lijke elektrisohe apparaten, die Phi lips de laatete jaren op de Neder landse h uishoudmarkt. brengt. Zo leerden de dames war. zij alllemaal kunnen doen met elektrische koffie molens. droog- en stoomstrijkijzers en met al die apparaten die het leven van de huisvrouw anno 1962 kunnen veraangenamen. HET Advertentie EEN UNIEK ETENTJE In de tot Bar en Restau rant omgebouwde gevan genis van het OUDE KONINGSHUIS te Sas- senheim. wordt U een kos telijk „GALGEMAAL" ge serveerd A f 5.50 p. p Piep kuiken a f 3.75. Kinder diner A f3.25. Maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag tot 2 uur 's nachts geopend. Woensdags gesloten OUDE KONINGSHUYS Telefoon 8240. Voor hervormd Leiden was het gisteren een blijde dag. Na jaren van plannen maken en maanden van bouwen kon gister avond de nieuwe in Noord gebouwde Koningskerk officieel in gebruik worden genomen. Het is de tweede de Maranatha-kerk werd in 1955 gebouwd na de laatste wereldoorlog gebouwde kerk. Er zullen nog twee kerken volgen: de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. waarvan de aanbesteding begin volgend jaar zal plaatsvinden, en een kerk in het zich sterk uitbreidende Zuid- West. geest van Jezus Christus te onder kennen valt. Overdracht kerk Na deze woorden van gelukwens droeg de heer Van der Kwaak de kerk over aan de consulent van de Marewyk, dr. P. L. Schoonheim. die haar aanvaardde in de vaste hoop. dat de Koning der Kerk, Jezus Christus, door Zijn Woord en Geest de harten regere van hen, die in deze kerk luisteren, zingen en bidden. Onder het aanhalen van een bijbel tekst boden achtereenvolgens een ouderling, kinderen, diakenen en twee catechisanten een kanselbijbel, doopbekken, avondmaalsbeker -schaal en het kerkboek aan. Onder de velen, die gisteravond de in flootlight geplaatste en daar door zo goed tot haar recht komen de Konimgskerk geheel vulden, waren o.m. wethouder P. S. Harm- sen en de gemeentesecretaris, mr. J. Bool, die het gemeentebestuur vertegenwoordigden, ds. D. J. Vos- sers, die deze avond namens het moderamen van de Classicale Ver gadering aanwezig was, ds. H. J. xhm Achterberg, praeses van de Centrale kerkeraad, een vertegen woordiger van de Prow Kerkver gadering en voorts enkele hervorm de predikanten, afgevaardigden van wijkkerkeraden en talrijke ambts dragers uit andere kerken. De voorzitter van het College van Kerkvoogden, de heer D. van der Kwaak, heette hen allen welkom en dankte het gemeentebestuur voor de gastvrijheid, welke men zovele jaren 's zondags genoot in de Dr. Van Voort hu v sen schoolvan welke school deze avond ook het hoofd, de heer M. G. H. den Haan aanwezig was. Bij zondere waardering had de heer Van der Kwaak voor de wijze, waarop de architecten, de heren Hamerpegt en De Gruyter hun opdracht hebben uit gevoerd. Wij hebben, aldus spreker, vertrouwen in uw werk gehad, het geen ook duidelijk blijkt in de U ge geven opdracht voor een ontwerp van de Vredeskerk. Ook voor alle anderen bij deze bouw betrokken personen, o w. de aannemers, gebr. Den Ouden, had spreker een hartelijk dankwoord De heer Van der Kwaak, die erop wees. dat deze kerk staat temidden van een omgeving van vernuft en techniek: telefooncentrale, het kop pelstation van de Elektr. Maatschap pij Zuid-Holland en een kolossale gashouder, zag daarin een symbool. Moge ook in deze kerk een voedings bron en bundeling van krachten wor den gevonden Zet uw netten uit. Klokgelui uit de toren kondigde hierna de aanvang van de eredienst aan Tijdens deze dienst sprak dr. Schoonheim over „Zet uw netten uit om te vissen", een woord uit het Lucasevangelie, dat ook in een draad plastiek symbolisch is uitgebeeld op de aandachtswand van de nieuwe Koningskerk. Bij de ontvouwing van dit tekstwoord wees spreker hen naar Jezus Christus, de grote Visser der mensen, die strijd en risico's heeft aanvaard. HU heeft zich be wust begeven in de mazen van het net en is de weg van de kruisdood gegaan, waarop ZUn opstanding is gevolgd. Tenslotte wees spreker erop, dat er ook voor weerbarstige zon daars, die de mazen van het net wil len ontglippen, een God van genade is. De samenzang werd deze avond op het harmonium begeleid door mevr. P. C. van der WerfBorn, die daar bij versterking had ontvangen van een koperkwartet van „Concordia". Tijdsen orgelspel en gesproken woord bleek de goede akoestiek van het kerkgebouw. Meer licht Hoewel de schijnwerpers gisteravond de volslagen duisternis rond het kerkgebouw markeerden, zal met het oog op avonddiensten nu ook spoe dig moeten worden voorzieO in het aanbrengen van een goede st*aatver- lichting. AKKERTJES LmUSJ Kerkelijk Leven Oosterse ritus gaat een blok vormen De patriarchen en bisschoppen van de Oosterse ritus hebben beslo- Kerkeil oon stadsrand ten z'ch aaneen te sluiten en een conferentie van de Oosterse Kerk te stichten met als voorzitter de Maro nitische patriarch van Antiochie, mgr. Meouchi. Ds. Vo6sers, die de gelukwensen van de Classicale Vergadering overbracht, was zeer verheugd over deze bouw. Aan kathedralen, aldus spreker, heb ben wU in Leiden geen gebrek, doch vooral zoals deze Koningskerk aan kerken aan de stadsrand. In zijn woord van gelukwens richtte ds. Vos- sers zich in het byzonder tot de ker keraad van de Marewijk. een mis deelde onder de wykgemeenten, die het lange tjjd aan de Stille Ryn moest stellen met enkele tientallen meters grond en nu deze kerk met bijgebouwen als wijkcentrum krygt toegewezen. Sieraad voor gemeente Da. Van Achterberg, die sprak na mens de Centrale kerkeraad, was van oordeel, dat in Leiden, na de bouw van de Marekerk, niet meer zulk een mooie hervormde wljkkerk, met de nadruk op wRk men heeft er thans ïeven was gebouwd. Dit is in één woord af! Het gebouw is niet alleen een sieraad voor de kerkvoogdij, die de kerk liet bouwen, doch voor de ganse hervormde gemeente. Spreker voegde hieraan echter toe, dat een kerk byzonder mooi van bouw kan zyn, doch dat zy toch in de allereerste plaats vraagt om brui send leven der gemeente, waarin de Aangesloten by de conferentie van bisschoppen van het nabye Oos ten zyn de patriarchen en bisschop pen van de Maronieten, de Melchie- len, de Syriërs, de Chaldeeën, de Armeniërs en de Kopten. Ter bevordering van hun samen werking met het oog op.de werk zaamheden in het concilie zyn de Oosterse bisschoppen overgegaan tot het oprichten van een centrale commissie, bestaande uit twee bis- cshoppen van elke ritus. Deze com missie zal voor alles moeten nagaan welke de problemen van de oosterse kerken zyn om daarna de vraag stukken aan de patriarchen voor te leggen. Deze zullen dan beslissen welke onderwerpen nader bestudeerd zullen worden. De centrale commissie heeft dus nadrukkelijk een zuiver consultatief karakter. Een enkel moeilyk vraagstuk waar mee de kerken in het Oosten te kam pen hebben, is reeds bij de stichting van deze conferentie tot uitdruk king gekomen. Toen kon na de ope ning van het concilie de lysten voor de kandidaten moesten worden opge steld. hebben de verschillende bis schoppen elkaar niet kunnen vin den en hebben de Middeneuropese In d« geschiedenis van de architectuur Ir. J. J. Terwen, benoemd tot bui tengewoon lector in de geschiedenis van de architectuur aan de Amster damse Universiteit, heeft in de aula van de Lutherse Kerk te Amsterdam zijn functie aanvaard met een open bare les. getiteld: „De invloed van Vincenzo Scamozzi op de Hollandse bouwkunst van de 17e eeuw". Ir. Terwen, die in 1949 zyn studie voor bouwkundig ingenieur en archi tect aan de Technische Hogeschool te Delft afsloot, aanvaardde, na enige jaren verbonden te zijn ge weest aan een bureau te Rotterdam, in 1953 een leeropdracht in de archi tectuurgeschiedenis aan de Leidse Universiteit, waar hy thans tevens de leiding heeft van de afdeling foto grafie van het Prentenkabinet. Men is het aldus ir. Terwen er wel over eens dat de bouwkunst van het Hollandse klassicisme niet in de eer ste plaats onder invloed van Palladio is tot stand gekomen. Tot nu toe had men echter geen andere naam kun nen noemen. Onderzoekt men de be langrijkste gebouwen uit de onder havige periode nauwkeurig en verge lijkt men de details en de ruimtelijke disposities met de in aanmerking komende architectuurtractaten. dan blijkt het dat Scamozzi. zowel naar de vorm als naar de geest, als voor naamste bron heeft gediend. tisschoppen een door de Melchitische bisschoppen opgestelde lyst aanvaard pn verwerkt. Dit verschijnsel van des integratie heeft de Oosterse concilie vaders zelf het meest getroffen. Zij zijn ervan overtuigd dat overdreven vedmenigvuldiging van jurisdicties over een betrekkelijk klein aantal gelovigen niet ten nutte van de kerk zelf of van de hereniging kan zijn. Dat byv. in Beiroet twaalf bisschop pen van verschillende riten zyn voor 200.000 gelovigen gaat hun te ver. Ook kampen alle kerken met een gemeenschappelijk gevaar: de Islam. NED. HERV. KERK Beroepen te Oudshoorn (toez H. A. van Bemmel te Leerbroek, die bedank te voor Boven-Hardlnxveld te Wa- geningen als studentenpredikant (vac. dr. P. L. Schram) F. N. M. Nijssen te Goes te Tletjerk (toez.) J. H. de Vree te Hoogmade te Vlaardingen (toez.) J. Kooien te Reeuwijk. Aangenomen naar Goenga (toez.) Th. S. Hoetsma te Wijnjeterp naar Nijmegen (vac. J. Sprey) (toez.) H. Altena te Apeldoorn naar Garder «toez.) (nadere beslissing) A. Muilwijk te Randwijk naar Oost en West Souburg (vac. TJ. M. Haltjema) W. den Toom te Veenwouden. Bedankt voor de benoeming tot bij stand ln het pastoraat te Zaandam A J. Kret, leraar godsdienstonderwijs Chr. VHMO te Lelden. voor Reltsum (toez.) G. J. Hlntzbergen te Zwijn- drecht. GEREF. KERKEN Tweetal te Gronlngen-Zuld (4de pred. pl.) G. Veeneman te Amersfoort en P C. de Vries te 's-Gravenhage- Loosdulnen. Beroepen te Haarlem-Zuid (vac C. Goeman) W. van Wijk te Hoogvliet te Spijk (Gron.) J. A. Kwast te Rui- nerwol'J-Koekange te Marken G. W. J. Van Bleek te Woubrugge te Oosterwolde (Fr.) J. Tevel te Zwaag- westeinde te Slbculo J. Baaljens. kand. te Goes. Aaneenomen de benoeming tot zie kenhuispredikant van het Academisch Ziekenhuis van de VD te Amsterdam ds. J. van Buuren te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Arnhem N. de Jong te Katwijk aan Zee. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Vineland (Ontario, Canada) A. Vergunst te Rotterdam- Centrum. Engels schip peilt 11.200 ni. Ten oosten van de Phillppijnen heeft het Engelse schip voor diepzee- onderzoek „Cook" een trog van 11 200 meter diepte ontdekt, de grootste diepte die ooit in een oceaan is waar genomen, aldus de admiraliteit in Londen. Openlucht-bazaar van Roode Kruis Zaterdag a.s. zal op de Nieuwe Ryn een marktkraampje staan van het Rode Kruis-Welfarewerk. theebladen baby-kleertjes, tafellakens ed, die' gemaakt zyn door thuisliggende cronisch zieken, zullen worden ver kocht. De opbrengst is bestemd voor het Rode Kruis. SCAPNIO-BALLET DANST VOOR JEUGD. Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie geeft het Scapino-hallet zaterdagmiddag 17 november in de Stadsgehoorzaal een uitvoering. Op he, programma staan o.a. een mode show en tv.ee fragmenten uit „De schone slaapster" op muziek van P. I. Tsjaikowski. Wiesje Backer (Sca- pino) zal de diverse dansen bij de jeugd inleiden. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70.— en flOO Of f300 en f400.—. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marjolein Jeannette. d. v. J J de Geus en M G. te Wechel; Charles Christian Andrles Matheus, z. v C G Heeren en E. C. J. M. Torcque; There- sla Catharlna Maria, d v. T W van Haestregt en M. J A. van Klink, Dirk Jan. z. v. H. G. Collin en D. P Vla- scher; Wilhelmus Johannes Maria z v W. D. A. Strijk en E J. M. Koster;' Lena. d. v J Oosterhof en C Crlspijn Mlchaël Mario, z v E de Heer en J B. M Hazenberg; Edward, z v A Wlgbers en J v. d. Bosch; Geertrui, d v. B. Velthuyzen en J Wasslnk; Cor nells. z. v. J w. van Krutstum en A. Hogewonlng; Richard, z. v. J j Ver meulen en C. Hofsteden; Theodorus Anthonlus. z. v. J. L. van Hameren en A. C. Verhaar; Leontlne Petra, d v M L. de Haas en A, M. Engelfriet; EU- sabeth Paulina Cornelia, d. v VV A A Rulterman en P. M. Wassenaar. GETROUWD J. A. M. Rosdorff en O. Kantebeen. OVERLEDEN P G de Jongh, 82 1 man; F. E. Selb. 61 J.. echtgen. v. W. Velberg C S Blonk. 81 J.. man: J Bink 72 I man; W. F. van Soest. 62 J.. man 19p verkeerssituatie w in Leiden in de na-oorlogse jaren bedroevend fSpfcf geworden. Dat heeft niet in de eerste plaats aan de gemeentelijke heid gelegen. Er waren onvoldoende middelen om meer dan nood- isingen tot stand te brengen, en zelfs die moesten soms achterwege Maar van tijd tot tijd lijkt het er toch wel heel veel op, of het entebestuur in het geheel geen aandacht heeft voor de moeilijkheden. :1gïef i« verheugend, dat de Haarlemmerstraat is bevrijd van tram en fk.fnrails en wordt gereconstrueerd. Dit brengt voor het verkeer wel ,e fa moeilijkheden mee, maar dat is onvermijdelijk. Wij hadden mogen 5alMachten, dat het gemeentebestuur begrip zou tonen voor deze moei- l-jfcedeH, en voor zover er niets te doen zou zijn om ze te ondervangen, «4 a*les zou nalaten wat extra problemen kon opwerpen. Maar neen, niflfrf)Vtijd dat deze verkeersader is afgesloten, heeft men het nodig r^ordmld ook het Steenschuur af te sluiten, en de Aalmarkt te gaan fu£raten. En dezer dagen deed de BB er nog eens een schepje op door Rijn in de avonduren een tijdlang af te sluiten voor een oefening, deze parallel-route voor de Haarlemmerstraat onbruikbaar spèeuolp van een en ander is, dat de files voor de verkeerslichten bij 0 Kort Rapenburg monstrueuze afmetingen aannemen. Soms reiken 09<wn de ene kant tot op het Levendaal en aan de andere zijde tot op 131Stationsplein Mlen bijkomend gevolg ivas, dat er van de dienstregeling van de bussen fimaal niets meer terecht komt. Het is de laatste dagen geen uitzon- ienüng, wanneer men een half uur op een stadsbus moest wachten en m] eens een half uur rijdt over een traject, dat in diezelfde tijd royaal uppcn zou kunnen worden. het al beslist noodzakelijk ivas dat deze werken allemaal tegelijk 19wen uitgevoerd hetgeen ons bijzonder onwaarschijnlijk voorkomt m%in zou het toch in ieder geval op de weg van het gemeentebestuur N?0en hebben, daarover een duidelijke verklaring te geven, zodat de Webruikers niet nodeloos geïrriteerd worden. Een geïrriteerde weg- -pvifrer is een bijzonder gevaarlijk iemand, beslist gevaarlijker dan die wel eens vergeet richting aan te geven of iemand die zonder amtorlichtje door de helder verlichte stad rijdt. is vurig te hopen, dat men in de toekomst dergelijke cumulaties van I7fa verkeersmoeilijkheden weet te vermijden. Want wanneer men geen 18it slaat op dergelijke zaken, dan loopt het verkeer in Leiden volkomen *gl in de tijd, dat de Breestraat aan de beurt komt om grondig onder mi dien te worden genomen. st°figaande foto's tonen boven een autofile in de Breestraat, daaronder pa 'Opgebroken Haarlemmerstraat en beneden links het Steenschuur en de Aalmarkt. Foto's L.D.-Holvast).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3