.Welk effect heeft Cuba op de Amerikaanse verkiezingen Meer medezeggenschap van werknemers bepleit MEENKS Verzekeringen voor zaken Politieke commissie aanvaardt plan voor einde kernproeven Kan Republikeinse partij zich van de slag herstellen N. V. V. wacht nog niet geven eigen oordeel „Seven Seasbrengt duizend militairen meer dan vlot thuis t h Voelt u zich rtfët'lekke* In rapport N.V.V.-studiecommissie Drie jaar m.a. geëist tegen ruitentikker Eerste contingent uit Nieuw-Guinea VERKEERSBRIGADIERTJE DOOR BUS AANGEREDEN LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 (Van onze correspondent in Washington) Toen het op zondag 28 oktober duidelijk werd, dat Kennedy de krachtmeting met Moskou had gewonnen, zag het er voor de Republikeinen wat de interne politiek betreft somber uit. Zij moesten vrezen, dat het Amerikaanse publiek zozeer onder de indruk gekomen zou zijn van Kennedy's leiderschap, dat het hem nu ook alle steun in het Congres wil geven, die hij nodig zei te hebben. Toch is de uitslag van de verkiezingen van 6 november nog heel onzeker. Castro's recalcitrante houding maakt Kennedy's overwinning althans voor het niet ingewijde publiek minder overtuigend en de Republikeinen, die de president tijdens de crisis niet te zeer zijn afgevallen, proberen thans weer om het verloren gebied terug te winnen. Zij doen dat voornamelijk door erop te wijzen, dat Kennedy hun inziens niet stevig genoeg optreedt tegen Castro en op weg is diens positie in Cuba min of meer te garan deren. Canipagnevuur niet gemakkelijk aan te steken persconferentie had hij, zonder de fatsoenperken te buiten te gaan. kunnen gebruiken om aan te tonen waar hij naar had gestreefd en wat hij had bereikt. Het grote publiek beseft nog te weinig, dat de president van Ame rika misschien een veel groter succes heeft behaald dan alleen de bezwe ring van het gevaar dat Cuba ging betekenen. De week van 21 tot 28 oktober kan als alles goed gaat een keerpunt betekenen in de inter nationale politiek, in de krachtsver houdingen in de wereld. Dat Hjkt haast te mooi om te geloven, maar de kansen daarop zijn althans ge schapen. Indien Kennedy die kansen weet uit te buiten, zal h(J zijn volk en de wereld nog een veel groter dienst hebben bewezen, dan men op dit moment beseft. En, mochten de pre sident en zUn partij morgen nog niet ten volle profiteren van wat zich in oktober heeft voltrokken, dan zul len zy stellig op later datum de vruchten kunnen plukken van deze kritieke periode. Zelfs de rechters in Italië gaan in staking In Italië zyn gisteren ruim twee miljoen landarbeiders voor een et3maal in staking gegaan. Zij Jiveren voor een nieuwe landbouw politiek en zij willen dezelfde so ciale voorzieningen als de industrie- arbeiders. Als deze actie niet helpt, volgt op 16 en 17 november een sta king van twee dagen. Intussen heb ben ook het ziekenhuisperso neel, de vroedvrouwen en de apo thekers het werk neergelegd en wel voor vijf dagen. Ook zij wensen ver- betering van hun positie. Tenslotte hebben de rechters voor het eerst in de geschiedenis van Italië besloten, te staken, zy willen dit op 28, 29 en 30 november doen, omdat zy vinden dat de staat hen, in vergelijking met andere ambtena ren, stiefvaderlijk heeft bedeeld. Advertentie Vlak na de crlsLs verscheen er In de Washington Post een prachtige politieke prent van Ilerblock. Het onderschrift daarvan luidde: „Waar was ik ook weer?" en de prent stel de voor een figuur die de personifi catie was van de binnenlandse poli tiek. druk bezig een houtvuur aan te steken waarboven een pot hing met de letters ,.campagne-1962". Dat aansteken van het vuur leek niet ge makkelijk. Men zag boven dit tafe reel een donkere wolk wegtrekken, die de Cubaanse crisis voorstelde en zowel de aansteker als het hout voor het vuur waren kletsnat gewor den door de bui, die nog maar juist was overgedreven. Evenals in 1956, tijdens de crises van Hongarije en Suez, heeft men ln Amerika de verkiezingen tijdelijk vergeten Nu moest men er zich in een paar dagen weer op instellen. Velen vragen zich af wat het effect zal zijn van de deining, die onmid dellijk aan deze verkiezingen vooraf is gegaan. Ik geloof dat men wel kan zeggen dat de geestelijke bovenlaag van het Amerikaanse publiek zeer onder de indruk is gekomen van de kracht en tevens van de koelheid en be heersing, die Kennedy in de jongste crisis heeft getoond. Maar de vraag blijft: wat voor indruk heeft het grote publiek? De Republikeinen proberen na tuurlijk zoveel mogelijk te voorko men, dat Kennedy en zyn Democra ten in de binnenlandse politiek pro fijt hebben van het internationale succes, dat de president Juist heeft geboekt. Hun tegenactie heeft diver se aspecten: De Republikeinen wyzen erop dat diverse van hun leiders veel vroe ger dan Kennedy hebben gewaar schuwd tegen raketbases, die de Sowjet-Unie aan het bouwen was; Zij noemen Kennedy's actie niet al leen te laat, maar bovendien niet effectief, omdat hij met Chroesjtsjow overeen is gekomen dat geen invasie tegen Cuba op touw zal worden gezet. Dit laatste argument heeft wel een kans bij het grote publiek in Amerika. Het is typerend voor de Amerikanen, dat zij voor radicale beslissingen voelen. Zelfs de tandart sen schijnen meer geniegd tot trek ken dan tot eindeloos repareren in dit land. „Let's do something about it" Is een typisch Amerikaanse kreet, wanneer er iets niet in orde is en men houdt niet van halve maatre gelen. Aantijgingen waren onjuist Wat de Republikeinse aantijgin- r betreft, moet echter het volgen- worden opgemerkt: ook de re- jn. hoest sriep. diarrnee, innuenz. etuis met 6 poeders maar ook der prysverhogmg. Vraag uw drog rtsipeic (me moeders maar ook in EK rs). zonder prysveThoging. Vraag Ttw drogist. MEENKS POEQ^S helpen! Er zijn Mecnk's Poeders hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep. a^wrThee. influenza, rheumatick, koortsipeid bij gevatte kou, periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar in etui* met 6 poeder* maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis A 6 poeders), zonder prysverhoging. Vraag uw drogist. MEENK S POEDERS helpen! Er zgn, Mari pui Vcrkmgbaari i£r t>ok in TlHEEK gering had reeds geruime tyd in lichtingen ontvangen over raketba- res, die gebouwd zouden worden. Maar die informaties kwamen meest van Cubaanse vluchtelingen en hun verklaringen bleken niet altyd be trouwbaar. Verkenning uit de lucht was in de maand september erg moeiiyk, omdat er meer bewolking was dan doorgaans boven Cuba het geval is. Zodra echter Kennedy en de zijnen absoluut zeker waren, dat de Russen wapens in Cuba opstelden, die veel machtiger waren dan zui ver vooi de verdediging van het land waren vereist, besloot de regering tot tegenactie. Dat besluit werd snel ge nomen en de actie was voortreffe- ïyk gecoördineerd. En wat de tweede aantijging be treft: Kennedy wenst terug te keren tot de toestand zoals die voor de crisis bestond. Dat wil zeggen, geen Invasie van Cuba zolang het weste lijk halfrond niet bedreigd wordt door Cubaanse aanvalswapenen of door infiltratie en revolutie, die van uit Cuba worden bevorderd. Castro kan in het beste geval dus een ze kere Amerikaanse garantie krygen, maar alleen Indien hy zich in de toekomst gedraagt volgens de spelre gels waarmee men het ook in de Or ganisatie van Amerikaanse Staten eens is. Voor Kennedy is het natuuriyk heel moeiiyk om al te duideiyk zijn succes uit te buiten in de laatste dagen voor de verkiezingen. HU heeft zijn persconferentie van 1 novem ber moeten uitstellen, omdat de si tuatie, door Castro's recalcitrante houding, nog te onzeker was. Die Advertentie PLANTEN Mi'iiili Sa MARGARINE Weer Amerikanen in Zuid-Vietnam gedood Communistische rebellen in Zuid- Vietnam hebben hun aanvallen op Amerikanen, die de Zuidvietnamese regeringstroepen assisteren, verveel voudigd. zo werd gisteren in welin gelichte kringen in Saigon ver klaard Vier Amerikanen sneuvelden in de afgelopen drie dagen waardoor ln het afgelopen Jaar het dodency- fer onder hen tot 37 is gestegen. MIILUIJ N.V, LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ NILLMIJ - VGRAVENHAGE (Van onze Amsterdamse correspondent) Aan de werknemers dient een verdergaande medezeggenschap op het niveau van de onderneming toe te komen dan waarover zij thans beschikken, Zij dienen hun stem te kunnen laten horen bij de benoeming van de ondernemingsleiding. Zij moeten het recht van enquête krijgen zoals thans alleen de aandeel houders hebben. Zij zullen de mogelijkheid van beroep moeten hebben ter bescherming van de belangen, die voor hen bij bepaalde beslissingen van de onder nemingsleiding zijn betrokken. Dit is de kem van een rapport, voor de ontplooiing van zyn be- dat een studiecommissie uit het NVV staansmogelijkheid in belangrijke dezer dagen onder de titel „mede zeggenschap van de werknemers in de onderneming" heeft uitgebracht. Het betreft hier slechts een deel van de studie-opdracht, die de com missie heeft gekregen en die luidde: het onderzoeken van de wenselyk- heid van een herziening van de rechtsvorm en de bestuursinrichting van de onderneming. Het rapport, dat thans is gereedgekomen, beperkt zich tot de vraag in welke mate en op welke wyze aan de werknemers zelf van de onderneming een verder gaande invloed op het ondernemings beleid behoort te worden verzekerd dan zy tot dusver daarop kunnen uitoefenen. Buiten leiding Het verbondsbestuur van het NVV onthoudt zich op het ogenblik van een uitspraak over de conclusies, waartoe de commissie in haar rap port is gekomen. Het laat het rap port geheel voor rekening van de studiecommissie en zal met het eigen oordeel wachten tot de totale studie opdracht gereed is. De commissie zal nog nader rap porteren over de vraag naar de wen selijkheid van het opnemen van werknemersvertegenwoordigers in het bestuursorgaan van de naamloze ven nootschap. In het verschenen rap port is deze vraag niet geheel be handeld. De commissie heeft in het raam van de probleemstelling van het rapport slechts onderzocht of de ze voorziening een bevredigend en afdoend middel vormt om aan de werknemers zelf enige invloed op het ondernemingsbeleid te verschaffen. De commissie meent, dat dit niet het geval is. Zy wyst daarbij in het byzonder op de grote afstand, die als regel tussen de werknemers en hun vertegenwoordigers in het be stuur van de vennootschap zal be staan. Belangen De commissie stelt, dat de werkne mer voor het behoud en vooral ook „Nazi-internationale" De voorzitter van de Europese af deling van de Joodse Wereldraad (World Jewish Congr.), dr. S. J.Roth, heeft op een vergadering van zyn organisatie in Glasgow nog tens de aandacht gevraagd voor het fascisme en nazisme als internationaal pro bleem. Volgens de inlichtingen van |de Westduitse regering bestaan er 450 nazi-groeperingen over de gehe- 'le wereld die in contact staan met (overblijfselen van de nazi-beweging ln Duitsland, zei hij. Hij wees op de mogelijkheid, dat deze groeperin gen eer, nazistische internationale gaan vormen en zei: „Het is niet voldoende de nazistisch-fascistische bewegingen of de rassehaat in het •lgemeen te bestrijden of als afzon derlijke nationale problemen. Het is oen internationaal probleem". De politieke commissie uit de Alge mene Vergadering van de VN heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om een over eenkomst tot verbod van alle kern proeven in de atmosfeer, de ruimte en onderwater vanaf 1 januari, gekop peld aan een interim-uitstel van de ondergrondse proeven van diezelfde datum af. De resolutie werd aan vaard met 81 stemmen voor, geen tegen en 25 onthoudingen. In de resolutie worden alle kern proeven veroordeeld en wordt, on danks Britse en Amerikaanse tegen stand, gevraagd om onmiddeliyke stopzetting, in elk geval niet later dan 1 januari, van alle proeven. Op Brits-Amerikaans aandringen ging de commissie ermee akkoord haar aanbeveling voor een uitstel van ondergrondse proeven afhankeiyk te stellen van „voldoende garanties voor een doeltreffende opsporing en in spectie van seismische gegevens door een internationale wetensohappeiyke commissie". Een Brits-Amerikaans voorstel de driemogendhedenconferentie ln Ge- nève te verzoeken om een verdrag, waarby kernproeven, waar dan ook, voor altijd worden verboden, met als controle daarop een doeltreffen de en onmiddellijke inspectie, werd met vyftig tegen twaalf stemmen en tweeenveertig onthoudingen, aan vaard. De Sowjet-Uni® en Mali stem de hiertegen. Ondanks aandringen van de neu trale landen weigerden Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten hun voorstel terug te nemen. Zy gingen er wel mee akkoord een paragraaf, waarin gevraagd werd om een gedeel telijk verbod van proeven in de at mosfeer, in de ruimte en onder water, dat reeds in de resolutie van de neu trale landen opgenomen was in te trekken. Het Sowjetrusslsche blok stemde tegen het verzoek om een ge deeltelijk verbod van kemproeven met uitstel van ondergrondse proe ven. De Sowjetrusslsche afgevaardig de, Zorin, zei dat, het een weg open liet voor de Verenigde Staten en En geland om na een zekere periode hun proeven te hervatten. Hy hernieuwde de Russische eis om een onvoorwaar- deiyk verbod. De Verenigde Staten en Groot- Brittannlë, die zich bij de stemming over de gehele resolutie onthielden, stemden tegen de paragraaf waarin gevraagd werd om een verbod op alle proeven zy beschouwden dit als een nieuw moratorium zonder controle. In de door zevenendertig neutralis- tische landen Ingediende resolutie werd voorts de achttienlandencon- ferentie die op 12 november in Ge- nève byenkomt, verzocht vóór 10 de cember aan de Algemene Vergade ring verslag te doen over de bereikte resultaten. mate afhankeiyk Is van het econo misch beleid van de ondernemings leiding. Daarnaast heeft hy nog an dere belangen zoals b.v. de omstan digheden, waaronder hy zyn arbeid moet verrichten, de gevolgen van de invoering van een nieuwe produktie- methode, de vervaardiging van een nieuw produkt enz. Omdat het hier meestal gaat om belangen van de werknemer, die nauw aan zyn persoon zyn gebon den, meent de commissie, dat het van byzondere waarde zou zyn de werknemers zelf voor de behartiging van die belangen verantwoordelyk- heid te laten dragen. De commissie zegt voorts, dat in houd en reikwydte van de medezeg genschap van de werknemers bepaald dienen te worden door het in hun eigen kring aanwezige vermogen om aan die medezeggenschap een reële betekenis te geven en de daarmee verbonden mede-verantwoordeiyk- heid te dragen. Met name de vor ming van het financiële en economi sche beleid dwingt tot terughoudend heid, aldus het rapport In vloed De huidige wyze van benoeming van de ondernemingsleiding waarin alleen de factor kapitaal een rol is toebedeeld biedt volgens de commis sie geen waarborg, dat by die benoe ming ook voldoende aandacht wordt geschonken aan kwaliteiten en eigen schappen van de ondernemingslei ding, die Juist voor de werknemers van belang zyn. De werknemers moe ten daarom by deze benoemingen hun stem kunnen laten horen, waar by aan de ondernemingsraad het recht van advies over de samenstel ling van de ondernemingsleiding zou kunnen worden gegeven. Daarnaast wil de commissie een externe toetsing van het onderne mingsbeleid In dit verband onder streept zy de betekenis, welke een grotere openbaarheid van het onder nemingsbeleid ook voor de werkne mers heeft. Zo'n grotere openbaar heid zal ook de noodzakeiyke grond slag kunnen leveren voor een mee denken met en een adviseren aan de directie door de werknemers van het bedryf. Een verscherping van de voorschriften inzake de jaarverslag- geving, een uitbreiding van de pu- blika-tieplicht tot de grotere besloten nv's en de instelling van een ven nootschapskamer acht de commissie ter verkryging van de grotere open baarheid noodzakeiyk. Enquete Het recht va-n enquête wil de com missie toekennen aan de onderne mingsraad. die over de hantering daarvan steeds by de vakorganisa tie? te rade moet gaan. Een deel van de commissie acht het gewenst het enquêterecht ook aan vakorganisaties toe te kennen. De beoordeling van een verzoek tot het doen houden van een enquête wil de commissie aan de in te stellen vennootschapskamer opgedragen zien. Om de werknemers te beschermen tegen een onredeiyke verwaarlozing van belangen, die uit bepaalde be slissingen van de ondernemingslei ding kan voortvloeien, wil de com missie het recht van beroep bij een buiten de onderneming staande in stantie. die moet beoordelen of in Verplichtingen Tenslotte wordt een verruiming van de bevoegdheden van de onder nemingsraad bepleit Voor een rege ling in de wet komen naar het oor deel van de commissie de volgende punten in aanmerking: 1. De verplichting vande onder nemingsleiding om met de onderne mingsraad overleg te plegen over een voorgenomen inkrimping van het personeelsbestand van enige omvang evenals over de voorgenomen toepas sing van een short-time-regeling. 2. De bevoegdheid van de onder nemingsraad te adviseren over de grote lijnen van het promotie- en aanstellingsbeleid. 1. De verplichting van de onder nemingsleiding om met de onderne mingsraad overleg te plegen over el ke voorgenomen beslissing, waardoor voor de ondernemers de omstandig heden, waaronder zij werken of de inhoud van die arbeid ingrijpend zui len worden gewyzigd. Voorts wil de commissie een wette lijke verplichting van de onderne mingsleiding om een vertegenwoor diging van de werknemers te horen alvorens tot de vaststelling van de jaarstukken over te gaan, alsmede over de te nemen beslissingen, waar tegen de mogeiykheid van beroep openstaat. Drie Jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest heeft de pro cureur-generaal by het Amsterdam se Gerechtshof gisteren geëist tegen een 30-jarige classificeerder uit de hoofdstad wegens drie inbraken in etalages by twee juweliers en een horlogezaak De rechtbank had hem veroordeeld tot één jaar en negen maanden met aftrek. Op de bekende wijze had verdachte met een steen de ruiten van twee etalages en een vitrine vernield en door de opening plateaus met gouden ringen en hor loges weggegritst. De verkoopwaar de van de totaleb uit droeg ruim acht mille. Verdachte, die al 20 vonnissen op zyn strafblad heeft staan, zeide, dat hij verslaafd was aan marihua na sigaretten en dat dit hem er toe gebracht had de inbraken te plegen. Hy kreeg de sigaretten van Surina- mers in ruil voor de gestolen ringen. Een van die Surinamers had hy op Er waren 30 kandidaten voor vredes-Nobelprijs Het bedrag, dat aan de Nobelprijs voor de vrede is verbonden (ongeveer 175.000 gulden) zal, nu het Noorse comité besloten heeft de prijs dit jaar niet ter beschikking te stellen (zoals gisteren in een deel van onze oplage gemeld) voor het volgend jaar worden gereserveerd. Er waren dit jaar ruim dertig kandidaten voor de prijs. Waarom de prijs niet is toege kend, heeft het comité niet bekend gemaakt. Het is de achttiende maal sinds 1901, het Jaar waarin de prijs voor het eerst werd uitgereikt, dat de prijs niet is toegekend. Het vorig jaar werd de prijs alsnog postuum toegekend aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammers- kjöld. dat de verslaving hem tot zyn In braken heeft gedreven antwoordde de medicus, dat hem dit heel waar- schijnlyk leek. Verdachte vertelde, dat hy nu van de verslaving af was. De procureur-generaal zeide, dat verdachte behoort tot de zeer ge- vaariyke etalagekrakers, een recidi- een foto by de politie herkend. Voor i vist, waarmede men bijzonder voor gouden ringen ter waarde van 2300 zlchtig moet zyn._Hy verwierp ver gulden vertelde verdachte 16 mari huana sigaretten te hebben gekregen en voor horloges ter waarde van 1600 gulden ontving hy vyf sigaretten plus 50 gulden. „Ze hebben u schan- deiyk afgezet", zo merkte de presi dent op. Op diens vraag aan de ze nuwarts. onder wiens behandeling verdachte staat, of het mogelyk ls, dachtes verweer. De verslaving kan volgens de procureur- generaal wel een rol gespeeld hebben. De raads man verzocht een jaar, waarvan één week voorwaardelyk, zonder aftrek van de negen maanden voorarrest, op te leggen, met daarbij psychia trisch toezicht. Het Hof zal op 19 no vember arrest wyzen. Van onze Rotterdamse correspondent Souvenirs! Kom nou, mij niet gezien. Ze hebben in Suez hun scheer- apparaat geruild voor een kameeltje en hun burgerpak voor een poef. Maar mij krijgen ze niet zo gek", zegt korporaal J. v. d. Velde uit Rotterdam. Hij kwam gisteren met 105b andere militairen bij de Lloydkade te Rotterdam aan met de „Seven Seas". Het eerste contingent militairen na de overdracht van Nieuw-Guinea, dat per schip arriveert. En voor een nuchterling als korporaal Van der Velde wil het heel wat zeggen, als hij ronduit beweert, dat hij een reusachtige reis heeft gehad en dat ze aan boord als vorsten geleefd hebben. werk op vrijwillige basis. Men en fotobedi De commanderend officier troe pen, luitenant-kolonel der huzaren C. A. Heshusius uit Amersfoort, had ons voordien al een indruk gegeven van deze reis, die niet voor niets een oorkonae voor het schip heeft opge leverd, waarby het bevorderd werd tot troepentransportschip eerste klas. De „Seven Seas" van de Europa-Ca- nadalyn vaart onder Duitse vlag. Het is een ex- vliegkampschip van de Amerikaanse marine, dat in char ter were genomen door de Kon. Rot- terdamsche Lloyd en de Holland- Amerika Lyn. De bemanning van t"4 koppen, twaarby drie dames) neeft de militairen een onvergetelijke reis bezorgd. De troepen, die dit voor jaar met „Zuiderkruis" en „Water man" naar Nieuw-Guinea vertrok ken, kwamen respectievelyk aan boord in Kaimana (2 oktober) Fak- Fak (3 oktober) en Sorong (4 okto ber). Op honderd man na, die tro- penzweren hadden opgelopen, was hun conditie uitstekend. Gisteren werd per ziekenwagen één man al- gevoerd, die een malaria- aanval achter de rug had en nog te zwak werd geacht om op eigen gelegen- neid naar huis terug te keren. In liulten De militairen hebben in hutten geslapen en de accommodatie was voortrefielyk, al bleek dit schip gebouwa voor de Noordatlantische route in de tropen wel byzonder warm te zyn. Maar er waren dou ches voldoende en van het zwembad werd druk gebruik gemaakt. De dorst van de troepen biykt uit de 500 va ten bier. die leeggedronken werden, plus dc 18.000 tinnetjes bier, die .soldaat' werden gemaakt, evenals de 30.000 tinnetjes, die van rege ringswege by de maaltijden werden verstrekt Slechts tydens de storm, die na- by Tunis het schip overviel, daalde het aantal gratis tinnetjes eensklaps met zestig procent. Na het zeer harteiyke afscheid in Nieuw-Guinea viel het verbiyf in Singapore tegen, daar dc autoriteiten ter plaatse het passagieren niet wen sten toe te staan en de militairen .een etmaal lang het uitzicht hadden derdaad van een onredelijke verwaar- 0p golfplaten. In DJiboeti op Frans lozing van werknemersbelangen spra- Somaliland evenwel was het leed door ■*- een byzonder hartelyke ontvangst rnel vergeten. De prefect had een reusachtige politiemacht op de been gebracht, maar kwam persooniyk zijn respect betuigen voor het keu rige gearag van de militairen, die zyn politie geen moment last had den gegeven. en richtte zelfs een fotobëdryf ln. waar in iedereen tegen kostprys zyn plaatje» kon laten ontwikkelen, af drukken en vergroten. In Suez werd het convooi gemist, waardooi men Iets later arriveerde dan hel schema aangaf. Het kon de «temming niet bederven. Terwyi kor poraal van der Velde naar zyn va der en moeder zwaaide, die hy a' gauw tussen de duizenden fami lieleden aan de kade had ontdekt, betrad luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake, chef van de gene rale staf, het spreekgestoelte om me de namens de minister van Defen sie de mannen welkom te heten. „Jullie hebt een moeiiyke taak goed vervuld en het vertrouwen niet be schaamd. Hard en doeltreffend werd ingegrepen, als het nodig was. Mild en begrijpend werd opgetreden als dat mogeiyk bleek. Het offer van hen, die het leven lieten, en uw in spanning is beslist niet vergeefs ge weest Het Nederlandse volk kan trots op u zyn. Goed gedaan, man nen". Na het Wilhelmus werd ogenblik- keiyk met de ontscheping begon nen, die in enkele uren werd vol tooid. Van de mannen van 41 Inf. Bat., 940 afd. Lua en 6 Inf. Bat., werden er 660 afgehaald door fami lieleden ln de loods Holland. Twin tig bussen vervoerden de rest. Demobilisatie Een kwart van de manschappen waarby onze korporaal demo biliseert meteen. By velen zullen de tamtams, de bogen, de pyien en de kleine prauwen, die in de leproze rie van Sorong werden gemaakt, biy- vende herinneringen zyn aan een tyd, die niet verloren ls geweest. Een tweede troepenschip, de „Wa terman". wordt op 27 november a s. verwacht met 850 man aan boord. Het is het laatste schip, dat met Nederlandse militairen aan boord Nieuw-Guinea heeft verlaten. De .Waterman" heeft overigens een zeer byzondere lading: een hoeveelheid orchideeër uit de voormalige Neder landse Cultuurtuin in Nieuw-Guinea een geschenk voor Koningin Juliana. Het Italiaanse schip „Fairsee" kwam gisteren ln Amsterdam aan met o.a. 150 Nederlanders, hoofdza- keiyk uit Australië, aan boord. Ook keerden enkele Nederlanders uit Nieuw-Guinea met het schip in ons land terug, zy waren in Singapore aan boord gegaan. Advertentie ke ls. Voor dit beroep moeten vol gens het rapport vatbaar zyn: be slissingen inzake uitbreiding, inkrim ping, verplaatsing, fusie of verkoop van de onderneming, het invoeren van geheel nieuwe werk- en produk- tiemethoden en het ter hand nemen van nieuwe artikelen, alsook de be slissingen inzake de samenstelling van de ondernemingsleiding. Op praktische gronden is de commissie van oordeel dat de werkingssfeer van deze voorziening voorshands zal moeten worden beperkt tot de groep v&n grote ondernemingen. Ontspanning Men heeft aan boord al het moge lijke gedaan om de militairen ont spanning te bezorgen. Film, cabaret (Van onze Haarlemse correspondent) Een Jeugdverkeersbrigadiertje is gisteren, toen hy op de Ryksstraat- weg in Haarlem een groep school kinderen hielp oversteken, aangere den door een autobus. Hy werd ern stig aan het hoofd gewond en is in het ziekenhuis St.-Johannes de Deo te Haarlem opgenomen, zyn toe stand is zorgeiyk. Het ongeluk gebeurde, toen de 18- jarige leerling van de Charlotte de Bourbonschool, die gestoken was in het uniform van de verkeersbrigade, een groep schoolkinderen de weg wilde overleiden. De kinderen stonden al op de ver keersgeleider tussen rywielpad en rybaan, toen de Jongen vlak voor de autobus de weg opliep. Hy werd door de bus. bestuurd door een 41- jarige chauffeur uit Alkmaar, ruim zeventig meter meegesleurd. Het ongeluk gebeurde op de plaats, waar vroeger een zebrapad heelt ge legen. De zebra ls echter kort na de Invoering van de nieuwe voetgan gersbepalingen opgeruimd. 2 j «er «cc 1 i »cr 1 icr icr i a cr i "Cr i 1 icr i a a in Lego legio mogelijkheden! Je krijgt er nooit genoeg van! Dies „Kerk en Wereld" „Kerk en Wereld" viert op 20 no vember zyn zeventiende dies. In de hervormde kerk te Driebergen wordt op die dag de traditionele bijeen komst gehouden die onder leiding zal staan van ds. F. J. Fop. voorzitter van het directorium. Dr F Boerwin kel, directeur van „Kerk en Wereld", zal een diesrede houden getiteld: ..Dies anno domini 1962". 's Middags wordt een besloten voorstelling ge- eeven van het toneelstuk „Jeugdpro ces" van Manuel van Loggem door het gezelschap Studio

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9