Aangrijpend drama in Luik voor Assisenhof Cuba eens met inspectie door het Rode Kruis ONTROERDE VORSTIN HOORT Hotel, pier en WILHELMUS IN HET MALEIS zomercentrum Amerikaanse levering van wapens aan India gaat nog even voort I11 Gorkimi 9 gevallen van t.b.c. Drie vrouwen zagen lossing maar een o V.S.eisen vertrek bommenwerpers in Zandvoort TWEE KLEUTERS (3) UIT RIJNSTREEK VERDRONKEN Ambtenaren krijgen EERSTE DAG SOFTENON-PROCES >pli Tijdens bezoek opvangcentrum Wezep nog 2,2 protent LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG NOVEMBER 1962 (Van onze Brusselse correspondent) ..Het was verschrikkelijk. Ik zag het kind in de kliniek en daar lag het tussen de andere baby's, die normaal en gezond waren en die wel met hun armpjes en beentjes konden spartelen". De vrouw barst, terwijl zij dat vertelt, in snikken uit en het wordt plotseling heel stil inde tot nu toe roezemoezige rechtszaal, waar het Assisen hof van Luik de moord op een misvormde baby behandelt. Velen van het publiek hebben tranen in de ogen gekregen. In de beklaagdenbank zitten drie vrouwen en twee mannen. De vrouwen zijn de moeder, de tante en de grootmoeder van het meisje Corine van de Put, mismaakt ter wereld gekomen, nadat de moeder ln het begin van haar zwangerschap het kalmeringsmiddel Softenon had gebruikt, en toen door die moeder met medeplichtigheid van familieleden en een huisarts om het leven werd gebracht door middel van een te sterke dosis van een slaap middel. De mannen zUn de vader en de dokter, die het recept heeft ge geven. Het ic een trio sprekend op el kander gelijkende vrouwen. De moe der 25 jaar, de tante, slechts een jaar ouaer, en de grootmoeder, die 50 jaar is Zij hebben hetzelfde pro fiel Zelfs hun kapsels zijn eender. Ook de stemmen verschillen nauwe lijks in klank en evenmin de styi van spreken. Men begrijpt en men hoort het trouwens bevestigend hoe deze drie vrouwen een bond hebben gevormd en hoe zij het in de gezinnen voor het zeggen hebben. Men begrijpt het zeker voor het gezin Van de Put wannëei men de wat slungelachti ge figuur van de echtgenoot ziet. Hij heeft met zorg achterovergekamd zwart haar. een kleine snor boven een wat pruilende lip. Sterk steekt bij hem de 33-jarige dokter Casters af. Hij is kleinzoon en zoon van een medicus. HU is niet groot van stuk. ziet er uit als een of ficier in burger, heeft kortgeknipt haar er. zijn kleding is eenvoudig en sober. Bij zUn verhoor verneemt men hoe druk zün praktijk is. En men denkt aan een figuur uit een roman van Celine. Hij staat 's och tends om kwart voor zes op, spreek uur van 8 tot 10, visites, even thuis eten, weer visites tot 70 ét 80 op een dag, 's avonds van 6 tot 7 weer spreekuur En dan gaat nog dikwijls 's nachts de telefoon en trekt hU er op uit. Het wekt geen verwondering dat enige duizenden van zijn patiënten en relaties een petitie hebben gete kend om zUn invrijheidstelling te verzoeken. En ook nu tUdens de zit ting staar- er de gehele morgen en middag vrouwen die zUn patiënten zijn en die ook de buurt bewonen waar de Van de Puis hun huis hebben om met gespannen aandacht het proces te volgen. Prothese De gehele dag is er gisteren eigen lijk ovei het ene onderwerp gespro ken- waarom heeft men de kleine Corine van de Put gedood, want zou het niet mogelijk zün geweest haar een prothese te bezorgen, die haar de gevolgen van het feit dat zij geer. armen had (doch twee on volkomen handen, direct aan de schouders verbonden), eenmaal zou nebben helpen dragen. En steeds weer kwam als een klaagzang van de drie vrouwen het antwoord: het was te verschrikkelijk, het kind kon geen normaal leven hebben. Het ge zichtje van de baby was nameiyk ook misvormd. Er bestond, zoals te verwachten was. voor dit proces een enorme belangstelling en de zaal met hou ten lambrizeringen, rode muren daar boven en een eikehouten tongewelf waarir het Assisenhof zetelt, was tot de nok gevuld. Er werden schijn werpers opgesteld voor de t.v.- en filmcamera's en er was een geluids installatie gemaakt, die het groot ste deel van het gesprokene tot in de verste hoeken duidelyk maakte. Er is nogal veel tyd heengegaan met het kiezen van de jury. Het was pas tegen elf uur gisterochtend toen de leden ervan eindeiyk hun zetels konden innemen. Een tandheelkundi ge een tekenaar, een pottebakker, twee leraren, een ingenieur en enige technici en kantoorbedienden zullen aan het einde van deze week hun oordeel moeten geven over de schuld van de vijf mensen, die verantwoor delijk worden gesteld voor de dood van het misvormd ter wereld geko men meisje. De president, de 62-jarige Paul- Emile Trousse (rode toga met enige ridderorden, kaal hoofd, bril, don kerzwarte ogen, de mond vaak ge plooid tot een glimlach) maakte de indruk zijn dossiers goed te kennen en uit alles merkt men dat hij begrip heeft voor het leed dat over de ver dachten is gekomen. Af en toe vraagt hij stilte, maar verder laat hU toe dat de journalisten over de banken klimmen om hun kopü weg te bren gen en de fotografen in de hoge vensterbanken staan en dat er af en toe iemand „harder" of „microfoon" roept, wanneer de stemmen niet goed zün te verstaan. Slechts één keer is hU gisteroch tend uitgevaren tegen de fotogra fen toen mevrouw Van de Put, ver tellend hoe zU voor het eerst haar dochtertje zag en toen pas merkte hoe mismaakt het was in snikken uitbrekend door hen onder vuur werd genomen. HU heeft toen even een kleine filippica over fatsoen gehou den. die er wezen mocht. HU is verder vasthoudend in zijn vragen en steeds weer komt daaruit naai voren dat hU duldelUk wil ma ken in hoeverre het vermoorde kind je kans van leven heeft gehad. Schermutselingen Dat heeft natuuriyk ai tot scher mutselingen tussen de verdediging met aan het hoofd mr. Jeunehomme de advocaat met de grootmoeder en de tante van het kind, en de rech ter commissaris en de deskundigen aanleiding gegeven. Vooral de ana- toom-patholoog, kennelijk 'n kamer geleerde die het mltrailleurvuur van de Luikse advocaat niet kon pareren, heeft daarbij veren moeten laten. En later toen prof. Heuschgen, de toxi coloog moest getuigen, boekte de ver dediger duidelük winstpunten. Een ander punt waarover in dat verband van de levensmogelijkhe den van de baby vaak is gesproken, vormen de verklaringen van dr. Weerts, de gyneacoloog, die het kind in het byzijn van een non, die soeur Philomène heet, ter wereld heeft helpen brengen. Volgens de drie vrouwelijke verdachten zou hij niet alleen hebben gezegd dat het kind geen armen had, maar zou hij nog van andere ernstige tekortkomingen in het onderlüf hebben gesproken. De vraag was nu: heeft hy die ver klaringen afgelegd, waren die Juist, heeft hy ze wellicht afgelegd en her roepen, en in hoeverre hebben de drie vrouwen zelf kunnen consta teren dat zyn verklaringen niet hele maal met de werkelijkheid klopten. Er zUn lange uiteenzettingen ge weest van de dokter, die op verzoek van de rechter-commissaris de lijk schouwing heeft verricht en de le den van de jury hebben foto's te zien gekregen van het lichaampje na die lijkschouwing. Vandaag zou eindelUk die dokter Weers zelf wor den gehoord en men zal dan kun nen vernemen hoe zün lezing is van het conflict met de grootmoeder, die men eerst heeft gevraagd of hij niet iets zou kunnen doen om het ver der leven van de baby te beletten en die hy later een moordenares heeft genoemd. Niet opgewassen Het zyn allemaal details, scènes zo men wil, van het vreselyke dra ma dat zich heeft voltrokken in een milieu van mensen, die geesteiyk niet opgewassen zyn geweest tegen wat zij zagen als een verschrikking. Wy hebben gisteren gehoord hoe de jonggetrouwden eigenlijk nog geen I kind wilden hebben, hoe zij zich I hadden neergelegd bij het gebeuren, hoe zij een kamer en een wieg in richtten. hoe de Jonge vrouw ver heugd was. toen men haar zei dat het een meisje was. zonder haar verdere by zonderheden mee te delen. I Hoe de moeder onder de indruk is gekomen toen zy haar misvormde kleintje tussen een zaal vol gezonde baby's zag. Hoe de zuster, die zelf een welgeschapen zoon heeft, de el lende aanvoelde die mevrouw van de Put trof. Op dat ogenblik is in die drie brei nen maar één plossing, één moge- i lijkheid komen opdagen: dit kind mag niet verder leven, zoals Suzanne van de Put het met haar wat hoge scherpe stem zei toen de president opmerkte dat het kindje toch waar- schijnlyk mentaal niets mankeerde: „Ja, dat was het Juist. Het zou ge weten hebben hoe verschrikkelyk het er aan toe was. Het was te erg, het mocht niet verder leven". En dan hoort men verder van het drama, dat zich voltrokken heeft: de dood. van het kind door een slaap middel toegediend door de moeder. Huilende liggen man en vrouw naast elkaar. Om vijf uur staat de vrouw op en constateert de dood van het kind. Diezelfde dag al komt er een agent, gezonden door de procureur-generaal die een telefoontje ui* de kliniek heeft gekregen, waar men van de plannen wist. De man gaat voor een bewys van overlyden naar een be vriende dokter. Die durft zo'n papier niet af te geven en zegt: je zou het hebben gekregen als nog niemand er van zou hebben geweten. En de drie vrouwen zijn spontaan geweest in hun uitingen, toen zij tegend e dokter van de kliniek zeiden dat het kind niet kon blyven leven en dat heeft de ontdekking-van de moord want het is en blijft een moord met voorbedachten rade. hoeveel ver zachtende omstandigheden men daar bij ook mag aanvoeren verhaast. IZB-voorlichting in Bollenstreek I Van 19 t/m 23 november zullen de I bewoners van de bohensrreek de ge legenheid krijgen in Lisse te zien wat met eenvoudige middelen bereikt kan worden op het gebied van de I.Z.B. De expositie is bedoeld om de be zoekers een beeld te geven van de opzet en de beschikbare middelen van de Organisatie B.B. De keus is op Lisse gevallen, waar de tentoonstelling gastvrijheid geniet in het Hollands Bloembollenhuis. omdat deze gemeente centraal gele gen is in het gebied waarvoor de tentoonstelling opgezet is. Voetbalinterland NIET op televisie De voetbalinterland Nederland Zwitserland, (de eerste wedstrijd voor de Europese beker voor landenteams) die zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, zal niet door de Nederlandse televisie worden uitgezonden. De KNVB is tot deze maatregel overgegaan, omdat alle plaatsbewijzen nog niet waren verkocht. De wedstrijd zal wel door de Zwit serse televisie worden uitgezonden. Advertentie De Cubaanse regering heeft er mee ingestemd, dat het inter nationale comité van het Rode Kruis wordt belast met de inspectie van schepen met bestemming Cuba. De inspectie zal voorlopig voor een maand worden uitgevoerd door functionarissen, die door Nu worden berecht en met hen h R j Kruis zullen worden benoemd, de vader een slap karakter zegt de dagvaarding en de dokter, die heeft willen helpen. Zy moeten nu verantwoording afleggen voor de lo Het Rode Kruis kan, zo deelde het comité gisteren mee. geen recht streekse verantwoordelijkheid voor glca van het recht en men bemerkt ^"onderneming op zich"nemen De- dat zij alleen maar geloven aan het- K„ ^/VoranioHe NatlPS geen zy als hun eigen recht be- ze berust bij de Verenigde Naties en de betrokken landen. De bijdrage schouwen, het n«et laten verder le- h Rode Kruis zou hoofdzake- ven van een afschuwelijk mismaakt J*. h„fWfln nU hf>t leveren van per wezentje. waarvan zy zich de toe komst alleen maar ongelukkig kon den voorstellen. TRAGEDIE ROND PROCES IN LUIK De schoonzuster van de arts Cas ters is gisteravond bevallen van een baby met misvormde armen. Dit is vandaag op de tweede dag van het proces in Luik meegedeeld door Jean Mottard, de advocaat van de arts. Zoals bekend wordt de arts beschul digd van medeplichtigheid aan de moord op een misvormde baby. lyk bestaan uit het leveren van per soneel voor de inspectie. Het comité heeft de oud-voorzitter van het in ternationale Rode Kruis. Paul Rug ger, verzocht naar New York te gaan voor besprekingen met secre taris-generaal Oe Thant en afge vaardigden van de betrokken landen. De uiteindelyke beslissing van het comité zal het resultaat van dit bezoek afhangen. Een woordvoerde van het Rode Kruis heeft meegedeeld dat Rugger vandaag naar New York zou ver trekken. Hij zei tevens dat voor een eventuele inspectie van schepen naar Cuba waarschynlyk officieren uit het Zwitserse leger zullen worden ge- 1 rekruteerd. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gisteravond gezegd dat er „sterke aanwijzingen" zyn dat de door president Kennedy als aanvalswapens" gebrandmerkte Sow- jetrussische IIjoesjin-28 bommen werpers voor middelbare afstand nog steeds worden uitgepakt en in elkaar gezet op Cuba. De functionarissen zeiden er zeker van te zyn dat geen van de dertig exemplaren die naar Cuba zyn verscheept, tot nu toe weer zijn ingepakt. Op grond van uit luchtfoto's verkregen beschikba re gegevens bestaan aanwyzingen dat er zelfs nog meer worden uitge pakt. Volgens h*t Amerikaanse week blad Newsweek zou de Cubaanse premier Fidel Castro de Russische raketbases op Cuba nooit hebben ge zien. omdat de Russen daartoe geen toestemming zouden hebben gegeven. Het blad schryft dit te hebben ver nomen uit kringen van de Ameri kaanse inlichtingendienst. Andere Cubaanse autoriteiten die de bases wilden bezoeken, werden door Rus sische technici met de bajonet op het geweer teruggestuurd. Venezuela Venezuela heeft om een spoedbU- eenkomst. binnen 48 uur, gevraagd van de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS), ter bespreking van „terroristische acties, die vanuit Cu ba worden geleid". De Venezolaanse afgevaardigde by de OAS. dr. Nelson Hlmiob. heeft de voorzitter van de OAS-raad me degedeeld dat zijn regering over „en kele byzonder belangwekkende stuk ken beschikt, waaruit blijkt dat de Cubaanse regering rechtstreeks be trokken is geweest by sabotageda den. die in de laatste tyd in Vene zuela zyn gepleegd". Dr. Himiob voegde hieraan nog toe dat hij speciaal doelt op de ontplof- 1 fingen. die in het weekeinde van 27 en 28 oktober jl. in de olievelden na- bij hetm eer van Maracaibo teweeg l die reeds samenwerken op" het ge- zUn gebracht. Hierdoor zal de Vene- bied der verdediging, dienen „tech- zolaanse olieproduktie gedurende treffen om I maanden slechts vyfzesde van haar De Verenigde Staten blyven erop staan dat de Sowjetrussische bom menwerpers van het eiland worden teruggetrokken, evenals de raketba ses die in de loop van vorige week zijn afgebroken, aldus de functiona rissen. De dagelijkse verkennings vluchten zullen met het oog hierop worden voortgezet. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Na ties, Stevenson, heeft gisteravond met de Sowjetrussische afgevaardigden langer dan drie uur gesproken over de Cubaanse kwestie. De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten heeft gisteren met negentien stemmen voor en geen tegen een door Argentinië ingedien de resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de landen van het Westelijk halfrond verdere maatre gelen dienen te treffen voor de co ördinatie van een doeltreffend optre den van hun gecombineerde strijd krachten tegen elke bedreiging van de zijde van Cuba. De tien landen nische maatregelen" te hun acties te coördineren. normale peil bereiken. Londen verlaagt aankoopbelasting automobielen Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit Advertentie TOG AL HELPT (Van onze Londense correspondent) TOGAL HELPT Maudling, de kanselier van de TOGAL HELPT Britse schatkist, heeft de jarenlange Tn<~AI l—(PI PT droom van de Britse automobielin- iin. Lr IdustHe tot werkelijkheid gemaakt en TOGAL HELPT [de hevig op het bedryf drukkende TOGAL HELPT aankooPbelast,nP bÜ"a met de helft tr\t~ ai ljci dt i verminderd, zy is teruggebracht van IUoAL MtLrl [45 tot 25 procent. Hierdoor wordt de prys van de kleinste wagens met f 620 verminderd. De middelgrote mo dellen worden f 1000 en een Rolls Royce f7.540 goedkoper! Deze ver- 1 rassende belastingverlaging vormt I een onderdeel van een reeks door Maudling in het Lagerhuis aange- kondigde maatregelen om de op vele punten vastgelopen Engelse economie i weer op gang te brengen. Een ontroerde Koningin Juliana heeft gistermiddag in het op vangcentrum Willem de Zwijger in Wezep in het Maleis het Wil helmus gehoord. Het was het hoogtepunt van haar bezoek aan dit centrum, waar thans ruim 600 uit Nieuio-Guinea geëvacu eerde personen een gastvrij en hartelijk onderkomen vinden. Onverwacht was dit bezoek aan de kazerne, die thans in een sociaal centrum is veranderd en waar de j militairen van het Regiment Van Heutz meer maatschappelyk werker dan soldaat zyn. De schildwacht voor de kazerne is portier geworden en een ieder spant zich hier in om de Indo nesische Nederlanders, de Papoea's, de Abonezen, de Toegoenezen en zelfs de Chinezen het zo prettig mo- I gelijk te maken. Koningin Juliana werd bij de poort van de kazerne begroet door een groot aantal autoriteiten, onder wie 1 de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W Bloemers. Een Ambonees meisje en een Nederlands jongetje boden bloe- men aan. Thans bakten Ambonese peuters er hun zandtaartjes. In de recreatiezaal zong een Ambonees koor onder leiding van een godsdienstonderwyzer Ge zang 35. waarna men in het Maleis het Wilhelmus aanhief. Een ontroe rend moment, dat werd voorafgegaan door een al even indrukwekkend ge baar van de zijde van de evacué's: een oude ma ntrad naar voren met een enorme krans van witte chry santen, die hy de vorstin omhing. „Wy zyn zo dankbaar, dat wy hier mogen zyn en bly, dat U by ons bent", zei hy tegen de Koningin. In deze geest sprak ook deleider van de Toegoenezen, de heer Tomosouw, die de vorstin vertelde van zyn tocht naar het kille Holland, waar men toch zo warm onthaald werd. De heer Tomosouw hoopte desondanks, dat zijn mensen spoedig naar Suriname mogen gaan om daor een terrein van 790 hectare in Slootwyk te bewerken. Omstreeks half vyf keerde de vorstin naar Soestdyk terug. Rijksgoedkeuring is toegezegd voor een zestien verdiepingen hoog ho tel. dat zal verryzen aan de Zee straat in Zandvoort. In maart 1963 zal met het grondwerk en in mei zal door de combinatie Bouwes Visser met de bouw van het hotel worden begonnen. De binnenlandse afzet v&n auto's was vooral door de kredietbesnoeiing van vorig jaar ernstig teruggelopen. Deze biyft voorlopig gehandhaafd, omdat Maudling met het oog op het steeds op de loer liggende inflatiege vaar de teugels slechts langzaam kan vieren. Maar hy is de Britse industrie alvast tegemoet gekomen met een kleine vermindering van de belasting druk om de in de knel geraakte ka pitaalbelegging aanschaffing van nieuwe machines en algemene mo- Het hotel is geprojecteerd aan een plein, dat door circa 280 woningen I dernisering ^te redden, begrensd zal worden. Het hotel 65 meter hoog en met een capaci teit van 700 bedden zal niet al leen het hoogste, maar ook het grootste hotel in Nederland wor den. Het project voorziet tevens in de bouw van een ondergrondse garage, geschikt voor 300 auto's. Aan dc landzijde is een tweede plein ontworpen, waar een ont spanningscentrum zal verrijzen. Dit is met het oog op Engelands eventuele lidmaatschap van de EEG thans van het, grootste belang. Ook wordt door de verlaging van de aan- koopbelastins de invoer van buiten landse auto's op grotere schaal dan totnutoe mogelijk. De DAF-produk- ten krijgen hierdoor waarschynlyk voor het eerst een werkelijke kans. De regering kon niet langer dralen met hulp aan de Engelse automo bielindustrie, niet alleen omdat een bloeiende binnenlandse markt voor waarde is voor een bevredigende ex port, maar vooral om iets positiefs te doen voor de ernstig door werke loosheid getroffen gebieden, met na me Schotland, Noord-Ierland, Wales Amerikaanse militaire transportvliegtuigen hebben van vrijdag Te«rlijk met de bouw van hei !«mbTikdinG?Mt-BrUtannïë half Voorts komt er een overdekt en ver warmd zeebad, waardoor mogelijk het seizoen verlengd kan worden. De bouw- en inrichtingskosten van het hotel zijn geraamd op zes mil joen gulden. Bedeesd De ruim 600 evacué's hadden zich op het kazerneplein verzameld. De kleintjes getooid met rood wit blauwe vlaggetjes. Er werd de Koningin een enthousiast welkom toegeroepen. Be deesd drong men bij elkaar toen de vorstin langs de groep wandelde. Men had eigenlyk iets anders verwacht: een koningin met een gouden kroon en een kostbare cape. Niettemin ver overde de landsvrouwe de harten van een ieder, toen zij direct na aan komst naar de ziekenzaal toog om daar een vrijdag geboren baby te be wonderen. Juliana, Adriana, Sophia heette dit kleine meiske, dat kraai end in de armen van een trotse, maar zenuwachtige moeder lag. Ko ningin Juliana kneep haar naamge nootje vriendelijk in de kleine bruine knuisjes en informeerde via een tolk belangstellend naar de gezondheid van de moeder. „Dankbaar^ Geruim etUd vertoefde de vorstin ook op de ziekenzaal en voorts bracht zÖ een bezoek aan het kledingmaga zijn. de keuken en de kindercrèche Hier speelden de kleuters in een gi gantische zandbak, die enkele maan den geleden nog door militairen werd gebruikt om terreinen uit te zetten. j.l. tot cn met gisteren driehonderd ton wapens en militaire uit rusting naar India vervoerd. Deze aanvoer uit Frankfort zal nog enkele dagen voortduren. Gisteren arriveerden in Nieuw-Delhi tevens enige Britse vliegtuigen met wapens voor de Indiase strijd krachten. Voorts heeft de Canadese premier Diefenbaker medege deeld, dat de luchtmacht zes Dakota-toestellen naar India zal overvliegen. Deze toestellen zouden vandaag vertrekken. bezette gebieden zullen terugtrekken, inercentrum zal vermoedelijk een begin gemaakt worden met de bouw van een pier in Zandvoort, miljoen werklozen. De kosten van deze pier, die 570 PoLL^llill I 1 i) L'l r I-i meter lang zal worden, zyn ge- UliKCIllII ld raamd op ongeveer twaalf miljoen I gulden. Voor de bouw, die op twee I Na het uitbreken van een pokken- jaar wordt geschat, zullen ongeveer epidemie in Djakarta is begonnen 100 Portugese arbeiders aangetrok- met massa-inenting van de bevol ken worden. king van deze stad. Indiase troepen hebben zich enkele dagen geleden om strategische rede nen teruggetrokken uit hun stellin gen by Daulat Beg Oldi in noord-La- dach. Dil ls een belangrijke post aan de westelijke sector van de grens met Rood-China. Er bevindt zich een vliegveld. De plaats ligt in de buurt var de Karakoroem-pas. drie kilo meter ten wensten van een gebied, dat al in 1960 door de Chinezen werd opgeëist Overigens gaf een Indiase woordvoerder gisteren te kennen, dat hij er niet zeker van was, dat de plaats dooi de Chinezen is bezet. Vol gens Indiase functionarissen hebben de Chinezen nu het gehele gebied in Ladach, dat zü reeds in 1960 opeisten bezet en de door hen vastgestelde qrens zelfs op een of meer plaatsen overschreden. De Westduitse Bondskanselier heeft gisteren ln een brief aan premier Nthroe te kennen gegeven, dat zyn land dc Chinese aanval op India een ernstige bedreiging acht, niet al leen voor India maar voor de gehele viijt wereld. De hoop uitsprekend, dat het bloedvergieten zal worden ge staakt en dat de Chinezen, gehoor gevend aan de stem van het wereld- ipreekt Adenauer namens regering en volk van West-Duitsland de beste wensen uit voor het Indiase volk en zijn leger. De president van Pakistan. Mo- hammer Ajoeb Khan, heeft gisteren gezegd, dat de wapenhulp aan India j het Chinees-Indiase conflict kan ver ergeren en de Pakistaanse vrees, dat deze wapens tegen Pakistan gebruikt zullen worden, vergroot Hy zei te hopen dat het nog niet te laat was voor India om in te zien. welke heil zame gevolgen een oplossing van het oude geschil over Kasjmir kan heb ben. Dc president zei niets over Wes terse druk op Pakistan om het ge schil over Kasjmir te „bevriezen" zo lang India zich in conflict met Chi na bevindt. Over deze pressie is de laatste tyd vaak gesproken. Tegen Menon Drie leden van Nehroe's Congres- Vrouw bang voor doorlichting (Van onze Doriltse correspondent) Ogenschijnlijk onschuldige rode plek ken op de benen *an een winkel meisje hebben aan het, licht ge- - bracht, dat. zeker negen inwoners 1 van Gorkum zyn besmet met t.b.c. De aanstichtster is de vrouw van een| onderwüzer van de christeiyke Da Costa-school in Gorkum die zich; uit angst, niet wilde laten door lichten en daarmee groot onheil heeft gesticht. Dg Betudo uit, Dordrecht stelt thans een onderzoek in op de middelbare scholen en de schoolarts vaccineert de leerlingen van de lagere scholen. De neeen mensen, die besmet zijn,[ wonen allen in dp buurt, van dö| Marinus Spronklaan. De besmet-1 ting werd drie weken geleden ge-j constateerd. toen een winkelmeisje] uit een manufacturenzaak met' rodp plekken op haar benen bU 1 haar huisarts kwam. Deze onder zocht haar en merkte dat. zy met| t.b.c. was besmet Een verder on-i derzoek bracht aan het licht, dat ook een ander meisje uit deze zaak, evenals de vrouw van de werkge ver besmet waren. By het zoeken naar de haard van tuberculose kwam men terecht bij de dochter van de eigenaar van de manufacturenzaak een vrouw van een onderwijzer van de Da Costa- school die wel eens in de zaak kwam helpen Haar man bleek niet te zijn aangetast, doch wel haar dochtertje, die, doordat zy vaak speelde met het dochtertje van het hoofd van de school, op haar beurt dit, kind besmette. Het dochtertje stak haar vader aan en ook een overbuurmeisje. een nichtje en een meisje van de Van der Heuvel- school in de Vroedschapsstraat. Al deze leerlingen krygen nu een ..krasje''. Het resultaat daarvan zal pas over enige dagen bekend zyn. Ook het bevolkingsonderzoek van de Betudo is bespoedigd Er zijn op dit moment negen slachtoffers be^ kend, doch men vreest dat nog meer inwoners door de gevreesde ziekte zijn besmet. Naby de Alphense brug te Alphen aan den Ryn is gistermiddag de 3- jarige Wim van der Put uit Alphen in de Oude Ryn gevallen en verdron- zal worden ontheven van zyn nieu we post van minister voor de militai re bevoorrading. Volgens de „Statesman" heeft het feit dat Nehroe Menon nog als mi nister heeft gehandhaafd een zeker misnoegen verv.erkt by talryke leden der Congresparty. De uiterst-linkse Menon was, als bekend anti-Weeters en communis ten biykcns een berient in het In diase dagblad „Statesman", de eis ge- rteld dai de voormalige minister van geweten, zich uit de door hen onwettig Landsverdediging Krisjna Menon ook party Qie zitting hebben in de In- tisch-gezind. Hem wordt verweten rtiase volksvertegenw^rdiging, heb- dat hy onvoldoende afweermaatrege- len heelt getroffen toen, reeds enige jaren geleden, bleek dat communls- tiseh-China agressieve bedoelingen ten aanzien van India had. ken. Het ventje moet vanaf de Ryn- kade in het water zyn gevallen, zon der dat dit door iemand anders dan zyn 4-jarig vriendje werd opgemerkt. Deze heeft pas enkele uren later thuis verteld dat Wim in het water was gevallen. De politie is daarna direct gaan dreggen op de plaats die het vriendje had aangegeven. Een kwartier later had de politie het kind gevonden. In Nieuwkoop verdronk eveneens gistermiddag een 3-jarig zoontje van de familie Ter Hagen. Dit jongetje moet spelenderwys in een gedeelteiyk gedempte sloot zyn gevallen. Oudere kinderen, die bij de sloot aan het spelen waren, haalden het jongetje uit de sloot, nadat zyn moeder, die haar zoontje slechts even had gemist, hem in het water had zien liggen. Een dokter heeft nog wel geprobeerd de levensgeesten op te wekken, maar hy slaagde hierin niet. Misschien nog deze maand, maar in ieder geval dit jaar. zuilen d( ambtenaren een uitkering van 2J procent van hun jaarloon ontvan gen. Daarmede wil de minister de ach terstand wegwerken, die is ontstaan doordat aan ambtenaren een uitke ring van vier procent is verstrekl over dit jaar. terwyl nu is gebleken, dat het gemiddelde loonstygingsper- centage over 1962 6.5 procent heeft bedragen.' De gemiddelde ingangs datum van het door het C.B.S. voor de berekening van dat percentage lag echter niet op 1 januari, doch medio januari. Hiermede rekening houdende dient over 1962 aan de ambtenaren nog een uitkering te ge schieden van 2,2 procent.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4