Westduitse coalitiecrisis met een sisser afgelopen bij brand omgekomen vandaag I© VAN DER PUTTEN WIL VOLLEDIGE REHABILITATIE I Staatssecretarissen respontslagen en niet vakantie DRAMA IN BOXTEL Vader en vijf kinderen FAAN Amerikanen ter stembus WEERBERICHT Stalinisten in BULGARIJE ontslagen Treinramp in Joego-Slavië: 24 doden ÉW tyfiè Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 No. 30800 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, 1.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Coalitiecrisis is met een sisser afgelopen. Kanselier Adenauer en zijn partijgenoten van de Christen democratische Unie hebben toegegeven aan de liberale eisen tot genoegdoening voor het feit, dat de liberale minister van Justitie, i Stammberger, in tegenstelling tot zijn christendemocratische I staatssecretaris, dr. Walter Strauss, niet was ingelicht over de gerechtelijke actie tegen het weekblad „Der Spiegel". Dr. Strauss 1 krijgt ontslag, staatssecretaris van Defensie Volkmar Hopf, gaat voorlopig met vakantie, daar hij het was, die tegenhield, dat Stammberger werd ingelicht. Verder gaat Stammberger een uitge breid onderzoek instellen naar de omstandigheden van de anti-„Spiegel"-actie. Dat zal zonder aanzien des persoons gebeuren, aldus de minister, die dit onderzoek niet wil beperken j A^e wllEel?'to dfanl tot zijn eigen ministerie. Von Hase legt de nadruk op landverraad Met deze sissende afloop van de j crisis hebben de liberalen, die by deelstaatverkiezingen de laatste tijd flinke verliezen hebben geleden, kans gezien te poseren als kampioenen s van de rechtsstaat. Dat daarvoor de hoofden van twee niet-parlementair verantwoordelijke ambtenaren: de beide staatssecretarissen, moesten vallen was weinig elegant. De eerste parlementaire uiteenzetting over de !„Spiegel"-kwestie zou vanmiddag plaatsvinden, als de Bondsregering een achttiental vragen van de socia listische oppositie gaat beantwoor den. Op een persconferentie in Bonn legde perschef Von Hase gisteren namens de Bondsregering een ver- klaring af. waarin er de nadruk op gelegd werd. dat de „Spiegel"-kwes- tie tenslotte gaat om een zeer ern- ?stige verdenking van landverraad. In felle bewoordingen, die met wei- "nie welwillendheid werden aanvaard. -•kritiseerde Von Hase de Westduitse De Zuldpoolonderzoeker dr. Carl Eklund ls op 53-jarige leeftijd in Phi ladelphia aan een hartaanval over leden. Dr. Eklund heeft o.m. deel uit gemaakt van de expeditie van admi raal Byrd van 1939 tot 1941. In het Zuidpoolgebied is een groep eilanden, door hem samen met Byrd ontdekt, naar hem vernoemd Hij heeft om ontdekt hoe de keizerplnguin bij temperaturen onder het vriespunt toch haar eieren kan uitbroeden en zelfs op een temperatuur van 34 gra den celsius kan houden. en buitenlandse pers. die volgens hem uitgebreid berichtten over de begeleidende omstandigheden van de ..Spiegel"-zaak. maar niet over de hoofdzaak: het landverraad. Op de vraag hoe men over deze aanklacht, waarvan onbekend is waarop zy ge baseerd is, zou kunnen berichten, moest Von Hase het antwoord schul dig blijven. Hij gaf overigens toe dat er bij de actie onjuistheden zijn be gaan. Dreigend en van weinig smaak getuigend waren Von Hase's uitla tingen, dat de Bondsregering niet werkloos zal toezien, hoe de justitie ten onrechte door de pers op de be klaagdenbank wordt gezet en dat de eerste uitingen van bezorgdheid over een in gedrang komen van de pers vrijheid in West-Duitsland door de ,.SpiegeI"-kwestie afkomstig waren geweest van Moskou. Deze laatste opmerking werd door de honderden aanwezige journalisten met tumult beantwoord. Geen borgtocht Inmiddels is bekendgeworden. dat de in verband met de „Spiegel"-zaak gearresteerde officier een zekere Adolf Wicht is. werkzaam by de mi litaire contraspionage in Hamburg. Hy schijnt de man geweest te zijn. die enige «eken geleden aan „Der Spiegel" zijn fiat gaf. toen het blad hem de tien meest riskante punten van het artikel over de NAVÓ-oefe- ning „Fallex" voorlegde. De uitgever van het weekblad. Rudolf Augstein, die overigens ziek In bed lag toen het genTaakte artikel werd geschreven en gedrukt, zal voorlopig in de ge vangenis moeten biyven. Een poging om hem op borgtocht vry te krijgen is gisteren mislukt, omdat de rechter meende dat Aug stein na vryiating eventuele sporen van het landverraad zou kunnen uit wissen. Vanuit de gevangenis heeft Augstein zijn redactie nu aange spoord zonder vrees verder te wer ken. Liever nog vijf zulke invallen in onze bureaus dan een wyziging in de opzet van ons blad. aldus Augstein. Gisteren kwam zyn blad voor de tweede maal sinds de ge- rechtelyke actie begonnen is uit, on danks het feit dat nog steeds het grootste deel van de redactiebureaus dere Hamburgse bladen, die delen van hun kantoorruimte voor „Der Spiegel" openstelden, is dit normaal verschijnen grotendeels te danken. Een gewoon dagblad zou aan de poli- tie-actie al lang ten onder zyn ge gaan, zo zei gisteren oud-deelgenoot van „Der Spiegel", John Jahr, die weer is ingesprongen nu directeur Becker is gearresteerd. De editie van gisteren kwam in 700.000 exemplaren uit. 200.000 meer dan vorige week! Het nummer heeft 140 pagina's, waarvan bijna de helft gewyd is aan de anti-„Spiegel"-actie. Onvoorzien Het meest opmerkelijke in dit nummer is een artikel van de pro cureur-generaal in Hessen, de socia list dr. Fritz Bauer, die schryft dat sinds de jaren '20 de aanklacht land verraad vaak als wapen is gebruikt om politieke vyanden te vernietigen. Een deel van de wetgeving op dit punt is trouwens klakkeloos van de nazi's overgenomen, aldus Bauer, die aan historische voorbeelden laat zien. dat het zeer moeilyk is te be palen wat verraad van staatsgehei men nu is. Steeds ziet men weer dat. byv. by defensiegeheimen, de mili taire autoriteiten plotseling grenzen trekken, die men tevoren onmogelijk kon zien. In de „republiek van Wei- mar" (het Duitse bewind tussen het einde van de eerste wereldoorlog en de komst van Hitier) kon men echter alleen veroordeeld worden als bewe- zy was dat met opzet verraad werd gepleegd. In de Bondsrepubliek nu is ook diegenen, die buiten eigen me deweten staatsgeheimen onthult, strafbaar, aldus Bauer. Gistermiddag heeft Koningin Juliana in Wezep het opvang centrum ..Willem de Zwijger* bezocht, waar zeshonderd repa trianten zijn ondergebracht. Da Koningin in de ziekenafdeling. Een verraderlijke brand heeft vanmorgen het tien leden tellende gezin P. Beekmans aan de Parallelweg 67 te Boxtel zwaar ge troffen. De vader van het gezin en vijf van zijn jonge kinderen kwamen in de vuurzee om. De moeder en drie andere kinderen konden worden gered. Bij een moedige reddingspoging werd een buurman, de heer J. van Esch, zo zwaar gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Hoe de brand in het kleine wo ninkje in een ry arbeidershuisjes is ontstaan, is nog niet met zekerheid vastgesteld. Vermoed wordt, dat de moeder van het gezin, de 32-jarige mevrouw Josephina Beekmansder Kinderen, een wasketel de hele nacht op de kachel heeft laten staan, waardoor de ketel droog gekookt is. Het gloeiende metaal heeft moge- lyk een vaatdoek of iets dergeiyks in brand gezet lijn fantastisch RUSTIG WEER J De Bilt verwacht van heden tot I morgenavond Bewolkt met enkele opklaringen en overwegend droog. In het Wadden gebied aanvankelyk nog matige tot vrij krachtige oostelijke wind. overi gens weinig wind. Weinig verande- I» nng in temperatuur, i (Ongemaakt te 11.15 uur). 7 NOVEMBER Zon op: 07.44 uur; onder: 17.03 uur. Maan op: 15.32 ur onder 01.10 u. Hoogwater te Katwyk te 10.56 en 23.36 uur. Laagwater te 6.15 en 18.48 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina'» De heer F. H. van der Putten uit Bussum heeft na overleg met zyn raadsman, mr. N. J. Geleynse, de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, gisteren een brief doen toe komen. „Excellentie, bij de uitspraak van de Raad van Beroep, waarbij U op nieuw in het ongelijk werd gesteld, liet U verklaren, dat U de uitspraak eerst zou bestuderen", aldus schrijft de heer Van der Putten. „Ik herin ner my, dat U in novembei 1961. na ontvangst van mijn memoran dum. waar ik geheel achter blijf staan, na een studie van eén week einde. my op staande voet ontsloeg mei gelijktijdige stopzetting van mun salaris. Gevoeglijk meen ik dan ook nu, na byna een week, te mogen aanne men. dat U de studie van de uit spraak hebt kunnen voltooien. Zo doende hebt U dus de vergelyking kunnen maken tussen uw aetie tegen mij in november 1961 en de uitslag daarvan op 31 oktober 1962. Dan moet ik U er noodzakelykerwijze aan herinneren, dat U in november 1961 meer deed dan my simpel op staande voet ontslaan. U begeleidde persoonlyk dit ontslag met pers conferenties, en deelde het rap- port-Zaayer ter puhlikatie uit. Via radio en televisie deed U van mijn persoon vernietigende commenta ren verspreiden. U noemde m(j een gevaar voor mun omgeving, kortom U ontsloeg my niet alleen, maar 11 vernietigde ook nog mjjn inte griteit en berokkende mij en myn gezin grote financiële en morele schade. Ik behoef niet veel verder te gaan. Dagbladen en film geven daaravn een goede documentatie. U stelde my publiekelijk voor als iemand, die doorlopend actie voerde tegen uw departement van Defensie, een bewei ing, die U later voor de Raad van Beroep als onjuist moest te- j rugtrekken. Ik vraag my af of het i voorgaande voldeed aan de be staande normen van fatsoen? Doch j ik vraag my ook af, wat de eigen- i Een beeld van de ontscheping van de "Seven Seas", waarmee gisteren een groot aantal militai ren uit Nieuw-Guinea in Rotter dam arriveerde. Op de kade had den zich duizenden familieleden verzameld. lyke dryfveer van uw handelwyze was. U kende mjj niet persoonlijk en U nam ook niet de moeite my te horen. U werd dus kennelijk over my slechts door derden voorgelicht. Thans is mijn ontslag definitief vernietigd als „in strijd met het beginsel van behoorlijk bestuur. Met een beroep op dit beginsel van behoorlijk bestuur en de normen van fatsoen, moet ik U, Excellentie, thans verzoeken de door U by myn ontslag verspreide smadelyke en be ledigende commentaren omtrent myn persoon openlyk terug te ne men. Ik hoop, dat U Dans ruiter- lyk kunt toegeven dat II onjuist werd voorgelicht. Met belangstel ling afwachtend, teken ik. met ver schuldigde hoogachting F. H. van der Putten". Wanhopig Het vuur werd ontdekt door twee voorbijgangers. Dezen en een inmid dels gewekte buurman, deden wan hopige pogingen om in het huisje binnen te dringen en het gezin te alarmeren. De achterzyde van de woning stond toen echter al in lich terlaaie. Het echtpaar Beekmans had het gevaar inmiddels bemerkt. De moe der vluchtte met het jongste kind. de zes maanden oude Marcel, de straat op. De 39-jarige vader begaf zich in de brandende woning naar boven, om vyf van zUn kinderen, die op een zolder sliepen, naar beneden te halen. De heer Beekmans keerde echter niet meer terug. Ticee gered De 30-jarige heer J. van Eynd- hoven slaagde er wel in via een raampje de opkamer binnen te drin gen en de 10-jarige Gerard en de 9- jarige Helma aan omstanders aan te reiken. Buurman Jan van Esch. die het huis was ingegaan om de heer Beek mans te helpen de vyf overgebleven kinderen van de zolder te halen, strompelde even later als een bran dende fakkel naar buiten. Hij werd door omstanders geholpen en in een ziekenhuis gebracht. Daarna werd hy naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. Kort daarop werd hy over- Vandaag hebben ruim duizend Amerikanen, die een zetel ambiëren in de Senaat of het Huis van Afge vaardigden of een gouverneurspost wensen, in spanning gezeten over do uitslag van de verkiezingen. Er staan 39 zetels in de Senaat en 435 in het Huis van Afgevaardigden op het spel. De Democratische partij be- gebracht naar het Sint-Elisabeth- i l1,""' zowel d<- Senaat als he» ziekenhuis te Tilburg. Niemand kon de zes op de zolder opgesloten men sen meer bereiken. Geblust De eerste secretaris van de Bul gaarse communistische party, Todor Zjiwkow, onthulde gisteren op het achtste congres van zyn party, dat premier Anton Joecow van zyn func tie is ontheven. Hij is tevens ver wijderd uit het centrale comité. Joe- gow wordt beschuldigd van „scheur- makende activiteit". Voorts wordt hem verweten, dat hij de regering en de partij veel moeilijkheden heeft bezorgd, dat hy geen lering heeft getrokken uit waarschuwingen, die hem waren gegeven en tevens, dat hy in zyn activiteit tegen de een heid van de party heeft samenge werkt met Tsjerwenkow, de voorma lige leider van de party, die nu vol ledig uit de party is gestoten Ook enkele andere personen zyn uit re- gerings- of partyfuncties ontslagen, n.l. Tsankow, Christozow. Koembbi- liew, Rajkow en Kolsjew Koembiliew is ambassadeur van Bulgarije in Peking. Christozow heeft dezelfde functie in Oost-Berlyn. Voorts is ook Bojew, vroeger ambas sadeur in Polen en nu gezant in Japan van zyn party- en regerings functies ontheven „wegens ernstige inbreuk op de socialistische rechts orde". Waarnemers beschouwen deze zui vering als een overwinning van par tysecretaris Zjiwkow op de Stalinis ten in de partij. Zjiwkow zei op het congres, dat Anton Joegow in 1956 premier ge- worden uit het centrale comité was gestoten en als premier ontheven „wegens flagrante schendingen van het socialistische recht en wegens tegen de party gerichte activiteit". Tsjerwenkow was uit het centrale comité en zelfs uit de gehele party verwyderd .wegens het binnen de party en in het ïand scheppen van een sfeer die vreemd is aan het mar- xisme-leninisme, wegens flagrante Een woordvoerder van het ministe- i schending van het socialistische recht rie van Defensie in Den Haag heeft en met het oog op de ernstige scha- verklaard geen commentaar te kun- de die hierdoor aan de partij en het nen geven op het schryven. „De brief wordt even rustig bekeken", zo zei de woordvoerder. De woordvoerder kon ook nog geen antwoord geven op vragen of de minister van zins is op de brief van de heer Van der Putten te reageren. land is toegebracht" Voorts wordt Tsjerwenkow beschuldigd van een anti-party houding. Eerder had Zjiw kow gezegd, dat Tsjerwenkow zich tevens schuldig had gemaakt aan het aanmoedigen van persoonsver- heeriyking. De brandweer, die inmiddels was gearriveerd, slaagde er in het vuur binnen korte tyd met groot materiëel te bedwingen. Ook de brandweer van 's-Hertogenbosch, die door particu lieren was gewaarschuwd, nam aan het blussingswerk deel. Brandweerlieden slaagden er uit eindelijk in de zolder te bereiken. Op een enigszins in tact gebleven deel van de zolder ontdekten zy de ver koolden resten van de vader en van de kinderen. Het zoeken naar de overige kinderen vergde nog enige tyd. Zij werden gevonden in de ach terkamer tussen de resten van de in gestorte zoldervloer. De lichamen werden door de politie overgebracht naar het ziekenhuis. Daar liggen nu opgebaard de vader, de heer Petrus Beekmans (39), en zyn kinderen Maria (7), Adrianus (5), Petra (4). Jozef (2). en Theodorus (1). De recherche van de gemeentepo litie van Boxtel is in samenwerking met technische ambtenaren van de dictrictsrecherche van de rykspolttie te Den Bosch begonnen met een on derzoek naar de juiste oorzaak van de tragedie. Het huis van het gezin Beekmans zou binnenkort afgebro ken worden, daar het in een sane ringsplan stond. Bij een treinontsporing op de lijn Belgrado-Skoplje, vlak bij het dorpje Koemanovo, zijn gis teren zeker 24 mensen gedood. Twee rijtuigen, waarin zich zestig passagiers bevonden, kan telden van de spoorbaan. Zeventien passagiers werden gewond, van wie twee zeer ernstig. Huis, hetgeen voor president Ken nedy een veilig gevoel betekent, al zou hij gaarne zun meerderheid be- langryk vergroot zien. In de Senaat hebben Kennedy's Democraten 64 zetels en de Republi keinen 36. Van de honderd Senaats zetels blijven er dit jaar 61 buiten schot bij de verkiezingen. Van dezo 61 zyn er 43 in handen van de De mocraten en 18 in handen van de Republikeinen. De Democraten be hoeven dus maar acht zetels in de wacht te slepen om de eenvoudige meerderheid te behalen. De meeste politieke waarnemers geloven niet. dat de Republikeinen, die in het Huis van Afgevaardigden 174 zetels bezetten tegenover de De mocraten 261. de 218 zetels zullen krijgen, die nodig zyn om de meer derheid te behalen. Wat de stryd om de gouverneurs- zetels betreft, acht men de kansen van de Republikeinen beter. Er zyn twee brandpunten: Californië en en New York. In Californië gaat de stryd tussen de huidige Democra tische gouverneur Edmund Brown en ex-vice-president Richard Nixon. In de staat New York staat de Re publikein Nelson Rockfeller tegen over de Democraat Robert Morgen- thau. Voor een beschouwing van onze correspondent in Washington over de invloed van de Cubaanse gebeurte nissen op de verkiezingen zie men elders in dit nummer. De kleine nederzetting Waterville in New Hampshire was vandaag tra ditiegetrouw het eerste klaar met het tellen der stemmen: enige minuten na middernacht waren de 22 stem men geteld. Zoals altyd waren bijna al deze stemmen voor de Republikei nen, slechts één stem was op de De mocraten uitgebracht zodat de Re publikein John Pillsbury tot gouver neur ls gekozen. De Republikeinse af gevaardigde in de Senaat, Perkins, kreeg alle 22 stemmen. Advertentie OAN BLIJF JE JONG! Waarom niet nog eens die ro mantische dagen van vroeger opnieuw beleven? Toen zat u heerlijk en gelukkig te genieten van een zacht muziekje in een restaurant en „zij" straalde van vreugde. Doe haar en uzelf het grote genoegen nog eens zo n avondje echt uit te gaan. Als u dat wilt, kunt u met Horeca-cheques betalen. Che queboekjes a f 10.- of ƒ25.-, In coupures van f 2.50 verkrijg baar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58-59, Den^ Haag (giro 63.53.00; vermelden t Cheque boekje). Duits zwervertje stal geld uit auto (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse politie heeft op het Centraal Station in Utrecht een 13- •arige Duitse jongen uit Coesfeld aangehouden. De jongen, die have loos gekleed was, vertelde op 3 no vember van huis te zyn weggelopen. Hy wnde naar Amsterdam om daar op een boot aan te monsteren. Hy had een portemonnaie met f781.15 by zich. Gevraagd naar de herkomst, vertelde hy aie ergens op een landweg (waarschynlijk tussen Hengelo er. Arnhem) te hebben ge vonden Het geld zou hij by zich hebben gestoken en de portefeuille hebben weggegooid. Het geld bleek echter van diefstal afkomstig. Toer df knaap tydens zyn zwerf- toch op zoek ging naar warme kle ding vond hy achter in de auto f 900.-. De jongen heeft toegegeven dat hy het geld heeft weggenomen. teuws 9 Uit het Leidsch Dagblad van 9 6 Nov. 1862: J Z.M. heelt het eereteken tot belooning van eervolle i dienst bij de schutterij toege- I i kend aan W. Lau. A. J. H. de l Goeij en C. Hofkes te Leiden 4 Maandag is er een jagt- f partij geweest op de goederen 4 van A. H Verster van Mel- verhorst te Nocrdwijk en zijn er door 9 jagers 217 stuks wild geschoten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1