Sutermeisters „Raskolnikoff schonk een interessante avond kunst kaLeiöosq^o.p Het ski-fenomeen Toni Sailer toneelspeler Particuliere bouw te laag gewaardeerd „Theater-effect5 5 vierde een triomf PREMIERE NEDERLANDSE OPERA Voorzitter Bouwondernemers Sfeervolle regie van Scharoff Loffelijk debuut in Zürich Voor middelbare scholieren Untea stelt limieten aan Indonesië Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 november 1962 Vierde blad no. 30799 Uitreiking der Sikkensprijs 1962 I)e Sikkensprijs 1962, toegekend aan vier kunstenaars en een Inter- nationaal tijdschrift (elk kreeg j f 1.000) is zaterdagmiddag tijdens een I bijeenkomst in de aula van het Ste- i delijk Museum te Amsterdam uitge reikt door architect Aldo van Fyck, een der winnaars van deze prijs in 1961. I koff troost vindt. Jos. Borelli (beren leider), Gé Genemans, Lidy van der Veen. Louis Spaan en Wim van den Bergh faren in kleinere rollen tevrq- i denstellend. De spreekrol van Rasoemichin be rustte in voortreffelijk Duits bij Bert Brijnen. De veel gehoorde uitspraak, dat operazangers niet acteren kunnen, kan gerust naar het rijk der fabelen verwezen worden er is door en door „menselijk" geacteerd, dank zij ook een man als Peter Scharoff, die weet wat „theater" toekomt. Men behoeft de waarde der muziek niet op het hoogste niveau te stellen om er tóch van te kunnen genieten. En dat is zeker het geval in deze ..Raskolnikoff". waarin zang en ac tie het volle pond toegewezen kre gen en ruimschoots voldoende cli maxen voorkomen, om de toeschou wer een boeiende avond te bezorgen. Grondig voorbereid Deze tot in de finesses grondig voorbereide voorstelling wie ook meer enigszins besef heeft van hetgeen daar allemaal aan vastzit kan er slechts bewonde ring voor hebben heeft het ge hoor tot een minutenlang applaus en langdurige toejuichingen be wogen. met een extra hulde aan componist Sutermeister. regisseur Scharoff en dirigent Driehuys, die eveneens bewezen heeft met een welklinkend orkest en een gedisci plineerd zingend koor, voor zijn uitermate zware taak berekend te zijn. H. De kunstenaars, die aldus de motivering der toekenning met hun werk een opvallende bijdrage leverden tot de deze zomer in het Amsterdamse Stedelijk Museum en daarna in Zürich gehouden exposi tie „Experiment in constructie" ziln- de Amerikaanse schilder Charles Bie derman uit Red Wing, die niet aan wezig was bij de prijsuitreiking, de 99 „Van d? miljoen woningen, die na woningwetbouw, dat gemeenten en de oorlog zijn gebouwd, kwamen 42 procent in de particuliere en niet minder dan 58 procent In de over heidssector tot stand. Vóór de oorlog bedroegen deze percentages resp. 90 en 10. Uit deze cijfers spreekt duide lijk een overwaardering van over- heidswoningbouw en -exploitatie en een onderwaardering van de. in alle 73-jarige Franse schilder Jean Gorin andere bedrijfstakken normaal te uit Meudon en de Amsterdamse ar- achten en volledig erkende, functie chitect Dick van Woerkom voor de van de ondernemer. Dat als miljoen- in samenwerking met de Bussumse ste woning een particuliere woning is schilder Joost Baljeu geleverde by drage voor genoemde expositie. Bai- jeu kreeg voorts ^ie redacteur-uit gever van het in 1958 door hem opge richte, tweemaal per Jaar verschij nende internationale tijdschrift „Strücture" de aan dit blad toege kende prijs. Het tijdschrift kreeg de prijs voor zijn bijdrage in de verbrei ding van het beginsel der synthese van kleur en ruimte in de architec tuur. Dichter Ralph Hodgson overleden De dichter Ralph Hodgson is zater dag in zijn woning te Minerva bij Canton in de Amerikaanse staat Ohio op 91-jarige leeftijd overleden. Hodgson, die in Engeland geboren werd. werd in 1938 onderscheiden m°t de (Japanse) orde van de R-.jzende Zon. Later kreeg hij een toelage van het Amerikaanse instituut voor Kun sten en Letteren en in 1954 beloonde Koningin Elizabeth van Engeland hem met een gouden medaille. Hodg- sons jongste werk was een bundel ge dichten getiteld De Leeuwerik en an dere gedichten, die in 1959 het Jicht zag. (Van onze Kunstredactie) DE Nederlandse Opera" bracht onder leiding van Leo Drie huys in de Stadsschouwburg te Amsterdam de première van „Raskolnikoff"geschreven door de in 1910 in Zwitserland geboren Heinrich Sutermeister. wiens werken tegenwoordig in het centrum van veler aandacht staan. Sutermeister componeerde deze opera, naar de beroemde roman van Dostojewsky in de jaren 19451947. Zij beleefde haar oer-opvoering op 14 oktober 1948 in de Kon. Schouwburg te Stock holm en verscheen sindsdien op vele podia. Hij betoont zich in dit werk. waarvoor zijn broer het libretto schreef, van een tamelijk bevattelijke, tonale kant. Van extreme moderniteiten is geen sprake, evenmin vanzelfsprekend als van het ouderwetse bel canto. Men dient zich echter toch op een modern klankenidioom in te stellen. Geen verveling Zijn muziek bezit een dienend, illustratief, haast filmisch karak ter en stelt aan de uitvoerenden speciaal de rol van Raskolni koff is extra moeilijk! zeer hoge eisen, evenals aan het als bemiddelaar optredende koor. Wie verwacht had, kennis te maken met een getrouwe afspie geling van het boek „Schuld en boete", kwam volslagen bedro gen uit. In het libretto zijn wel verschillende hoofdfiguren daar uit gehandhaafd, maar men maakt b.v. ook kennis met een nieuwe: Raskolnikoff's „tweede ik", een vondst, welke, gelijk zo veel in deze opera, het effect sterk in de hand werkt. Het geheel is echt „theater" geworden, waarvoor Sutermeis- termeister met zijn dramatisch vormgevoel een grote voorkeur heeft. Toegegeven: er is veel, dat naar de „draak" riekt en op de massa speculeert, rfiaar het ge heel heeft ons toch geen moment verveeld. Het genoemde effect is ln velerlei situaties aanwezig. Het uit zich ook door middel van de angstaanjagende, suggestieve achtergrondsmuziekge noeg om er auditief naast het vi suele bij te huiveren en te grieze len. Daarbij wordt een typisch Rus sische sfeer opgeroepen. De wel wat veel zich herhalende muziek, kennelijk met de bedoeling de nadruk te verhevigen, bevat naast melodische invallen ook sterke mee slepende ritmische vondsten, geba seerd op mazurka en jazz. Ook decla- matorisch-stuwende passages, maken deze muziek met haar aan Suter- meisters leermeester Carl Grff her innerende instrumentatie (slagwerk!), pakkend en beeldend. Daarbij geeft deganse opera een treffende en uitgesproken gevar.serde karakteristiek van geestelijk zwaar belaste mensen. Wat de inhoud betreft: het eerste tafereel toont de op een divan doel loos en volslagen inert liggende pa- theologische student Raskolnikoff. Zijn vriend Rasoemichin verschijnt. Hij brengt'n brief, waarin de komst van Raskolnikoffs moeder wordt aan gekondigd. Ook de wegens zijn drank zucht ontslagen ambtenaar Marme lade, f komt binnen en vertelt van zijn misère. De ellendige omstandig heden waaronder zij moet leven kry- gen we ook te horen van diens vrouw, de hospita van Raskolnikoff. De laat ste haat dit alles en kan er niet meer tegenop. Nu worden wij geconfron- I teerd met de duivelse dubbelganger. Raskolnikoffs „tweede ik", met wie hij een zware strijd te voeren heeft. „Hij, die sterk is, doodt de zwakke", fluistert deze hem in. Raskolnikoff voelt zich nu tot iets „groots" in staat Hij gaat naar de Hooimarkt in St.- Petersburg, waar de jaarlijkse kermis, met berenleider en beer in volle gang is en voor een feestelijk en kleurig bont décor zorgt. Daar bezoekt hij de gierige woe keraarster. Zij heeft zo juist de doch ter van zijn hospita, Sonja, die op oneerbare wijze op straat haar brood verdienen moet. doch innelijk on schuldig is, de deur gewezen en af gesnauwd, toen zij wat geld wilde lenen. Raskolnikoff, die bij de woe keraarster zijn horloge wil ver panden, barst in woede uit als ze er maar twee roebel voor geeft. Dan komt zijn „tweede ik" in op stand, hij wil de oude vrouw ver moorden. De „grote daad" volgt: Raskolnikoff stormt haar huis bin nen, snelt naar boven en doodt de vrouw met een bijl Dit is een der meest fascine rende momenten: men ziet de daad niet, maar volgt haar door middel van de muziek, welke van climax naar climax voert. Daarna stilte Dan komen we in de huiskamer van mevrouw Marmeladoff. Haar man werd tijdens zijn dronkenschap overreden en wordt binnengedragen. Hij vraagt vrouw en kinderen vergif fenis en sterft. Raskolnikoff is vertwijfeld, niet al leen als gevolg van de gepleegde moord, ook door alle hierop volgende ellende. Na een ontroerend bezoek van zijn moeder en een hevige, innerlijke strijd ziet hij tenslotte zijn „tweede ik", die hem tot zelfmoord wilde verleiden, recht in de ogen. Hij biecht Sonja alles op en aanvaardt met haar twee diep ongelukkige mensen, die vrede bij elkaar zoeken de weg tot boetedoening en naar een „nieuw leven". Raskolnikoff, eerst de Godlooche naar, heeft het kruis van Sonja, dat 1 ij aanvankelijk geweigerd had. aan genomen. zijn „tweede .x", de demon der vertwijfeling, is in hem weer op gegaan. llu i veritig ivek ken tl Men ziet het: volop gelegenheid tot melodramatiek Het hangt er alleen maar van af, hoe zij gebracht wordt. En dat RASKOLNIKOFF gaat zijn „grote daad" volvoeren kon tot tevredenheid stemmen. De huiveringwekkende kracht van Sutermeisters muziek, zang en actie, de artistieke décors van Hans van Horden, die in de gran dioos gemonteerde pracht van de kerkhofscène, waarin de beide hoofdpersonen elkaar eindelijk vinden, haar hoogtepunt vindt en de regie van de met de écht rus- sische sfeer zo door en door ver trouwde Peter Scharoff, lieten niet na indruk te maken. De meest verrassende créatie was die van Cornelis Schell als de oude, verwaarloosde, „verzopen" Marmela doff: welk een prachtstem, ook in het mezza-voce! Imponerend is ook de zware rol van Raskolnikoff door Johan van der Zalm gezongen, met naast hem telkens opdoemend op de achtergrond een zich natuur getrouw aansluitende „tweede ik", uitgebeeld door Paolo Gobin. Ontroe rend was de zang van Anny Delorie als Raskolnikoffs moeder (Cantile ne!). Conohita Gaston daarentegen vibreerde wel heel sterk en zong scherp als de radeloze vrouw van Marmeladokoff. „Poëzie is overal" en daarvan gaf Marilyn Tyler blijk in de rol van Sonja, die haar eer ver loren heeft en eindelijk bij Raskolni- (Van onze correspondent te Wenen) Wanneer men met de trein langs Kitzbühel rijdt, ziet men aan de rand van het stadje een aantal nieuwe pensions, die alle romantische namen hebben. Eén echter dient zich nuchter en zakelijk aan als „Toni Sailer" en is daarmee internationaal be kend. Toen Sailer in Cortina internationaal ski-kampioen was geworden, kreeg hij van de gemeente dit stukje grond, de bouw van het pension bekostigde hij zelf. maar de exploitatie is geheel in handen van zijn familie. Want Toni tot nu toe het grootste ski-fenomeen, die in Cortina beslag legde op zeven gouden plak ken heeft de skisport vrijwel vaarwel gezegd en begon met op te treden in sportfilms. uitgekozen, als a-premiewoning ge bouwd door een particuliere onder nemer, moge er misschien op wfjzen, dat in de toekomst meer begrip zal worden opgebracht voor de wezenlij ke betekenis van de ondernemers functie in de woningbouw. Dit zei vandaag in Arnhem de heer D. J. Beuker in de rede. waann hij als voorzitter van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers de jaarvergadering van de bond opende. Over de huurwoningen zei hij on der meer. dat eerst door de premie regeling 1960 wijziging werd gebracht in de onnatuurlijke en ongerecht vaardigde situatie, dat de bouwon dernemer door de overheid niet in staat werd gesteld arbeiders- en goedkope middenstandswoningen te bouwen. De wachttijden van gemiddeld otwee jaar doen. aldus de NBB voor zitter, thans weer twijfel rijzen om trent de uitgesproken waardering voor het particulieren initiatief. Hij wees erop, dat plannen zyn inge diend voor de bouw van minstens 60.000 premiewoningen. De heer Beu ker vroeg zich af. waarom ook voor 1963 50 procent van het totale wo ningbouwprogramma in de wo ningwetsector zal worden uitgevoerd. HU wees er ook op. dat de gemiddel de huurpryzen van woningen, waar voor subsidietoekenning in het eerste halfjaar van 1962 plaats had, in de drie grote gemeenten bedrogen: voor de particulieren bouw f 82.41 per maand en voor de woningwetbouw f 86.88 per maand. waarbU nog moet worden opgemerkt, aldus de heer Beuker, dat de particuliere wonin gen een aanzienlyk grotere capaci teit hebben dan de woningwetwonin gen. Elders in het land is de situatie ongeveer gelUk, zo zei de voorzitter van de NBB. Hij was verder van mening, dat maatregelen moeten worden getrof fen dat alleen gezinnen met een in komen. dat een bepaalde grens niet overschrydt, de woningwetwonin gen kunnen betrekken. Het leek hem voorts niet in overeenstemming te zUn met de sociale functie van de Het meeste succes had hU daarbU in Japan, waar hU echter slechts weinig behoefde te acteren. TUdens die filmopnamen kreeg hU echter toch smaak in het toneelspel en hU wilde acteur worden. Daar hy wist dat er heel wat aan zyn opleiding en ook aan zUn uitspraak ontbrak, nam hy eerst drie jaar toneelonder- richt bij Else Bonger in Beriyn. En met dezelfde yzeren energie en het stoere uithoudingsvermogen, waar mee hy vroeger op zUn ski's had ge oefend. legde hy zich nu toe op het toneelspelen. De minste moeiiyk- heden had hy met het beheersen en het bewegen van zyn lichaam, want Concertgebouwprijzen voor Wim Franken en ir. H. C. King In het algemeen een laag peil De raad van bestuur van het Con certgebouw N.V. heeft besloten n.a.v. de prijsvraag „40 jaar Concertge- liouw-kamermuziek 19201960" be loningen toe te kennen aan Wim Franken (eerste prysi en ir. H. C. King (eervolle vermelding). Wim Franken kreeg de beloning voor zijn twee composities onder de motto's „Volkswyze" en „Yoeng Poe Tsjoeng". Het stryktrio onder het motto „Lest we forget" van ir. King kreeg de eervolle vermelding. De Jury, bestaande uit Frank Mar tin, Felix de Nobel en Jan Odé en by gestaan door de strykkwartetten van Zoltan Szekely en Jo Hekster, voor de stryktrio's door Jan Pasquier en Nap Klyn en voor de liedcycll door Laurens Bogtman, vond het peil van de ingezonden composities teleur stellend. Het merendeel was volgens de jury of wel technisch behooriyk gecomponeerd, maar onpersooniyk, of wel gecomponeerd op een manier, die de Jury ten enen-male niet vermocht te volgen, tenzy een zgn. reeks of serie aan het werk ten grondslag lag, die wel te volgen was maar in de verwerking geen artistieke resultaten toonde. Een kleiner aantal werken bieek noch behooriyk gecomponeerd, noch enige artistieke potentie te hebben. Naar het unanieme oordeel van de jury was van de 139 ingezonden strijkkwartetten geen enkel werk een bekroning waard. Van de 67 stryk trio's kwam alleen het trio „Lest we forget" voor een bekroning in aan merking. Als geheel was het peil van de ingezonden iicdcycli 't laagst. Dilettanterige pogingen wisselden volgens de jury af met vlot geschre ven school- en wandelliedjes. De jury was dan ook bijzonder getroffen door de composities van Wim Franken, die een volkomen persooniyk talent vertoonden. T oneelpremières De vierde première, welke het Nieuw Rotterdams Toneel sedert zyn optreden in de Maasstad bracht, was het blyspel „De magistraat" van de Portugees-Engelse schryver Arthur W. Pinero, een spel dat triomfen oogstte Ln de tyd waarin het speelt, de tweede helft van de vorige eeuw, en dat ook door het publiek enthou siast werd ontvangen. De vertaling was van Anty Wester ling, de regie van Coen Flink. Lo van Hensbergen speelde de onge lukkige magistraat, die het slacht offer wordt van een leugentje van zijn vrouw (Enny Meunier), die hem wysmaakte vyf Jaar jonger te zyn dan zy ls, en daardoor noodzaakt haar zoon uit het eerste huweiyk (Aart Staartjes) 14 in plaats van 19 Jaar te zyn. Het ls pUnlijk voor de politierechter zyn eigen vrouw tot een week hechtenis te moeten ver oordelen. Adolf Rykens, Annet Nieuwen- huUzen. Steye van Brandenberg. André van den Heuvel en enkele an deren in min of meer belangryke rollen dragen er het hunne toe by de zaal menigmaal hartelUk te laten lachen om de verwikkelingen in dit blyspel. Voor de derde maal In dit seizoen gaf d« toneelgroep „Centrum" in de Haarlemse Stadschouwburg een pre mière. Grote belangstelling bestond er zaterdag en zondag voor de ko medie in drie bedrijven „Maribel" van de Spaanse rchrijver Miguel Mihuri. Mies BouhuUs had het stuk ver taald, dat onder regie van Luc Lutz ten tonele werd gevoerd. Het gaf een beeld van een verlegen chocoladefa brikant (Piet Römer) uit een afge legen dorp. die naar Madrid trekt om daar een vrouw te zoeken. Zijn moeder en tante, vertolkt door Sara Heyblom en Nell Knoop, stonden hem daarbU ter zyde. Ina van der Molen was Maribel: verder werkten mee Louis Steets. Dinv Steets. Ben Hulsman. Elisabeth Versluis. Ria Vroemen, Marie NUsten en Jan Hundling. dat had hy al vroeger geleerd. Gro tere moeiiykheden traden er op in de spraaktechniek, want als echte Tiroler sprak hy het zware, guttu rale dialect, maar ook dat is hy te- boven gekomen, zodat men niet eens meer hoort dat hy een Oostenryker ls. En nu staat hy werkelijk op het toneel en treedt op als Biff in „De dood van een handelsreiziger" in het Stedeiyk Theater van Luzem. De to neelkritiek in Zwitserland en Oos- tenrijk is vol waardering over zyn prestaties. Zyn stem is melodieus en zijn bewegingen zyn natuuriyk en ongedwongen, alleen kan er nog iets verbeterd worden aan de uitdrukking van zyn gelaat. Ziin regisseur is ech ter zo tevreden met zyn acteren, dat hy Sailer een nieuwe rol aan het zelfde theater heeft aangeboden, nameiyk ln het blyspel „Wolken zyn er overal" van F. Hugh Herbert. Na dit debuut schynt het niet uitgeslo ten dat dit ski-fenomeen een ver- diensteiyke toneelspeler zal worden. woningbouwverenigingen huizen bouwen met huurpryzen, die ln som mige gevallen ver uit gaan boven die van particuliere huurwoningen. HU noemde prUzen van f 120 tot f 175 per maand. De overheid moet. even als dit geschiedt voor de particuliere woningbouw, naar de mening van de heer Beuker ook hier bepaalde huurgrenzen stellen. Expositie van Ned. schilders in Brussel „Twintig Nederlandse schilders van nu" is de naam van een tentoonstel ling, die van 6 november tot 3 decem ber in 't Paleis van Schone Kunsten te Brussel wordt gehouden. De expo sitie vindt plaats onder auspiciën van het BelgischNederlands cultureel verdrag. De tentoonstelling omvat werken van: Karei Appel, Gerrit Benner, Kees van Bohemen, Eugene Brands, Con stant (C. Nieuwenhuys). Corneille <C. G. Beverloo), Jef Dieieren. Ed gar Fernhout, Jan van Heel, Friso ten Holt, Willem Hussem, Gerard Lataster, Lucebert (L. van Swaans- dyk). Jan Meyer, Jaap Nannlnga, Anton Rooskens. Pierre van Soest, Gerard VerdUk, Jaap Wagemaker en Theo Wolvecamp. De keuze van de geëxposeerde wer ken is gemaakt door dr. L. J. F. Wy- senbeek, directeur van het Gemeen temuseum en dr. H. L. C. Jaffé. BELONING VOOR BEELD Voor het terugbrengen van een 2500 jaar oud Grieks beeld, dat af gelopen week uit het stadhuis van Castelvetrano op Sicilië werd ont vreemd, is een beloning van twee miljoen lire uitgeloofd. Het beeld, voorstellend een bronzen Jongelin genfiguur, bekend als Efebe van Sel Inunte is 500 miljoen lire waard. Theatre en rondin Carré (Van onze Amsterdamse redacteur) Eind januari zal het theater Carré in Amsterdam worden Inge richt als „Theatre en rond": de zaalruimte zal dan bij het toneel worden getrokken, zodat een proscenium ontstaat. Het publiek zal er in de halve cirkel van het amfitheater omheen zitten. Deze inrichting is noodzakelijk voor de voorstellingen die de Nieuwe Komedie onder Eric Vos zal geven van het klassieke stuk „De Perzen" van Aischylos. Er is een regeling met de Ned. Spoor wegen getroffen om het voor de leerlingen van middelbare scholen uit het gehele land mogelijk te maken groepsgewijze de voorstel lingen bij te wonen. Deze mededelingen deed de direc teur van het Theater Carré, de heer K. Wunnink, tydens de algemene vergadering van aandeelhouders Hy deelde voorts mee, dat het circus Strassburger van 20 december tot en met 27 Januari het theater zal be spelen. Het dividend is vastgesteld op 16% (v. j. eveneens 16%). Over het lopen de seizoen werd meegedeeld, dat de voorstellingen van het Ballet van de Markies de Cuevas een groot succes Ballet Marjo oogst succes in Amerika De leden van de Haagse ballet groep Marjo, die onder leiding staat van mevrouw Goekoop-Santhagens, oogsten op hun tournee door de VS veel succes. De belangstelling voor deze Nederlandse dansers is op de 4 merikaanse colleges zeer groot. Voor de opvoeringen zyn door deze colle ges verschillende kunstenaars, zoals beeldhouwers, uitgenodigd Mevrouw Ooekoop heeft het verZoek gekregen voor de radio lezingen over de bal letkunst te houden. De tournee van het ballet Marjo is reeds voor de helft voorby. De groep wordt om streeks 17 november in ons land terugverwacht. waren, dat Cyrano de Bergerac met Guus Hermes volle zalen trok en dat de mimekunstenaar Marcel Marceau 20 voorstellingen achtereen heeft ge geven. een speeltyd die voorheen in dit genre alleen in Parys en Londen voor mogeiyk werd gehouden. De Snip en Snap-revue van René Slees- wyk bespeelt het theater vyf maan den achtereen. Het Theater Carré bestaat in decem ber 75 jaar. Aan dit Jubileum zal al leen in interne kring aandacht wor den besteed. Prinses Margriet bij Hoofdstad-Operette Prinses Margriet heeft saterdag- avond in gezelschap van een tiental vrienden en vriendinnen In de Kleine Komedie in Amsterdam een voorstel ling bUgewoond der Hoofdstad-Ope rette van „In elner kleinen Kondito- rel". Het bezoek was niet aangekondigd. Voor directeur Meyer Hamel was de verrassing daarom bUzonder groot toen hy in de pauze hoorde dat Prin ses Margriet in de uitverkochte zaal was. zy heeft zich by zonder ver maakt. Toen zy in de pauze in de koffiekamer was, bleef zy zelfs voor velen nog onopgemerkt. Militaire burgers naar Nieuw-Guinea Het Untea-bestuur in Nieuw-Galnea zal limieten stellen, zowel wat betreft de binnenkomst van Indonesische mi litairen als van Indonesische ambte naren. OngetwUfeld zal het aantal van ongeveer 250 Indonesische amb tenaren. dat thans in het Untea-ap paraat is opgenomen, in de komende maanden worden uitgebreid, maar meer dan enige honderden Indone siërs zal men zeker niet kunnen ge bruiken. Dit wordt van bevoegde zyde ver nomen naar aanleiding van kolonel Soedarto's verklaring, dat men in de komende zes maanden 10.000 z.g. ge militariseerde burgers aan land zou zetten. De Pakistaanse generaal Said Oeddin Khan zei zaterdag, dat hy tijdens het bezoek, dat hy onlangs aan Djakarta gebracht heeft, op ver zoek van dr. Soebandrio erin heeft toegestemd dat het aantal Indonesi sche militairen in Nieuw-Guinea ge- leidelyk zal worden opgevoerd tot de sterkte van de V.N.-troepen. Niet meer Aangezien er thans ongeveer dui zend Indonesische militairen in Nieuw-Guinea zyn betekent dit, dat Indonesië in de komende zes maan den slechts 500 militairen uit mag zenden teneinde op 1 mei van het volgend jaar ruim 1500 militairen ln het gebied te hebben. Volgens generaal Said zullen de V.N. niet toestaan, dat tydens het Untea-bewind meer militairen Nieuw- Guinea binnenkomen. HierbU kan worden aangetekend, dat het Untea-bestuur uiteraard wel kan bepalen hoeveel militairen en hoeveel ambtenaren Nieuw-Guinea binnenkomen, maar dat volgens het akkoord zowel Indonesiërs als Neder landse burgers het land vry in en uit kunnen gaan. Volgens bevoegde V.N.- kringen houdt dit ln, dat Indonesië, ondanks bovengenoemde limieten.net zoveel personeel kan zenden als het wil. Militairen Indonesië is uiteraard geheel vry hoe het dit personeel wil noemen, maar de twee dagen geleden gearri veerde „gemilitariseerde burgers" worden door de V.N. beschouwd als militairen aangezien zy een militair uniform dragen en gewapend zyn. (Indien Indonesië dus van plan is tydens de V.N.-periode „gemilitari seerde burgers" naar Nieuw-Guinea te zenden, zullen dezen ongewapend dienen te zyn. Ze zullen niet be schouwd kunnen worden als ambte naren voor het Untea-apparaat). Schilderijen van Sonja Henie Expositie in Den Haag Van 22 november tot 6 januari wordt ln het Gemeentemuseum ln den Haag de collectie van Sonja He nie en Niels Onstad (haar man) ge ëxposeerd. De verzameling omvat on geveer 100 werken van moderne schilders, o.a. Picasso en Matisse. De schilderyen. die eerst In Amerika, vervolgens in Engeland en nu in een aantal landen op het Europese con tinent worden tentoongesteld, zullen na de tournee ten geschenke wor den gegeven aan de Noorse staat. Subsidies voor vrije schilderkunst De Jury voor de Koninkiyke subsi die voor vrUe schilderkunst deelt mee dat op haar voorstel H M. de Ko ningin een subsidie van f 2 500 ls toe gekend aan de volgende Jonge schil ders: mej. H. Mes Amsterdam, W. Moerenhout Den Haag. A. F. Orth Rotterdam, J. Roeland Amsterdam en L. Smits Maastricht. Contactweek jonge gitaristen-luitisten In huize Queeckhoven" te Breuke- len zal van 2 tot 9 januari een con tactweek worden gehouden voor Jon ge gitarlsen en luitLsten. Deze week, die onder leiding zal staao van Nar- clso Yepes en Dick Visser (gitaar) en van Walter Gerwig (luit), wordt ge- organLseerd door het internationaal foonkunstenaarscentrum „Eduard van Beinum" te Amsterdam. Elke deelnemer(ster) zal een zelf gekozen programma spelen, daarna is er gelegenheid tot een open gedach- tenwlsseling tussen uitvoerenden en leiding Voorts zullen voordrachten •vorden gehouden. Het ligt ln de be doeling 's avonds Jonge solisten uit verschihende landen voor de deelne mers te laten optreden. De week zal worden besloten met een of meer openbare concerten. De leiding za' uit de deelnemers de hiervoor in aanmerking komende kunstenaars aanwyzen

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7