SHELL Vijf zeelieden na bang Zonder as-afzetting,mijnheer! avontuur in de Hoek Indiërs heroveren drie gehuchten op Chinezen MULTIGRADE Alplien (met Kluivers) gaat ook meetellen de eerste motorolie die geen as-afzetting veroorzaakt in de verbrandingsruimten! schone, jonge motor! Na vergaan van de Rana Hervormingen in liturgie invoeren II el en wee der derdeklassers Chroesjtsjow schreef brief aan Nehroe LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 Advertentie (Van onze Rotterdamse correspondent) Voor lichtmatroos Johan Pieter Plat uit Beerta. 17 jaar. was het zijn eerste zeereis geweest. Zaterdagavond stond hij als schipbreu keling op de regenglimmende steiger van de Hoekse reddingboot ..President Jan Leis". Het was een bang avontuur geweest, maar hij zei dapper, het gezicht dwingend tot een glimlach. ..Ik zal een nieuwe schip moeten zoeken". En matroos Ben Huyer uit Den ILtag, vroeg waarvoor die koffer met kleren was die zy van thuis had den meegebracht. In de omhelzing van ztjn moeder lag de blijdschap over zijn terugkeer en de gelukwens voor zijn nooit meer te vergeten 18- de verjaardag: aan boord van een zinkend schip, de aan de woelige gol ven van de noordzee overgeleverde Gronings? kustvaarder „Rana", die vrijdagmiddag rond 5 uur 25 mijl uit de Deense kust zich moest over geven aan verzwelgend water. In de Hoekse Berghaven eindig de de reis voor 5 geredden van de „Rana". de ruim 600 ton metende en 5 jaar oude kustvaarder, die vrij dag is vergaan. Vijf man werden op gepikt door de „Johan Brinckmann" een bijna 5.000 ton metend koel- schip uit Rostock, dat op weg was naar Afrika om een lading bananen te halen. Wat was er voor het Oostduitse schip eenvoudiger dan zaterdag wst dichter langs de kust te gaan om de 7 mijl buiten Hoek van Holland va rende reddingboot „President Jan Leis" te treffen, die de schipbreuke lingen overnam? Niets De douane-ambtenaar had het snel gezien: deze vyf knapen hadden niets aan te geven. Zonderwat van boord te kunnen meenemen hadden ze vrijdagmiddag het schip moeten verlaten. Na twee uur ploeteren werd dit vijftal aan boord genomen van de „Johan Brinckmann", waar de Duitsers de geredden bijzonder mee levend en verzorgend hebben ont vangen. De ondergang van hun scheepje hebben zij niet meer gezien. Toen bleek, dat er voldoende visserssche pen ter assistentie in de buurt waren mocht de Duitser zijn reis voortzet ten. Via de radio hoorde stuurman Henk Schipper uit Amersfoort, 24 jaar, dat zijn schip in de golven was verdwenen. Hy wist ook. dat de andere vier opvarenden, onder wie kapitein-eigenaar J. Klugkist, ook ln veiligheid waren op Engelse vissers schepen en in Denemarken aan land zijn gegaan. De laatste reis van de „Rana" is een heel droevige geweest. Al vorige week vertrokken kapitein Klugkist en zijn mannen uit het Engelse Bos ton met een lading gerst voor Oslo. Vijf dagen hadden zy al in de Hum- berbaai liggen schuilen voor zij aan de overtocht durfden beginnen. Vijf dagen, waarin op het Groningse kan toor niets van het scheepje werd ge hoord, waarop toen al een S.O.S. werd uitgegeven om naar de „Rana" uit te kijken. Slagzij een halsbrekend werk. Elk ogenblik dregide de sloep tegen de rand van klinknagels te haken, met alle risi co's van omslaan van dien. Drie man hingen naast de loodsladder al in het vangnet, toen stuurman Schipper de sprong miste en in het water viel. Matroos Henk Volman uit Arn hem, 18 jaar, greep hem bij zijn Jas en sleurde hem uit het water in de sloep. Even later stonden ze allemaal aan dek van het koelschip. Voor hen was het bange avontuur afgelopen. Kapi tein Klugkist is nog teruggegaan naar zijn „Rana, toen de andere drie man uit de sloep in veiligheid waren. Zijn laatste vertwijfelde poging zijn schip te redden was by voorbaat kansloos. Hy was net weer van boord gehaald toen de „Rana" verging. In Hoek van Holland waren de vyf ge redden al weer helemaal op ver haal gekomen. In Hotel Amerika kwamen z,y helemaal by. de men sen. Midden op tafel een fles wodka, een hartversterking, die de Oostduit se kapitein de Hollandse stuurman had meegegeven. Pleidooi Benedictijner monnik Voorstander van gebruik van landstaal in de mis inplaats van Latijn (Van onze Romeinse correspondent) In verband met het concilie in Rome is zaterdag een zeer belangrijke lezing gehouden over de waarheid en de schaduwen in de liturgische hervormingen van het concilie door de Benedictijner monnik Salvatore Marsili. Deze monnik staat aan het hoofd van het grote Benedictijner klooster van Anselmo in Rome. Hij heeft eerst gewezen op de belangrijkste verschillen in de liturgie der Oosterse Kerken en de kerk van Rome, daarna op de veranderingendie de laatste tientallen jaren zijn ingevoerd, en heeft tenslotte uiteengezet waarom het wenselijk is dat verdere hervormingen worden ingevoerd. „Bij windkracht zes tot zeven, af nemend naar zuidwest vier a vyf" vertelt stuurman Schipper, had de „Rana" aanvankelijk een voorspoedi ge reis tot in de nacht van woens dag op donderdag bleek, dat het scheepje een paar graden slagzij ging maken over stuurboord. Alarmerend was de situatie nog niet. De oorzaak werd evenmin zo gauw gevonden. Het werdeerst gezocht in een verschui ving van de losse lading, maar toen bij het aanbreken van de dag de rui men werden onderzocht, werd er wa ter gepeild. Donderdagmorgen vroeg zijn de mannen begonnen met pom pen. Het leek een tijdlang te helpen tot de slagzij tot 20 a 30 graden be gon toe te nemen. „Wij koersten in het begin op de kust aan om te proberen de „Ra na" aan de grond te zetten", aldus 6tuurman Schipper. „Maar de zee werd ruig en wij waren bang, dat overlopende golven de luiken zouden inslaan. Het betekende, dat toen wij een myl of 7 van de kust verwy- derd waren, we met het zeetje mee moesten lopen, waardoor we steeds verder uit de kust raakten". Hutten en machinekamer liepen steeds ver der onder water. Twee machinist Harry Lalkens uit Appingedam, 20 jaar, stond permanent tot de knieën in het water van zijn machinekamer. „Ik was toch wel biy, toen de kapi tein de boel liet stoppen en ik naar boven kon", zegt hij. Dat was vrij dagmorgen om een uur of elf. Don derdagavond had kapitein Klugkist de sloepen al laten klaarmaken, de hele nacht hadden ze nog doorge ploeterd. pompend en sjouwend om het scheepje te behouden. Vrijdag mogen bij ruwer wordende zee en heiig zicht werd steeds duidelijker dat de „Rana" niet te behouden was. Steeds meer slagzij maakte het scheepje, steeds meer water stroom de binnen, de gerst zoog het water op, de pompen, draaiend op volle ca paciteit, konden het niet bolwerken. In de sloepen Vrydag om kwart over één besloot de kapitein de mannen van boord te laten gaan. Twee sloepen werden ge streken. een met vyf man onder lei ding van de stuurman, de andere met vier onder wie de kapitein. De vyf in de Hoek vertelden, dat zij drie kwartier hadden moeten roeien voor hun leven om de sloep op voldoende afstand van de kust vaarder te krijgen. Het was een uit puttend karwei „Je bent dat roei en niet meer gewend' om los te komen van het schip, dat elk ogen blik dreigde om te slaan met alle gevaar de mannen in de sloep te treffen als ze niet ver genoeg weg zouden zijn. Noodseinen hadden vliegtuigen in de lucht geroepen, die de schipbreu kelingen opspoorden. Vuurpijlen en rookbommen trok een toestel naar de plaats van de „Rana". het vlie" tuig keerde terug en leidde de „Jo han Brinckmann" naar de sloepen Het meest riskante ogenblik kwam toen nog voor de jongens, 18 en 21 jaar oud. Er stond een hoge deining en het overstappen op de loodt dder was Men moet de kerk zien. aldus Mar sili. als het lichaam van Christus en de voortzetting van Christus. Verder dient, men alle christenen te be schouwen als hebbende een priester lijke roeping. Van betekenis is ook dat men begrijpt dat. het, hele Jaar liturgisch zin heeft en dat het kerke lijk jaar moet worden beleefd als de actieve uitdrukking van de heils mysteriën van Christus. Pater Marsili heeft er o.a. op ge wezen, dat er hervormingen moeten worden ingevoerd, met het allergroot ste respect voor de traditie, die echter niet ma? dienen om zich achter te verschuilen wanneer het gaat om dingen te redden die een contrast zijn met het werkelijke doel van de kerkelijke handeling. De hervorming moet volgens hem iets zyn van een afkorsten. het weg nemen dus van een korst. Pater Mar sili maakte een geestige opmerking over wat. hij noemde „striptease- functies", het herhaaldelijk be- en ontkleden van de persoon die de mis opdraagt waar by dan verschillende mijters worden gebruikt, enz. Verder had hil over het handelen met het misboek, dat nu eens links dan weer rechts op het altaar moet liggen, het een en ander te zeggen. Hy noemde dat alles bijkomstig, wat men weg moet nemen. Een andere zaak die hij graag zou zien vervallen, is dit dat tijdens de mis de persoon die de mis opdraagt de geheiligde hostie tot zich neemt terwijl de kerkgangers zich te vreden zouden moeten stellen met een tevoren gewyde hostie Hij zei dat dit lijkt op een verschil tussen heer en knecht. Verder bleek hij ©en sterk voor stander van het invoeren van de landstaal in de mis en het vervallen van het Latijn. Natuurlijk is dit alles een persoon lijke zienswijze die deze Benedictijner monnik naar voren brengt, maar het fei1 dat hij kon spreken voor de ge zamenlijke journalisten die het con cilie bijwonen bewijst toch wel dat zijn ideeën grote aanhang genieten, tot zover onze Romeinse correspon dent. Verjaardag Pauskroning Zondagmorgen heeft Paus Johan nes temidden van 2500 concilievaders de vierde verjaardag van zijn paus kroning gevierd. In zyn toepraak tij dens de mis noemde de Paus deze verjaardag een bijzonder en buiten gewoon feest, dat moeilijk overtrof fen kan worden In zijn toespraak kwam Paus Jo hannes geregeld terug op het con cilie en ziin doelstellingen. Met name legde hij de nadruk op de noodzaak van een „aan de tüd aangepaste ver kondiging'' van de eeuwige waarhe den. Paus Johannes nodigde de concilie vaders uit, het voorbeeld te volgen van Carolu.s Borromeus, die het stok kende concilie van Trento in de 16de eeuw weer op gang wist te brengen en aldus een beslissende bijdrage le verde tot het welslagen ervan. Voor de eerst#, maal sinds het begin van het concilie zijn de bisschoppen van China zondag bijeengekomen, om de problemen van de kerk in commu nistisch China, in Formosa en van de kerk der diaspora te bespreken. De bisschoppen hadden er dringend behoefte aan onder elkaar te over leggen hoe men van Chinees stand punt uit, de op het concilie te behan delen vraagstukken zal bezien. Ten tweede wilden de bisschoppen uitma ken welke vraagstukken zij eventueel aan dp concilievaders zullen voorleg gen Ten derde welke voorstellen zij bij her concilie ten behoeve van de kerk in het vaderland te berde zullen brengen. Geen standpunt De bisschoppen van China zyn in hun bijeenkomst tot d« slotsom geko men, weinig of geen vastomlijnde ringe verbindingen met hun bisdom men. eweinig of geen vastomlijnd voorstellen voor de kerk in China aan het concilie kunnen doen en in vele vraagstukken geen standpunt kun nen innemen. De vervolgde kerk In Rome is een tentoonstelling over de vervolgde kerk in de communisti sche landen geopend. Het. initiatief tot deze expositie is uitgegaan van het centrum voor bestudering van her. communisme. Aan d« hand van documenten en ander materiaal wordt een overzicht gegeven van de kwellingen waaraan rooms-katholie- ken en andere christenen in veertig jaar tijd* in een twintigtal landen hebben blootgestaan In de „Osservatore Romano" van JJ. zaterdag wordt aangekondigd dat het vicariaat van Rome zal worden verplaatst, naar het. paleis van Late- ranen -+- maximum vermogen! u bovendien: iniebe „tnuW8ia „e koude en Deze unieK bu strenge kou schone, jonge motor! maximum vermogen! blijvend laag benzine-verbruik!) SHELL leidt de smeertechniek! Voor Tweede Kamer Mr. D. Schuitemaker niet herkiesbaar (Van onze Utrechtse correspondent) Het lid van de Tweede Kamer voor de VVD (tevens lid van de Utrechtse gemeenteraad» mr. D. Schuitemaker heeft zaterdag het hoofdbestuur van de VVD schriftelijk meegedeeld, dat hij zich voor de komende zittings periode van de Kamer niet beschik baar kan stellen. Hij heeft dit be sluit om persoonlijke redenen moe ten nemen. Mr. Schuitmaker is lid van de Tweede Kamer sedert 1959. Hij hield zich in hoofdzaak bezig met de wo ningbouw. Na de heren Oud. Rit meester, Van Leeuwen en De Hartog, die zich allen wegens vergevorderde leeftijd geen kandidaat hebben ge steld, is de heer Schuitemaker het vyfde lid van de huidige fractie det VVD dat niet in de Kamer zal te rugkeren. De grote overwinnaar van de weinig derde klaswedstrijden, die gisteren doorgang vonden, is zonder twijfel Foreholte. Zelf wonnen de mannen uit Voorhout met 03 van HDL en daar één der concurrenten, VCS, zich lelijk vergaloppeerde, staan zij nu zelfs aan de spits. Alphen komt hoe langer hoe beter op toeren en versloeg uit OVV (1—2). Een knappe prestatie! verrichtte ook Wassenaar door bij HVV een punt weg te slepen (1-1). OVV—Alphen Voor het eerst in deze competitie had Alphen de beschikking over de oud-UVS-speler Kluivers, die in het treffen tegen OVV op de rechts- binnenplaals opereerde. Het heeft heel lang geduurd voor de Alphe- naren toestemming verkregen Klui vers op te stellen. Pas zaterdagmid dag om 5 uur had secretaris Cam- men ga officiële toestemming de ex- semiprof in het team op te nemen. Kluivers betekende een daadwerke lijke en morele steun voor het Al- phense elftal, al komt het ons voor dat hij als achterspeler een grotere versterking voor de ploeg zal bete kenen. Matchwinnaar voor Alphen was dit keer linksbinnen Jaap de Bruin, d:e niet alleen beide treffers voor zijn rekening nam, maar daarnaast zoveel aandacht van de Oostvoomse defensie opeiste, dat zyn medespe lers herhaaldelijk vrij spel kregen. Geprofiteerd hebben die er niet van. Al in de 10de minuut keek Alphen tegen eep achterstand aan. Uit een schot, van de OVV-linksbuiten kwam een uitermate verwarrende situatie voort waaraan pas een einde kwam toen de bal achter Proost lag. Dit doelpunt was kennelijk de zweepslag die Alphen nodig had om tot vol ledige spelontplooiing te komen. Al spoedig maakte Jaap de Bruin met een scherp schot gelijk. Vier minu ten voor de pauze maakte De Bruin het tweede Alphense doelpunt. Met een versterkte verdediging trok Alphen in de tweede helft ten strijde. De OVV-aanval zag geen kans openingen te maken en Proost kreeg het. dan ook niet erg moeilijk De kleine zege van Alphen was ver diend. DHLForeholte Wanneer het sterke overwicht van Foreholte bij DHL in doelpunten uitgedrukt had moeten worden, zou den zeker de dubbele cijfers zijn be reikt. De Foreholte-aanval liet dus nogal wat kansjes voorbijgaan. Met zeer weinig kunst en byzonder veel vliegwerk wisten de gastheren de eerste drie kwartier zonder bescha digingen door te komen. Wel kreun- de hun houtwerk onder schoten van Koppe en Mart van Dijk. maar ver der hielden de DHL-ers toch stand. De achterhoede van Foreholte had niet de minste moeite met het aan- valsspel van de Delftenaren. In het eerste gedeelte van de tweede helft kwamen de gastheren met doortastend aanvalsspel op de proppen en het ging er even drei gend uitzien voor doelman Van Dyk. Maar Foreholte slaagde er na korte tijd in de eigen aanval weer op gang te brengen en toen was het met DHL afgelopen. Toch duurde het nog tot de 34ste minuut alvorens Hans Kop pe met een zuivere kopstoot doel man Hoeven kon passeren (0-11. Di rect daarop scoorde hij opnieuw. maar nu werd het doelpunt afge- j keurd. In de 40ste minuut werd het I dan toch 0-2 toen Hans van Dijk uit een comer langs een haag van spe lers schoot. In de laatste minuut maakte Koppe de zege wat spreken der (0-3). HVV—Wassenaar De verjongde Wassenaarploeg heeft zich bij HVV niets aangetrok ken van de aloude roem van de Wassenaarse leeuwen. Met fris, open spel trokken de Wassenaarders naar voren en slechts met de grootste moeite vond HVV een passend ant woord. In de 15de minuut was het al raak. De HVV-goalie werd vol komen verrast door een boogballetje van Wil Remmelzwaal. Tot rust hield Wassenaar die voorsprong vast. In de 2e helft kreeg Wassenaar weer een klem overwicht, maar de sco ringskansen bleven schaars. HVV werkte zich los maar kwam toch pas 5 min. voor het einde naast de bezoe kers. Doelman Klumpes moest zwich ten voor een prachtig schot van Kooijstra (1-1). De Indiase troepen hebben drie gehuchten nabij Tawang, in het noordoostelijke grensgebied, op de Chinezen heroverd, zo is in Tezpoer in Assam vernomen. De sterkte van de Chinese troe pen. die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan ..vele wreedheden", was niet bekend. Een woordvoerder van het Indiase ministerie va*» Defensie heeft bekendgemaakt, dat Chi nese troepen die een Indiase stelling bij Walong. eveneens aan de noordoostelijke grens, aftasten, zich hebben terugge trokken nadat zij door Indiase eenheden waren aangevallen. Premier Nehroe heeft zondag be kendgemaakt, dat India een natio nale defensieraad zal vormen en mo gelijk zijn derde vijfjarenplan zal wijzigen. Het belangrijkste was nu, de invaller uit het land te verdrijven. remier Chroesjtsjow van Rusland heeft een staken van het vuren aan de C'hinees-Indiase grens en onder handelingen voorgesteld in een brief, die vrijdag in Nieuw Delhi aan Neh roe is overhandigd. Naar verluidt zal de Indiase premier in zijn antwoord aan Chroesjtsjow zeggen dat de Chi nezen eerst de status quo van 8 sep- (ember moeten herstellen alvorens er van onderhandelingen sprake kan zijn. President De Gaulle \an Frankryk en premier Ikeda van Japan heb ben Nehroe schriltelijk verzekerd van hun sympathie voor India in het geschil met Rood-China. In Dadar, een voorstad van Bombay, hebben l^den van de Indiase communistische party zaterdag besloten, de plaatse lijke afdeling van de partij op te heffen, omdat de partijleiding de .pro-China" groep niet heeft uitge stoten. Volgens Radio-Katmandoe is de afbakening van de grens van Nepal met communistisch-China voltooid. Op 99 plaatsen zyn grenspalen neer gezet of tekens op de rotsen aan gebracht. Harriman voor t.v. Averell Harriman, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Za ken voor het Verre Oosten heeft in een televisie-vraaggesprek gezegd, dat iaar zijn mening de Chinese aan val op de Indiase grensgebieden „een vrij onaangename verrassing" is geweest voor premier Nehroe van India er. andere Aziatische leiders. „Er. nu dc Russen", aldus Harriman „te kennen beginnen te geven, dat zij bereid zyn de Chinese communis ten en niet de Indiërs te steunen, zal dit ook die Indiase en Aziati sche leiders zeer teleurstellen, die dachten dat zij op samenwerking met de commun sten konden rekenen". Op een vraag over de Amerikaan se mening over Pakistans bezorgd- neid t.a.v de Amerikaanse militaire hulp voor India, zei Harriman. dat natuurlijk zeer duidelijk te verstaan gegeven zal worden, dat deze hulp alleen tegen China en nooit tegen Pakistan mag worden aangewend. Omgekeerd hadden de VS Pakistan wapens gegeven, op voorwaarde, dat zij niet tegen India gebruikt worden. Harriman is voorts van oordeel, Reeks kernproeven in Stille Oceaan afgesloten President Kennedy heeft zondag bekend gemaakt dat de huidige Amerikaanse reeks kernproeven in het. gebied van dP Stille Oceaan is af gesloten. Hy heeft tevens de hoop uitgesproken, dat in de komende maanden een verdrag kan worden gesloten waarbij kernwapenproeven zijn verboden. Kennedy zeer in een speciale boodschap, dat. de Verenigde Staten wel de ondergrondse kern proeven in Nevada zullen voortzetten. Deze verklaring van Kennedy volgde op de geslaagde Amerikaanse kernproef zondagochtend vroeg in de dampkring by het eiland John ston De kernbom, van een sterkte minder dan 20.000 ton TNT, werd op een hoogte tussen 32 en 48 km tot ontploffing gebracht De lichtflits van de explosie kon in het, 1.200 km van Johnston gelegen Honoloeloe tegen de nachtelijke hemel worden waargenomen. De Russen hebben dit weekeinde drie kernproeven genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie meegedeeld. Zaterdag werden in het. gebied van Nova Zem- bla twee kernwapens van middelbare kracht tussen 20.000 en een miljoen TNT. in de dampkring tot ontplof fing gebracht Zondag heeft de Sow- jet-Unie in Kazakstan een kernproef van middelgrote kracht genomen. Amerikaan moet Moskou verlaten De Sowjet-Unie heeft Amerika ver- zocht om onmiddellijke terugroeping van Richard Carl Jacob, secretaris bij de ambassade in Moskou. Jacob, die 24 jaar oud is is het derde perso neelslid van de Amerikaanse ambas sade in Moskou, dat in een maand tijds de Sowjet-Unie moet verlaten. Allen zijn van spionage beschuldigd. Volgens Tass zou Jacob op heterdaad betrapt. zyn toen hij spionagemate- i riaal uit een geheime bergplaats in een huis aan de Poesjkinstraat weg haalde. Het. Amerikaanse departe ment. van Buitenlandse Zaken heeft de beschuldiging van Russische zijde tegen Jacob een verzinsel genoemd. dat zowel India als China waar- schynlyk uitbreiding van de grens gevechten tot een oorlog op grote schaal willen vermyden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4