Christendom en de idiologfieën-oorlos: P.v.cLA. in Voorschoten tegen twee voorstellen Haringen Wittebroodbeste foto van 3-oktober-wedstrijd Twee Goliatlis N.Z.H. VIERT FEEST EN HULDIGT JUBILARISSEN Prijzen uitgereikt Expositie in Lakenhal Ruim 4300 gestolen Rembrandt Lyceum en MHBS winnen sclioolzwemwedstrijd LEIDSCH DAGBLAD ZATPBDAG 3 NOVEMBER 196? Prof. <le Graaf over: We leven in een tijdperk van het absolute wapen. De eeuwen door hebben grote heersers naar een dergelijk wapen gezocht, om de wereldheerschappij te kunnen veroveren. De ironie van het lot wil nu, dat twee Goliaths de beschikking hebben over het absolute wapen en staan nu als kemphanen tegen over elkaar. Toevalligerwijs is dit tijdperk ook het tijdperk van de ideologieën, die de mens de mogelijkheid ontnemen in vrede met de medemens om te gaan. Hoe staat de christen tegenover deze ideologieën-strijd? Deze vraag heeft prof. dr. J. de Graaf gisteravond in de Doopsgezin de kerk tijdens een openbare bijeen komst var. „Kerk en Vrede" getracht te beantwoorden. Prof. De Graaf is voorzitter van „Kerk en Vrede" en hoogleraar te Utrecht. De botsingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zijn voor beelden van de ideologische bevan- Visserij Varia Franse vloot Eind 1961 was de ongeveer 14.200 tellende Franse vissersvloot als 'volgt samengesteld: treilers 1.422, ton ij- nenvissers 137, kreeftenvangers 147, andere vaartuigen 1.700 kleine vaar tuigen (minder van 10 ton) 10.800 Van de treilers werden er in 1961 31 gebruikt voor de Newfoundland- landvisserij (zoutevis). Voorts wa ren er 17 tonijnenvaartuigen en 31 kreeftenvaartuigen uitgerust met in- vriesapparatuur. Verre visserij Met ingang van 1 januari 1963 zullen schepen, welke in Engeland met een subsidie, verleend door de White Fish Authority gebouwd wer den een onbeperkt aantal reizen mo gen maken naar ver afgelegen vis gronden. Op het ogenblik mogen schépen, welke gebouwd werden on der de 1953-regeling per jaar maxi maal 3 reizen ter verre visserij ma ken: schepen gebouwd onder latere regelingen mogen maximaal 5 van dergelijke reizen maken. „Visvingers" In 1961 werd in Groot-Brittan- nië voor een waarde van 59 miljoen dollar aan diepgevroren levensmidde len afgezet. Verwacht wordt, dat in 1964 deze omzet een waarde van 100 miljoen dollar zal vertegenwoordigen. Het aantal „visvingers" neemt een steeds belangrijker plaats in. Het komt thans zelfs voor op de lijst van produkten, aan de hand waarvan de kosten van levensonderhoud worden vastgesteld. 30500 30500 30500 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Anita, dr. yan. A. C. Janse en M. H. Breeveld; Arle, zn. van A. Boezaard en M .A. v. d. Velden; Johannes Corne- ltc, zn.van J. Veefklnd en M. l'Ecluse; Joannes Cornells Gerardus Maria, zn. van J .C. G. Alkemade en E. J. van Wissen; Marti nes Cornells Gerardus Maria, zn. van J. C. G. Alkemade en E. J. van Wissen; HendTlk Rudy, zn. van H. Arnoldus en H. W .M. Brouwer; Nicolaas Johannes Ronaldus, zn. van N A. J. Berg en M. M. v. d. Zwet; Clemens Johannes Ferdinand, zn. van N. A. J. Berg en M. M. v. d. Zwet; Dlta Woutrlna Johanna, dr. van A. O. Rietveld en H. van Essen. ONDERTROUWD. L. de Romyn en A .M Kuhlllu6; L. Plug en I. A. van Haarlem- P. J. van de Wetering en N .van den Berg; H, N. J. Nessmann en E. C. Btlkkelorum; L. P. Ouwerkerk en E. van Meeteren; H. J .M. de Helden en J ,M. P. v. d. Mefjden; J. de Gouw en J. H. Mar- kese; C .W. M. van Cleef en J. H. v.d. Slok; J. J. Hoppenbrouwer en A. de Boer; J. J. van Oosten en A. J. van Egmond; A. Krom en T, L. v. d. Els- hout; W. W. Bijleveld en R. Schouten; C. P. de Jager en F. Fabel; W. Wlssink en A M. Khaut; M. A. Voorn en C. J. C de Bruijn; J. A. Stokkerman6 en D. R Balfour van Burleigh; G. M. Rey en E. J. v. d. Hoorn. OVERLEDEN. W. A. Koekoek. 66 Jaar, wed. van P. de Tombe; J. J M. Meijer, 2 Jaar, zoon; G van der Poel. 79 jaar, man; R F H M van Benthem, 3 weken, zoon: M. de Vxles, 68 Jaar, man; M Hendriks. 83 Jaar. man. genheid. Men komt niet nader tot el kaar, omdat men niet van zins is af stand te doen van het eigen uit gangspunt. Toen de Sowjet-Unie een militaire basis op Cuba aanlegde, lie ten de VS een krachtig protest horen, cmdat het hier ging om offensieve wapens. Als „kerk en Vrede"-man, aldus prof. De Graaf, ken ik geen wapenen die niet-offensief zijn. Elk wapen is offensief door zijn aard. De wapens, die in Turkije z{jn opgesla gen. zijn net zo offensief als die op Cuba. Iedereen weet dat na een totale kernoorlog de gehele mensheid ver minkt en de beschaving verdwenen is. Hoe is het dan mogelijk, dat men in de Verenigde Staten spreekt over de „free first strike capability", een streven om de tegenstander de eerste klap toe te brengen, zo, dat deze niet neer in staat moet worden geacht .afdoende" tegenmaatregelen te treffen Men houdt daarbij rekening met een verlies aan eigen mensen van ettelijke miljoenen. Het partij-programma van de com munistische party predikt naasten liefde, maar dringt aan op onver zoenlijkheid jegens „hen die de vrede bedreigen". Daarin alleen al wortelt de bereidheid de verschrikkelyk- te wapens te gebruiken. Zo kan het gebeuren dat de „rabiës" van de be wapeningswedloop over onze wereld raast. Christenen kunnen hun medewer king aan een dergelijke misdaad tegenover God niet verantwoorden. Er zijn geen theorieën die deze mis dadigheid kunnen verdoezelen. Men moet niet alleen de wapens maar ook de koude oorlog verwerpen. Een christen doet hier aan niet mee, om dat hy uic verzoening leeft en omdat hij er door het evangelie moreel on geschikt voor is. Evenals na de byeenkomst van vo rig jaar in de Stadsgehoorzaal volgde na het betoog van prof De Graaf een discussie, waarby bleek, dat ve len duidelyk stelling namen tegen de opvattingen van de inleider. C.H.U. besprak gemeentebegroting De wethouder van Financiën, de heer P. S. Harmsen en de raadsleden de heren B. de Kier en J.C.Elsgeest de heer L. Questroo was In ver band met ziekte verhinderd heb ben gisteravond in het wykgebouw „Levendaal" voor leden van de afde ling Leiden van de C.H.U. een korte toelichting gegeven op de gemeente begroting voor het jaar 1963. Schon ken de heren Harmsen en Elsgeest aandacht aan enkele financiële as pecten van de begroting, de heer De Kier belichtte het woningprobleem en het verkeersvraagstuk. De bespre king liep vrywel parallel met vele vragen en antwoorden, welke voor komen in het onlangs verschenen sectieverslag en de Memorie van Ant woord, waaraan ook wy in deze da gen uitvoerige bekendheid gaven. Na de pauze was er gelegenheid om vra gen te stellen. De voorzitter van de afdeling Lei den, de heer D. van der Kwaak, wees aan het begin van de avond op het Z.i. onjuiste verschijnsel, dat er raads leden zyn, die bij een behandeling van de gemeentebegroting weinig zelfbeheersing aan de dag leggen. Men komt met suggesties aandragen, welke in nog geen tien jaren zyn te verwezenlijken. Beter is het zich te bepalen bij urgente zaken, die in Lei den om een spoedige oplossing vra gen en ook „haalbaar" zijn. Men moet oppassen om door de bomen het bos niet meer te zien. Geveilde percelen Ten overstaan van: Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Herenhuis met tuin Johan de Wittstraat 27 in bod: f37.400, koper: C. H. J. van der Drift te Oegstgeest. q.q. voor: f38.600. Woonhuis met afz. bovenwoning Oude Singel 130/130a in bod: f 8200, koper C. J. L. Coster te Wassenaar voor: f 8900. Notaris J. A. Post te Leiden. Woon huis met afz. bovenwoning Schelpen kade 19 20 iin bod: f9500, koper: C. H. J. van der Drift te Oegstgeest, q q. voor: f 11.500. Woonhuis en erf Willemstraat 35 in bod f3750, koper: G. J. Kühn te Leiden voor: f4025. Woonhuis en erf 4e Binnenvestgracht 41 in bod: f 2350, koper: A. H. C. Coater te Wassenaar voor f2575. Perceel grond aan het Watertje (Zoeterwoude) in bod: f 1450, koper C. J. L. Coster te Wassenaar voor f1850. In de tot de laatste plaats bezette Stadsgehoorzaal vond gisteravond weer het jaariyks NZHVM-familiefeest plaats waarby het ook ditmaal niet aan de nodige afwisseling en vrolykheid heeft ontbroken. Het middelpunt van deze feestviering vormde traditie getrouw, weer een aantal personeelsleden, dat In het afgelopen jaar een jubileum vierde. Het waren ditmaal de heren Th. Breems (wegwerker), G. Ouwehand (ploegbaas), C. Commissaris (con ducteur), H. Berger (chef-ambachts- m&n), A. Zoetewey (ambachtsman), L. Romijn (idem) en J .B. van Kem pen (technisch hoofdambtenaar), die dit jaar hun 40-jarig jubileum her dachten en de heren J. van der Rey- den (conducteur) en J. J. Koster (chauffeur), die de 25 jaar by de N.Z.H. volmaakten. Nadat de jubilarissen vergezeld van hun echtgenoten door de voor- 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Del vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. In het stedeiyk museum „De La kenhal" worden vanaf heden tot 26 november de 3 oktobed-Impressies ge ëxposeerd van 17 leden van de Leld- se Amateur-Fotografen Vereniging, die d^zer dagen 40 jaar bestaat. De 3 october-vereeniging had aan deze jubileumwedstrijd drie beduiden de geldpryzen verbonden (f. 150, f. 100 en f. 75). Aan de voorzitter van de 3 october-Vereeniging, mr. P. J. de Ruyter de Wildt, was gis teren, aan de vooravond van de eer ste tentoonstellingsdag, de taak deze rpijzen uit te reiken. Mr. F. E. de Wilde en de heren K. van Roemburg en E. Wynands die de jury vormden, hebben zich by de beoordeling afgevraagd of men er in is geslaagd een brokje ty- pisch Leidse sfeer van de derde ok- tober op het gevoelige materiaal vast te leggen. Een beoordeling op de technische kwaliteit heeft dus niet o pde voor- Mct deze foto, „Haring en Wittebrood", won de heer P. F. v. d. Kley de eerste prijs van de 3 oktober-fotowedstrijd, georga niseerd door de Leidse Amateur- Fotografen Vereniging. grond gestaan. Uit de 138 inzendin gen heeft de jury de eersteprys toe gekend aan de heer P. F. v. d. Kley, die onder het motto „Haring en Wittebrood" een uitzonderiyk goed gekozen beeld had vastgelegd, waar in duidelijk het specifiek Leids etot uitdrukking kwam. Medische diensten Leiderdorp dokter M. P. Hen- nink, Maurissingel 166, tel. 33686. Voorschoten dokter Abarbanel, Chopinlaan 32, tel. 3875. Wykverple- glng: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond dokter H. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711220. Zuster Meyssen. Kerklaan 14 A, Voorhout, tel. 02532—7796. Inbraak bij Pasman Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrydag hun slag geslagen in het kantoor van het schildersbedrijf Pasman aan de Ryn en Schiekade. Na een ruit gebroken te hebben verschaften zy zich toe gang tot het kantoor en doorzoch ten kasien en laden. De bult was aanzienlijk. Uit een bureaulade wer den 24 loonzakjes gestolen met een j totale waarde van f. 23.00.- Ook worden 24 vakantiebonnen elk met |een waarde van f. 12.90 vermist. Uit Wassenaar dokter A. F. F. Jan- een stalen kantoorkast verdween een se, Kerkstraat 42, tel. 3005. Dokter 1 bedrag van f. 120. In een houten J. H. Jaarsma. Wlttenburgerweg 10C. kist vonden de onbekenden een be tel, 9676. Apotheekdienst: Wasse- drag van zeshonderd gulden. De po- naarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. lltle stelt een uitgebreid onderzoek 2402. Storingsdienst: tel. 2248. lin. De foto van de heed P. H. de Block van Scheltinga onder het mot to „Gein" bracht met een niet voor de hand liggen detail een bepaald facet va-n de algemene feestvreugde tot uitdrukking. Een foto met gra fisch karakter was de» inzending van de heer F. A. Erades. Door de lage instelling van de camera werd over duidelijk de veratwyrkhdnlooedei duidelyk de verantwoordelykheid van de organisatoren van de 3 okto berfeestviering uitgebeeld. De eervolle vermeldingen waren voor dr. P. J. van Mullem <2x>, G. v. d. wyngaard, G. L. v. d. Berg, F. A. Erades, J. Wondergem (2x) en P. F. v. d. Kley. Een van de foto's van de heer Wondergem, waarvoor hy een eer volle vermelding kreeg („Ryies") verwierf ook nog het predikaat „Bes te technische inzending". LEIMU1DEN Auto tegen truck Omstreeks halfzes stond gister avond een vrachtwagen by garage Bepk benzine te tanken. Toen de pompbediende hem geholpen had wilde de bestuurder naar links om over de middenberm naar de andere weghelft zwenken om van daaruit z'n rit in de richting van Alphen a/d Ryn voort te zetten. Hy trok z'n truck op, keek tegeiy- kertyd in de achteruitkykspiegel waar hy, naar hy zelf later verklaarde, de lichten van een personenauto nader- by zag komen. In de waan verkerend dat deze wagen ver genoeg af was reed hy de verkeersweg op. Toen hy met de laadbak midden op de weg was voelde hy een geweldige schok en kreeg de gewaarwording alsof zyn achterwielen slipten. Een lichtge kleurde Volkswagen zat tegen zyn al mee. Alleen de voorkant van het truck aangedrukt. De schade viel nog- auto'tje zat in elkaaren de bestuur der was met de schrik vyrgekomen. Verzekering dkt de schade. zitter van de feestcommissie, de heer A. Hollinga, de zaal waren binnen geleid, maakten zij onder het spelen van de NZH-jubileummars door de N.Z.H. Harmoniekapel een wandeling door de zaal en werd hun door de aanwezigen staande een langdurige ovatie gebracht. Het eerste gedeelte van het pro gramma werd de Jubilarissen aange boden door de N.Z.H. Harmoniekapel, die o.l.v. de heer P. Baart met groot succes een zestal nummers ten ge hore bracht, w.o. De Kalief van Bag dad (Boreldieu) en Zwei kleine Ita- liëner (Bruhn-Jaroe) met als hoogte punt de mars Semper Dixiland (Sou- sa-Welters). Hierna heette de heer Hollinga al len hartelyk welkom, in het byzonder de directeur, de heer N. Hortensius. de onder-directeur, de heer H. J. Kapteyn, de rayonchef, de heer J. Jongejan, enkele afdelingschefs, de oud-commissaris van Politie, de heer R. J. Meyer en een afvaardiging van diverse zusterorganisaties. Ingeleid door de voorzitter van het NZH-jubileumfonds, de heer A, Ok- keloen, richtte hierna de heer Hor tensius zich in een hartelyke toe spraak tot de jubilarissen. Hij wees hierin op het feit, dat het gaandeweg een traditie was geworden om de ju bilarissen niet alleen op de jubileum- dag zelf, doch ook op de jaarlykse feestavond in tegenwoordigheid van een wat uitgebreidere kring van per soneelsleden nog eens extra hulde te brengen en in het zonnetje te zetten. Zich in het byzonder tot de „veer tigjarigen" richtende, onderstreepte spreker nog eens met nadruk, dat zy ermee toe hadden bygdragen, dat de N.Z.H.V.M. van een niet altijd even economisch trambedrijf kon uit groeien tot een bloeiende busonder neming, die thans de grootste in ons land is geworden. „De toewyding en de yver die door U steeds weer aan de dag werd gelegd kon steeds tot een voorbeeld van de jongeren wor den gesteld", aldus besloot de direc teur zyn toespraak. Hierna hebben de feestgangers zich enige uren kosteiyk geamuseerd met een non-stop cabaretrevue waarin een keur van bekende artiesten over het voetlicht trad. Na een inleidend praatje van Peter Piekos bracht de accordeonist Tony Bakkenes meteen potpourie van bekende melodieën er al direct de stemming in. Maurice Delmonte demonstreerde hierna, dat hy inderdaad „een slangenmens" is en zich in de onmogelykste bochten kan wringen. Enthousiast waren ook de reacties op de kunststukjes, waar mee de jeugdige goochelaar Peter Grooney op het Internationaal con cours te Luik de tweede prys wist te behalen en de wyze waarop hy na de pauze het publiek een „snel-goochel- cursus" gaf. Spectaculair waren de verbluffende staaltjes luchtacrobatiek, die de Franse acrobate „La Petite Mouchet- te" aan de trapeze te zien gaf. Even eens veel succes oogstte uiteraard de radio-zangeres Mieke Telkamp die enige van haar succesnummers ten gehore bracht. Naast Peter Piekos, die weer zyn groot imitatie-talent demonstreerde, vormde het hoogte punt na de pauze ongetwijfeld het optreden van Johnny Kraaykamp met een kolderprogramma, waarin hy de feestgangers byna 30 minuten ach tereen van de ene schaterlach In de andere liet vallen. Roofoverval op Leidenaar Een bult van f. 25- was de op- hrengS' van een roofoverval die gis- I teravond om 11.00 uur op het Oran- heplein te Den Haag plaatsvond. Twee jongens, een 18-jarige dakbe- I dekker en een 16-Jarige voeger spra ken daar hun latere slachtoffer een ingezetene uit Leiden aan en vroegen hem op een sigaret. De man weigerde dit. Er ontstond een ruzie en een van de Jongens sloeg dt Leidenaar tegen de grond terwyi de andere hem daarna nog schopte. Toen het slachtoffer by- kwam lag zyn portefeuille eeneindje verderop en er bleek f. 25,- uit te zijn verdwenen. De daders waren echter snel gevat want by enkele bezoeken aan naburige cafes in ge selschap van de politie herkende de Leidenaar zyn overvallers in een eta blissement aan de Hoefkade. Gisteren zijn vijf eenheden van de Britse marine in Amster* dam aangekomen voor een niet officieel bezoek van vijf dagen De kruiser Belfast op het IJ. EERSTE PAAL VOOR OPENBARE SCHOOL De wethouder van Onderwij*, d« heer S. Sannes, zal woensdagmiddag om 3.30 uur de eerste paal slaan voo* de In systeembouw te bouwen open» bare lagere school aan de Berlage# straat. DE JEUGDHAVEN Vrydagavond zal het aan de Oude Vest 223 ingerichte jongvolwassen clubhuis, uitgaande van de Stichting „De Jeugdhaven", officieel worden geopend. Vrij rustige raadsvergadering In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond, met strafte hand weer geleid door burgemeester L. de Kool, waardoor da discussies niet ontaarden in te veel herhalingen, is de P. v. d. A» sterk in oppositie geweest. Dat uitte zich in het stemmen tegen twee voorstellen en éénmaal met tegenstemmen dreigen. Na de overwinning die het Rem brandt Lyceum donderdag behaalde op de schooizwemwedstryden in groep B (jongens senioren) wist het gisteren, zeer verrassend, ook eerste te worden in het waterpolotoernooi. Na zwak begonnen te zyn, een ne derlaag en een gelykspel, herstelde de Rembrandt Lyceïsten zich uitste kend en bleven in de finale poule ook ongeslagen. Tweede werd de Chr. Kweekschool die na een zeer span nende strijd van het fovoriet geachte UTS met het kleinst mogeiyke ver schil wist te winnen (1—O). Uitslagen: le ronde: ULO Titus Brandsma— Ambachtschool 02; Chr. Lyceum I —ULO Plesmanlaan 1—1; Bonaven- tura Lyc.ULO Noordeinde 23; Instrumentm.Chr. Kweekschool 0—0; UTS—Rembrandt Lyc. 3—2; Chr. Lyc. IIULO Brandelerkade 0—5. 2e ronde: ULO PlesmanlaanAm bachtsschool 13; Chr. Lyc. I—ULO Titus Brandsma 01; Chr. Kweek schoolBonaventura Lyc. 1—0; In strumentmakers—ULO Noordeinde 01; UTSChr. Lyc. II 60; Rem brandtLyc.ULO Brandelerkade 00 (Rembr. wint na strafworpen). 3e ronde- Ambachtsschool—Chr. Kweekschool 2—3; UT8—ULO Titus Brandsma 80; Rembrandt Lyc.— Instrumentmakers 31. Finale poule: Chr. Kweekschool UTS 10: UTSRembrandt Lyc. 2—2: Chr. Kweekschool—Rembrandt Lyc. 01. De M.H.B.S, was, evenals in de voorafgaande paren, weer opper machtig bU groep C (meisjes tot 14 jaar), terwijl ook de seniorenploeg op de eerste plaats wist te eindigen. Uitslagen: Meisjes t/m. 14 jaar, 5 x 25 meter schoolslag: 1. MHBS I 1.51.5; 2 MH BS II 1.55.6: 3 MHBS III 1 56.Ó. 5 x 25 meter vryeslag: 1. MHBS I 1.32.2; 2. MHBS III 1.37.7; 3 ULO Brandelerkade 1.39.38. 3 x 25 meter wisselslag: 1. ULO Brandelerkade 0.58.6; 2. R.-K. Huish - school 1.00.6; 3 MHBS III 1.00.8 Eindstand: 1. MHBS I 264 5; 2. MHBS II 274 6; 3. ULO Brandeler kade 278.5; 4. ULO Plesmanlaan I 286.6; 6 MHBS III 291.3; 6. Oranje Nassau ULO 296.3; 7. Chr. Lyc. 298.4; 8. R.-K. MHBS I 301.3. Meisjes 15 jaar en ouder: 5 x 50 meter schoolslag: 1. MHBS I 3.42.2; 2, Agnes Lyc. 3.50.3; 3. ULO Brande lerkade 3.54.5. 3 x 50 meter wisselslag: 1. MHBS 2.00.5; 2. ULO Brandelerkade 2.01.0; 3. Agnes Lyc. 2.01.3. 5 x 50 meter vryeslag: 1. ULO Brandelerkade 3 08.4; 2. MHBS 3.09 1; 3 Agnes Lyc. 3 21.9. Eindstand: 1. MHBS 532.8; 2. ULO Brandelerkade 543.9; 3. Agnes Lyc. 553 5; 4. Chr. Kweekschool 604.7; 5. R.-K. ULO Hstraat 620.1; 6 ULO Plesmanlaan 638.3; 7. Kweekschool voorb ond 641.9; 8. R.-K. Huish.- school 653.7. Het eerste voorstel, dat de steun van de P.v.d.A. niet kon verkrUgen, I betrof de bebouwing van een terrein gelegen naby de Veurseweg en de Essenlaan. Zoals bekend zal op dit terrein de N.V. Coördinatiegebouw te Hilver sum een verzorgingsflat bouwen in tien verdiepingen. Dit terrein was oorspronkelyk bestemd voor een con ferentieoord van het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond. Aan de hand van de bebouwingsvoorschrif ten en de woningwet bestreed dr. P. S. Pels (P.v.d.A.) dat B. en W. hier de bevoegdheid hadden gehad ge bruik te maken van de ontheffings- mogeiykheid. Hoewel ook de VVD by monde van de heer De Groot het betreurde dat B. en W. gemeend hebben hun bevoegdheid te mogen gebruiken zonder vooraf overleg te plegen met de raad, wilde deze fractie niet tegenstemmen. Wel merkte de heer De Groot op, dat indertyd in goed vertrouwen de mogeiykheid gescha pen is, zonder dat men deze conse quentie heeft kunnen voorzien en dat in de toekomst dergelyke delegaties aan B. en W. kritischer beschouwd zullen worden. De P.v.d.A. kon echter niet over deze bezwaren heenstappen. Dr. Pels merkte op, dat B. en W. ten on rechte gebruik gemaakt hebben van hun ontheffingsbevoegdheid en dat deze fractie onmogelijk akkoord kon gaan met het voorstel. Het voorstel behelsde overigens slechts de overneming om niet van de Essenlaan en het bouwrypmaken van de daarlangs gelegen gronden voor een totaal bedrag van f. 18.000 Alles weliswaar ten behoeve van de daar te bouwen verzorgingsflat. De heer ir. Rombouts (KVP) had het wel wenseiyk gevonden de raad ln te lichten, maar meende, dat B. en W. formeel ln hun recht ston den Bovendien vond hy het plan stedebouwkundig volledig aanvaard baar. Ook de heer Bakels (Prot. Chr.) was ingenomen met dit project, zyn fractie stelde „dit byzondere gebouw byzonder op prys". De burgemeester merkte nog op, dat dit gebouw niet zuiver een Voor- schotense aangelegenheid wordt, waarop bij de aanvrage van de ver gunningen zeker de nadruk gelegd zal worden. Wethouder J J Dekker verschilde met de heer Pels van mening over de interpretatie van de voorschrif ten. De bestemming van de grond is niet gewijzigd: er komt een byzon dere bebouwing: een gebouw met hotelaccomodatie, een gemeenschap pelijke keuken, eetzaal enz. Over de beheersvrm kon de heer Dekker nog meedelen, da*, deze ..be iaardencentra" doorgaans na 2 Ik 3 laren overgedragen worden aan een bestuur, gekozen uit de inwoners Omdat de P.v.d A. van mening was. dat de woningwet de door B en V» genomen verdergaande bevoegd- beid niet toelaat, stemden alle vier leden tegen. Het vorstel werd dus met 12 tegen 4 stemmen aanvaard. (Al leen de heer Plomp (KVP) was deze avond niet aanwezig). Tydens deze bespreking verliet de heer Bakels de raadzaal. Naderhand bleek, dat hij zich onwel voelde en i.a raadpleging van een dokter naar huis was gebracht. Het tweede voorstel, dat niet de steun van de P.v.d.A. kon verkrijgen betrof het prineipe-besluit, waardoor de mogelijkheid geschapen werd wo ningwetwoningen te verkopen aan bewoners van deze woningen. De heer dr. P S. Pels meende, dat dit vorstel in stryd was met de geest van de woningwet, die juist de mo gelijkheid opent woningen te bouwen voor de minder draagkrachtigen. Bovendien was het (voornaamste) argument van de PvdA. dat de noorstromingsmogelijkheid door ver koop van deze woningen afgesloten werd. Het argument dat dit voorstel ok ln het licht ran ae bezitsvorming gezien moest worden, werd eveneens door de Pvd A. bestreden. Bezits vorming houdt heel wat meer in. dan het op zich nemen van een belang rijke schuld! De PvdA kon .,on-» mogelijk instemmen" met dit voor stel. Met 11 tegen 4 stemmen werd het voorstel echter aanvaard, daar de overige fracties welvoerlden voor dit streven. De enquête, die B. en W. onder de bewoners gehouden hadden onder vond echter zware critiek, in de eer ste plaatsv an dr. M. S. Kamminga (WD), diev ond. dat deze ambtelyke circulaire meer van een dwangbevel dan van een presentatie van een plan had. Kritiek De voorgestelde bouw van 36 wo ningwetwoningen in het plan Vliet- wyk II ondervond eveneens van de P.v.d.A. nogal kritiek. Deze maal niet tegen het voorstel als zodanig, maar wel by monde van lr. Veldhuis) te gen het feit, dat de Vrouwen Advies Commissie zo laat was ingeschakeld, dat in de commissievergadering het advies van deze VAC nog niet binnen was. Van het feilt of een bevredigen de verklaring zou worden gegeven stelde ir. Veldhuis de steun aan dit voorstel afhankelijk. Wethouder Dekker, die opmerkte, dat deze woningen geiyk zullen wor den aan de thans in aanbouw zijnde, vertelde, dat de VAC dus voor de tweede maal was Ingeschakeld en dat met haar wensen beslist nog re kening gehouden zal worden voor zover de prys dit toelaat. Over die prijs waren de raadsleden overigens tevreden, want de curve- prils was gelukkig niet overschreden. De heer de Groot (VVD) verkreeg de toezegging, dat nog bezien zal worden of de wastafel een andere plaats kan krygen, die is n.lin de gang geprojecteerd! De heer ir. Rombouts (KVP) vond het onplezierig, dat de huurprijs van deze woningen (gemiddeld f92,40 per maand!) hoger lag dan van de ge lijksoortige woningen, die nu in aan bouw zyn. Dezelfde woningen heb ben dus verschillende huren Daar zou Iets aan te doen moeten zyn. Wellicht op landelijk niveau. Door het antwoord van wethoudeh Dekker bevredigd, stemde de P. v d. A. met alle leden voor het voorstel. De notulen va nde vorige vergade ring ondervonden zoveel kritiek (6 sprekers erover!), dat ir. Rombouts meende te moeten opmerken, dat „dergelyke onzinnige dingen er niet meer- in moeten komen" en dat dr. Pels vond, dat er zodanig in ge schrapt, verkort of geschaafd was, datze onbegrypeiyk waren - volko men van strekking veranderd. Zonder discussie aanvaardde de raad het voorstel een krediet te ver strekken van f 13.000 voor het maken van een plan voor het aansluiten van het rioleringsstelsel op de rioolwater zuiveringsinstallatie in Leiden Zuid- West Op een vraag van de heer De Groot over de plannen ten aanzien van de Korte Vliet, zoals die reeds door Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten zyn toegezonden en waarover de raad van Voorschoten nog steeds niet officieel is ingelicht, antwoordde burgemeester De Kool, dat de gemeenteraad binnen veertien dagen gelegenheid krygt alles uit voerig te bespreken. Ook B. en W. is over de plannen van de gemeente Leiden ten aanzien van de omleg ging van het vaarwater door de Korte Vliet officieel niets bekend In verband met de heden (zater dag) te houden oliebollenactie van de padvindsters en padvinders van Voorschoten werd tydens de gemeen teraadsvergadering een voorproefje gegeven De heer De Groot (oud- A.D.C.) onderbrak graag zyn betoog over bebouwingsvoorschriften voor. zoals hij zelf zei, deze padvinders - activiteit.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9