Ontmanteling raketbases op Cuba komt nu op gang Glimlachende Prinses kon niet naar kapper ONOMWONDEN EISEN VAN DE LIBERALEN AAN ADENAUER Rebellen dreigen met een inval in Arabië Inspectie door het IntRode Kruis van lading voor Cuba Zwerfkatten zullen worden opgeruimd @u</ tyfie KORTE VERKLARING VAN KENNEDY Russen waren doodsbenauwd voor betoging anti-kernbom Verklaring gevraagd over 'f niet inlichten van minister Bandrecorders FI i m WEERBERICHT Amerikanen bij Babelsberg aangehouden 5 Kapitein vocht j tot het uiterste J Nederlandse kustvaarder voor Deense kust vergaan teiiws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 No. 30798 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) In een toespraak, die slechts vijf minuten duurde, heeft president Kennedy gistermiddag het Amerikaanse volk medegedeeld, dat de raketbases op Cuba inderdaad worden opgeruimd. Recente foto's, die vandaag gepubliceerd zouden worden, hebben uitgewezen, dat de bases worden ontmanteld, de raketten in kratten verpakt en de installaties vernietigd. Amerika zal echter terdege een oogje in 't zeil houden totdat een even effectieve internationale inspectie zal zijn ingesteld. Bovendien hoopt president Kennedy, dat een internationale inspectie van ladingen, die onderweg zijn naar Cuba. mogelijk zal worden. Het (overwegend uit Zwitsers be staande) Internationale Rode Kruis acht hij daarvoor de juiste instantie. Amerika's waakzaamheid ter zee en in de lucht zal doorgaan totdat de bedreiging geweken is. Kennedy's korte rapport eindigde in optimistische toon. De president is van oordeel, dat er voortgang ge maakt wordt in de richting van her stel van de vrede in de Caraibische Zee. Reden tot tevredenheid is er dus wel. Maar niettemin moet men betreuren, dat het tot dusverre niet is gelukt een regeling te treffen waarbij de Verenigde Naties ter plaatse toezicht kunnen houden by de opruiming van de bases. De Ame rikaanse controle uit de lucht kan ongetwijfeld heel betrouwbare inlich tingen verschaffen en men kan na gaan of de Russen inderdaad hun be loften nakomen, maar controle te land door een VN-grocp zou een waardevol precedent geschapen heb ben voor toezicht ter plaatse, wan neer de grote mogendheden eens tot geleidelijke ontwapening zouden be sluiten. Met het oog op dat toezicht ter plaatse is het. al van belang dat. Ame rika blijft aandringen op internatio nale inspectie van de ontmanteling en van de scheepsladingen. Zelfs al zou die inspectie tenslotte door het Rode Kruis worden uitgeoefend, dan is er toch al iets gewonnen. De slimme Russische vice-president Mikojan heeft zich by zijn vertrek uit New York met opzet voorgedaan als een grote vriend van Castro. Wat hij «c i by zijn vertrek zei. zal voor hem al zo uur lang met de handen op thans de eerste momenten met Cas- de rug vastgebonden hebben tro vergemakkelijkt hebben Of men aezeten De touwen werden métr acht<?r M,k°ian-S woorden moet gezeten. ue touwen weraen zoeken vraagt men zich in Amerika slechts losgemaakt als het etens tijd was. Martin zei. dat leden van de be manning van de „Everyman" heb ben gepoogd het bootje tot zinken te brengen toen de Russen meedeelden, dat het vaartuigje Leningrad uitge- fleept zou worden. De Russen brach ten snel pompen aan boord en ande re Russen dichtten de lekken. Volgens de leider van de groep, dr. Earle Reynolds, bleven Russische wachten aan boord tot de lekken ge dicht waren en het scheepje 128 ki- lometei de Oostzee op gesleept was. Het enige belangrijke, dat vermist werd nadat de Russen het schip ver laten hadden, was het logboek. Rey nolds wil hierover een officieel pro test indienen. Andere leden van de bemanning hebben gezegd, dat zij notitieboekjes en adresboeken missen. Maar fototoestellen waren onge schonden teruggegeven. De twaalf anti-kernbombeto gers, die met het bootje „Every- man-3" naar de Sowjet-Unie waren gevaren, zijn daar meer dan een week aan boord van hun schip door de Russen ge vangengehouden. De twaalf zijn gisteren met de „Everyman" in de Zweedse hoofdstad Stock holm aangekomen. Een van de twaalf, de Brit Barnaby Martin, die in Leningrad aan wal had willen gaan om te betogen tegen de kernwapenproeven, zei, dat de mannen van de „Everyman" echter niet geheel zonder bezorgdheid af. Mikojan die intussen vrijdag avond in Havanna is aangekomen gaf te kennen, dat de Sowjet-Unie Castro's vyf verlangens steunt. Daar toe behoort ook ontruiming van Guantanamo. de basis die Amerika op Cuba bezit. Castro zal Mikojans verklaring met genoegen vernomen hebben maar daarom zal hij toch niet zonder meer hebben aangeno men, dat de Russen ontruiming van Guantanamo als voorwaarde stellen voor een regeling van het huidige conflict. En dat heeft Mikojan dan ook beslist niet gezegd. Tot zover onze corespondent. Raketten naar geheime grotten? Een Cubaanse balling, Rafael Gar- cia-Novarro, die lid is geweest van de Cubaanse delegatie naar de VN, heeft gisteren in Florida verklaard van geestverwanten op Cuba bericht te hebben ontvangen, dat Castro een gedeelte van de Russische raketten naar grotten in het bergachtige ge bied van Cuba laat overbrengen. Volgens hem zyn Castro en C'hroesj- tsjow van plan alleen de zware ra ketten en een .symbolisch aantal" raketten met middelgrote reikwijdte af te voeren. De rest zouden zij op het eiland willen verbergen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren duidelijk laten weten dat de Verenigde Staten be halve de verwijdering van raketten van Cuba ook die van Russische bom menwerpers voor middelgrote afstan den wensen. Hij zei namelijk in ant woord op een vraag over de instal laties op Cuba: „Wij hebben altijd duidelijk te verstaan gegeven, dat wij doelen op offensieve wapens, of dat nu bommenwerpers of raketten zijn". De Russische vice-premier i Mikojan heeft, op weg naar Cuba, in het gebouw van de V.N. te New York een ontmoeting ge had met de secretaris-generaal Oe Thant. Prof. Vondeling prijst Unitates en Bonden (Speciale berichtgeving) Twee eisen dient men te stellen aan een studentenvereniging. Het klimaat moet zo zyn dat een ieder, die zich geroepen voelt lid te wor den, dit ook kan doen. De studenten, die er dan lid van zyn en waarvan eisen voldoen. Prof. Vondeling gaf velen zyn geroepen later leiding te i deze mening gisteren op een bijeen- geven in het maatschappelijk bestel, komst in Symposion te Utrecht van dienen het oog gericht te houden op de Federatie van Unitates en Bon- de toekomst. Bij het beoordelen van tradities moet men zich afvragen of zy zinvol zyn of niet. Ik heb de in druk, aldus prof. dr. A. Vondeling, dat de Unitates en Bonden aan deze den. Namens het dagelijks bestuur van deze federatie gaf de praeses, de heer A. J. Hoekema. een uiteenzet ting over de novitiaten in deze federatie, die ruim 3000 leden telt. Dreigende kabinetscrisis in Bonn Directeur van Der Spiegel thans ook in arrest (Van onze correspondent in Bonn) Na langdurig beraadslagen hebben het partijbestuur en de Bondsdagfractie van de West- Nog enkele PHILIPS BANDRECORDERS van f328.— voor f 198.—, LANGE MARE 66 Minister-president prof. De ivan de V.N. voor Nieuw-üuinea Quay heeft gisteren in Den Haag ontvangen. Persoonlijke de Perzische vertegenwoordiger Prettige betaling. VERANDERLIJK Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. om tien uur verstrekte kan een front van een nieuwe depressie ons morgen bereiken. Over het ge heel genomen houdt het weer een ster(ia veranderlijk karakter. De kans op1 regen neemt weer toe. De tempera' Vanaf maandag mogen er geen katten meer vry rondlopen in Am- Zwerfkatten dat wil zeggen kat- tnror, rrVoJTao „7,™ a 11 0>n, die kennelijk geen eigenaar heb 8 van de normale ben kunnen i:l het gehele land waarden af. 4 NOVEMBER Zon op: 07.39 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 13.54: onder: 22.40 uur Hoor vater te Katwijk te 7.11 en 19.33 uur. Laagwater te 2.46 uur en 15.07 uur. 5 NOVEMBER Zon op: 07.40 uur: onder: 17.06 uur. Maan op: 14.32onder: 23.53 ur. Hoogwater te Katwijk: 8.08 en 20.41 uur. Laagwater te 3.33 en 15.58 uur. onschadelijk gemaakt worden door Rjjks- en Gemeentepolitie en door daartoe bevoegdverklaarde personen. Minister Marijnen (Landbouw en Visserij) had deze maatregelen giste ren reeds in de Tweede Kamer aan gekondigd in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. J. H. Lamberts (P.v.d.A.). Vandaag is het Koninklijk Besluit al verschenen. Volgens de bewindsman vormen kat ten namelijk een gevaarlijke poten tiële verspreidingsbron van hondsdol heid. duitse liberale partij gisteravond besloten een brief aan kanselier Adenauer te schrijven, waarin wordt gezegd, dat alle liberale ministers zullen aftreden als de kanselier niet tegemoet komt aan een aantal eisen van de Freie Demokratische Partei. De be langrijkste eis is, dat de kanse lier een verklaring aflegt, waar in op de een of andere manier wordt goedgemaakt, dat de christendemocratische staatsse cretaris van Justitie, dr. Walter Strauss, vorige week vrijdag wèl ingelicht werd over de actie tegen het weekblad Der Spiegel en de liberale minister Stamm- berger niet. Maandag willen bestuur en fractie van de libe rale partij definitief beslissen wat zij zullen doen. Daarmee kwam een einde aan de dag vol speculaties over de brief, die Bondskanselier Adenauer aan minis- j ter Stammberger had geschreven, j Duidelyk was, dat Adenauer probeer de Stammbergers aftreden te voor- komen, maar even duidelijk leek dat I hij daarvoor ni«t de prys wilde be talen, die de liberale minister vroeg: bestraffing van diegenen, die op dracht gaven aan de staatssecretaris j van Jusitie zyn eigen minister niet in te lichten. Uiteraard nam de he- Ie liberale party deze kwestie hoog op, daar de achtergrond ervan dui delyk wantrouwen tegen de liberale j coalitiegenoten was. Niet voor niets werd donderdag in Bonn het gerucht gelanceerd dat o. 'a. de plaatsvervangende liberale frac tie-voorzitter Döring aan Der Spiegel geheime protocollen van de Bonds dagcommissie voor defensie had ver strekt. De Spiegel-affaire gaat intussen voort. De directeur van het blad, Becker, die alleen iets te maken heeft met de zakelyke leiding, is gisteren ook gearresteerd op verden king van landverraad. Becker heeft sinds de arrestatie van de hoofdredactie van Der Spie gel bijna dagelyks interviews aan de pers gegeven om zijn standpunt duidelyk te maken tegenover de be schuldigingen aan het adres van het weekblad. I De Bondsregering legde gistermid dag. by monde van perschef Von De nu uenomen aleemene maatre- j Hase' een verklaring af over haar eel van bSuuT moet worden verwan visle op de Spiegel-kwestre. Een groot len dS)??eS de?i?StiJie reïehiSbil rintal dx>r Der sP,eSel het arti- de wet. Het desbetreffende wetsvoor- ^van^^anris^eheim^i" stel, dat vandaag bij de Tweede Ka- ïf™» I®1^, mer is ingediend, bevat tevens enke- ?idus„Y°" waar fiXibtlr le voorzieningen, welke als de situa- tie dit zou eisen, verdere bestrydings- PplriihK fJ" maatregelen mogelijk maken, «ok hjiek geschaad. Persvrijheid vei- ten aanzien van andere dieren dan I A a niff*^iidus honden en katten (zoals ratten en Bondsregering na aan het hart aldus muizen) I v°n Hase, die er geen verklaring voor gaf dat zyn regering een stand Drie nabije vrienden van minister Strauss zyn nu al in de kwestie genoemd: prof. von der Heydte, de voormalige nazi-officier, die de eers te aanklacht tegen het weekblad in diende, staatssecretaris van defensie Hopf, die verantwoordelijk blijkt te zijn voor het niet-inlichten van mi nister Stammberger en de militaire attaché Oster in Madrid, die met de arrestatie van Spiegel-redacteur Ahlers iets te maken heeft. Wie nu nog beweren wil, dat er geen reden is te denken dat Strauss iets met de zaak heeft uit te staan, sluit wel met opzet zijn ogen. Reeds op de eerste dag van haar be zoek aan India heeft de Neder landse Kroonprinses zich zeer be- mind gemaakt by de twee miljoen inwoners van Nieuw Delhi door vele bezienswaardigheden in de stad te bezichtigen en voor een ieder die zy ontmoette een glimlach over te hebben. De Indiërs noemen haar reeds „De glimlachende Prinses" en het feit, dat zy een telg is van het Huis van Oranje, verleent haar bezoek nog meer betekenis, daar oranje in heel India een heilige kleur is. De Prinses had gisteren een overla den programma af te werken. Het begon met een kranslegging op het graf van Ghandi. Daarna bezich tigde zy het „Irwin College" voor meisjes, 's Middags bezocht zy het „Rode Fort", een vele eeuwen oud bouwwerk, en een instituut, waar meisjes van 18 tot 21 jaar leren geweerschieten. 's Avonds was er een groot tuinfeest op het terrein van dt ambtswoning van de Ne derlandse ambassadeur jhr. Bee- laerts van Blokland. Het programma was zo druk bezet, dat de Prinses geen kans zag het uurtje, dat zy had verspeeld, door dat het toestel van de KLM van Karatsji naar Nieuw Delhi enige vertraging opliep, kon inhalen. Zy moest er de kapper voor laten lo pen Toestand in Jemen verward De toestand in Jemen is nog verliezen aan de zijde van de niet duidelijk. Zowel het repu- vijand". De republikeinse troe- Jn tegenstelling tot eerdere berichten uit Karatsji zal Prinses Beatrix haar reizen in India met vliegtui gen maken. Het voorlopige pro gramma het definitieve is nog niet gemaakt behelst bezoeken aan Bombay, Adras. Calcutta en Benares Het gezelschap zal per vliegtuig naar deze steden worden vervoerd. Per trein gaat de reis van Benares naar Lucknow, en waarschynlijk ook de tocht van Lucknow naar Jaipoer. By haar rit van Jaipoer naar Agra en van daar naar Nieuw Delhi zal gebruik worden gemaakt van auto's. Als het voorlopige programma wordt uitgevoerd zou dit betekenen, dat de Prinses ruw geschat viereneen- halfduizend kilometer door India zal reizen. muizen). Aan de eigenaars en houders van katten in Amsterdam wordt het over gelaten, welke maatregelen genomen moeten worden om het verlangde re sultaat te bereiken, dat de kat bin nenshuis of althans binnen een beperkte ruimte biyven. Zwerfkat ten zullen in het gehele land on- schadelyk worden gemaakt. punt prys geeft over een kwestie, die sub judice is, iets waarop zy zich tot nu toe beriep als zy over een de tail van de affaire geen inlichtin gen wilde geven. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Byvoegsei blikeinse als monarchistische leger melden successen resp. bij Sarra'a en Sada'a. In een com muniqué van beide kanten wordt gesproken van „zware Een Amerikaans militair konvooi, bestaande uit zes vrachtwagens en vier aanhangwagens, is gisteren op weg van West-Berlyn naar West- Duitsland by de Russische doorlaat post Babelsberg 80 minuten tegenge houden. Het konvooi werd door twaalf Amerikaanse militairen bege leid. Een Russische officier had zich erover beklaagd, dat hy niet van te voren van de doortocht op de hoogte was gesteld. Een tweede Amerikaans konvooi, dat enige tijd later bij de doorlaatpost arriveerde, kon ongehin derd doorryden. Volgens mededelingen van reizigers zyn gistermiddag by de doorlaatpost BeriynBabelsberg twee jonge man nen door Sowjetrussische beambten uit een auto gehaald en gearresteerd. De reden voor hun arrestatie is niet bekend. Brandt, de burgemeester van West- Berlijn, heeft zich als gast aan een diner -an de Buitenlandse Persver eniging in Londen, gisteren uitge sproken voor de instelling van een Internationaal controle-orgaan voor de toegangswegen naar West-Berlyn waarin „de thans op Duits gebied bestaande besturen" zyn vertegen woordigd. In antwoord op \yagen zei Brandt, zich niet langer te zullen verzetten tegen contacten tussen Oost- en West-Berlyn op het gebied van het gemeentelyke bestuur met betrek king tot technische zaken (telefoon, verkeer, vervoer). Brandt zei ook ak koord te zullen gaan met samenwer king met de Oostduitse autoriteiten inzoverre het de praktische kanten betreft van de controle op de toegang tot West-Berlyn. pen schijnen de steun te hebben gehad van Egyptische troepen. Radio Amman, die op de hand is van de monarchisten, meldde in een legercommuniqué van imam Mo hammed, dat de koningsgezinde troe pen een zware nederlaag hebben toe gebracht aan republikeinse troepen in Sada'a, in het noorden van het land. De koningsgezinde troepen, die volgens het communiqué oprukken naar de hoofdstad Sana'a, hebben de republikeinen zware verliezen toege bracht en de wegverbindingen tussen Sana'a en Sada'a afgesneden. Voorts maakten zy twee pantserwagens en twee Russische machinegeweren buit. Dr. El Baidani, vice-premier en mi nister van Buitenlandse Zaken van het republikeinse bewind in Jemen verklaarde terzelfdertijd dat by ge vechten om Maradh, by Sana'a, „bin nendringers" uit Saoedi-Arabië en Jordanië tezamen met Jemenitische monarchistische troepen ongeveer 3.000 man verloren hebben. By de stryd waren in totaal 5 000 „binnen dringers" betrokken, aldus de vice- premier. Hy zei vervolgens in het communi qué, waarvan de inhoud door Radio Cairo werd verspreid: „Wy hebben vandaag onze stoottroepen opdracht gegeven zich naar het noorden te be geven om, wanneer zy daartoe het bevel krygen, het gebied van Saoedi- Arabië binnen te trekken". Intussen heeft Radio-Amman weer nieuwe successen van deze troepen gemeld. Met name zou worden ge vochten op 150 km. van de hoofd stad Sana'a. Daar zouden zes vracht auto's met wapens en twee auto's met munitie zyn buitgemaakt. De opmars van de monarchisten naar Sena'a werd voortgezet. Ondanks hardnekkige pogingen la de gezagvoerder Jan Klugkist van de 499 ton metende Nederlandse kust vaarder „Rana" er gistermiddag niet in geslaagd, zjjn schip te behouden. Het verdween op ongeveer 25 myl van Hanstholm aan de Deense west kust in de golven, nadat eerder de acht overige leden van de beman ning het vaartuig hadden verlaten. De gezagvoerder werd opgepikt door de Britse treiler „Ross Jackal". Donderdagochtend vroeg was de scheepvaart in de Noordzee verzocht uit te zien naar de „Rana", eigen dom van de N.V. motorschip Irene in Delfzyl, die op 25 oktober uit de Engelse plaats Boston naar Oslo was vertrokken, maar nog niet was aan gekomen OP de plaats van bestem ming. Ruim een etmaal later meldde het radiostation Skagen, dat de Rana zich in moeilykheden bevond by de Deense westkust. Het kustvaartuig, dat sterk naar stuurboord helde, was snel zinkende. De opvarenden ver lieten kort daarop allen de „Rana" De gezagvoerder keerde echter terug om te pogen de pomp aan de gang te houden en zo het schip te behou den. Als gevolg van het zware weer mocht dit echter niet baten en om vyf uur verdween de „Rana" onder water, nadat de kapitein zich op het laatste ogenblik nog had kunnen redden. Hy kwam aan boord van de treiler Ross Jackal. Vyf van zyn bemanningsleden namelyk de stuurman Schippers, de tweede ma chinist Lalkens, de matrozen Vol man en Huyod en de lichtmatroos Plat waren eerder opgepikt door de 4.908 ton metende Oostduitse vrachtboot .John Brinckmann" uit Rostock. De overige drie beman ningsleden werden gered door de Britse treiler .Ross Tern". Het Oostduitse vrachtschip werd vanmiddag in Hoek van Holland ver wacht. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van f 4 nov. 1862: t i Dr. H. van Hall te Lelden l heeft zich bij adres gewend J I f tot de 2e Kamer der Staten l Generaal om een verandering a ten goede te brengen in den J toestand waarin het Rijks i l Herbarium thans verkeert. i De vrouw van een zekere BANANEN J Bouffardet was zoo door een J a postzegelmanie behept dat zij J a een kleed van postzegels ge- a maakt heeftOp aanraden J i van een geneesheer is zij op- J f genomen in een krankzinni- J gengesticht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1