Buitenlandse arbeiders geen voorrang huizen Minister Menon „afgedankt" MIDZA Na dood van Mattei: strijd tegen de ENI, zijn levenswerk, begonnen Meer steun gevraagd voor minder-validen Prins Philip pleit voor de bescherming van diersoorten Laatste commissievergadering over Maatschappelijk Werk Kroonprinses maakt tochtje op kameel Woningnood is al erg genoeg Instandhouding noodzakelijk praktisch en esthetisch nut MODEHUIS LUCIENNE Neb roe neemt Defensie over Leider Italiaanse liberalen eist ontbinding van concern LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 NOVEMBER 1M2 Nabij Delft Kettingbotsing van 50 auto's (Van onze Haagse correspondent) „Het is niet aanvaardbaar, dat buitenlandse arbeiders voorrang rouden moeten genieten bij het verkrijgen van een woning Mej. dr. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, zei dit gisteren in de openbare vergadering van de vaste commissie voor maatschappelyk werk uit de Tweede Kamer, waarin de be groting van dr. Klompé's departement werd behandeld. Ze reageerde hiermee op een uitlating van de heer B. J. van Buel (KVP), dat we bij het werven van buitenlandse arbeidskrachten de consequentie van huisvesting van deze mensen en hun gezinnen moeten dragen. „Kunnen de echtgenoten van Spaanse arbeiders, die kinderen heb ben, niet ook hier blijven?" vroeg de heer Van Buel. Mej. Klompé bleek bereid deze zaken in de interdeparte mentale commissie aan de orde te stellen. Wel waarschuwde zij, dat het thans ai ernstige demoraliserende ef fect van de woningnood op het Ne derlandse volk niet mag worden ver groot. (Om de buitenlanders een goed beeld te geven van Nederland, voor dat ze besluiten in ons land te gaan werken, worden in de landen waar de arbeiders geworven worden brochu res verspreid met allerlei gegevens, deelde zü mee). Bejaardenzorg „Er zijn in Nederland 84.000 alleen staande mannen boven de 75". Met de relevering van dit feit trachtte de heer Franssen (PvdA) het van be- iaardenzorg vervulde hart van mej. Klompe nog een extra impuls te ge ven. De socialist vond, dat de be windsvrouwe de ontwikkeling betref fende de bejaardenzorg meer volgt dan, dat zy er richting aan geeft. Voor de centrale overheid zag hü drie taken: studie, coördinatie en voorlichting, deze laatste gericht op personen en op de organisaties. De uitkeringen krachtens de AOW zou den in korte tijd 50 procent omhoog moeten, desnoods in etappes. De ge meenten zouden hun bejaardensteun geleidelik moeten aanpassen aan de individuele behoeften. Over de har monisering van deze zaken voert mi nister Klompé al overleg met haar ambtgenoot van Sociale Zaken, zei ze In het komende voorjaar hoopt dr. Klompé een ontwerp woonwagenwet hij de Tweede Kamer in te dienen. HERFST- KLEUREN zün altijd weer betoverend mooi en altijd weer Over het voorontwerp van deze wet hoopt dr Klompé vóór 1 december de reacties binnen te hebben van de di verse organisaties en instanties. Over het wetsontwerp onder-toe- zicht-stelling is intern beraad aan de gang Inzake het verschoningsrecht van de maatschappelijk werkster is nog geen advies ontvangen, aldus de minister. In tegenstelling tot enkele afge vaardigden, de heren Zwanikken (KVP). Smallenbroek (ARP) en Kik kert (CHU), voelde mej. Klompé niet zo geweldig veel voor een subsidiewet. Zi; vond het niet zo erg, dat uit de talloze subsidieregelingen alleen de deskundigen wijs kunnen worden, een bezwaar dat was aangevoerd door de heer Smallenbroek. Een eventuele subsidiewet kan niet eenzijdig in het departement worden opgesteld, zei de minister. Vooralsnog voelt zij niets voor rechtstreekse sub sidiëring aan gemeenten. Voor de steun aan het maatschappelijke werk hebben die hun eigen kanalen, en het zon verre van haar zijn de auto nomie van de gemeenten in het ge drang te laten komen. Zij hoopte, dat in de toekomst via de voor de ge meenten gebruikelijke kanalen meer Het. feit dat Rijksweg 13 (Den gelden aan het maatschappelijke Haag-Rotterdam» voor een deel werk kunnen toevloeien met name onder Delft nog niet is Mej. mr. Ten Broecke Hoekstra verlicht, zaï er voor een belangrijk (VVD» drong aan de ongehuwde deel toe hebben bijgedragen, dat zich moeders ook in een subsidieregeling gisteravond om even over half zeven te betrekken. „Het aantal buitenech-naby het viaduct aan de Tweemolen- telijk levend geboren kinderen neemt tjeskade te Delft een kettingbotsing i |njtt 4 -•-,J voordeed. De oorzaak was gister avond nog niet precies bekend, maar vermoefleüijk is een auto geslipt, waardoor ook al door de duisternis en de regenval in een ogenblik tUd een groot aantal wagens op elkaar botste. Niet minder dan vijftig auto's waren uiteindelijk bij deze botsing, die de Delftse politie handen vol werk gaf, betrokken. Het verkeer moest door Delft worden omgelegd. Pas om een uur of negen was er enige orde in de chaos geschapen. Het meren deel der auto's werd ernstig tot zeer ernstig beschadigd. Er waren vier gewonden, geen van allen echter levensgevaarlijk. Een Zwitser kreeg een nekwervelbreuk. een tweede auto. mobilist brak zijn linkeronderbeen, een ander zyn borstbeen, terwijl een meisje een hersenschudding opliep. De gewonden zi.in naar Delftse zie kenhuizen overgebracht helaas in sterke mate toe", stelde zij vast. Gehandicapten Aan de zorg voor gehandicapten Ls gisteren uitvoerig aandacht besteed. In de plenaire vergadering van de Tweede Kamer over deze begroting wil mevrouw Heroma-Meilink (PvdA) een uitspraak van de Kamer vragen of het geen aanbeveling ver dient in de tijdelijke bijstandsrege ling vooi minder-validen ook op te nemen de minderjarige invaliden en de meerderjarige ongehuwden die by niet-alimentatieplichtigen inwonen. Mej. Ten Broecke-Hoekstra en de heren Van Buel en Smallenbroek slo ten zich bij mevrouw Heroma aan. Deze laatste wilde op de plenaire vergadering een becijfering zien, dat het budget een dergelijke verruiming van de bijstandsregeling toelaat. Mej. Klompé zal trachten aan dit verzoek te voldoen. In dit stadium kan zij echter nog niet bij haar ambtgeno ten aankomen met de vraag: „Geef mij 20 miljoen voor deze voorzie ning". Om prioriteit voor het vraagstuk van de gehandicapten had de AR-af- gevaardigde Smallenbroek gevraagd. Zijn suggestie, spoedig een represen tatieve commissie in het leven te roe pen, waarin niet alleen de overheid, maar ook vertegenwoordigende orga nen uit het maatschappelijke leven een plaats zouden moeten vinden, welke commissie dan een rapport ever de gehandicapten-problematiek zou moeten uitbrengen, zal de minis ter met haar ambtgenoten bespreken. „Als er één groep is. waarvoor een beroep mag worden gedaan op de so lidariteit dan is het wel deze", had de heer Smallenbroek opgemerkt. VERKIEZINGEN IN TANG AN J IK A In Tanganyika worden vandaag voor de eerste maal presidentsver kiezingen gehouden. Het staatshoofd zal op 9 december worden geïnstal leerd, precies een jaar na het on afhankelijk worden van het land. Het wordt vrijwel zeker geacht dat de leider van de Nationale Unie. dr. Nijerere, met grote meerderheid zal worden gekozen. De 400 ton metende Duitse die in de havenmond van IJ mui* kustvaarder Milos uit Bremenden aan de grond is gevaren. Overdracht reactor te Petten aan Euratom Gisteren is de hoge flux-reactor te Petten aan Euratom overgedragen en daarmee de vestiging van de Pettense instelling van het gemeenschappelijk centrum voor onderzoek van Eura tom naast het centrum van het RCN, een feit, geworden. Actie twee huizen i voor één Heer Te St.-Oedenrode werd gister» avond in de St-Martlnuakerk een bijeenkomst gehouden voor her vormden en rooms-kathol leken van de gemeenten St.-Oedenrode en Son en Breugel. Gisteren .op hervormingsdag, bo» den de hervormden aan de rooms» katholieken de eerste steen aan voo# de r -k. kerk van „De Goede Her» dtr" te St.-Oedenrode. Ds. de Pater en pastoor Kles»ena bouwen samen ieder een kerk. Op 11 oktober kreeg de dominee de eer* 8te steen aangeboden voor zijn kerk. die in de gemeente Son en Breugel gebouwd zal worden. De hertog van Edinburgh heeft in mensheid" het novembernummer van het Ame- f dreigd. met uitroeiing worden be- rikaanse tijdschrift „National Geo graphic' een lans gebroken voor die diersoorten die door de „botheid der Om te vermijden dat 250 bedreig de dier- en vogelsoorten spoedig tot het verleden zullen behoren heeft tie vinden in het bezit te zijn van zijn veren en klauwen." Volgens de Prins heeft de „dwaas heid" der Arabieren het lot bezegeld van de Arabische beisa-antiloop, aangezien „sommige Arabieren van oordeel zijn dat zij hun mannelijk heid moeten bewijzen door het doden van een beisa-antiloop. zodat zij hun legendarische moed en mannelijk heid zullen erven." Prins Philip gaf vijf oorzaken voor het gevaar dat vele diersoorten be- I'rins Philip een beroep gedaan np fjreiet allen het ..World Wildlife Fund". waarvan Prins Bernhard onlangs Een verandering in de levensomstan- nieuw.. Daarmee kunnen wy onze HERFSTCOLLECTIE DAMESKLEDING vergelijken: Schitterende tinten Leuke stoffen Exclusieve modellen. STEEDS WEER NIEUW Botermarkt 17 - Tel. 32765 PAKJES. JAPONNEN, JUMPERS, EN VESTEN, ROKKEN EN BLOUSES, SETTER-SET KOUSEN. Cals bezocht Casa Academica De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L Th Cals, heeft gisteren een be zoek gebracht aan het grootste stu dentenhuis-toeristenhotel van ons land, de 400 kamers tellende „Casa Academica" te Amsterdam, ter gele genheid van de volledige ingebruik neming van het gebouw. Nadat de voorzitter van de stich ting „Casa Academica", de heer G. F. Schelt erna, de wordingsgeschiede nis van de stichting had uiteen ge zet zei minister Cals in een geestige toespraak onder meer dat hij de com binatie studentenhuis-hotel zeer ge lukkig vond, omdat dit o.a. de risi co's tempert. „Ik ben zeer verheugd over dit Amsterdamse experiment. Als het een vergissing mocht blijken, dan is het in ieder geval een bril jante vergissing geweest. Vast staat dat u niet over één nacht ijs bent gegaan Daar hebt u trouwens ook niet de kans toe gekregen", aldus de minister, die zei een groot voor sla naei te zün van experimenten. De minister deelde mede dat voor de komende jaren de bouw van nog 12.000 studentenkamers in den lande op het programma staat. Hij sprak de hoop uit dat ook de „Casa" een bijdrage zal leveren voor de samen werking van de studentenorganisa ties. waardoor nieuwe vormen in de studentenwereld zullen ontstaan, die de ontwikkeling zullen bevorderen. Vervolgens werd het woord gevoerd door rector magnificus van de Gemeentelijk Universiteit, prof. dr. J Kok en door burgemeester mr. G. van Hall. Repatrianten Ambonezen Woonwagens (Van onze parlementsredactie) Minister Klompé zal geen gevolg kunnen geven aan een verzoek om reeds per 1 januari 1963 een „pen sioenvervangende uitkering" aan Ambonese ex-K.N.I.L.-militairen te doen toekomen. Deze regeling kan pas een jaar later ingaan. Zij zei dit gisteravond in de openbare verga dering van de vaste commissie voor Maatschappelijk Werk uit de Tweede Kamer. Mocht later in de ver gadering van de hele Kamer een motie hierover worden aangenomen, dan zal zij daaraan geen gevolg kun nen geven. De bewindsvrouw verklaarde dit in antwoord op een vraag van de heer Smallenbroek (A.R.), die even als de heer Scheps (PvdA) en me juffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD) de aandacht voor deze Ambo nezen had gevraagd. De heer Smal lenbroek meende, dat men een klein punt niet klein mocht behandelen en wilde dat minister Klompé deze zaak opnieuw in het kabinet ter sprake zou brengen. Zij legde uit waarom dit niet kon. Het is wel makkelijk om „sociaal te doen", maar het beleid is op het ogenblik vast gelegd. Volgens de minister gaat het hier niet over juridisch gefundeerde aanspraken. Met klem ontkende zij ooit toezeggingen te hebben gedaan. Vijf procent Vijf procent van de woningwet woningen wordt per provincie gere serveerd voor gerepatrieerden. Wel zal worden beoordeeld, waar ze het best kunnen worden gebruikt. Mi nister Klompé hoopt hierdoor haar plan van 1800 beschikbare wonin gen nog te kunnen verwezenlijken. Zij zette in de Kamercommissie uit een, dat een oplossing was bemoei lijkt door ongeschiktheid van be paalde woningen en het feit, dat sommige gezinnen zich genoopt voe len weg te gaan uit bepaalde gebie den in ons land, omdat zij door de omgeving niet worden geaccepteerd. Inmiddels zei de bewindsvrouwe, dat de contractpensionfase meestal niet lang zal hoeven te duren. Het is te doen om 8800 mensen, van wie 4700 uit Nw-Guinea en 4100 z.g. spijtop tanten uit Indonesië. Uit Nieuw-Gui- nea zijn nog 220 mensen te verwach ten. De minister en de commissiele den betuigden nog hun waardering voor het werk, dat is verricht in het opvangcentrum te Wezep. Mevrouw Heroma-Meilink (Pv.d.A). uitte nog haar verbazing over de baantjes, die soms aan gerepatrieer den worden toegewezen. Zij achtte het onbillijk, dat vele betrokkenen blijkbaar niet voor promotie in aan merking komen. Minister Klompé noemde echter de arbeidsbemiddeling in het algemeen goed, maar er kun nen omstandigheden zün, die niet in de lyn van de vroegere carrière van een gerepatrieerde liggen. Her scholing zal vaak nodig zyn. Vrijheid Over het woonwagenbeleid zei mi nister Klompé nog dat zy zich voor stelt, regionale kampen te beschou wen als een eerste stap naar een vaste woonplaats. Zy was echter te gen maatregelen die al te zeer strij dig zouden zyn met de vryheid van de bewoners. Daarom is er geen trek- verbod in overweging. De minister onderschreef de kritiek, die met name was geuit op toestanden in het kamp te Renkum. Als er in een regionaal kamp verbeteringen nodig zyn. dan wil zy overleg met haar ambtge noten plegen om de mogelijkheid van subsidiëring te bezien. Tot de heren Scheps (P.v.d.A.) en Kikkert (C.H.) zei minister Klompé dat. er by haar ministerie heus geen .valse woonwagenromantiek" bestaat. Wel deed zü de nogal opmerkelüke mededeling van plan te zyn een paar dagen in een woonwagen mee te trekken om de levensomstandig heden van deze mensen beter te kun nen beoordelen. De heer Scheps leverde nog kri tiek op ontduiking van de gelden de woonwagenbepalingen (woonwa gens met „sierwielen", gevaar van verkrotting) De laatste openbare commissiever gadering over maatschappelijk werk kwam gisteravond ten einde onder presidium van de heer J. Blommer. Als de handelingen van deze ver gadering zyn gepubliceerd is de be groting ryp voor een snelle defini tieve behandeling in de hele Kamer. De vorige begrotingen, die in open bare commissievergaderingen werden voorbereid waren die van Binnen landse Zaken en Onderwijs. Voorlo pig is er nu een eind gekomen aan het houden van openbare commissie vergaderingen. Men zal nu moeten beoordelen in hoeverre deze proef met een nieuwe parlementaire werk wijze is geslaagd. Advertentie Al die zegels tegenwoordig. erevoorzitter is geworden, te steunen. Sinds het begin van het christen dom, aldusd e Prins, zyn ongeveer 200 dier- en vogelsoorten uitgeroeid. „Ik moge u eraan herinneren, dat de trekduif. die in groten getale over de Noordamerikaanse velden placht te trekken, in één generatie werd uit geroeid, niet omdat deze vogel scha- deluk was, maar louter uit winstbe jag en als sport". „Op de gouden adelaar die in Noord-Amerika voorkomt wordt jacht gemaakt door personen in sportvliegtuigjes, die het een distinc- digheden: de wereldbevolking neemt toe en dringt de dieren steeds verder terug, wetenschap en industrie bezoedelen de lucht, de bodem en het water, De middelen waarmee bepaalde schadelyke diersoorten worden be streden zyn zo krachtig geworden, dat zij niet langer dienen om het evenwicht in de natuur in stand te houden, maar een uitroeiingsmid del zyn geworden; Stropers en beroepsjagers bedreigen de Als haalt de Prins Afrika aan „waar de rhi- een esthetische waarde hebben. noceros snel aan het verdwünen ls, daar niet-erkende handelaren de hoorns in bepaalde gebieden van het Midden-Oo6ten willen verko pen, waar men om onbegrijpelijk* redenen van mening is, dat deze hoorns een liefde-opwekkend mid del zou zijn! Ik zou gedacht heb ben dat de geboortestatistieken al leen al voldoende zouden zün om een ieder ervan te overtuigen, dat dat zulks soort dingen zeer dulde» lyk overbodig is." „Status"-jagers zoals de jagers op adelaren en de beisa-antiloop; Ontoereikende jachtwetten en onvol doende controle op de naleving er» van. Volgens Prins Philip is de instand houding van de dierenwereld nood- zakelyk. „Wjj verzamelen, terecht, enorme sommen gelds en doen einde loze moeite om door mensenhand vervaardigde kunstschatten te be houden, waarvan het merendeel geen praktisch doel heeft. Daarom zouden wy zeker ook enige aandacht moeten besteden aan de levende, door God geschapen, schatten op aarde, die niet alleen een praktische maar ook £?,bbin K^Pend met de Standard Oil Company. Het is mogeiyk, hoe- was dat hU heeI reinig moest hebben van de grote interna- Premier Nehroe van India heeft gisteravond de portefeuille van Defensie van minister Krisj- na Menon overgenomen. In de afgelopen dagen is steeds meer kritiek geleverd op Menon, zo wel door de oppositie als van de zijde van Nehroe's Congrespar tij. Volgens de Hindustan Times hadden de leden van de parle- mentsfractie van de Congrespar tij dinsdag unaniem geëist, dat Nehroe de portefeuille van De fensie zou overnemen van Me- die van nalatigheid en on verschilligheid digd. werd beschul- Het „afdanken" van Menon als mi nister van Defensie is in Londense officiële kringen met nauwelijks ver holen instemming ontvangen. Men is van oordeel, dat de verdwijning van Menon niet alleen het verbeteren van de betrekkingen tussen Engeland en India zal vergemakkelyken, maar ook geleidelyk tot een betere ver standhouding tussen India en Pakis- U-... 4„i l%a#ïï* ,„Lon tan zal leiden. Hoewel men in Lon- ZOU öe iSI KWI|I raKen. ^en Menon beschouwt als „een zeer I goed Indiër in zyn hart", is men toch van mening dat de afgezette mi nister een byzondere gave bezit om buitenlandse staatslieden te irriteren en daardoor de zaken van zyn land afbreuk te doen. De 72-jarige Nehroe is nu premier, minister van Buitenlandse Zaken en minister van Defensie, terwyl hü ook aan het hoofd van het departement voor Kernenergie staat. Menon is nu benoemd tot minister, belast met de tl produktie voor de defensie. Hij zal de allerbeste zaken zijn bij lid van het kabinet blUven. t De gevechten aan de noordwest- en de MIDZA aangesloten. de noordoostgrens van India duren onverminderd voort. Indiase troepen hebben dinsdag Chinese stellingen naby Jang, ten oosten van Tawang Daarom hou vast aan de Want denk erom: alleen (n.o.-sector), met artillerievuur be schoten. zo is gisteren in Nieuw Delhi bekendgemaakt. Militaire voorraden en uitrusting, die reeds voor het uit breken van de huidige gevechten in de Sowjet-Unie waren besteld, ko men overeenkomstig schema aan, zo werd verder meegedeeld. Betogers in Nieuw Delhi hebben gisteravond het bureau van de In diase communistische party bestormd. Volgens ooggetuigen drongen zy het gebouw binnen en kwamen met be scheiden en vlugschriften naar bui ten. die zü daarna in brand staken. Drie communisten liepen verwondin gen op. Toen de politie verscheen, waren de betogers al verdwenen. Het bestuur van de communistische party kwam gisteravond in spoedver gadering by een, maar slaagde er niet in een standpunt t.a.v. het Indiaas- Chinese grensconflict te formuleren. Sinds de uitspraak van vorige maand, waarin het regeringsbeleid inzake het grensgeschil werd gerechtvaardigd, heeft de Russische verklaring dat de MacMahonlyn „een schepping van imperialisten" is, vele communisten aan het denken gebracht. Gister avond konden de voorstanders van een volledige steun aan de regering en zij die het optreden van Peking billyken, het niet eens worden over een gemeenschappelyke formulering. I)e Verenigde Staten zetten inmid dels hun pogingen voort, om India de dat in 1963 de 1000 miljard lire en Pakistan nader tot elkaar te bren- <ca 6 miljard gulden) wel bereikt gen, opdat India zyn troepen geheel zou zün en al tegen de Chinezen aan de noor- j 0ok ln hc, builenland begint de deluke grens kan inzetten. Naar ver- stryd legen de mach,iïe ENI. luidt zyn de Amerikanen vooral be zorgd over de toestand aan de grens (Van onze Romeinse correspondent) Op de dag zelf, waarop in Rome de plechtige uitvaart plaats vond van Enrico Mattei, zijn de pogingen begonnen om zijn levenswerk teniet te doen. In het parlement heeft de leider der liberale partij, Malagodi, die steeds een onverzoenlijke tegenstander is geweest van Mattei, een interpellatie ingediend, die in hoofdzaak hierop neerkomt: de ENI, het nationale bedrijf voor vloeibare brandstof fen, zou in zijn verschillende sectoren moeten worden onderverdeeld en elk van die sectoren weer in zelfstandige ondernemingen. Daar toe zou het wenselijk zün een aantal nieuwe maatschappijen op te richten alsook de verschillende bedrijven over te schakelen en onder beheer te brengen van het Instituut voor wederopbouw der in dustrie. Om te begrijpen wat hier achter schuilt is het nodig in de eerste plaats te weten, dat het Instituut voor wederopbouw der industrie een groot bureaucratisch lichaam is, waarvan heel weinig inititatief uit gaat. Precies het tegendeel van het dynamische staatsbedrijf dat Mattei tot stand heeft gebracht. Het doel van deze interpellatie is duidelijk: j Mattei had de stryd aangebonden j in en buiten Italië tegen de trusts en monopolies van particuliere on dernemers De liberale manoeuvre dernemers. De liberale manoeuvre heeft een officieuze regeringsverkla ring uitgelokt, waarin wordt mede gedeeld dat voorstellen om de ENI te verdelen in een aantal losstaan de bedrijven onaanvaardbaar zyn. Tevens is bekendgemaakt, dat met de benoeming van een opvolger voor Mattei enige tyd zal worden ge wacht. zeker een maand, en dat voorlopig de vice-president het werk van Mattei zal voortzetten. De ENI omvat in het geheel ruim 70 verschillende bedryfstakken, waarvan sommige weinig te maken hebben met vloeibare brandstoffen. Er is büvoorbeeld een groot hotel- bedryf ontstaan, doordat by de ben zinepompen van de Agip (het staats- bedryf voor petroleum) motels zyn «ebouwd, niet alleen in Italië maar ook in andere landen. Voorts is van de ENI de grootste Italiaanse wol- wevery en een heel belangryk be- iryf in de stad Ravenna dat uit aardolie kunstmeststoffen en syn thetisch rubber vervaardigt. De jaar lijkse omzet van de ENI steeg ieder jaar geweldig en was in 1961 byna 500 miljard lire, maar Mattei meen- lionale petroleumondernemlngen, die naar zyr. mening veel te grote win» sten willen maken en hun produk- ten onnodig duur verkopen, hetgeen zy kunnen doen, daar zy alle samen werken. Hü was er juist op uit hun monopolie te breken. Maar Mattei onderhandelde mei iedereen en indien hy een mogelyk- heid heeft gezien om goedkope ruwe olie te betrekken van de Standard Oil Company, dan zal hy er niet voor zyn teruggedeinsd om ook met een tegenstander overleg te plegen. Rockefeller heeft ln ieder geval naar aanleiding van dit bericht verklaard, dat er tussen hem en Mattel nooit besprekingen zyn gevoerd. Het is dus mogeiyk, dat wy hier te doen hebben met een poging om het zo voor te stellen, alsof Mattel op het punt stond zich gewonnen to geven aan wat hy „de zeven zus ters" noemde. Wie hem kende, weet dat dit uitgesloten is. Er was ook geen enkele aanleiding toe, want de gang van zaken was voor de ENI zodanig dat er ook nu nog steeds gTote winsten worden gemaakt. tussen Assam en Oost-Pakistan, waar zich verscheidene incidenten hebben voorgedaan naar aanleiding van een geschil tussen India en Pakistan over een grensstrook in dat gebied. Engeland zal een voorstel bestude ren voor een leen- en pachtovereen komst met India teneinde dit land te helpen by zijn stryd tegen China, zo heeft de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, gisteren verklaard. Het voorstel was In het Engelse blad Financial Times kan men lezen, dat Mattei sedert kort onderhandelingen zou eerder in het Lagerhuis gedaan door de socialistische woordvoerder op het gebied van de buitenlandse politiek, Harold Wilson. Heath zei dat de regering met spoed de suggestie zou bestuderen en dan met India overleggen, of dit een voor beide partyen aanvaardbare regeling zal zyn. Prinses Beatrix heelt gisteren voor het eerst tijdens haar reis door Aziatische landen een Ne derlandse school in het buiten land bezocht. Het betrof een school, die zes jaar geleden in een voormalig woonhuis in Karatsji is ingericht en thans 52 leerlin gen telt, namelijk twaalf bewaar schoolkinderen en veertig jongens en meisjes van de lagere school. De Prinses nam een kijkje in verschillende lokalen en babbelde wat met kinderen van Nederland se inwoners, die alle met oranje sjerpen of dasjes getooid waren. De aanwezige moeders kwamen met hirn fototoestellen in actie, toen Prinses Beatrix na de hulde de kinderen een hand ging geven. Dit was een ongedwongen scène van een geliefde Prinses tussen de kinderen van haar volk. Een lid van het schoolcomité, de zaak van wat prozaïscher kant be naderend. vertelde onderhand r p hem gestelde vragen dat het exploiteren van een speciale Nederlands-talige school zo'n vierduizend gulden per maand kost. waarby inbegrepen 700 gulden voor huur en salarissen. Na de Nederlandse school bezocht de Prinses de Pakistaanse vrouwen- club „Goel-e-Rana' waar voor deze gelegenheid by hoge uitzondering ook vyf Nederlandse journalisten toegang kregen. Anders is de club altijd voor heren gesloten. De voorzitter van het nationale be dat haar bezoek een grote bydrage betekende voor de emancipatie def vrouwen ln Pakistan. Na een kort bezoek aan het ont- werpcentrum ln Karatsji. waar prach tige zilverwaren en andere voorwer pen van fyne kunstnyverheid ge toond werden, ging Prinses Beatrix naar een warenhuis van de Pakis taanse vrouwenvereniging, zy kocht daar een zwarte en drie witte avond tasjes en kreeg nog een ander, spe ciaal voor haar gemaakt tasje met parelversiering ten geschenke. ,.U verwent m|J veel te erg", nel de Prinses lachend tot de winkeleige- naars. Deze „tercchtwyzing" bleek echter niet zo heel ernstig te wor den opgenomen, want toen dt Prinsee met byzondere aandacht halssnoe ren van heel fyne witte en gouden kralen bekeek, kreeg zy er ook daar van een ten geschenke. Op deze tuin party werd vernomen, dat Prinses Beatrix en enkele leden van haar gevolg gistermiddag op ka melen een tocht hebben gemaakt langs het strand buiten Karatsji. De ka melen zyn een zeer populair vervoer middel in dit land. In Karatsji wordt dageiyks een kamelenmarkt gehou den. waar jonge kamelen worden verkocht voor ongeveer 500 gulden per stuk en oudere voor 800 gulden. v,°°r een uitverkochte Hout- rusthal werd gisteravond in Den Haag het yshockeyseizoen reopend .tuur van dc PaUaui» Verwen j d _£hmad-. ver" Zweedse Stroemsbroe. De tussenstan- zekerde de Nederlandse Kroonprinses,den waren -2, 0, 01,

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7