SUNIL Drama Sof tenon - baby voor Luikse Assisenhof „Operatie-Untea" zou wel eens kunnen slagen Wiener Eisrevue toont haar „KAPRIOLEN" De Gaulle geeft uitleg uitslagen referendum J S?gP SUNU.M6' Vijftig miljoen Amerikanen op 6 november naar de stembus Minder moeilijkheden in Nw-Guinea dan verwacht PROCES BEGINT MAANDAG WAARSCHUWING TROUW NIET MET DE SJEIIC MIU KOEWEIT PANORAMA Br audi in LoihIcii Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 1 november 1962 Derde blad no. 30796 (Van onze Brusselse correspondent) Maandag zal voor het Luikse Assisenhof de affaire-Coipel voorkomen. Dat is de officiële benaming, doch men spreekt algemeen van de Softenon-zaak. De belangstelling voor de behan deling ervan is overweldigend. Men heeft reeds een wand wegge broken van de grote zaal van het hof, teneinde plaats te kunnen maken voor de journalisten uit België en de naaste Westeuropese landen die in groten getale het proces zullen bijwonen. Voor de fotografen en cineasten is speciaal een tribune gebouwd. Het Luikse telefoonkantoor heeft een twintigtal extra cabines ge ïnstalleerd. In de hotels zijn voor de volgende week vrijwel geen kamers meer beschikbaar. Reeds thans kan men geen Belgische krant meer openslaan of men vindt voorbeschouwingen over het proces. Brengen wij de feiten in herinne ring, zoals zij in juni van dit jaar aan de openbaarheid traden. Op 22 mei van dit jaar schonk in een kli niek te Rocourt bij Luik een jonge vrouw, mevrouw Suzanne van de Putte, het leven aan een kindje. Het kwam mismaakt ter wereld. Niet al leen bezat de baby geen armpjes, maar het lichaampje toonde ook an dere onvolkomenheden. Enkele dagen hield men het verborgen voor de moeder. Toen zU het kindje voor het eerst zag. moet zy hebben gezegd: Dit is al te verschrikkelijk, de baby mag niet in leven blijven". De dok toren en het verplegend personeel van de kliniek waren echter catego risch in hun reactie: „Het is ons onmogelijk te doen wat u vraagt" Te laat Met dit kalmeringsmiddel nu komt men aan het volgende facet van het Luikse proces. Nadat namelijk was gebleken, dat het Softenon (en ook andere produkten van dezelfde sa menstelling» zulke verschrikkelijke gevolgen had. heeft de in Duitsland gevestigde fabriek, de firma Grünen- tahlchemie, het uit de handel geno men en per circulaire de geneesheren gewaarschuwd. Toen was het echter reeds te laat. Men schat dat er enige duizenden misvormde kinderen zijn geboren, als gevolg van de omstan digheid dat hun moeder het middel heeft ingenomen. Zelfs tot januari van het volgend jaar moeten nog VN-resolutie i.z. Zuid-Rhodesië te laat aanvaard... De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft vannacht met 81 tegen twee stemmen een ontwerp-re- solutie aanvaard, waarin wordt aan gedrongen op opschorting van de nieuwe grondwet van Zuid-Rhodesie die op 1 november van kracht is ge worden. I De resolutie werd 53 minuten na- teveel tijd nodig voor het onderzoex i dat_ de nieuwe grondwet van kracht ervan en toen het bijna gereed was. werd, aanvaard. De afgevaardigden deden zich in Duitsland. Italië en van de Afrikaanse en Aziatische ïan- nktoher het" record voor een oktober- Engeland reeds de ernstige gevolgen warpn van menin? dat dit nou OKtoD(\r nel een ok co Der 6 aen waren van mening, aat cut nog ,paand van 68.893.000 arbeidsplaat sen, wat een stijging met 225.000 inhoudt vergeleken met half septem ber De werkgelegenheid buiten het agrarische bedrijf nam met 315.000 arbeidsplaatsen toe tol een record van 63 418.000 voor een oktobermaand Deze toenemingen kwamen overeen Minder werklozen in Amerika De Amerikaanse regering heeft be kendgemaakt dat het voor seizoens invloeden aangepaste cijfer voor de werkloosheid in de Verenigde Sta ten van half september op half ok tober is gedaald van 5.8 tot 5.5. pet. Het gezamenlijke aantal werklo zen was h41f oktober met 218.000 gedaald tot 3.294.00a en doordat de vermindering groter was dan ge woonlijk omstreeks deze tijd van het iaar wordt verwacht, daalde het voor seizoensinvloeden aangepaste cijfer. De werkgelegenheid bereikte half Advertent!" Veel kritiek In België werd het produkt door de juist zeven minuten daarvóór was 1 gebeurd, namelijk om 23.53 uur <00.53 uur Ned. tijd», maar Zuidrhodesische functionarissen merkten op dat het in Salisbury een uur later was. In de resolutie wordt secretaris- fabriek zelf in de loop van 1961 uit ge^eraal Thant verzocht, omloop genomen. Pas m het staats- f,,nlri hocnroirincrp,-, met Fncpinnd en blad van 15 nini 1962 werd echter Despiekingen met Engeland en ,nej de seizoensverwachtingen, oiaa van lp juni iao^wero^ecniej: andere betrokicen partijen te begin- 6 een officieel verbod gepubliceerd. In antwoord op een vraag in het parle ment heeft de Belgische minister van Volksgezondheid, Custer (lid van de Katholieke Volkspartij), zich terzake niet competent verklaard. Dat heeft hem vooral van socialistische zijde veel kritiek bezorgd. Het schijnt ech ter vast te staan, dat in België het percentage aan geboorten van ab normaal gevormde kinderen gedu rende en na de periode, waarin het Softenon verkrijgbaar was. niet hoger is geweest dan het normale, dat ove rigens nog altijd 2 per 1000 is. Over verantwoordelijkheid van de officiële instanties zal volgende week te Luik zeker, al was het slechts door de verdediging, worden gespro ken, maar men kan dat een tech nisch probleem noemen. Zwaarder in Themis' weegschaal zal ongetwijfeld het probleem van de euthanasie (het vrijwillig doden om een eind aan het lijden te maken) komen te liggen. Advertentie De ouders namen het kind 29 mei dergelijke geboorten worden gevreesd. mee naar huis. Het overleed 30 mei en reeds de avond tevoren was het parket van Luik door een anoniem telefoontje gewaarschuwd: „Een jon ge vrouw heeft in de kliniek van Ro court een misvormd kind ter wereld gebracht. Zy heeft het mee naar huis genomen. Zy heeft het plan het kind te doden". De aanbrenger gaf van president Kennedy een hoge on- daarop naam en adres van de vrouw,1 HprcpheiHin» maar weigerde die van zichzelf te Verscheidene Luikse dagbladen heb ben later de veronderstelling geop perd, dat hij een van de doktoren van 'de kliniek moet zyn geweest. Toen de inspecteurs van politie zich aan het huis van het jonge ge zin vervoegden, was het meisje 'het had de naam Carine gekregen» reeds gestorven. De moeder bleek in een toestand van ernstige zenuwover spanning. De politiedokter vond in i j n V.n V... Ann aKn/)r« I f Het blijkt, dat in verscheidene landen, oa. Italië, de controle op de samenstelling niet voldoende is ge weest of dat de desbetreffende in stanties zich niet hebben gereali seerd wat de gevolgen konden zijn. In dat verband is het van belang, dat een Amerikaanse vrouwelijke arts derscheiding heeft gekregen, omdat zij, belast met het toekennen van vergunningen, het in de handel brengen van thalidomide had gewei- gerd. omdat naar haar mening het klinisch dossier niet voldoende was In Frankrijk is het produkt ook niet te koop geweest, doch om een an dere reden. Daar had men namelijk nen teneinde de nieuwe gronawet niet van kracht te laten worden en de op 14 december te houden verkie zingen niet te laten doorgaan. Voorts wordt Engeland gevraagd, de hier noodzakelijke maatregelen te treffen en direct een constitutionele confe rentie te beleggen om aan de in heemsen volledige politieke rechten te verlenen. Bij de stemming onthielden negen tien landen zich, waaronder Neder land. Engeland nam niet aan de stemming deel. De tegenstemmers waren Zuid-Afrika en Portugal. Cambodja meidt aanval van Zuidvietnamezen De premier van Cambodja heeft gisteren verklaard dat Zuidvietname- se vliegtuigen vorige week donder dag twee bergdorpjes aan de Cam bodjaanse grens in de provincie Ra- tanakiri hebben aangevallen. Een der dorpen werd verwoest, waarby negen mensen om het leven kwa men. De Cambodjaanse regering ver wacht verontschuldigingen en ver goeding voor de aangerichte schade, aldus de premier. Churchill gaaf dineren (Van onze Londense correspondent) Het herstel van Sir Winston Chur chill die in juni in Monte Carlo een dijbeen brak, heeft goede vorderin gen gemaakt. Vanavond zou hy voor het eerst zijn Londense woning ver laten om met een groep vrienden te gaan dineren. Sir Winston hoopt op 30 november 89 jaar te worden. De minister van Arbeid, Willard Wirtz, noemde de cyfers een blijk van aanzienlijke verbetering der eco nomie. Hij vergeleeek de werkgele genheid van het ogenblik met die van januari 1961, t«-n de regering- Kennedy aan de macht kwam en een recessie in aantocht was. Minister Wirtz zei, dat, blykens het huidige beeld, de recessie, die zich toen voor deed, zonder twijfel ten einde is en dat de economie van het land weder om in opwaartse richting gaat. Wij hebben zojuist bericht ontvangen dat de laatste Panorama-bezorger in Koeweit is onthoofd. Lieve bruid9 u kunt toch niet gelukkig zijn zonder Panorama? NASSAULAAN 51 HAARLEM Ongeveer 50 miljoen Amerikanen gaan op 6 november naar de stembus om 39 senatoren, 437 leden van het Huis van Afgevaar digden. 35 gouverneurs en duizenden plaatselijke functionarissen te kiezen. De Amerikaanse Senaat bestaat uit van het land verkiezingen gehouden, honderd leden, twee uit iedere staat, Alaska was toen juist als staat toe die zes jaar in functie blijven. lede- .gelaten. In de staat Maine gebeurde re twee jaar wordt eenderde van de het twee maanden eerder. Dit jaar leden opnieuw gekozen. Dit jaar zul- zullen alle staten tegelijkertijd stem- len bovendien drie staten (Idaho, men. Kansas en New Hampshire» twee j e>c Democraten hebben nu een senatoren kiezen, om de sinds de meerderheid van 64 tegen 36 in de laatste verkiezingen opgengevallen 1 Kenaat en alIeen efn geweldige Re- plaatsen te vullen Het Huis van publikeinse vooruitgang kan hierin Afgevaardigden jarote verandering brengen. Van de wordt iedere twee jaar opnieuw ge- [30 rptoK hip hu iaar nnnipnw apirn- kozen. Het aantal afgevaardigden uit (39 zetels die dit jaar opnieuw geko zen worden zyn er 21 in handen van elke staat is in verhouding methet dP Democraten en 18 van d Republi- bevolkingsaantal, zodat New York jireinen. De andere 61 zetels zijn als (de dichtst bevolkte staat met bijna volgt verdeeld. 43 Democraten en 18 17 miljoen inwoners) 41 Congresle- Republikeinen. Voor eer. meerderheid zyn 51 stemmen nodig. het maagje van de baby een abnor- male dosis van een slaapmiddel. De f moeder bekende ogenblikkelijk, dat zij f het haar kindje had toegediend. j f „Ik heb het vermengd met honig",f zei ze, „mijn man was niet thuis. f hij wist van niets. Ik alleen ben ver- a antwoord el ijk. Ik heb gedaan wat de anderen niet wilden doen". Arrestaties Zij werd gearresteerd, verdacht van moord, en opgesloten in het Huis van Bewaring te Luik. Enkele dagen later volgden andere arrestaties: van dr. Casters, de arts die het recept voor het slaapmiddel had gegeven, wetend waarvoor het zou worden gebruikt, van de moeder van mevrouw Van de Putte, me vrouw Coipel, van haar man en van haar zuster en diens echtgenoot. Tot nu toe zyn alleen de echtgenoot en zijn zwager in voorlopige vrijheid gesteld. De drie vrouwen en de dok ter worden nog steeds vastgehouden. De moeder, omdat zij het recept naar de apotheker zou hebben gebracht, wetend waarvoor het moest dienen, en de zuster, omdat zij de honing bij de kruidenier zou hebben gehaald, eveneens met voorkennis van het ge bruik. Tijdens het onderzoek is gebleken, dat mevrouw Van de Putte in het begin van haar zwangerschap het kalmeringsmiddel Softenon had in genomen. Dat middel is in vele lan- 't £3 miljoen inwoners) 41 Congresle den kan kiezen, terwijl de dun be volkte staten Alaska, Delaware, Ne vada. Vermont en Wyoming ieder slechts één afgevaardigde kiezen In het Huis van Afgevaardigden zijn 260 Democraten, 174 Republi- Vier jaar geleden werden in Alas- Keinen en drie vakante plaatsen, ka drie weken later dan in de rest ,'°or meerderheid rijn 219 stem- I men nodig. Gewoonlijk maakt de op positie winst by verkiezingen als deze. Van de 35 staten die nieuwe gou- Advertentie (Van onze correspondent in Hollandia) Wie verwacht mocht hebben, dat na de overdracht van het bestuur over West-Nieuw-Gui- nea aan de Vereniqde Naties i a j men hur. inschakeling doelbewust af. ongeregeldheden niet zouden-wat inmiddels natuurlijk niet weg- Men wil niet het risico lopen, dat de Papoea's de V.N. gaan verwijten het akkoord niet loyaal uit te voeren en hen aan Indonesië uit te leveren. Ook al gaat het hier waarschijnlijk alleen maar om uitstel van executie en zoeken de Papoea's zelf ai heel wat toenadering tot de hier gear riveerde Indonesiërs, de V.N. rem- uitblijven. is bedrogen uitgeko men. Alle sombere voorspellingen j Papoea's ten spijt ook den verkrijgbaar geweest en volgens van bepaalde Nederlanders een recente medische publikatie zijn - er 52 verschillende namen, waar onder thalidomide, het voornaamste bestanddeel ervan, in de handel was. Men zal zich herinneren, dat ook in Duitsland en in enige andere landen mismaakte baby's zijn geboren, van wie de moeders het middel hebben gebruikt. weg neemt dat toch reeds enige Indone siërs op belangrijke posten benoemd zijn, o.a. als hoofd posterijen, hoofd postspaarbank, hoofd elektriciteitswe zen en hoofd scheepvaart. Geleide lijk zal dat natuurlijk verder gaan. ten spijt Overigens hebben ook verscheidene an Indonesische insinua- ^^flla"dse ambtenaren onder de XI Untea promotie gemaakt. Zo wer- ties, dat INederland stellig wel i den Nederlanders benoemd tot on- Per jaar zeven nieuwe steden in Bantoegebieden De Zuidafrikaanse regering heeft ruim een miljard gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van 35 nieuwe steden en dorpen in Bantoegebieden als een onderdeel van het vijfjaren plan voor de ontwikkeling van de Bantoe-tl.uislanden. De nieuwe steden en dorpen zullen aan een half miljoen Bantoes on derdak bieden. Huizen en grond, die door de regering betaald worden, zul len door de Bantoes met behulp van leningen op lange termyn kunnen worden gekocht. Het programma om vat de bouw van tenminste 80.000 woningen. Een begin is reeds ge maakt met de bouw van een nieuwe stad in Zoeloeland. Umlazi, waarin zich naar schatting 150000 Bantoes zou I derdirecteur gezondheidszorg, onder- i i directeur Binnenlandse Zaken en achterlaten is het hier nog hoofd P.T.T. Niet bezorgd j weer een soort ..tijdbom" steeds rustig. En dat ondanks het feit, dat bij na alle Nederlandse kader van de Papoeapolitie is vertrokken en dat de kleuterschool, die dicht is, de on mogelijkheid om iets thuisbezorgd te krijgen die natuurlijk wel hin derlijk zijn. maar geen reden geven tot ongerustheid. De l'ntea is deze gang van zaken natuurlijk heel welkom. Deze V.N.- operatic kon wel eens een geslaagde worden, zo hoopt men, en daarmee de deui openen voor meer derge lijke opurachten voor de V.N. Mant geloven in de V.N. doen ze. de l'n- tea-lieden op Nieuw-Guinea! En ze maken er volop reclame voor ook met de organisatie van een V.N.- dag. met posters en pamfletten, en met een dagelijkse drielalige-Neder- lands, Maleis en Engels-radiouitzen ding gewijd aan het werk van de volkerenorganisatie. Nee. wat dat be treft weet Nieuw-Guinea wel dat het nu een V.N.-bestuur heeft. Voors hands is het niet zozeer de Indone sische propaganda, die hier aan bod komt althans openlijk alswel die voor de V.N. verneurs kiezen hebben er 21 De mocraten als gouverneur en 14 Re publikeinen. In de meeste staten wordt dc gouverneur om de vier jaar gekozen, in sommige echter om de twee jaar. Iedere volwassene heeft stemrecht ongeacht huidskleur of geloofsover tuiging. De stemgerechtigde leeftijd verschilt echter. In sommige staten 1? deze 21 jaar. in andere 18 jaar. In vier staten wordt een stembelas- ting geheven. Twintig staten eisen dat de kiezer kan lezen en in enige zuidelijkt staten zyn negers uitge sloten omdat zij gezakt zijn voor een uitgebreio examen dat voor blanken niet wordt vereist. De federale re gering vecht nog steeds tegen deze praktijken. De verkiezingen kunnen vergezeld gaan van referenda van plaatselijke aard. zoals de vraag of in een be paalde staat sterke drank verkocht mag worden. Het tellen van de stemmen begint onmiddellijk na de sluiting van de lo kalen. De uitslagen van de stern- machines, die steeds meer in zwang komen, kunnen binnen het uur tot anderhalf uur bekend zijn. Het tel len van de papieren stemmen vergt echter verscheidene uren. IJsprinses Joan (Van een onzer redacteuren) Joan Haanappel heeft gisteravond een langdurige ovatie in ontvangst (Van onze Parijse correspondent) President De Gaulle zal vol gende week woensdag om één uur opnieuw voor de televisie en de radio „optreden", en het ligt natuurlijk voor de hand. dat hij dan eindelijk ten overstaan van het ganse Franse volk conclusies zal trekken uit de resultaten van Over het algemeen loopt het intus sen allemaal wel op Nieuw-Guinea. de Pakistaanse troepen hier veel te De veiligheid laat niet te wensen laat zyn gearriveerd. Het ennige eu- |0ver. Hel ambtelijke apparaat draait vel. dat zich voordoet, is dat er nog al wat gestolen wordt uit de leeg staande huizen van vertrokken Ne derlanders. maar dat is dan ook eigenlijk alles. Voor de Untea. het tijdelyke gezag van de Verenigde Naties, is het een aangename mee valler. Draaiende De belangrijkste zorg van de Un tea is nu de zaken zo goed mogelijk draaiende te houden tot 1 mei de bestuursoverdracht aan Indonesië volgt en om deze overdracht zo goed mogelijk voor te bereiden. Het kan niet ontkend worden, dat de V.N.-mensen zich serieus aan deze taak wijden. Het merkwaardige ge zelschap. dat hier is neergestreken, een gezelschap van mensen uit Ame rika. Engeland. Australië, Frankrijk, Oostenrijk, Birma, de Philippfjnen, België en vele andere landen werkt hard voor de vervulling van zijn moeilijke taak. Men probeert zich zo vlug mogelijk in de verhoudingen hier in te werken en men probeert alle werkzaamheden zoveel mogelijk op de oude voet voort te zetten en zo mogelijk zelfs nog een beetje be ter te doen. Dat laatste geeft ove rigens wel eens aanleiding tot bot singen met aangebleven Nederlandse ambtenaren, die de plotselinge punc tuele naleving van de kantooruren, het verlangen naar hogere prestaties, en de kritiek op de vervuilde en ver waarloosde staat, waarin de V.N. vrijwel alle kantoren hier aantrof fen wel eens wat rauw op het lyf valt. gewoon door, «ij het met een onder bezetting. Ook de voorziening van de markt met goederen is niet onbevre digend. Er zijn natuurlijk wel be paalde problemen, zoals bijvoorbeeld, dat geen enkele maatschappij meer verzekeiingen afsluit. En de sluiting van zoveel winkels en restaurants en de liquidatiestemming bij veel van de overgeblevenen is natuurlijk een realiteit. Maar er is geen enkele ontwikkeling, die aanleiding geeft tot directe bezorgdheid. Het leven gaat gewoon zyn gang. Voor de afgebran de jachtclub in Hollandia m de plaats is zelfs alweer een ander ge bouw geopend. En het strand van Base G wordt nog steeds elke zondag druk bezocht door de overgebleven leden van de Nederlandse gemeen schap. Veel andere mogelijkheden hebben ze ook niet. De zorgen, die er zijn betreffen kleine dingen Personeel Het hoofdprobleem van de Untea betreft op het ogenblik waarschijn lijk wei de personeelsformatie. Men kunnen vestigen. De Bantoesteden wil namelijk voorkomen dat Indo- zullen in alle opzichten moderne ste- 1 nesië al te vlot de volledige macht den worden met groenstroken, ont- jop Nieuw-Guinea in handen krijgt spanningcentra en terreinen voor deien is daarom heq| voorzichtig met Vestiging van secundaire industrieën. de aanstelling van Indonesiërs. Burgemeester Brandt van West- Berlijn is gisteren voor een bezoek van twee dagen in Londen aangeko men. waar hij vandaag een aan Berlijn gewijde tentoonstelling zou openen. Voorts hoopte hy te spreken met premier Macmillan en met mi nister van Buitenlandse Zaken Lord 1 Home. Ey zyn aankomst verklaarde de burgemeester, dat de afloop van de crisis om Cuba het vooruitzicht op ernstige besprekingen over problemen zoals Berlyn heeft verbeterd. Vol- I eens hem was de bevolking van West i Berlijn „een beetje gelukkiger" over I de kansen voor de wereldvrede. 1 mogen nemen voor hetgeen zij als onderdeel van de Weense ijsshow «.Kapriolen", die gisteravond in de RAI in Amsterdam ;n première ging, op het ijs bracht. Met haar partner en verloofde Norbert Felsing-er vorm de zy een van de hoogtepunten van de Weense IJsrevue. die tot en met 25 november met dit programma in Amsterdam blijft. Joan Haanappel heeft zich in de twee jaar dat. zij aan de Weense IJs revue is verbonden, ontwikkeld tot een ijsprinses van allure. In haar amateurtyd was haar „kur" al geliefd door haar gracieuze, balletachtige bewegingen en dJe heeft zy geheel aangepast aan de show die men nu in de eerste plaats van haar vraagt. In de ysshow bliikt zy boven dien haar dubbele axels te sprongen met een vastheid, die zij in haar laat ste amateurjaar zo miste Het zijn echter niet alleen Joan Haanappei en Norbert Felsinger. op wie „Kapriolen" drijft. Daar is verder nog de kleine charmante Oostenrykse Karin Frohner vorie jaar nog een nis van het poüieve an.Wd'na- £2™™» dmkkpiiik hohhon nn/Wc«».nt rarx. eaui öibley. de (knap het referendum over de grond wetswijziging van zondag j.l. Gisteren heeft hij die cijfers voor zijn ministers al geïnterpreteerd en volgens een uitvoerig communique, dat na de kabinetsraad werd uit gegeven, moet hij de „wijde beteke- drukkelijk hebben onderstreept, generaal heeft nu dus wel de indruk, dat hij de herinnering aan zijn uit latingen over een massale en ondub belzinnige meerderheid die hij, on der het dreigement zich anders te zullen terugtrekken, tot driemaal toe tijdens de referendumcampagne ver langd had, nu bij het publiek weer wat poogt uit te wissen. In het communiqué staat eveneens te lezen, dat het staatshoofd heeft geconstateerd dat een „brede meer derheid vastbesloten in de richting van een politieke vernieuwing van de natie koerst" en De Gaulle acht het van eminente betekenis, dat „deze nieuwe realiteit zich bevestigen en versterken zal". Zoals steeds worden ook deze ver klaringen van het Elysséese orakel natuurlijk weer breedvoerig van offi ciële en officieuze commentaren voorzien, doch de meningen zijn ver deeld over de concrete vraag, of de president der republiek zich in de nieuwe campagne voor de Kamer verkiezingen van volgende maand al of niet persoonlijk in de strijd zal werpen. Op de liberale vleugel van de gaullistische partij wordt die even tualiteit maar met een bescheiden geestdrift onder ogen gezien. Men vreest, dat de generaal zich ondanks zichzelve in dat geval zou begeven op een weg, die via een eenheids partij noodzakelijkerwijze naar een dictatuur zou kunnen leiden. Andere waarnemers voorzien nog steeds een nederlaag voor de gaullis ten en een overwinning van het link se centrum, waaruit dan weer on vermijdelijk nieuwe en nog ernstiger incidenten tussen parlement en staatshoofd zullen voortvloeien. In dat perspectief hoort men de laat ste dagen een nieuwe hypothese for muleren. De grondwet verbiedt het staatshoofd gedurende het eerste zit tingsjaar het parlement te ontbin den. De Gaulle zou in geval van dramatische tegenstellingen, net als in 1947 echter wel zelf kunnen af treden De nieuwe grondwetswyziging schaatsende) komiek Duncan Wha- ley, met wie het publiek zich kostelijk amuseerdp Pn het paar Lilly Lewin Manfred Wollschlager dat staaltjes van bijzondere akrobatiek op het. iis toont. Tocht is regisseur Will Pet ter de „Weense School" ook in deze show trouw gebleven. Het accent ligt op de zwier, de gratie, de effecten met, licht en donker niet ln dolle waaghalzerij op het Us. Geen wirwar van moeilyke sprongen en eindeloze pirouetten. „Kapriolen", waarvoor de muziek werd geschreven door profes sor Robert Stolz. tracht ln de opeen- volgine van nummers een verhaal te weven. Men is daar aardie in ge slaagd al is de „story" natuurlijk bijzaak. Het succes van „Kapriolen" is zeker niet, in dP laatste plaats te danken aan de grote verscheiden heid van met originaliteit ontworpen kostuums Een ballet van bUna 40 dansers en danseressen omringt de solisten. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDOEL coS3 i begeven /^nO f3) eenheids- Ol*LQ rioar oen Toen Prinses Beatrix in Ko- rangi nabij Karatsji aankwam bood meisje haar bloemen aan definitief verslagen zouden worden. Aangetekend kan niettemin wor den, dat deze speculatie in tegen- spraak is met de herhaalde verzeke- zou heni daarna dan de mogelijkheid ringen van het staatshoofd dat hit bieden zichzelf kandidaat, als zyn met zyn voorstel tot wijziging van eigen opvolger te stellen om zo een de verkiezingsprocedure voor het ore- rerlegen vierjarig nieu^e krachtproef met het parle- sidentschap nimmer aan zichzelf ir_ment te ontketenen, waarbij de par- doch uitsluitend aan zijn oDvolaer iprflcpnincr Hon I Hooft ooHo„Ht I ttien, volgen» Hln beregening, dan I heelt gedacht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5