Leiden heeft nog grote achterstand in scholenbouw MINERVA'S LAATSTE UREN Koninklijk goud voor trouwe verpleegster Raad vraagtB. en W. antwoorden Binnen huidige grens geen ruimte meer voor nieuwe sportterreinen volkstuinen Reünie van kweekschool AFSCHEID VAN A.Z. Bevorderingen DUIZENDSTE „TECHNICUS" KREEG HET ZWEMDIPLOMA Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 1 november 1962 Tweede blad no. 30796 II I« Lelden B. en W. geven dit in hun Memorie van Antwoord volledig toe vak nog een grote achterstand in te halen op het terrein van de bouw om scholen en gymnastieklokalen. Ondanks deze achterstand is het College ook voor het komende jaar niet erg optimistisch gestemd. Zo zijn b.v. de verwachtingen omtrent de bouw van kleuterscholen en gymnastieklokalen niet hoog gespannen. Verwachtingen voor 1963 Naast dit pessimistische geluid, Klinkt echter ook een ander door: zeer binnenkort is de goedkeuring te verwachten voor de bouw van een hervormde lagere school aan de César Franckstraat en een r.-k. lagere school aan de Ter Haarkade. Bovendien houden B. en W. het niet voor onmogelijk, dat in het komende jaar de rijksgoedkeuring afkomt voor de bouw van een r.-k. b.l.o.- school aan de Boerhaavelaan, voor een afdeling zeer moeilijk lerende Kinderen van de Dr. Van Voorthuy- senschool, de Mythylschoolhet ge bouw t an M.8.G. en voor de uitbrei ding van de technische school Don Boscnhet. St. Agneslyceum en van het Chr. Lyceum. Urgentielijst Voor het Jaar 1963 is verzocht de volgende kleuterscholen op de ur gentielijst te plaatsen: Openbare kleuterschool ln Leiden- Noordt Geref. kleuterschool Obrechtstraat; R.-K. kleuterschool in Leid en-zuid west; Bijzondere kleuterschool ln Leiden- ruidwest; R.-K. kleuterschool in Leiden-zuid- west. Het ligt in het voornemen van B. en W. om. zodra de gelegenheid daartoe is opengesteld, voor het lager onderwijs te onderzoeken de volgende scholen op de urgentielijst 1963 te plaatsen: Hervormde school voor u.l.o. rflet 8 lokalen in Leiden-zuidwest R.-K. school voor g.l.o. met 8 loka len in Leiden-zuidwest; Gereformeerde school voor g.l.o. met 8 lokalen in Leiden-zuidwest; R.-K. school voor vg.l.o. met 10 lokalen; uitbreiding met 4 lokalen van de openbare u.l.o.-school in Leiden- noord; uitbreiding met 6 lokalen van de openbare u.l.o.-school in Leiden-zuid west. Het ontvangen van een urgentie- verklaring. aldus B. en W.betekent echter nog niet, dat men aan bou wen toe is. Pas nadat deze verkla ring is afgegeven kan de procedure worden aangevangen om tot goed keuring van het bouwplan en de kostenbegroting te komen. Als deze fase is afgesloten, moet de rijksgoed keuring worden aangevraagd, die in verband met de overspannen bouw markt. dikwijls nog lange tijd op zich laat wachten. K. en O. en Reuvens Zoals bekend ligt het in het voor nemen het cultureel centrum te stichten op het terrein, dat thans in beslag wordt genomen door de uitge breid technische school Mathesis Scientiarum Genitrix. In overleg met de Stichting Leidse Volksuniversiteit K. en O. en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens wordt thans onderzocht, of op genoemd terrein een gebouw kan worden gesticht, waarin beide instellingen ln geheel afzonderlijke gedeelten kunnen worden gehuisvest, waartoe een op dracht is verleend aan de architect lr. M. P. Schutte. Terreinennood Aangezien binnen het huidige grens gebied geen nieuwe terreinen voor sportbeoefening meer beschikbaar zijn. zullen t.z.t. buiten de huidige gemeentegrens nieuwe sportvelden moeten worden aangelegd. Eveneens is dit het g«val met een permanent volkstuincomplex. Met betrekking tot de plannen voor een schoolbuitenhuis delen B. en W. mede. dat zij verschillende pogingen hebben ondernomen ter verkrijging van een geschikt terrein met opstal len. Tot nu toe zijn deze echter zon der succes gebleven. In het tweede deel van het recrea tieplan Kikkerpolder, dat in voorbe reiding is. is een terrein opgenomen, dat geschikt is voor het houden van een concours-hippique. Pilgrimfatherswoninq Met het oog op de belangstelling van de Amerikaanse toerist in het algemeen, is van de zijde van VVV de suggestie gedaan een woning in te richten in de ten tjjde van de Pil - grimfathers gangbare sttfl. Het col lege heeft thans besloten in overleg met de VVV na te gaan, of deze sug gestie kan worden verwezenlijkt, door de voorwerpen, welke in het in per ceel Vliet 45 gevestigde „Pilgrim- fathershuisje" zijn tentoongesteld, over te brengen naar de benedenver dieping van perceel Vliet 43 en door het perceel Vliet 45 in te richten als „Pilgrimfatherswoning". Geen reductie op huur Stadszaal Hoewel enkele leden in de bres springen voor de Lridse muziek- en harmoniekorpsenreductie op de voor de Stadsgehoorzaal geldende tarieven van verhuring, zeggen B. en W. hierop niet te kunnen ingaan. Ingevolge de regeling betreffende de verhuring van de zalen is het College bevoegd om. indien het al gemeen belang zulks vordert, voor het gebruik van de zalen, in afwijking van het geldende tarief, uitsluitend de kosten van verlichting en verwar ming in rekening te brengen. De re geling staat evenwel niet toe voor uitvoeringen van culturele vereni gingen, zoals b.v. muziekverenigin gen en harmoniekorpsen, een ver laagd tarief te berekenen. B. en W. menen, dat het ook geen aanbeveling verdient tot het treffen van een zo danige regeling over te gaan. Aange zien een dergelyk tarief niet tot mu ziek- en harmonieverenigingen be perkt zou mogen blyven, doch ook voor andere culturele verenigingen zou moeten gelden, zou het opne men van een verlaagde huurprijs na melijk tot gevolg hebben, dat de on langs ingevoerde verhoging van de zaalhuren. die blijkens een ingesteld vergelijkend onderzoek alleszins re delijk en verantwoord zijn, in feite te niet zou worden gedaan. Atelieruimte voor kunstenaars Het restauratieplan voor het Cae- ciliagasthuis. waarvan de Boerhaave- zalen een onderdeel vormen, wordt thans nader door het Architecten bureau Van Oerle, Schrama en Bos uitgewerkt. De oostelijke vleugel van het Cae- ciliagasthuis bestaat uit een serie éenkamerwoningen. welke in het ka der van de algehele restauratie van het complex zullen worden gerestau reerd en heringedeeld tot een viertal ruime woningen, met atelierruimte voor kunstenaars. Voor dat onderdeel heeft het Ar chitectenbureau een definitief schets- plan bij het College ingediend. Dit plan zal binnenkort aan de raad worden voorgelegd. ..De Leidse kweekschool blijft be staan. Het is een van de regels uit het Kweekschoollied. En het be gint er op te lijken, dat deze regel werkelijkheid wordt, want de school bestaat nu al 95 jaar. Gisteren werd het schoollied enthousiast meegezon gen door ongeveer 300 dames die de reünie van de school bijwoonden. In alle lokalen van de school aan de Vliet was een complete tentoon stelling ingericht met eigen werk van leerlingen. In de aula werden de reu nisten toegesproken door de voorzitster van de reunie-commissie, mevr. R. v. d. Plassche—Visser. Mevr. v. d. Plassche zei het prettig te vin den zoveeel oude bekenden weer te zien. Toch. aldus spreekster, zijn er ook die wij missen, omdat zij ons door de dood zijn ontvallen. In welke periode wij ook op deze school zijn geweest, voor ons ieder zijn die jaren van zeer grote betekenis geweest, zo zei mevr. v. d. Plassche. Vervolgens sprak de directrice van de school mej. H. M. ter Beek. die in haar toe spraak allerlei herinneringen op haalde Zij heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de reünie voor allen een suc ces zou worden. In de loop van de dag gebruikten de reünisten een gezamenlijke kof fiemaaltijd en luisterden o.a. naar het zingen van het schoolkoor. Geld voor het geeste lijk misdeelde kind Leiden e.o. telt onder zijn bevol king ongeveer 4000 geestelijk gehan dicapten. van wie meer dan 500 blij vend op de hulp van anderen zyn aangewezen. In het bijzonder het geestelijk gehandicapten kind staat de komende week (t.m. 3 november i in de belangstelling. Er wordt name lijk een landelijke geldinzameling ge houden. Bijdragen kunnen gestort worden op postgirorekening 9200 van de Amsterdamsche Bank te Leiden. Ds. J. Jongerden bedankt Ds. J. Jongerden. hervormd predi kant te Bruchem en Kerkwijk, die beroepen was in de vacature van ds. M. Ottevanger, heeft voor dit be roep bedankt. Ruim f 1600 voor Rembrandrwijk De vele vrienden en belangstellen den van de hervormde Rembrandt- wijk hebben het gisteren gepresteerd om in een middag en een avond een bedrag van ruim f 1600.- by elkaar te brengen. Dit geschiedde op de ver koopdag, welke in het gebouw ,,Re- hoboth" werd gehouden en waarvan de opbrengst bestemd is voor het on derhoud van dit gebouw. Pipo <le Clown in Stadsgehoorzaal Vele Leidse kinderen hebben gister middag enkele amusante uren be leefd. In de stadsgehoorzaal trad het kindertrio Pipo de Clown op, verge zeld van de niet minder bekende Mammaloe. Het enthousiaste publiek maakte z\jn waardering luidkeels ken baar. De bekende radiostripschrijver Wim Meuldijk is de auteur van ..Pipo de Clown en de puddingdraak", dat RTa teren werd opgevoerd. Het. kind van kon:ne Leeghoofd II en koningin Hollebol. Bellefleur, is door de broer van de koning. Gozewyn Grotebrein, meegenomen om het een goede op voeding te kunnen geven. De valse raadsheer Omar slaagt er niet in het kind, waarvoor een verhuiswagen vol met diamanten is uitgeloofd, terug te brengen. Door een list toe te passen weten Pipo en Mammaloe Gozewyn en zijn puddingdraakje te bewegen, het kind weer af te staan. De koning moer echter met de draak een wed strijd spelen. Hij verliest dit en Goze- wiin kan de troon bestijgen. Wim Meuldijk blijkt, een goed in zicht. te hebben in de kinderpsy chologie en de toneelspelers wisten, ook door hun rijke ervaring de juiste toon te treffen. De rol van Pipo werd vertolkt door Cor Witschge en die van Mammaloe door Christel Ade laar. De regie was in handen van Guus Verstraete. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zfln ge slaafd voor het kand examen W.- sociologie de heren C. C. Holscher te Den Haag en R. van Os te Alphen aan den Rijn. Als een elegant-geklede man dan staat er op het etiket een altijd elegant blijftmagisch woord Dat etiket met de olifant garandeert een ijzeren kwa liteitscontrole op stof en verwerking. Daarom: met Terlenka heeft u altijd zeker heid op voortreffelijke kle ding, op zorgeloos plezierig dragen - lange, lange tijd. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Leeuwarden (vac. Ph Logger») A. Mackenze te Katwijk a d Rijn te Oosterwolde (Fr.) H. van Nleuwenhuvze te Klooster-Ter Apel te Haren (Oron.) als leugdpred. (toez.) H. K. de Wilde te Nijbeets (Fr.) te Goënga T. Houtsma te Wljnje- terp. GEREF. KERKEN Bedankt voor Perth (Western Aus tralië) (Ref. Churches) W. van Wyk te Hoogvliet. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Overachle O. J. Douma te Souburg-Vllssingen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Zuld A. W. Drechsler te Vllsslngen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zaandam P. Blok te Dlrksland. Proefbundel met 102 gezongen Zeer waarschijnlijk zal nog dit Jaar een proefbundel met 102 gezan gen het lidht zien, samengesteld door de sectie gezangen van de hervormde commissie voor het psalm- en ge zangboek. In deze bundel worden op genomen soli ri f tgezangen, liederen uit de oude kerk uit de Duitse re formatie. de Engelse kerk. benevens oud- en nieuw-Nederlandse liederen In verband met het verlangen van de Oecumenische Raad van Kerken ;n Nederland om ten aanzien van het kerklied tot een zo groot moge- liike samenwerking te komen is er naast het contact dat reeds gelegd werd met de Geref. Kerken en de Evangelische Broedergemeente, thans ook contact opgenomen met de Al gemene Doopsgezinde sociëteit en de Unie van Baptisten gemeen ten in Ne derland. In de aula van het Academisch Ziekenhuis heeft zuster A. M. v. d. Laan gisteravond uit handen van de geneesheer-directeur de beer M. W. Jongsma, dg gouden eremedaille ver- Mijlpaal van G.B.T.-school Advertentie Zoekt U eert GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Concert van het Alma Materkoor Maandag 5 november a.s. geeft het Alma Materkoor haar jaarlijks con cert in de Stadsgehoorzaal. Er staan belangrijke werken op het program ma, die zelden of nooit in onze stad gebracht zyn, zoals „Laudate Pueri" van Pergolesi. „Psalm 89" van Han del en een brillant werk van Purcell. „Ode aan St. Cecilia". Zes solisten zullen met het koor meewerken, terwyl de begeleiding in goede handen is bU het Residentie Kamerorkest. Dit alles onder de bekwame leiding van Jan Smit uit Utrecht. Hopelijk is de belangstelling voor dit interessante concert even groot als verleden jaar voor het jubileum concert. Onze stadgenoot, de heer J. C. M. van Rhee. is aan de Tech. Hoge school geslaagd voor het ingenieurs examen voor werktuigkundig inge nieur. De sloop van de studenten-sociëteit Minerva, bij de fatale brand begonnen, wordt thans op een wat minder spectaculaire wijze voltooid door arbeiders die welhaast steen voor steen het roemruchte gebouw met de grond gelijk maken. Nog zijn. zoals op deze foto te zien is. de typerende contouren van de grote conversatie zaal zichtbaar, maar ook dat zal spoedig afge lopen zijn. Zo zorgvuldig wordt het sloopwerk verricht, dat het verkeer er in het geheel geen hinder van ondervindt. Het heeft aanvankelijk in de bedoe ling gelegen, dat in december de eerste paal voor het nieuwe gebouw op dezelfde plaats zou wor den geslagen, maar het is niet geheel zeker, of men zich aan dit plan zal kunnen houden. In vijf jaar Dinsdagmiddag werd in de Gemeentelijke Bedrijfstechnisch School het duizendste zwem diploma uitgereikt. Dat wil dus zeggen, dat in de loop der jaren duizend „technici" met succes hun zwemexamen aflegden. De uitreiking geschiedde door de inspecteur van de lichamelijke opvoeding in Leiden, de heer J. C. F. Coers. In zijn toespraak tot leraren en leerlingen noemde hij het een verheugend verschijnsel, dat de zwemsport bij de opvoeding in deze school zon belangrijke plaats inneemt. De directeur, de heer F. C. Mabe- sone gewaagde in zijn slotwoord van de noodzaak van sportbeoefening door de jeugd. Hy verheugde zich over het enthousiasme by de leraren en leerlingen. Spreker vond het een belangryk feit. dat nu de school nau welijks vyf jaar bestaat, reeds dui zend zwemdiploma's «A-B-C-D-E) werden behaald. Aan de volgende leerlingen werd een diploma uitgereikt. DIPLOMA A: Hubert Albers; Freddie Arends; Koos Ba velaar; Karei Beekman; John Belt; Henk Berkesteyn; Jan Blok; Dick v. d. Blom; Gerard Bot; Kees Cornelisse; Gert Jan Cramer; Bart van Daalen; Jouke Elgersma; Rudi Evers; Jan Fengler; Willem Geenjaar; Peter Gerris; Joop de Goey; Johan Goossens; Joop Gres- sie; Jan Harteveld; Bart Henzing; Henk van 't Hoff; Ricus Hoppen brouwer; Nico de Jong; Kees Kny- nenburg; Joop Kooistra; Eddy Kruit; Nico van Leeuwen; Hans Lepelaar; Martin Lepelaar; Hans v. d. Lippe; Ko v. d. Linden; Kees Lith; Dick v. d Meer; Henk Metaal; Wim v. d. Mey; Johnny Meyer; Ar ie Muit; John Orth; Jacob Ouwehand; Theo Paardekooper; Peter Pieterse; Mart Philippo; Harry van Praag; Dick v. Pyien, Jack Randsdorp; Kees Rhynsburger; Willy Rhijnsburger; Ton Rodenburg; Henk Rodenhuis; Piet van Rijn; Jan van Seggelen; Henny Smeele; Anton Swanen; Wou ter Teske; Piet van Tol; Herman v. Velzen; Sjaak Verhoef; Bert v. d. Voorn; Aad Vos; Gerard Voskuil; Jan v. d. Walle; Kees van Wyck; Peter Zonneveld. DIPLOMA B: Kees Blom; Henk Groenewegen; Ricus Hoppenbrouwer; Ben Huisman Cas Koevoet; Johannes Lolkes de Beer; Chris van Mill; Wim Moenen; Willy Oostrom; Robert Paats; Bart Remerswaal, Henk Rodenhuis; Tom Segaar; Wim Sip; Anton Swanen; Kees Trouwee; Aad Vos; Hans Vree burg; Ernst Wagemaker; Henk We ber; Bert v. Went; Tjerk de Wit; Kees v. d. Zaal. DIPLOMA C: Piet Baak; Wim Borsboom; Joop Dreef; Rob Erades; Kees Eyk; Ge rard van Eyk; Roy Geerlings; Hans v. Gils; Johannes Heinrichs; Henk Hintzer; Sjaak van 't Hoofd; Harry v. d. Hulst; Jan Jansen; Joop Kerk- man; Joop Kettenis; Wil Kienjet; Herman Koldenhof; Fred Kot te; Henk Kuyper; Bram La Lau; Rob v. Leeuwen; Cor Leupe; Jacobus Mark; Gys Monteba; Joop Nieuwenhuis; Hans Du Pau; Freddie Plezier; Jacob Plug; Wim Roggeveen; Jan Schreyer Hans Smit; Roel Steyn; Hugo van Veen; Hanco Vermeulen; Sjefke Wit- teman; Henk Zee; Jan Olivier. DIPLOMA D: Henny Arends; Piet Baak; Joop Dreef; Rob Erades; Jan Eradus; Kees Eyk; Hans van Gils; Johannes Heinrichs; Sjaak van 't Hoofd; Har ry van der Hulst; Joop Kerkman; Joop Kettenis; Wil Kien jet; Herman Koldenhof; Fred Kotte; Henk Kuy per; Rob van Leeuwen; Cor Leupe Jan van Luyk; Jacobus Mark; Joop De heer M. W. Jongsma. ge neesheer-directeur van het Aca demisch Ziekenhuisspeldt zus ter Van der Laan de gouden eremedaille op. bonden aan de Orde van Oranje— Nassau ontvangen. Dez® hoge Ko ninklijke onderscheiding werd zuster Van der Laan toegekend bij haar af scheid. wegens langdurige trouwe dienst bU het Academisch Zieken huis. De eerste spreker was dokter Jongsma. die zich niet onmiddellijk tot zuster Van der Laan wendde. Hij begon zyn toespraak als een felici tatierede tot zes eerste verpleegsters, die werden bevorderd tot hoofdver pleegster. het, waren d® dames A. Addens G. v. Beveren, M. C. Jansen, L C. Sinke. J. Smith en mevr. M. J. VeermanJansen. De heer Jongsma bood de bevorderde verpleegsters een boeket bloemen aan Daarna wendde hy zich tot twee verpleegsters, die af scheid namen, zuster N. Anspach- Lodder wegens huwelijk en zuster Van der Laan. wegens pensionering. Tot laatstgenoemde zei directeur geneesheer, dat hy bewondering had gehad voor de wijze waarop zij onder voortdurende spanningen haar werk heeft gedaan. Het beroep van ope ratie-zuster eist die spanningen nu eenmaal. De heer Jongsma zag in de onderscheiding niet alleen een eer voor de zuster maar voor het gehele Academisch Ziekenhuis. Namens de collega's voerde zuster A. Schras, hoofd van de opleidingen, het woord. Zii roemde de onafgebroken sterili teit. van de operatiekamer het zor genkind van zuster Van der Laan en prees de onderscheiden verpleeg ster om haar nauwgezetheid. Enige prenten van het St.-Caecilia en het Catharina gasthuis vormden een tastbaar bewUs van erkentelijkheid. Namens de personeelsvereniging sloot dp heer B. Berkemeier dp rij van sprekers spreeksters. Zijn dank voor dp prettige samenwerking ging vergezeld van een geschenk onder couvert voor de beide scheidende zusters. Nieuwenhuis; Eddy Oechies; Paul Pen; David Piket: Freddie Plezier; Jacob Plug: Peter Reyken; Wim RoggeveenPiet Rozier Jan Schreyer Hans Smit; Hugo van Veen; Henk Veldhuizen: Hanco Vermeulen: An ton de Weyer; Jaap Willemsteyn; Sjefke Wit tem an. DIPLOMA E: Dirk Barnhoorn; Paul Bik; Egbert Broekhuyzen; Sjaak de Bruvckere; Jan Eradus; Wim Jansen; Walter Jost; Adriaan v. d. Kaav; Eldert van Luiing: Jan van Luyk; Èddy Oechies Jurry Omtzigt; Ben Oudshoorn; Paul Overdijk; Paul Pen; Harry v. d. PluymBob del Prado; Cor Prins; Peter Reyken; Herman Roovers; An ton de "Veyer; Martin Zwetsloot.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3