PA Spanningen in om minister Brussel Merlot „Ik werd alleen verantwoordelijk gesteld voor bestuursbesluiten" AGENDA Regeling taalgrens in Kamer aanvaard HAAGSE AGENDA JHR. ROELL MOTIVEERT BESLU I ,/f Spijt mij verschrikkelijk Nieuw kabinet sanaa Politiechef als OAS-leider ontmaskerd aanhouding Na burger in trein Geen maatregel tegen militair MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD Tl O NT) FR D\C. 1 NOVEMBER 1962 9 Vervolg van pag. 1 (Van onze H'sumse correspondent) Zeer beheerst en weloverwogen •tond Jhr. Th. Röell ons gisteren op de avond, dat h(j zijn functie als voorzitter van de A.V.R.O. neerlegde te woord. „Ik ben niet langer van plan om, nu de zaak zo toegespitst is, mtfn gezondheid en mUn gezinsleven op het spel te zetten voor een zaak, waarin sommigen mU plotseling ge heel alleen verantwoordelijk willen stellen. Ik ben teleurgesteld in de houding van enkele mijner medebe stuursleden, ik ben zelfs zeer gegriefd door die houding. Ik was voor geen moeilijkheid uit de weg gegaan, maar dit werd me te gortig: besluiten van het bestuur werden nu plotseling ge kwalificeerd als mijn persoonlijk be sluit. En dit ging mij te ver. Van daar, dat ik nu zeg: niet langer meer". Het blijkt geen geëmotioneerd be sluit te zijn. Hij zei het in zoverre zonder rancune, dat hij geen enkele naam wilde noemen van bestuursle den of leidinggevenden, die hij direct verantwoordelijk wilde stedden. Zeven brieven „Ik heb vóór de vergadering, die zaterdag aanstaande door het alge meen bestuur zou worden gehouden, een zevental brieven gehad uit ge westen, die mij persoonlijk gingen verantwoordelijk stellen voor door het bestuur unaniem genomen be sluiten. Ik vond dat dit de deur dicht deed. Mijn persoonlijke mening was dit: als het bestuur niet inwendig verdeeld was geweest door welke oor zaak ook, als dit bestuur zijn ver trouwen in het presidium waar had gemaakt (ik ben met 81 van de 82 Btemmen in juli tot voorzitter ge kozen), en op het standpunt had ge staan, dat er een besturend orgaan is Sallal sterke man O 111 Volgens het Persbureau voor het Midden-Oosten is in Sana'a gisteren een nieuwe Jemenitische regering gevormd. Generaal Sallal, die zowel premier als opperbevelhebber der 6trljdkrachten is, treedt tevens op als president van de Jemenitische repu bliek. Volgens Radio-Cairo zal de gene raal gedurende een overgangsperiode van vijf Jaar als staatshoofd optre den. Vice-premier dr. Abdel Rahman Albaidany wordt tevens plaatsver vangend opperbevelhebber en vice- president, terwijl hij ook de porte feuille van Buitenlandse Zaken krijgt van Mohsin Alaini, die de Je menitische afvaardiging van de VN gaat leiden. 55 om te besturen en dat de uitvoe rende medewerkers het werk dienen te doen met erkenning van dat be stuur, dan had datzelfde bestuur die gehele A.VIt.O.-rel in een week kun nen oplossen. Maar ik ben niet van plan om straks het slachtoffer van de verwikkelingen te worden. Daarom ga ik thans. Ik miste dus die eensge zindheid en die steun van het be stuur, welke noodzakelijk zijn om de besturende taak naar behoren uit te oefenen. Men ging mij verwijten, dat ik niet correct had gehandeld ten aanzien van de vervulling van de di recteursvacature: maar het was een bestuursbesluit, niet dat van mij per soonlijk. Als dan uit datzelfde be stuur nog beschuldigingen aan mijn adres worden geuit, dan ben ik er niet meer". Geen vakantie „Maar laat ik nu er direct bij zeg gen, het spijt me verschrikkelijk dat ik de A.V.R.O. zo moet verlaten. Sinds 1930 ben ik lid van de A.V.R.O. In 1936 ging ik naar Indié. maar toen ik in 1951 terugkeerde, werd ik direct weer lid. Ruim acht jaar zit ik nu in het bestuur en ik was thans in het zevende voorzitters jaar Ik heb voor al het algemeen belang willen dienen. Ik heb er persoonlijke dingen voor opgeofferd mijn gezondheid en ge zin echter wil ik sparen zoals mijn zomervakanties gedurende de laatste twee jaren. Men maakte grapjes er mee, dat ik wel eens op jacht ging, mijn enige ontspanning overigens. Goed, dat nam ik sportief op. Ik ga wel weer op jacht, maar ik wil even wachten, want ik vlucht niet voor wie naar commentaar vraagt. Ik verheug me er echter toch op, dat ik straks in het voorjaar eens vakantie kan nemen en dan maar het liefst haar Griekenland en Israël. En ik ben nog steeds bereid mij in te zetten voor het algemeen belang. Ik heb alle banden met de A.V.R.O. noodzakelijkerwijze moeten verbreken. Mijn lidmaatschap heb ik per 31 december aanstaande opgezegd. Het televisietoestel van de A.V.R.O. heb ik vandaag nog terug gezonden. We zitten vanavond zon der. Ik kon niet zo gauw een ander bestellen". Honderd punten voor een woning (Van onze Arnhemse correspondent) Voor iedere gemeente is het een probleem, welke woningzoekende op de vaak ellenlange lijsten komt als eerste in aanmerking voor een woning. In elke gemeente worden andere normen aangehouden, waarbij niet altijd iedereen overtuigd is van de eerlijkheid ervan. B. en W. van Veenendaal hebben nu een ingenieus systeem uitgedacht, dat naar men meent elke woningzoe kende recht zal doen wedervaren. De Veenendaler, die een aanvraag indient voor een woning krijgt een puntenlijstje, waarbij het totaal aan tal punten de mate van urgentie be paalt. Op het lystje komen eerst de leef tijden van man en vrouw samen te staan. De leeftijd van de oudste van beiden wordt daarbij opgeteld. Voor de gehuwde status worden zes pun ten uitgekeerd. Voor elk kind komen daar drie punten bij, met een maximum van twaalf punten en elk jaar dat men als woningzoekende staat ingeschreven levert nog eens drie punten op, met een maximum van negen punten. Als kwalificatie- grens wordt een totaal van honderd punten aangehouden. Deze gevallen worden op een spe ciale lijA geplaatst, waaruit dan de gegadigden voor een woning zullen worden gekozen. Wellicht is hier de kiel gelegd voor een nieuwe sport in Veenendaal: een race naar de honderd punten. Vanavond toch kabinetsraad De Belgische Kamer heeft gis teren zowel het wetsontwerp ter regeling van de taalgrens als dat met betrekking tot de fiscale her vormingen goedgekeurd. Het eerste met 130 tegen 56 stemmen (bij deze laatsten 24 socialisten en 13 katholieken) en twaalf onthoudingen. Van tevoren was nog afzonderlijk gestemd over het overbrengen van de Voer streek uit de Franstalige provin cie Luik naar de Vlaamse pro vincie Limburg en deze wijziging werd aangenomen met 122 tegen 72 stemmen (waarbij 30 socialis ten en 21 katholieken) en 3 ont houdingen. Gave rechtzaak (Van onze t.v.-medewerker). De spannende rechtszaak is ten ein de. De eindstreep is glansvol ge haald! Het was televisie van de bovenste plank, dank zij bekwaamheid, toe wijding en ook dachten we een tikkeltje geluk. Zonder geluk vaart niemand wel, ook niet de mensen, dit zich hebben ingespannen om Nederland wederom een kijk te ge ven in een rechtszaal en op onze rechtsgang. We hebben daarbij spe ciaal het oog op Milo Anstadt, die zich belastte met het moeilijke „type casting", het uitzoeken van de ge schikte mensen. Vervolgens ook Erica van Dqk, die de hele plot voor haar rekening nam. Niet slechts er varing, maar een zuiver inlevings vermogen moeten beide personages sieren om dit grandioze resultaat te kunnen boeken. Het kan van een kronlekje als dit rummer de bedoeling zijn de hele zaak, waarom het ging, te herkau wen. We hebben te beoordelen of van de mogelijkheden, die de t.v. de makers biedt, goed gebruik is ge maakt. En dat zulks het geval was ook in kleinigheden. Willen we be wijzen met het vermelden van één kiein déraillement en dan speciaal in verband met de manier, waarop dit werd opgevangen. Toen van de ten lastelegging voor de eerste verdachte punt 1 was afge daan, werd de tweede verdenking aan de orde gesteld. De regisseur (of hem of haar die hem aan de knop pen assisteerde) zwenkte toen over op de tweede verdachte. Ten on rechte. Wie zou ter correctie niet sr.el teruggeschakeld hebben op num mer 1? Maar het gebeurde met. Via een tweetal andere beelden werd de vergissing ongedaan gemaakt. Ziet. dat ls nu precies zoals het moet. maar om dat direct te beseffen als er even iets scheef gaat. dat is te genwoordigheid van geest, doortrok ken met vakkennis. Na alle lof. die we andere meespe lers eergisteren hebben toegezwaaid, d'enen we nu iets te zeggen van de verdedigers. Prof. Nagel het het men selijke voorop gaan en direct volgen door het juridische. Prof. Van der Hoeven in Staatsrecht aan de ge meentelijke freewheelde op zijn langjarige ervaring als strafpleiter en aeed zulks voortreffelijk. Beide verdachten hadden de raadslieden. d:e ze verdienden en van node had den. Het verwijt van de preoccupa tie van het O.M. leek ons raak in dit geval en bovendien misschien wel terug te voeren op oud zeer. Toch menen wij, dat zelfs een scherp re- quistoir is zichzelf goed kan zün, om dat daarmee de rechtszekerheid in da samenleving wordt bevorderd. Ook ditmaal waren we niet verrukt over c'e „lintwormtaal" gepasseerde maan dag in de tenlastelegging gebruikt (we leenden het woord van een Fries dichter), maar de gespierde taal. die g.steren improviserend gebruikt werd door mr. Cammelbeeok, maakte veel goed. Als leek dachten wij, dat de we tenschap nog wel een zware, kluif dient te hebben aan de karakterolo gie van de zwendelaar en oplichter, want de geleerden waren op dit punt volslagen in tegenspraak met elkan der. De verdaging van de zitting werd gebruikt om iets over huwelijksbe middeling in het midden te brengen. Het was geen sterk, maar wel een nuttig intermezzo, dat helaas ontij dig moest worden afgebroken. De herinnering aan de uitzending zal echter niet hierbij blijven stok ken, maar dankbaarheid voor het vele goede voor korter of langer tijd levend houden. Bij deze laatste stemming stonden de Waalse en Vlaam se afgevaardigden enigszins te genover elkander. Bij de stem ming over het definitieve wets ontwerp was die verdeeldheid vrijwel verdwenen. Binnen de socialistische partij wa ren er nogal wat palavers aan voor afgegaan en in de wandelgangen van de Kamer deden geruchten over al lerlei moeilijkheden in de partij de ronde. Naar het scheen waren het vooral ac Kamerleden van de Waal se Volksbeweging, de Waalse separa tisten onder Genot, de opvolger van Renard. die zich binnen de partij enigszins rebels toonden Men sprak zelfs van een ministerscrisis om- lat één van de socialistische minis ters. die altijd afgevaardigde van Luik is geweest, namelijk J. J. Mer- lot. de minister van Openbare Wer ken had gezegd zijn ontslag te zul len aanbieden. De Luikse socialisten hebben hem namelijk medegedeeld dat zij. zo hij voor het overgaan van de Voerstreek naar Limburg zou stemmen, hem nooit meer kandidaat zouden stellen. De minister besloot toch zijn stem te geven en hij maak te zijn ontslagbrief klaar. Zijn ont slag zou echter waarschijnlijk het ontslag van andere Waalse socialis tische ministers, zoals Leburton (So ciale Zaken) en Busieau (PTT) ten gevolge hebben. zouden de bureaus 4 procent of 400 miljoen francs ontvangen. Bovendien zouden er reeds voorschotten zjjn be taald en de bureaus hebben de vrüe beschikking gekregen over de plan nen, die de technische diensten van het ministerie al hadden gemaakt. Tenslotte heeft „Het Volk" onthuld dat de minister reeds voor 1 miljard francs contracten zou hebben gete kend met aannemers zulks ten laste van een nog niet eens goedgekeurde oegroting-1963 van zijn departement. Gisteravond heeft de kabinetsraad fot even voor middernacht vergaderd. Vandaag, Allerheiligen in België een algemene rustdag zou niet worden vergaderd, maar de toestand wordt door de regering toch wel als zo ernstig beschouwd dat de raad vanavond laat weer bijeen zou ko men. Een belangrijke polltie-ambtenaar die belast was met de vervolging van terroristen. Dominique Pienine, is gisteren in Parijs zelf als OAS- leider ontmaskerd en gearresteerd. Ook nog twee andere hoge politie functionarissen zyn gelijktijdig op gesloten. Pienine had verscheidene maanden het bevel gevoerd over een inter neringskamp voor neo-fascisten. hetgeen achteraf wel duidelijk maakt waarom zovelen van zijn gevangenen konden ontsnappen. Dank zij diverse huiszoekingen die hij bij velea ctivisten moest doen, was het hem ook gelukt een nieuw wapenarsenaal voor de OAS samen te stellen. Onnodig te zeggen, dat het belastende materiaal, dat hij aan ledenlijsten en geheime docu menten in handen kreeg, eveneens onder zijn persoonlijke berusting bleef. De politiechef wordt er eveneens van beschuldigd, dat hij de OAS gehei men overbriefde in verband met de regeringstactiek ter bestrijding van het terrorisme in Frankrijk. Het was reeds lange tijd bekend, dat vooral het Parijse politie-apparaat ondermijnd werd door neo-fascis- tische handlangers, die hun in structies in het bijzonder zouden ontvangen van het voormalige Ka merlid ex-commissaris Dides, die zich als parlementariër ook nu weer kandidaat heeft gesteld. Het is echter de eerste maal. dat pu bliekelijk bekend is gemaakt, dat hooggeplaatste politie-ambtenaren niet alleen van hun post werden ontheven, maar ook nog achter de tralies werden gezet. Volgens de laatste berichten zou vandaag of morgen op nog meer opzienbare arrestaties in hoge politiekringen kunnen worden gerekend. Scherp artikel Gistermiddag is het bestuur van de Belgische socialistische partij bij eengekomen en het heeft besloten dat de Waalse Kamerleden die zich tegen de beslissingen van de partij toonden, zouden worden uitgeslo ten. Aldus wilde men de eenheid in de partij herstellen. Minister Merlot was echter niet af te brengen van zijn besluit ontslag te nemen. In parlementaire kringen bracht men een en ander in verband met een vrij scherp artikel dat dezer dagen in „Het Volk", het blad van de r.k. vakbonden, tegen de minister is ver schenen. Daarin werd hem niet meer of minder dan misbruik van macht verweten De minister zou nl. bij het laten maken van de plannen voor de zo genaamde rijksweg van Wallonië, waarvoor dezer dagen de eerste spa de in de grond is gestoken, de tech nische diensten van zyn ministerie hebben genegeerd. Op 20 augustus jl. zou hij aan vijf ingenieursbureaus het maken van die plannen hebben opgedragen. Het blad schat de leng te van de weg op 150 km en de kos ten op 10 miljard francs. Daarvan Tegen de marechaussee, die in juli in een trein van Geldermalsen naar Utrecht een burger heeft aangehou den wegens, door hem uit het Duitse weekblad „Der Spiegel" geciteerde uitlatingen over Prins Bernhard zul len geen maatregelen worden geno men. Dit deelt de minister van Justi tie. mr. A. C. W. Beerman, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Lankhorst (PSP). De minister merkt op. dat het ge sprek in de treindoor de burger op zodanig luide toon werd gevoerd, dat anderer eizigers, onder wie de be roepsmarechaussee in burgerkleding, de uitlatingen welm oesten verstaan. Er wasde rhalve geen sprake van af luisteren. De militair had, evenals ieder an der. krachtens artikel 53 van het Wetboek van Strafvordering, de be voegdheid de verdachte van een op heterdaad ontdekt strafbaar feit aan te houden. De betrokkene werd door tussenkomst van de Spoorwegrecher che in Utrecht voor verhoor naar het hoofdbureau van politie overge bracht, waar hij des avonds om 22.30 uur aankwam. Op last van een hoofdinspecteur, hulp-officier van Justitie, verbleef hij gedurende de nacht op het hoofdbureau, waar het verhoor de volgende ochtend te 9.30 uur aanving. Hij werd om 12.30 uur in vrijheid gesteld. De duur der vrij heidsbeneming bleef derhalveb innen de in artikel 61 van het Wetboek van Strafvordering gestelde grenzen. Hieruit volgt, dat het ophouden voor verhoor geen vorm van intimi datie van de zijde van de aangever kan zijn geweest, die in casu geen opsporingsbevoegdheid had, aldus de minister. DONDERDAG Hoeewoerd 175: Dlenstvergadertng van Jehovah'» Getuigen, 7.25 u. nm. Leger dea Hells (Hooigracht): Wel kom nieuwe bevelvoerende officieren. 8 uur n.m. Rem. Kerk (Hoogl. Kerkgracht) Bouwbeurs. 2-5 en 7-9.30 uur n.m. Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie orkest o.l.v. Wil lem van Otterloo. Solist Theo Olof, 8 uur nm. Wassenaar Verenigingsgebouw Nutsavond. Slmon de Waard over Tur kije met film „In het land van Ata- turk". 20.15 uur. VRIJDAG A. Noordewlerlaan 2: Opening Be jaardencentrum ln zuid-west, 3 uur nm. Doopsgezinde kerk: Spr. prof. dr J de Graaf over „Het christelijk geloof en de oorlog der Ideologieën". 8 uur n.m. Leldse Volkshuls: Feestavond Werk gemeenschap „De Ratel". 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia", 8 uur nm. Rem. Kerk (Hoogl. Kerkgracht): Bouwbeurs. 8-9.30 uur n.m. Stadszaal (grote zaal): Huldigings avond Jubilarissen NZHVM, 7.30 uur nm. Wijkgebouw Levendaal: C.H.U. Be spreking Leidse gemeentebegroting. 8 uur n.m. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): Uitvoering Toneelver. D.O.B. „De dochter van de bronnenmaker". 8 uur n.m. Doopsgezinde kerk: Adventkerk, bij belstudie 10-11 uur v.m„ predikatie dhr. J. Diepraam. 11-12 uur v.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Jubi leumrevue Leger des Hells „Veldtocht der liefde". 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Excursie naar Meijendel. Vertrek 9.40 uur Stationsplein. Leldse Volkshuls: WIJdingsdlenst Roze kruisers Genootschap. 10.30 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Uit voering R.-K. Alma Materkoor. 8.15 uur n.m. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Ope ning winterseizoen N.R.V. met Zwit serse avond. 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Expositie grafiek H. van Kruinlngen onder auspiciën VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.05 Tango-ork. (gr.) 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Meisjeskoor en In strumentaal kwintet. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Massale koorzang, met bege leiding van koperork. pauken en orgel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lez. 20.00 Lichte grammof oonmuz. 20.20 Recht zo die gaat. hoorspel (5). 20.50 Samen uit. samen thuis: gevarieerd programma. 22.00 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.00 Platennws 23.30 De 1 mil- lloen bereikt Na-oorlogse woning- bouw-actlvlteit ln Nederland, lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 in. AVRO: 18.00 Nws 18 15 Actualitei ten 18 20 Pianospel. 18 30 Sportpraatje. 18 35 Gesproken brief, 18 40 Lichte muz. 19.00 Carrousel, programma dat alle kanten opgaat. 20.00 Nws. 20.05 Omroepork.: moderne muz. 20.50 Voet stappen ln de mist, hoorspel. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. en mededelin gen 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sport- actualltelten. 23 10 Nieuwe grammo foonplaten. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 19.30 Een tweede film uit de BBC-serle Look. 19.50 Vaticanum II. nieuws rond het Tweede Vaticaans Concilie. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20 20 Van de Brandpuntredactie. 20.30 Kijk op kunst: kunstkroniek. 21.00 Slagveld, TV-spel. 22.25-22.35 Epiloog. VOOR VRIJDAG 2 NOVEMBER. Hilversum I (402 m.). NCRV: 7.00 Nieuws en S.OS.-be richten. 7.10 Dagopening. 7.25 Kamer muziek. 7.45 Radiokrant. 8 00 Nieuws. 8 15 Accordeonmuz. 8 30 Die Wiener Sangerknaben. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw 10.10 Grammofoonmuz. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Zangrecital. 11.15 Pro gramma voor oudere luisteraars. 12.00 Lichte orkestmuz. 12 30 Mededelingen tb.v. land- en tuinbouw. 12.33 Amu sementsmuziek. 12.53 Grammofoonmu- zlek of actualiteiten. 13 00 Nieuws. 13.15 Per plaat door Engeland. 13.45 Lichte muziek 14.05 Populaire klas sieke en amusementsmuziek. 15-25 Klassieke kamermuz. 15.55 Jazzmuz. 16.15 Duizendschoon: het verzorgen van snijbloemen, lezing. 16.30 Slotcon- cert van de 3e Internationale Harp- week 1962 .17 00 Declamatie. 17.20 Hammondorgelspel met ritmische be geleiding. 17.40 Beursberichten. 17.45 Selectie uit de musical State Fair. NORV 18.00 Gevarieerde muziek. 18 20 De Hangmat, licht programma. BINNENLAND De patroon van de 16-Jarlge leer ling-timmerman Jan de Hoog heeft deze gistermiddag levenloos aangetrof fen ln de werkplaats van de firma Boorder en Koreman aan de Laat te Alkmaar. De Jongeman ls waarschijnlijk bezig geweest grote platen hardboard te verplaatsen. Verondersteld wordt, dat hij daarbij tegen de werkbank ls gevallen, waardoor hi) een nekwervel brak. De alleenwonende 80-Jarige we duwe W. P. van Dijk ls gistermiddag dood in haar woning aan de Rijnstraat ln Amsterdam aangetroffen. Overburen, die haar de gehele dag nog niet had den gezien waarschuwden de politie en deze op haar beurt de brandweer. Een brandwacht klom de op de eerste ver dieping gelegen woonkamer binnen en constateerde, dat de vrouw door kolen dampvergiftiging om het leven was gekomen Vijf Jongemannen uit Amsterdam, Eindhoven en Haarlem gaan de eerste landelijke opleiding tot beroepsbrand- weerofflcieren volgen. Deze cursus gaat heden op het ministerie van Binnenlandse Zaken van start. De longemannen krijgen ln een tijdsver loop van anderhalf Jaar afwisselend theoretische scholing en nadere prak tische bekwaming bij beroepsbrand weerkorpsen. Deze unieke gebeurtenis ln de brandweerwereld kan tevens een voorbereiding betekenen tot een cen trale brandweerschool. die de Stich ting Brandweeropleldlng ln een uitge breid rapport aan de minister van Binnenlandse Zaken onlangs heeft be pleit. Gistermiddag ls het sportvllegtulg PH-NBD van de Nationale Luchtvaart- school. bestuurd door de fabrikant A. F. P. Lathouwers uit Vught, even voor de landing op het vliegveld Hilversum als gevolg van een motorstoring ln een bosterreln vlak naast een drukke ver keersweg neergestort. Het toestel werd daarbij onherstelbaar beschadigd, maar de piloot, die een oefenvlucht had ge maakt, kon ongedeerd uit de wrak stukken klauteren: hij had slechts een schram aan een arm opgelopen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen om me dewerking te verlenen aan het oprich ten van een naamloze vennootschap, die de bouw en de exploitatie van een kernenergiecentrale ten doel heeft. Het voorstel behelst het deelnemen ln de N V. met 59 aandelen tot een totaal bedrag van f 4.425.000, mits de kosten van bouw een bedrag van f 95.000.000 niet te boven gaan en de te verwach ten bijdragen van Euratom en het Rijk worden ontvangen. BUITENLAND Volgens een bericht van Radio- Mekka heeft kroonprins Felsal van van Saoedl-Arablè de vorming van een nieuwe regering voltooid. Hij zelf zal premier zijn en minister van Buiten landse Zaken. Vlce-premler is prins Chaled ben Abdoel Azlz. Het vorige kabinet, waarin koning Saoed premier was, werd vorige week door de koning ontbonden. In Wenen is een 38-Jarlge Tsje- choslowaak. Frantlsek Nesvadba, aan gehouden. verdacht van spionage tegen Oostenrijk. In de bagage van Nesvadba, die met een vervalst paspoort Oosten rijk was binnengekomen, zijn volgens de Weense politie aantekeningen over Oostenrijkse legergehelmen gevonden. Volgens in Belgrado ontvangen berichten ls ln Bulgarije, als gevolg van langdurige droogte ln het afge lopen Jaar. een rantsoenering Inge steld voor uien, aardappelen, bonen en rijst. Voorts zullen de arbeiders van col lectieve landbouwbedrijven, die normaal een deel van hun loon in graan uit gekeerd krijgen, voortaan in plaats daarvan broodkaarten krijgen omdat zij het graan als veevoeder zouden heb ben gebruikt. De luchtmacht van de VAR heeft onlangs de beschikking gekregen over „grotere supersonische bommenwer pers". zo heeft de bevelhebber van de luchtmacht, generaal Mahmoed Sldky, gisteren ter gelegenheid van de Egyp tische luchtmachtdag verklaard. Vol gens hem ls de luchtmacht van de VAR in staat „de Israëlische strijd krachten te verpletteren, ongeacht de raketten welke deze eventueel uit de VS krijgen". In het zuidelijke deel van Joego slavië zijn als gevolg van zware regen val weg-, spoor- en luchtverblndingen ontwricht. Door overstromingen ls een deel van de Internationale autoweg tussen Skoplje en Salonlkl ln Grieken land onbruikbaar. Volgens Cubaanse bladen zijn ruim 50 handelaars, onder wie twee vrouwen, ln Havanna veroordeeld tot gevangenisstraffen van gemiddeld een half Jaar en boeten tot 120 peso, om dat zij de „volkseconomie" zouden hebben benadeeld. Een Jongeman kreeg een maand hulsarrest. van Lelds Academisch Kunstcentrum. Geopend maandag tot en met vrijdag 8 30 tot 1 uur en van 2 tot 5.30 uur (tot en met 20 november). Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerk steeg) Tentoonstelling Lelds Kunst centrum. Werkd. 25 en 79 uur; 's zondags 25 uur (t/m. 3 november). De Lakennal: Dag 10-4 uur .zondag 1-4 uur Legermuseum (Pesthulslnan) Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Sergeants 3", 14 Jaar. Dag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.15, 4.3( 7 en 9.15 uur. Casino: „Mr. Vlubber, de vliegende schoolmeester", a l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Roman Holi day". 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur nam. Lldo: „Een fijn stel dochters", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jerry als loopjongen", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Shadows", 18 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Re\: „Greep naar de macht", 14 Jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „De vrouw die tweemaal leefde". Astra" theater Wassenaar: Vrijdag 8 uur. Zaterdag 7 en 9.15 uur: ..Dyna mite Jack". Zondag 7 en 9.15 uur, dinsdag, woensdag en donderdag uur: „Madame Sans Gêne", 14 Jaar. Zondagmiddag en woensdagmiddag, 2.30 uur: „Het leven ls geen lolle tje", a.l. Donderdagmiddag extra voorstellingen om half drie en half vier: „De prinsessen op reis ln de West", a.l. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdlngh en Blanken, Ho gewoerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. v. Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken. B(j geen gehoor van U'* hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VRIJDAG 2 NOVEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 u. Haagsche Comedie met „Eindsprint". ZATERDAG 3 NOVEMBER Kon. Schouwburg. 15 uur. Haagsche Comedie met „'t Paradijs". 20.15 uur met „De Grot". Gebouw voor K. en W. 20.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jo- chum. ZONDAG 4 NOVEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 u. Haagsche Comedie met „Pas op de Verf". WOENSDAG 7 NOVEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Ned Comedie met „Lankmoedige minnaar". TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum. Grafiek van Tou louse Lautrec. 7000 Jaar Perzische Kunst. BIOSCOPEN Apollo. Het Chapman rapport. 18 Jr. Dag. 12.15, 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Bijou. La belle Amerlcalne. A.l. Dag 2, 7.15 en 9.30 uur; zond. 2. 4.15, 7.15 en 9.30 uur. Camera. Een pyjama voor twee. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Cineac. Actualiteiten. Dag. 9-24 uur; zond. 11.30-24 uur. City. Le repos des guerrler. 18 Jr. Dag. 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zat. en zond, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Corso. Het gerucht. 18 Jr. Dag 2.15 en 8 15 uur; zond. 2. 4.30, 6.45 en 9.15 uur. Du Midi Danny Kaye aan de Rtvléra 14 Jr, Dag. 2.30 en 8 15 uur; zat. 7 en 9.30 uur; zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.30 uur. Flora. De beul van Springdale. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Hollywood. De wraak van de vuurgod, 14 Jr. 2 30, 7 en 9.15 uur; zat. en zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kriterion. Onsterfelijk Griekenland A.l. Dag. 2.15, 7 en 9.15 uur; zat. en zond. 1.45, 4, 7 en 9.15 uur Metropole Tuschlnskl. West Side Story. 14 jr. Dag. 2 en 8 uur. Muslca. De zwarte tiran. 18 Jr. Dag. 2.15 en 8 uur; zat. 8 uur; zond, en 9.30 uur. Odeon. Rlflfl ln Amsterdam. 14 Jr. Dag 2.30 en 8 uur; zat. 2 30. 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Passage. Echtscheiding op zijn Ita liaans. 18 Jr. Dag. 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. Olympla. Gevaarlijke verhoudingen Dag. 2 en 8 uur; zond. 2, 5 en 8 u Capitol. Marlandl. A.l. Dag 2 en 8 uur; zat. 2, 6.30 en 9.15 uur; zond. 4, 6.30 en 9.15 uur. Rembrandt. Marlandl 8 uur; zat. 2. 6 45 en 9 15 uur; zond' 4, 6.45 en 9.15 uur. Rex. Boccaccio '70. 18 Jr. Dag. 10, 2 en 8 uur; zond. 8 uur. Roxy. Eddle slaat zich er door. 14 Jr Dag 2.30, 7 en 9.15 uur; zat zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Seinpost U spreekt met uw moorde naar. 18 Jr. Dag. 8.15 uur: zat. en zond. 2.15, 7 en 9.15 uur. Studio. Het misdaad-syndicaat 18 Dag. 2. 4. 7 en 9.15 uur. Thalla. Tarzan's verborgen schat. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 3, 5. 7 en 9.15 uur. De Uitkijk. Leon Morin, priester. Al. Dag 7 en 9.15 uur; zond. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. West-End. Cape Fear 18 Jr Dag. 2.15 en 8.15 uur; zat. 2 15. 6.45 en 9.15 18.50 Regeringsuitzending: Toch nog een vak leren, scholing van volwaa senen op regionale werkplaatsen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Licht ensemble en zangsolist. 19.30 Radiokrant. 19.50 Jazzmuz. 20.10 Pris ma. gevarieerd programma. 21.15 Sa menzang: geestelijke liederen. 21.45 Woche der Lelchten Muslk 1962 te Stuttgart. 22.30 Nieuws, 22.40 Wijd als de wereld, lezing, 23.00 Woche der Lelchten Musik te Stuttgart (opn.) 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II (298 m.). VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte ochtendklanken. (Om 7 35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws 8.18 Llcnte gTammofoonmuz. 9 00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Weens filharmonisch orkest: klassieke en moderne muziek. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano: moderne Nederlandse muziek. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek en zangsolisten. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Sport en recreatie, afgewisseld met grammofoonmuzlek. 13.00 Nieuw6 13.15 Mededelingen, ac tualiteiten of grammofoonmuz. 13 25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble en zangsollst. 14.00 Planorecital: klas sieke muziek. 14.30 Literair programma 14 45 Harprecital. 15.00 Hou Je aan Je woord, literaire quiz. VARA: 16.00 Gre pen uit de muziekgeschiedenis, muzl- sale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Actualitei ten. VARA: 1800 Nieuws. 18.15 Politieke lezing 18.25 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 18.50 Onder het mes. praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Griekse volksmuziek .19.50 Dèörom lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ons geloof en onze concrete beslissingen, lezing (IV). 20.20 Kamermuz. 20.40 Boekbespreking 20.45 Wereld in beweging, lezing. - VARA: 21.00 Tango-Rumba-orkest. 21.35 Signalementen van het andere lk, klankbeeld. 22.15 Buitenlands week overzicht. 22.30 Nws. VPRO: Verre- Kijken, gesprekken over de televisie. VARA.: 23.00 Socialistisch nieuws ln speranto. 28.10 Spontane reacties: mu zikale discussie. 23.55'24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA Draadomroep (over de 4e iyn) I. Zoltén Kodély: Dansen uit Ga- lanta Svmphonle Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. II. Béla Bar tók: „Hertog Blauw baard Burcht" op. 11Opera ln 1 be drijf op tekst van Béléa BalAzs. Duit se vertaling Wilhelm Ziegler. Dietrich Fischer Dieskau, bariton als Hertog Blauwbaard. Hertha Tópper, alt, als Judith. Symiphonle Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. III. Heotor Berlioz: uit „Roméo et Juliette" op. 17. Grande Fète chea Capulet. Scène d'Amour. La Reine Mab, ou la fée des song es. Roméo au Tom- beau des Capulets. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn o.l.v. Lorln Maaael. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO.: 19 30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO 20.20 Onze vriend Hlgglns, TV-feull- leton (deel 3). 20.45 Flits, maandelijkse televisiekroniek. 2180—22.30 AVRO Muslo-Hall. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Serv. (330 m.), 12.00 Schoolradio. 13.00 Lezing. 13.15 Brlevenbeantwoording ,13.45 Medede lingen. 13.55 Weerber. 14.00 Nieuws. 14.10 Hoogtepunten uit de program ma's van de afgelopen week. 15 00 Schoolradio. 16 00 Lichte muziek. 16.30 Klankbeeld. 17.00 Orkestconcert: mo derne en klassieke muz. 18.00 Voor de Jeugd. 18 55 Weerber. 19.00 Nieuws. 19.15 In the South-East, regionaal pro- ;ramma. 20.00 Muziek ln miniatuur. !0.30 Klankbeeld over juridische za ken. 21.00 Orkestconcert: moderne en klassieke muz. (I. d. pauze: 22.00 22 20 Lezing). 23 00 Nieuws en berich ten. 23.30 Klassieke llederenrecltal. 23.45 Parlementsovèrzlcht. 23.59 Weer bericht. 24.00 Nieuws. 0.02 Voordracht. 0.150.35 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme (1.100 en 247 m.). 12 00 Voordracht. 12 15 The Dales, dagboek. 12.31 Lichte muziek. 13.00 Gevarieerde muziek. 13.31 Gevarieerd programma. 14.31 Gevarieerde muziek. 14.45 Voor de kinderen. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Muziek bij het werk. 17.15 The Dales, dagboek. 17.31 Uitslagen races. 17.33 Grammo foonplaten voor de jeugd. 18.00 Geva rieerde muziek. 18 31 Gevarieerde mu ziek. 19.33 Sportoverzlcht en uitsla gen races. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws en Journaal. 20.31 Pianospel. 21.00 Hoorspel. 21.31 Discussie. 22.15 Geva rieerde muziek. 23.30 Nieuws, sport en actualiteiten. 23.41 Oude dansmuziek. 0.31 Lichte muziek. 0.551.00 Nieuws. Norddeutscher Rundfunk (309 m.) 12 00 Liederen. 13.00 Nieuws 13.15 Symfonie-orkest: lichte orkestmuz. 14.00 Gevarieerde muz. 16.00 Kerkor- gelmuz. 17.00 Nieuws. 17.45 Amuse- mentsmuz. 19.00 Nieuws. 19.40 Koor zang. 21.45 Nieuws. 23.30 Muziek van hedendaagse componisten. 24 00 Nieuws 0.20 Dansmuziek. 1.00 Weerbericht en gevarieerde muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nieuws. 12.10 Lichte orkest muziek. 1400 Gevarieerde muziek. 14.10 Kamermuziek. 18.30 Grammo foonmuz. 19 00 Nieuws. 20.00 Ls roy fol, opera. 23.5324.00 Nieuws. Brussel (324 en 484 m.). 12.00 Nieuws. 12.03 Klassieken muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte orkest muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Koorzang. 15.30 Klassieke muz. 16 00 Beursberichten. 16.06 Wiener Festwo- ehen 1962: Kamermuziek. 17 00 Nieuws 17.15 Filmmuziek. 17.45 Duitse les. 13.00 Pianomuziek. 1830 Godsdien stige uitzending. 19.00 Nieuws. 19 40 Symfonische muziek. 20.00 Symfonie orkest. koor en solisten. 20.35 Theater kroniek. 21.00 La volx du silenes, klankdlcht. 21.35 Hoorn- en pianomu ziek. 21.45 Muziek uit Turkije. 22.00 Nieuws. 22.15 GosDelllederen. 22.35 De Zeven Kunsten. 22.5523.00 Nieuws. 484 m.: 12.03 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws 13.15 Kamermuz. 14.03 Kamermuziek en kerkkoor. 16.08 Operamuziek met commentaar. 17.00 Nieuws 17.15 Muziek uit Engeland. 17.30 Planorecital. 19 30 Nieuws. 20.00 Kamermuziek en koorzang. 22.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam onbewolkt z Den Helder onbewolkt z penburg onbewolkt zzw lissincen Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven licht bew onbewolkt zzo 4 onbewolkt w.stll onbewolkt ti-licht bew. zzo f--Limburg onbewolkt z Helsinki geh. bew. zzo Stockholm geh. bew. zzw Oslo regenbui zzo Kopenhagen half bew. zw Aberdeen zwaar bew. z Londen onbewolkt zzo Brussel onbewolkt zzo Luxemburg mist w.stll Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid uur; zond. 1.30, 3.45, 6.45 en 9.15 u.Mallorca onbewolkt w.stll 11 0 half bew. w.stll 13 6 zwaar bew, nw 8 9 0 4 zwaar bew. n 6 18 0.4 geh. bew. n 2 8 0 tnist nno 18 1 regen wnw 2 6 21 mist nw 18 2 licht bew no 8 10 0 2 licht bew o 6 12 0 regen wnw 8 7 27 sneeuw w stil 6 19 zwaar bew. zo 9 22 38 regen zzo 3 15 14 weerlicht no 3 20 0 onbewolkt w.stll 17 0 licht bew. wnw - 19 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2