Oe Thant kon in Havanna geen resultaten boeken Minister (niet ingelicht) zijn ontslag in dient Mikojan vanochtend naar Cuba gereisd Twintig jaar voor beide ontvoerders van Eric Peugeot JHR. TH. ROELL VERLAAT AVRO (§ud Spiegel-affaire nu regeringskwestie Se 2sMl2h? zal het voor het dezl! bijeenkomst is het Adenauer Griekse economische leven moeehik £hter bennei|,jk "£^«£ukt Slamm^ Morgen Fins brood eten WEERBERICHT Nobelprijs natuurkunde voor Landau Hogere premie AOW en AWW Amsterdams Studenten Corps royeert en schorst drie leden teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 No. 30796 LEIDSCH Mi DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Secretaris-generaal Oe Thant heeft voorlopig nog niets bereikt in Cuba Mikojan, de Russische vice-premier, is vanochtend vroeg met onbekende bedoelingen uit New York naar Havanna vertrokken president Kennedy heeft zijn persconferentie van vandaag afgelast: dit drieledige nieuws deed gisteren in Wash ington weer iets van de crisisstemming terugkeren. Oe Thant had gehoopt enkele militaire figuren uit zijn „gevolg" te kunen achterlaten in Havanna als kern van een V.N.-inspectie- groep. Maar het gehele gezelschap stapte gisteren weer in het vliegtuig om naar New York terug te keren. Oe Thant is er blijk baar niet in geslaagd tot een akkoord te komen met premier Castro over een inspectie, die de ontmanteling der bases en het wegvoe ren der Sowjetrussische raketten moet controleren. Men heeft in Washington nog altijd de indruk, dat de Russische premier wel met die ontmanteling heeft ingestemd, maar Castro's toestemming nodig heeft om die inspectie te verwezenlijken. zün. Er waren diplomaten in Wash ington die het vermoeden uitspraken, dat Mikojans bezoek voornamelijk bedoeld is om er op toe te zien, dat de Russische raket-installaties wor den ontmanteld en teruggezonden voordat waarnemers van de Verenig de Naties toestemming zouden kry- gen de bases te inspecteren. Uiteenlopende opvattingen over oogmerk van Rus O President Kennedy, had gehoopt, dat de oplossing van de crisis in zicht zou zijn. wanneer hij vanmiddag zijn persconferentie zou houden. Nu er weer een klink in de kabel schijnt te zyn gekomen, heeft de president er de voorkeur aan gegeven de confe rentie uit te stellen tot een ogenblik waarop de kwestie helemaal uit de wereld is. De bedoeling van Mikojans reis Is allerminst duidelijk. De veronderstel lingen over deze reis variëren van de verdenking, dat Mikojan de liquidatie van de Cubaanse kwestie weer moei lijker komt maken, tot het optimisme, dat een hoge afgezant uit Moskou Castro duidelijk komt maken, dat hij op dit ogenblik niet te lastig moet Griekenland met de Zes van EEG geassocieerd Het associatieverdrag van de Euro pese Economische Gemeenschap met Griekenland is van kracht geworden. Prof. Walter Hallstein, de voorzitter van de EEG-commissie. verklaarde bij deze eerste uitbreiding van de EEG. dat hiermee bevestigd is dat „de gemeenschap geen egoistische onderneming is. die uitsluitend het voordeel van haar leden nastreeft, Tegen de achtergrond van de opnieuw ingetreden onzekerheid is het begrijpelijk, dat Washing ton besloten heeft de blokkade met ingang van heden te her vatten. Ook de verkenning uit de lucht is hervat. „Bij gebrek aan afdoende regelingen met de Verenigde Naties dragen de om ringende landen de verantwoor delijkheid voor het voortzetten van de bewaking, aldus ver klaarde de perschef van het Witte Huis, Salinger. Bovenge noemde besluiten zijn gisteren genomen tijdens een zitting van de Nationale Veiligheidsraad onder voorzitterschap van presi dent Kennedy. Uit gezaghebbende kringen ln Washington werd vernomen, dat Castro gisteren de voorwaarden voor een overeenkomst die hy zondag in een brief had gesteld, heeft herhaald. Hieronder vallen het ophouden met de economische blokkade en met „alle onwettige activiteiten en pira ten-aanvallen". schending van het Cubaanse luchtruim en de territoriale wateren en evacuatie van de vloot- basis Guantanamo. Het blad van de Russische regering. Izwestia. gaf gisteren als zyn mening, dat de ontruiming van de Amerikaan se basis Guantanamo op Cuba één van de voorwaarden is voor de ver zekering van de veiligheid van het eiland. Commentator Poljanow schreef, dat de Sowjet-Unie de recente verklaring van premier Castro steunt, waarin deze de maatregelen opsomde die moeten worden genomen om Cuba te behoeden voor agressie. Een van deze maatregelen is de ontruiming van Guantanamo door de Amerikanen. Deze Russische verklaring is in overeenstemming met wat de Cubaanse radio hedenochtend nog eens herhaalde. Volgens Radio- Havanna had Castro de eis van ont ruiming van de Amerikaanse basis na zijn conferentie met Oe Thant herhaald. In de radio-uitzending werd met geen woord gerept over de Russische raketbases op Cuba. (Van onze Parijse correspondent) Conform de eis van het Open baar Ministerie zijn de beide ontvoerders van Eric Peugeot, Larcher en Rolland, gisteren in Versailles veroordeeld tot de maximale straf die voor hun mis- (Van onze correspondent in Bonn) Het eerste slachtoffer in het Westduitse Spiegel-gevecht dreigt te vallen. De liberale minister van Justitie, Stammberger, heeft namelijk gisteren zijn ontslag ingediend, als reactie op het feit dat hij niet tijdig werd ingelicht over de inval in de redactiebureaus van Der Spiegel en de arrestatie van prominente redacteuren van het blad. Vooral nam Stammberger het hoog op. dat zijn christen democratische staatssecretaris Strauss wel ingelicht was. maar niets aan zijn minister vertelde, omdat hij meende dat de zaak voor zijn chef te vertrouwelijk was. Gisteren Adenauer vooraeei van naar icucu ikwucch, s(an,mi»r«i- ï(„l.0 JZ°2!"2£?Z v™ *i«er Mende. Ook twee leden vin het ook buiten de grenzen van de gr- FDP-partijbevtliur „aren aanwezig. wélken1* ehrfsten-demoeratiseh 8 "introunen waarna GrfekralïnS volledie lfd zïi i 'pn e">nd«lag lag aan de gebrekkige waarna Griekenland volledig lid zal ïoorUchtln(, van de |ibFraie minister. IJ Morgen zal de kanselier beslissen of hij de ontslagaanvrage aanvaardt of niet. kwam Bondskanselier zelfs nu nog verre van een overtuigd .men met de liberale mi- democraat. Zo was hy tot 1961 voorzitter van de „Abendlandische Akademie". de opvolgster van de „Abendlandische Aktion", die zich openlyk keerde te gen „de moderne veel-partyenstaat en de daardoor veroorzaakte vergif tiging van het openbare leven". kunnen worden, aldus Hallstein. Advertentie Nieuwigheid die steeds meer in de smaak valt Koop een pak Finnbrod, wit of bruin. Smeer het met boter en doe er nor maal beleg op. Proeven! Heerlijk! Van binnen uit diepdoorbakken. Altijd krokant, altijd kersvers! Finbrood - krokantbrood - is voed zaam, maar zet niet aan. Alles smaakt erop: zoet of hartig, fris oi pittig. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Minder koude nacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met tijdelijk regen en krach tige tot stormachtige zuidelijke wind. Morgen enkele zonnige perioden, slechts hier en daar een bui en ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgenmid dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 november Zon op: 7.35 uur: onder: 17.1J uur. Maan op: 12.17 uur: onder: 20.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.50 en 18.02 uur. laagwater te 1 -38 en 13.46 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De Spiegel-affaire slaat nog steeda hoge golven in het Westduitse poli tieke leven. Op de persconferentie van gistermiddag was de stemming tussen overheid en pers tot het uiter ste gespannen, vooral nadat bijna alle regeringswoordvoerders hadden meegedeeld, dat zij over de kwestie- Spiegel niets te zeggen hadden. Toch waren er vragen genoeg: o.a. legde men perschef Von Hase het vuur na aan de schenen over de onver klaarbare aanhouding van Spiegel- redacteur Conrad Ahlers in Spanje. Hoewel de merkwaardige arrestatie eigenlyk valt buiten het onderzoek naar eventueel landverraad van Der Spiegel, weigerden de woordvoerders hierover ook maar een woord los te laten. Alleen zeiden zij uitdrukkelijk, dat Interpol geen medewerking bij de aanhouding verleende, een uitspraak die regelrecht in strijd is met de ver klaringen uit Madrid. Een frappant punt inmiddels is de steeds groter wordende zekerheid, dat de hoogleraar in het staatsrecht in Würzburg, Von der Heydte, de eerste was die het Openbaar Ministerie op merkzaam maakte op het eventuele landverraad in het gewraakte Spie- gel-artikel van 8 oktober „Fallex '62". Velen nemen aan. dat Von der Heydte, die een paar dagen geleden van reserve-kolonel in de Bundes- wehr tot brigade-generaal werd ge promoveerd. zyn tip gaf in opdracht van minister van Defensie Strauss, aartsvijand van Der Spiegel. Oud-nazi Von der Heydte had de tip overi gens ook uit eigen beweging kunnen geven, want ook hij is verwikkeld in processen met het zo kritische week blad. De Frankfurter Rundschau heeft overigens onthuld, dat Von der Heydte nu niet bepaald de aangewe zen i :an was. om zich op te winden over het zg. landverraad van Der Spiegel, waardoor „veiligheid en vry Als twee andere verdachten worden de plaatsvervangende voorzitter van de liberale partij. Wolfgang Döring, en de parlementaire secretaris van de sociaal-democratische oppositie. Ger hard Jahn, genoemd. Hun aandeel in de zaak zou niet zo groot zijn. daad was voorzien: twintig jaar gevangenisstraf. De derde en laatste zittingsdag van het proces, waarvoor grote be langstelling bestond, is aan de plei dooien van een half dozijn advo caten alsmede aan het requisitoir, de deliberaties van de leken-jury en tenslotte van de uitspraak gewijd. De advocaat van de familie Peu geot, mr. Chresteil, vroeg 's morgens om een onverbiddelijk vonnis en hij eiste behalve de restitutie van de 50 miljoen oude franken losgeld ook een schadeloosstelling voor de vele an dere kosten die Erics vader en groot vader hadden moeten maken. Een eis die tamelijk academisch aandeed, maar waarmee de advocaat vooral de tragische ernst van de misdaad nog eens nadrukkelijk wilde onder strepen, een ernst die de beide ban dieten. gesteund door hun advocaten, gedurende de eerste twee dagen van het proces met hun vele „komische noten" poogden te overstemmen. „Vergeet u vooral niet", zo be zwoer de verdediger der belangen van de automagnaat, „dat de twee gangsters Eric zeker vermoord zou den hebben indien zyn vermogende familie niet binnen het etmaal over die gevraagde 50 miljoen had be schikt". Aan die verwachting van de civiele party bleek de aanklager vol ledig te kunnen beantwoorden. Ook Gisteren is in de Haagse Rol zaal afscheid genomen van prof. ir. P. Ph. Jansen als hoofd van de Deltadienst. De gezusters De Vos. die tijdens de drooglegging van Walcheren na de tweede wereldoorlog de staf van ir. Jan sen hebben verzorgd, waren ook op de receptie aanwezig. Flinke kritiek Inmiddels roeren zich ook demo cratische stemmen, uiteraard in an dere richting. Verschillende dag bladen hebben namelyk onverholen laten blijken de actie tegen Der Spie gel te veroordelen. Flinke kritiek hebben de afgelopen dagen de Süd- deutsche Zeitung, de Stuttgarter Zeitung en de Frankfurter Rund schau geleverd op de overval bij nacht en onty. En hoewel zij, hangende het onder zoek, zich er natuurlyk niet over wa gen uit te spreken of de beschuldi gingen tegen Der Spiegel wel of niet gegrond zijn, laten zy toch wel enige twijfel blijken. Het is in de West- i duitse perswereld alom bekend, dat de Deutsche Zeitung in Keulen in september verdergaande en meer ge detailleerde artikelen over het Bonds- leger en de NAVO-oefening Fallex publiceerde dan Der Spiegel. Tegen de zeer regeringsgezinde Deutsche Zeitung werd evenwel niets onderno men. Dit alles mag onverkwikkelijk zijn, één winspunt is er: algemeen wordt in West-Duitsland nu beseft hoe be- langryk persvrijheid is en hoe wei- nig er hoeft te gebeuren of onafhan kelijke stemmen worden gesmoor 1. Alom bestaat er nu verontrusting. In Frankfurt en Düsseldorf werd dezer dagen al gedemonstreerd tegen de regeringsactie tegen Der Spiegel en overal kan men merken, dat het besef der democratische vrijheden groter wordt. Aan de ontwikkeling, dat de Bondsstaat, met 'n beroep op internationale spanningen, zich lang zaam maar zeker steeds meer rechten aanmatigt en de vryheden beteugelt, is nu een halt toegeroepen. In het politieke leven zal dat wellicht zyn eerste weerslag vinden in grotere op positie tegen de wet op de noodtoe stand. waarvan het ontwerp juist gisteren door het kabinet werd goedgekeurd. Huisarrest In Bonn is gisteravond bekend ge-! worden dat twee hoge officieren van i directev van de A.V.R.O., verwik- voor het bestuur van de vereni ging wens te dragen. Het presidium van de Alge- meene Vereeniging „Radio Om roep", met 81 van de 82 stemmen bekrachtigd in de algemene ver gadering van zaterdag 7 juli jongstleden, leg ik derhalve hier bij neer". „Gezien de huidige omstandighe den. zou het moeilyk anders gekund hebben", was het commentaar van de heer H. de Wolf, waarnemend direc teur van de A.V.R.O. „Ik zou hetzelfde hebben gedaan, wanneer ik tot de slotsom was geko men, dat de meerderheid zich niet achter myn standpunt plaatste" Op de voorgeschiedenis van het conflict, de kwestie van de ontslag aanvragen van een aantal A.V.R.O.- functionarissen en al datgene wat daarmee verband houdt, wilde de heer De Wolf niet nader ingaan. Nu jhr. Röell zijn functie heeft neergelegd is zijn taak toegevallen aan de vice-voorzitter van de AVRO, de heer E. de Jong, uit Leidschen- dam. De heer De Jong (65), is sinds de oprichting van de AVRO be stuurslid. De heer E. de Jong wilde geen commentaar leveren op het aftreden van jhr. Röell. „Dit is een zaak, die zeer gecompliceerd ligt", zei hij, „en die allereerst het gehele bestuur re gardeert. Bovendien, de verwikkelin gen waarover jhr. Röell spreekt (en welke uitspraak uiteraard geheel voor zijn rekening is) moet men als een interne zaak zien, die we dus eerst onder elkaar zouden dienen op te lossen. Ik hoop, dat mijn taak slechts zeer tijdelijk zal zijn. Voor zover het myn taak nog zal zijn, zal ik trachten tot een eerlyk en open gesprek te komen Jhr. Th. RÖELL. die het voorzitterschap van AVRO heeft neergelegd. de Jhr. Th. Röell heeft besloten, het voorzitterschap van de AVRO neer te leggen van zijn kant werden Larcher en Rolland, die door de psychiaters „vol komen normaal" waren bevonden, als gewetenloze boeven voorgesteld, die op geen enkele verzachtende omstan digheid aanspraak konden maken en bovendien al over een uitgebreid strafregister beschikten. Na die beide ongemeen scherpe aanvallen stonden de twee advoca ten. Tixier-Vignancour en Floriot, 's middags voor de allerminst lichte taak de schuld van hun cliënten tot aannemelijke proporties te reduce ren. Tixier-Vignancour had er niets beters op gevonden dan te pogen zyn cliënt. Rolland, te ontlasten door dienst boefjesmaat, Larcher, als in spirator, ontwerper en regisseur van de ontvoering te betitelen. Rolland was. volgens het portret van de „Callas" van de Paryse balie die we overigens wel eens geinspireer- der hadden meegemaakt, een eenvou dige Bretonse jongen wie het in de Parijs nachtclubs naar het hoofd was gestegen. Larcher was zijn kwa de genius geweest en daardoor leek het Tixier-Vignancour rechtvaardig bij het vonnis met die ongelijkwaar dige verdeling van verantwoordelijk heden terdege rekening te houden. Mr. Floriot, die de verdediging van Larcher had te voeren, was het in dat opzicht natuurlyk niet met zijn geachte collega eens. Hy wees om standig op de buitengewoon ongeluk kige jeugd van zijn cliënt, om ten slotte op clementie en een straf van hoogstens tien jaar aan te dringen en. men mocht wel bijna zeggen, te bedelen. De beide hoosdoeners zelf bleken aan de pleidooien van hun illustere verdedigers geen woord te hebben toe te voegen. Toen na zestig minuten be raad het vonnis werd voorgelezen, toonden Larcher en Rolland zich niettemin sportieve verliezers en met een melancholieke blik op de zaal en een nostalgische glimlach voor hun vriendinnen lieten ze zich vrij willig door d? gendarmes vanuit de beklaagdenbank naar hun cellen lei den. De Nobelprijs voor natuur* kunde is vandaag toegekend aan de Russische professor Lew Dawidovitsj Landau. Prof. Landau heeft de prijs ge kregen voor „zijn baanbrekende theorieën op het gebied van de ge condenseerde materie, in het bijzon der vloeibaar helium". Dit jaar bedraagt de prys rond 180.000 gulden. Hy zal op 10 decem ber in Stockholm worden overhan digd. Prof. Landau, een van Ruslanda belangrykste geleerden, werd in januari van dit jaar zwaar gewond by een auto-ongeluk. Uit diverse lan den werden toen speciale geneesmid delen per vliegtuig naar Moskou ge zonden om de Russische artsen te helpen in hun strijd om Landaus leven te redden. Prof Landau is nu weliswaar wat opgeknapt, maar zou toch nog steeds niet geheel hersteld zijn. f De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft, op grond van een complex van oorzaken, een wij ziging aangebracht in de vaststelling- van de premiepercentages Algemene Ouderdomswet (A.O.W.) en Alge mene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.). Deze wijziging houdt een geringe verhoging van de percenta ges in. De premiepercentages waren tot nu toe vastgesteld voor de A.O.W. op 5,75 procent en voor de A.W.W. op 1,25 procent. Voor de periode van 1 januari 1963 tot en met 31 decem ber 1966 worden deze percentages res pectievelijk gebracht op 6.8 procent en 1,3 procent. Het premiepercentage voor de Al gemene Kinderbijslagwet (A.K.W.) zal voor het kalenderjaar 1963 1.9 procent bedragen. Het premiepercen tage voor de kinderbijslagwet voor loontrekkenden (K.W.L.) is voor 1963 vastgesteld op 3 procent. Deze wetten treden 1 januari in werking. Het dagelijks en het algemeen om een ieders mening te polsen en bestuur van de AVRO zijn van dit besluit en de motivering er van gisteren door middel van de volgende brief van jhr. Röell op de hoogte gesteld. af te wegen Maar eerst zullen de golven tot bedaren moeten komen". Slot pag. 2 Naar aanleiding van de ver wikkelingen, die zijn ontstaan met betrekking tot de vervulling van de vacature van de functie van heid van het Duitse volk" in gevaar de Westduitse Bundeswehr, een ge- gebracht zouden zijn. Niet alleen is Von der Heydte een nazi-officier ge weest in het Derde Ryk, die een paar dagen vóór de ineenstorting nog op roepen lanceerde om tot de laatste man te blijven strijden, neen, hy is neraal-majoor en een kolonel, er van verdacht worden het weekblad Der Spiegel geheime militaire gegevens te hebben verschaft. De twee hoofd officieren bevinden zich in huisar rest. kclingen in het bestuur, in het bedrijf en daarbuiten, waarvoor ik ten onrechte verantwoordelijk word gesteld, deel ik U bij deze mee. dat ik vanaf heden niet lan- 1 niemand in 'de trëin ger mede-verantwoordelijkheid licht beschadigd. Trein ontspoord Op het stationsemplacement in Haarlem is gisteravond omstreeks negen uui door een verkeerde bedie ning van de wissels een trein, een "ierwagenstel, ontspoord Het onge luk gebeurde tijdens het rangeren. Er bevond zich. behalve de machinist. De trein werd Trieste vertoning van onbegrip (Van onze A'damse correspondent) Het Amsterdams Studenten Corps heeft drie van zijn leden gestraft wegens het verstrekken van inlich tingen aan de pers. Eén hunner, de heer T. P. Treuman, is geroyeerd. Hij zou een foto, genomen tijdens het „indikken" bij de ontgroening van het vorig jaar, hebben verkocht aan het weekblad Haagse Post. Een der gelijke handelwijze wordt door de se naat in strijd geacht met de geest van het corps. De beide andere stu denten, de heren A. Ingelse en A. M. Sanders, zijn door de senaat van het corps geschorst wegens het doen van mededelingen over ontgroeningsex- cessen aan een Amsterdamse cou rant. De schorsing kan alleen onge daan worden gemaakt als belde stu denten schriftelijk een aanvaardbare uiteenzetting geven waarom zij lid I van het corps willen blijven. Zy be raden zich thans over de mogelijk heid tot beroep. 1 Uit deze straffen blijkt ondubbel zinnig dat het Amsterdamse Studen- ten Corps nog steeds in totaal geen begrip heeft voor de ernst der ge beurtenissen, die zich tijdens de groentijd hebben afgespeeld. De ver klaringen, als zou men hebben inge zien. dat het Dachautje spelen ontoe laatbaar was, blijken volkomen on oprecht geweest te zijn. De verantwoordelijken voor het ontoelaatbare ontgroenen kregen een berisping. Zij. die deze afkeurens waardige praktyken aan het licht brachten (zonder welke openbaar heid zij zonder twijfel gehandhaafd zouden zyn) worden geroyeerd of geschorst. Het zou het ASC gesierd hebben, wanneer het deze studenten hulde had be'oond voor het aan de kaak stellen van onrecht en het verbeteren van de corpssfeer. Het ASC heeft deze houding niet kunnen opbrengen maar heeft in plaats daarvan ge zegd: foei, jullie hebben geklikt, nu mogen we niet meer Dachautje spe len, nu moeten jullie er maar uit. Met deze houding heeft het corps zichzelf veroordeeld. Het ware te wensen, dat ook dit in aanmerking wordt genomen in het rapport, dat van Universiteitswege over de ont groeningsschandalen wordt samen gesteld. Wy hopen, dat de Algemene Se naten Vergadering in deze houding van het ASC een motief zal vinden, de banden met een dergelijke organi satie te verbreken, omdat handha ving van het ASC in de Senatenver- gadering onder deze omstandigheden ook de eer en positie der andere cor pora ontoelaatbaar schaadt. Redactie Leidsch Dagblad. Uit het Leidsch Dagblad van 1 Nov. 1862: Advertentie- Best vet rundvleesch f 0.30 de 5 ons. per voet f0.25 de 5 ons, best vet lamsvleesch f020 de 5 ons, op de Mare om den hoek van de Brandewijnsteeg. D. M. Spyer Wij vernemen dat in No- vemter a.s. de rechterlijke collegiën bezit zullen nemen van het nieuwe Rijksgebouw op het Rapenburg en 18 Nov. de Arrcr.dissements-recht- bank uldaar de le zitting zal houden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1