Studenten speelden Sartre's („De Vliegen" in Schouwburg Massaregie bereikte opvallend resultaat SUCCES VOOR WIENER CAFE VAN STOLZ IN AVIFAUNA FRITS VAN DEN ILLUSTREERDE RERGHE ALLES GESLAAGDE LUSTRUMVIERING Première voor ons land Prestatie onder leiding, ran Cliris van der Mark EXPOSITIE TE BRUSSEL Tekende op 4-jarige leeftijd Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 1 november 1962 Vierde blad no. 30796 Een piano is het mooiste geschenk voor uw muzikale kinderen. Ook u kunt uw gezin nP^I verrijken met zo'n nobel instrument. Komt u ftf r" daarover eens met ons praten. Wij adviseren u graag overonzevele merken en mogelijkheden. deskundig in klank Be/ »f schrijf om onze foto-brochore nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam COR ALONS DE feestelijkheden rond de viering van het zestiende lustrum van het Leidsch Studenten Toneel werden gisteravond be sloten met de galapremière van „De Vliegen" door Jean Paul Sartre. De in 1903 geboren Sartre verwierf zich als existentialistisch wijsgeerromancier en toneelschrijver een wereldreputatie en ver richtte vooral als toneelschrijver baanbrekend werk Volgens zijn standpunt Is de mens vrij in zijn keuze telkens waar hij voor een beslissing wordt gesteld. Hij bereikt de waarachtige vrijheid wanneer hij de gevolgen van zijn keuze zon der spijt, zonder berouw en zon der de aangeboren behoefte om boete te doen weet te dragen. „Huis Clos" (1944) "Morts sans sépulture" (1946) ,.La pu- tain respectueuse" (1946) „Les mains salis" (1948) en „Le diable et le bon Dieu" (1951) werden in de loop der jaren door het Nederlandse Beroepstoneel veelal met groot succes opge voerd. Zijn eerste werk „Les mou- ehes", een nieuwe visie op de Orestes-trilogie schreef hij in 1943, waarvan de wereldpre mière in datzelfde jaar te Parijs plaats vond onder leiding van de beroemde acteur/regisseur Charles Dullin. (1885-1949). Aegisthus goed deed uitkomen en Saskia Noordhoek Hegt die Klytaem- nestra met inzicht speelde. Van de overige rollen noemen wij nog een goede vertolking van de Pedagoog door B. G. J. Elias en de Hogepries ter door M. J. W. M. Ellis. Meike ter Haar, Liesbeth van Ulden en Karin Munk mogen wij, ONDERSCHEIDEN vooral om het volstrekt gelijkmatige ritme, niet onvermeld laten. Het publiek bracht de speler* een I D" ln N""rd" ''k lnler|- langdurige en welverdiende ovatie! eur architect en industrieel vormge- Dresden0wenste^het^Ls'T^en'de^'spe- A">n5' I*»™*" Iers in een vriendelijke toespraak van lÜn 10ste verjaardag benoemd tot harte geluk met het grote succes. ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tegen dictatuur In dit stuk verzet hy zich heftig tegen elke vorm van dictatuur, hier verpersoonlijkt door Jupiter, en ver werkt dit thema op grandioze wijze. Orestes, vergezeld van de pedagoog die hem opvoedde, ontmoet vóór het paleis van Aegithus zijn zuster Elec- tra. Zij maakt hem deelgenoot van haar welhaast hysterische haatge voelens jegens haar moeder Kly- taemnestra en Aegisthus. de moorde naar van haar vader, die haar het werk van de minste der dienstbaren hebben opgedragen. Zij verwacht dat Orestes is gekomen om hun vader te wreken en Aegisthus en hun over spelige moeder te doden. Hiermede staat hy voor de beslissing, hij is vrij in zijn keuze. Hij besluit Elec- tra's wens te vervullen en volbrengt de daad overtuigd van de rechtvaar digheid van zijn beslissing. Electra ziet haar hartstochtelijke haatgevoe lens geblust en ervaart zonder deze de leegheid van haar bestaan. Zij kan de aanraking van Orestes niet meer verdragen, vol schuldgevoelens wendt zij zich van hem af om bij Jupiter erbarmen te zoeken en boete te doen. Orestes, die doodde zonder haat, heeft geen behoefte aan boete doening. Hij is vrij, maar eenzaam, daarmede de woorden van Hegel: Niemand kan vrij zyn. als niet al len vrij zün" onderschrijvend. I<lee verwezenlijkt Anne Marie Prins, verbonden aan het toneelgezelschap „Studio", zegt in haar toelichting o.a. „Om aan de gebruikelijke bezwaren, die ten opzichte van het studenten toneel aangevoerd worden, toch te gemoet te komen heb ik met name dit stuk gekozen omdat de Idee de intentie ervan uitmaakt. De proble matiek is niet aan leeftijd en type ring gebonden, het gaat om een aantal individuen die de verschillen de facetten van de verantwoordelijk heid belichten". Wij erkennen gaarne dat het LST met deze opvoering de zienswijze van deze uitnemende spel- leidster ten volle heeft bevestigd. Want niet alleen is zij erin ge slaagd alle spelenden te doordringen van de wezenlijke betekenis van deze moeilijk te spelen tragedie, zij heeft ook op het gebied van massa-regie opvallende resultaten bereikt, waar van het hoogtepunt zeer terecht in de slotscène lag. Het LST en de spelenden hebben aan haar bezielde en krachtige leiding veel te danken! Vijftig spelers Van de bijna vijftig studenten die aan het tot standkomen van deze voorstelling medewerkten, hetzij óp, of échter het toneel, bij de vervaar diging van de met eenvoudige mid delen samengestelde, sfeervolle dé cors, de kostuums etc., kunnen wij uiteraard slechts weinigen ter sprake brengen. Met ere noemen wij Hanne- ke Berg-Hengeveld, die de moeilijke rol van Electra met begrip en merk waardige losheid van beweging weer gaf, R. L. Erenstein die ons door sober doch sterk spel vermocht te overtuigen van de innerlijke kracht die van Orestes uitgaat,J. H. L. Meerdink die de zelfverzekerheid van Jupiter treffend juist uitbeeldde, F. P. Hengeveld die de dodelijke ver moeidheid van de angstopwekkende (Van een speciale medewerker) HET Alphense koor Sint Bonifacius. versterkt door Gloria Deo uit Leimuiden gaf gisteren in Avifauna een uitvoering in concertvorm van Robert Stolz' operette Wiener Cafe en wel als première voor Nederland. Genoemd koor, ons bekend om rijn bijzondere kwaliteiten heeft op dit gebied zijn sporen reeds verdiend dank zij de kennis en voorliefde voor deze muziek van zijn wakkere dirigent Chris van der Mark hoofd van een school te Utrecht! Wat deze met zijn vocale groep, het radio- orkest en zijn zes uitnemende solisten gepresteerd heeft oogstte de dankbaarheid van een uitverkochte zaal. En er kunnen ruim achthonderd mensen geriefelijk zitten. Onder de aanwezigen was o.a. de Commisaris van de Koningin, die zich in de pauze met dirigent, solisten en koorbestuur onderhield en hun zijn bewonde ring uitte. DEBUUT IN LONDEN R. Ph. O. maakte weinig indruk Provinciaal niveau (Van onze Londense correspondent) Hoewel het Rotterdams Philhar- monisch Orkest reeds in 1960 en '61 is opgetreden in Glasgow en Scarbo rough had het toch nooit de Britse hoofdstad, mekka van alle muziek culturen. bezocht. Thans echter heeft het orkest, onder leiding van de Duitse dirigent Franz-Paul Decker, in Londen zijn debuut gemaakt en wel in de machtige en uitstekend bezette Royal Festival Hall. Op het programma stonden de concertou verture opus 56 van Marius Flothuis, de vierde „romantische" symfonie van Bruckner en Beethovens' derde pianoconcert. De Londense pers ls over dit eer- rte optreden niet bijstei; tevreden. De Daily Telegraph" zegt zelfs „het is een teleurstelling dat wij een gast- orkest voor zijn eerste optreden in Londen niet met groter warmte kon den verwelkomen maar dit was belaas een concert dat zeer weinig indruk maakte". De Guardian is van oordeel „het orkest was van gematig de kwaliteit, al waren er genotvolle ogenblikken, vooral in het middelste thema van Bruckner, toen het or kest na een aarzelend gespeeld eer ste thema meer zelfvertrouwen had gekregen". Het blad is van oordeel dat de dirigent Franz-Paul Decker zich fnms schuldig maakte aan „oneven wichtigheid" in zijn wyze van diri geren. Ook de Times kan zich niet tot enthousiasme opwerken al vindt het blad dat „ook al hebben wij kritiek op de tekortkomingen van dit orkest, Indien beoordeeld volgens de hoog- ete internationale maatstaven, wij moeten toch bewondering hebben voor wat het tijdens de naoorlogse Jaren van wederopbouw heeft weten te bereiken". Het blad vindt dat de violen het sterkste element zijn in het orkest. „De houten blaasinstru menten waren niet altijd zuiver en het koperwerk kl^nk vaak ruig van toon". Ook dc Dally Mail was van oor dcel dat het orkest „een niet al te indrukwekkend debuut maakte". Wat betreft dc uitvoering van Beetho vens pianoconcert met Daniel Way- enherg als solist, hier bereikte het orkest „een midd'lmatig provinciaal hiveau"( Stormachtig succes voor de Georgiërs Het Sowjetrussische staatsensemble „De Georgiers", een uit 75 leden be staande balletgroep uit de Kauka- sus, heeft gisteravond in de Apollo- hal te Amsterdam de eerste uitvoe ring in ons land gegeven. Het was een besloten voorstelling, welke de vereniging „Nederland-l'SSR" ter ge legenheid van h^t 15-jarig bestaan de leden en een aantal genodigden aanbood. Onder de aanwezigen waren de tijdelijke Russische zaakgelastigde in ons land, de heer A. Martynov, een aantal diplomatieke vertegenwoordi gers van Europese en Aziatische landen, en de voorzitter en een der vice-voorzitters van het sedert enke le jaren in Rusland bestaande ge nootschap USSR—Nederland resp. wereldschaakkampioen dr. Botwinnik en prof. B. Lapin, directeur van de Botanische Tuinen te Moskou. De voorzitter van de vereniging „Nederland—USSR. de auteur Theun de Vries, en de heer Martinov voer den het woord. Het in wervelwindtempo uitgevoer de programma van felle en vooral ritmische dansen met een vaak oos terse inslag en de fraaie kostuums brachten de geheel gevulde hal tot groot enthousiasme. Aan 't slot wist het publiek bijna niet van ophou den. Ongekend voor Nederland was het gebaar dat de danseressen maak ten toen ze uit de haar aangeboden boeketten bloemen afbraken en deze het publiek toewierpen, hetgeen weer aanleiding gaf tot luide bijval. Tot tweemaal toe moesten enkele spec taculaire solonummers uit de laatste dans gebisseerd worden. Tentoonstelling „Goud van Peru" Vrijdagmiddag 14 december zal Prins Bernhard als voorzitter van de stichting „Het Spaans. Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut" in het Centraal Museum te Utrecht de ex positie „Het goud van Peru" openen. Deze tentoonstelling omvat meer dan 400 gouden voorwerpen uit de Pre- Inca en Incatijd. Poëzieprijs België voor Van Herreweghen De Belgische minister van Nationale Opvoeding en Cul tuur heeft de Staatsprijs voor poëzie op voorstel van een jury, bestaande uit de letterkundigen Gastor. Burssens, Raymond Herreman, Rene Lissens, Albert Westerlinck en Clem. Bittre- mieux (secretaris), toegekend aan Hubert van Herreweghen voor diens bundel Gedichten III. T e Staatsprijs voor poëzie wordt om de drie jaar verleend. Het ls natuurlijk jammer, dat de ze operette niet werd „opgevoerd". Het geheel zou nog meer tot de ver beelding hebben gesproken. Nu moest men het doen met de vocale en in strumentale componenten van het werk en het moet gezegd, dat deze in de ongelukkige akoestiek niet ge heel tot hun recht kwamen. Dit lag niet aan de uitvoerenden. Wanneer wij dit operetteconcert b.v. in de Leidse Stadsgehoorzaal had den kunnen beluisteren, waren de kwaliteiten van het koor nog over tuigender geweest. Ondanks genoemde bezwaren is men er toch in geslaagd de bedoe lingen van Robert Stolz goeddeels te realiseren. Hij voert de luisteraar naar het vermaakscentrum Wenen i zoals het was in een tijd, die ver achter ons ligt toen een conflict met Turkije dreigde eind 17e eeuw, de glorietijd van het keizerschap, die i van Johann Strauss. Tenslotte wordt men geconfronteerd met de moderne tijd, waarin de romantische sfeer heeft plaats gemaakt voor die van de juke-box, waarbij de kaarsenluch ters het moeten afleggen tegen neon verlichting enz. Zo'n historische ka- leidoscoop is wel interessant om mee te maken. Robert Stolz hanteert de oosterse motieven net zo vakkundig als die van de wals, de marsmuziek en de moderne „springmuziek". Goede solisten De solisten hadden zich op hun taak goed voorbereid en hun par tijen alien zeer goed ingeleefd. De sopranen Mizzi van der Lans en Willy van Dijk, die n.b. met enkele dagen studie Aukje Karsemeijer moest vervangen, Sibylle Raaphorst, mezzo, de tenoren Bert van 't Hoff en Hanny van Rooyen en de bariton Henk Dorel hebben allen veel van hun partij gemaakt. Hun stemtech- nische kwaliteiten waren te loven en tevens op een enkele uitzondering na geknipt voor het werk. Weliswaar wa ren zij in de voordracht enigszins gehandicapt door het feit, dat zij hun partijen van het blad zongen. Maar actie was nu eenmaal niet mogeljjk. Ook het orkest had kenne lijk plezier in zijn aandeel en rea geerde uitstekend. Het koor, dat hier niet gunstig kon worden opgesteld, heeft juist door deze beperking blijk gegeven van gro te routine. De fijnere nuances kon men niet overal in de zaal meeproe- ven. Daarentegen was het forte glan zend. de samenklank voortreffelijk uitgebalanceerd en de voordracht enthousiast. De heer Van der Mark behoeft nauwelijks zijn wil aan dit koor op te leggen; men ziet zelden een koor met zulk een overgave zingen. Grote bijval H?t behoeft geen verwondering te wekken, dat de zaal met de uitvoe renden geheel meeleefde. Dit kwam tot uiting in de bijval tussen de on derscheiden fragmenten. En aan het slot vielen de uitvoerenden met op de eerste plaats dirigent Van der Mark een hulde ten deel, die niet mis teverstaan was. De tocht door het gure najaarsweeg is voor de aanwezigen ruimschoots beloond! „JONGE GROEP" VAN NATIONALE BALLET PRESENTEERT ZICH Tijdens de voorstelling van het Nationale Ballet op 6 november in de Stadsschouwburg te Amster dam zal voor het eerst de „Jonge groep" van het Nationale Ballet aan het Amsterdamse publiek worden gepresenteerd. Deze jonge dansers, na strenge selectie geko zen uit de meest talentvolle leer lingen van het Haagse Conserva torium en andere Nederlandse Balletscholen, zullen het corps de ballet vormen in „Les Sylphides", terwijl enkele van hen tevens op treden in „Stagioni". Met hen treedt een nieuwe ge neratie van balletdansers over het voetlicht, zo deelt het Natio nale Ballet mee. Tijdens de uitvoering van ..Wiener Café" van Robert Stolz: v.l.n.r. enige solisten mevr. Promenadeconcert in Utrecht Op 14 november wordt in Utrecht voor de tweede keer een promenade* concert gehouden, onder de titel l „Pr om 1962**. Het eoneert vindt plaats ln de Beatrix-Irene hal. Deelnemers zijn vier militaire or kesten, n.l. de Koninklijke Militaire Kapel, de kapel van de Kon. Lucht macht, de Johan Willem Friso Kapel en de Marinierskapel der Kon. Ma rine. De orkesten zullen zowel af zonderlijk als gezamenlijk optreden. Zij verschijnen in ceremonieel tenue. Het eerjte promenadeconcert in Utrecht, dat in 1960 werd gehouden, werd door 4500 personen bijgewoond. Van Dijk. mej. RaaphorstBert van 't Hof en Mizzy van der Lanz. (Foto Leidsch Dagblad) (Van onze Brusselse correspondent) Frits van den Berghe is van de Vlaamse expressionisten degene geweest, die het meest met zijn werk heeft vooruitgelopen op het non-figuratieve surrealisme van de huidige Belgische schilder kunst. Hij is in 1883 te Gent geboren en is daar in 1939, kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog, overleden. Na 1945 is de ster van zijn beroemdheid vxij snel gestegen; hij is van zijn Vlaamse bentgenoten een van de weinigen, die ook in Frankrijk en Duitsland worden geschat. De prijzen van zijn werken zijn de laatste jaren in de internationale kunsthandel en op veilingen aanzienlijk gestegen. Vroeg rijp Schilders als hij, Permeke, Tyt- gat, Gustaaf de Smet, hebben trou wens tijdens een deel van hun leven vrij veel verkocht en een goed be staan gevonden. Dat hebben zij voor namelijk te danken gehad aan twee belangrijke Brusselse kunsthandels, Giroux en Le Centaure. Toen laatst genoemde zijn deuren in 1930 sloot, betekende dat een gevoelige klap. Frits van den Berghe heeft zich toen onmiddellijk op het illustreren toege legd. Hij kon daarbij rekenen op het socialistisch Gentse dagblad Vooruit, waar hij vrienden onder de redacteu ren had. Uit die jaren en ook nog wel uit vroeger tijd heeft La Proue, een combinatie van Boekhandel, an tiquariaat en kunsthandel, onderge bracht in een smal, hoog 17de eeuws pand in de buurt van de Brusselse Grote Markt, thans een aantal il lustraties tot een kleine tentoonstel ling verenigd. Uiterst merkwaardig is een kleine potloodtekening, voorstellend een pastoor en profil. Het heet, dat Hoofd van beeldje in museum gevonden Het hoofd van een priesterbeeldje van donkergroen basalt uit omstreeks COC voor Christus, dat een tijdlang „onthoofd" in het Vaticaanse Egyptische museum heeft gestaan, is door de Egyptoloog dr Herman de Meulenaere in het Brooklyn-museum te New York aangetroffen. In ruil voor dit completerende hoofd heeft het Vaticaanse museum een terra cotta Etruskische kop naar het Brooklyn-museum gezonden. Strand te Oostende. illustratie kunst van A. uit Negerwoord- Burssens (1933), gaat) koppen van Vlaamse politici, zoals Eduard Anselle, befaamd Gents vakbondsman, Joris de Leeuw. Joris van Severen van het Verdinaso. Wies Moens, Staf de Clerq. Er is ook een jeugdportret van Walther Ullbricht, waarschijnlijk eens ter gelegenheid door Van den Berghe is gemaakt, van een congres te Gent getekend: toen hij vier jaar oud was. Bewijs van een vroegrijpe ontwikkeling. Vroeger bevond zich in de verzame ling van André de Ridder te Ant werpen trouwens een prachtig op een b»d zittend vrouwelijk naakt, dat hij had geschilderd toen hij nog geen twintig was. Om den brode.. Voor De Vooruit heeft Van den Berghe letterlijk van alles getekend. O.a. wonderlijk „gelikte" (wat de uitvoering betreft) maar toch wel wat gestileerde en zelfs hier en daar overtrokken (w&t de expressie aan een magere, ongure man met diver gerende pupillen Van 1931 af heeft Van den Berghe s dochter voor de krant kindersprookjes geschreven, die haar vader heeft geïllustreerd. Hij heeft als „Pierken" in het sati rieke weekblad Koekoek een weke lijkse pagina gehad. Die tekende hij echter in de stijl van kindertekenin gen, als eens in de Groene Amster dammer 't „Kladschrift van Jantje". Naar het schijnt heeft Van den Berghe. alles omderwille van den brode, kort voor de tweede wereldoor log ook „strips" getekend voor Voor uit, een science fiction geschiedenis van de thans hoogbejaarde Vlaamse meester in deze literatuur, die zich John Ray of John Flanders noemt en wiens boeken in miljoenenopla gen over de wereld schijnen te wor den verkocht. Die strip-tekenin gen zijn echter niet ter expositie aanwezig. Men weet ook niet waar de originele zijn gebleven. Men kan overigen* thans In La Proue ook zien dat de beste grafiek van Van den Berghe met uitzon dering van zijn illustraties voor het boek Negerwoordkunst van A. Burs sens uit 1933 eigenlijk van vroe ger datum zijn. zoals de vrouwen koppen uit 1918 of de wonderlijk half expressionistische, half tachistische, tekeningen uit 1926/30. In een stijl, die trouwens vaak terugkomt, zelfs nog in 1935 toen hij „Fen zoon van God" illustreerde. Schrijver van dat boek was een zekere Eric Elman. Het was het pseudoniem van Emile Langui, de huidige directeur-gene raal van Schone Kunsten, die zo on metelijk veel voor d moderne schil derkunst to Belgic heeft gedaan.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13