Moskou staakt levering van Migs-21 aan India Oe Thant spreekt in Havanna met Castro Voor het eerst een „offensieve actie van Indiase troepen Verhoging uitkering van A.O.W. en A.W.W. F. van der Patten gesteld (9ud tyTte Auto slipte: echtpaar dood Ontslag nietig ,Zeer nuttig' ,Geen overeenstemming9 WEERBERICHT magere nremie ziekenfonds? AMams Studentencorps beperkt de lichamelijke ontgroening Imam jaagt Egyptenaren op de vlucht Knippermaan' gelanceerd tenws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 No. 30795 LEIDSCH *Aé DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR BEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 gisteren verklaard, dat als India be langrijke militaire steun van de V.S. krijgt, Pakistan die ook zou moeten krijgen. Na een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur in Rawal pindi, verklaarde minister Moham med Ali volgens het Pakistaanse persbureau dat Pakistan, zolang de kwestie-Kasjmir nog niet is afgedaan bevreesd is voor omvangrijke Ameri kaanse militaire steun aan India, daar deze zeer ten nadele van de Pakistaanse belangen zal blijken te zijn. De Sowjetrussische regering heeft Nieuw Delhi officieel mede gedeeld geen straaljagers van het type Mig-21 meer te zullen leveren. De eerste twee escadrilles van deze toestellen hadden in december in India moeten arriveren als bijdrage voor de moder nisering van de Indiase luchtmacht. De toezegging van de Sowjet- Unie om deze toestellen aan India te leveren had reeds voor de Chinese inval in India ontstemming in Peking gewekt. Gisteren werd voor de eerste maal in Nieuw Delhi gesproken van een offensieve Indiase actie: een woordvoerder van het ministerie van Defensie maakte namelijk bekend, dat Indiase troe pen, die aan de noordoostelijke grens „opdringen", een Chinese stelling met artillerievuur hebben aangevallen. Deze beschieting was gericht op de buitenwijken van Walong, een plaatsje aan de Lohit, op omstreeks 25 km van de Birmaanse grens. Vrijdag j.l. werd voor het eerst in de buitenwijken van Walong gevochten. Sindsdien zouden de Indiase soldaten verscheidene Chinese aan vallen hebben afgeslagen. Tegenaanvallen van de Chinezen Ook de Chinezen maken melding van successen: „Nieuw China" meld de gisteravond dat Chinese grens wachten in de westelijke frontsector meer dan vijf Indiase „agressieve steunpunten" hebben verwijderd. Daarbij werden hevige gevechten geleverd. Indiase troepen, die in de afgelopen drie dagen de Chinezen in dit gebied en „andere plaatsen van Chinees Tibet" herhaaldelijk hadden aangevallen, vluchtten naar India, toen de Chinese troepen vastberaden tegenaanvallen uitvoerden. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie heeft gisteren meegedeeld, dat Indiase troepén twee aanvallen zijn begonnen tegen Chi nese stelingen in,het noordoostelijke grensgebied, doch zich uit een voor uitgeschoven post hebben moeten te rugtrekken na een krachtig offensief van de Chinese troepen. Indiase ar tillerie deed een aanval op de Chi nese troepen, die ten oosten van de door de Chinezen bezette stad Ta- wang zijn gelegerd. In de centrale sector moesten de Indiase troepen zich echter uit een vooruitgeschoven post terugtrekken en naar hun basis terugkeren, als ge volg van een krachtige Chinese aan val. Twee eerdere aanvallen waren afgeslagen. Aan het front van Ladach, in het westen, is de situatie onveranderd, na de bezetting op maandag van Demt- sjok door de Chinese troepen. India en Pakistan Volgens gezaghebbende kringen in Nieuw Delhi hebben Engeland en de V.S. Pakistan benaderd om te trach ten verbetering tot stand te brengen in de betrekkingen van Pakistan met India, zodat laatstgenoemd land in zijn strijd met China niet gehinderd zal worden. In Karatsji heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Ali, De A.O.W. uitkeringen zijn met terugwerkende kracht van 1 september af verhoogd tot f. 126.50 per maand voor alleen staanden en f. 196.50 per maand voor echtparen. In deze bedra gen is de compensatie voor de huurverhoging inbegrepen. De uitkeringen gaan daardoor respectievelijk 13 en 17 gulden omhoog. De reeds ontvangen voorschotten (resp. f. 6.50 en f- 7.zuller uiteraard in min dering worden gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uitkeringsbedragen. Het ligt in de bedoeling deze reeds in november uit te betalen. Met ingang van dezelfde datum is ook de AWW-uitkering opgetrokken. Weduwen zonder kinderen beneden 18 jaar zullen 145 gulden per maand krijgen, weduwen met kinderen be neden 18 jaar 208 gulden, voor wezen tot 10 jaar is het nieuwe bedrag op 46 gulden per maand vastgesteld, voor wezen van 10 tot 16 jaar op 69 gulden en voor wezen van 16 tot 27 jaar op 90 gulden, steeds per maand. Dit betekent voor weduwen zonder kinderen een verbetering per maand van f. 13.50 (voorschot bedroeg f. 6.50), voor weduwen met kinderen f. 17.50 (voorschot f. 7.per maand meer. Wezen hebben geen voorschot ontvangen. Zij krijgen nu meer per maand: beneden 10 jaar f. 3.50, tus sen 10 en 16 jaar f. 5.en tussen 16 en 27 jaar f. 6.50. Bij een auto-ongeluk gisteravond op de Weerdingerstra&t tussen Emmen en Weerdinge werd zowel de bestuur der. de heer J. Strootman als zijn echtgenote, uit Emmen, op slag ge dood. Zij laten twee jonge kinderen na. De auto, welke tegen een boom bot ste werd totaal vernield. Bij het weg slepen van de auto bleek zich nog een hondje tussen de totaal verwrongen zitbanken te bevinden. Het dier was echter zodanig verwond, dat het ter plaatse moest worden doodgeschoten. Waarschijnlijk is de auto geslipt. Gistermiddag arriveerde op Schiphol de Surinaamse minister van Financiën Sedney. die be sprekingen komt voeren over de financiële moeilijkheden van zijn land. Hij werd begroet door vice- premier drs. Korthals. (Van onze Utrechtse correspondent) De Centrale Raad van Beroep In Ambtenarenzaken te Utrecht, recht doende in naam der Koningin, heeft in het geschil tussen de minister van Defensie en de technisch hoofd- ambtenaai F. H. van der Futten deze laatste in het gelijk gesteld. Het ont slagbesluit is met deze uitspraak nie tig verklaard. Hiermee is een eind De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. en zijn Sowjet-Unie, met inbegrip van de adviseurs hebben gisteravond in Havanna ruim twee uur gespro- Sermmg" v£ï ken met Cubaanse autoriteiten, onder wie premier Castro, presi- mocht dit noodzakelijk blijken, aldus dent Dorticos en minister van Buitenlandse Zaken Roa. Een woordvoerder van de V.N. noemde het overleg ..zeer nuttig". Volgens een radiostation in New York wordt in een officieel Cubaans communiqué over de besprekingen daarentegen gezegd, dat Thant en Castro ..geen overeenstemming hebben bereikt". Voor vanmorgen stond een nieuwe ontmoeting op het programma. Fidel stelt eisen be- Amerika heeft de Iuchtverkenning j boven Cuba gestaakt voor de duur van Oe Thants bezoek aan het eiland. I De blokkade ter zee was al eerder j opgeschort, eveneens op verzoek van Thant. Iemand van het Amerikaanse I departement van Defensie heeft te i verstaan gegeven, dat blijkens de I laatste luchtfoto's het werk op de I raketbases op Cuba stilligt. De Algemene Vergadering der V.N. heeft vijf eisen gepubliceerd, die Cüba aan de V.S. stelt. Het zijn: op- I heffing van de economische blok kade; staking van alle ondermijnen de activiteit; staking van overvallen vanaf de bases in de V.S. en Porto Rico; geen schending meer wan luchtruim en territoriale wateren; ontruiming van de basis Guantanamo I I op Cuba. Premier Castro verklaart. I oat- de belofte van pres'dent Kennedy om geen aanval tegen Cuba te onder- nemen waardeloos is als deze vijf j eisen niet worden ingewilligd. Premier Castro zal morgen voor de Cubaanse radio en televisie „een analyse geven van alle vraagstukken van dit onvergelijkelijke ogenblik", zo i heeft Radio-Havanna gisteren kendgemaakt. Radio-Moskou zei gisteravond in een uitzending in het Spaans voor Cuba dat nog niet kan worden gezegd dat de Cubaanse crisis „definitief ge regeld" is. „De Verenigde Staten hebben alleen beloofd de Cubaanse republiek niet aan te vallen. De Verenigde Naties hebben deze garan ties nog niet uit de mond van de Amerikaanse afgevaardigde verno men". Cuba kan verzekerd blijven van de voortdurende hulp van de I Radio-Moskou. De Amerikaanse afgevaardigde Adlai Stevenson heeft gisteren tydens 'n maandelijkse lunchbijeenkomst van de leden der Veiligheidsraad een ge sprek gehad met de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken. Koeznetsow, die door premier Chroesjtsjow naar New York is ge zonden ter bespreking van de regelin gen inzake de kwestie-Cuba. Later werd het gesprek voortgezet, zo werd van welingelichte zijde vernomen. De regering van Guatemala heeft inlichtingen ontvangen, volgens welke Fidel Castro aan zijn partisanen in Guatemala opdracht heeft gegeven terreur en sabotage te gaan bedrijven en stakingen en opstanden uit te lokken. Er zijn maatregelen genomen om aan deze acties het hoofd te bieden. I gekomen aan een geruchtmakende .•ffaire, die de gemoederen geruime lijd heeft beziggehouden en culmi neerde in de onberaden stap van de minister om bedoelde ambtenaar te ontslaan. In zijn overwegingen onderschrijft de Centrale Raad vrijwel geheel het standpunt van het Ambtenarenge recht in Arnhem. Er is grote onzekerheid over het onderhoua, dat twee ambtenaren van Defensie met de heer Van der Putten hebben gehad en waaruit tenslotte de opdracht van de minister aan Van der Putten is voortgekomen om namen en feiten te noemen van nu nog in het leger zynde officieren, die in het voormalig Nederlands In die zich zouden hebben misdragen. De Ra3d wil niet stellen, dat de ver klaringen van de beide ambtenaren minder geloof verdienen dan die van Van dei Putten, maar alleen dat het bedoelde onderhoud een dergelijk ver loop heeft gehad, dat achteraf niet meer mei zekerheid kan worden vast gesteld. wat de heer Van der Putten precies heeft gezegd. Ook al door de beperkte uitdrukkingsvaardigheid van Van der Putten, hoewel dit op zich zelf niet de slotsom rechtvaardigt, dat hij ongeschikt is voor het door hem beklede ambt. aangezien onbetwist vaststaat, dat hij zijn arbeid naar behorer. heeft verricht. Daarom is de Raad er niet van overtuiea, dat het uitgangspunt in de opdracht van de minister juist is geweest. Gezien de gehele voorge schiedenis mag de heer V. d. Putten geen verwijt worden gemaakt, dat hij die opdracht ruimer heeft opge- j vat dan bedoeld. Het lag echter voor de hand, dat hy na het indienen van zijn nota. juist door deze ruimere opvatting van zijn taak. alsnog zou w orden gehoord Ten aanzien van hel plegen van collaboratie heeft Van der Putten wel namen en feiten ge noemd en wat de onregelmatigheden betreft heeft hij de verantwoorde lijke leiding van de diensten in ge breke gesteld. Ook hier was een reden hem nader te horen. Hetgeen de mi nister in zijn ontslagbrief aanvoert ri dan ook niet voldoende om dit besluit te dragen. Het besluit, aldus de Centrale Raad, moet nietig wor den verklaard wegens strijd met het tot de toepasselijke algemeen ver bindende voorschriften te rekenen al gemeen beginsel althans van be hoorlijk bestuur. Hierbij dient buiten beschouwing te worden gelaten of er wellicht an dere gronden aanwezig zijn waarop iemand ongeschikt zou kunnen wor den geacht. De heer Van der Putten was zelf bij de uitspraak niet aanwezig. PLAATSELIJK EEN BUI De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond opklaringen met plaat selijk een bui. Overwegend matige, aan de kust tijdelijk krachtige noord westelijke wind later krimpend naar zuid. Koude nacht met in het bin nenland temperaturen om het vries punt, morgenmiddag iets lagere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 NOVEMBER Zon op: 7.33 uur; onder: 17.13 uur Maan op: 11.18 u.; onder: 19.49 u. Hoogwater te Katwijk te 5.14 en 17.28 uur, laagwater te 1.09 en 13.17 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Schout bij nacht L. E. H. Reeser (voorgrond) en brigade-gene raal W. D. H. Eekhout tijdens hun persconferentie op Schiphol direct na hun terugkeer uit NieuwGuinea. Begrafenis Mattei Onder grote belangstelling is gisteren in Rome de begrafenisplech tigheid gehouden van Enrico Mattei, de president-directeur van de Itali aanse oliemaatschappij ENI, die za terdag bij een vliegtuigongeluk bij Milaan om het leven was gekomen. De rouwmis werd o.a. bijgewoond door president Segni en premier Fan- fani. De ENI is een staatsonderne ming. Voor bejaarden hoger De Ziekenfondsraad heeft de mi nister van Saciale Zaken en Volks gezondheid geadviseerd: De premie voor de verplichte ver zekering, die thans 4.8 procent be draagt, voor volgend jaar op 4 7 pro cent te bepalen. De premieverlaging zal slechts mogelijk zijn door inte ring op de reserve van het vereve ningsfonds, die daardoor zal dalen tot 33,3 miljoen gulden. Dit bedrag ligt tussen de grenzen, genoemd in het advies, dat de SER in 1961 met betrekking tot de economische aspecten van de ziekenfondsverzeke ring heeft uitgebracht. Te weten 30 tr miljoen gulden. De Raad besloot tevens ie advise- groenen „in te dikken" in benauwde ren de premie voor de bejaarden- ruimten, op te stapelen of te laten verzekering voor 1963 te stellen op „kikkeren", het gehurkt op- en neer- f2.58, respectievelijk f 1.29 per week springen. Ook het in- en uitvechten Thans bedragen deze onderscheiden-en het rollen van de groenen in een i lyk f 2.02 en f 1,01, groot zeil zyn uitgeroepen als ontoe- Commissie van toezicht ingesteld De lichamelijke ontgroening van leden van het Amsterdams Studentencorps zal drastisch worden beperkt. Inplaats van de sociëteitscommissie zal een speciale groencommissie samengesteld uit oudere studenten, toezicht houden op het ontgroenen en degenen die zich tebuiten gaan aan excessen kunnen straffen. Tot deze wijziging van de ontgroening heeft de ledenvergade ring van het Amsterdams Studentencorps vannacht besloten tijdens een druk bezochte bijeenkomst in de NIA-sociëteit in de Sarphatistraat. waar de debatten hoog oplaaiden en tot half vier vanmorgen voortduurden. I laatbare ontgroeningsmethoden. Een belangryke wijziging is dat de groenen volgens de nieuwe bepalin- gen verplicht zy zich onmiddellijk te beklagen als, volgens hun mening, een ASC-lid in strijd met het regle ment handelt. Wel blijven de groe nen verplicht het hoofd kaal te laten scheren. Dit omdat het „de bezin ning kan stimuleren en een zekere renaissance kan bewerkstelligen, maar ook omdat het saamhorigheids gevoel erdoor wordt vergroot", aldus een toelichting. Om de groentijd verantwoord te kunnen leiden heeft de novitiaats- commissie (waarvan de leden door de disputen zijn aangewezen» de be voegdheid altyd en overal de feite lijke gang van zaken vast te stellen. Zij mogen dan ook alle ruimten be treden. De novitiaatscommissie heeft de bevoegdheid recht te spre ken by overtredingen van de normen. Ongelijkheid gehandhaafd De voorstellen tot wyziging, die waren voorbereid door zes corpsleden hadden tot grondslag dat verschillen de aspecten van de ontgroening niet mogen worden veranderd. De onge- ïykheid van de noviet tegenover de ouderejaars blyft gehandhaafd. De wyziging beperkt zich dan ook tot het schrappen van de uitputtende ontgroeningsmethoden zoals die by het corps gebruikelyk waren. Het zal in de toekomst zyn verboc m om de Reuter meldde vanochtend: Koninklijke Jemenitische troe pen hebben in twee vierdaagse veldslagen bij Marib en Sirwa Egyptische strijdkrachten ver slagen. Dit werd gisteravond door Radio-Mekka omgeroepen. De soldaten van de imam zouden enkele zware tanks en een hoe veelheid schiettuig hebben buit gemaakt en honderdtachtig Egyptenaren hebben gedood. De radio deelde verder mee, dat Egyptische eenheden en ..rebel len" in de omgeving van Dibeen omsingeld zijn en dat de weg naar Sana a is afgesloten. De Jemenitische legatie in Amman maakte dinsdag bekend, dat de Imam heeft beloofd een vooruitstre vende regering en een raadgevende vergadering te zullen vormen. Volgens Radio-Amman zün de royalistische troepen niet ver meer verwijderd van de Jemenitische hoofdstad, Sana'a. Na een mars van drie uur zouden zij Sana'a kunnen bereiken. Het radiostation meldt voorts, dat er in het gebied van Sir- wah nog steeds wordt gevochten. De vice-premier van de revolutio naire Jemenitische regering. El-Bei- dany. dreigde gisteravond dat Jemen de oorlog naar Saoedi-Arabisch grondgebied zal verplaatsen als de „agressie" van Saoedi-Arabië tegen Jemen voortduurt, zo meldt het pers bureau voor het Midden-Oosten. „Tot dusver zyn zy geduldig geble ven en hebben wy er genoegen mee genomen, de Saoedi-Arabische agres sie op ons eigen grondgebied te be- stryden. Maar wy verklaren plechtig dat. wanneer deze agressie langer voortduurt. Koning Saoed de volle dige verantwoordelijkheid voor wat dan zou kunnen gebeuren zal dra gen", aldus El-Beidany. Lichtsignalen voor zeer nauwkeurige kartering Hedenochtend is van Cape Cana veral „knippermaan" Anna gelan ceerd. Het toestel, dat voorzien is van instrumenten om de vervaardi ging van een nauwkeuriger wereld kaart mogelijk te maken, heeft vier bakens aan boord, die met tussen pozen lichtsignalen geven. Camera's van speurstations over de gehele wereld zullen deze lichtflitsen foto graferen. Aan de hand daarvan kun nen afstanden, de vorm van het aardoppervlak en de sterkte van het zwaartekrachtveld met een nog niet geëvenaarde nauwkeurigheid worden berekend. Zodra de plaats van de kunstmaan bepaald Is, en dat zal nog ongeveer drie dagen duren, zullen de knipper lichten, die een gezamelyke sterkte van tienduizend kaars bezitten, in werking worden gesteld. By goed zicht kan men met behulp van een kyker of een kleine telescoop de knippermaan waarnemen. Als alles goed gaat zal over drie maanden een internationaal geodetisch waarne mingsprogramma beginnen, waarvoor onder andere de Sowjet-Unie is uit genodigd. De knippermaan Anna, een pro- dukt van samenwerking van het Amerikaanse leger, marine, lucht macht en het bureau voor lucht- en ruimtevaart, werd met behulp van 'n Thor Able-Starraket afgeschoten, zy zal op afstanden, variërend van 800 tot 960 km iedere 108 minuten een baan om de aarde maken. Ben-Zwi herkozen President Jitzjak Ben-Zwi is gis teren herkozen als president van Israël voor een derde ambtstermyn van vyf jaar. Hy wordt in december 78 Jaar. President Ben-Zwi werd herkozen met 62 stemmen in het parlement vóór. by 42 onthoudingen. Er waren I geen tegenstemmers. Uit het Leidsch Dagblad van 31 Oktober 1862: (Advertentie) - Ter over name aangeboden: Een loge ment. Beijersch bier- en kof- fijhuis. Te aanvaarden liefst zoo spoedig mogelijk. Adres brieven letter N.J.S. aan het Bureau v.h. L. Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1