SPEELTUIN DE VIJFHOVEN IN Z.W. KRIJGT TERREIN QVÖMALTUttE Muilkorf verplicht voor A'damse honden Vakorganisatie moet zich niet laten verdringen bij loonvorming Grondwerker en lasser werken bejaarde man tegen de grond Bouw herv. kleuterschool het Haagwegkwartier in E. C. Moonen en de heer A. L. Kim- pel. tijdelijk onderwijzeres en tijde lijk onderwijzer aan genoemde scho len. Voorts is er een voorstel om mej. J. D. Allart te benoemen tot tijdelijk lerares in de Franse taai en letter- bestaat dringend kundp aan het Rembrandt-Lyceum. behoefte aan enkele speeltuinen. Reeds enige jaren geleden zRn twee speel- voorstel onTeervof ontflag 'V ver- tuinenverenigingen, te weten „De Vijf Hoven" en „Zuid-West", opgericht; lenen aan: C. Spaanderman (L.D.M.) met zilver onderseheiden HAZEPAD GEKOZEN Ruim 100 woningen 1920 worden opgeknapt anno Van donderdag af Pater Hoefnagels waarschuwt: Ongericht 1 maart 1860 Dinsdag 30 oktober 1962 Tweede blad no. 30794 I oorstellen aan Leidse raad In het zich steeds uitbreidende stadsdeel „Zuid-West" voorzien door benoeming van mej. N. deze verenigingen hebben nog niet de beschikking over een speelterrein. Het Mej. A H van Brienen uit haar is thans mogelijk, aldus delen B. en W. aan de raad. welke maandagmiddag betrekking van hoofdleidster van de a.s. bijeenkomt, mede, over te gaan tot de aanleg van een speeltuin, bestemd openbare kleuterschool „De Zand- voor „De Vijf Hoven" op een terrein gelegen ten noorden van de Telders- t®art..' aan ^r. c G- L. Apeldoorn, kade en ten westen van de Hoflaan. Het terreinter grootte van ca. 8300 m2, beslaat de helft van een strook grond, die thans is ingericht als openbare speelweide. Het zal ten dele van een tegelbestrating voorden voorzien, waarin een rolschaatsbaan is opgenomen, tenvijl het resterende gedeelte met graszoden zal worden afgewerkt. Voorts zullen drie kleine zandbakken en een kleine piasvijver worden aangelegd. De tuin zal wor den voorzien van een lage afraste ring en een strook beplanting. De speeltuinvereniging zal, zoals ge bruikelijk is, zelf zorgen voor de speélwerktu igen. De kosten van de aanleg worden in totaal geraamd op een bedrag van f 83.837. B en W. die deze uitgave verantwoord achten, stellen de raad voor om in deze geest, een besluit te nemen. Bouw kleuterschool Reeds vijf jaar geleden verleende de raad aan het bestuur van de Ver- jeeniging voor Christelijk (hervormd) Onderwijs, alhier, medewerking voor ïde stichting van een kleuterschool |jnet drie werklokalen en één speello- ['-kaal in het Haagwegkwartier. Bij be sluit van 4 september 1961 is deze medewerking gewijzigd in dier voege dat zij zal gelden voor een kleuter school met drie speelwerklokalen. De school telt drie klassen en ls (tijdelijk gehuisvest in lokalen van de hervormde school voor g.l.o. aan de Boshuizerkade. Voor de inrichting van de klassen met, meubilair, speel-, ontwikkelings- en buitenmateriaal is bij besluit van 19 december 1960. het nodige krediet beschikbaar gesteld. Het schoolbestuur heeft een urgen- •tieverklarine verkregen voor de bouw van een schooi met 2 speelwerkloka len waarvoor een terrein beschikbaar is aan het Meerhof. Met de bouw van deze school is inclusief de grondkos- <ten en voortgezette eerste inrichting, naar raming een bedrag van 1 193.800 gemoeid. Ten behoeve van de bouw van de school zal uit het gemeentelijk grond bedrijf moeten worden genomen een perceel bouwterrein groot. 1785 m2. bouwrijp, tegen een vergoeding van f 30,— per m2. Het, terrein dient overeenkomstig het, bepaalde bij ar tikel 58, lid 3. van de Kleuteronder- wijswet. om niet aan de vereniging in eigendom te worden overgedragen. De voorlopige waarborgsom, welke het. bestuur aan de gemeente is ver schuldigd. voordat met de bouw wordt aangevangen, wordt, berekend op 20% .van de genoemde stichtingskosten, inclusief het bedrag ad f 8.543,36, dat reeds beschikbaar werd gesteld voor de inrichting van twee lokalen, of rond f 40.469 Opgemerkt wordt dat, met de bouw van dp kleuterschool eerst, een aan- vang kan worden gemaakt, nadat de daarvoor nodige rijksgoedkeuring is verkregen. B en W stellen de raad thans voor om in bovenstaande geest, een besluit te nemen. Bouw van 72 flatwoningen bij de Zijl De NV Bouwfonds Nederlandse Ge meenten te Assen, heeft. in verband met. de voorgenomen bouw van 72 flatwoningen, verzocht, van de ge meente te mogen kopen de opper vlakte bouwgrond, gielegen aan en nabij de Zijl, groot ongeveer 5100 m2. De levering van de grond, welke toebehoort. aan de provincie Zuid- Holland. zal eerst kunnen plaats vin den, nadat, de gemeente de eieendom daarvan heeft verkregen, waartoe on derhandelingen worden gevoerd. Met. voornoemde naamloze ven nootschap is overeenstemming be reikt omtrent, de verkoopprijs van f 260.000,— in totaal (bouwrijp en Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste mer/en. Junghans Kienzle - Mauthe. I uit zijn betrekking van leraar in de Nederlandse taai en letterkunde aan het Gymnasium: aan mevr. drs. O. P Fransen-van Wier. uit haar betrek kin? van tijdelijk lerares in de wis- en natuurkunde aan de Louise de Co- ligny-h.bs. Aankoop van percelen Tenslotte komen in deze zitting nog de volgende voorstellen aan de orde Een krediet van f 5850,— beschik' baar te stellen voor de aanschaffing van een lichte trekker met toebeho ren ten behoeve van de Sportstich ting; aan te kopen, in het belang van de volkshuisvesting, het perceel grond, geleeen aan en nabij de Haag- weg, groot ongeveer 50 m2 voor de prijs van in totaal f 1060,—; idem het huis met erf. staande en gelegen aan de Zuidsingel 33. groot. 81 m2. voor de prijs van f. 5 000; de huizen met erven, staande en gelegen aan de Waardgracht 11. 13. 139. 18 58. 126 en 156. Oranjegracht 8 8a. 77/77a, 79. 95 en 139 en het pakhuis met erf, staan de en gelegen aan de Koddesteeg 34. groot, respectievelijk 57 m2. 57 m2, Vernielzucht van 44 m2 52 m2- 66 m2- 51 m2 42 m2- T T -8 m2. 81 m2. 75 m2. 93 m2. 80 m2 en jeugd kost geld 38 m2. voor de prys van f 45 000; idem het winkelhuis met aparte bo venwoning. staande en eelegen aan de Hooigracht nr. 47 47a, groot 64 m2 voor de prijs van f. 16.500; idem de woning met afzonderlijke, leegstaan de en onverhuurde. bovenwoning en erf, staande en gelegen aan de Hoog- opgehoogd tot ongeveer n.a.p Tegen deze verkoop bestaat, naar de mening van B en W geen bezwaar. F. 5300,voor het „Pinkeltje" In verband met de stijging van het aantal kleuters van de openbare kleu terschool aan dP Valer iusstraat („Pinkeltje") hebben B en W per 1 oktober j.l. een derde klas aan deze school gevormd. Voor de inrichting van deze klas dient thans het nodige meubilair en speel- en ontwikkelings materiaal te worden aangeschaft De kosten hiervan bedragen f 4750.—. Voorts dient, in hot. lokaal ingevolge de bepalingen van het Bouwbesluit Kleuteronderwijs, een gootsteen met aanrechtje te worden aangebracht, waarmede een bedrag van f 550,— zal zijn gemoeid. De totale kosten worden geraamd op f. 5300, een bedrag, waarvoor B en W de raad thans een krediet vragen. De openbare lagere school „Karei Doormanschool" en de openbare kleuterschool „de Wigwam' "hebben In bijzondere mate te kampen met de vernielzucht van baldadige jeugd. Door het. inslaan van ruiten ver schaft de jeugd zich toegang tot de kleuterschool, waarna vaak aanzien lijke schade wordt, aangericht. Voorts is de bergplaats In de rijwielloods een gezochte gelegenheid tot. samenkomst Om deze ruimte te bereiken wordt herhaaldelijk het toegangshek gefor ceerd. Om aan deze ongewenste toestan den een einde te maken achten B en W het noodzakelijk rondom het ter rein van beide scholen een twee meter hoge. van aluminium vervaar digde afrastering te doen aanbren ger- Tevens achten zij het. gewenst het trottoir voor de Karei Doormanschool enigszins te verbreden en tussen het trottoir en het rijwielpad voor de school een eenvoudige geleiding aan te brengen De leerlingen van de la- eere schooi kunnen nl. slechts langs de voorzijde van de school het speel terrein bereiken Het gevaar is niet denkbeeldig dat. zij daarbij op het rijwielpad terecht komen en door passerende rijwielen of bromfietsen worden aangereden De kosten van bovenvermelde voor zieningen worden geraamd op f. 8500. Voorts komen in de zitting van as. maandag de volgende onderwijsvoor- stellen aan de orde: aan het bestuur van de Geref. Schoolvereniging Lei den medewerkine te verlenen voor de aanschaffing van een schrijfmachine met brede wagen en een schrijfma chinetafel ten behoeve van de school administratie: voor de inrichting van een natuurkunde practicumlokaal in het Stedelijk Gymnasium een krediet beschikbaar te stellen van f. 4600; een krediet van f 7000 te verlenen voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de in het schoolge bouw aan de Rijnsburgersingel on dergebrachte dependance van het Rembrandt Lyceum. Benoemingen en ontslag In een tweetal vacatures in het on derwijzend personeel van de Gun- ningschool (school voor g.l.o. aan de Driftstraat 77) en de school De Valk (school voor g.l o. aan de Rijnsburger singel 22) zouden Ben W willen Pakistaans geschenk voor Leidse U.B. Gisteren heeft een plechtigheid plaats gehad in het Instituut Kern, dat de secties van de Leidse literaire faculteit voor Indische talen en lite raturen, van Boeddhisme' Tibetaans en van onder meer archeologie en geschiedenis van Zuid- en Zuidoost- Azië omvat. De heer Jamil U Hasan, chargé d'affaires van de Pakistaanse ambas sade hier te lande, bood namens zijn regering een zeventigtal literaire boeken aan (billetrie, poëzie, novel len), alle geschreven in het Oerdoe. Deze taal. die de nationale taal van Pakistan is, wordt sedert enkele ja ren alhier gedoceerd. Tegen deze achtergrond mag men dan ook deze geste zien. Prof. dr. F. B. J. Kuiper besloot met woorden van dank de plechtig heid. waarbij behalve de nauwst be trokken hoogleraren en studenten tevens namens de directeur van de universiteitsbibliotheek, dr. Th. G. Th. Pigeaud. conservator van de af deling Oosterse handschriften van deze bibliotheek aanwezig was Hongaarse staat steunt kerken Het communistische bewind ln Hongarije heeft zich bereid ver klaard, in het komend jaar een ex tra-subsidie te verstrekken aan de kerken Het juiste bedrag werd niet ge noemd. maar wel werd gezegd dat de regering aan de rooms-katholieke en de hervormde kerken, alsmede aan de joodse gemeenschappen in totaal 80 miljoen forint (ruim 12 miljoen gulden) zal geven. Advertentie Uw dagelijkse beker gezondheid uit Zwitserland landse Kerkgracht 2 en 2a voor f 25.000; het bedrijfspand 'drukkerij N.V. Eduard Ydo en kantoor met 2 bovenwoningen en het. magazijn niet afzonderlijke bovenwoning met erven aan de Hooglandse Kerkgracht 4 4a en 6 6a) voor f 120.000, het. bedrijfs- 1 pand van dezeNV zal op 1 februari a.s leeg worden opgeleverd. Aange- j zien de percelen aan de Hooglandse j Kerkgracht gedurende de eerste jaren niet. voor sloping in aanmerkine ko men. ligt het. in het, voornemen deze panden te bestemmen voor bedrijven j of instellingen welke thans zijn ge vestigd in te saneren stadsdelen en j aldaar zullen moeten verdwijnen. Verder is er een voorstel te bepalen, dat een uitbreidingsplan, dan wel een herzienine van het uitbreidings plan wordt voorbereid voor het ge bied der gemeente, omvattende het Schuttersveld en omgeving; de reke- f «imnm Maatschappij aan He Hooigracht rn onmngst en u tgaaf jjmw da, h d redfn; de heer c. Spaan- en een gemeentelijke bijdrage van j__;„ f 58 355.37; aan Ged. Staten mede te 1651 IIJn delen, dat de raad zich. voor zoveel JUDI,euin- Namens de directie sprak ir. C. de Jong. Deze releveerde, dat de heer Spaanderman voordat hij bij de L.DM. in dienst kwam bij Begeer en Van Kempen te Voorschoten had ge werkt, Na erop te hebben gewezen, dat de incasso bepaald geen gemak kelijke taak is de heer Spaander man wist echter altijd, ook de las- 'tigste betalers op tactische wijze tot betalen te bewegen deed ir. De Jong de voor de jubilaris verheugen de mededeling, dat hij per 1 januari j.l. is bevorderd in een hogere rang. Deze promotie is mede gebaseerd op de prestaties van de heer Spaander man in zijn nieuwe (bureau-functie. Ir. De Jong liet zijn woorden verge zeld gaan van een enveloppe met in houd, de bevorderingsbrief en de draagmedaille. Verder spraken nog de heren M. B. de Jong, administrateur, kassier E. Binsbergen, collega J. W. Cornelisse, timmerman W. Handgraaf en J. A. B. Moonen, die namens het Jubileum fonds een projectiescherm aanbood. Mevrouw Spaanderman kreeg bloe men. Tenslotte dankte de heer Spaan derman voor de hem toegezwaaide lof, de onderscheiding en de geschen ken. Vandaag woei de vlag van het ge- dezp gemeente aangaat kan vereni gen met het bij hun rondschrijven aan B en W van 3 oktober 1962 toe gezonden ontwerp-besluit betreffende het toekennen aan dP secretarissen en ontvangers van een toeslae naast het salaris als compensatie voor de huurverhogingen 1960 en 1962. In de kantine werd hij vanochtend gehuldigd. Eerste spreker was burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die tevens president-commissaris der L.D.M. is. Hij releveerde, dat de heer Spaanderman op 30 oktober 1922 als assistent-meteropnemer en -incas- J oor de Leidse kantonrechter Het aantal bromfietsers was gisteren voor de Leidse kanton rechter opvallend sterk verte genwoordigd. Niet alleen wat betreft het aantal, doch ook ten aanzien van de ernst van de strafbare feiten, die varieerden van een ergerlijk wegmisbruik tot de nieuwste rage onder de „brom-jeugd" t.w. het „om bouwen" van hun brommer tot motorrijwiel door middel van een race-carburator en sproeier waardoor snelheden van 70 km/u. kunnen worden bereikt. Een geval van ergerlijk wegmis bruik en een totaal gemis aan ver antwoordelijkheidsgevoel manifes teerde zich in de zaken tegen een 20-jarige lasser uit Sassenheim en een 21-jarige grondwerker uit Voor hout, die gisteren naast elkaar in de verdachtenbank stonden. Achterstallig onderhond Onteigening aan Morsweg Kost gemeente f 121.314 In 1957 heeft de raad besloten tot onteigening van eigendommen, welke zijn gelegen aan de Morsweg en de Lopsenstraat, zulks ter uitvoering van het uitbreidingsplan „Leiden-Lopsen- straat". Het onteigeningsbesluit is goedge keurd bij K.b van 31 januari 1958. Bij besluit van 18 januari 1960 heeft de raad besloten de eigenaren voor hun percelen een bod te doen en hen, zo zij dit niet aanvaarden, voor de Ar- rondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage te doen dagvaarden, ten einde de onteigening van hun per celen te horen uitspreken en het be drag der schadeloosstelling te horen bepalen. Ten aanzien van enkele percelen is de onteigening uitgesproken bij von nis van genoemde rechtbank van 7 december 1961; met betrekking tot de overige gevallen duurt de behan deling voort. Het bedrag der schade loosstelling is bij het vonnis bepaald op f 111.265,-. Met inbegrip van de overige kosten, zoals de kosten van het geding, van de-kundigen. wegens rente, honorarium an de rechtsge leerde rahdsman der gemeente enz bedragen de kosten voor de gemeen te. in totaal, f121.314 B en W. stel len de raad voor om dit bedrag thans te voteren. De algemene toestand van veel wo- j ningen, welke omstreeks 1920 in Lei den met rijkssteun zijn gebouwd, is van dien aard, dat het noodzakelijk is geworden verschillende voorzienin gen te treffen. Hierbij dient onderscheid te wor den gemaakt in normaal onderhoud, achterstallig (buitengewoon) onder houd, noodzakelijke verbeteringen en gewenste verbeteringen. De Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid is bereid voor de door hem goedgekeurde kosten van het buiten gewoon onderhoud en van de nood zakelijke verbeteringen 4% rente dragende voorschotten te verstrek ken. De kosten van het normale on derhoud komen ten laste van het onderhoudsfonds. De uit het aan brengen van gewenste verbeteringen voortvloeiende lasten moeten worden gedekt uit huurverhogingen. Van het nodige rijksvoorschot worden afge trokken de vrije reserves der vereni ging, zoals het fonds, gevormd uit 20% van de batige saldi van oude complexen woningwetwoningen, als mede een door B. en W. beschikbaar te stellen bedrag uit het Gemeen schappelijk Fonds van het Woning- besluit. B. en W. juichen het initiatief tot verbetering van verouderde woning wetcomplexen van harte toe. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat ruim twintig complexen hiervoor in aan merking komen. In overleg met de P'ederatie van te Leiden en omstre ken gevestigde woningbouwvereni gingen is een urgentieprogramma voor de eerste acht plannen opge steld. waarbij het mogelijk is ge maakt. dat elke corporatie één of meer complexen voor verbetering, z.g. groot onderhoud, voordraagt. Verwacht wordt, dat met de verwe zenlijking hiervan drie a vier jaren gemoeid zullen zijn. De voorberei dende werkzaamheden ten aanzien van enkele complexen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Thans kan als eerste verbeterings plan aan de raad worden overgelegd dat van de woningbouwvereniging „Eensgezindheid" voor haar eerste bouwplan, t.w. 118 woningen ten oos ten van de Zijlsingel, welke in de jaren 1918/1919 met steun uit 's Rijks kas zijn gebouwd. De Minister heeft er zijn goedkeu ring aan gehecht,' dat de vereniging de werkzaamheden opdraagt aan de firma Jac. van Riet. alhier, woorop een bedrag van f588.000.—. Dit be drag moet met 8% worden verhoogd wegens architectenhonorarium en kosten van het dagelijks toezicht. De totale kosten worden geraamd op f 635.040.Ten laste van het onder houdsfonds komt f 13.758,—, terwijl B. en W. uit het Gemeenschappelijk Fonds een bijdrage A fonds !^erdu zal verstrekken van 10% van f451.645.52, is afgerond f45.200,—. Voor het resterende bedrag, ad f 576.082.— heeft de Minister een rüksvoorschot toegezegd. Als gevolg van het uitvoeren van de werkzaamheden zal de restant- levensduur van de woningen nog tenminste 25 jaren bedragen. Het rijksvoorschot zal in 25 jaren op an nuïteitsbasis a 4% moeten worden afgelost. De daaruit voortvloeiende hogere exploitatielast wordt gedekt enerzijds uit een verlaging van de annuïteit van het oorspronkelijke bouwvoorschot en anderzijds uit de baten van de huurverhoging in ver band met het aanbrengen van ge wenste verbeteringen. Het restant nadelig saldo kan ten laste van de exploitatie worden gebracht. B. en W. stellen de raad voor aan de uitvoering van het onderhavige verbeteringsplan goedkeuring te ver lenen en het College te machtigen het nodige rijksvoorschot aan te vra gen en te aanvaarden en aan de be trokken vereniging te verstrekken. Uit het onderzoek kwam naar vo ren, dat beide verdachten op 4 augustus J.l. met hun bromfietsen in uitbundige vrolijkheid zigzaggend over het rijwielpad langs de Teylin- gerweg hadden gereden en slechts aan achteropkomende bromfietsers en rijwielen vrije doorgang verleen den, als dezen lang genoeg hadden gebeld. Op een gegeven moment dwong de grondwerker een bejaarde bromfietser de wegberm in te rijden, zodat deze ten val kwam en zich vrij ernstig bezeerde. Toen 't slacht offer gewond in het gras lag beloof den de „wegpiraten" hem een dokter te zullen waarschuwen, reden weg en kwamen niet meer terug. Daar enige ooggetuigen hen hadden herkend konden zij spoedig worden achter haald en voor hun wandaden ter verantwoording worden geroepen. De grondwerker, die als woord voerder van het tweetal optrad gaf onomwonden toe, dat zij inderdaad een beetje vrolijk waren geweest, niet met de bedoeling echter andere weg gebruikers lastig te vallen. „Die ene bromfietser belde niet dus hoorde ik hem niet aankomen. Ik reed niet tegen hem op maar hij tegen mij". De lakonieke wijze waarop verdachte een en ander blijkbaar opvatte wek te bij de getuigen enige verontwaar diging. „Zij beletten ons opzettelijk hen in te halen en hadden de groot ste pret toen de bromfietser de berm inreed", aldus de getuigen. Volgens het procesverbaal hadden verdach ten destijds verklaard, dat zij ervan door waren gegaan om niet voor de schade te hoeven opdraaien. De officier mr. C. Sluijk gaf lucht aan zijn grote verontwaardiging over het gedrag van de verdachten. Hij eiste een zeer gevoelige correctie in de vorm van f 100 boete subs. 1 maand tegen de grondwerker en f 75 boete tegen de lasser-verdachte alsmede de onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid zowel voor bromfietsen als wel motorvoer tuig dan ook voor een jaar voor de grondwerker en 8 maanden voor de lasser. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning vonniste t.a.v. de geldboetes conform en bepaalde de ontzegging van de rijbevoegdheid voor beide ver dachten op 6 maanden onvoorwaar delijk. Dronken op bromfiets Hoewel een 25-jarige bloemist uit Langeraar verstek liet gaan vormde dit voor dg officier geen beletsel om tegen deze verdachte, die de brom fietsers-categorie niet bepaald eer vol vertegenwoordigde, een geldboe te van f 75 subs 15 dagen en de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden te eisen. De enige getuige, die tevens de be nadeelde partij bleek te zijn, ver klaarde uitvoerig, hoe hij in de late avond van de 26ste augustus met zijn vrachtauto op de Langeraarseweg reed en in de verte twee bromfietsers met grote snelheid zag naderen. De getuige kreeg de schrik van zijn le ven toen hij bemerkte, dat een van hen op het linkerweggedeelte reed en ondanks licht- en hoornsignalen zijn weg bleef vervolgen om even later met een harde klap tegen de vrachtauto van de getuigen te bot sen. „Ik dacht: die knaap is vol slagen krankzinnig of stomdronken" lichtte de getuige toe. Inderdaad bleek de biomfietser-verdachte stom dronken te zijn. De twee verbalisan ten, die bij nrier onderzoek over verdachte's cai „'-bezoeken van het aantal biertjes de tel waren kwijt geraakt taxee-den dit op 1215 gla zen. „Het O.M. zal de Rijkspolitie op dragen nauwlettend toe te zien dat verdachte inderdaad 6 maanden met zijn bromfiets niet op de weg komt. anders zal hij nog strenger moeten worden aangepakt". Uit deze toe voeging bleek dat de officier deze zaak hoogst ernstig opnam. De kan tonrechter vonniste conform en wees de door getuige geclaimde schade t.b.v. f 100 toe. Bonnen-regen Een 18-jarige bromfietser uit Lei den stond terecht omdat hy op 26 september een procesverbaal had ge kregen vanwege het feit, dat hij met een snelheid van 45 km/u over de RÜnsburgerweg had gereden en de dag daarop wederom een proces verbaal opliep omdat hij ditmaal de Haagweg met een snelheid van De burgemeester speldt de heer C. Spaanderman de Koninklijke onderscheiding op. seerder in dienst trad en dat hij in de loop der jaren een specialist is geworden op het gebied van de in casso. Als voorman-incasseerder gaf de heer Spaanderman leiding aan het overige incasso-personeel, aldus de burgemeester, en blij en opgewekt deed hij zijn werk. Ook de ingrij pende nieuwe incassoregeling, dieper januari van dit jaar werd ingevoerd, heeft de jubilaris op uitstekende wijze „opgevangen". Daarnaast was de heer Spaander man actief op kerkelijk en maat schappelijk gebied. Ruim 10 jaar was hij diaken der Chr. Geref. Kerk en voorts fungeerde hij als penning meester van de diaconie, nu is hij kerkmeester en lid der financiële commissie der Chr. Geref. Kerk. Voorts was de heer Spaanderman vele jaren bestuurslid van het Oranje- Groene Kruis. De burgemeester vond het om al deze redenen een bijzon der groot genoegen de heer Spaan derman de zilveren medaille, beho rend bij de Orde van Oranje-Nassau op de revers te kunnen spelden. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. Duitse taal- en letterkunde de heren F. C. J. M. Verhagen te Eindhoven en C. v. d. Hoeven te Rotterdam. F. 2290.— voor Anti Honger-actie De zaterdag in de Sleutelstad ge houden straatcollecte in het kader van de Anti Honger Actie heeft f 2.290,- opgebracht. Dit bedrag is op één dag door 50 collectanten ingezameld. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Kollumerzwaag P. C. 't Hooft te Kantens (Gron.). GEREF. KERKEN Beroepen te Oostwold (Old.) N. Schelhaas, kand. te Amsterdam-Noord. Bedankt voor Hoogvliet (3de pred. pl.) A. ter Hoeve te Heerlen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Broek op Langendyk A. W. Drechsler te Vllsslngen en W. van Heest te Emmen. Beroepen te Deven ter J. Brons te Bunschoten. Ol'D. GEREF GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Loenen a/d Vecht B. Toes te Kinderdijk. Met ingang van donderdag zijlen alle zicli in de hoofdstad op straat bevindende honden gemuilkorfd moe ten zijn. Met ingang van deze datum .n c—/V. jzal de politie verbaliserend optreden ca. 50 km/u onveilig had gemaakt. teRen e,5enaa„, die hu„ dlereP„ Toen de officier 2 x f 35 boete subs der muilkorf op straat laten lopen. 7 dagen tegen hem eiste vond hij dat |Ook gemuilkorfde honden moeten wel wat veel temeer omdat hijlaan de lijn worden gehouden. Loslo- in diezelfdfe week nog een derde proces-verbaal had opgelopen en wel omdat hij met een snelheid van ca. 45 km/u over de Stationsweg had gereden. Nadat de kantonrechter conform had gevonnist deed hij verdachte al bij voorbaat de toezegging, dat bij de eerstvolgende snelheidsovertre ding een fikse boete en de inbeslag name van de bromfiets zou volgen. Een van de vele bromfietsmaniak ken die zich schuldig maken aan de nieuwste rage t.w. het aan brengen van een race-carburator waardoor zij snelheden van 70 km/u kunnen ha len en hierdoor hun bromfiets tevens „promoveren" tot een tweewielig mo torvoertuig in de zin van de wet waarvoor dus een rijbewijs nodig is. bleek een 25-jarige monteur uit Noordwijk te zijn, die 60 km/u had gereden. In tegenstelling tot andere soort gelijke overtreders, die zich veront schuldigen met 't steriotiepe excuus „ik wist niet dat dit niet mocht", be streed deze verdachte de tenlaste legging op een spitsvoudiger wijze. pende honden zullen door de politie zonder pardon worden opgepakt en gedood, en evenzo zwerfkatten. De Amsterdamse politiehondenge leider P. Kok is gistermiddag door een bouvier in zijn borst gebe ten. Een bewoner van de Boerhaave- straat had de hondenbrigade gebeld eens te komen kijken, omdat zijn hond zo kwaadaardig deed. De heer Kok was nauwelijks binnengelaten, „De cilinderinhoud blijft 49 c.c. mijn bromfiets was geen motorfiets be toogde verdachte op triomfantelijke toon. Zonder succes overigens want de magistraten brachten hem aan zyn verstand, dat alleen een brom- fiets-in-standaard-uitvoering als zo danig wordt erkend en elk „geknoei aan carburator e.d. de bromfiets tot toen de bouvier hem besprong en een beet toebracht. Hi) kreeg het dier niettemin spoedig ln bedwang en heeft het ter observatie naar het asiel overgebracht. In het Burgerziekenhuis heeft hij daarop sttn wond laten behandelen. Van vandaag af zou hy zich laten vaccineren. Tot de groep personen, die op 27 juli bij de W es term ar kt in Amster dam door het fatale witte hondje dat aan hondsdolheid overleed zijn gebeten blijkt ook een 12-jarige jongen uit Nijmegen te hebben be hoord. Hy is door de Amsterdamse GG en GD in behandeling genomen'. Toen indertijd de bytparty by de Westermarkt bekend geraakte, werd ook aan de GG en GD opgegeven, dat tot. de groep daar gebeten men sen ook een moeder met een kind (inmidoels ook bekend geworden) en een wat oudere jongen hadden be hoord. Dankzy uitgebreid speurwerk is men de jongen op het spoor geko men. Hierdoor zyn nu alle by de '.Vestermarkt gebeten personen be kend by de GG en GD. De op zaterdag 20 oktober aan hondsdolheid overleden 16-jarige Amsterdamse jongen is niet door dat witte hondje gebeten. Hy blykt eind augustus <na de 20ste) door een an dere kleine witte hond te zyn gebe- .motorfiets promoveert" met alle hieraan verbonden consequenties, in dit geval een boete van f 40 subs r dagen conform de eis en een niet I ten Dit is bekend geworden door een mis te verstane waarschuwing voor verklaring van een van zyn vrien- de toekomst. 1 den. „Uit de Nederlandse naoorlogse i een sterke, goed georganiseerde vak- loonpolitiek zou men kunnen conclu- (beweging kan geen enkele politiek tot deren, dat de loonvorming steeds beheersing van de loon- en prysont- meer een louter technische aangele- wikkeling worden doorgevoerd. De genheid wordt, waarin deskundigen vakbeweging zal, om aan de eisen het laatste woord hebben. De vakor- van onze tijd te voldoen, de ontwik- ganisatie zou dan nog slechts een instrument in handen van de over heid worden ter uitoefening van haar sociale en economische politiek. Dat zou het doodvonnis voor elke vakor ganisatie zyn. De vakorganisatie moet echter belangenorganisatie bly- ven om in samenspel met andere belangenorganisaties een gezamen lijk doel te bereiken". Dit betoogde gisteravond op een byeenkomst in de Kurzaal te Sche- veningen ter- gelegenheid van het negende lustrum van de afdeling Den Haag van de ARKA pater dr. H. Hoefnagels S..J in zyn rede, waarin hy de functie van de vakor ganisatie onder de loep nam. Onbehagen Het onbehagen over de huidige si tuatie. aldus pater Hoefnagels, heeft zyn weerslag gevonden in het SER- advies over de loonvorming. Zonder keling, die haar geschiedenis tot nu toe te zien heeft gegeven, moeten doodtrekken en thans uit de strijd om het nominale loon overgaan op dit om het reële loon, dus inachtneming van de prijzen. De bedrijfstakken met meer dan gemiddelde produktivi- teitsverhoging zullen dan de pryzen moeten doen dalen ten behoeve van loonsverhoging in de bedryfstakken met minder dan gemiddelde produk- tiviteitsverhoging en met name ten behoeve van de dienstensector. Ambtenaar De naoorlogse ontwikkeling is niet zonder gevolgen gebleven voor de po sitie van de ambtenaar. De overheid kan niet meer op grond van zuiver budgettaire overwegingen over de hoogte van zyn salaris beslissen. Niet alleen de uitbreiding van het ambte narenkorps, maar ook het kleiner worden van de door het bedryfsle- ven ongebruikte „ruimte", maakt dat nu deze salarissen vastgesteld wor den uit nationaal-economische over wegingen. Het overheidspersoneel heeft daarom meer en meer een ster ke organisatie nodig, die eigenlyk nog niet zozeer zijn belangen tegen over de overheid moet verdedigen als wel tegenover het bedrijfsleven. De ambtenarenorganisatie heeft ech ter allerlei specifieke problemen. Al le ambtenaren hebben een gezamen- lyk belang te verdedigen tegenover het bedryfsleven. Echter de belangen van de lagere ambtenaren zyn nau wer verbonden aan die van de werk nemers in het bedryfsleven, terwijl de hogere ambtenaren meer een be langengemeenschap hebben met de genen, die in het bedryfsleven lei dende functies uitoefenen. Machts middelen in deze loonstryd stellen aparte problemen, omdat de werkge ver hier tegeiyk de overheid is, wier gezag gehandhaafd moet worden. Te genover deze problemen moet de ambtenarenvakorganisatie niet een mooi, rationeel schema stellen, maar structuren aanvaarden, die soepel ge noeg blyven om het spel in het socia le leven steeds weer te blyven spelen, aldus pater Hoefnagels.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3