„Gestapo-methoden"J tegen Der Spiegel kunst kalei öoscqqp Succes... met 'n Waterman! Schoolboeken gaan aan bezetting voorbij Belgische Voerstreek zou de voorkeur geven aan de provincie Luik Aftreden geëist van minister Strauss Automobilist rijdt door na aanrijding Toni Lander studeert niet Nat. Ballet „L^ Sylphide" c/f Klacht van dr. L. de Jong wolfslag Hugo de Groot een halve eeuw in de muziek Winfield...smaakt zoals't hoort! Journalisten en kunstenaars protesteren Opgericht 1 maart 1860 Maandag 29 oktober 1962 Derde blad n. 30793 Maria Taglioni creëerde de hoofdrol Sedert enige degen is de bekende Deense ballerina Toni Lander, echtgenote van choreograaf Harald Lander, bezig het ballet „La Sylphide" hij Het Nationale Ballet in te studeren. Toni Lander, die op 8-jarige leeftijd haar opleiding aan de school van het Kon. Deens Ballet begon en nog steeds nauwe betrekkingen met deze instelling onderhoudt, is als prima"ballerina óver de gehele wereld opge treden, o.a. met het London Festival Ballet, het American Ballet Theatre en het Ballet Frangoise Sagan. Harald Lander, gedurende vele jaren als balletmeester-choreograaf aan j het Deense Ballet verbonden, heeft thans de leiding van de balletschool van de Parijse Opera. Het vorige seizoen werd door Het Nationale Ballet tijn werk „Etudes" uitgebracht, onder persoonlijks supervisie van de choreograaf. „La Sylphide" werd omstreeks 130 Jaar geleden door Felipo Taglioni ge creëerd voor de Parijse Opera. Zijn beroemde dochter, prima ballerina Maria Taglioni, danste de hoofdrol met als partner Auguste de Bournon- ville, die zich later in Denemarken vestigde en dit ballet voor de Deen se Opera opnieuw zette. Harald Lan der heeft vele van de balletten van de Bournonville nieuwe leven Inge blazen en hij bracht „La Sylphide" in een gewijzigde zetting voor het eerst weer in Denemarken uit. Sedertdien is dit verhalende, ro mantische ballet, op muziek van Lö- venskjold, eveneens ten tonele ge bracht door het Ballet van de Mar kies de Cuevas, het ballet Marie Rambert, het American Ballet Thea tre en de Scale in Milaan. De kostuums en décors van de Neder landse produktie worden ontworpen door Nicolas Bénoit. Mevrouw Lander repeteert thans dagelijks met de leden van Het Na tionale Ballet. Voor de première, welke in januari zal plaats vinden, ral choreograaf Harald Lander per- roonlijk de laatste repetities leiden. De voorstellingen van Het Natio nale Ballet in Genève, die op 2, 3 en 4 november zouden plaatsvinden, rijn uitgesteld tot januari, wanneer in het nieuwe, schitterend geoutil leerde, Grand Théatre, zal worden opgetreden. Dit theater zal eerst in december gereedkomen. Vrijdag 9 november, zal Het Na tionale Ballet wederom in Den Haag optreden, in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, waarbij het Amsterdamse Kunstmaand Orkest, o.lv. André Presser, de muzikale be geleiding zal verzorgen. Op het programma staan de ballet ten: Etudes: Choreografie van Harald een pen met allure v.a. 60,00 vierkleuren ballpoint v.a. 19,50 Lander; muziek: een bewerking van de bekende études van Czerny door de Deense componist Knudage Rii- sager; Pas de Deux „De Zwarte Zwaan", uit Het Zwanenmeer: Cho reografie: M. Petipa; muziek: P. I. Tsjaikofsky. StagioniChoreografie J. Carter; muziek: G. Verdi. Kostuums en décors: Norman Mc Dowell. Le Prisonnier du Caucase: Choreografie: G. Skibine; muziek: A. Katchaturian. Studieweekeinde van de „Faso" In hel conferentieoord Woudscho- ttn bü Zeist is het derde studie weekeinde gehouden van de Federa tie van amateursymfonie- en strijkorkesten „Faso", waaraan door ruim 100 amateurmusici, afkomstig uit alle delen van het land werd deelgenomen. Aan het repeteren in groeps- en ensembleverband, vond zijn hoogtepunt in een siotrepetitie. De goed bezochte jaarvergadering stond onder leiding van de Faso- voorzitter, de heer J. Quispel uit Rotterdam. De kleine zelfstandige federatie, die reeds het 12% -jarig bestaan achter de rug heeft, kan erop bogen het me rendeel van de amateursymfonie orkesten onder haar vaandel te heb ben. Gestreefd wordt naar het leggen van goede contacten met de hogere en lagere overheden, niet in de laat ste plaats ter verkrijging van inte resse en financiële steun voor het werk. Het Jaarverslag van de secretaris, ir. W. J. van Schuppen uit Vlaardin- gen, maakte melding van een kleine stijging van het ledental. Bij de „Fa so" zijn thans 73 orkesten aangeslo ten De financiële positie van de Fe deratie maakt het noodzakelijk over te gaan tot een kleine verhoging van de contributie. Reünie Oranje Hotel Dr. L. de Jong, die meer bekendheid heeft gekregen door hutenlandse commentaren voor de televisie dan door zün werk als directeur van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumenta tie heeft zaterdag geklaagd over d® geringe aandacht, die de geschiedenis boeken schenken aan het jongste ver leden. Hij had eens een steekproef geno men en het had hem geschokt te moeten constateren, dat er zo wei nig in staat over de bezetting. Er wordt veel te weinig over geschreven en er worden te weinig namen ge noemd. De gebeurtenissen in de bezetting zün nu en hier veel belangrijker dan vele andere gebeurtenissen in onze historie. Dr. De Jong gaf eni ge voorbeelden. De februaristaking, zo zei hü. is nu en hier veel be langrijker dan de Hoekse en Kabel jauwse Twisten. De overval op de gevangenis in Leeuwarden is nu en hier belangijker dan wat beschre ven wordt over de Geuzen. Hij noem de het onaanvaardbaar, dat in de schoolboeken zo weinig over de bezet ting staat geschreven. Dr. de Jong zei dit tijdens de ze- Succesvolle premières bij het „Centrum" „De waaiers" en „De meiden" De toneelgroep Centrum heeft za terdagavond in de Kleine Komedie in Amsterdam twee premières van een- acters gegeven, het stuk „De Waaiers" van de Japanse schrijver Jukio Mishima en „De meiden" van Jean Genet. In „De Waaiers" beschrijft de auteur hoe de voormalige geisha Ha- nako (Simone Rooskens) door het lange wachten op haar verdwenen geliefde Joshio (Frans Koppers) gees telijk gestoord raakt. Als Yoshio terugkeert blijkt Hanako hem niet meer te herkennen. De oudere vrien din van Hanako, de lerares Jitzuko Honda, die de geisha heeft vrijge kocht. wordt gespeeld door Elly van Stekelenburg. „De meiden" is het verhaal van twee hysterische zusters, Solange «Henny Orri) en Claire (Karin Haa- ge), die vernederd worden door „me vrouw" (Dini Spronck). Tijdens een verkleedpartü met de kleren van „mevrouw" komt een van de zusters op het idee de gehate werkgeefster te vermoorden. In de kleren van „mevrouw" gekleed neemt zij vergif in en sterft. Na afloop mochten de acteurs en actrices van beide stukken een lang durig applaus en talrijke bloemstuk ken in ontvangst nemen. Andere naam voor Ver. Ned. Toneelschrijvers De Vereniging van Nederlandse to neelschrijvers zal voortaan de Ver eniging van Nederlandse toneel-, ra dio- en televisieschrijvers heten. De betreffende wijziging van de statu ten is inmiddels koninklijk goedge keurd. De heer Cor van der Lugt-Melsert zal in een openbare vergadering op 10 november worden geinstalleerd als erelid, in verband met zijn grote ver diensten die hij als toneelleider heeft verworven voor het Nederlandse stuk. Reeds 30.000 bezoekers bij „Perzische kunst" De tentoonstelling „7000 Jaren Per zische kunst", die tot en met 18 no vember in het Haagse Gemeen temuseum wordt gehouden, is totnu- toe door ruim 30.000 personen be zichtigd. „Tocht naar het duister" bij Haagsche Comedie De Haagsche Comedie heeft onder regie van Frans van der Lingen, in studie genomen O'Neills „Long day's journey into night", in de vertaling van Alfred Pleiter „tocht naar het duister' genoemd. De medespelenden zijn Ida Was serman, Paul Steenbergen, Eric van Ingen, Jules Croiset en Son ja Brill. De eerste voorstelling zal plaats vin den zaterdagavond 10 november in de Kon. Schouwburg in Den Haag. Eveneens is in studie genomen, on der regie van Joris Diels, „Schweyk im zweiten Weltkrieg" van Bertolt Brecht, in de vertaling van Gerard K. van het Reve „De soldaat Schweyk" geheten, met in de hoofd rollen Bob en Anny de Lange. GITARISTEN-FESTIVAL TE HILVERSUM Gisteren is te Hilversum het Jaar lijks Festival van de vereniging van gitaristen „Contantijn Buygens" gehouden. Het was geheel gewijd aan de Nederlandse en Belgische gi taarmuziek. Het. certificat, d'Honneur werd dit jaar voor het eerst, uitge reikt en wel aan de jonge Nederland se componist, Erik Lotichiu* voor zijn „Suite voor drie gitaren". Anti-atoembomgroep geïnterneerd De anti-atoombomgroep, bestaan de uöt de Amerikaan dr. Earle Rey nolds. zes Engelsen, twee Fransen, een Deen, een Australiër en een Concentratie in kankerbestrijding Verdere concentratie bij de behan deling van kankerpatiënten, zowel in het belang van de patiënt als uit een oogpunt van efficiëncy, is de kerngedachte van een memorandum, dat de concentratie-commissie kan kerbestrijding onlangs aan haar op drachtgeefster, de Landelijke organi satie voor de Kankerbestrijding (LOK) heeft uitgebracht. Dit me morandum is inmiddels door het be stuur van de LOK volledig aanvaard. De inhoud van dit stuk zal dus voort aan tot een van de richtlijnen van het beleid van de LOK dienen. In dit memorandum zit vooral de gedachte voor om zonder enigerlei verplichting of toepassing van indi recte dwang de behandeling van kan kerpatiënten, meer dan tot nu toe het geval was, te doen geschieden in een klein aantal up-to-date uitge ruste en „goed bemande" centra. Voorts wordt om. de suggestie ge daan voor ziekenhuizen de mogelijk heid te openen als zgn. „samenwer kend ziekenhuis" in het geheel der georganiseerde kankerbestrijding in Nederland te gaan medewerken. Volgens het memorandum heeft zulk een concentratie vele voordelen. Immers waardoor worden gunstiger voorwaarden geschapen voor zowel, behandeling als klinisch wetenschap pelijk onderzoek. Als gevolg daarvan kan weer groter kennis en ervaring worden opgedaan. Bovendien schept concentratie het voordeel van een zo efficiënt mogelijk gebruik van zowel de zeer kostbare apparatuur als van de zeer schaarse specialistische man kracht. andere Amerikaan, die vijf dagen geleden hun schip tot zinken brach ten toen het de haven van Lenin grad werd uitgesleept, zijn op een eiland in deze haven geïnterneerd, zo is in Stockholm uit betrouwbare bron vernomen. 6REESTRAAT 145 TEL 23211 Hugo de Groot (65) is zaterdag h het Amsterdamse Carltonhotel op lartelijke wijze gehuldigd in ver band met zijn vijftigjarig jubileum als musicus, dirigent en componist. Daarmee besloot de heer De Groot ten maand, waarin vele handen moesten worden geschud in verband a net zijn afscheid bü de Nederlandse Radio Unie en wegens zün bekro ning met „De gouden harp", die hü intving als erkenning voor zijn ver diensten op het terrein van de Neder- n andse lichte muziek. Zaterdag kwamen velen van de Uim 120 leden van het te zijner eer evormde huldigingscomité, met Hil- lersums burgemeester J. J. J. G. Boot ils erevoorzitter aan het hoofd, en nog honderden anderen bekende fi- luren uit de muziek en filmwereld den in Den Bosch geboren populaire ïilversummer gelukwensen. Het was 2 ren gemengd gezeischap, hetgeen een wonder is, want de veelzijdige 1 Hugo de Groot diende de lichte en Je klassieke muziek in al haar gele- lingen. als violist van het Concertge bouworkest. als dirigent van een bio- tcooporkest en talrijke radioorkesten fn als componist van illustratieve muziek voor hoorspelen, poppen-, «peel- en reclamefilms, televisie-spe ler., documentaires en journaal. Tijdens het diner, dat na de recep tie volgde, mocht Hugo de Groot uit handen van de vice-voorzitter van het werkcomité, de heer A. J. G. B Btrengholt, het hul leblijk een lelgevulde enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. Ook kreeg hij een aantal van zijn composities ge bundeld aangeboden. Het .ereiken van de pensioenge- a tchtigoe leeftijd betekent voor Hugo Jlde Groot overigens geen afscheid van de muziek. Hij heeft talrüke opdrach ten hu zal als gastdirigent voor de radio blijven werken rn voorts komt de Buma. waarin hij talrijke be- «tuursfuncties vervult, zijn aandacht opeisen „Onwettig en waardeloos (Van onze Brtisselse correspondent) Ook België heeft gisteren een „re ferendum" gehad: 67 procent van de stemgerechtigde kiezers boven de 21 jaar in de Voerstreek heeft deelgeno men aan een volksraadpleging, welke op touw was gezet door de provinciale raad van Luik; 93 procent daarvan heeft gezegd, dat het er de voorkeur aan geeft dat het gewest by de pro vincie Luik blüft en niet bij de pro vincie Limburg wordt ingelüfd. De nieuwe Belgische wet op de taalgrens, die reeds Kamer en Se naat is gepasseerd, doch die wegens wijzigingen nog een keer terug moet naar de Kamer, bepaalt nl. inlijving bij Limburg. Nog zaterdag jl. zond de minister van Binnenlandse Zaken aan de pro vincieraad een brief, waarin de stem- iming van gisteren als onwettig, waar ploos en als zonder gevolgen I wordt gekwalificeerd. Zij is echter toch doorgegaan. Incidenten hebben ?ich daarbij niet afgespeeld. Er waren vele rijkswachters in de streek sa mengetrokken en deze hielden een oogje in het zeil, doch zy hebben nergens, behoeven op te treden. Honderden nabestaanden, au toriteiten en belangstellenden hebben zaterdag langs dodencel 601 van het „Oranjehotel", de strafgevangenis in Scheveningen gedefileerd voor de zeventiende dodenherdenking op deze plaats. De minister van' Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, voor de cel. Wel werd In een der dorpen een Vlaming die de namen der stemmers opschreef, bijna gemolesteerd en in een ancler dorp kwam een Vlaming, die een pro-Waals verkiezingsbiljet van een boom scheurde, in conflict met enige Walen, doch dat was al les In Luik is de uitslag van de „stem ming" met enige plechtigheid in de grote zittingszaal van de provinciale raad, dit tot barstens toe met be langstellenden was gevuld, bekend gemaakt. 62 procent (93 van de opgekomen 67 van de stemgerech tigden zou dus voor blüven bij Luik hebben gestemd. Van Vlaamse zijde wordt dat betwyfeld en ook de Vlaamse radio en televisie hebben gisteravond medegedeeld dat zij de juistheio van de gepubliceerde cy- fers niet waarschynlyk hielden. ventiende reünie, welke de stichting „Oranje Hotel" hield in het Kur- haus in Scheveningen. Honderden nabestaanden van oud-gevangenen uit het Oranje Hotel" de straf gevangenis in Scheveningen na men aan deze reünie deel. De bur gemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten voerde ook het woord. Burgemeester Kolfschoten be sprak onder meer de positieve men selijke bijdrage in het verzet, de ter reur en de rassenhaat. 's Ochtends hadden honderden langs de gewijde dodencel 601 van het Oranjehotel, de strafgevangenis in Scheveningen. gedefileerd en er talloze kransen en boeketten bloemen neergelegd tijdens de zeventiende dodenherdenking, georganiseerd door de stichting Oranjehotel. De voorzitter van de stichting, pro fessor mr. R. P. Cleveringa kon we gens ziekte de herdenkingsrede niet uitspraken. In zijn plaats sprak pa ter N. Apeldoorn O. P. pastoor te Rotterdam. De herdenking werd bygewoond door o.a. mej. J. C. M. M. Geldens namens Prinses Wilhelmina, de vice- president van de Raad van State dr. L. J. M. Beel, de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. J. A. Jonkman, de comm. der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, de minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. E. Toxopeus en de burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolf schoten. Advertentie TOASTED AMERICAN (Van onze correspondent in Bonn) Van verschillende kanten is al geprotesteerd tegen de opvallende en ongebruikelijke actie tegen het Westduitse weekblad Der Spiegel. De Duitse journalistenbond keert er zich vooral tegen, dat sinds de inval in de kantoren van Der Spiegel alle artikelen voor het nieuwste nummer zijn gecensureerd. Een groep van 48 vooraanstaande schrijvers, kunstenaars en regisseurs heeft zich solidair met de uitgever Rudolf Augstein verklaard en het onmid dellijke aftreden geëist van minister Strauss, van wie bekend is geworden dat hij begin vorige week in privé-gesprekken al een actie tegen Der Spiegel had aangekondigd. Zoals bekend werden zaterdagochtend bijna alle redactieleden ge arresteerd en de kantoren van het weekblad in Hamburg en Bonn door zocht. Inmiddels zijn dertien redacteuren vrijgelaten; drie medewerkers van Der Spiegel zijn nog in hechtenis. Aanleiding tot deze actie was een van het materiaal dat Der Spiegel zeJ artikel in het nummer van 10 oktober JJ. onder de titel „Fallex '62". Er wordt oon. in gezegd, dat uit de toen gehouden manoeuvres van het West duitse leger bleek, dat de voorberei dingen voor geval van een noodtoe stand geheel ontoereikend waren. Er was gebrek aan dokters, eerste-hulp- posten en geneesmiddelen. Een eventuele vluchtelingenstroom zou men niet onder controle kunnen houden. Het verbindingsysteem zou binnen korte tijd buiten dienst geraken. De slotconclusie was. dat het Bondsleger in geval van oorlog alleen „voorwaar delijk geschikt is voor defensieve ac tie", de laagste categorie die in de NAVO-waardering voorkomt. Volgens het Openbaar Ministerie heeft Der Spiegel gegevens gepubli ceerd. waardoor vrijheid en veiligheid van het Duitse volk in gevaar zou den zyn gebracht. Voorts schynt men te denken dat het weekblad aan zyn gegevens is gekomen door omkoping van ambtenaren. Daarom is ook een onderzoek ingesteld naar het gedrag van enige officieren en ambtenaren. De manier waarop de actie tegen Der Spiegel wordt uitgevoerd, wekt herinneringen aan de beproefde me thodes van het Derde Rijk. De staatsveiligheidsdienst deed een ware inval in de Spiegel-kantoren en haal de alles overhoop, vooral merkwaar dig als men bedenkt dat het ge wraakte artikel ruim drie weken ge leden is verschenen. Voor de hand ligt dan ook de con clusie, dat^le actie van minister van Defensie Strauss Ls uitgegaan. Strauss is de man die het van Der Spiegel steeds zwaar te verduren krügt. Waarschijnlijk hebben hij en zyn medewerkers enige tijd nodig ge had om argumenten te vinden, waar mee een actie tegen het blad kon worden ontketend. Kennelyk wordt gepoogd Der Spie- ?:el, een van de weinige onafhanke- yke bladen in West-Duitsland, een genadeslag toe te brengen. Vaststaat, dat Strauss alle reden heeft op een huiszoeking bü het blad prijs te stel len, en wel om op het spoor te komen Russell telefoneerde met Oe Thant Lord Bert rand Russell, die de af gelopen dagen verscheidene bood schappen aan de hoofdpersonen in de Cubaanse crisis heeft gezonden, heeft gisteravond een telefoonge sprek van bijna een half uur met de waarnemend secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, gehad. Vol gens de secretaris van de 90-jarige filosoof wensten de twee mannen elkaar geluk met de jongste ontwik keling van de gebeurtenissen. Naar aanleiding v„n de boodschap van Chroesjtsjow, waarin deze aan kondigde dat de Sowjetrussische ba ses op Cuba zullen worden ontman teld, bracht Lord Russell hulde aan de Russische leider voor diens „moed en vasthoudendheid bü het voorko men van een door het Amerikaanse militarisme uitgelokte oorlog te bezitten over onoirbare handelin gen van de minister. Tot nu toe was van dit materiaal pas een deel gepu bliceerd. Het is nauweiyks aan te nemen dat Augstein en zijn mannen inderdaad militaire gegevens hebben gepubli ceerd, die uit dubieuze bronnen af komstig zijn. Eerder moet men gelo ven dat de redactie door handige combinatie van archiefmateriaal het gedetailleerde artikel over het Bonds leger heeft kunnen samenstellen. De strijd tussen Strauss en het blad, dat de vaak vreemde wegen van de mi nister onthult, speelde zich tot nu toe voornamelijk af voor de rechtbank. Sinds zaterdag wordt de stryd ken nelijk met minder democratische middelen gevoerd. De kritiek in enige buitenlandse bladen op de actie tegen Der Spiegel is inmiddels scherper uitgevallen dan in de Westduitse pers. Het Franse blad Le Monde keert zich fel tegen het optreden van de politie en legt verband tussen het laatste tydstip van onderzoek en arrestaties en het feit dat pas vorige week donderdag de Bondsdag een streep heeft getrok ken onder de Fibag-affaire, een ja renlang strydpunt tussen het week blad en minister Strauss. In de vooraanstaande Westduitse couranten stond minder te lezen. Hek blad Die Welt wydde geen letter commentaar aan de zaak, de promi nente Frankfurter Allgemeine drukte een lang artikel van haar Bonner correspondent af, waarin geen woord afkeuring over de Gestapo-method es van de actie te lezen stond. Ook ver der was het artikel spaarzaam in zün kritiek, vooral in tüden van grote po litieke spanning als de laatste weken moet de pers ten aanzien van mili taire kwesties geen totale persvrüheid willen, zo staat te lezen. President-directeur v. d. Heem N.V. in Den Haag overleden (Van onze Haagse correspondent) De heer L. W. van der Heem, pre- hident-directeur en stichter van Nederlands oudste radiofabriek, is op 68-jarige leeftüd in zün woning in Den Haag overleden. De heer Van der Heem begon zün carrière als beroepsofficier. Maar zyn grote belangstelling voor de toen nog in ontwikkeling zijnde radiotechniek dreef hem in een andere richting. Hij behoorde tot de eerste radio-ama teurs in ons land. Op 1 mei 1926 stichtte de heer L. J. van der Heem, samen met zyn in 1933 overleden broer, een kleine fir ma, waaruit het tegenwoordige Van der Heem-concern is voortgekomen. De heer Van der Heem heeft nog juist kunnen meemaken dat het per soneelsaantal van de door hem ge stichte ondernemingen de 3000 pas seerde. Sedert het overlüden van Jan van der Heem, begin 1957, was de thans overledene president-commissaris. Daarnaast bekleedde hy functies in verscheidene dochtermaatschappyen van Van der Heem en was hü voor zitter en lid van de raad van com missarissen van een groot aantal Ne derlandse ondernemingen. Zijn verdiensten werden beloond met de onderscheidingen van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Op nadrukkelijke wens van de over ledene zal de teraardebestelling in stilte plaats hebben. Slachtoffer gewoml van motorkap gehaald en achter gelaten (Van onze Venlose correspondent) Twee voetgangers op een weg naby de Keulse barriere te Venlo zijn in de nacht van zaterdag op zon dag van achteren aangereden door een personenauto. Het waren de 18-jarige W. Kiesbrink en diens 16-jarige vriend A. Driessen. De beide jongens liepen aan de z.g. verkeerde kant van c5 weg, toen zü door een wagen g( ->ffen wer den. Zy moesten zeer zwaar ge wond naar het St.-Josephzieken- huis te Venlo worden overgebracht. De autobestuurder is na de aanrij ding doorgereden zonder zich om de beide slachtofers te bekomme ren. Hy kon later echter worden aangehouden, nad*t de beschadig- j de wagen op een weg naby de Maas in Venlo onbeheerd werd aange- j trofen. De man. die de auto had i bestuurd, werd van zün bed gelicht Hy rook naar drank, doch was I volgens de dronken. politie niet bepaald Na de aanryding is de wagen waarin vier personen zaten doorgereden, ondanks het feit, dat een van de slachtoffers, de 18- jarige W. Kiesbrink, tegen de voor ruit was geslingerd en zwaar ge wond op de motorkap van de auto hing. De bestuurder wilde niet blij ven doorrijden met het slachtoffer op de motorkap en toen deze er niet afviel, is hü na honderd me ter maar gestopt. Met vereende krachten heeft men toen de in middels bewusteloos geraakte Jon geman, die deels door de voorruit hing, vastgepakt en zonder meer langs de kant van de weg neer gelegd. Zonder zich om de beide slachtoffers te bekommeren, is het gezelschap toen naar huis gere den. De 34-jarige Venlonaar, die de auto bestuurde, geeft zich voor opper man uit, doch houdt zich in wer- kelükheid bezig met het naar Duitsland brengen van arbeids krachten. Hij is in arrest gesteld. Hij was niet in het bezit van een rybewüs, aangezien hem by rech terlijk vonnis de rijbevoegdheid was ontzegd, naar de Venlose poli tie meende, wegens een eerder ge val van doorrüden na een door hem veroorzaakte aanrüding.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9