Verzet Indiase troepen tegen Chinezen sterker „Oliekoning" Mattei bij vliegramp omgekomen UIT NODI GING Doodstraf in Australië wekt scherpe kritiek Verbitterde strijd om vliegveld In landbouw snelle h u lp n oodza ke l ijk Italië diep geschokt door dood van zijn bekendste burger Enkele rustige demonstraties teg^n Amerika K.N.L.C. dringt aan PROBLEEM WEER ACTUEEL DOOR DE ZAAK-TA1T BODEGRAVEN TWEEDE BIJ RODE-KRUISWEDSTRIJDEN Vechtpartij in Groningen LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 29 OKTOBER 1962 Het verzet van de Indiase troepen tegen de Chinese indringers wordt sterker. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie heeft zondag bekendgemaakt, dat alle overgebleven Indiase posten aan de noordoostelijke en noordwestelijke grens met China op één na stand houden ondanks hevige gevechten. Alleen een post aan de pas van Tsjang La, ongeveer 50 km ten noorden van Demtsjok, had voor ..overweldigende aantallen" aanvallers moeten wijken. Aan de Chinezen zouden zware verlie zen zijn toegebracht. De regering: van India heeft rater- I De regering van India heeft ook dag versterkingen gezonden naar een beroep gedaan op de ongeveer beide einden van de noordelijke grens 100 prinsen in het land om tien pro- de Chinese opmars te stuiten, bet noordwesten zouden Chinezen en Indiërs in het Tsjoesjoel-gebied van Ladach in verbitterde gevechten zijn gewikkeld: de Indiërs verdedigen een belangrijk vliegveld. In het noord oosten voeren drie divisies Chinezen (ongeveer 30.000 man) een tangbewe ging uit vanuit Tawang in het wes ten en Kiboetoe in het oosten, bij de Birmaansc grens. Twee Chinese aan vallen op Walong bij de Birmaanse [grens zijn reeds door de Indiërs af geslagen. De Indiase minister van Defensie. Krisjna Menon, verklaarde na een rondvlucht boven het strijdtoneel in ladach. dat „alle krachten moeten worden verzameld om de Chinese aanval te verpletteren". Hij deed een beroep op de bevolking om goud be schikbaar te stellen, opdat de rege ring in het buitenland wapens kan kopen. Premier Nehroe heeft leden van zijn Congrespartij meegedeeld, dat met enkele landen regelingen zyn getroffen voor de leverantie van wapens aan India. cent van hun staatstoelage va riërend van kleine bedragen tot de on geveer vier miljoen gulden die de ni- 7am var. Haiderabad krijgt voor de nationale verdediging af te staan. Intussen heeft president Nasser van de VAR een tweede poging ge daan om in het conflict te bemidde len. Premier Nehroe schijnt ook dit maal. evenals bij het vorige aanbod van Nasser, beleefd afwijzend te heb ben gereageerd. Ook van de zijde van Ceylon, mevrouw Bandaranaike en de president van Birma, generaal Ne Win, schijnen bemiddelingsvoorstel len te zijn gedaan. De Syrische regering heeft op bei de partijen een beroep gedaan, de grenskwestie langs vreedzame weg te regelen via rechtstreekse onderhan delingen of door bemiddeling van de landen, die indertijd aan de conferen tie var Bandoeng hebben deelgeno men. Toenkoe Abdoel Rahman, de pre mier van de Maleise Federatie, die op het ogenblik een bezoek aan In dia brengt, verklaarde zondagavond op een receptie in Nieuw Delhi, dat de „openlijke Chinese agressie in In dia een fel rood gevaarsignaal voor net niet-communistische Azië bete kent". Met een groot spandoek van de Vrouwen Vredesliga: „Vrede op aard. het kind is het waard" voorop trok zaterdagmiddag tussen vijf en half zes een stoet van 55 personen door de binnenstand van Groningen. De de monstratieve optocht, die was geor ganiseerd door de PSP en diverse vre desbewegingen, had 'n rustig verloop. Van de zijde van het publiek werd amper een wanklank gehoord of het moest wel zijn van automobilisten, die in hun vrije doorgang op de kruis punten werden gehinderd. De deel nemers aan deze demonstratie, die tegen de blokkade van Cuba was ge richt, voerden tal van borden met zich mee zoals „Heden gokken, morgen brokken", „Niet dood voor Amerikaan se verkiezingen", „Hirosjima on ze toekomst", „Geen raketten, geen blokkade, vredesdaden" en „Marcheer mede voor de vrede". Maar deze laat ste opwekking had geen succes. Er was niemand die zich onderweg aan- Floot. Aan de optocht ging een bij eenkomst van de PSP en de vredesbe wegingen vooraf.bijgewoond door ruim 10C belangstellenden. In Amsterdam kon men soortge lijke taferelen zien. Aan het slot van ni een prctestbijeenkomst in de Doelen- zaal tegen het Amerikaanse optre den jegens Cuba. werd besloten brie ven te zenden aan de Nederlandse re dering en de ambassadeurs van Ame rika, Cuba en Rusland. Een protest mars van de Jordaan naar de Klove niersburgwal, waaraan circa 125' personen voornamelijk- jongeren deelnamen, was aan de bijeen- komst vooraf gegaan. Op de bijeenkomst, die onder lei- l ding stond van dr. K. Strijd, spraken s* prof. dr. J. de Graaf, mej. M. C. J. Enethlage en een student de heer A. van der Hek. Prof. De Graaf merkte o.a. op, „dat Amerika zich vergist als het denkt op deze wijze een sociale revolutie in Latijns ipJAmerika te kunnen tegenhouden. cjKenneay heeft het internationale recht ge'schonden, dat is een zeer ge vaarlijk precedent", aldus de Utrecht- re hoogleraar. 55 55 Het hoofdbestuur van het Ko ninklijke Nederlandse Landbouw- comité heeft in een spoedeisende vergadering wederom de grote fi nanciële moeilijkheden van vele landbouwbedrijven besproken. Het nam kennis van door het Land bouwschap gedane en met de re gering besproken voorstellen tot verbetering van het landbouwbe leid en tot hulp in de noodsituatie van vele bedrijven met vee- en pluimveehouderij Het KNLC acht de realisering van deze voorstellen noodzakelijk voor het behoud van een redelijke -be- staanmogelijkheid op verantwoor de Nederlandse landbouwbedrijven. Onmiddellijk dient te worden voor zien in de onverwacht grote te korten. die in de pluimvee-, var kens- en rundveehouderij zijn ont staan. De herziening van het landbouwbe leid voor de naaste toekomst moet bijdragen tot opheffing van de maatschappelijke achterstand van de landbouw en tot versterking van de concurrentiepositie van de agra rische bedrijfstak. Meubelmaken is een kunstambacht... en „Formule" verstaat het, zoals u met eigen ogen zult zien als u naar Waddinxveen komt, vlak bij Gouda. Daar worden uit de edelste houtsoor ten nog meubelcreaties gemaakt, die. elk afzonderlijk of in een compleet j arrangement, beantwoorden aan alle idealen van eigentijds wonen... om hun schoonheid, hun degelijkheid, hun doelmatige vormgeving. En achter elk meubel staat het fm-merk als aller hoogste kwaliteitsgarantie. Ubent bij Kempkes in Waddinxveen van harte welkom voor een showroombezoek met fabrleks-excursle en een koffie maaltijd. Op zaterdagen zijn géén excursies mogelijk I N V Kempkea Meubelfa brieken Toonzalen Wad dinxveen en Amsterdam, Oude Schans 73/77. Leve ring vla de handel. Het KNLC volgt de ontwikkeling nauwlettend. Het zal zich terstond beraden over zijn houding, als met de genoemde verlangens onvol doende rekening mocht worden ge- I houden. Jen In Den Haag Postbestelling in avonduren Door het tekort aan bestelkrachten voor de uitvoering van de eerste be stelling in het postdistrict Den Haag is, zo deelt de directie van de P.T.T. drl mede, de invoering van een avondbe- cit stelling noodzakelijk geworden. Op 5 s g november wordt daarmee in een deel ut van Den Haag een begin gemaakt. In een toelichting zegt de P.T.T., dat het aantal bestellers in Den Haag en omgeving met gemiddeld vijf per q maand blijft teruglopen en dat het crd tekort in de bestellerssector thans al nel ongeveer 200 man bedraagt. Ondanks ehilallerlei maatregelen, zoals de door lopende detachering van 40 k 50 be stellers uit andere provincies, over- werk en hulp van vrouwelijk perso- neel. zal een bezorging op normale u tijden in de gehele stad komende n maanden niet meer mogelijk zijn. Kort geleden heeft de PTT huis aan huis folders verspreid, waarin Werd opgeroepen voor ongeschoolden om in de avonduren de bezorging op zich te nemen. Van de sollicitanten ra) zullen 120 een korte opleiding ont- en- vangen en bij de avondbestelling wor- jai den ingeschakeld. De middagbestel ling in dit deel van Den Haag komt ddan te vervallen. De nieuwe regeling T: blijft van kracht, zolang de moeilijk heden met het verkrijgen van perso- iaa nee1 voortduren. De hulpkrachten n^zullen worden belast met de bestel ling van drukwerk. De hulpbestellers rie zullen elk twee a drie avonden per 20 week worden ingeschakeld. Voor ge vallen van ziekte en dergelijke is een reserve voorhanden. Het is verder mogelijk, op vertoon van een door- t!ei lopend bewijs Lot het afhalen van n brieven en briefkaarten, bij het be- be<stelkantoor zuid d*ze poststukken zelf ontvangst te nemen. (Van onze correspondent in Sydney) In Nederland werd de doodstraf voor misdaden gepleegd in vredes tijd afgeschaft in 1870 na reeds een tiental jaren niet meer te zijn toegepast. Al veel eerder, in 1854, werd de geseling afgeschaft. In Australië bestaan beide vormen van straf nog en voor Nederlandse immigranten is de doodstraf noch de lijfstraf gemakkelijk te aan vaarden als een beginsel van strafoplegging in een geordende maat schappij in vredestijd. Natuurlijk maken onze immigranten zich er niet direct druk over, maar zij zouden geen Nederlanders zijn, als ze niet ook in hun nieuwe vaderland in hun onderlinge gesprekken zich met deze vraagstukken, die sterk afwijken van wat zij in het moederland ge wend zijn, bezig houden. Geweigerd Ongeluk of sabotage 'i (Van onze Romeinse correspondent) Zelfs de crisis rond Cuba is in Italië plotseling nieuws van de tweede rang geworden ver geleken bij de vliegramp die het leven heeft gekost van olie koning Enrico Mattei. Hij was ongetwijfeld de meest bekende Italiaan van onze tijd, al loopt de beoordeling van zijn activiteit sterk uiteen. Aan hem, meer dan aan iemand anders, is het te danken dat dit land, voor het eerst sedert de Romeinse tijd, een periode van welvaart kent, die het vrijwel op een gelijk peil brengt met de overige landen van West-Europa. Vandaar dat het verlies, dat Italië heeft gele den, eigenlijk ieder persoonlijk treft. Hoe het ongeluk Is gebeurd, is nog niet met zekerheid te zeggen. Mattei reisde steeds met zijn privé-vlieg tuig, een uiterst snelle Morane Saul- mier van Frans fabrikaat, waarmee hij gewoonlijk met een snelheid van 600 kilometer per uur vloog. Hij was zaterdagochtend naar Sicilië gegaan om daar de nieuwe petroleumbron- nen van het staatsbedrijf, waarvan hfj voorzitter was, te bezoeken. Er is n-L petroleum ontdekt in de pro vincie van Enna, in het hartje van Sicilië. Om 16.58 uur had het vlieg tuig Catania verlaten en had pre cies twee uur later te Milaan moe ten aankomen. Het is op dertig kilo meter afstand van het vliegveld van Milaan neergestrort.' De piloot van het toestel, Bertuzzi, had om 18.55 uur gemeld, dat er iets niet in orde was met het lan dingsgestel en dat hij weinig ben zine aan boord had. Hij vroeg daar om voorrang bij het landen, het geen hem onmiddellijk werd gege ven Het hoogst onwaarschijn lijk.. dat er werkelijk geen druppel benzine meer aan boord was en de mededeling van Bertuzzi klonk, naar de technici op het vliegveld hebben verzekerd, volkomen kalm en wees I absoluut met op gevaar. Maar op het antwoord van Milaan werd j niet meer gereageerd en alle po gingen om daarna met het vliegtuig contact te krijgen bleven zonder succes. I Boeren in het dorpje Bascape zeg- gen, dat het vliegtuig van grote i hoogte is neergestort en onmiddel- I lijk in vlammen is opgegaan. De wrakstukken lagen over een groot i gebied verspreid, in een tengevolge van de hevige regenval modderig I terrein en men zou aan een ont ploffing kunnen denken. Dreigbrief Sabotage is niet geheel uitgeslo ten, daar ongeveer een half jaar gleden, toen Mattei naar Marokko moest vertrekken, zijn toestel ook onklaar raakte door sabotage. Hij heeft omstreeks een jaar geleden een dreigbrief ontvangen van de O. Vs;., in precies dezelfde woorden gesteld en met dezelfde schrijfma chine geschreven als die welke Ham- marskjold. de omgekomen secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, werd toegestuurd. Tezamen met Mattei zijn omge komen de piloot Bertuzzi en de Ame rikaanse journalist William Mac Hale, een der bekendste leden van de buitenlandse pers in Rome, die aan het hoofd stond van de Ro meinse redactie van „Time" en „Life". Mac Hale was tezamen met een twintigtal andere journalisten van zijn staf bezig een grote repor tage te schrijven over Mattei, die in het novembernummer van „Time" moest verschijnen. Veelal is men geneigd, gemeten naar Nederlandse maatstaf, te zeggen dat Australië wat het strafstelsel betreft, honderd jaar ten achter is bij Nederland. Naar de letter zie de jaartallen hebben zij die zo redeneren gelijk. Zij vergeten daarbij echter, dat Australië in vele opzichten een land is met een jonge geschiede nis, waarin bijvoorbeeld de bos- rovers een grote rol hebben ge speeld, welke betrekkelijk ge sproken nog vers in het geheu gen ligt, en waarin de oud-testa- mentische gedachte van „oog om oog, tajid om tand" meer aan hangers had dan de predikers van het humanisme. In zeker opzicht bestaat die tegen stelling nog. Het spreekt daarom in het voordeel van de Australiërs, wan neer zij eerlijke verontwaardiging to nen, als er, volgens het volksgeweten, een wettelijke moord wordt begaan of dreigt te worden begaan, zoals op het ogenblik het geval is met de veroordeling van een 38-jarige man, Rcbert Tait, tot de doodstraf wegens moord op een 82-jarige vrouw. Afgeschaft In de staat Nieuw Zuid-Wales is de doodstraf in 1955 afgeschaft. Sinds 1939 was deze straf al niet meer toegepast, maar omgezet in levens lange gevangenisstraf met soms vrij lating na verloop van een aantal jaren wegens goed gedrag van de veroordeelde.Dit z.g. „parool"-systeem is aan scherpe kritiek onderhevig geweest, toen enkele maanden gele der. een dubbele moord werd begaan door een vrijgelaten gevangene. Ook de moord, die Robert Tait bedreven heeft, is gebeurd toen hij op parool uit de gevangenis was. Tait heeft de moord begaan in Vic toria .waar de doodstraf nog bestaat. Een paar jaar geleden heeft de pu blieke opinie er toe geleid, dat de doodstraf, welke in de staat Zuid- Australië was uitgesproken tegen een inboorling, werd omgezet in levens lange gevangenisstraf, maar tot wet telijke afschaffing ervan liet de re gering zich niet vermurwen. Vermoe delijk heeft de herinnering aan een andere moord in de woestijn de opinie \óór handhaving van de dood straf ersterkt, want de „woestijn- moord" waarvan de dader werd opgehangen heeft de tijd van de bosrovers in de herinnering terugge roepen. Wie de eenzaamheid van ce grote boerenbedrijven in het Australische binneniand kent, kan pas de gevoe lens van de bewoners begrijpen, die de doodstraf gehandhaaid wensen te zien als een middel tot afschrikking. In Victoria is de doodstraf in de afgelopen elf jaar niet toegepast. Hoewel de regering de doodstraf sinds 1951 aityd heeft omgezet in levenslange gevangenisstraf, heeft zij in het geval van Robert Tait geweigerd dit te doen. Lnaniem heeft de uit veertien ministers bestaande regering bepaald, dat Tait het scha vot moet bestijgen. Zy is van me ning dat de doostraf een afschrik wekkende invloed zal uitoefenen. In het afgelopen jaar zyn in Victoria namelijk niet minder dan 61 moor den gepleegd, geen kleinigheid als men bedenkt dat er slechts drie mil joen mensen in deze Australische staat wonen. Toch is, ondanks deze golf van moorden, de tegenkanting tegen de doodstraf zeer groot. Zelfs de zoon van de vermoorde vrouw, een domi nee, heeft de regering verzocht niet tot executie te willen overgaan. De bond voor hervorming van het straf recht en twee vooraanstaande geeste lijken in Melbourne hebben de rege ring laten weten dat executie „de maatschappij degradeert". De angli caanse co-adjutor Bisschop van Mel bourne heeft, als leider van een de putatie van geestelijken, op christe- U'ke gronden bij de regering gepleit voor afschaffing van cie doodstraf. .Als zij wordt uitgevoerd, neemt de staat de plaats in van een lynch partij", zei de bisschop. Studenten in Melbourne hebben een verzoekschrift met 1500 handte keningen bij de regering ingediend om Tait van de galg te redden. Een oud-minister van Gezondheid in de Victoriaanse regering heeft een comité van vooraanstaande intellec tuelen gevormd met he; doel de exe cutie van Tait te voorkomen en te- Een beeld van de herdenking van de Dag der Verenigde Na ties in Hollandia op Nieuw-Gui nea. De VN -vertegenwoordiger Rolz Bennet inspecteert een af deling van het Papoea-politie korps. gelijkertijd te ijveren voor afschaf fing van de doodstraf. Doorzetter De leider van de oppositie (ar beidsparty) in de Victoriaanse Twee- ne Kamer heeft in een brief aan de minister-president gevraagd de dood straf niet toe te passen. Een 56-jarige dominee van de Vrij Presbyteriaanse Kerk daarentegen heeft aangeboden zich ter beschikking te stellen om Tait op te hangen als niemand an ders het wil doen in zyn extremi teit staat deze dominee vrijwel alleen. Er heeft zich een groep van aca demici gevormd, die wil trachten de uitvoering van de doodstraf te ver hinderen door het opperste gerechts hof te verzoeken een onderzoek te doer, instellen naar de geestesgesteld heid van Tait en te bepalen of hij al dan niet krankzinnig is. De ver dediger heeft de regering gevraagd dit onderzoek te willen instellen, maar het verzoek is geweigerd. De leider van de oppositie (Ar beidsparty) in de Eerste Kamer heeft verklaaia dat de regering door deze weigering de wet heeft geschonden. Reeds eerder heeft de Arbeidsparty vergeets gepoogd een debat over het gtval-Tait te openen in het parle ment De regering blijft hardnekkig in haar besluit om tot executie over te gaan. Publieke opinie Of de Victoriaanse regering nog leeft in de ban van de herinnering aan de in 1880 opgehangen Austra lische bosrover Ned Kelly die te genwoordig byna als een nationale held wordt beschouwd valt moei lijk na. te gaan. maar dat zy door executie van Robert Tait de ontwik keling van een humaan strafrecht in Australië vertraagt, zullen weini gen durven ontkennen. Professor Walter Murdoch, die de leeftyd der zeer sterken is gepas seerd en wiens naam met eerbied door elke Australiër wordt uitgespro- ker. geeft zyn oordeel aldus te ken nen: „Ik zou graag vóór ik sterf, zien dat dc doodstraf m Australië wordt afgeschaft en mijn land z'n plaats inneemt in de rij der beschaafdste landen der wereld. Ik twyfel er niet aan dat de afschaffing van de dood straf een stap verder betekent in be schaving". Het is te hopen dat de Victoriaanse regering zich op het laatste ogenblik, in het belang van Australië als be schaafde natie, bezint en haar stand punt herziet. Dit is ook het oordeel van de Australische pers. Enrico Mattei was op 29 april 1906 geboren te Acqualagna, een klein plaatsje in de buurt van Pesaro, als zoon van een carabiniere. Vijf tien jaar oud werkte hy al in een ledikantenfabriek als verver. Daar na werd hij loopjongen in een fa briek van chocolade en suikerwer- I ken. maar toen hij negentien was Tegenstand Stond hy al aan het hoofd van die fabriek en had 150 man personeel onder zich. Hij was een man met een enorm doorzettingsvermogen, die onver- schillg wat hij deed, steeds uitblonk Toen de oorlog begon was hij eige naar van een middelgrote fabriek van looistoffen. Tijdens de oorlog nam hij deel aan het verzet en was al gauw de belangrijkste leider van christendemocratische partisanen. Hij is tweemaal onder uiterst dramati sche omstandigheden uit gevange nissen ontsnapt en heeft aan tallo ze schermutselingen tegen de fascis ten deelgenomen. In 1945 kreeg hij van de toenmalige minister-president, zyn vriend Parri, de opdracht als bui tengewoon commissaris het Italiaan se staatsbedrijf voor vloeibare brand stoffen te liquideréh. Dat was een fascistische hobby geweest en de po gingen om uit slechte wijn en an dere vuehtensappen een vocht te maken, waarop men automobielen kon doen lopen, hadden een onge- lofelyke hoop geld gekost, zonder enig resultaat, terwyl ook de borin gen naar petroleum of aardgas in noord-Itallë geen resultaten hadden opgeleverd. Parri hoopte voor vijftig of zestig miljoen lire de machines aan particulieren. Italianen of bui tenlanders, over te doen. Aardgas en olie Maar Mattei aarzelde en verzette zich tenslotte tegen zyn opdracht. Hij vond een groep ondernemende jonge ingenieurs, voor het meren deel eveneens uit de verzetsbeweging voortgekomen, die meenden dat er wel degelyk in Noord-Italië petro leum te vinden zou zijn, o.a. in de Po-vlakte. En toen had men plotse ling succes en vond men een grote hoeveelheid aordgas en later ook petroleum. In twee maanden tyd kreeg het ministerie 3000 aanbiedin gen, voor het merendeel afkomstig van Amerikaanse en Engelse onder nemingen. In de Britse en Amerikaanse vak- tydschriften begon men met nadruk te schrijven, dat het zoeken naar petroleum grote kennis vereist en voor een zo arm land als Italië on begonnen werk zou blijken. Mattei hield stand, wat niet eenvoudig was. De verwarring liep zo hoog, dat de socialistische ministers aanraadden de zaak maar in handen te geven van buitenlandse particulieren en de li beralen, die altijd voor het particu lier inititatief yveren. meenden, dat men toch maar beter een staatsbe drijf in stand kon houden! Tegen (le „zusters" Mattei begon toen zUn stryd te gen de „zeven zusters", zoals hy de grote petroleummaatschappyen noemde. Eerst wisthy in Italië enor me hoeveelheden aardgas en nog wat petroleum te vinden. Overigens zyn die hoeveelheden aardgas onder de Po-vlakte minder groot dan die welke tegenwoordig in Groningen gevonden worden. Later bond hy zelfs op de internationale markt de strijd aan met de particuliere mo nopolies en volgde de vermaarde episode in Perzie. waar toen de gro te raffinaderyen in Abadan stil la gen en de eeuwig huilende Mossa- deq alleen nog maar met Mattei over petroleum wilde onderhande len. Nog later heeft hy met Nasser een verdrag gesloten en petroleum gevonden in Egypte. Grote hoeveel heden kwamen ook tevoorschyn in Marokko en Libië en het begon er op te lyken dat het Italiaanse pe- troleumbedryf tenslotte vrij belang- ryk zou worden in de Mlddellandse- Zeeboezem. Schok voor Moskou De dood van Mattel heeft in Mos kou, met name in Sowjetrussische handelskringen, ontsteltenis teweeg gebracht. In dit verband wordt er aan herinnerd dat Mattel in 1960, toen hy een bezoek aan de Sowjet- Ume bracht en een ontmoeting met Chroesjtsjow had. een overeenkomst had gesloten onder meer betreffen de de aankoop van belangryke hoe veelheden ruwe olie van de Sowjet- Unie en de levering van Italiaanse produkten aan dit land. Men vreest nu. dat deze overeen komst, die voor vier jaar geldt, nit t verlengd zal worden. Andere grote oliemaatschappyen hebben herhaal delijk felle kritiek geleverd op dit akkoord, waarbU zy beschuldigingen uitten van „dumping". Mattei heeft zich daar altijd krachtig tegen ver dedigd. onder meer met het argu ment dat het grootste gedeelte van de Russische olie bestemd was voor binnenlands gebruik, en niet voor uitroer. Het vreemde by dit alles is, dat Mattei niets voor zichzelf wilde en alleen werkte om het Italiaanse volk een hoger levenspeil te verschaffen. Zyn eigen salaris was betrekkeiyk niet noog en hy woonde met zyn vrouw kinderen had hy niet in een eenvoudige kamer in een tweederangs hotelletje in Rome. Op weelde was hy allerminst gesteld. Enorme bedragen deed hy toeko men aan liefdadige instellingen en zyn enige persoonlyke genoegen was eigenlyk vissen. Hy hdd machtige vijanden, niet in de grote interna tionale petroleumconcerns, maar ook in Italië zelf en zelfs in zyn eigen r.k. omgeving. Fascisten, liberalen, de rechtervleugel van de christen-demo craten verafschuwden hem. De links georiënteerde katholieken en andere linkse partyen waren hem daaren tegen dankbaar. Er zyn meermalen aanslagen op hem gepleegd, iets wat hem volko men koud liet. zyn tegenstanders noemden hem „de Jeanne d'Arc van de Italiaanse petroleum", waarop hy placht te regageren met de opmer king: „Inderdaad, ik ben er hele maal niet bang voor op de brand stapel te eindigen". Het ongeluk dat hem thans is overkomen heeft ge wild, dat hy inderdaad op een soort brandstapel zyn leven heeft verlo ren. De begrafenis zal morgen op staatskosten in Rome plaatsvinden, in tegenwoordigheid van de president der republiek. Segni. de voltallige mi nisterraad en talloze andere auto riteiten. Bij de zaterdagmiddag voortgezette nationale- wedstryd van het Rode- Kruiskorps is van de twaalf deelne mende helpersploegen die van Oister- wijk ais eerste geëindigd met 414 punten De ploeg van Bodegraven I werd tw eede. Het Brabantse team kwam in het bezit van de door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis uitgeloofde massief zilveren wisselbe- rer Zowel de commandant van het als nummer ëén geslaagde team als die van BodegTaven kwamen in aan merking voor de door de Koningin uitgeloólde commandantenprijs. Bij loting viel deze prijs ten deel aan de commandant van de afdeling Bode graven. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. Oisterwyk (414 punten), 2. Bodegra ven (405), 3. Leeuwarden (377), 4. Iloogeveen (365), 5. Oost- en West- Souburg (341). De pryzen zyn uitgereikt door de landelijke commandant van de help sters RKK, jonkvrouw gravin M. J. van Lynden v?n Sandenburgh uit Den Haag, en door de kampcomman dant van het Rode-Kruiskorps. lui- tenai.t-generaal P. Alons. Tydens de wedstryden, die voor net eerst in Drenthe werden gehou den er. die werden georganiseerd dooi de afdeling Assen van het Ne derlandsche Roode Kruis met mede werking van de colonne-Assen van het Rode-Kruiskorps. maakte de P.KK-drumband een muzikale wan deling door de stad Het korps heeft •Je wedstryden met een taptoe voor het Wilcocentrum besloten. Het Is er zaterdagavond in het centrum van Groningen heet toege gaan. Omstreeks elf uur mishandelde een onbekend gebleven Jongeman zonder enige aanleiding in de Rode Weeshuisstraat een 48-jarige manu- facturier. De man kreeg een scheur tje in de bal van het linkeroog en ook in het onderste ooglid. Hij is opgenomen in het Academisch Zie kenhuis. Er is sprake van, dat hy dit oog zal moeten missen. Bij een vechtparty om één urn 's nachts in een cafétaria werd voor t. 500.schade aangericht. Een echtpaar uit Winschoten en drie broers uit Groningen werden door de politie ingesloten, zy zullen ter beschikking van de officier van Justitie worden gesteld. Ned. Zeemanshuis in Rouaan uitgebreid Het Nederlandse zeemanstehuis in Rouaan de derde haven van Frankrijk heeft een uitbreiding ondergaan, die het verbiyf aan de wal voor de zeelieden een stuk aan- trekkelyker maakt. Het gerestaureerde gebouw be schikt nu over o.a. een ruime ont vangst- en recreatiezaal, twee „speel kamers" en een kapel voor kerkdien sten. Verder is er woonruimte voor Nederlandse beheerders, het echt paar H. Hol trust. Jaarlijks doen ongeveer duizend Nederlandse schepen, voornamelyk kustvaarders, de haven van Rouaan aan. Vyf duizend schepelingen bren gen een bezoek aan het tehuis. Grotius-medailles in Bordeaux toegewezen De international? Grotius-stich- ting voor de verspreiding van de rechten van de mens heeft tydens een bijeenkomst in het kasteel Saint Michel de Montaigne by Bordeaux de Grotius-medaille toegewezen aan generaal De Gaulle. kardinaal Augustin Bea en de Britse filosoof Bertrand Russell. De medaille wordt ieder jaar verleend aan degenen die het meest hebben bygedragen tot het ver. preiden van de ideeën van de rechtsgeleerde Hugo de Groot.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5