Hulp aan India is 'n moëizaam werk HOLLANDIA ZIT ZONDER KOELHUIS Erbarmelijke toestanden c- Damdag van de LDDB Neliroe schrijft prof. De Quay Ruim gebruik van volkstaal in liturgie bepleit '53 F Opgericht 1 maart 1860 Maandag 29 oktober 1962 Tweede blad no. 30793 Dag der Verenigde Naties Ter gelegenheid van de ,.Dag der Verenigde Naties" werd xaterdagavond onder auspiciën van de Leidse Commissie voor Internationale samenwerking in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde een bijeen komst gehouden voor leerlingen van V.H.M.O., Kweekscholen. ULO en UTS, alsmede een aan tal jongeren uit het Leidse jeugdwerk. Als spreker trad op de heer P. van de Molengraft. Unesco-deskundige uit Eind hoven. die een boeiende en leer- iame voordracht hield over LCultuur en Volk van India". De voorzitter van de Leidse Com- nissie, ds. J. Th. Mackenzie betuigde le heer Van de Molengraft zijn dank ia »oor diens spontane bereidheid iets over zijn reiservaringen te willen 15 tertellen. Spreker wees voorts op het m' èit. dat. de voordracht, vooral van a£ ielang kan worden geacht in het n» lader van de ontmoetine tussen Oost Tii-len West. 0( De heer Van de Molengraf, die in u> ipdracht van de Nederlandse rege- JW ing een reis door Zuid- en Zuid- .e' )ost-Azië heeft, gemaakt, doorkruiste ac egin 1962 India en een gedeelte van lambodja om een inzicht te krijgen het. volk en de cultuur van deze iatische gebieden. In een kort inleidend woord wees j heer Van de Molengraft. er met adruk op. dat. één derde van de wereldbevolking niets te kort komt. het. overige twee derde deel wor- jaarliiks miljoenen het slachtof- van de honger en de volksziekten jals lepra, malaria, framboesia en 0 iberculose. Het, is daarom de hoog- tiid aldus spreker, dat die kleine ïwspinaerheid haar houding tegenover dat leed definitief gaat bepalen en h gaan inzetten om de wereld van jrgen voor alle volkeren be woon - aar te maken Met. een voordracht en met behulp fraaie kleurendia's gaf spreker jeugdige toehoorders een globaal licht van de eêuwenoude cultuur India en de erbarmelijke toe anden waarin het overgrote deel de bevolkine dagelijks leeft. Hij een kort, historisch overzicht, van vernietigingen waaraan in de loop eeuwen de cultuur en de bevol- van dat prachtige- land ten prooi aren gevallen. De Europese invloed begon, eerst k)!- de Portugezen daarna door de neelsen die tenslotte geheel India iderwlerpen. De drang naar onaf- slek MikelUkheid leidt tot de stichting zinj in twee afzonderlijke staten India 1.0< n t«i an or fn art 1 ret Jwi li ten I 10! 'TS del m A'S»'1 ïf c v. eer en Pakistan: India de lekenstaat. Pa kistan de Moslimstaat. Dat geheel India met zijn toch zo'n talryke be volking zo lange tijd aan de Engel sen onderworpen was, aldus spreker is te wijten aan de grote onderlinge verdeeldheid van de bijzonder hete rogene bevolking, een verdeeldheid, die zich wel op de meest frappante wijzp demonstreert in het z.g. kasten stelsel, dat de bevolking indeelt in vijf groepen: t.w de priesters, de staatslieden en officieren, de hande laren en de boeren en de z.g. Shu- dra's in dienst van de eerste drie genoemde kasten met als vijfde de kaste van de ..niet. benaderbaren" <dp out-casts). Nog ingewikkelder wordt het als men bedenkt, dat deze indeling van plaats tot plaats nog va rieert, en b v. de kapper in het zuiden als „onrein" wordt, beschouwd doch bj] de Brahmanen in bet. noorden de vertrouwensman is. Gandhi heeft destijds veel gedaan om deze kastenindeline ongedaan te maken. Hij trok zich o.m. het lot van de z.g. ..outcasts"' aan en stichtte en kele ..Gandhi-boerderijen" om op deze wijze de uitgestotenen een men selijker bestaan te geven Het heeft weinig geholpen en de toestanden van weleer zijn gebleven tot op de huidige dag Geruime tijd stond spreker stil bij de moeilijkheden, die India zal moe ten overwinnen om vanuit zijn tradi ties de stap naar het twintigste eeuw. se technische tijdperk te doen vooral door het intrigeren van lede- der hogere kasten, die bij deze toenade ring mogelijk posten moeten gaan be kleden. die hun traditioneel verboden zijn. daar b.v. een administratieve post tegen de ..voorschriften" van A° kaste indruist Bij alle hulp die India zal moeten worden geboden en bij de pogingen de mens te laten meetellen zal ongetwijfeld, aldus spreker, een te snel verdwijnen van het kasten systeem de dood van dP ziel van In dia betekenen. Daarom zal het, ge hele hulpproces zich moeten voltrek ken in het tempo dat van India is. Dat dit hulpproces gezien de hui dige toestanden in dit land ter stond ter hand moet worden geno men is echter, zo besloot spreker, een uitgemaakte zaak waaraan het gehele westen zal moet*— bijdragen. plks Ge Onder grote belangstelling werd in TeTj{ e Foyer van Den Burcht 'n Damdag iate houden ter gelegenheid van het *18.3 i-jarig bestaan der Leidse Districts ei ambond. De organisatie berustte in (inden van het jubilerende DCL. ij De voorzitter van de LDDB de jeer A. Jesse riep alle deelnemers •n hartelijk welkom toe. Het is ondoenlijk alle uitslagen te trmelden. Wij verwijzen dus naar hierna gegeven lijst van winnaars, eerste ronde die om 10 uur begon nenjEurde tot half een. Om 1 uur ving LO t 2de ronde, om half 4 de 4e aan. 't Ithoudingsvermogen sprak nu voor v! len een woordje mee. Bij de prijs- jan, treiking dankte de heer Jesse de muieelnemers voor hun opkomst en ees de organisatie van dit tournooi. ui leciaal dank bracht hij aan DCL's leifcretaris A. v. d. Putten, die zeker het grootste aandeel had gehad de tot standkoming van deze imdag. De prijswinnaars waren .Hoofdklasse: Groep 1. 1. C. Varke- 'icbt sser. 2. J. Slingerland. 3. W. Krom. ÏHÏC. Koopman. Groep 2. 1. N. Anker, J. Bronstring. 3. J. Vermeulen. 4 Dreef. Groep 3. 1. A. Kammeraat W. Nyenhuis. 3. A. Robbe, 4. J dere4n Vuuren. Groep 4. 1. A. v. d 'mujèan. 2. W. Pouw, 3. P. Krom, Brunt. "erste klasse: Groep 1. 1. J. Pas- Jer. 2. J. Beider. 3. J. Teleng. 4. Verkade. Groep 2 1. A. B. v. Ho- n Jr.. 2. A. v. d. End. 3. J. Smits. r Duyn. Groep 3. 1. J. P. Baer- lt. 2. Th. Wortman. 3. J. Mazurel. v. d. Meij. Groep 4. 1. J. Fase. W. v. Ofwegen, 3. J. Muller, 4. B mmers. Derde klasse: Groep 1. 1. W. Hoop, 2. W. Schelvis. 3. A. v. d. Lee- 4. J. Levahrt, Groep 2 1. J. v. ooten. 2. J. v. d. Velde. 3. W. Bouw- eester. 4. A. v. Diggele. Groep 3. 1 Akkeren. 2. C, Brunt. 3. C, uijn. 4. J. Wijsman. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand ex. psycholo gie mej. H Sevenster te Voorburg; voor het doet. ex. psychologie de heer H J van Dongen te Beverwijk: voor het kand. ex. paedagogiek "de heer J Hollander te Amsterdam. Bazaar in gebouw Levendaal Het wijfcgebouw Levendaal zal donderdag 8 en vrijdag 9 november veel bezoek krijgen. Op die dagen is er namelijk een bazaar ingericht van de Chr. Geref. Gemeente. Donder dag 8 november om haifdrie wordt ae bazaar, waarvan de opbrengst be stemd is voor de restauratie van de Chr. Geref. Kerk. geopend door dr W H Velema. De Vrouwenvereni ging van de Chr. Geref. Gemeente heeft de organisatie van de bazaar in handen. De bazaar is donderdag en vrijdag geopend van 2.305.30 uur en van 7—10 uur. Lezers schrijven Leiden Zuid-West bekeken In de kranten werden gehele kolom men afgedrukt, over de woonblok ken in Leiden Zuid-West en inder- daad het is er mooi en goed wonen. Ondergetekende is bewoner van de Beethovenlaan en heeft over veel vrije tiid beschikkende het een en ander eens bekeken Nu het is in één woord gezegd treurig wat er vernield wordt. Door de jeugd worden de trot toirbanden ondergraven met. het ge volg dat honderden tegels stuk ge gooid worden. De zwarte êrond, die tussen dP woonblokken is opgebracht en dienende voor groenversiering (waarvoor de bewoners 25 cent per week betalen» ligt er noe net zo als het er is gestort Het is nu een grote riool en vuilnisbelt geworden en daar het zo blijft ligeen gelooft de jeugd het. wel en helpt een handje mee om de chaos nog groter te maken. De woningen zijn z.g galerij-woningen, dus iedere woning heeft een verlich ting. maar 90% is stuk. Ja zelfs de hoofdingang is verstoken van licht, toch moeten de bewoners voor de ver lichting betalen De betrokken wo ningbouwvereniging is van het een en ander op de hoogte, daar een mede-bestuurder zelf in het eerste blok woont. Nu wil ik voor alles de bouwvereniging niet aansprakelijk stellen: ook de bewoners zijn schuldig aan de vernieling door hun kinderen toegebracht. Ook de Gemeente Lei den die haar materiaal daar maar i deponeert 'waarom geen ijzeren I kooien om dit materiaal geplaatst) j met als eevole honderden guldens schade door vernieling Neen Zuid- West. maakt wat, dit betreft een I slechte beurt 1 Maar er is nóg meer. Onder de be- j woners is ook een aantal bejaarden en in de nabijp toekomst, wanneer het bejaarden-centrum gereed is. zullen dit er velen zijn. Denk nu eens j een ziekte-geval de dichtstbijzijnde apotheek is gevestigd op de Doeza- straat Is er nu geen mogelijkheid in Zuid-West een apotheek te doen ves tigen. Het is toch absurd dat men eerst 15 minuten moet lopen naar de El tax-bus op de Vijf-Meilaan. dan met die bus naar de Doezastraat-apo theek en hetzelfde terug. Ja, en nu iets over de Eltax-bus. Dezp bus die vanaf de Garenmarkt komt. gaat over dP Vijf-Meilaan neemt dan de Boshuizerkade. Alle straten, die aan de linkerzijde van deze route liggen, zijn verstoken van halte-plaatsen «dus de straten links van dp Vijf-Meilaan) zün geïsoleerd De Eltax-bus. die van 'r station komt neemt de Boshuizerkade en den Vijf- Meilaan (dus hetzelfde geval dan rechts», is het nu voor de Eltax-bus niet mogelijk Zuid-West wat meer in de route te betrekken? Al met al blijft er veel te wensen over in Zuid-West! A. C. Ponstein. Beethovenlaan 3. De Indiase ambassadeur in Neder land, de heer R. K. Tandon. heeft de minister-president, prof. dr J. E. de Quay, zaterdag een brief overhan digd van premier Nehroe over ..de Chinese agressie tegen India". De Indiase ambassade heeft dit vanoch tend meegedeeld. De ambassade gaf geen. bijzonderheden over de inhoud van de brief. Van officiële Nederlandse zijde in Den Haag is de ontvangst van de brief bevestigd, maar konden even min mededelingen over de inhoud worden verkregen. Jaarvergadering Kring Leiden De jaarlijk.se vergadering van de Turnkring Leiden en Omstreken werd zaterdag gehouden. Voorzitter Metz was zeer verheugd dat weer zo vele verenigingen aan wezig waren Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de Chr. Gymnastiek Vereniging D.O.S.. die dit seizoen tot liet KNGV is toege treden en voor de eerste keer de jaarvergdaering bezocht. Een bijzonder woord van dank richtte de heer Metz tot het lid van verdienste de heer Coers „Met wee moed in het hart zien wij U uit Lei den vertrekken", aldus de heer Metz „Buitengewoon dankbaar zijn wij u voor het zeer vele dat U in de loop der jaren voor de sport in onze Kring heeft gedaan". Een langdurig applaus onder streepte de woorden van de voorzit ter. Na het afwerken van de gebruike lijke agendapunten, die een interes sant jaarverslag en een financieel verslag met batig saldo te zien ga ven. werd een overzicht van het werkplan voor het komende jaar ge geven. Bij de bestuursverkiezing werden mej. Cats en de 'heer De Ren her kozen, Als nieuw lid in het bestuur deed de heer H. de Geus zijn in trede. Aan de technische commissie werd toegevoegd mevr. N. Krauwel- Koedang Onder luide bijval werd de heer j. N. P. v. d. Mast, voor het vele werk dat hij in het belang van de Kring heeft verrioht benoemd tot lio van verdienste. Met een geanimeerde rondvraag, waarbij de heer Coers de gelegen heid te baat nam een hartelijk woord van dank te spreken voor de pret tige wijze waarop hij m~t de Kring heeft kunnen samen werken, werd ae vergadering besloten. A. Bon verlaat Amsterdamsche Bank De heer A. Bon. werkzaam In de afdeling reisde vlezen van de Amster damsche Bank, alhier, zal woensdag zijn werkkring verlaten. Hij trad cp 19 december 1921 Ln dienst bij deze bank en vierde vorig jaar onder grote belangstelling zijn 40-jarig jubileum. Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? «rsw Mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die door Paus Johannes be noemd is tot lid van de conciliecommissie voor de liturgie, heeft vrijdag in de algemene vergadering in de St. Pieter gepleit voor een ruim gebruik van de volkstaal in de liturgie. De discussies en spreekbeurten na men onder voorzitterschap van kar dinaal Frings veel minder tijd in be slag dan woensdag toen kardinaal Pla Dei.iel geen enkele maal ingreep, ofschoon verscheidene concilie-va- ders de tien-minuten-limiet ver over schreden. De discussies, welke nog steeds over het eerste hoofdstuk han delen. hadden ook vrijdag een vlot verloop Opvallend is dat de scheidingslijn van voor- en tegenstanders van de volkstaal ln de liturgie zich grillig door ae verschillende groepen van concilie-vaders beweegt. Mgr. Cale- waert, bisschop van Gent, verdedig- izmu Me Nwi S. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40- of het allerbeste van f200.- en f 300... t. d WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken Het HENGELSPORT. Viscollege Eerste Leidse 8 lucht- en Revuegezelschap hield 6 aar derde wedstrijd op de Binnen- 0 iag De' uitslag luidt: 1. A. Meijer 26 uks (grootste voorn). 2. H. Filippo stuks. 3. W Neutenboom 9 stuks. T. Honders 9 stuks. 5. W. v. Wei- 8 n 11 stuks en grootste bliek. 6. 5 ir. Groenedijk 3 stuks. 7. J. Lens 5 stuks. 8. v. d. Heijden 3 stuks. P. v Egmond 2 stuks. 10. Bax 2 uks, 11. Lens jr. 1 st. - Sport en Genoegen hield een wed- 0 rijd in de Ringvaart, nabij O. We ring. De uitslag luidde: 1. A Slin- rland. 2. A. Singeling. 3 F. Steen- trgen 4, C. Jongeleen, 5. A Schoon de. 6. D Wall aart. 7. H. Sierat. 8 Braxhoven, 9. P. Stavleu, 10. G. d. Meer. de het Latijn, terwijl een Aziatische concilie-vader verklaarde, dat het verbod van het Chinees in de litur gie toentertijd een grote hinderpaal is geweest bij de geloofsverkondiging in China. Ook een Braziliaanse bis schop noemde het gebruik van de volkstaal voorwaarde voor het her stel van het kerkelijk leven in Zuid- Amerika De ontwikkeling der debatten in de concilie-vergadering heeft de voor standers van liturgische vernieuwin gen, welke de leken in staat moeten stellen actiever deel te nemen aan de eredienst, in hun aanvankelijk op timisme versterkt, aldus verklaren verscheidene bisschoppen. Op een receptie ter ere van de waarnemers-gedelegeerden heeft een orthodox prelaat verklaard zeer blij te zijn de uitnodiging het concilie bij te wonen te hebben aanvaard en ,op alle vergaderingen aanwezig te zijn geweest: „Wij zijn blij verrast over de grote vrijheid van het woord ionder de concilie-vaders. Er is geen dwang, vanwaar ook, te bespeuren. Dit concilie biedt dan ook grote mo gelijkheden". Bedoelde prelaat voegde hieraan toe. dat in de orthodoxe kerk een der gelijke vrijheid van spreken niet denkbaar was. „De patriarch zou on middellijk ingrijpen", zo zei hij. Pro testantse waarnemers gaven eveneens uitdrukking aan verbazing en vol doening over de ruime vrijheid van meningsuiting op het concilie. „De Spelbrekers" op Nekobu-feest Het. personeel van de Ned. Kope- renbuizenfabriek te Leiderdorp vierde zaterdagavond, met de directie feest. Her, festijn had plaats in bet St.- Antonius Clubhuis. waar zowel een aantal artiesten als een dansorkest optrad. Er heerste van het begin tot het. einde een gezellige stemming. Dat, einde kwam overigens pas ge ruime tijd na het. middernachtelijke uur. Nadat de heer A. Koenen als voor zitter van de personeelsvereniging enkele woorden van welkom had ge sproken werd met. de afwerkine van het programma begonnen Op dit programma kwamen onder meer de namen van Pred Wiegman en „De Spelbrekers" voor. Fred Wiegman ontpopte zich als een vlotte verteller, dip bovendien de verschillende num mers aankondigde. Het. optreden van „De Spelbrekers" vormde gehoord het. applaus het, hoogtepunt, van de avond. Dit, duo zong vele bekende liedjes, ook dat van de Kleine Katin- ka Jossie en Co maakten op deze avond een muzikale reis om de we reld en „The Fratelli's" brachten ac- cor..eonmuziek ten gehore. Karin Larsen liat zich samen met Fred Wiegmar. in enkele schetsjes zien. De muzikale omlijsting was bij George Amelung in uitstekende handen De pianist mocht, dus delen in de hulde, dip later op de avond het gehele ge zelschap werd gebracht. „The Game Breakers" zorgden daarna voor dans- Bazaar voor Herv. Boshuizerwijk Zaterdagavond heeft ds. H. Bouter in het wijkgebouw „Het Boshuis" aan de Hoflaan een bazaar geopend, waarvan de opbrengst bestemd is voor het algemene werk van de her vormde wijkgemeente Boshuizerwijk (Zuid-West). Hij dankte allen, die op een of andere wijze aan de langduri ge voorbereidingen van deze uagen hebben meegewerkt. Eén noemde hij bij name. en wel de heer J. Spijker, die wel bijzonder veel werk heeft ver zet om van deze activiteit een letter lijk klinkend succes te maken. De heer Spijker is ouderling-kerk voogd van deze wijkgemeente. Reeds zaterdagavond is het heel druk geweest in het Boshuis. Wie mocht menen dat de opening van een bazaar op zaterdagavond tot een mis lukking moet leiden, vindt in de be langstelling die zich zaterdag in het Boshuis concentreerde, wel een dui delijk bewijs van het tegendeel. Het was er ook gezellig; dat komt ook omdat dit wijkgebouw niet zo groot is. Iedereen komt er iedereen tegen. De tafels zijn alle goed voorzien, met textiel, levensmiddelen, schrijf behoeften. zeep en nog veel meer. Vanavond, morgenmiddag en mor genavond wordt de bazaar voortgezet. Politiecontrole op de uitvals wegen van Amsterdam. De auto's worden gecontroleerd op honden, die eventueel uit de hoofdstad zouden worden ge smokkeld. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Lage Zwaluwe D. Drie bergen te Tange. Bedankt voor Berll- kum (Fr.) (toez.) B. J. Lletaert Peer- bolte te Voorburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Castrlcum D. Barten te Appelscha te Hardegarljp Th. P. van Belzen te Marlënberg. Aangenomen naar Garijp C. Kamper te Doetinchem. CHR. GEREF. KERKEN Begroting 1963 Zendingsraad 12 gewonden bij botsing tram-bus Ongeveer »vaalf mensen hebben vanochtend verwondingen opgelopen by een botsing tussen een tram en een bus op de hoek van de Amstel- veenseweg en het Stadionplein in Amsterdam. De gewonden, van wie twee ernstig, waren allen passagiers van de trom en de bus Het ongeluk gebeurde omstreeks acht uur, kort nadat een gelede tram van lijn 1 van het beginpunt voor het Olympisch Stadion was vertrokken. De 27-jarige uit Haarlem afkomstige chauffeur van de bus van Maarse en Kroon, die van het Haarlemmermeerstation op weg was naar Amstelveen, zag de tram te laat. De bus botste met flinke vaart tegen het voorste deel van de tram. De schade was aamienlyk. De meeste slachtoffers werden gewond door glassplinters. Het tramverkeer was ruim drie kwartier gestremd. Nieuwe kunstmaan draait te snel De Amerikanen hebben zaterdag avond met behulp van een Thor- Delta-raket een kunstmaan, de „Ex plorer 15", in een baan om de aarde gebracht. Hiermee wilde men gege vens verkrijgen over de kunstmati ge stralingsgordel die door een Ame rikaanse kernproef op grote hoogte van enkele maanden geleden is ont staan. De 42 kg wegende satelliet be schrijft een ellipsvormige baan, waarvan de kortste afstand tot de aarde 300 en de grootste 500 kilo meter is. De kunstmaan, zal echter waar schijnlijk geen bruikbare gegevens kunnen opleveren omdat zij te snel om haar as draait, nl. 60 maal per minuut in plaats van zesmaal, zoals de bedoeling was. Wanneer de ge gevens onbruikbaar blijken zal de nieuwe kunstmaan omhoog worden gebracht, zo is op Cape Canaveral bekend gemaakt. Het koelhuis in Hollandia is thans I volledig buiten werking. Nadat, zoals gemeld, de vorige week reeds alle zes koelkamers waren uitgevallen, is nu ook de bevries-installatie defect ge raakt. Grote hoeveelheden vlees. vis. boter en andere levensmiddelen, die in de tropen buiten een koelcel on middellijk bederven, heeft m©n reeds moeten verbranden. Vanochtend moest een arts. die een onderzoek kwam instellen in de stin kende vrieskamers, constateren dat ook de laatste hoeveelheid vlees, die daar noe was opgeslagen, ongeschikt was geworden voor de consumptie. De ingezetenen van Hollandia mer ken er nu nog weinig van dat zoveel levensmiddelen zün bedorven, omdat men nog t-ydig kleine voorraden heeft kunnen onderbrengen in koel ruimten van partiouliere bedrijven. Voorlopig niet Helaas staat wel vast, dat de koel kamers voorlopig niet zullen kunnen worden gerepareerd. Een vanochtend muziek, op dp maat. waarvan men zich een groot deel van de nacht voortbewoog. Tweede slachtoffer van kolendampvergiftiging thans overleden Op de tiende oktober werd een e-'htpaar in een woning aan de Spie- I ghelstraat het slachtoffer van kolen dampvergiftiging. Toen dit ondekt werd. was de vrouw reeds overleden. De man werd bewusteloos in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Daar is ook hij, de bijna zestigjarige J. Cornelisse, zaterdag overleden zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. Brand gesticht na ruzie I Zaterdagavond omstreeks halfacht ontstond brand in een woning aan de Langestraat. Het oleek dat de brand gesticht was door de bewoner van het huis .die daarmee een drei gement uitvoerde dat hij uitte tij dens een hooglopende ruzie met zijn echtgenote. De brandweer had twee neve'spuiten nodig om het vuur te blussen. De rolderverdieping, waar de slaapkamers van het gezin ge legen waren, brandde volledig uit. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor De man is in het po litiebureau ingesloten. Moderamen en secretarissen van de Raad voor de Zending der Ne derlandse Hervormde Kerk hebben deze week het ontwerp voor de be groting 1963 opgesteld. De moeilijke overgangstoestand in Nieuw-GuinCa heeft veel aandacht gevraagd. Hoewel vele zendingsarbeiders, met name ook de geheel door het gou vernement gesubsidieerde onderwy- zers, moeten terugkeren, rekent men er op, dat ongeveer vijftien geheel ten laste van de zending komende krachten daar ook in de toekomst zullen kunnen doorwerken. Men ziet zelfs perspectieven voor uitbreiding van het werk. Dat zal echter veel geld kosten, terwijl ook de terugkeer van zendingsarbeiders juist in de eer ste tyd veel uitgaven zal vergen, waarvan de middelen nu niet aanwe zig zyn. Het nieuwe werk in Afrika komt goed op gang. Reeds 25 zendingsar beiders zyn daar of gaan er binnen kort heen. Ook hier nemen dus de uitgaven toe. Dat men daarnaast slechts voorzichting durft te denken aan een uitbreiding van het aantal mensen voor Indonesië, spreekt van zelf. Er werken daar nog negen .krachten en vyf staan hier gereed om er heen te gaan zodra dit mogelyk is. i De begroting komt tot een gewenst I totaal aan uitgaven van ruim 2.8 I miljoen gulden, waarvan 2,4 miljoen door vrijwillige bijdragen en col- Officiële publikatie GEMEENTE LEIDEN De Burgemeester der gemeente Lei den brengt ter openbare kennis, dat de Commissaris der Koningin ln de provincie Zuid-Holland by zijn besluit van 26 oktober 1962, A. no. 2895, heeft bevolen, dat met Ingang van die datum ln de provincie Zuid-Holland honden zodanig moeten worden opgesloten of aan een ketting of lijn van voldoende sterkte moeten worden gehouden, dat zy niet ln de onmiddellijke nabijheid van andere honden kunnen komen. In verband hiermede wordt er voorta de aandacht op gevestigd, dat honden, die ln strijd met dit bevel ln de ge meente Lelden loslopende worden aan getroffen, op last van de Burgemeester kunnen worden gedood. Aangezien ook katten ernstig gevaar voor verspreiding van c.q. besmetting met hondsdolheid kunnen opleveren, wordt een dringend beroep gedaan op de burgerij, deze dieren zoveel mogelijk binnen te houden. LEIDEN. 29 oktober 1962. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. uit Indonesië aangekomen koel-tech nicus zaï daaraan ook weinig kunnen doen omdat er geftn onderdelen aan wezig zün. Een technische ploeg uit Indonesië die reeds enige tiid geleden in Hollandia was aangekomen, werkt dag en nacht in het koelhuis. Als laatste mogelükheid is men nu aan het proberen de vriesinstallatie weer op gansr te krügen. Als dit lukt, zal de situatie voorlopig niet bijzonder ernstig worden De Indonesiërs ho pen, twee van de. vier kamers der vriesinstallatie nog deze week gereed te krijgen en de twee overige kamers der vriesinstallatie te kunnen ver bouwen tot koelkamers. aangezien b.v boter niet. kan worden opgesla gen in een vrieskamer. Teruggelopen In de eerste tiid zal de voedselvoor ziening in Hollandia nog niet ernstig stagneren, omdat de elders onder gebrachte voorraden voorlopig nog voldoende zün Hiertoe werkt natuur lijk het, feit mee. dat in de laatste weken door het vertrek van een groot aantal Nederlanders, de bevolkine voorzover zü deels leeft van gekoelde levensmiddelen, sterk is teruggelopen. In het koelhuis heeft men ondanks de vele moeilükheden waarvoor men zich geplaatst ziet, nog steeds hoop. dat. de defecten deels zullen zün her steld voordat de huidige voorraad zal zün uitgeput. Het koelhuis Is bezit van de over heid en valt onder het. beheer van de directeur van Verkeer en Energie van het. Untea-bestuur, de Australiër Etherington die zal moeten beslissen, welke nieuwe onderdelen zullen moe ten worden aangekocht. Maar dit levert aanzienlüke moeilükheden op omdat. dP fabriek, die de koelinstal laties leverde reeds lang geleden failliet is gegaan, waardoor er ceen reserve-onderdelen te krügen zün. lecten ln de kerk büeengebracht zal moeten worden. In 1961 werd 2,1 miljoen gulden ontvangen. Dit jaar hoopt men op minstens 2,2 miljoen. Ook voor 1962 heeft men door de byzondere omstandigheden al meer nodig dan was geraamd en ook hierom is het zeer belangrük, wat de najaarszen- dingscollecte, die binnenkort wordt gehouden, zal opbrengen. Lord Snowdon uit ziekenhuis Lord Snowdon, de echtgenoot van Prinses Margaret, heeft zondag het Londense ziekenhuis verlaten, waar hü vrijdag wegers een nerveuze aan doening was opgenomen. Het resul taat van het onderzoek werd bevre digend geacht, zo werd bekendge maakt. De graaf begaf zich naar het kasteel van Windsor waar Prinses Margaret logeert.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3