CHROESJTSJOW ZEGT ONTMANTELING TOE VAN RUSSISCHE BASES OP CUBA Nog niet de helft van kiezerskorps zegt „ja" maar De Gaulle blijft jongis Yfeding Volledige capitulatie van Sowjetrussische premier Oe Thant morgen naar Havanna Castro eist ontruiming van Amerikaanse basis Guantanamo Drie personen door dolle muis gebeten Blokkade blijft nog van kracht Wervelstorm in SI AM: 300 doden (§ucf Qlte teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 OKTOBER 1962 No. 30793 LEIDSCH DAGBLAD Pirecteur: E. A. E. van Dishoeck ïoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) De crisis om Cuba schijnt voorbij te zijn nadat de Sowjetrussische premier Chroesjtsjow gisteren het verrassende besluit nam de Russi sche raketbases op het suikereiland te laten ontmantelen en de onderdelen naar de Sowjet- llnie terug te brengen. Deze ontwikkeling wordt in Washington beschouwd als een grote diplomatieke overwinning voor president Ken nedy. In een boodschap aan Kennedy verklaar de Chroesjtsjow, dat hij tot zijn beslissing is gekomen nadat de Amerikaanse president de verzekering had gegeven, dat de Verenigde Staten Cuba niet zullen binnenvallen, waardoor D© Amerikaanse blokkade van Cuba blijft intussen nog steeds van kracht zolang de ontmanteling van de Russische raketbases nog geen feit is. De Amerikanen treden echter soepel op: gisteren werden nog twee schepen doorgelaten, namelijk de Griekse tanker Sirius (16.000 ton) en de Poolse vrachtvaarder Bialistok (7.000 ton). Minder soepel is de houding van de Cubaanse premier Fidel Castro, die de eis heeft gesteld, dat de Amerikaanse basis Guantanamo zal worden ontruimd. De waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, zal zich morgen naar Havanna begeven voor een gesprek met Castro, waarvoor deze hem heeft uitgenodigd. Thant zal worden vergezeld door de onder secretaris voor politieke zaken, de Egyptenaar Omar Loetfi. door zijn Indiase militaire raadgever brigade-generaal Rikhve en door de Braziliaan Tavares de Sa. endersecretaris van voorlichting. Oe Thants medewerkers zouden moeten toezien op de ontmanteling van de Russische bases. de raketwapens niet langer nodig waren. Gis teravond arriveerde de Sowjetrussische onder minister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsow, in New York om deel te nemen aan besprekin gen over Cuba. Chroesjtsjow had een beroep op Kennedy gedaan om een einde te maken aan het schenden van het Cubaanse luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen. „Het kan ernstige gevolgen hebben, wanneer Amerikaanse vlieg tuigen boven Cuba vliegen", aldus Chroesjtjow, volgens wie de Sowjet-Unie „niemand be dreigt". „Wij willen slechts vrede". Kennedy prijst „staatsmanschap" van Chroesjtsjow Chroesjtsjow» mededeling over zijn «vel de bases te ontruimen wordt in Vashington gezien als een opmerke- jjke capitulatie van de Russische iremier, waardoor de Amerikaanse (resident gekregen heeft wat hij renste: verwijdering van de Russi- che bases onder internationaal toe- icht zonder dat de militaire acties, i raartoe hij had besloten, nodig zijn i ebleken. Om de capitulatiepil te ver- 1 ulden noemt Kennedy in een bood- i( chap aan Chroesjtsjow het Russi- che besluit „van goed staatsman- - chap getuigend". „Dit is een belang- 2 ijke constructieve bijdrage tot de eTede", aldus Kennedy. De voormalige vice-president Ri- :hard Nixon verklaarde na de be- :endmaking van het Russische be- - luit: „Dit is een gevolg van de hoge raad van eenheid, begrip en samen- perking tussen de Westelijke bond- enoten". „De VN hebben een waar- ige en opbouwende rol gespeeld en rijgen zware verantwoordelijkheid te [ragen bij het toezicht op de ont- nanteling van de Cubaanse raket- -lases", zo zei hij. „Wanneer de hui- 3lige regeling volledig wordt uitge- 1 oerd, zal het de eerste keer zijn dat i (vereengekomen ontwapeningsmaat- egelen onder internationaal toezicht 1< porden uitgevoerd". Intussen zijn waarnemers in Vashington het er over eens,' dat er liet de minste kans bestaat, dat de rs zullen ingaan op de vijf eisen die iremier Castro zondag heeft gesteld. eisen Vijf Deze vijf punten waren:-1) Beëin- liging van de blokkade en de econo- nische pressie tegen Cuba. die de VS n vele delen van de wereld uitvoert. Stopzetting van ondermijnende icties en het zenden van wapens loor de lucht eri overzee, sabotage- laden en van hulpverlening aan pionnen en huurlingen door de VS n andere medeplichtige landen. 3> 1 leëindiging van piratenaanvallen uit Ie lucht en van zee uit van bases WEERBERICHT ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: Tijdelijk veel bewol- ing met regen. Vannacht in het bin- lenland temperaturen om het vries- unt, morgenmiddag ongeveer dezelf- e temperaturen als vandaag. Tijde- |jk krachtige en langs de kust harde ot stormachtige wind tussen zuid- oi zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 OKTOBER Zon op: 7.30 uur; onder: 17.17 uur. Maan op: 9.09 uur; onder: 18.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.14 en 16.27 uur; laagwater te 0.09 en 12.21 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's in de VS en Portorico. 4) Beëindiging van schendingen van het luchtruim en de territoriale wkteren van Cuba door militaire vliegtuigen en sche pen. 5) Ontruiming van de basis Guantanamo en teruggave hiervan aan Cuba. De Cubaanse leider verklaarde, dat aan deze voorwaarden moet worden voldaan, willen de omstandigheden geschikt zijn voor de tenuitvoerleg ging van het jongste voorstel van de Sowjet-Unie. Pas als deze eisen zou- i den worden ingewilligd, zou de Cu- baanse regering van oordeel zijn, dat de waarborgen tegen Amerikaanse agressie waarvan president Kennedy heeft gesproken, ook werkelijk be-1 staan, aldus premier Castro. De Amerikanen zijn echter van oordeel, dat zij recht bezitten om in Guantanamo een basis te hebben. Vorige eisen van Castro op dit gebied zijn dan ook steeds door Washington van de hand gewezen. In Washington heeft het ministe rie van Defensie zaterdag bekendge- maatk, dat een Amerikaans verken-1 ningsvliegtuig na een vlucht boven Cuba werd vermist en vermoedelijk verloren is gegaan. Later bevestigde minister McNamara, dat Cubaans af maakt, dat een Amerikaans verken ningsvliegtuigen had gevuurd. Tevens maakte de minister bekend, dat vierentwintig escadrilles troepen- J transportvliegtuigen van de lucht- machtreserve voor actieve dienst wa- iren opgeroepen. Bij deze maatregel zijn meer dan 14000 manschappen be trokken. Deze voorzorgsmaatregel is door de Russische capitulatie uiter aard overbodig geworden. Amerika, terwijl het gezag van Ken nedy onder de neutralistische staten zeer gestegen moet zijn. Dit laatste nog temeer omdat China's a/.nval op India eventuele sympathie voor het communisme in Azië en Afrika een zware klap moet hebben toegebracht. Ook binnenlands moet het gezag van Kennedy enorm omhoog gaan door dit succes. Amerika weet thans wat het aan Kennedy heeft. Het fiasco van de invasie tegen Cuba in april 1961 is uitgewist. Men zou zich kunnen voorstellen, dat Kennedy in de komende dagen grote politieke j winst voor de Democratische Partij j zou kunnen behalen indien hij zich I tot het volk richt met het dringende verzoek: geef mij thans meer Demo craten in het Congres opdat ik de maatregelen kan nemen die ik in het belang acht van Amerika. Zouden de Democraten bij de ver kiezingen op 6 november a.s. inder daad duidelijk een gunstige weerslag ondervinden van de goed afgelopen doch adembenemende crisis, dan kan dit de carrière breken van Nixon, die probeert gouverneur van Califor- nië te worden. Mislukt hem dit, dan staan Rockefellers kansen voor 1964 en 1968 beter dan die van Nixon om Republikeins kandidaat voor het presidentschap te worden. Ook Ca s t r o zal niet profiteren van de daverende dingen dezer laat ste dagen. Nooit tevoren werd hü zo zeer door Latijns-Amerika in de steek gelaten en Chroesjtsjow, die Castro letterlijk kwam omhelzen tijdens de VN-assemblee in 1960. wil thans de raketten terughalen, die hij zoge naamd ter verdediging van zijn vriend Castro op diens sigareneiland had opgesteld. Kennedy betuigt J O spijt voor een luchtschending President Kennedy heeft gisteren in een brief aan premier Chroesjt sjow zijn spijt getuigd over de schen ding van het Sowjetrussische lucht ruim door een Amerikaans vliegtuig in het gebied van het schiereiland Tsjoekotsk. De president liet zich er niet over uit. of het een verkennings toestel van het type U-2 betrof. „Ik betreur het incident en ik zal er op toezien, dat alle voorzorgsmaatrege len worden genomen om herhaling te voorkomen", aldus de president. Over het luchtincident schreef de president, dat hij had vernomen, dat het een toestel zonder wapens of fo tografische uitrüsting betrof, dat luchtmonsters nam in verband met Russische kernproeven. De koers van het toestel liep van de luchtmacht basis Eielson in Alaska naar de Noordpool en terug. Bij het wendèn naar het zuiden had de piloot een „ernstige navigatiefout" gemaakt, waardoor hjj over Sowjetrussisch ge bied was gevlogen. Via een „open" radio had hij onmiddellijk een noodoproep gedaan voor navigatie- bijstand. Daarop was hij langs de meest rechtstreekse route naar zijn thuisbasis geleid. Italiaanse oliemagiiaat omgekomen Enrico Mattei, de president van de Italiaanse nationale oliemaatschappij, is zaterdag bij een ongeluk met zjjn eigen vliegtuig in de omgeving van Pavia om het leven gekomen. De politie vond het wrak van het neer gestorte toestel bij het dorp Meleg- nano, dertig km ten zuiden van Milaan. De drie inzittenden, onder wie Mattei zelf, zijn door verbranding gedood. Men zie verder elders in dit nummer. Druk op Mepou om af te treden? Het onafhankelijke Indiase dag blad Times of India heeft vandaag gemeld, dat het „zeer goed moge lijk" is dat de Indiase minister van Defensie, Krisjna Menon, of uit eigen beweging heengaat of ontsla gen zal worden. Volgens het blad zouden verscheidene ministers pre mier Nehroe hebben meegedeeld, dat z\j een wijziging in de leiding van het ministerie van Defensie noodza kelijk achten. De laatste tijd is op Menon scherpe kritiek geoefend we gen de naar het oordeel van velen slechte bewapening van het Indiase leger. llllililiiiilllllllllllllllllllCIIIIIIIIIIIIIII lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze Parijse correspondent) De volksstemming over de grondwetswijziging heeft generaal De Gaulle gisteren wel een relatieve, maar beslist geen absolute meerderheid opgeleverd. Van de ruim 21 miljoen Fransen die aan het referendum hebben deelgenomen, stemde 61.76 pet ,.ja" en 38,24 pet ..neen". Ongeveer 24 pet van de kiesgerechtigden is zondag echter niet naar de stembus gegaan. Gerekend over de ruim 27 miljoen Fransen die mochten stemmen, heeft dus slechts 46,48 pet ,,ja" gezegd. Men kan dus moeilijk volhouden dat De Gaulle de massale en ondubbelzinnige steun heeft gekregen waar hij in zijn drie propagafodaredevoeringen om had gevraagd. Toch maakte de demissionaire premier George Pompidou (die vanaf acht uur 's avonds voortdurend met het buitenhuis van de generaal in Colombey-les-deux-églises telefonisch in verbinding was ge bleven) tegen middernacht bekend, dat de president het resultaat van het referendum ..bevredigend" vond en zeker op het Ëlysée zou blijven. generaal aan het hoofd bljjft van de staat zonder hem daarom direct als de „gids van Frankrijk" te willen er kennen. De centrumpartijen in het kartel der ..neen-stemmers" hebben er in derdaad nooit twijfel over laten be staan, dat ze De Gaulle als staats hoofd op dit moment zeker nog niet zouden willen zien vertrekken. Hun „neen" richtte zich dus vooral wel tegen de nieuwe en autoritaire wen ding, die hij aan de algemene gang van zaken en de ontwikkeling der Vijfde Republiek wenste te geven. De vraag is nu of de generaal aan de "hand van de duidelijke waarschu wing. die hem gisteren gegeven is, bergid zal zijn van die laatste voor nemens nog af te zien. Zijn karakter en zijn verleden geven zeker weinig reden tbt optimisme in dat verband. 9 Slot pag. 2 Opgemerkt moet worden, dat I)e Gaulle nooit zo'n geringe meerder heid heeft gekregen vergeleken met het vorige referendum heeft hij elf procent der stemmen verloren zodat de uitslag onmiskenbaar een ernstige waarschuwing inhoudt voor de generaal, dat het Franse volk hem op de weg naar de „directe de mocratie" (of semi-dictatuur) die hij is ingeslagen, nog maar zeer aarze lend wenst te volgen. Op de Champs Elysées hebben tot diep in de nacht duizenden Parij- zenaars op grote borden, die aan de Geen ruil Dat premier Chroesjtsjow zijn „ruilvoorstel" van in een eerdere boodschap aan Kennedy, namelijk ontruiming van de Russische bases op Cuba in ruil voor ontruiming van de Amerikaanse bases in Turkije, heeft laten vallen, wordt gezien als een bewijs dat deze suggestie voor namelijk voor binnenlands gebruik was bestemd. De sfeer van ontspanning blijkt duidelijk uit het feit. dat premier Chroesjtsjow zondagavond in Moskou de slotvoorstelling bijwoonde van het Bulgaarse Nationale Theater uit Sofia. Ook president Brezjnjew en andere Sowjetrussische leiders waren j aanwezig. Intussen had president Kennedy Washington per hefschroefvliegtuig verlaten om op zijn boerderij te Glen Ora in Virginia het middagmaal met zijn vrouw te gebruiken. Het was de eerste maal sinds het begin van de Cul lanse crisis dat de president de hoofdstad verliet. Hij keerde aan het eind van de middag naar Washington terug. De gevolgen Het goede nieuws van zondagoch tend kan van uitzonderlijke histo rische betekenis zijn. Amerika, dat aan invloed verloren had. is thans weer onmiskenbaar de leidende mo gendheid in de vrije wereld gewor den. Leidend niet alleen in de NAVO maar thans evenzeer in Latijns- Een wervelstorm, die Zuid- Siam (Thailand) de afgelopen dagen teisterde, heeft aan ten minste driehonderd mensen het leven gekost. Vliegtuigen van de luchtmacht zoeken de Golf van Thailand af naar schepen, die als vermist zijn opgegeven. Er zouden achttien schepen zijn gezonken. In de kustplaats Taloempoek werd een Chinese tempel door het kolkende water meegesleurd, waarbij 50 perso nen die daar in gebed bijeen waren, zouden zijn omgekomen. Volgens niet-officiële gege vens van hedenochtend is het aantal doden reeds gestegen tot duizend. Piloten, die waren opgestegen om in de Golf van Thailand naar een vermiste boot met 40 man aan boord te zoeken, heb ben in de mondingen van de diverse rivieren tientallen licha men zien drijven. gevels van de zetels van de Franse ra'Jio en van verschillende grote kranten waren aangebracht, de uit slagen uit het gehele land met grote spanning gevolgd. Die spanning werd vooral wel veroorzaakt door de vraag of De Gaulle de absolute meerder heid. waar men algemeen de rode streep voor zijn aanblijven of zijn vertrek geplaatst had, al of niet zou halen Nadat hij tussen tien en elf uur gisteravond om de 51 pet was blijven schommelen, maakte hij daarna een val tot 44 pet vanwaar af hij weer langzaam opklom tot de 46 pet waarmee hij het tenslotte moest doen. De cijfers der overzeese departementen zyn in dat percen tage echter nog niet begrepen, doch hun gewicht is in elk geval te gering om de generaal de absolute meerder heid nog te kunnen bezorgen. De gelukkige „ontknoping" van de Cubaanse crisis voltrok zich vermoe delijk net even te laat om de uitslag van het referendum een nieuwe wending te kunnen geven. De inter nationale omstandigheden lijken dus eerder in het voordeel van De Gaulle te hebben gespeeld. Het is immers aannemelijk dat onder de dreiging van een dramatisch internationaal conflict vele Fransen een ernstige binnenlandse crisis die het gevolg van De Gaulles vertrek zou zfjn ge worden, met nog meer aandrang hehhen willen voorkomen. Globaal gesproken is de situatie nu dus zo, dat op de vier Fransen twee ia en één nee togen De Gaulle hebben gezegd terwijl de vierde zich van een uitspraak heeft onthouden. Geografisch gezien heeft het zuiden met grote steden als Bordeaux. Tou- I louse en Marseille, in meerderheid zich teeen De Gaulle uitgesnroken. Voor het eerst waren er verscheidene departementen, veertien op de ne- centig, die een absolute meerderheid van nee-stemmen opleverden. So ciaal beschouwd hebben de arbeiders en de kleine middenstanders over het alcemeen front tegen De Gaulle gemaakt. In het algemeen ook moet men constateren dat het referendum een grote verdeeldheid in het Franse volk heeft veroorzaakt terwijl De Gaulle nu juist altijd de ambitie had ge koesterd de spil te vormen waar alle Fransen zich om zouden verenigen. De les die men uit de cijfers trekken moet zou daarom kunnen luiden dat een grote meerderheid van het Fran se volk zeker nog altijd wenst dat de Na haar aankomst in het pre sidentiële verblijf in Moerree in Pakistan maakte Prinses Beatrix filmopnamen van het prachtige berglandschap. Zij werd echter tijdens die bezigheid ook zelf ge filmd. Van onze Amsterdamse redacteur Aan de Reinier Vinkeleskade te Amsterdam, in de onmiddellijke nabij heid van de plaats, waar vorige week een kat aan hondsdolheid is over leden, is nu een witte muis, die zich agressief had gedragen, gestorven. Het diertje brak uit zijn kooi en beet drie mensen. De G.G. en G.D. wil nu weten of de muis aan hondsdolheid is overleden. Het dode diertje is voor onderzoek opgezonden naar de veterinaire dienst in Haarlem. De drie gebeten personen een vrouw, een meisje en een jongen zijn ingeënt en worden onder controle gehouden. Het afgelopen weekeinde hebben de gemeentepolitie van Amsterdam, de Rijkspolitie en de algemene inspectiedienst van het ministerie van Land bouw en Visserij ruim 20.000 auto's aangehouden bij de 24 uitvalswegen van Amsterdam om de naleving van het uitvoerverbod van honden uit de hoofdstad te controleren. Op advies van de politie keerden vele automobilisten, die een hond in de auto hadden, terug. Er waren echter ook automobilisten, die dit advies niet opvolgden en Amsterdam uitreden. Het gevolg was, dat zU in de aangren zende gemeenten werden bekeurd. De gemeentepolitie te Amstelveen moest 92 keer een proces-verbaal opmaken. Advertentie Jong-en-modern draagt een sportjasje van markante tweed - de nit helemaal up to date! 10 jaar 34.75 Sportief In combinatie met Terlenka broek 14.75 Uit het Leidsch Dagblad van 29 Oct. 1862: Bij de in de volgende maand ophanden zijnde ver kiezing voor de plaats van lid van de Kamer van Koop handel zal het den onderge tekende aangenaam zijn, niet in aanmerking te komen. A. Hartevelt Jr. Maandag heeft aan het Ministerie van Marine de aanbesteding plaats gehad i o.a. van 5500 Ned. kan jene- i ver en aangenomen door J. H. i Henkes voor f41.42 de 100 i Ned. kan.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1