Dawn Fraser zwemt als eerste vrouw 100 m beneden minuut Z.L.C. van 20 naar 25 zege Sporttoto Sportcommissie in de knoop niet reglement PRESTIGE-SLAG" MULLEK-JAEGERS AUSTRALISCHE DOORIIREEKT DROOMCRENS Astvanax triomfeerde, maar Albatros gaf kranig partij Schockemoehle de kroonprins Hewitt klopt Rod Laver LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 29 OKTOBER 1962 Veertig jaar na tarzan Weismuller Zaterdag 27 oktober 1962 zal voor altijd geboekstaafd blijven als één van de belangrijkste data in de geschiedenis van de zwem- sport. Het was op deze dag, dat de 25-jarige tweevoudige Olym pische kampioene Dawn Fraser na een recordjacht van niet minder dan zeven jaren als eer ste zwemster ter wereld de 100 meter aflegde in minder dan één minuut. Toen zij zaterdag namelijk tijdens de Spelen van het Gemenebest in het Olympi sche zwemstadion te Melbourne els eerste aantikte na de 110 yards vrije slag, hadden de wij zers van de stopwatches in de handen van de verblufte officials nog juist hun ronde langs de wijzerplaat niet voltooid, 59.9 seconden waarmee de jarenlang als ondoordringbaar geldende barrière van één mi nuut was doorbroken. Ruim veertig jaar nadat Johnny Weismuller, de later zo bekende „tarzan" op 9 juli 1922 in Alameda als eerste zwemmer onder de minuut kwam, was een vrouw erin geslaagd hem dat na te doen. Voor Dawn Fraser betekent dit pucces het absolute hoogtepunt van een glanzende carrière, die in 1956 een aanvang nam. In dat jaar plaat ste zij zich voor het eerst op de wereldlijst door het beroemde record van Willy den Ouden 1.04.6)dat bijna twintig jaar had standgehou den, met 0,1 seconden te verbeteren Als eerste De naam van Dawn Fraser kwam ook weer als eerste op de wereld- recordlijst na de reglementswijziging in 1956, waarbij alleen records werden erkend, gemaakt op 50 meterbanen. Haar tijd was 1 min. 2 seconden, waarmee zij de Olympische titel op de 100 meter vrije slag in Melbourne won. Vier jaar later in Rome toon de zij zich nog steeds de sterkste op deze afstand en inmiddels had zij haar recordprestatie opgeschroefd tot 1 min. 00,2 seconden. Aan het begin van het pas begon nen Australische zwemseizoen kon digde de 25-jarige leerlinge van Harry Gallagher aan dit jaar onder de minuut te zullen komen. Zij deed dit in feite reeds dinsdag j.l. Zij conden rond en zwom in de ene minuut dus 58 centimeter meer dan 100 meter. Ook zaterdag zwom Dawn Fraser op een 55 yards baan, zodat zij in één race twee wereld records verbeterde, namelyk die op de 110 yards en de 100 meter vrije slag. Meer records Later op de dag startte Dawn Fra ser nog als lid van de Australische ploeg op de 4 x 110 yards vrije slag, die met een tijd van 4 min. 13,8 se legde toen de 110 yards af in 60 se- conden het wereldrecord op deze af stand scherper stelde. Het oude re cord stond met 4 min. 16,2 seconden op naam van een andere Australi sche ploeg, waarvan Dawn Fraser eveneens deel uitmaakte. Een half uur na de recordpresta ties van de dames waren het de Aus tralische heren Murray Rose, Peter I Doak. David Jackson en Peter Phelps, die het wereldrecord 4 x 110 yards met een tijd van 3 min. 45 1 sec. scherper stelde. Het oude record stond met 3 min. 45,6 sec. op naam van een Australisch team, gevormd door John Henricks, John Devitt, Geoff Shipton en David Dickson. Stayersprijs te Duindigi BILJARTEN (Van onze medewerker) De Jonge kampioen vijfde klasse libre Het kampioenschap vijfde klasse libre klein biljart van het district De I Bollenstreek van de KNBB is in res- j taurant Eigen Zorg in Voorhout ver overd door de Lissenaar Th. de Jonge. Hij heeft het kampioenschap echter I niet cadeau gekregen, vooral niet van In de Stayersprys, een dravery voor 3-jarige paarden, over 2500 meter. zijn vier clubgenoten van Amicitia. nam Annemieke Hollandia het commando op zich, maar spoedig nam die met hem in de finale terechtge- Albatros S dit over. De favoriet Astyanax (Eerenberg), die het laatste start- komen waren. nummer had geloot, had zich toen al, zij het op enige afstand tot de derde Dat de vyf Lissenaren elkaar zo fel plaats opgewerkt met Anaconda en April Love in zijn voetspoor. Bonne de hebben bevochten is een voordeel ge- Jong hield met Albatros kranig stand, maar moest tenslotte toch het hoofd weest voor de Noordwijker Schoordijk buigen voor Astyanax, die in 1.26.9 op zekere wijze zegevierde. Anaconda (Sport. Oegstgeest) die daardoor tot hield April Love op dc vierde plaats. veler verrassing op de tweede plaats eindigde. Enigszins teleurstellend waren de nederlagen van favoriet J. Dolieslager. die echter met, het record hoogste serie (15) ging strijken. A. Schoordijk legde met 2.17 de hand op het record particulier moyenne. Beide laatstgenoemde spelers promoveerden naar de vierde klasse, terwijl De Jonge op 9 november het district zal vertegenwoordigen in de strijd om de gewestelijke titel. De eindstand luidt: car. brt. hs. gem pnt. Th de Jonee 327 291 9 1 12 A.G Schoordijk 314 239 10 1.37 J. Dolieslager 319 242 15 132 8 A. v. d. „Ga zwemmen" zei (le dokter Acht jaar geleden ging een 15-jarig, broodmager en zwak fabrieksmeisje in Adelaide naar een dokter om iets te laten doen aan de in steeds sterkere mate terugkerende astmatische aan vallen. Het was niet veel dat de arts haar zei. „Ga zwemmen", raadde hij alleen maar aan en het meisje dook in een van de f ele zwembaden die Ade- 4 laide rijk is. 4 De man zal wel niet gedacht 4 hebben dat hy op dat moment 4 advies gaf aan een meisje dat a f acht jaar later als eerste vrouw f. de 100 meter vrfje slag binnen de minuut aflegde en zich daar- f mee voor goed een plaats temid- 4 den van de sportgroten aller tij- 4 den veroverde. Want het 15-ja- rige fabrieksmeisje was niemand 4 minder dan Dawn Fraser. houd- 4 ster van drie Olympische me- a dailies en bijna 30 Australische titel*. J Dat zü de eerste vrouw was, 4 die de minuut-barrière door- 4 brak, zal men zelfs over vele 4 tientallen jaren nog in sport- 4 J encyclopedieën kunnen aantref- J feu, maar hoe veel moeite het a Harry Gallagher, haar latere trainer, ljeeft gekost zijn pupil J r in de wedstrijdsport te houden, 4 vindt men waarschijnlijk ner- 4 4 gens meer terug. 4 4 Gallagher, een man met een 4 a fijne neus voor talent, zag haar 4 a in Adelaide in een zwembad aan 4 het werk en bood aan haar trai- ning te leiden. Onder hem 4 maakte Dawn, die er plezier in 4 begon te krijgen omdat haar f 4 lichaamsconditie sterk verbeter- 4 4 de, snel vorderingen. In 1955 4 was het zo dat alleen de gevier- 4 de Lorraine Crapp in Australië a als sterker gold. Toen kwamen a de duels met haar rivale. Na Jumping Amsterdam De ster van Alwin Schockemoehle. de jonge Duitse topruitcr, de kroon prins die ongetwijfeld binnen korte lijd de kroon van de koning in eigen land. Hans Guenther Winkler, zal overnemen, heeft als een schitteren de diamant boven het vijfde inter nationale concours hippique in de RAI te Amsterdam gestaan. Zaterdag zegevierde hij zowel in het 's middags gehouden internatio nale springconcours als 's avonds in het spectaculaire puissance-spring concours, altijd één der hoogtepun ten van een hippisch gebeuren. Weliswaar moest Schockemoehle zondagmiddag in het jachtspring- concoürs om de Grote Prijs van Ne derland zich. ondanks zijn niet over troffen snelle tijd van 59.1 seconden zich door een simpel foutje tevreden stellen met de vierde plaats achter het IersEngelsBraziliaanse drie- De Ier Tony Brennan, die het jachtspringconcours om de Gro te Prijs van Nederland won. had over zijn prijs, een auto van Nederlands fabrikaat, bepaald niet te klagen. te bezetten achter de winnaar, de Fransman Alain Navet met Luma. Alain Navet veroverde daarmee de orijs voor de beste ruiter van het gehele concours, terwijl Toon Ebben als beste Nederlander uit de inter nationale springconcoursen kwam. De prijs voor de beste Nederlander !n de nationale parkoersen, waarin felle strijd werd geleverd op soms behoorlijk niveau, was voor Mady Koster. Aan de sporttoto van deze week werd deelgenomen door 730.330 toto liefhebbers, die voor een totaal van f 899.934.inlegden. Voor de eerste prijs kwam daardoor beschikbaar f 163.330, voor d« tweede prijs f 89.100 en voor de extra-prijs van de gelijke spelen 44.550. Zondagavond hadden zich reeds 11 deelnemers gemeld met het maxi mum van 13 goede uitslagen, voor de tweede prijs kwamen op dat moment honderd deelnemers in aanmerking. Er was nog geen enkele melding bin nengekomen van iemand die rijf ge lijke spelen juist voorspeld had. Juist ingevuld zag het totoformulier er als volgt uit: 3—1—2—1—2—1—1—1—1—1—1—fc—ï CRICKET Competitie-indeling Ajax (L.) in 2e klasse B Het, bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Cricket. Bond heeft, do competitie-indeling voor het seizoen 1963 vastgesteld. Het bestuur heeft besloten Quick (Den Haag), vorie sei zoen laatste in de hoogste klasse, naar dP eerste klasse B te laten de graderen. De kampioen van <he klas se. Haarlem is gepromoveerd naar da eerste klasse A. In de eerste klasse B is voorts niet meer opgenomen Quick (Nijmegen) dar. in 1962 de onderste plaats bezet te HCC 3. kampioen van de tweede klasse A. zal in 1963 in de eerst® klas se B spelen. In de hoogste afdelingen komen alle acht teams uit, die een hele com petitie spelen. De indelingen van de eerste klasse A en B. alsmede van de tweede klass# A en B, zien er voor 1963 als volgt uit: Eerste klasse A: AOC, Haarlem, I HBS HCC 1 en HCC 2, Rood en Wit, VOC en VRA. Eerste klasse A- Excelsior. HCC t. Her mes DVS. PW Quick, Rood en Wit. SCHC en Sparta. Tweed* klasse A: Ajax (Leiden), Concordia, HBS 2, Hermes DVS 2, De Krekels. Rood en Wit 3. Sparta 2 en VUC. 0 net icia01 aoiiiaauac u 3 manschap Brènnan-Smith-Pessoa, de avonduren toonde hij zich weer j de grootmeester. Eerst behaalde hij een dubbele Nieuwendijk 305 271 9 1.13 8 overwinning in het springconcours a i D. v d. Ploeg 289 258 12 1 12 8 ï'Americaine om daarna in het A Vermeulen 280 275 6 1.02 6 hoogstgeöoteerde springconcours, dat J. v. d. Voort 283 252 8 1 14 4 om de Grote Prijs van de Stad Am- J. Maarschalk 256 255 11 1.00 2 sterdam, met Ferdi de tweede plaats Kam pioen srit KNMI Het open stellen van de moqe- verre kon horen aankomen door zijn i -i i -i j luidkeels geschreeuwde bevelen aan J hjkheid om uit dc voorcompetitie 7jjn passagier en de indianenkreten Theo Messidor niet in de prijzen In de Internationale draverij kon Theo Messidor niet in de prijzen komen. Vainqueur vd. Berg) ging met de beste voornemens van start en werd aanvankelijk gevolgd door Rudolf G, wiens plaats later werd ingenomen door Yankee Maid. Yber- flöte en Urubu S lagen vier en vijf. De laatste kwam kort voor de bovenbocht ten val. Vainqueur ver dween van de kop en De Vries stuurde Yankee Maid naar de over winning, die (gezien de cote van f. 3.80toch niet geheel onverwacht was. Yberflöte werd een uitstekende Woensdag a.s. komen op Duin- digt Russische dravers aan de start. Op de foto ziet men pikeur Krasjeninnikow met het paard Columbia. De eindstrijd tussen de stalgenoten werd op foto beslist ten gunste van Jaseuse, met de Duitser Geibel in het zadel, die een neusje voor Sorella bleef. Seven Sisters volgde als derde. van Steman in de afdalingen, raakte op de tweede dag zijn voornaamste concurrent, titelhouder Hennie van Ponkelaar, door pech kwijt. Van Donkelaai had een nieuw snufje ge- De derdeklassers in de strijd Zo rustig en volgens de lijn der verwachtingen de uitslagen in de vierdeklasse vorige week waren, zo verrassend waren de resultaten gisteren. Het heeft bepaald „gespookt". De erepalm ging ongetwijfeld naar VVSB dat het ongeslagen Altior wel heel stevig aanpakte (4 1). Een eresaluut ook voor ZLC, dat met al even forse cijfers (2—5) Van Nispen een afstraffing gaf. En wat te zeggen van ASC? De roodzwarten vochten als leeuwen en sleepten zowaar een punt bij leider DOSR weg (1 1). DOCOS is kennelijk de depressie te boven, want de zware derby tegen Oranje Groen leverde een gelijk spel op (22). Tonegido en SVLV sloten hun duel eveneens op 22 af. Al komt in die uitslag misschien nog wijziging, want de protestcommissie krijgt hier maar liefst twee protesten te behandelen. van acht nationale betrouwbaar- heidsritten het totaal aan winst punten mee te nemen naar een andere klasse, heeft de sport commissie van de KNMV ach teraf parten qespeeld. Na de «.«..e,, vriidan m ratrrrian nahouden dmdel*>k voordeel °p- A1 d eerste minuten na vrijdag en „aterdag gehouden leverde Daartegenover stond echter. de hervatting werd het 0—2. toen DOCOSOranje Groen. De derby was nog maar nauwelijks begonnen of de dit siezoen wel heel ongelukkige DOCOS-ploeg keek al tegen een achterstand aan. De Wit en Verkui len tikten de bal door de vijande lijke linies en de laatste opende de score. Ofschoon de DOCO^-ploeg zich mtroduceerd: twee vlak naast elkaar door die tegenslag niet uit het veld gemonteerde achterwielen hetgeen het slaan en herhaaldelijk Oranje d(^[_het breder e loop vlak m het Groen terug drong bleeJf het tJot kampioensrit was het namelijk nog niet mogelijk om in alle klassen de kampioenen aan te wijzen omdat er door de nieuwe bepaling in het reglement tal van problemen bleken te zijn ont- staan, die nog opgelost moeten De Russische dravers WOrden. Tussen de koerden door verschenen de Russische dravers in de baan. Veterok, Zga en Villa komen woens dag a.s. te Duindigt uit in een koers over 2500 meter tegen vijf Neder- tweede. Xenocraat en Kadet Royal landse paarden, n 1. Zilvervos. Xavero, enige tijd zei Dawn tegen Gal- it 1 lagher, dat zü maar liever met de zwemsport stopte, verblind als zij was door de maatschap pelijke welstand van Lorraine, die o.m. door een professor in de fisiologie werd bijgestaan. Het kostte de verbijsterde Gal lagher de grootste moeite haar van dit plan af te brengen. Maar het gelukte hem. Het vol gende jaar won Dawn hij de Olympische Spelen in Melbour ne twee gouden medailles. Ook in de jaren daarna hield de gro> te reeks van successen aan. Met dit weekeinde dan de bekroning in de vorm van dat schitterende record. Aan het zwemmen zal Dawn 4 heel veel overhouden. Herinne- 4 ringen aan wereldreizen, kasten 4 vol trofeeën, een paar wereld- 4 records en haar gezond- 4 heid. a De Australiër Rod Laver. win naar van alle grote tennistoernooien van dit seizoen heeft zondag voor het eerst sinds bijna een jaar een nederlaag geleden in een belangrijke wedstrijd. In de finale van de kam pioenschappen van Queensland ver loor nij met 6-1, 3-6, 6-1, 5-7 van z:jn landgenoot Bob Hewitt. Deze laatste speelde beter dan ooit s'nds hii Laver verslagen had in de finale var. de Australische kampioen schappen verharde banen in 1961 te Sydney. resp. derde en vierde. Theo Messi dor, die niet minder dan 60 meter aan de winnaar nufest geven, ein digde dichtbij op de vijfde plaats. Toen Arislen in de openingskoers na een baanronde de kop nam, scheen deze een goede kans op de zege te hebben. Na de laatste boch' volgde echter een fout en Aerolite B ging als leider de rechte lijn in. Doch ook deze kon het niet houden en in de eindstrijd stuurde Tesselaar Anne Emile naar een 1.31.8 zege, gevolgd door Actie Scotch en Zergana van IJmuiden. In de Torricelliprijs streden Ascure en Alphario steeds om de leiding. Voor geen van beiden was echter de overwinning weggelegd, want de hen steeds volgende Zingly Sister (Van Overeem overmeesterde Ascure in 1.28.2 km.-tijd. Alphario was terug gevallen Anna Scotch werd derde. Zorava du Commerce voerde in de Daltonprys het 18 paarden tellende veld aan. gevolgd door Woelwater Yucatan en Zilverreiger S. Woel water werd door een fout kansloos en ook Zoraya verdween van het eerste plan. Yucatan (Strooper) won verrassend in 1.26.3 km.-tijd. Zibello Hanover K scheen zeker tweede te zullen worden, doch door een laatste aansporing van v. d. Togt, raakte het paard van de benen en sprong door het stek, zodat YY Meeske de tweede plaats innam voor Zita H. De Sluitingsprijs werd een over winning van de in prima vorm zijn de Yewel Boy (Smit), die van de start af de kop nam en nimmer be dreigd werd. Triton Erebus en Xanthia S werden resp. tweede en derde. De rennen De grote favoriet Peter Pan (v. d. Kraatsi won de Edisonprijs, nadat zijn stalgenoot Easter Monday) lang het tempo had aangegeven. Susie Darlin gaf goed partij en deze werd tweede op 1 lengte. In de Cambridgeshire werd felle strijd geleverd. Andries van Dijk reed echter met Happy Time een prima finish, zodat deze met halslengte de baas bleef over Manna, die Agram met 3 4 lengte naar de derde plaats verwees. Xuthus T, Vitalis en Ylite Rose. Uitslagen Maar terwijl de meeste kandidaten nog wat geduld moeten oefenen kun nen Henk Steman (zijspanklasse), Frits Selling (176 t/m 250 cc) en Dick Muller (boven 250 cc) wel vast feest gaan vieren. De grapjas Steman, die men in de heuvels van Zuidlimburg al van De uitslagen luiden: Archlmedes-prijs: 1. Anne Emllle (A. S Tesselaar) (1.31.8); 2. Actie Scotch; 3. Zergana van IJmuiden. Tot.: wi. f5.70. pl. 3.30. 3 90, 14.30. koppel 11.30. cov. 7.30. Torrlcelll-prijs: 1. Zingly Sister (W. B. van Overeem) (128.2); 2. Ascure; 3. Anna Scotch Tot.: wl. f5.50, pl. 2.20. 2.50, 3.50, koppel 2.50. cov. 8.60. Stayers-prijs: 1. Astyanax (F. J. Eerenberg) (1.26.9); 2. Albatros S; 3 Anaconda. Tot wl. f 1.20. pl. 1.10, 1.20, 1.20, koppel 2.50, cov 3 40. Boyle-prijs: 1. Yankee Maid (B. de Vriesj (124.3): 2. Yberflöte; 3. Xeno craat. Tot.: wl. f3 80, pl. 1.80. 3.30, 3.40. koppel 16.40. cov 7. Dalton-prijs: 1. Yacatan (P A. Stroo per (126.2); 2. Y. Y Meeske; 3. Zlta H Tot. wi 8.10. pl 2 60. 5 60. 2.10. koppel 8.80. cov 2160. Sluitingsprijs: 1. Yewel Boy (P. M. Smit ((1.25.7); 2. Triton Erebus; 3. Xanthia S. Tot wl f 4.50. pl. 2 30. 2.30. koppel 10 70. cov. 10 30 De rennen: Edlson-prljs: 1. Peter Pan (H. J v. d Kraatsi; 2. Susie Darlin"; 3. Easter Monday. Tot.: wl. f 1.30 (stal), pl. 1 10, 1.10, 2. cov. 2.20. Cambrldgeshire-prüs: 1. Happy Time (A. W. van Dijk); 2 Marina; 3. Agram. Tot wi f2.50 (stal), pl. 120, 1.30. 1 40. koppel 4.10, cov. 4. Pascal-prijs: 1 Jaseuse (H Geibel): 2. Sorella: 3. Seven Sisters S. Tot.: wl. f180 (stal), pl. 3 80, 1.50, koppel 13, cov. 4.50. Totallsator-omzet f 158.492,50. Schaakteam zonder Euwe en Donner dat van de machinerie meer werd ge vergd en dat resulteerde in een ge broken cardan. Hij moest dus opge ven en Steman won ondanks drie lekke zijspanbanden. Frits Selling speelde het klaar om anderhalve dag met een lekke tank te rijden en toch slechts 1 straf punt np te lopen. Hij prolongeerde zijn titel vrijwel zeker. Dick Muller had het na het uit- de hervatting werd het 02. toen Verkuilen verrassend een bal van Dubbeldeman overnam en hard in schoot. De DOCOS-ploeg, die niets meer te verliezen had, opende toen een fel of fensief op de veste van de bezoekers en dat had succes ook. In de 15de minuut schoot Van Marwijk zeer fraai in en tien minuten later her haalde hij dat kunststukje. De vinni- J-/1CR. iviuuci imu nei, 11 a net uil-j A vallen van Slem Schram op de eerste 5? Ji UiLnJlïmrtïïSi,Hnll' verde geen der partijen een doel punt op. Dubbeldeman schoot nog dag wel heel gemakkelijk. De kleine rijder uit Holten behoef de nu slechts de kampioensrit uit te rijden om zeker te zijn van de titel want hij had uit de voorcompetitie 19 winstpunten meegebracht en de Amersfoorter G. J. van Heugten één van vijf broers in deze rit geen één. Muller had dus gerust honderaen strafpunten mogen oplo pen zonder de titel kwijt te raken. Hij eindigde echter als een ware kampioen met slechts 6 strafpunten. Uitslagen Klasse t/m 50 cc: 1. A. J. Moer kerk (Moordrecht) op Zundapp. Klasse 51 t/m 175 cc: 1. J. van Dob- ben (Zwammerdam) op Maico. Klas se 176 t m 250 cc: 1. T. Selling (Amsterdam) op Maico. Klasse bo ven 25b cc: 1. D. J. Muller (Holten) op Jawa Zijspanklasse: 1. H. Ste man (Voorburg) op BSA. een keer tegen de lat. VVSB—Altior. Het heeft letterlijk en figuurlijk „gespookt" in Noordwij- kerhout, waar de geest van de sporti viteit sidderend op de vlucht sloeg. In onenigheid tussen twee spelers vond een gedeelte van het publiek aanleiding zich tussen de lijnen te be geven. Op verzoek van de scheids rechter beëindigde de Altior-speler A. Ouwerkerk de wedstrijd voor het laatste fluitsignaal in de wind ver dween. Versluys brak een sleutelbeen en R. Ouwerkerk moest naar het zie kenhuis. VVSB speelde in deze forse en soms wat rommelige wedstrijd beter dan het hoog genoteerde Altior. Door H. Heemskerk en A. v. d. Weide werd het voor rust al 20 voor de Noord- wijkerhouters. In de tweede helft scoorde Van Eeden uit een straf schop 3—0 en nadat Altior door Ha ring eveneens uit een strafschop, Turn-reranche op ir interthur 99- Een beeld uit de kampioensrit van de KNMV dat geen nader commentaar behoeft. De Pascalprijs werd een dubbel j kc. Fr Kuypers, A. Jongsma en H. succes voor eigenaar trainer v. Cuyk. van Oosterom. Het Nederlands schaakteam, dat zaterdag 3 en zondag 4 november a.s. in .Vlissingen tegen Engeland aantreedt, zal het moeten doen zon der de hulp van dr. Euwe. Donner en Kramer. Geen van deze drie scha kers heeft zich voor deze landenwed- «trijd vrij kunnen maken. Het team bestaat nu uit: T.D van een jeugdsch.,akweek worden gehou- Scheltinga. L. Prins. C. B. van den ('en. Tenslotte zal in ons land. in- Berg. N. Cortlever. K. Langeweg. dr dien de voorbereidingen succesvol J T Bnrendregt, F. W. J Henneber- 'ijn, ir. 1963 een der Europese zone- Schaakevenementen Op de zaterdag t Utrecht gehou den jaarvergadering van het Neder- 'andse schaakparlement zijn enkele onderdelen 272,65 punten, ter De Nederlandse heren turners hebben zich zaterdagavond in Alblasserdam op knappe wijze gerevancheerd voor de ruime nederlaag, die zij vorig jaar in Dattlikon tegen Winterthur hadden geleden. Onze landge noten verzamelen op de zes beslissingen omtrent komende wed' strijden genomen. De bondswedstrij den 1963 zullen in augustus in Arn hem worden gehouden. Om het per soonlijk jeugdkampioenschap 1963 zal ir. apri: Je Schiedam worden ge- wijl hun Zwitserse tegenstan ders op 271,20 bleven staan. De talrijke toeschouwers in het knusse Alblasserdamse Dorpshuis treden Gelijktijdig zal in deze stad I hebben vooral kunnen genieten van prachtige turnen van Walter Muller en df Nederlandse kampioen Jaegers dan ook ieders aandacht. Müller won de „prestige slag" vooral dank zii zijn formidabele paard volti geren, dat de jury met, 9.75 punt be slist niet te hoog waardeerde. Willy Jaegers, die in dezelfde oefening ove rigens ook uitstekend werk liet zien, bleef 0.25 punt bij zijn tegenstander achter en dit verschil scheidde de beide turners ook in de individuele rangschikking waarin zü byna drie punten voorbleven op de overige turners. UITSLAG Itöern oien van de wereldschaakbond I <FIDE) worden gehouden. 1 Walter Müller <W) 57.65 pnt.; 2 Willy Jaegers <N) 57 40 pnt; 3. Paul Bader 'Wi 54.70; 4 Jaap v. d. Sande <N) 54.60; 5 Gerard Salle «Ni 53.60; 6 Gerard ten Bos <N> 53 10; 7. Nico Valkenburg (N) 52.40: 8. Kees Pruvs Willy Jaegers Dit tweetal stak met|(N» 52 35 9 Hans Knoepfel iW) kop en schouders boven de anderen 52.20; 10 Jurgen Koenia <W> 52.00; ui* en naast de wedstrijd Nederland- 11. Bruno Vanza (W) 51.95; 12. Heinz Winterthur vroeg het, ..duel" Müller— I Egli (Wj 51.70. had tegengescoord 6choot v. d. Wel de VVSB naar een comfortabele 4—1 zege. DOSRASC. De mannen uit Roe- lofarendsveen zullen wel niet gedacht hebben dat zü tegen ASC een punt zouden kwütraken. De Leldenaren deelden ln de wedstrijd van gisteren de eerste klap uit. Spiering joeg in de 3de minuut ln volle vaart achter een verre uittrap van Spoor aan en schoot langs de DOSR-doelman. Lang ging de strijd gelykop. Een kwartier voor rust leed ASC een gevoelig ver lies: Spiering moest de strijd door een blessure staken. Ook na rust verdedigde ASC zich met grote hardnekkigheid. Pas een kwartier voor tijd kwam de (ver diende) geiykmaker. Linksbuiten Spruit knalde hard langs Spoor. Van NispenZLC. De beslissing viel in dit duel in het eerste kwartier na rust. De Leidenaren zetten toen een 21 achterstand om in een 24 voorsprong. Eerst was het Abra hams. die van de aftrap af 2—2- maakte, daarna werd het door H. de Bolster 2—3 en nog voor Van Nispen zich aan de veranderende situatie had aangepast werd het door J. de Bolster 2—4. Het daarop volgende of fensief van Van Nispen leverde niets op. Integendeel, het vérre opdringen van de verdediging leidde nog tot een vijfde treffer van Bremmer. Voor rust had het er voor de Lei denaren heel wat minder goed uitge zien. want door doelpunten van v. s. Linden leidde Van Nispen al vrü snel met 2—0. Vlak voor rust scoorde J. de Bolster tegen. TonegidoSVLV. Tonegido en SVLV hebben in deze wedstrijd ken- nehjk alles broederlijk willen delen. De ploegen scoorden ieder twee doel punten, kregen ieder een strafschop toegewezen waren even vaak in de aanval en besloten na afloop ieder een protest tegen het toekennen van die strafschop in te dienen. Tonegido nam de leiding door een doelpunt van Van Elliswyk. in de 10e minuut gescoord. Hoewel beide teams met grote werkkracht streden bleef het daarbij in de eerste helft. Toen werd het ..bal". Uit een strafschop, die volgens Tonegido geen strafschop mocht zyn, werd het door v. d. Ham 1—1 en kort daarop zelfs 12 door Den Elzen, die een van de lat terug komende bal in 't doel liep. Uit een strafschop even voor tijd een strafschop, waarmee SVLV het niet eens was maakte Smit: 2—1. De leiding in deze wedstrijd was zwak. Het Zweedse nationale voetbal elftal versloeg zondag te Stockholm Denemarken met 42. By de rust was de stand 2—2. Turn ploeg tegen Oostenrijk De Nederlandse herenturnploeg. die zaterdae 3 november a.s. in Feld- kirch tegen Oostenryk uitkomt, ziet er als volet uit: Willy Jaegers <Wil- helmina. Bocholtz), Jaap v. d. Sande (Astrow, Souburg). Joost Blits (Olym- pia. Amsterdam) Kees Pruys (DOS, Amsterdam), Gerrit, ten Bos Hercu les -Hebe Enschede) en Gerard Salle- iKeizer—Otto, Naarden).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 10