Con Amore zong in hoge vorm en bewogen Handels „Samson" KAMSTEEG'S SHADOWS"opzienbarende film van Cassavetes Films van deze week in Leiden Bekroning van het 50-jarig bestaan G Mijn motor heeft er nu veel meer zin in! Gero-cassetfe IYPEN STENO II aardige herdenking gouden jubileum SNEufVSERVICE Tot ziens... bij de BP pomp! Leitlse Senaat verwijt Corps verzwijging van incidenten tijdens jongste groentijd Tragisch en ontroerend facet van actueel negerprobleem Mr. Y lubber Jerry Lewis nu als loopjongen MF.RRPOEI.'S Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 27 oktober 1962 Tweede blad no. 30792 Herdenking kerkhervorming O Het feit der kerkhervorming zal a.s. woensdagavond in de Pieterskerk en in de Evang. Luth. Kerk worden herdacht. In de Pieterskerk zal ds. H. J. van Achterberg voorgaan en in de Lutherse gemeente ds. A. J. H. Haan. Bovendien wordt morgenoch tend in de doopsgezinde kerk een in- tervrijzinnige dienst gehouden. Ds. J. Th Mackenzie, remonstrants predi kant. zal in deze dienst eveneens aandacht schenken aan de kerkher vorming. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. OUDEN jubileum van ,.Con Amore": qcdcnkwaardiq en luisterrijk herdacht met een uitvoering van Handels drama tisch oratorium Samson"; beluisterd door tallozen, die de met prachtige bloemstukken versierde Stadsgehoorzaal volkomen vulden. Bewijs, dat deze christelijke oratoriumvereniging een hech te plaats inneemt in de harten van vele Lcidenarcn! Op dit aan contrasten rijke en innerlijke bewogen koorwerk was de keuze van dirigent Pasveer gevallen. Het leek, alsof alle medewerkenden slechts één groot verlangen kenden: deze avond tot een bekroning te maken van dit 50-jarig bestaan, een verlangen, dat gelukkig op bewonderenswaardige wijze gerealiseerd is. Wel zelden hebben wij ..Con Amore" zo goed ..bij stem", zo ge ïnspireerd en zo toegewijd horen zingen als ditmaal onder een jong dirigent, wiens bezieling, doch ook wiens vooruitgang evident ge noemd mag worden. Schone zang Het uit 1743 daterende orato rium Samson, waarin de meer stemmigheid triomfen viert, en dat desondanks aan een koor toch niet al te hoge eisen stelt dit in tegenstelling tot de wel veel vergende soli geeft alle gelegenheid een veelzijdig kun nen te demonstreren. Dit nu is ,,Con Amore" ten volle gelukt: hecht en homogeen was de prachtig geëgaliseerde beschaafde en op vele momenten relfs bepaald zeer schoon klin- Advertentle Als stadsvertegenwoordiger rijd ik altijd korte ritten. Dat kon ik vroeger aan mijn motor goed merken. Moeilijk starten - 'n beetje rauwmaar nu met BP Super Mix 50- 'n juweel meneer! Ja, elke motor heeft zijn eigen soort benzine nodig, dat staat voor mij nu vast! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine het be6t bij uw motor past. Uw motor draait dan veel „gezonder" en economischer. kende zang. waarvan grote ont roering uitging. Er moet bijzonder consciën tieus gestudeerd zijn, om tot zo danige welklinkende en gedisci plineerde resultaten te komen. Het evenwicht tussen de stem groepen bleef uitstekend be waard en b.v. in het maagden- koor (no. 23), bleek opvallend, over welk rein sopranenmate- riaal ,.Con Amore" beschikt. Doch ook de sonoriteit der mannenstemmen hebben wij meermalen met bewondering be luisterd. Daarbij kwam. dat dirigent Pas veer zich ditmaal volledig aan die zang kon wijden, gesteund als hij zich wist door het superieur spelende Residentie-Kamerorkest, dat hem met volle overgave en toewijding ten dienste stond. Ontplooiing Zo kwam het deze avond, na een wat aarzelend en nog onzeker begin, tot steeds sterker en vrijer ontplooi ing in dit werk. waarin de oratorium componist Handel toch eigenlijk vlak naast de opera-componist Handel staat, waardoor de tragische geschie denis van Samson de ïijke illustra tie verkrijgt. waarin allen hun be langrijk aandeel hebben: in het bij zonder ook de solisten, wier prach tige recitatieven en aria's in niet ge ringe mate tot een glansrijke over winning bijdragen. In de keuze van die solisten was „Con Amore" bij uitstek gelukkig geweest; een stralend en jeugdig zin gende sopraan Annette dP la Bije als Dalila. een innige en hoogst stijl volle als Aafje He.vnis (Micah) een rotsvaste, karakteristiek beeldende Guus Hoekman als een bepaald hoogst indrukwekkende Harapha (bas), in wie zich de rasechte opera zanger niet verloochende, en die vol komen boven j'n partij heek te staan, een verdienstelijke doch ook niet méér bas David Hollestelle (Ma- noah) en een lyrische tenor Charles Holland (Samson), wiens zang dik wijls de allure van een „jugcndliche" heldentenor aannam. Aller inlevine: tot het gegeven was intens, zodat zij in sterke mate het voorname niveau van deze uitvoering hoog hielden. Groot succes Wij kunnen in verband met de beschikbare plaatsruimte ditmaal helaas onmogelijk gedetailleerd op de prestaties ingaan. Wel willen wij graag verklaren, dat onze verwach tingen grotelijks overtroffen zijn. Wij zijn getuige geweest van een uit voering. waarmee dirigent, koor. so listen en orkest tot opmerkelijke ho mogeniteit en tot innerlijk samen gaan vergroeid waren. Gesteund mede door twee tegen hun taak alles zins opgewassen medewerkers t.w. Hans Philips aan het klavecimbel hoevele malen is deze al niet het koor een getrouwe steun geweest? en J. A. S. Haverkamp aan het or gel. Deze uitvoering heeft het jubile rende koor het grootsf denkbare suc ces gebracht, speciaal ook de diri gent Jan Pasveer, voor wie deze voortreffelijke reproduktie een machtige voldoening moet zijn ge weest. Met een allerhartelijkst applaus, zowel bij het ingaan der pauze als Zestig jaar „Oud-Leiden" Tentoonstelling: Leiden in prent en tekening Het bestuur van de Vereniging „Oud-Leiden" heeft gemeend het zes tig-jarig bestaan van deze vereniging niet beter te kunnen herdenken dan met het organiseren van een in „De Lakenhal" te houden tentoonstelling onder de titel „Leiden in prent en tekening". De tentoonstelling, die 8 november om acht uur geopend wordt, is voor namelijk samengesteld uit de prent verzameling van de Gemeenteli'ke Archiefdienst en enkele andere ver zamelingen. De voorzitter van de vereniging, dr. W. C. Braat, zal de herdenkings rede uitspreken. Mr. R. Hotke, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. is bereid gevonden deze tentoon stelling te openen. De tentoonstelling is geopend van 9 november tot en met 10 december, op werkdagenvan 104 izondag van il4 uur.). De rector magnificus van de Leidse Universiteit prof. dr. S. Dresden heeft namens de Senaat een berisping gericht tot het Leidse Studenten Corps omdat de leiding van het corps niet tijdig melding heeft gemaakt van excessen, die zich ook in Leiden bij de ontgroening hebben voorgedaan. De rector uitte scherpe kritiek op het feit. dat het collegium en de commissie van toezicht op de ontgroening zich niet hebben ge houden aan de belofte, dat onmiddellijk melding zou worden ge maakt van incidenten. Eerst nadat een justitieel onderzoek gelast was naar de gebeur tenissen in Amsterdam en nadat de rector collegium en commissie bij zich had ontboden, is van incidenten ook in Leiden melding gemaakt. aan het slot, heeft het auditorium i meentebestuur waren de wethouders i Wcfhnttdpr ir Van Hr>eL- blijk gegeven van zijn grote ingeno- ir. Van Hoek en P|na, alsmede ge- 7 n°CK meente-secretaris Bool aanwezig om zijn gelukwensen aan menheid. Aan de damessolisten en de dirigent zijn fraaie bloemen aange boden. Tijdens de pauze is het bestuur van „Con Amore" van vele zijden gecomplimenteerd: namens het ge- hun gelukwensen aan te bieden. evenals oud-wethouder Van Schaik. avond waarlyk in hoge vorm onder- Dat deze gelukwensen inderdaad scheiden, verdiend waren, willen wjj hierbij Waarvoor onze diepe erkcntelijk- met nadruk vaststellen. heid gerechtvaardigd is! „Con Amore" heeft zich op deze 1 H. Gedreigd met verbreking van betrekkingen De rector magnificus stelt als eis. dat iedere vorm van lichamelijke kwelling en geestelijke krenking ach terwege moet blijven in de groentijd. Het ontgroeningsprogramma dient vóór de groentijd geheel met de rec tor te worden besproken. De commis sie van toezicht moet tenminste tweemaal per week verslag aan de rector uitbrengen. Incidenten dienen onmiddellijk vermeld te worden. Het corps kan dc schulidgen aan excessen I straffen met schorsing of royement. Wanneer deze nieuwe regels in dc toekomst niet worden nageleefd, zal de academische senaat alle betrek kingen met het Leids Studenten Corps verbreken. Het corps zal dan niet meer als zodanig aan Universi taire plechtigheden kunnen deel nemen en zal geen zitting meer heb ben in Universitaire organen, zoals in het consilium. Inmiddels heeft het corps reeds kenbaar gemaakt, lot herziening van de groentijd te willen komen. STUDIO "Shadows", geregisseerd door John Cassavetes, behandelt een tragisch facet van het rassenprobleem: een dood lopende liefde, wanneer de jongeman merkt, dat het meisje met wie hij omgang heeft een ..kleurlinge" is en dan niet meer de moed kan opbrengen, de verhouding met haar voort te zetten. Ook de broers van het meisje kanten zich tegen die omgang: ze willen niet. dat hun zuster verdriet wordt aangedaan Dit kervende gegeven is op realistische wijze uitgewerkt. De film toont tot in détail de aangerichte menselijke schade en het ver driet. dat van dit alles het gevolg is. Dit is een van die experimentele films, waarmee de markt thans over stroomd wordt: het verschil tussen Shadows en andere films is, zo zegt de regisseur zelf, dat Shadows ont staat uit zijn personages, terwijl in andere films de personages uit het verhaal ontstaan. Natuurlijkheid De absoluut natuurlijke verfilming van de hier zo droevige gebeurtenis sen behoort tot het streven van de vernieuwers van de filmkunst. Men kan dit ook observeren bij mannen als Rossellini en Renoir in. in Frankrijks ..nouvelle vague", bij de Engelse naturalisten en niet in de laatste plaats de jongste Amerikaanse bewegingen. E>e regisseur Cassavetes maakte ook naam als acteur, hetgeen in deze in menig opzicht opzienbarende film duidelijk tot uitdrukking komt in de manier, waarop hij zijn menselijk materiaal heeft geïnstrueerd. Met jonge acteurs uit de door hem vervaardigd: ongetwijfeld met op zienbarende resultaten. Cassavetes geleide toneelschool werd Shadows betrekt zijn mensen, maar ook de toeschouwers indringend in schrij nende werkelijkheid, maar ook in die van de negerproblemen, waarom hij zijn suggestieve film heeft opge bouwd. Een harde, bittere en hoogst ac tuele werkelijkheid Bitterheid Men vergeve ons. dat wij de in houd van het verhaal verder buiten beschouwing laten: men zal er zich op moeten instellen met een andere blik dan tijdens traditionele films. Men zal er door ontroerd worden, geschokt ook. Verbijsterd zijn over al hetgeen zich in dit Amerikaanse jeugdmilieu af speelt. Een milieu, waarin aan de morele kan der liefde weinig waarde wordt gehecht, een milieu ook, waarin de agressiviteit van jongeren zich uit leeft in de hevigste gevechten waar bij zij ongetemd en onbeheerst hun „stoom afblazen". Dit alles onder steund door Mingus' combo en Shafi Hadi's saxofoonsolo, met zijn fas cinerende improvisaties, de verscheu rende bitterheid van dit alles be lichtend of onderstrepend De rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag de faillissementsaanvrage van de directeur van de Musical ..Free as Air", de heer Joop Klein Essink. afgewezen De rechtbank achtte het vorderingsrecht onvoldoende vastge steld. Origineel Het is zeker niet onbegrijpelijk dat deze film „de prijs der critici" op het Festival te Venetië ontving en diepe indruk maakte door de wel haast adembenemende suggestie welke zowel van verhaal als sfeer uitgaat. De originele visie van Cassavetes, die zijn acteurs bovendien tijdens de verfilming liet improviseren en hun dialogen onderling liet opbou wen, waarby dan de scènes verschiP- lende malen werden opgenomen, waaruit Cassavetes dan dc naar zyn Sergeants 3rekent af met de cowboys TRIANON In het Wilde Westen van de vorige eeuw golden eenvou dige. maar keiharde wetten. Wie niet horen wilde die moest maar voelen, was dp stelregel. In de film Sergeants 3 is het al met anders. Zoals Eddy Constantine door de Parijse onderwereld raast, zo gaan Frank Sinatra. Dean Martin en Peter Lawford in het. Wilde Westen te keer. Het zijn de ..Grote Drie" van het Amerikaanse Leger, die zich luid- lachend pen weg door een tienvoudige overmacht banen, die voortdurend met. een fles boven hun mond staan en die de rauwste grappen uithalen. De film „Sergeants 3" is een koste lijke parodie op al die films over gra nieten cowboys en bordpapieren In dianen. Heerlijk steken de drie ser geanten dp draak met, d estoere vech ters van het Wilde Westen, en reke nen niet alleen met de Indianen af maar oo kmet het melige soort cow boyfilms dat al jaren de bioscopen overspoelt. Want de hinderlagen waarin Frank Sinatra Dean Martin en Peter Lawford lopen zijn nog ge mener. de knokpartijen nog ruiger, de Indianen nog woester Daar kan peen „echte" cowboy tegenop. ben gezien. Zoveel, dat hij op een ogenblik besloot er zelf een te maken. Frank smeet alle films, die hu gezien had in een grote pot. De inhoud roer de hij krachtig en langdurig om. Ver volgens werd de ontstane filmbrij enkele malen gezeefd. Wat overbleef was „De greep naar de macht" een film die men de komendp week in het theater aan de Haarlemmerstraat kan gaan zien. Wij hebben het werk je geamuseerd bekeken. Geamuseerd vooral, om die eenvoudige cowboys die wijsheden zo maar uit de mouw schudden, waarover grote dichters en wijsgeren jarenlang gepeinsd moeten hebben Zelfs de vierkante kinnen van de onlangs overleden Jeff Chandler, die toch tot. de betere ac teurs moest worden gerekend en van I Fess Parker hebben de film niet kun nen redden. Maar er vallen (veel) doden en de kogels lüken echt.... Zoekt U een van f40.— of f400.—. t. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het De Gero_specialist. Leidse zeeman in Santos verdronken? De recherche van de Rijkspolitie te water heeft zich via interpol m verbinding gesteld met autoriteiten te Santos in Brazilië teneinde zo mo gelijk zekerheid te krijgen omtrent de identiteit van een daar in verre staat van ontbinding verkerende op gehaald stoffelijk overschot van een' jonge zeeman. Zij acht het namelijk zeer wel mogelijk dat dit het stof felijk overschot is van de sinds 4 september vermiste 19-jarige scheeps bediende J. Verhoogt uit Leiden. Deze bediende had in de avond van 3 september zijn toen in de ha ven van Santos liggend schip de Femland van de Koninklijke Hol landse Lloyd verlaten Hij is om streeks drie uur 's nachts voor het laatst, door een medeopvarende ge zien. Het schip is op 7 september uit Santos vertrokken. i'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiipi illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiinnKiiiiiiniiiiiiiniii On vergeld ijke komische effecten CASINO De ongewone avontu ren van de Amerikaanse professor en uitvinder mr. Vlubber zijn deze week opnieuw in een Leids tehater te zien. nadat ze enige tijd geleden in een andere bioscoop hier ter stede reeds grote belangstelling hadden getrok ken. En dat was geen wonder. Want zijn vinding van een anti-zwaarte- krachtsubstantie heeft komische ef fecten tot gevolg, die onvergetelijk zijn. Hij smeert in het geheim de schoenen van het verliezende basket ballteam met zyn „vlubber" in en wat men dan te zien krijgt, is ongeloof lijk: door hun machtige sprongen winnen de verliezers glansrijk, al snapt niemand hoe dat mogelijk is. Nog verbazingwekkender zijn de on verwachte prestaties van zijn oude Ford, die heel Washington verstomd doen staan. Zó verrassend ongewoon en amu sant is dit alles, dat de verbazing en de schaterlach elkaar doorlopend af- I wisselen. Ook de liefde speelt een be- langrijke rol en prof. Brainard krijgt het aardige meisje tot vrouw, dat hü door zun verstrooidheid tot tweemaal toe tevergeefs in de kerk liet wach ten. Een zeer vermakelijke film, die I zeker weer volle zalen zal trekken. LUXOR Bij Jerry Lewis weet men precies, wat men te verwachten heeft. Een gekke gezichten trekkende onnozele hals, die van de ene stupi diteit in de andere rolt. Nu is die Jerry#Lewis beslist niet zo dom, als hij zich steeds voordoet. Integendeel. Het domme type'tje zal het altijd wel blijven doen en door zelf de produk- tie te leiden, zelf de regie te voeren en vanzelfsprekend ook nog de hoofd rol te vertolken, zorgt hij, dat hij er het hoogstdenkbare profijt van plukt. Zelfs het scenario was ditmaal mede van zijn hand. Maar daarin was hij niet zo gelukkig. Zeker, zijn grol len en grappen zijn aardig gesitueerd in het dolle bedrijf, waaraan Holly wood zijn faam ontleent. Op soms kolderieke wijze wordt de filmwereld daarbij vaak op de hak genomen. Maar men mist eigenlijk een aanne melijk verband tussen de vele dwaze situaties, waarin Jerry terecht komt. Hij lanceert talloze grappen, maar ze blijven incidenteel. Het is weer het bekende lach-of-ik-schiet effect. Maar soms blijkt toch af en toe, dat Jerry Lewis ook tot meer in staat is dan grove effecten najagen. Greep naar de macht Allegaartje REX Meivin Frank moet in zUn I leven heel wat Wild-West-films heb- Een fijn stel dochters Vlot verhaal LI DO Gebaseerd op Erich Kast- ners plezierige boek „Das doppelte Lottchen", dat hier al eens in film versie werd uitgebracht, onder de ti tel „Louise-Lotte" hebben de Ameri kanen „Een fijn stel dochters" ge maakt Het, verhaal is bekend: man en vrouw hebben bij de scheiding ieder een deel van hun (meisjes)-tweeling meegenomen, zonder dat de kinderen van eikaars bestaan iets afweten. In een zomerkamp, waar zij elkaar ont moeten. gaat de zaak aan het rollen. Zii nemen eikaars plaats in als zii naar huis terug gaan en trachten (uiteraard met succes) hun ouders weer herenigd te krijpgen. In „Een fün stel dochters krygt het jonee sterretje Hayley Mills de kans haar talenten te tonen. Zij doet het wel aardig, hoewel met. heel die Amerikaanse gezwollenheid die vaak voor zulke onnodig vette accenten zorgt. Wat, de Duitsers met een ze kere ingetogenheid filmden, gaat hier breeduit, en soms met te grote dosis sentimentaliteit. Schuift men die punten ter zijd#» dan blijft over: een film met een plezierie soort humor, waarmee rnen zich te allen tyde kan vermaken. NAAIMACHINEBEDRIJF B REESTRAAT JT1 TELEP. 24315 LEIDEN 10 vinger syst. blind rhythm. talen (130 letter grepen p, minuut). Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telefoon 26558 „Kerk en Vrede" in Sleutelstad Prof. dr. J. de Graaf, voorzitter van „Kerk en Vrede" en Rusland kenner zal op vrijdag 2 november in de Doopsgezinde Kerk in de Pieters kerkstraat spreken over het onder werp „Het christelijk geloof en de oorlog der ideologiën". Uitgangspunt van de rede van prof. De Graaf zal zijn de opvatting die bij „Kerk en Vrede" wordt gehuldigd, dat de mens var tegenwoordig in een verkeerde denkwereld leeft. Men leeft te weinig uit het Evangelie en is öf communist óf anti-communist. Het is de bedoeling om van deze bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk een openbaar gesprek te maken. Iedereen .dus ook buitenkerkelijken en zij die het niet eens zijn met de opvattingen van „Kerk en Vrede" in het bijzonder, zyn van harte welkom op 2 november om 8 uur 's avonds. Geveilde percelen Ten overstaan van Notarissen: J. C. van Eek te Leiden. Woonhuis met erf en tuin Jan van Goyenkade 34 in bod f27.200. koper: C. Verhoop te Leiden voor f27.650.-. F. K. Lagerweij te Leiden. Woon huis en erf Hoefstraat 39 uitkomen de aan de Jan van Houtkade in bod f 12.600.- koper: M. L. Witsenburg te Leiden, q.q. voor f 12.610.-. Woonhuis met afz. bovenwoning, pakhuis en erf Havenkade 1 hoek Kalvermarkt la, in bod f 7 000.- koper Mw. H. ZanoliOuwerkerk te Leiden, q.q. voor f 7.300.—. Woonhuis en erf Clarasteeg 20 in bod f 3.500.koper J. H. Keij to Leider.q.q. voor f 4.000.—. Bergplaatsen en erf Mandenma- kerssteeg en 5 in bod 110.800.—, ko per H. D. van Weizen te Oegstgeesl q.q. voor f 12.000.—%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3