RUSSISCHE SCHEPEN UIT AANKLACHT TEGEN ONDERSCHEPPINGSGEBIED NATUROPAATBRON INDIA KONDIGDE NOODTOESTAND AF Derde slachtoffer van hondsdolheid (ZAANDAM) Bevel van de Sowjetrussische premier Mogelijkheid niet uitgesloten van verdere Amerikaanse actie PHILIPS T.V. 4! Ir. C. Dover sloot nu spijkers met koppen hulio op voet van oorlog" door wet uit de wereldoorlog Dreigen van Washington niet alleen in de politieke sfeer Een 38-jarige kantoorbediende: Meubelfabriek uitgebrand in Rotterdam BANANEN teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 No. 30792 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Premier Chroesjtsjow heeft de gezagvoer ders van de voor Cuba bestemde Russische schepen gelast buiten het onderscheppingsbied te blijven. Hij besloot hiertoe in antwoord op een desbetreffend verzoek van Oe Thant, maar deelde tevens mede, „dat dit niet al te lang kan duren". President Kennedy heeft Oe Thant geantwoord, dat hij zijn best wil doen moeilijk- bieden in het quarantainegebied te voorkomen ©Is de Russen hun schepen verwijderd houden. Het is overigens zijn bedoeling, dat „het mili taire aanvalsapparaat" van Cuba verdwijnt. Het werk aan dat apparaat, aldus Kennedy, is nog steeds in volle gang. Niet alleen raketten voor duizend, doch ook voor 2200 mijl worden gereedgemaakt en bovendien werkt men thans aan camouflage. De onthulling door het Witte Huis van de voortzetting der offensieve voorbereidingen op Cuba heeft de crisis nog verscherpt. „Verdere actie zal gerechtvaardigd zijn", aldus het minis terie van Buitenlandse Zaken in een commen taar op het verder bouwen aan het aanvals apparaat. Dit was eigenlijk een herhaling van een passage uit Kennedy's tv-toespraak, maar dat men deze passage tegen het einde van de week met zoveel nadruk in herinnering bracht, onderstreepte de ernst van de toestand. c In geheel India is gisteren de noodtoestand afgekondigd. Dit I geschiedde door president dr. Radakrisjnan. Het centrale parle ment heeft thans het recht wetten af te kondigen, ,welke een ter- j rein bestrijken, dat normaal tot het rechtsgebied van de deelsta- j ten behoort. Tevens krijgt de regering het recht censuur in te I stellen en personen te doen aanhouden zonder ze voor de rechter te leiden. Voorts is een verordening afgekondigd, waardoor de „wet voor de verdediging van India", die in de tweede wereld oorlog heeft gegolden, weer van kracht wordt verklaard. Deze wet brengt India volledig op voet van oorlog. Kennedy heeft geen tijdslimiet genoemd. De vraag blijft daarom: wan neer zal hü verdere actie gerechtvaardigd achten? Maar dat men zijn woorden ernstig moet nemen is door de blokkade-actie wel heel duidelijk gebleken. Men kan zich daarom niet van de zaak afmaken door te zeggen: „dat dreigen met verdere actie behoort alleen in de politieke sfeer; op die manier proberen de Amerikanen in de Ver. Naties meer aandrang te kweken opdat het conflict door overleg zal worden geregeld". Wel degelijk moet men rekening houden met de mogelijkheid van een Amerikaanse mili taire actie tegen de offensieve raketbases op Cuba en daardoor zou het conflict nog in een ernstiger stadium komen. Con!role op (le naleving is noodzakelijk In Washington legt men er de na druk op dat men de Russen niet op hun woord kan geloven. Vandaar dat internationale controle op de nale ving der ontmantelingsafspraken noodzakelijk zou zijn. De Verenigde Naties kunnen hier een nuttige rol spelen en op bescheiden schaal zou men op die manier een belangTijk precedent kunnen scheppen voor het proces der ontwapening in het alge meen, waarbij controle en inspectie altijd zulke moeilijkheden hebben op geleverd. Maar zoals gezegd, de Amerikanen moedigen speculaties in die richting niet aan. Zij maken de indruk niet te Lang te willen wachten met een actie indien de constructie van de raket- bases op Cuba doorgaat. En herhaal delijk kan men horen dat voor een dergelijke actie een invasie niet nodig zou zijn. De luchtmacht-deskundigen zijn het erover eens dat de Amerika nen in heel korte Ujd die bases kun nen vernietigen. Zuiver technisch ziet men de situatie aldus: de afstand naar Cuba is slechts kort. Men zou Reclacteuren(14) van Der Spiegel gearresteerd Veertien redacteuren van het weekblad „Der Spiegel", een van de meest gelezen Duitse publikatigs, zijn op last van het federale parket in Bonn gearresteerd. Zij worden ver dacht van verraad. De hoofdredacteur en een andere medewerker van het blad worden nog gezocht. Deze actie van de justitie geschiedt naar aanleiding van de publikatie van een zeer uitvoerig artikel over de on langs gehouden NAVO-manoeuvres in Duitsland onder de codenaam „Fal- lex". Volgens het bewuste artikel zou het Westduitse leger in het geheel niet in staat z(jn een „militaire schok" op te vangen. jagerbommenwerpers kunnen- gebrui ken voor de operatie, die een indruk wekkende hoeveelheid bommen kun nen meenemen. Cuba heeft van de Russen een mo derne luchtverdediging gekregen die met raketten opereert, maar indien men het eiland laagvliegend zou be naderen zou die luchtverdediging weinig hebben in te brengen. Voor dertig of veertig Migs, die op Cuba kunnen zijn, is men ook met beducht. De Amerikaanse vliegtuigen zouden de offensieve raketbases volkomen kunnen uitschakelen, indien zij in golven eerst zware bommen gooiden en daarna gebruik maakten van brandbommen, raketten en mitrail- leurvuur. De conclusie moet zijn dat een der gelijke operatie militair en technisch voor de Amerikaanse luchtmacht een niet al te moeilijke zaak is. Maar dat betekent daarom nog niet dat men tot die actie zal overgaan. Oe Thant actief Dat is in de allerèerste plaats een politieke beslissing. Bij zulk een actie zou men ongetwijfeld Russisch perso neel treffen. Men neemt aan dat de Cubanen zelf nauwelijks tot de bases worden toegelaten. Een dergelijke ac tie zou toch al een Russische reactie teweeg brengen, maar destemeer in dien Russen het slachtoffer werden van zulk een aanval. Hoe die reactie zou zijn en waar die tot uiting zou komen is niet te voorspellen. Maar het staat vast dat een luchtaanval op de bases op Cuba de crisis in een veel ernstiger stadium zou brengen. Daarom moet men stellig hopen dat Oe Thant met zijn pogingen in de Verenigde Naties om de partijen nader tot elkaar te brengen succes zal hebben. Oe Thant volgt de methode, die hij ook toepaste toen Nederland en In donesië nog niet tot direct overleg bereid waren: ook in het huidige sta dium confereert hij nog met elk der partijen afzonderlijk, de Rus Zorin, de Amerikaan Stevenson en de Cu baan Garcia-Inchaustegui. Libanees geënterd Al gaat dan op de Cubaanse raket bases. die volgens de Russen nog al tijd niet bestaat, het werk voort en moet men dat als een verontrustend symptoom zien in de crisis, elders werkten de Russen mee. Twee torpe- dobootjagers, een ervan genoemd naar president Kennedy's gesneuvelde broer, hielden een door de Russen gehuurd Libanees schip aan. In dit geval ging een mspectiegroep werke lijk aan boord. Men vond geen offen sief materiaal en het schip mocht na twee uren doorvaren naar Cuba. Tot zover onze correspondent in Washington. De Cubaanse ambassadeurs in Den Haag en Londen hebben zich in ver klaringen tegen de Amerikaanse blok kade gekeerd. Cuba zou slechts le vensmiddelen. industriële produkten en medicamenten ontvangen. Gevaarlijke opmars Premier Nchroc sprak gisteren de verwachting uit, dat de uiteindelijke overwinning aan India zal zijn. De aanvallen der Chinezen betekenen een inval in geheel India, ook al is er officieel geen orlog verklaard, aldus Nehroc. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie deelde giste ren mee, dat Indiase troepen in het noordoostelijke grensgebied bij Wa- long, een plaats op 25 kilometer van de grens met Birma, twee Chinese aanvallen hebben afgeslagen. Aan de Chinezen zijn zware verliezen toege bracht, aldus de woordvoerder. Er waren veel Chinezen gevallen bij een treffen in de buurt van Jang, een paar kilometer ten oosten van Ta- wang, het bestuurscentrum dat don derdag na hevige gevechten door de Indiase troepen ontruimd moest wor den, zo zei hij. In Nieuw Delhi is men van oordeel, dat de gevaarlijkste opmars van de Chinezen plaats vindt ten oosten van het woensdagavond ontruimde Ta- wang en ten zuiden van Kibitoe, in het noordoosten van India. Hier zijn de Chinezen gemiddeld 25 tot 35 km over de MacMahon-linie getrokken Ten oosten van Tawang hebben de Chinezen één van de zeldzame wegen in dat gebied bereikt, die naar Tez- poer in de vlakte van Assam leidt, hemelsbreed op 160 km van Tawang gelegen doch langs de weg is de af stand tweemaal zo groot. Ten zuiden van Kibitoe is de Chinese voorhoede slechts 25 km verwijderd van de Bir- maanse grens, op de weg naar de rijke olievelden van Digboi in Assam. Op vele plaatsen langs het front is het bitter koud en is sneeuw gevallen. De Indiase minister van Finan cien, Desai, heeft in een radiorede een beroep op de bevolking gedaan om goud te geven voor de strijd te gen de Chinezen. Voor dit goud zou de regering buitenlandse deviezen kunnen krijgen voor de aankoop van wapens. De minister kondigde aan, dat de regering obligaties voor de De fensie zal uitgeven en een fonds zal stichting voor vrijwillige bijdragen. Voorts heeft de regering in Nieuw Delhi besloten tot vorming van een nationale strijdmacht van vrijwilli gers. De Indiase luchtvaartmaatschappij heeft gisteravond haar vluchten op Rangoon, Bombay, Calcutta en Ma dras opgeschort. Dit zou zijn gebeurd omdat de Viscounts zouden zijn ge vorderd ont vooraden naar het noor delijke grensgebied te brengen. De hondsdolheid heeft een derde slachtoffer geëist. In het gemeentelijk ziekenhuis van Zaandam overleed gisteren de 38-jarige G. K. Romkes uit Zaandam aan deze gevreesde ziekte. Dit heeft een onderzoek van de Zaandainse G.G.D. uitgev:ezen. Oor spronkelijk werd gedacht, dat de heer Romkes hersenvliesontsteking had. Voor zijn overlijden is gevraagd of hij gebeten was door een hond. doch de heer Romkes kon zich hiervan niets herinneren. Hij was donderdag in het ziekenhuis opgenomen. WEERBERICHT ONBESTENDIG Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. om tien uur verstrekte, zal een regenzone vannacht of'mor genochtend ons land passeren, ge volgd door enkele opklaringen en later weer kans op enkele plaatse lijke buien. De wind zal krachtig, langs de kust nu en dan hard zijn. uit richtingen tussen zuidwest en west. 28 OKTOBER Zon op: 7.26 uur; onder: 17.21 uur. Maan op: 6.57 uur; onder; 17.50 Uur. Hoogwater te Katwijk te 3.12 en 15.26 uur, laagwater te 11.20 en 23.36 uur. (29/10 hoogwater te 3.43 en 15.57 uur, laagwater te 11.51 uur). Dit numme* beslaat uit 12 pagina's en een B(Jvocgsei De sociëteit van het Utrechtse Studenten Corps is met een nieuwe vleugel uitgebreid. Prins Bernhard nam in de sociëteit I deel aan een bier-estafette. Met de klap. waarmee hij zijn lege glas op tafel zette, was de nieu we vleugel geopend. Op de tafel de honorair commissaris mr. f. P. Bol en tegenover de Prins de president van de sociëteit de heer R. J. G. Sterneberg. De heer Romkes was kantoorbe diende van beroep. Hij was gehuwd laat twee kinderen achter. Het slachtoffer kwam vaak in Amster dam. hetgeen de commissaris van politie in Zaandam, de heer A. B. J. Prakken, doet vermoeden, dat de man daar waarschijnlijk de fatale beet heeft opgelopen, de heer Rom kes had zelf geen huisdier. In Zaandam is tot nu toe alleen de bepaling van kracht, dat honden kort aan de lijn gehouden moeten worden. Een muilkorf hoefden zij niet om te hebben. Of dit nu bin nenkort te verwachten valt is niet zeker, aangezien de beet of althans de besmebting waarschijnlijk in de hoofdstad is toegebracht. Het eerste slachtoffer van de hondsdolheid was de 3-jarige Adrie Eethuizen, die op 8 september over leed. Het tweede slachtoffer was de 16-jarige Henny van Bambergen, die vorige week zaterdag stierf. Maatregelen Van begin volgende week af zal de A'damse politie terstond verbalise rend optreden tegen eigenaren, hou ders of hoeders van honden, die zon der muilkorf op straat worden aan getroffen. Zwervend aangetroffen katten zullen zonder pardon van straat worden verwijderd. Het is ver boden honden of katten naar elders te vervoeren Er zal streng op de na leving van deze maatregelen worden gelet. België heeft gisteren officieel de grens gesloten voor uit Nederland af komstige katten en honden. In het Belgische staatsblad is een Konink lijk Besluit opgenomen, waarin .,de in- en doorvoer van vleestetende die ren afkomstig uit Nederland is ver boden". In België heeft zich al in meer dan 30 jaar geen hondsdolheid voor- cedaan. Het vorige jaar werd dras tisch opgetreden in het dorp Jusse- ret in Wallonië, waar een hond van een gerepatrieerde Belg uit Kongo kennelijk besmet was en drie per sonen had gebeten. De gezondheids dienst nam radicale maatregelen en alle honden in het dorp werden af gemaakt, hetgeen tot groot verzet leidde van de eigenaren van de die ren. Het drietal dat door de be smette hond was gebeten, werd in het Pasteurinstituut in Brussel be handeld en dit geval had geen ver dere gevolgen (Van onze Zwolse correspondent) Na een verwarde discussie m dc Wagcningse studentensociëteit ..Ceres", heeft ir. Doyer uit Assen tenslotte spijkers met koppen ge slagen. Beu van het wachten op boeren, die zich door de anti- aardstralenkastjesfabrikant Bron gedupeerd zouden voelen, begaf hij zich naar Ede en diende tegen deze ..naturopaat" een uitvoerige klacht in negens meervoudige oplichting. Hij deed dat „in het algemeen belang". De heer Doyer zeide, dat de Edese recherche 41-.. kantje had vol- getypt. Hij trekt zich nu terug. Hij acht zich ontslagen van verdere acties tegen het zogenaamde euvel van de wonderkastjes. Zijn aanbod om f. 100.000.- aan de heer Bron ter hand testellen, als deze aan toont dat de kastjes inderdaad scha delijke invloeden door aardstra- len kunnen uitbannen, is niet meer van kracht. Hij is van oordeel, dat Bron lang genoeg gelegenheid heeft gehad om op zijn uitdaging in te gaan. Loterijbriefjes Omringd door geïnteresseerd glim lachende studenten, heeft ir. Doyer 1 gistermiddag in „Ceres" nog geruime j tijd de belangstelling voor zijn cam- pagne tegen de anti-aardstralenkast- jes gaande gehouden. Een „wettig gedeponeerd" kastje, gefabriceerd door het „Eerste Noord-Nederlandse Bureau voor Wichelroede Bodemon derzoek" te Winschoten bleek na de montage twee lichtelijk gekreukelde loterijbriefjes te bevatten. Maar dat was nog uit de tijd toen de aard- stralen pas waren uitgevonden De inhoud van het zogenaamde ..Bronkastje" had althans nog de al lure van gepolijste geheimzinnigheid. Maar meer waarde dan een zeventig I gulden zat er toch ook niet in. Twee I buren van de niet verschenen boer Van Erk uit Berkenwoude, vader en zoon Schep, deden mededelingen over de ervaringen van boer Van Erk. De heer Bron had tegelijk met het plaatsen van de kastjes adviezen ge geven over andere voor de hand lig gende maatregelen. En die andere maatregelen (veranderde bemesting betere bemaling) bleken doeltreffend. Maar de heer Bron kon nu reclame maken voor zijn kastjes. Toen een zekere heer Klip, een baggerexpert zich met de zaak bemoeide, werd de discussie zo verward, dat de aan wezige journalisten ondubbelzinnig uiting gaven aan hun misnoegen. Niets verdween De Friese boer Zij Is tra was evenmin als de heer Van Erk komen opdagen ofschoon hij het wel had toegezegd naar Wageningen te komen. „Door de heer Bron geintimideerd of ge schrokken voor de publiciteit rond de kastjes" veronderstelde de heer Doyer. De heer Zijlstra heeft vol- gens hem f. 13.000.- betaald voor drie kastjes. De heer Doyer liet de kwitantie zien. Na plaatsing van de apparaten zouden lichamelijke klachten van de boer cn zijn ge- 1 zin, huidaandoeningen bij het vee, J brandnetelwoekering en radiostoring i verdwijnen, had de heer Bron toege- I zegd. Maar er was niets verdwenen behalve de f. 13.000. Aan de politie te Ede heeft de heer Doyer opgegeven, dat de heer Bron in elf jaar tyds. 3 miljoen gulden moet hebben verdiend aan 800 a 1200 kastjes, die hij zou hebben ver kocht tegen f 650.h f 5800.per stuk. De heer Doyer is ervan over tuigd, dat de gedupeerde boeren te genover de recherche voor de waar heid zullen uitkomen. De officier van Justitie te Arn hem. mr. F. O. Leusink, deelde ons desgevraagd mede, dat de heer Doyer voor zijn bezoek aan de politie te Ede een lang telefonisch onderhoud met hem heeft gehad. Meer inlich tingen kon mr. Leusink ons uiteraard niet verstrekken, want hij moest eerst kennis nemen van het proces verbaal van de recherche. Hu was er wel van overtuigd, dat het on derzoek zeer lahge tijd in beslag zal nemen. Acht Oostduitsers naar West-Eerlijn Zes Oostduitsers, onder wie een jonge vrouw, zijn vanmorgen vroeg door prikkeldraadversperringen ge kropen en onder voortdurende be schieting door Oostduitse grensbewa kers naai West-Berlijn gevlucht, al dus hctfl de Westberiynse politie bekendgemaakt. Niemand van de vluchtelingen, op wie 50 schoten zijn afgevuurd, werd getroffen Enkele vluchtelingen had- oen wel verwondingen door het prik keldraad opgelopen. Voorts zijn twee andere Oostber- lijners over een kerkhofmuur naar West-Berlijn ontsnapt. Ook op hen was geschoten, maar zij werden even min geraakt. Lord Snowdon in ziekenhuis tVan onze Londense correspondent) Lord Snowdon, de echtgenoot van Prinses Margaret, is gisteren in ver band met maagpijn ter observatie in een Londens ziekenhuis opgenomen. Het was de.bedoeling dat hij na het weekeinde weer naar huis zou terug keren. Een van de dokters die hem onderzoekt is Lord Evans, de lijfarts van de Koningin. Metershoge vlammen uit het dak var eer. meubelfabriek kleurden gis teravond de' hemel rood boven het stadsdeel Charlois in Rotterdam zuid De brand woedde in een oud, lang werpig schoolgebouw aar. de Schulp weg, dat sinds 1950 in gebruik is by de Nederlandse Speciaal Meubelfa briek NV een bedrijf met 22 man personeel, dat zich toelegt op de ver vaardiging van houten onderdelen voor naaimachines. Het bedrijf werd totaal verwoest door het vuur, dat ontstaan in het zg. mothok. de ruimte waarin het af val (zaagsel, stof e.d.) van de hout bewerkingsmachines wordt afge bogen De brandweer verscheen na de eerste melding om half negen mek U'tgebreic materiaal, maar zij lever de een vergeefse strijd tegen het in hout telkens weer oplaaiende vuur. De aandacht van de brandweer concern eerde zich daarna vooral op een naastgelegen woning, dat alleen door een brandmuur var. de fabriek was afgescheiden. Daarbij werd ge- cruik gemaakt van persluchmaskers. Het was voor de brandweerlieden een uiterst moeilijke strijd, om de zeer grote hitte op de zolderverdieping een verblijf van langer dan enkele minuten onmogelijk maakte. Een der mannen geraakte bedwelmd. Maar uiteindelijk slaagde men er toch in het huis te behouden. De schade aan de fabriek is zeer groot. De directeur, de heer J. van der Brugge, durfde zelfs geen schat ting te maken. Op de 380 vierkante meter werkruimte stonden vele ma chines waarvan er verschillende niet meer dan twee jaar oud waren. Ver der is vrijwel de gehele voorraad ver loren gegaan. Het bedrijf is verze kerd tegen brandschads. Advertentie f 725.—. Geschikt voor 2e programma. "t (§ttc?ÏÏtë lange make 66 - tel. 26500 Uit Leidsch Dagblad van i oq ri/,» loco- Prettige betaling. BREESTRAAT Hooitstraat 88 Aiphen 28 Oct. 1862: Z.M. heeft een jaarlijks t I pensioen van f3500 verleend t I aan Prof. C. Pruys van der t I Hoeven te Leiden. t f Z.M. heeft herbenoemd tot f Burgemeester van Noorduijk f Jhr. Mr. H. A. C. de la Basse- t nour'Caan. f l (Advertentie - Mr. D. H. Pe- t rel, pedicure likdoorns opera- j j» teur. Rangeert nagels welke j 4 in het vleesch of in de hoogte l i groeien zonder pijn. Te con- l t salteren van 9 tot 4 uur op f t de H.woerd, hoek Kraayestr bij J. J. Hoekman.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1