Oost west, thuis best Kleine meisjes-mode VOOR DE KINDEREN IS 'T EEN PARADIJS UIT en THUIS Mid winteravond droom ROCOCO WOLLEN DEKENS Rozen-neurose Zaterdag 27 oktober 1962 Pagina 3 Een sprookje voor de feestelijke avonden in de komende winter is deze exclusieve kor te japon van Pierre Balmain. die hij ,,Bel- levue" noemde. Het is een ensemble van witte satijn, afge zet met parels t* kunstdiamanten. De ceintuur begint in de taille en eindigt omhoog lopend in eer :r strik. De omslagman tel vormt een volmaakt geheel met deze droom japon. VIJFTIG jaar geleden, toen het beroep van huisvrouw nog een roeping was. kwam geen zinnig mens op de gedachte om nu eens te gaan uitrekenen hoeveel uur een vrouw per week in haar huishouden werkte. Je trouwde of je trouwde niet en als je trouwde was je vanaf dat moment huisvrouw en niets anders. Er kwam verandering in deze situatie, toen getrouwde vrouwen buitenshuis geld gingen verdienen. En tegenwoordig praten heus niet alleen vrouwenverenigingen over het aantal werkuren van de huisvrouw. Wie voor haar huwelijk een baan heeft gehad, weet wat het betekent zelfstandig te zijn, vrije tijd, vakantie en een eigen inkomen te hebben. Desondanks wil iedere vrouw graag trouwen. Trouwlustig In West-Duitsland bijvoorbeeld waren nog nooit zo weinig ongehuwde vrouwen als het vorige jaar. Dat is des te opmerkelijker als we horen, dat veel Duitse huisvrouwen het huishouden als een last voelen. Meestal zijn er slechts een of twee kinderen (ge zinnen met drie kinderen noemt men al „kinder rijk") en de huisvrouw wil buitenhuis gaan werken, zo mogelijk halve dagen, vooral ter wille van het eigen inkomen. het advies: een borrel" „Verkoop zijn jas en trakteer uzelf op Gevangenis Dit werpt een schril licht op de behulp zaamheid van de Russische politiedienaren, en of dit nog niet genoeg is. lezen we in het regeringsorgaan "Izwestia" een ..waarschu wing aan politie-agenten. die modeverschijn selen in plaats van misdaden proberen te be strijden". Dit naar aanleiding van een ingezonden stuk van een dame uit Odessa, die schreef, dat zij drie dagen in de gevangenis had ge zeten. omdat zij een te laag uitgesneden jurk had gedragen. De vrouw had zich verdedigd door er op te wijzen, dat zij haar japon had gemaakt naar een model in een Russisch modeblad, maar de agent, die haar arresteerde hield zich aan een pas ingestelde stads verordening, waarbij onbedekte schouders en man- nenshorts worden verboden in openbare gelegen heden. „Sinds wanneer houden politie-agenten zich bezig met modegrillen", aldus het blad, „vervolging in deze delicate aangelegenheid kan alleen maar schaden en wetten, die bepaalde modeverschijnse len verbieden getuigen van weinig respect voor de arbeidersklasse". Al meer dan een jaar liggen de wegen rondom het dorp overhoop. ..Wegverbetering" heet dat in de Provinciale aan kondigingen en daarover kun nen wij ons slechts verheugen. Het is alleen jammer, dat het zo langzaam gaat en dat er om de haverklap een ander stuk wordt opgebroken, zodat je tel kens de verkeerde omlegging neemt en onherroepelijk vast komt te zitten in hopen zand, bergen grind of pasgestorte teer. Met een fiets kom je er dan nog wel uit, desnoods neem je het ding op de nek en baggert een halve cilometer door het slagveld om daarna vrolijk verder te rijden. Met een auto is het moeilijker. Dan moet je honderden meters achteruit manoeuvreren onder de joze blikken van wegwerkers, die in tuin arbeid gestoord zijn en je naar Groenland wensen. Maar voor de kinderen is het een paradijs. Plotseling zijn de landerij en. do boomgaarden, de nabije bos sen ontdaan van alle aantrekkings kracht want er is zand in de Puurt. Advertentie Natte wegen en verblin dende koplampen! Als hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en e in goede nacht- rustwachten.Datisvéél verstandiger! Ongezellig voor u, me vrouw. maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. Uit (gerust)... goed voor hem! Geef een kind een emmer zand, een beetje water en een stokje om er in te roeren en het vergeet alles om zich heen. Welnu, zand in over vloed. het Hollandse klimaat zorg de voor stromen water, de klinkers en afgebroken takken lagen voor het grijpen jongens, wat een pret. Nooit in haar leven kwam onze dochter zó vaak en in zulk een smerige toestand te laat thuis. Zij mist bijna elke maal tijd, moet omstreeks bedtijd met lichamelijk geweld uit de prut gevist worden en zij heeft sedert kort slechts één wens: een jon getje te worden, opdat ze later ook wegen kan gaan bouwen. De grootste ellende echter onder vinden de busdiensten. Nu is de busdienst in het dorp een belang wekkend onderdeel van het leven. Het is je vaste verbinding met de stad, je komt altijd bekenden tegen als je instapt, je kent alle chauf feurs, schoolkinderen en forensen, I die regelmatig meerijden. Je kent de dienstregeling op een prikje, de chauffeur laat je de foto van zijn jongste dochtertje zien. stopt bij elke boerderij waar met een zakdoek wordt gezwaaid en je zou je werkelijk van de bewoonde we reld afgesneden voelen wanneer de busdienst om de een of andere re den uitviel. Maar over omgeploegd asfalt kan zelfs de dapperste dorpsbus niet rij den en dus zijn er voortdurend om leggingen. extra stoplichten en an dere narigheden, die het schema in de war brengen, de dienstrege ling overhoop gooien en het ganse dorp van streek maken. Ook worden de haltes telkens ver plaatst, zodat je wanneer je je stad waarts wilt begeven, eerst bij buren of kennissen gaat informeren waar vandaag de halte is. Bij de kerk, zegt buurman dan. Neen, roep zyn echtgenote, dat was gisteren. Nu is-ie bij de ge meenteschool. Onzin, roep een andere buur, daar komt-ie volgende week. Je moet vandaag bij de Boerenleen bank opstappen. Dus ga je dan zelf maar op zoek. Je klautert over bergen klinkers, ontwijkt verschrikt een caterpillar, die recht op je af stormt, struikelt over trottoirbanden, die kris kras over een nieuw stuk wegdek liggen en eindelijk beland je in een laan waa- het vertrouwde haltebordje je verwelkomt. Is de bus al voorbij.' Zal hij wel komen? Als je geluk hebi komt-ie Stampvol, de chauffeur knorrig, omdat hij vandaag wéér een an dere route moet nemen, de mensen op de zitplaatsen zenuwachtig om dat zij hun trein dreigen te missen. Het gekste overkwam mij, toen ik ontdekt had, dat het haltebord al vier dagen op dezelfde plaats stond Ik had wat boodschappen te doen ir. de stad en stelde mij, vijf mi nuten vóór tijd onder het bordje op Dit keer zou de bus mij niet or.tgaan, o zo. Na twee minuten kwam er een wegwerker, wrikte de haltepaal uit de grond en liep er meer weg. Meneer, riep ik uit. Waar gaat u heen? Halte verplaatsen, zei hij kort, want hij had het druk. Maar waarheen dan? Dat weet ik nog niet Ik heb zes minuten op zijn hielen lopen trappen, doodsbang hem uit het oog te zullen verliezen. Eerst ging hij naar de keet om daar in structies te halen, terwijl ik trap pelend van ongeduld bleef wachten. Toen de straat over, een laan in dat was toch dezelfde laan o, grutjes, daar kwam juist de bus om een hoek. Ik ging midden op de weg staan, zwaaiend als een beze tene. De chauffeur bracht zijn voertuig tot stilstand en liet me in stappen. Dit is eigenlijk geen halte, me vrouw. Wéar is de halte dan? De chauffeur keek om. naar het wandelende haltebord en haalde de schouders op. Dat horen we van middag wel, zei hij. Er wordt nu gefluisterd, dat zij binnenkort het hele dorp een kilometer of wat gaan opschui ven omdat er nog een bocht uit de weg gehaald moet worden. Wij zijn al zó ver, dat wij het nog geloven ook. THEA BECKMAN Uw modehuis Intussen de arbeidersvrouw, die van haar man het loonzakje in de hand gestopt krijgt, men schat, dat 80 van de 100 arbeiders dat doen en de echtgenote van de zakenman met het enorme salaris, die enige honderden marken zakgeld krijgt, staat een groot aantal vrouwen, dat voor persoon lijke behoeften een bedrag van het meestal niet al te ruime huishoudgeld opzij moet leggen. De huis vrouw. die miljarden van het volksinkomen door haar handen laat gaan, heeft voor zichzelf weinig of niets. Slechts een heel klein percentage vrouwen, vaak van de oudere generatie, heeft nooit een beroep gehad. En hoe vreemd het ook lijkt, deze groep wordt de laatste tijd weer groter. Nog nooit zijn er zoveel 19-jarige meisjes met een jeugdige echtgenoot naar de burgerlijke stand gestapt. Het aantal jong gehuwde vrouwen beneden de 21 jaar is sedert 1910 zelfs meer dan verdubbeld. Misschien keert West- Duitsland door deze jeugdhuwelijken wel weer terug naar het stadium van voor de emancipatie. mishandeling Van heel andere aard en veel neteliger zijn de problemen, waar de Russische vrouw mee tobt. In het Russische blad „Lite- ratoernaja Gazeta" is kritiek geleverd op te onderdanige vrouwen, die zich niet verzetten als zij door haar „nozemachtige" echtvrien den worden mishandeld. Het blad geeft de vrouwen de raad terug te slaan als zij worden afgeranseld. In het artikel wordt ge sproken over een vrouw, die zo met messen en een krukje was geslagen, dat zij bijna bewusteloos was geraakt en over een andere, die door haar man van al haar kleren was beroofd. De heer des huizes had de kleren verkocht. De schrijver van het artikel meent, dat indien vrouwen worden mishandeld, de buren de echtge noot onder druk moeten zetten om dit tegen te gaan. Hij zegt, dat echtscheidingen op grond van fysieke wreedheid voorrang zouden moeten hebben boven andere. „Wij zijn op dit gebied te verdraag zaam", aldus het artikel. De vrouw, die van haar kleren was beroofd, had zich tot de politie gewend en daar gaf men haar Deze Russische zorgen zyn weer kleinigheden voor de Pakistaanse vrouwenorganisatie, die wel wat anders aan het hoofd hebben. Zy zijn nameiyk een campagne begonnen tegen een wet, die beoogt de mohammedaanse veelwyvery in Pakistan weer in te voeren. Deze „zwarte wet", zoals het voorstel nu al wordt genoemd, zou de vrouw terugbrengen tot de status, die zy in de middeleeuwen had. Honderden vrouwen, onder wie de dochter van president Ajoeb en vele echtgenotes van ministers en politieke leiders hebben tegen het wetsvoorstel gedemonstreerd. De wet op het huwelyk die momenteel van kracht is. staat toe dat een man meer dan een vrouw heeft, maar maakt het proces heel moeilijk. Om een by vrouw te hebben moet de man aan de autoritei ten kunnen aantonen, dat hy in staat is byvrou- wen te onderhouden. De huidige wet maakt tevens „vlugge" scheidingen onmogeiyk en in de meeste gevallen moeten mannen aan hun ex-vrouwen alimentatie betalen. Vóór deze wet kon een man meer dan vier vrouwen trouwen zoals de mohammedaanse gods dienst het toestaat, ook al was hy niet in staat zyn byvrouwen te onderhouden. Hij kon zich van elke vrouw scheiden door haar eenvoudig aan te kyken en te zéggen: „talak talak talak." Vrouwen konden ook geruidl worden voor buffels, zy werden hierover niet ingelicht. Ajoebs regime schafte dit als „een groot sociaal kwaad" af. Het wetsvoorstel dat de Pakistaanse regering wil invoeren herroept deze uitspraak. Haremsfeer Van de zyde van de vrouwenorganisaties rees een storm van protest. Een van de vrouweiyke leiders verklaarde dat de „vrouwen weigeren om als stomme dieren te worden behandeld door wellustige mannen". De Algemene Pakistaanse Vrouwenbond en andere vrouwenorganisaties hebben vlugschriften uitge deeld aan de parlementsleden. In een van de pam fletten stond o.a.: „De Islam heeft de vrouw uit de vernederende diepten omhoog gehaald en haar een sociale status gegeven in de maatschappy. Deze ging echter ge- leideiyk in de sfeer van de harems verloren." Parijs, oktober. Ook voor kleine meisjes is er een grote mode. met datzelfde details, die mama als laatste snufje draagt. Die mode voor kleine meisjes omvat over- gooiers en sjaalkragen van bont, pompons als garnering, strikjes, capes, baretmutsen en dezelfde modieuze stoffen, die Parijs voorschrijft. Advertentie Een mevrouw uit de Zweedse stad Helsingborg heeft een klacht ingediend tegen de eigenaar van haar huurwoning. Niet omdat deze. zoals u zou denken, „er nooit wat aan doet", maar omdat hy haar kamers had laten behangen met rode rozen op een witte onder grond, zonder overleg met haar te plegen. De vrouw stelde deze papieren bloemenhulde allerminst op prys. Zij werd nerveus van dat behang en zag op het laatst overal rode rozen, klaagde ze by de rechter, die haar vordering echter van de hand wees. Zy kreeg achteraf wel gelijk van professor Jacobowsky van de Nationale Gezondheidsraad, die zegt dat een bepaald behangselpa troon wel degeiyk psychische sto ringen kan veroorzaken bij mensen, die daarvoor gevoelig zyn. Figuur 1: Voor de dochter van een spaarzame moeder een wollen manteltje met een heel luxueuze bontkraag, het bont van moeders halfversleten bontjasje of -stola Bij het manteltje wordt een baret gedragen met een pompon van het zelfde bont als de sjaalkraag. De baret zelf is van Schots geruite wol len stof. Figuur 2: Dezelfde wollen stof als van de baret in figuur 1 is ge bruikt -voor een jurkje met soort- gelyke diepe plooien als in het manteltje zyn aangebracht. A la Dior is het jurkje gegarneerd met bontpompons aan een valse strik. Figuur 3: Voor een meisje met een kleine garderobe een over- gooier-deux-pièces, die op de zomer na, het hele jaar dienst kan doen. De plooirok en de rechte blouse zfjn van grijs wollen stof. Grijs is een ideale kleur voor school: niet voor niets is het de meest gebruikte kleur voor Engelse schooluni formen. De overgooier kan worden aangevuld met een truitje of een blouse en de mouwloze slipover- blouse kan rustig in de kast blyven hangen als de rok in gebruik is. Figuur 4: Een blouse k la Dior voor de meer feestelijke gelegen heden in het kleine meisjesbe- staan. Een blouse, die over de rok wordt gedragen, gemaakt van dwars gestreepte fluweel en voor zien van een smal, los omgegespt ceintuurtje. Er wordt een wollen rok by gedragen, die even geert. Figuur 5: Een even klassieke als moderne overgooier voor school of thuis. Gryze flanel of serge, kleu rige wollen stof, zelfs tinneroy of fluweel zyn er geschikt voor. Het model zonder taillenaad heeft opzij een diepe stolpplooi met daarboven als garnering een kort gegespt cein tuurbandje. De plooien zijn ingeperst, ze wor den niet gestreken als de overgooier van een poolstof wordt gemaakt. Figuur 6: Voor meLskes in een (effen) lange broek een heerlyke cape. Hy is gemaakt van dikke ge ruite mantelstof met een mooi. niet te groot dessin. Omdat de stof dik is moeten zomen worden vermeden en het model is dan ook rondom af gebiesd met wollen tres. Langs mouwen en halsopening is boven dien een randje tresfranje arnge- bracht. Het is een ideaal kledingstuk om over een trui en pantalon te dra gen, omdat zelfs de allerkleinsten het zelf kunnen aantrekken dank zij de ruimte va 1 het mo« 1 en het onbreken van mouwen. Het zelfde model doet het overigens ook uitstekend in maat 40 of 42 Figuur 7: Een jurkje met een modern slank silhouet voor jonge- «niüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiinfiiiinnniii dochters met een goed figuurtje. De ronde halsopening van dit model kan, als variatie, worden voorzien van een wit piqué of een fluwelen kraagje. Het ceintuurbandje is ge maakt van de japonstof, maar kan even goed worden vervangen door een leren of, voor meer geklede ge legenheden, door een zyden of flu welen bandje. J.V. Er werd een doosje op de toonbank gezet, en, zorgvuldig in vloeipapier gewikkeld, kwam daaruit een kristallen peper-en- zoutstelletje te voorschijn; voor peper een dopje van rood email- Ie, voor zout een groen. „Ziet u, juffrouw, dat is vorige week bij me thuis bezorgd als verlovingscadeautje, maar ik mocht het ruilen. En, nou ja, het is door 'n man uitgezocht, ik vind't echt niet zo ergtnooi. Ik wil er graag iets anders voor hebben". De verkoopstermet een glimlach vol begrip: „na tuurlijk dame, wat had. u dan gedacht?" 't Was in een juwelierszaak en in gedachten zag ik de man al staan, de zielepoot, die een ca deautje uit moest zoeken voor een verloving, radeloos temid den van al dat geglinster en ge schitter. Z'n enige plechtanker zal wel geweest zijn: het bedrag dat hij wilde besteden en toen heeft de verkoopster waar schijnlijk gezegd: „Wat zou u denken van een peper-en-zout- stelletje mijnheer?. Dat is altijd leuk". Wat een uitkomst, zo'n limineus idee en het kan im mers eventueel geruild wordenI Zo fungeerden de rood en groen gedopte vaasjes als ..ge schenkenbon" en wie weet doen ze dat nog vele malen. Vindt U 't leuk om een ge schenkenbon te krijgen? Ik vind het verrukkelijkHeerlijk gras duinen in een boekhandel, of in een grammofoonplatenwinkel en ZELF iets uitkiezen. Ook kun je per cadeaubon tegenwoordig naar de bioscoop en in een zaak van huishoudelijke artike len kun je. gewapend met je bonnetje een kop en schoteltje uitzoeken, een schemerlamp, een strijkijzer of een compleet servies, al naar gelang het be drag toereikend is. Niets is praktischergeen gezeur met ruilen, nooit dubbele exempla ren, nooit meer opgescheept met dingen die je afschuwelijk vindt! Of niet? Of is het eigenlijk véél leuker om iets te krijgen, dat nu net precies is wat je graag wilt hebben, precies vol gens je smaak, echt een vervul de hartewens. „in natura"? En is het ook niet veel leuker om zo een cadeautje te geven? Ik voel me eerlijk gezegd altijd een beetje tekort schieten met zo'n bon. Dan denk ik: „hè, wat ver velend dat ik niets gezelligs be denken kan! Een volgende keer moet ik toch eens bijtijds oplet ten en een wens proberen te ontdekken". Een bon heeft toch altijd iets in zich van: hoor eens ik weet helemaal niet wat je hebben wilt en wat je mooi vindt of wat je interesseert. Hier is een papiertje, zoekt het nu verder zelf maar uit. Je zou het zo kunnen zeggen: de waarde van een met zorg uit gezocht geschenk ligt in de har telijke aandacht waarmee het is gekozen. Of, het nu duur is of goedkoop. Een bon is precies zo veel waard als het bedrag, dat er op staat. Nooit minder, maar ook geen cent meer. 't Is geloof ik een teken van deze haastige gejaagde tijd; onze aandacht is veel te versnipperd om rustig en zorgvuldig te zoeken naar pre cies het geëigende cadeautje voor juist deze vriend of vrien din. Ik vind dus dat er wat vóór die bonnenrage van tegenwoor dig is, maar toch ook wel het een en ander er tegen. Maar nu is er één soort geschenkbonnen waar, dacht ik, alleen maar al les vóór is: het Unesco ge- schenkbonnensysteemen in deze week van de Anti-honger actie wil ik dat toch even noe men. Dit systeem betekent aan de ene kant dat wij het door middel van geschenkbonnen kunnen steunen en aan de an dere kant dat zij aan wie de actie ten goede komt, dat is dus die helft van de wereld die on dervoed en hongerig is ZELF aan het werk gezet worden. Om de „bon" om te zetten in iets ivaardevols. Zo kreeg een hele reeks landen tuinbouwzaad om zelf hun land mee te leren be werken; Uganda kreeg leermid delen om na vernomen kennis tot betere levensomstandig heden te komen; Ethiopië kreeg scholen; Tanganjika landbouw machines en zo maar door. 't Is wel duidelijk dat alleen dit soort steun blijvende waarde heeft. Geef met uw hart" is dan ook de leus van de Anti Honger Actie en inderdaad daar komt het op aan, zo heel bij het klei ne geschenk, dat de persoonlijke vriendschap onderhoudt, als bij zo'n Unesco „geschenkenbon- actie" die „onpersoonlijk" ts, maar dan in de positieve zin van: enorm belangrijk voor de hele wereld, voor de hongerige èn voor de weldoorvoede helft. Hermine G.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13