ZES RUSSEN WIJZIGEN HUN KOERS, POOL VAART DOOR Rood-China zet opmars voort GEEN GEWELD Schepen van satellietstaten bijten spits af Rustige inhoud Chroesjtsjows brief aan Bertrand Russell Oe Thant doet dringend beroep steinbeck op Kennedy en Chroesjtsjow India wil onderhandelen maar op andere voorwaarden „Zelfbeheersing tegenover de agressieve houding der V.S." WEERBERICHT Penningmeester Geheime Leger gearresteerd Nobelprijs literatuur overjassen M. de VRIES Nieuw brood zes maanden vers teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 No. 30790 LEJDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Overigens zou dit de afwezigheid van een ultimatum in de rede van president Kennedy over de ontman teling van de raketbases kunnen worden opgemaakt, dat de Ameri kaanse regering er niet op zal staan, dat aan haar eisen op dit punt on middellijk tegemoetgekomen wordt indien door de blokkade een eind ge maakt wordt aan ,d,e voortdurende versterking" van het offensieve ver mogen van Cuba. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat de drieduizend Cu baanse arbeiders die op de Ameri kaanse marinebasis Quantanamo op Cuba werkzaam zijn ondanks de cri sis normaal op het werk verschijnen. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft gisteravond vier nieu- j we foto's vrijgegeven, die meer to- I nen van raketbases op Cuba dan de vorige. Op één ervan meent men ook een bunker voor het opslaan van kernladingen te kunnen onderschei- den. Engelse stap? Onze correspondent in Londen te lefoneerde hedenochtend: Premier Macmillan en Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, bestuderen de mogelijkheid van nieuwe diplomatieke stappen in het belang van de vrede. Indien een onmiddellijke botsing op zee kan worden vermeden hoopt de Britse regering, dat het moment van ont spanning dan zal kunnen worden aangegrepen voor verstrekkende on derhandelingen tussen Oost en West in de komende maanden Lord Home zei gisteren in het Ho gerhuis dat de mensheid thans voor de keus staat zichzelf te vernietigen of rond de tafel te gaan zitten. Ver der verklaarde hij in de radio-inter view dat zoals de Verenigde Naties tijdens het Suez-conflict Engeland hebben beïnvloed ook de Verenigde Staten rekening zullen houden met de opinie van de Assemblee. Slot pag. 2 De Chinese troepen zetten hun opmars in het noordoostelijke grensgebied van India voort. Gisteravond deelde het India se ministerie van Defensie mee. dat Tawang zowel uit het wes ten als uit het noorden door Chi nezen wordt bedreigd. Tawang is het voornaamste bestuurscen trum bij de noordoostgrens en telt 30.000 inwoners. Vijf India se posten op de weg naar deze stad zijn gisteren door Chinezen bezet. Ook een belangrijke Indiase post in het noordwestelijke grensgebied van Ladach (Kasjmier) is „na hard nekkige tegenstand" in Chinese han den gevallen. De Indiase regering heeft in een gisteren in Nieuw-Delhi uitgegeven verklaring gereageerd op het Chine se voorstel om onderhandelingen te beginnen over de grensgeschillen. Ztf zegt hierin op het voorstel te willen ingaan, indien de Chinese troepen zich terugtrekken op de stellingen die zij vóór 8 september j.l. innamen. In dat geval is zij bereid de com* munistisch-Chinese premier Tsjo« En-lai of een andere geschikte ver tegenwoordiger der Chinese Volks republiek in Nieuw-Delhi te ontvan gen. „Een Indiaas-Chinees overleg zou moeten dienen om overeenstemming te bereiken over maatregelen, dia zouden moeten leiden tot een ver mindering van de spanning in het grensgebied en een verbetering van de toestand, welke werd geschapen door de eenzijdige en gewelddadige verandering van de Indiaas-Chinesa grenslijn". „Het voorstel van de regering In Peking om de Chinese troepen 20 km van de thans ingenomen stel lingen terug te trekken is zinloos, daar deze stellingen werden bereikt i na de aanvallen die de Chinese troe pen begin september jL in het grens gebied zijn begonnen. Een dergelijk voorstel is misleidend en niemand I kan er door worden bedrogen", al dus de Indiase regeringsverklaring. (Van onze correspondent in Washington) Zes Russische schepen, die zich op het tijdstip van de afkondi ging der Amerikaanse blokkade het dichtst bij Cuba bevonden, hebben hun koers gewijzigd, zonder evenwel de steven te wenden, aldus meldde de „Washington Post" vanochtend van een be trouwbare regeringsbron vernomen te hebben. Een Pools schip, dat zich verder van Cuba bevond dan de Russische vaartuigen zou zijn reis intussen vervolgen. Volgens de Washington Post zou Chroesjtsjow liever een schip van een Russische satellietstaat het spit laten afbijten dan een Russisch vaartuig. Hierdoor wordt een ontmoeting tussen Russische vrachtvaarders en de Amerikaanse oorlogsbodems vermeden. Althans voor het ogenblik lijkt de krachtmeting tussen Amerika en de Sowjet-Unie ten gunste van de Amerikanen uit te vallen. De inhoud van een getelegrafeerde brief, dat Chroesjtsjow aan de negentigjarige Britse filosoof Bertrand Russell heeft gezonden (zie hieronder) stemden de waarnemers in Washington optimis tisch. De waarnemend secretaris-generaal der V.N. Oe Thant deed gisteravond een beroep op de partijen de acties te staken en over leg te plegen. licht. Een functionaris van de Ame- kaanse ambassade in Moskou moest de nota enige uren na de overhan Industrieel Nox sprak drie uur met Chroesjtsjow Achter het ijzeren gordijn zou men het natuurlijk zo goed mogelijk trachten te camoufleren, indien Chroesjtsjow bakzeil moest halen. Daar zal men het voorstellen alsof de Russen zelfbeheersing tonen en zich niet laten provoceren door „de agressieve houding" van de Ameri kanen. Die voorstelling gaf Chroesjts jow gisteren in het telegram aan Russell, waarin hij tevens mede deelde voorstander te zijn van een topconferentie, die hij in de huidige omstandigheden nuttig acht. „De Sowjetrussische regering zal geen overhaaste besluiten nemen. Zij zal zich niet laten prikkelen door de ongerechtvaardigde handelingen van de Verenigde Staten. Wij zullen alles wat in ons vermogen ligt doen om het uitbreken van een oorlog te voorkomen", aldus-de Russische lei der. Intussen heeft het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken gis teren een Amerikaanse nota verwor pen, waarin de Amerikaanse maat regelen tegen Cuba werden toege- ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- lot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 OCTOBER Zon op: 7.22 uur: onder: 17 25 uur. I Drie opnamen uit het zeege bied rond Cuba. Op de bovenste foto enkele eenheden van de Amerikaanse marine, die deel uitmaken van het hechte kordon, dat om het omstreden eiland is gelegd. Onder twee opnamen van Russische schepen, die op weg zijn naar Cuba. Links een schip met onderdelen van mili taire vliegtuigen en raketten. Rechts een schip met aan dek de verpakte rompen van bom menwerpers van het type Iljoe- sjin-28. m uua ut xiiuia» i 5v.ixif, ai ni.i i Een Amerikaanse industriëel, Wil liam Nox, die president is van „Wes- tinghouse Electric International", heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Russische premier. Hij ver bleef ruim drie uur in het Kremlin. Na het onderhoud verklaarde Nox. dat Choesjtsjow hem een boodschap had meegegeven voor president Ken nedy. Over de inhoud wilde hij geen mededelingen doen. De Amerikanen zjjn er zo van overtuigd alle belangrijke feiten te weten omtrent Cuba's militaire ap paraat, dat het departement van Defensie gisteren tot een ongewone bekendmaking overging. Men deelde uc „„ia cmge uien na ae overnan- h» diging komen terughalen zonder dat rakethases heeft viiriw» er commpntaar werd treepven raketbases heeft en men verstrekte "DÏÏSÏÏ?taBhït «BSTSul. een un persoonlijke brief van Chroesjtsjow „vVr Sir raketten be wSSn1*^Skene/.d™»Lkfrennein "ver meer dan fwinU* IL--« bommenwerpers. Men maakt mèsIriSff KenneHrTSS? oirtnlS 1 er in Amerlka ook geen geheim van H.S H. IS™ hmkWdé dal mr" maatregelen voorbereidt om ?onkóod,otbf n, irTónd vtn dï nS Cuba's raketbases uit te schakelen, S inrt'", niet, goals men wenst. Belangrijker dan het debat zelf over de Cubaanse kwestie in de Veiligheidsraad is de boodschap die Oe Thant aan president Kennedy en premier Chroesjtsjow heeft gezonden en waarin hij hen bezweert de zaak niet op de spits te drijven. Gisteravond, kort voor de verdaging van de bijeenkomst van de V.-raad vroeg V.N.-secretaris-generaal Oe Thant het moord. Zijn korte toespraak was bijzonder ernstig. Hij onthulde, dat zijn boodschap een beroep op de betrokken partijen inhoudt om alle acties te vermijden die tot oorlog kunnen leiden. Thant stelde voor, dat gedurende twee of drie weken de Russen hun verschepingen naar Cuba zouden stopzetten, dat de Amerikanen in dezelfde periode hun blokkade zou den opheffen en dat de Cubanen niet verder zouden bouwen aan hun raket bases. Intussen zouden dan Amerika en de Sowjet-Unie tot een topoverleg kunnen komen. Thant verzocht de partijen zo mogelijk terstond zijn suggesties te aanvaarden. Eventueel zouden de details later kunnen wor den geregeld. DEBAT sische brief is niet bekendgemaakt. (Van onze Parijse correspondent) De 48-jarige oud-majoor Raymond Corel, die in het Geheime Leger de functie vervulde van penningmeester, is gisteren in Marseille door de Fran se politie gearresteerd, toen hij zich juist wilde inschepen op een jacht dat hem naar Spanje moest brengen. Gorel had een bedrag van 80.000 franken (ca. 60.000 gulden) op zak. Hij heeft de politie reeds verklaard, dat hij het beheer had over een kas, die ongeveer tienmiljoen franken moest bevatten. Dat geld was. zo ver telde hij, na de onafhankelijkheids verklaring van Algerije echter oyer verschillende landen Frankrijk, Spanje. Italië. België en Duitsland verspreid en Gorel was nu juist een tournee begonnen om die fondsen weer bijeen te garen. De Franse autoriteiten rekenen Gorel tot de tien topfiguren van de terroristenorganisatie. De gerucht makende brief, die kort na de arres tatie van Salan werd onderschept en waarin de vroegere chef van de OAS verzocht een miljoen franken aan zijn opvolger, ex-premier Georges worden ontmanteld. Een invasie zou I daarvoor niet eens nodig zijn. Het lijkt mogelijk dat men dit doel met de luchtmacht kan bereiken. Dat zulk een militair ingrijpen tot de mo- gelijkheden behoort, spoort de be- middelaars in het VN-milieu nog meer aan om olie op de golven te gooien. Het was op aandrang van ruim veertig zgn. neutrale staten, waar onder de Bandoeng-groep. dat Thant de regeringen in Washington, Moskou en Havanna deze boodschap zond. De suggesties van Thant zijn ook vervat in een ontwerp-resolutie, die gister avond is ingediend door Ghana en Egypte. In diplomatieke kringen in New York had men na de verdaging van de vergadering de indruk, dat de spanning aanzienlijk was verminderd. Een en ander leidde direct tot een opvallend krachtig herstel van de Newyorkse effectenbeurs. Overigens rees terstond na Thants toespraak de vraag: wie zal nagaan of de Russen inderdaad de versche pingen stopzetten en of inderdaad niet verder wordt gebouwd aan de raketbases op Cuba? Het lijkt de aangewezen weg om ter controle een V.N.-commissie naar Cuba te zen den. Het is zeer onzeker of de Russen en Cubanen daarin zullen toestem men. Zou evenwel de afvaardiging van zo'n commissie mogelijk zijn. i dan zou men ver zijn gevorderd in de richting van een regeling van de Cubaanse kwestie onder auspiciën i der Verenigde Naties. De eerste spreker in het debat in de Veiligheidsraad was gisteren de Venezolaan dr. Sosa-Rodriguez, die te kennen gaf dat hij namens alle Latijns-Amerikaanse landen sprak. Hij legde er de nadruk op, dat het „onverdragelijk is, dat het enige communistische land in Midden- en Zuid-Amerika over bewapening be schikt. die het in staat stelt in geheel Latijns-Amerika een overheersende rol te spelen". De Brit Sir Patrick Dean, die zich achter de Amerikaanse ontwerp resolutie stelde, zei o.m.: „Zelfs de Russische verbeeldingskracht kan het niet aannemelijk naken dat de raket ten met een draagwijdte van driedui zend kilometer die de Russen op Cuba hebben geïnstalleerd, daar zijn aangebracht ter versterking van het Cubaanse militaire verdedigingsver mogen." Seydoux, de Franse gedelegeerde, kondigde aan voor de Amerikaanse resolutie te zullen stemmen, waaruit volgens hem duidelijk blijkt, dat de Amerikaanse regering in overeen stemming met het V.N.-handvest een vreedzame oplossing nastreeft. Ook de Chileense afgevaardigde sprak zich uit tegen Cuba. De Egyptenaar Riad noemde de blokkade een schending van het internationale recht en van de begin selen van de V.N. De Ghanese afge vaardigde vroeg zich af, of de V.S. met wat hard van stapel zijn gelopen. Volgens hem zou Cuba moeten garanderen, dat het geen militaire maatregelen zal nemen tegen enig land op het Westelijk halfrond. De Amerikaanse resolutie, die vraagt om verwijdering van de aan- valsraketten op Cuba, kan rekenen op zeven van de elf stemmen, name lijk van de V.S., Engeland, Frankrijk, Formosa, Ierland, Chili en Venezuela. Ghana en Egypte zullen zich waar schijnlijk van stemming onthouden. De Sowjet-Unie en Roemenië zullen tegenstemmen. De tegenstem van Rusland betekent een veto. Aan de Amerikaanse roman schrijver John Steinbeck is van daag in Stockholm de Nobel prijs voor letterkunde toege kend. Tot Steinbecks bekendste werken behoren „Of mice and men" (Muizen en mensen), „The grapes of wrath" (Drui ven der gramschap), „Cannery Row" en „Good Thursday". Ned. onderscheiding voor prof. Ciresola Prof. Teodoro Ciresola, leraar Grieks en Latijn aan het Carducci Lyceum van Milaan, is onderscheiden met de internationale prijs voor La tijnse dichtkunst van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen in Amsterdam. De prijs ls ln 1843 Inge steld. Gisteren is de Kamercommis sie voor Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in openbare vergadering bijeen geweest. Van rechts naar links dr. Tilanus. de heer De Ruiter, griffier, mevr. StoffelsVan Haaf ten. voorzit ster. minister Cals. dr. Wesse- lings Woods president van Wereldbank George Woods, president-commis saris van een vooraanstaande Ame rikaanse beleggingsmaatschappijis gisteren gekozen als opvolger van Eugène Black, de president van de Wereldbank, zo heeft de bank be kendgemaakt. Black zal op 1 jan. a.s. aftreden. Woods wordt voorts ambtshalve president van de Internationale Ont- wikkelings Associatie (IDA) en voor zitter van de Internationale Finan cieringsmaatschappij (IFC). Ivind valt in schaar Het 3-jarig zoontje van de fa milie D. Land uit Zalk (Ov.) Is gistermiddag overleden, nadat het met een schaar in de hand kwam te vallen. Het jongetje, dat op de deel aan het spelen was,snelde naar zijn vader toe toen deze binnenkwam. Het kind struikelde en kwam te vallen. De schaar, die het in de hand had, dronf daarbij diep in de halsslag ader. De vader waarschuwde onmid dellijk een arts in Hattum. Deze liet het kind vervoeren naar een zieken huis ii Zwolle. Onderweg ls het kind echter, ten gevolge van bloedverlies overleden. Lichtgewicht HEERLIJK WARM. moderne twen-style, v.a. f89.50 HAARLEMMERSTRAAT 149 t.o. Janvossensteeg. Schakelzegels worden in betaling aangenomen. Advertentie Schatkamers ontdekt in villa Schatkamers in een villa? Ja, aan de Hoge Rijndijk 25 in Leiden bij N.V. Imenexco. U kunt ze zelf bewonderen. Vele fornuizen (Ico- Küppersbusch ovens en koelkasten staan daar in vijf modern ingerichte toonzalen voor u opgesteld. Kom kijken. Laat uw blikken en gedach ten eens gaan over die kostelijke apparaten, gemaakt om u. moderne huisvrouw! van dienst te zijn: Ideaal- keukens. wasmachines, centrifuges, stofzuigers, wastafels, geisers, alum, keukengerei en nog veel meer. Elke werkdag <beh. 's zaterdagsvan s morgens half negen tot 's avonds half zes. kunt u er binnenlopen. Om vrijblijvend rond te neuzen, ideeën op te doen en. waar u dat wenst tekst en uitleg te krijgen. Wanneer komt u langs Advertentie Finnbrod kAn eenvoudig niet oud bakken worden. Daarom is dit kro- kantbrood vooral voor de weekends een uitkomst. Op maandag even vers als op zaterdagochtend. Dit is het geheim van een Fins recept. Finnbrod wordt 'van binnen uit* diepdoorbakken tot de hoogste graad van krokantheid. Finnbrod is daardoor ook gezond voor de tanden. Finnbrod hoort bij elke broodmaal tijd. Normaal met boter en beleg. Koop een pak, wit of bruin. Altijd kersvers Uit het Leidsch Dagblad van 25 Oct. 1862: Maanop: 4.47 uur; onder: 17.11 uur B-dault te óverhandiëen was aan Hoogwater te Katwijk te 2.08 en 14.25 g™}1 £erteht uur; laagwater te 10.13 en 22.25 uur Dlg brjef is incjertijd gevonden op de OAS-man Canal, bijgenaamd „De Zwarte Monocle", die onlangs ter P" blad bestaat alt 20 pagina's dood voordeeld werd. Jmenexco, Hoge Rijndijk 25, Lelden f Maandagmorgen te 8 uur is te Londen aan de beruchte I giftmengster Cath. Wilson, i voor de gevangenis van New- i gate, de doodstraf voltrokken. Aan B. en W. van Leiden is vergunning aangevraagd door de Hei/der Co. fabri- f kanten alhier, tot het doen t plaatsen van een smidse in I hun fabriek aan de Binnen- i vestgracht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1