Dr. Victor van Vriesland: schrijver, dichter, criticus kunst kaleiöosQCjcp Betty Holtrop - 95 - in Haarlem overleden Openhartig antwoord op reeks van vragen Vroeg schilderij van Rembrandt gevonden Jean Dulieu winnaar prijs Kinderboek '62 BENDER ZATERDAG ZEVENTIG JAAR Zij was een „groot actrice „Nachtmens"1 Door Nederlandse geleerden In depot van museum te Lyon Paulus de hulpsinterklaas"' Werk van H. van Kroiningen in liet Academiegebouw Zowel monumentaal als anecdotisch Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 oktober 1962 Vierde blad no. 30790 Wat de tegenwoordige literatuur betreft zegt dr. Van Vriesland: „Het leven wordt benarder. Dat brengen de huidige schrijvers veelvuldig tot uitdrukking". Daadwerkelijkheid Het einde van het gesprek, waarin nog tal van andere letter kundige problemen de revue passeerden, die dr. Van Vries land bespiegelend aan een be schouwing onderwierp, komt in zicht. Het .benarde leven" met zijn kakafonie aan klanken, gaan wij weer in. Dr. Van Vriesland achter latend bij zijn talloze boeken. Zeker geen man, die de we- Advertentla Een piano is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam deskundig in klank reld met haar geweld en genoe gens buiten sluit. Integendeel, er middenin staat. Intenser nog. sinds hij de touwtjes van de we reldomspannende P.E N.-club - 7000 leden, van wie 3000 jour nalisten in handen houdt. Telkens en telkens rinkelde tij dens dit gesprek dan ook de tele foon: „verfoeilijk lawaai", maar noodzakelijk om het contact met de buitenwereld te onderhouden. Van zijn stille studeerkamer naar de straat: het zijn maar en kele stappen. Terug in de „daadwerkelijk heid". Door dr. Van Vriesland ter dege „gekend" en „onderkend". En nog met hart en ziel aan gehangen! H. (Van onze kunstredactie) In Haarlem is gelijk gisteren kort gemeld op 95-jarige leeftijd de oud-actrice Betty Holtrop—van Gelder overleden, een van de bijna legendarische figuren uit de tijd dat de Koninklijke Vereeniging het „Nederlandsch Tooneel" vanuit de Amsterdamse Stadsschouwburg het hele toneelleven in ons land domineerde. Wie tot de leden van de Koninklijke Vereeniging behoorde, be hoorde tot een instituut dat op eenzelfde niveau stond als da Comédie Frangaise in Frankrijk. Betty Holtrop-Van Gelder: vrijwel Want van 1890 tot 1920 was Betty niemand van de huidige toneelbe- Holtrop-Van Gelder, die in 1866 te zoeker; zal die naam nog kunnen Amsterdam werd geboren, een van verbinden aan herinneringen aan de leidende leerkrachten aan de to- een Portia-vertolking in ..De koop- neelscbool. waar rij zelf nog onder mar van Venetie". aan een Ophelia leidinr van onze grootste actrice uit in Hamlet" of een Koningin Eli- de tweede helft van de vorige eeuw, sebeth in Schillers „Maria Stuart". Maria Kleine-Gartman. het vak had We! kent men de naam uit de to- geleerd. Zo vormde zU met Anna neelherinneringen van acteurs en ac- Sablairolles, Chrispün. Jan C. do trices. die bij haar hun opleiding Vos en enkele anderen de schakel I ontvingen en die nu vaak ook al tussen het onvervalste komedianten- afscheid van de planken hebben ge- dom van voorheen en het moderne nomen, zoals Rika Hopper ICarelsen. en Fie toneel, zoals Verkade en Royaards dat in ons land hebben groot gemaakt. Feest voor Rika Hopper - 85 - Gisteren heeft de bekende oud- actrice Rika Hopper in haar woning aan de Henri Polaklaan te Amster dam haar 85ste verjaardag gevierd. Er waren haar talrijke bloemstuk ken en telegrammen toegezonden. 1 Vele acteurs en actrices aLsmede i vrienden, vriendinnen kwamen de jarige gelukwensen, o.w. Caro van Eyck en Ko van Dijk. alsmede de bekende Russische regisseur Pjotr Sjarow, die thans by de Ned. Opera tFoto Leidsch Dagblad) de première van de opra ..Raskol- i nikoff" voorbereidt. Rika Hopper, die Dr. VAN VRIESLAND in zijn werkkamer (Van onze kunstredactie) ri ET is niet gemakkelijk door te dringen tot het ..heiligdom" ±1 van dr. Victor Emanuel van Vriesland, literator en dichter, sinds kort president van de Internationale P. E. N.-club een hoge eer voor ons land! ere-doctor in de Letteren en Wijsbe- - meenam» geerte aan de Leidse Universiteit, schrijver van een groot aantal ^iVlOCICril SCliriJVCIl sandberg, ren en Kunst" van de N.R.C.. kan dus over dit onderwerp meepraten. „Vindt U. dat de journalistiek schade doet aan het schrijversschap? „Beslist niet. alleen goed" ant woordt hy. „Zij leert iemand snel werken, zich pregnant en kort uit drukken. Ik had aanvankelijk de nei ging hèèl langzaam te werken. Dat is nu anders. De belangrijke journalisten van vroeger een Tak of een Coe- nen waren allen grote stilisten. boeken en gedichtenalsmede een onnoemelijke hoeveelheid essays j en kritieken. Wanneer U alle functies zoudt willen opsommen. \A/ welke dr. Van Vriesland bekleedt, komt daar nauwelijks een eind Voorts is hij ridder van het Legioen van Eer. een onderscheiding hem verleend voor zijn enorme propaganda ten bate van de Franse cultuur in ons land. winnaar van de P.C. Hooftprijs en Constantijn Huygensprijs. Êen erudiet in de volledige zin des woords Deze dr. Van Vriesland, wiens colleges aan de Leidse Univer siteit dezer dagen onder de titel ..Het werkelijkheidsgehalte in de letterkunde" in boekvorm gisteren ts verschenen, wordt zaterdag a.s. 70 jaar. Dit feit loont de moeite om er even bij stil te ataan. Wij zitten, na een wandeling door donkere gangen, in dit hei ligdom: een ruime werkkamer, vrolijk en licht, in een oud huis, met een prachtig uitzicht over de Amstel. Dr. Van Vriesland, man van wijs inzicht, met grote humor men kent hem ook van de radio- en televisieforums in ons land en België ontvangt ons in die kamer, met aan de wanden dui zenden boeken. Boeken achter glas, boeken zonder glas, boeken op tafels en op zijn bureau. „De eerste categorie heb ik gelezen, de tweede nog niet" zegt hij. Zij worden hem nog steeds in èèn ononderbroken stroom door bevriende autèurs en uitgevers toegezonden. Het lijkt ons haast onvoorstel baar zoveel boeken te moeten doorworstelen, vooral als de werkzaamheden van een man als dr. Van Vriesland zo oneindig vele zijn. Het aantal loopt nu al tegen de 10.000! HOE speelt U het klaar zoveel te lezen en te werken, terwijl Uw leven zoveel (ook organisato rische) verplichtingen kent?" Vóór alles heb ik geleerd mezelf te beheersen. Dan: ïk.ben een „nacht mens", werk gemiddeld tot vier zes uur in de morgen, ga dan slapen tot de middag. Helaas heb ik bij het ouder worden iets meer slaap nodig dan vroeger. Ik ben een „geluidsneu roticus". Met lawaai niets is zó schadelijk voor de menselijke ziel! om me heen, is wérkelijk creatieve arbeid voor my onmogelijk. Daarom werk ik het liefst 's nachts, wanneer het doodstil is. Maar ik offer er een brok gezondheid aan op „Verontrustend" WIJ vuren een aantal vragen op r. Van Vriesland af. De eerste: „Vindt U, dat er op de middelbare scholen voldoende aandacht wordt besteed aan Neder landse en buitenlandse literatuur? Ook aan taalonderwijs en stijl?" Zijn antwoord: „Dat is in het algemeen verontrustend. Daar kan ik van meepraten, want ik was jaren lang gecommitteerde bij de eindexa mens. Ik stond dikwijls versteld over de slechte resultaten van het onder wijs. Uitgezonderd van het werk van enkele leraren, die met écht enthou siasme voor de literatuur bezield zijn en zich geïnspireerd aan hun taak wijden. De leraren moeten echter roeien met de riemen die ze hebben. Ze zijn als de dood dat de jeugd geen belangstelling voor de klassieke schrijvers toont, en bepalen zich daarom in hoofdzaak tot die van de jongste generatie. In Frankryk is het met de belang stelling voor de literatuur héél an ders gesteld. Daar kent om zo te zeggen iedere conducteur en ieder koffievrouwtje ook de namen van de grote schrijvers van vroeger". \T zegt U van de ..moderne" manier van schrijven? Vindt U deze een bevrijding of een ver wildering?" „Er is sprake van taalverarming, wanneer je de spreektaal gebruikt. Dat moet je alleen doen als het be slist noodzakelijk is. Wat het schrij ven over seks en abnormaliteiten be- betreft: het hangt ervan af of een groot kunstenaar of een klein man netje aan het woord is. Literatuur berust immers op het literaire „kun nen". Auteurs als Anouilh en Beckett werken zuiverend, omdat ze de absurditeit van de situatie in het moderne leven laten zien. Er zijn overigens opbouwende schrijvers, die slechts literatuur leveren, er zijn daarentegen destructieve schrijvers, die prachtige litera tuur brengen. Censuur daarop is uit den boze. We moeten vóór alles opkomen voor het vrije woord". 's morgens een interview gaf voor de televisie, betoonde zich even kras en vitaal als altijd en genoot van de hartelijke belangstelling. Het is voor haar een bijzonder feestelijke dag geworden! Gouden medaille voor jhr. Sandberg De directeur der Amsterdamse ge meentemusea, jhr. dr. W. J. H B. Sandberg, heeft gisteren op zyn 65- ste verjaardag in New York de gou den medaille in ontvangst genomen, die hem is toegekend voor zyn ty pografisch werk door het American Institute Ofgraphic Art (AIGAt. Deze medaille wordt elke twee jaar toegekend. In dit Amerikaanse in stituut is gisteren een expositie van typografisch werk van de heer Sand berg geopend. Nederlandse Kunsthistorici hebben in het museum in de Franse stad Lyon een vróeg tot dusver onbekend schilderij van Rembrandt ontdekt. Het doek meet 90 bij 123 centimeter. Het beeldt de „Steniging van de Heilige Stefanus" uit en moet, blijkens de datering in de linkerbovenhoek, in 1625 geschilderd zijn. Rembrandt was toen 19 jaar oud. Dit is de eerste keer in de kunst historie. dat met zekerheid een schilderij in een zo vroeg jaar van de grote meester kan worden gedateerd. Niemand was van het bestaan van dit doek op de hoogte. Slechts is ze ker. dat het in 1844 door het mu seum verworven werd. Hoogstwaar schijnlijk is het daar nooit tentoon gesteld. Het staat ook niet in de openbare catalogus. De Rembrandt is gevonden door dr. H. Gerson en dr. S. Gudlaugson van het Nederlandse Rijksbureau vooi kunsthistorische documentatie in Den Haag. Deze geleerden doen met steun van het departement van O.K. en W. een onderzoek naar noord- en zuidnederlandse kunstwer ken in Franse provinciale musea. Steniging Heilige Stefanus Betty HoltropVan Gelder, kort voordat zij in 1920 afscheid nam van het toneel. Pose Na haar toneelschool-opleiding debuteerde Betty Holtrop-Van Gel- dei in 1886 bij het gezelschap Van Lier in het Amsterdamse Grand Theatre. Twee jaar later kwam zij bij de Salon des variétés en in 1889 werd zy geëngageerd bij de Konink- lyke Vereeniging, waaraan zy tot haar afscheid in 1920 verbonden bleef. Behalve actrice en toneelpe dagoge was zy ook een bekend voor vechtster van de vrouwenemancipa tie Haar denkbeelden heeft zy op j schrift gesteld in boeken als „Wo- De Nederlandse deskundigen von- and Theatre" en ..De vrouw den na vondsten van „kleine mees- het toneel", terselders het doek in het depot S van het museum in Lyon en ver- De in 1917 overleden acteur J. A. moedden spoedig dat het een Rem- Holtrop was haar echtgenoot. De hul- S brandt zou moeten zijn. Toen het j dige president van de Nederlandse doek gedeeltelijk was schoongemaakt i Bank, dr. M. XV. Holtrop is naar van stof en vuil kwamen het jaar- zoon. Een dochter, Marie Holtrop „Onbederfelijk" OWZE tweede vraag: „Meent dat jonge schrijvers eerst WZE tweede vraag: „Meent U, dat jonge schrijvers eerst veel moeten lezen igedich ten en proza), vóór ze zich tot schrijven kunnen zetten en een eigen stijl kunnen opbouwen?" Dr. Van Vriesland antwoordt: „De jongste generatie dénkt dat ze uit de lucht is komen vallen. Zo is het echter niet: zij heeft haar voorgangers gehad. Taal is „Hoe denkt U over het tegenwoor dig dikwijls zo snel omhoog schieten en het bewieroken van jonge au teurs?" „Dat is veelal een gevolg van een te gering onderscheidingsvermogen bij het lezend publiek. Men is te weinig kritisch ingesteld. Veel te gauw wordt iets „mooi" gevonden. Er is een alge meen verbreid gebrek aan literaire „cultuur". Sommige schryvers noe men zich zelf dadelyk een „genie". Dat is een pose, "pour épater le bourgeois" (om de burger te over donderen) Nobelprijs Tot nu toe is nooit een Neder lander in aanmerking gekomen voor de Nobelprijs voor de Letter kunde. Hoe staat U daar tegen over?" Zeker zou een landgenoot er- Jean Dulieu is aangewezen als de schrijver van het beste kinderboek van dit jaar. Zijn nieuwe boek Paulus als hulpsinterklaas" heeft de bekroning gekregen van „Kinderboek 1962". Als morgenavond de kinder boekenweek officieel wordt geopend, zal de geestelijke vader van bos kabouter Paulus de prijs van f. 1000.in handen krijgen. Zowel van Universiteitszijde als door de Nederlandse P.E.N.-club is al sinds enkele jaren Simon Vestdijk voor deze prijs kandi daat gesteld. Ik juich het toe en billijk het, als zij hem ditmaal wordt toege kend. Grote schrijvers als Bou- tens en Gorter zouden deze on derscheiding allang verdiend hebben".. Andere traditie. Het is echter bespottelijk voor uitverkoren kunnen worden te menen dat zij niet leest, al ge beurt dat veel minder dan vroe ger. Maar b.v. van een Mulisch een Vinkenoog, een Lucebert om maar enkelen te noemen weet ik persé, dat ze 't wel doen, zij het misschien eenzijdig. Wel is het juist, dat er in mijn jeugd in bepaalde milieus véél meer gelezen werd dan nu. Al heel jong zijn we met de klassieken op gevoed. Tegenwoordig heerst er evenwel onder de jongeren een dodelijke angst hun originaliteit te verliezen als ze veel lezen. Dat is natuurlijk nonsens. Een talent blijft een talent, vindt op den duur altijd eigen richting, is „on bederfelijk". „Heeft U zélf naar een eigen styl gezocht?" „Dat heb ik ongetwyfeld. ook naar eigen vormgeving. Maar styl veran dert steeds. Hoe ouder je wordt, des te simpeler en directer ga je schryven. Ik dicht gemakkelyk. er gaat even wel een langdurig geestelyk proces aan vooraf". tal en de forse, zwierige „R" van Rembrandt voor den dag. De deskundigen vinden dit schil- dery dat links ruiterfiguren, in het midden de te stenigen Heilige en rondom hem een menigte tegen de achtergrond van een kasteel voorstelt van groot kunsthistorisch belang. Een merkwaardig détail is. dat men in de menigte een jongeman ziet, was eveneens actrice, maar zy heeft het toneel al vroeg vaarwel gezegd. De begrafenis van Bety Holtrop- van Gelder heeft gisteren in alle stilte plaatsgevonden. van de Jonge Rembrandt vertoont. Het schildery wordt thans schoon- gemaakt en gerestaureerd, waarna die onmiskenbaar de gelaatstrekken reprodukties zullen worden gemaakt. Expositie van het L.A.K. IN het Academiegebouw der Leidse Universiteit is thans het werk te bezichtigen van de schilder-graficus H. van Kruiningen. Deze ontving zijn opleiding aan de kunstnijverheidsschool en het tekeninstituut Prysma te Amsterdam. Als graficus maakte hij in hoofdzaak kleurenlitho's en etsen. In 1949 verscheen van zijn hand een bibliofiele uitgave van 24 van zijn kleurenlitho's. Vele' van zijn werken hebben een plaats gevonden in binnen- en buitenlandse musea. Ook schreef Van Kruiningen een aantal kinderboeken. Hij illus treerde vijf bibliofiele uitgaven: ..De Metamorphosen van Ovidius", Zonnelied van Achnaton", .Met Gilgamesj epos", Heer Halewijn" en ,X)e opstand van het grauw". Van Kruiningen kreeg de Prins Bemhardprijs 1959 voor sport en kunst. Ook schreef hij en verzorgde de regie van de film ,J)e Zwarte Tampon". vragen De jury, bestaande uit de dames Henriet Laurey. mej. C. J. H. van Reenen. Miep Diekmann en de he ren A. Lens en Th. Vesseur, heeft vastgesteld dat de goede kwaliteit van het Nederlandse kinderboek niet slechts is gehandhaafd sedert vorig Ook over het verschil tussen man- I do/fh is toegenomen. Het poëzie; bekroonde boek van Jean Dulieu NDG spreken wy over de experi mentele poëzie dr. Van Vries land kan daarin veel waarderen en staat achter het „goede" ervan Journalistiek DR Van Vriesland is jarenlang journalist geweest. Hy was b.v. van 1931-1938 redacteur „Lette- nelijke en vrouwelyke poezie; hy vindt, dat deze hoe langer hoe meer naar elkaar toegroeien" want de vrouw wordt steeds mannelyker en de man steeds vrouwelijker". Maar hy. als literair specialist, herkent het verschil toch altyd nog onmiddellyk. De vraag of de Nederlandse litera tuur een specifiek eigen karakter heeft, wordt als volgt beantwoorr „Buitenlandse invloeden worden, meestal sterk vertraagd, door de Ne derlandse auteurs op eigen wijze ver werkt. Ons specifiek eigene komt vooral tot uitdrukking in het schil derachtige en de bijzondere aan dacht voor het détail. BOEKENWEEK 1963: OPENING 29 MAART wordt een duidelyk hoogtepunt ge noemd in de reeks van boeken, die de schryver gewyd heeft aan zijn Paulusfiguur en diens vrienden. De jury acht de schryver een van de weinige kinderboekenschryvers. die met hun werk niet alleen de vyf tot zevenjarigen, maar ook de oudere jeugd tot twaalf jaar bereiken. Jean Dulieu schreef 15 kinderboe ken, waarvan vele titels meerma len zyn herdrukt. Een vijftal werd in het Duits vertaald. Zyn werk, dat hü zelf pleegt te illustreren, werd reeds enige malen bekroond. Met een door hem ontworpen en ge maakt poppenspel gaf hy ongeveer 200 opvoeringen. Voor de radio De boekenweek 1963 zal staan in het teken van de Europese cultuur en vrijdagavond 29 maart worden geopend met een voorstelling van schreef hy meer dan 600 teksten voor „Oresteia" van Aesohylos door het kinderhoorspelen, die alle door hem Piraikon Teatron uit Athene in hot werden gesproken, waarbij hü de Concertgebouw te Amsterdam. Dit kunst verstond met zyn stem alle heefi de voorzitter van de commissie figuren een eigen karakter te ge- van de collectieve propaganda ven ver en deze karakters vol te hou- Ihet Nederlandse boek medegedeeld, den Zyn werk is van zeer goed ambach telijk gehalte. Mytische en symboli sche onderwerpen wisselt hy af met objecten, die hy ontleent aan de meest nuchtere realiteit. In verband met het laatste is het interessant een vergelyking te treffen met Ap Sok Van Kruiningen zowel als Sok heb ben n.l. een reeks prenten gemaakt van de Deltawerken, maar hoe ver schillend van opvatting! Brengt Sok het onderwerp tot de meest elemen taire iyn terug. Van Kruiningen voert het beeld op zijn etsen in aquatint in een gemengd abstract/figuratisme tot donkere, tot in de hoeken gevulde, prenten. Zy treffen door een bedwongen systematiek in de opbouw, op een be paalde wyze monumentaal, soms anekdotisch, zoals „Machinekerkhof" (cat. 27». Mooi van beweeglyke ïyn- voering is „Zeilwedstryd" (cat. 20). Een prachtige prent is ook „Fieren- kooi" (cat. 24». evenals de surrealis tische „Vreemde dukdalf" (cat. 5). In gecombnieerde techniek trof ons vooral „Visserschepen I" icat. 3). Fascinerend zyn verder de etsen „De winkel van Poesjkins doodkisten maker" (cat. 15) en „De droom van Roesjkin's doodkistenmaker" (cat. 16». twee vry lugubere, doch geens zins afstotende prenten, waarin zelfs Wat betreft de bibliofiele werken wyzen wü speciaal op de kleurenli tho's voor „Heer Halewyn" en de prent „De Raven" uit „Het Gilga mesj epos". Zonder evenwel tekort te doen aan de andere prenten uit de ge- exposeerde uitgaven. Eeen zeer goede tentoonstelling van werk, waarin het goede ambacht met de schone kunst op zeer gelukkige w-yze zijn verenigd. de anekdotische noot niet is vergeten. N-H, FRANSE MUZIEKWEEK BIJ PARIJS (Van onze correspondent te Parys.) In het raam der „internationale weker", die van eind oktober af het Paryse muziekseizoen beheersen, heeft de Nederlandse Volkshoge school in het kasteel Meridon by Parys een Franse muziekcursus ge organiseerd die van 10 tot 17 no vember zal duren. De deelnemers zul len verschillende concerten, opera- en balletvoorstellingen in Parys en in Versailles bywonen. terwyl het pro gramma in het kasteel zelf dan nog in een pianorecit&l van Lia Palla en inleidingen door de kannunik Rouselle en door Frank Onnen voor ziet. Inlichtingen en aanmeldingen by de Volkshogeschool in Bergen

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13