ethouder doet een felle aanval op de minister De beste jaren van ons leven Oost-Duitsland heeft weer distributie, maar in verkapte vorm aciraan hebben wij dit verdiend V Amerikaan werkt korter en heeft toch minder vrije tijd Grenswijzigingen OEGSTGEEST Psych o logisch e s tudie Plannen om de Kaapprovincie weer geheel blank te maken BOMAANSLAG IN TRENTO LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 (houder J. F. M. Steenmetser Ofptgeest heeft een nadere be ring gegeven in verband met Wr-ontwerp van wet tot wyzi- tan de gemeentegrenzen, p-ote lijnen komt het voorstel minister neer op afstand van (ftr de helft van ons grond- waarbij o.a. ons prachtige ront van 5 km. zal worden te- hracht tot een „gangetje" het („corridor" is hier een te wijd- jaming van 500 meter", aldus ethouder. Hy stelt dan de vol- t rragen: uraan hebben wU dit verdiend? hebben wy dan verkeerd ge er zjjn de ontevredenheidsbe- ipn over ons bestuur?" ij zijn bezig met het bouwen miljoenenprojecten, mede ten u van de gemeente Leiden, van diversiteit en van de Randstad nd. ereen wil hier graag wonen, ook lidenaren. Wij vormen een door oor gezonde en bloeidende ge- te. Van alle kanten ondervinden grootste waardering. Wat is het nu van deze ongehoorde maatregel? dit verband doet het verschil jpreciatie met Leiderdorp, „dat taldus de minister) vooral de ie jaren een krachtige gemeente Medische diensten derdorp en Koudekerk dokter 't Woud, Hoofdstraat 40, Lei- np, tel. 30070. ptgeest dokter Van Walcheren, 2130 en Van der VlietDe Vries >1321. iinchoten dokter F. H. W. Swen seweg 20, tel. 2356 Wijkverpl.: ndheidiscentrum, tel. 2177. rmond dokter H. G. M. Walen- tel. 01711220. Zr. Meyssen, Z laan 14 A, Voorhout tel. 02532 - lusenaar dokter H W. PI ink. ye Kerkdam 66, bel. 2075 en J. C. ■icf. Wilhelminaplein 1. tel 8303 ^theekdienst: Dit weekeinde en fcatot zaterdag; Apotheek Side- ILangstraat 86. tel. 2141. WASSENAAR Oogstdienst [pfedag zullen ln de drie hervorm- 51 ston van Waasenaar de jaarlijkse diensten worden gehouden. Aan jemeenteleden is gevraagd bloe- fruit en verpakte levensmidde- I Movoorts te willen afstaan, die sp Ie diensten naar zieken en be ien en eenzamen zullen worden - icht. Gaven kunnen zaterdag en afgegeven aan de Dorpskerk U tot 12 en van 2 tot 5 uur, het De.vlerhuis van 10 tot 15 uur un de Kievietkerk van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Burgerlijke Stand toren: Jacoba Th., d. van J. van Ploeg en T. J. C. van Leeuwen; Mes S. M., z. van W. J. Teeling M. E. de Boer; Franclscus A. ff, p- H. J. T. van Deursen en C. A. wn Barselaar «lertrouwd: A. A. J. v. d. Klei) M, van der Knaap; H Gilles W J. Niemeyer; A. W. Wijsman M. van der Meulen; A. J van en en E. Suerlnk; H. Uit Beljerse l W. Henkes. ttouwd: G. Waterkamp en S. Stee- •5, G. J. C. M. Snelderwaard en wthin; T. J. van der Spek en M. ftn der Ploeg; A. J. if. van der ten C. M. G. Riem. wieden; Theodorus Remanerswaal, M. W. Froger. 86 j.; I. M. Hoek. F. D. Harteveld, 77 J.; Antje e. v. G. Buitelaar, 68 J. marktberichten JLSMEER, 19 okt. C.V. Centrale «r8e- Veiling G.A. Chrysanten m70, geplozen 1023 per stuk, .„yosper bo« 9516°- Rozen: Ro- r1* 514, Parel van Aalsmeer J. Geh. Dulsberg 12—25, Towny 015, Mad. Of man 1024. Mon- 0» 1021 .Florlade 1021, New- Caro1 5~12- Pln* Sen- M 3054. Nimf 3063. JATWIJK AAN DEN RIJN. 19 okto- Groentevelling. Waspeen (per A-extra 2.60-3.60, Al 2.50—2.90, ^•^-4.0°. B-extra 2.603.20, Bl ^■W, bloemkool (per 100 st.) *•0054.00, A2 12.00—33.00, Bl fcW.00, Cl 18.00—22.00. C2 12.00, W#I 21.00—25.00. II 16.00—20.00, [een (per 10 bos) 28.00—36.00, sla 100 st.) 6.0016.00,prlnsessen- 5 103.00120.00, pronkbonen rr'5.00 jcxtekool 8.0015.00, groe- r' iö.0016.00, uien (per kist) w u P1"®1 27.00 .tomaten 28.00-- knolselderie (per 100 st.) 22.00 •W, selderie (per 100 bos) 3.00— ^Peterselie (p. 100 bos) 5.00—7.00. waspeen 68.000 kg., waar- U.OOO kg. voor export en 10.000 'oor de industrie werd verkocht; J^ool 7.500 stuks, waarvan 1.000 voor export werden verkocht. 'JJNSBURG, 19 oktober. Bloemen- ■JI Flora. TroschrysantenNew 47—64, Dr. Wassher 55—63, Hope 3844—64, Chats worth J*. gemengd 56, Snowmantel 60, -«naat 100, Minerva 59—62, Peter JJ®55, Davlne 95105, Carnaval ,™ï»alls 120—145, Eikeblad 24—28 tos. Geplozen chrysanten: Bill T4 1400—1600, Diplomaat 2400— Preludium 9001200, Regalia Evelyn Bush 1600—1700, Medail- Lii yO2000, Jacob Maris 2300— "Escorte 1500, Born holm 1500 Gerbera 1 3500. Rozen: Super 3300, Pink Sensation 2700, Bac- 23800 per 100, Anjers: Tangerina *-2500, Shocking Pink 1600—1800. JPgd I 2300 Sim rose 1900—2400, 16001800, wit 1600—1700, Carry Arthur 1900—2100. Sim G.J 1600 «bfth 1300—1400. Florida 2100— 7' Per loo ^oentevelllng Andijvie 1700—2400, ,'Peen 400—1100, uien 1500—1600. ^•a 2500—3600 per 100 kg., selde- 'w800. peterselie 490920, ra- >1240—1310, kervel 300—1300, bos- f?9?3100 per 100 bos, knolsel- JMboo. bloemkool 1100—4800 100 stuks. heeft getoond" en „in staat moet worden geacht, aan de bebouwing van het genoemde poldergebied zelf de nodige leiding te geven", bepaald pijnlijk aan en is het beschamend en beledigend voor het gemeentebestuur van Oegstgeest. De gemeente Oégstgeest kan aan de bebouwing van haar eigen grond gebied óók echt wel zélf de nodige leiding geven. Zij heeft daarbij géén hulp van enige andere gemeente nodig. Desondanks heeft zij een reeel aanbod aan de gemeente Leiden ge daan van plm. 228 ha grond in de Broek- en Simontjespolder, welk aan bod zij handhaaft, omdat naar haar inzicht het gebied aan de andere zijde van de hoge spoorbaan 's-Gra- venhage Haarlem geografisch en lo gisch tot de gemeente Leiden kan worden gerekend. Wij zijn de minister dankbaar, dat althans in deze polder de rechten van de Oegstgeest op het gebied aan ónze zijde van de spoorbaan welke een natuurlijke grens vormt er kent. Avontuurlijke aspiraties Ook aan de gemeente Rijnsburg is door de gemeente Oegstgeest een aanbod gedaan voor een kleine en billgke grenscorrectie. Over de avon tuurlijke aspiraties van dit kleine tuindersdorp. dat i.v.m. zyn tuinders- belangen zelfs meende te moeten protesteren tegen de uitbreiding van de Rijks Universiteit op grondgebied van Oegstgeest. kunnen wy slechts de schouders ophalen". Wat de bouw van een nieuwe Rijks Universiteit betreft zegt de wethou der, dat het nooit in een zinnig hoofd zal opkomen te gaan spreken over de „Universiteit van Oegstgeest", ook al staat deze op Oegstgeester grondge bied. Deze Rijks Universiteit zal al tijd blijven de „Leidse Universiteit". ,,Wij kunnen een chauvinisme om trots te zyn op deze „Leidse" Univer siteit tot op zekere hoogte waarde ren. Maar een chauvinisme uit heb- Messias - uitvoering O huldigt Roode Kruis Onder het motto „Gouden klanken voor het Roode Kruis" is gisteravond onder leiding van Jean Fournet in het Concertgebouw in Amsterdam „Der Messias" van Handel uitge voerd door het Groot Omroepkoor van de Ned. Radio Unie en het Ra dio Philharmonisch Orkest met so listische medewerking van Maria Stader (sopraan), Pamela Bowden (alt), Alexander Young (tenor). Kim Borg (bas) en Bernard Bartclink (orgel). Een talrijk publiek woonde de uit voering bij die bedoeld was als hul diging van het Ned. Roode Kruis, dat volgend jaar 't feit herdenkt dat het 100 jaar geleden in internationaal verband werd gesticht. Vooruitlopend op de officiële viering van dit eeuw feest heeft zich een landelijk comité gevormd dat zich ten doel stelt het Roode Kruis een aantal buitengewo ne uitvoeringen aan te bieden als „dank voor zijn zeer te loven en veel omvattende werk". Het comité (waarin particulieren zitting hebben en waarin het Neder landse bedrijfsleven is vertegenwoor digd) is van mening dat het werk van het Roode Kruis door deze uit voeringen ook eens van een andere zijde onder ieders aandacht moet worden gebracht. De opbrengsten van deze concerten zullen ten goede ko men van het Roode Kruis. zucht wijzen wij onherroepelijk van de hand". „De minister van Binnenlandse Zaken geeft blijk, dat hij met ernst de bestuurlijke indeling van het land onder de loep neemt, waar hij dit nodig acht. Hij schroomt zelfs niet om tegen de machtige gemeente Amsterdam in het strijdperk te treden en prin cipieel paal en perk te stellen aan het scheppen van steeds grotere monstergemeenten. Waarom volgt de minister in Lei den dan een lijnrecht tegenoverge stelde koers? Waarom wordt hier met ijzeren vuist een nieuwe monstergemeente in het leven geroepen in stede van te komen tot een agglomeratie van alle betrokken gemeenten? De minister ls toch zeker niet zo natief te geloven, dat met deze grens wijziging een einde zou zijn gemaakt aan een strijd, die reeds gedurende ruim negentig jaren onafgebroken aan de gang is? De minister geeft zelf toe, dat dit compromis niemand bevredigt. M.a.w. het bevat alle kiemen voor de voortzetting van deze onverkwik kelijke en dwaze strijd! Daarom is dit voorontwerp van wet in ouderwetse stijl deze vooruitstre vende bewindsman onwaardig en is het voor de gemeente Oegstgeest onaanvaardbaar". Bovengemeentelijk orgaan Moet er dan in het geheel niets gebeuren? Z.er zeker wèl. Er dient ten spoedigste een aan vang te worden gemaakt met een serieuze poging om te geraken tot een agglomeratie Groot-Leiden, waar- by een bovengemeentelijk orgaan de samenwerking regelt, met name op financieel- en woninggebied, zodat geen animositeit meer behoeft te be staan tussen de gemeenten onderling en de grenzen zo natuurlijk mogelijk kunnen worden vastgesteld om de bestuurbaarheid van het gehele ge bied het best te verzekeren. Het moet toch endlelyk eens uit zijn met een koude oorlog tussen le venskrachtige buurgemeenten die uit onveranwoord egoïsme een normale ontwikkeling van het gebied in de weg staat; een oorlog die nu reeds tien jaren langer duurt dan de tach tigjarige oorlog aldus de wethouder. Psychologen hebben onlangs ,.de beste jaren van ons leven" onder de loep genomen, teneinde nu eens vast te stellen op welke leeftijd de mens het meeste kan presteren. De resultaten, die op vele tienduizenden ondervragin gen, tests en statistische gege vens berusten, zijn ten dele zeer frapperend, omdat zij traditio nele meningen volledig weerleg gen. Men constateerde onder meer, dat men op een leeftyd tussen 20 en 45 jaar veel gemakkelijker leert dan tussen 10 en 15 jaar, dus gedurende de eigenlijke schoolperiode. Zoals de kinderpsychologe en opvoedkundige, mevrouw Zillmann uit München daarbij nog opmerkte, moet men echter ook rekening houden met de te bestuderen stof alsmede ook met de uitgangsbasis. Iemand van twintig jaar, die zich een gecompliceerde technische vak kennis wil eigen maken, beschikt op die leeftijd reeds over een bepaalde ondergrond. Hij kan lezen, schrijven, weet iets af van wiskunde en heeft misschien al wat praktische, techni sche ervaring en vooral ook belang stelling. Hij studeert vrijwillig om in zijn beroep en in het leven carrière te maken. Het kind wordt echter ge- stoort in zijn zorgeloze leventje en ziet het schoolgaan als een dwang, iets onaangenaams, waarvan het de zin nog niet begrijpt. En toch blijkt het, zelfs voor psy chologen, iets wonderbaarlijks, dat een kind in de eerste klas van de lagere school binnen het jaar zon der vooraf enige kennis te hebben op gedaan, leert lezen en schrijven, ter wijl volgens de ervaringen analfa beten op latere leeftijd een veel lan gere tijd nodig hebben. Bijzonder veel aandacht wydden de psychologen aan het onderzoek naar de leeftyd waarop de scheppen de kracht van de mens het grootst is. Daarby kwam men tot zeer ver- schillende resultaten. Zo zyn de dich- ters bij het schrijven van hun ge- I dichten tussen 20 en 30 jaar het I produktiefst, de romanschrijvers daarentegen komen pas tussen hun i veertigste en vierenveertigste levens jaar tot de grootste rijpheid en het scheppende culminatiepunt van hun activiteiten. De jaren direct na het dertigste zyn ook voor ontdekkings reizigers. voor schilders en componis ten „de beste jaren van hun leven", terwijl uitvinders en wiskundigen tussen 33 en 44. medici en psycho logen tussen 36 en 50 hun grootste prestaties leveren. De geldzegen komt meestal pas veel later en het meeste geld verdie nen de vijftig- tot zesenvijftigjari gen. Interessant is, dat het geeste lijke opnemingsvermogen. waarvan de grootte toch wezenlijk verband houdt met het bewuste denken en het in staat zijn zelf te oordelen, met het toenemen van de leeftijd zelfs stijgt. Dat geldt echter alleen voor mensen, die hun hersens gere geld trainen en niet voor de grote massa, die na de beëindiging van hun schooltijd in de eentonige sleur van hun beroep vervallen en hun hersens laten „verroesten". Vanzelfsprekend is er bij deze re sultaten van de psychologen alleen sprake van gemiddelde waarden. Mo zart was een „wonderkind" en toen hij stierf, was hij pas 35 en deson danks één van de grootste componis ten aller tyden. Verdi echter compo neerde zyn allerbeste werken tussen 40 en 60. Rimbaud schreef slechts tot zijn negentiende levensjaar, terwijl Goethe en Bernard Shaw nog mees terwerken aan het papier toever trouwden, toen zij reeds grijsaards waren. De tijden, waarop de mens tot de beste prestaties komt zijn weliswaar statistisch vastgelegd, maar bindend zijn de resultaten der psychologen niet. Hoe zou het anders te verkla ren zijn, dat tegenwoordig in de we reldpolitiek enerzijds de generatie der 40-jarigen, zoals bijvoorbeeld Ken nedy, Nasser of Willy Brandt, an derzijds echter de 65 tot 70-jarigen, zoals Chroesjtsjow, De Gaulle en Adenauer, de toon aangeven. PROFESSOR DE GRAZIA TOONT AAN: De viering van het uercte an trum van de Delftse Studenten vereniging Sint Jansbrug, is aanleiding geweest tct de op voering van een klucht in de haven van Scheveningen. Na ampele manifestaties waar aan zelfs een vliegtuig met rookbommen te pas kwam om te suggereren, dat een ze kere ..Mr. Showbird die vijf jaar geleden de ruimte was in geschoten. speciaal voor. ge noemd lustrum voor Schevenin gen landde, kon eindelijk een kottertje de haven binnenvaren met de ..geborgen ruimtecap sule" aan boord. De linker foto toont het aan wal brengen van deze capsule, wel ke merkwaardige gelijkenis ver toonde met een scheepvaart- boei. Op de rechterfoto zien we hoe Mr. Shawbird aan een niet uit te vlakken medisch onder zoek werd onderworpen waar bij vooral aandacht aan de bierdruk werd besteed Ontruiming zou in ongeveer vijf jaar verwerkelijkt kunnen worden Nog illegale immigratie uit de Bantoestans Nu de exclusicf-inheemse „Ban- toestan"-gebieden op weg zyn naar een (beperkt) zelfbestuur, heeft de door een lijn die net ten oosten van Oost-Londen loopt, alleen door blan ken en kleurlingen, die niet neger zyn, bewoond worden. Het was in dit gebied, dat de eer ste Europeanen zich 300 jaar gele den vestigden. Het is ook het tra ditionele vaderland var. de niet- zwarte kleurlingen, die later uit Azié naar Zuid-Afrika kwamen. Jp een groot congres van zijn Zuitlafrikaanse premier, dr. H. Ver- Nationale partij in de Kaapprovin- woeru besloten drie commissies in c'° verklaarde dr. Verwoerd: „De te stellen, die het verw ijderen van j bevolking van de Kaap moet besef- 24C.00C inheemsen uit de westelijke 'eru dat zij zich steeds meer op te- Kaapprovincie moeten besturen. Dit werkstelling van blanken en kleur- plan werd in 1955 voorgesteld door lingen en op mechanisatie moet con- dc toenmalige secretaris van inheem- (centreren". Hij zei, dat deze ont- se zaken. dr. W. W. Liselen. en werd ruiming geleidelijk, en zonder ge- kortgeleden herzien. Als deze ont- bruikmaking van geweld zal plaats- ruiming doorgaat, zal een gebied, vinden De Bantoes zullen door mid- begrensd in het noorden door de i del van aantrekkelijke werkgelegen- Oranje-rivier, in het westen en het zuiden door de zee en in het oosten Ofschoon de levensmiddelen- i Omdat in de kantines geen extra n 1 i a etenswaren te koop zijn. gaan vele rantsoenering in Oost-Duitsland 15oIdaten in de dofpen in de buurt pas dertien jaar na het einde van van de garnizoenen levensmiddelen de oorloa foo mei 1958) on- .organiseren" opdat zij *s avonds af oorioq top - mei yioj op en toe eens aardappelen kunnen bak- geheven kon worden, bestaat zij ken Hun superieuren weten, dat der- thans, vier jaar later, opnieuw. geliJkt' tochten worden onderno- men, maar laten dat, om de span- zij het in verkapte vorm en veel I njng oncjer de manschappen niet te slechter. Nu moeten de bewo- vergroten, oogluikend toe i i i i Dit voorjaar werd al van officiële ners zich bij de kruidenier op i zijde medegedeeld. dat er 43 procent z.g. klantenlijsten laten registre- minder aardappelen, 32 procent min- ren om voor boter en vet in der suikerbieten, 37 procent minder maïs en 24 procent minder graan aanmerking te kunnen komen, dan vorig jaar ter beschikking zou En bij de slaqers worden kleine staan. De ironie van de geschiede- ij. .j nis wil. dat Walter Ulbricht nu al stukjes beduimeld karton, ver- jarenlang heeft beloofd, dat Oost- strekt voor vlees, maar niet in Duitsland in 1962 het economische vaststaande hoeveelheden Hef niveau van de Bondsrepubliek zou aststaanae noeveeineaen. net hebben bereikt Wat dergelijke goed- publiek heeft dan ook geen en kele zekerheid, dat het de levensmiddelen inderdaad kan krijgen. (Van onze correspondent in Washington) „Vrede en welvaart zijn gevaarlijk, wanneer een land niet weet hoe de vrije tijd te gebruiken". Dit citaat is ontleend aan een boek van professor Sebastian de Grazia. Dat boek heet "Of time work and leisure" en het heeft in Amerika nogal wat opschudding veroorzaakt. Maar hoofdzakelijk bij de kleine groep van mensen, die dit boek niet nodig hadden: bij hen, die zich de tijd gunnen dit dikke en dure boek over de besteding van de vrije tijd op hun gemak te lezen. De Grazia geeft zijn laiidge- noten, die te vaak menen het zo heerlijk ver te hebben gebracht, een koude douche: de korte arbeidstijd, waar zij zo prat op gaan, is in feite veel minder kort dan zij denken en vrije tijd, waarin zij hun geest kunnen verrijken, kennen zij bijna niet Zo vaak hoort men beweren, dat de Amerikaanse arbeider van tegen woordig 25 uur per week minder be hoeft te werken dan de arbeider van 1850 De Grazia neemt die bewering eens kritisch onder de loep en dan blijkt, dat de hedendaagse arbeider maar weinig beter af is dan de man van ruim honderd jaar geleden. Tegenwoordig moet een arbeider enorm veel tijd verreizen om op zijn werk te komen. Trekt men die reis tijd af van die 25 uur, die hij kor ter zou werken, dan wordt de ver korting teruggebracht tot iets meer dan 15 uur per week. Veel arbeiders hebben een eigen huis. maar het onderhoud en even tuele uitbreiding van de woning bren gen ook extra werk met zich mee. Dat werk door anderen te laten doen, zou te duur worden en daarom geeft men algemeen gehoor aan de reclame-leus „do It yourself". Maar dat betekent dat de tijdwinst nog weer eens met vyf uur per week wordt verkort en dat er van die winst nog maar ruim 10 uur over blijft. Verder wordt er in de huishou ding van de man veel meer ver wacht dan honderd jaar geleden. Zo gaar er weer een paar uren af (res tant 8 j uur) en De Grazia komt tot de sombere conclusie, dat de werke lijke winst op zyn hoogst een paar uur bedraagt En als men dan ln de vrije tijd nog maar de dingen deed, die pro fessor De Grazia nodig acht voor de mens. Maar daar lijkt het niet op Men verdoet zijn tijd met slech te televisie-programma, met zinloos rondrijden in auto's met cocktail party's en met inspannende^ontspan- ning. die de naam heeft volgens de advertenties bij „The good life" het goede leven, te behoren. U ziet, deze professor is heel som ber over de besteding van de vrije tijc in Amerika. Maar hij is dan ook een geestverwant van Aristoteles en vooral van Epicurus. Dat pleit voor hem, maar dat maakt het voor hem ook wel onmogelijk een opti mistisch boek te schrijven over een commerciële maatschappij, zoals die zich in Noord-Amerika heeft ontwik keld en zoals die in Europa aan het groeien is. Zulk een commerciële samenleving kan hoogstens leiden tot „het land van Kokanjetot een mo dern luilekkerland met reuzenijsjes, afschuwelijk snorrende boten ten pleziert, van de waterskiërs, instant- koffie en een verzekeringssysteem dat alles dekt (alles, behalve een waar lijk geestelijk ontwikkeling). En het is juist de ontwikkeling var. de geest, die De Grazia verwacht van „leisure", van de ware rust, die natuurlijk niet inherent behoeft te zijn aan ieders vrije tijd (al is vrye tijd er wel noodzakelijk voor). Dit boek ls geen meesterwerk. Het Ls te lang, te statistisch en het bevat te veel herhalingen. Het lykt alles erg gedegen, maar de schryver had behalve voor de Grieken zeker ook oog moeten hebben voor Chinezen en Boeddhisten. Ook zy wisten hun tyd te gebruiken voor de verrijking van de geest. Maar toch is dit een boek om letterlijk by stil te staan. En dan moet men toegeven, dat >cei Amerikanen veel geld verdie nen, doch daar geestelijk niet ryker door worden. In tegenstelling met de periode van distributie is thans niemand ze ker van de beschikbaarstelling van levensmiddelen: nu krijgt men iets wanneer er is en rpet moet nemen wat men krijgt. Het komt vaak ge noeg voor, dat men, na urenlang voor een slagerswinkel in de rij te hebben gestaan, vis krijgt! In vele kleine plaatsen is het nog erger: daar krijgt men vlees noch vis. Daar worden slagerswinkels soms een paar weken gesloten. Een van de zwakste punten van de levensmiddelenvoorziening in communistisch Duitsland is de le verantie van aardappelen. De aard appelrantsoenering bleef trouwens ook na mei 1958 bestaan. Wanneer men twee kilo per week in ontvangst kan nemen, mag men blij zijn. Op merkelijk is, dat de algemene schaarste aan levensmiddelen zich ook doet gevoelen in de kazernes van de volkspolitie. Als middagmaaltijd krijgen de soldaten meestal alleen stampot en driemaal in de week kool soep. Alleen zondags wordt een stuk je vlees verstrekt. Als broodbelegging krijgen de mannen van de volkspo litie om de andere dag een ons verse of een half ons harde worst. kope voorstellingen waard zijn, blijkt wel uit bovenstaande cijfers en bo venal uit de harde feiten, die de bevolking elke dag aan den lijve on dervindt. LEIDERDORP De heer F. v. Engelenburg ls geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur, aan de Technische Hogeschool te Delft. De heer A. Lagendijk ls ge slaagd voor het propaedeutisch ex amen voor scheikundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. OEGSTGEES7 De heer D. A. van Dorp is ge slaagd voor het ingenieursexamen voor scehikundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. De heren A. W. van Lennep en W. M Groenewegen zijn geslaa.'d voor het ingenieursexamen voor scheikundig Ingenieur aan de Tech nische Hogeschool te Delft Ook slaagde hier de heer A Lagendijk - voor het propaedeutisch examen voor ^ls hoofd van de inspectie der belas civiel ingenieur. 1 tmSen- 2de afdeling aldaar. Wilde (lieren en fotograferen Mevr. C. ten Hage is dol op wilde dieren en op fotograferen Deze twee eigenschappen kwamen haar uiter mate goed van pas toen zij vorig jaar op reis ging naar Oeganda en Tanga- nyka in Oost-Afrika. Het volk dat haar op haar lange zwerftocht door het nog vry onbekende gebied het meest frappeerde was het nomaden- oik van de Masai's met zyn vreem de gebruiken en primitieve leefwyze. Het volk wordt als het ware in het leven gehouden door een kudde ze boes. wier bloed het drinkt en met wier melk de maaltijden worden be reid. Mevr. Ten Hage bezocht ook de door de bekende dr. Grzymek veel beschreven en om zijn woeste schoonheid geroemde Coro-Coro-kra- waarin duizenden wilde dieren een ongestoord leven leiden. Nairobi, de stad met haar prachtige paleizen, Mon.bassa en Zanzibar, het zyn ste den, waarvan de naam ons alleen bekend in de oren klinken, maar die mevr. Ten Hager met eigen ogen aanschouwde. Wat zij daar in Oost- Afrika allemaal beleefde heeft ze niet voor zichzelf gehouden. Gis termiddag liet zij de leden van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal meegenieten van de prachtige natuur in die lan den door middel van een serie zelf vervaardigde dia's. De leiding van de bijeenkomst was weer in handen van do voorzitster van de afdeling, mevr. H. A Herwaarden-Wildeboer. A H. KUIPER HOOFDINSPECTEUR 'S RIJKS BELASTINGEN. Bij beschikking van de Staatsse cretaris van Financiën is de hoofd inspecteur van 's Rijks belastingen A H Kuiper, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastin gen te Rotterdam. 1ste afdeling, ver plaatst naar Leiden en aangewezen heuen naar de Transkei teruggelokt worden. .Maar de Kaap mag niet onderbevolkt worden of industrieel verarmen" voegde hij er aan toe. De Transkei ligt in het oosten van Zuid-Afrika, en het zal de eerste van de „Bantoestans" zijn, dat beperkt zelfbestuur krijgt, met eventueel de belofte van onafhankelijkheid bin nen het „gemenebest van Zuid-Afri ka". In de Transkei zullen de Ban toes de politieke rechten krijgen die her. in de Zuidafrikaanse republiek onthouden worden. Het gebied van de Transkei is niet industrieel ontwikkeld en het kan de tegenwoordige bevolking niet onder houden, maar een onderdeel in het ..Bantoestan-plan" voorziet in een ontwikkeling in en vlak rondom de Transkei. Het doel van de regering is door deze industrialisering het wegtrekken der inheemsen uit de Transkei tegen te gaan. Hoewel het Bantoes uit andere provincies al sinds 1955 verboden was beneden de Oranjerivier te komen, is de emi gratie naar de blanke steden van de Kaapprovincie illegaal steeds door gegaan, met het gevolg, dat de ne gers de blanken in deze steden in aantal reeds overtreffen. Volgens ambtelijke schattingen zou de ontruiming in vijf jaar kun nen geschieden, nadat de studie van het plan beëindigd is en toestem ming gegeven is. Regeringsambte naren zeggen, dat het keerpunt be reikt is en dat. de vloed van in heemsen. die werk in de steden zoe ken, gestuit is. Tegenstanders zijn het er niet mee eens Zij twijfelen aan de mogelijk heid om de Kaap blank te maken zonden de Kaapse industrieën de doodsteek te geven. Tussen 1948. toen de huidige regering aan het bewind kwam, en 1960, beweren zij, is de Bantoebevolking in de „blan ke" steden met dertien procent ge stegen. hoewel er een scherpe con trole op de toevloed was. De blan ke bevolking steeg met zes tot zeven procent. In de nacht van vrijdag op za terdag is in het station van Trento een dynamietbom ontploft. De drie enige personen die zich op het tijd stip van de ontploffing in het station bevonden, werden gewond, terwijl het bagagedepot en alle ruiten van het stationsgebouw werden vernield. Enkele dagen geleden werd nabij Bolzano een hoogspanningsmast door een bomaanslag vernield. Men vreest thans, dat beide aanslagen de inleiding vormen van een hervatting der terroristische activiteit, die ver leden Jaar ln Zuid-Tlrol zo'n grote aanvang hadden aangenomen. Rusland wil Formosa uit V.N. stoten De Sowjet-Unle heeft gisteren voor de Algemene Vergadering der Verenig de Naties een ontwerpresolutie Inge diend waarin voorgesteld wordt na- tionalistisch-China (Formosa) uit al le lichamen van de volkerenorgani satie te stoten en de aldus openge vallen plaatsen toe te wijzen aan communistisch-China. De Algemene Vergaderig zal maan dagavond de toelating van Commu- nistisch-Chlna bespreken. (Deze pagina is ged. gecorrigeerd) Onee stadgenoot, de heer G P. van der Krogt is benoemd tot plaats vervanger van het tweede lid van de Puchtkamer bij het Kantongerecht te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9