PEKING MELDT GROTE AANVAL VAN INDIA Bijna geen hond meer op straat in Amsterdam Stewardess valt uit vliegtuig BOMBARDEMENTEN IN N.-KATANGA CHINEZEN lijden zware verliezen Ook in cle gemeenten in naaste omgeving ONDERZOEKNAAR GR OENINCIDENT PHILIPS T.V. ZWARE STRIJD IN BETWIST GRENSGEBIED Geen muilkorf te koop Mijnindustrie wil onderhoud met minister N.V. Nederlandse Koperenbuizenfabriek HEEFT ENKELE VACATURES WEERBERICHT Ook in Rotterdam F I i m BANANEN 0ÜM t (Due/ ^Jlt'euws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 No. 30786 LEIDSCH sSsssw DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOJïv iJLlDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 tussen de Chinese provincie Sinkiang en het gebied van Ladakh in Kasj mier. Deze streek was de afgelopen zomer herhaaldelijk het toneel van schermutselingen, waarover de twee partijen verscheidene nota's hebben gewisseld. zijn bevrijd. De militaire actie zal worden voortgezet „totdat de gewen ste resultaten zijn bereikt", zo heeft hij gezegd. „Het binnendringen van Chinese strijdkrachten in het gebied ten zui- persbureau, Indiase troepen zijn vanochtend een „grootscheepse dekking van zwaar artillerie- en ma chinegeweervuur tot de aanval over- waanzmnige aanval begonnen op Chinese grenswach- 'gegaan. Gesproken werd van het ge ten in het gebied van de rivier de Ketsjilang, in de omstreden oostelijke sector van de Chinees-Indiase grensstreek, zo heeft het communistische persbureau Nieuw-China vandaag bekendgemaakt. ,.De Chinese grenswachten leden iware verliezen en waren gedwongen uit zelfverdediging tot vastberaden acties over te gaan", zo werd hier aan toegevoegd. Volgens een bericht dat het pers bureau uit het betrokken gebied had ontvangen, hadden „Indiase aan- valstroepen, die het gebied van de rivier de Ketsjilang, ten noorden van de onwettige MacMahon-linie, waren binnengedrongen, om zeven uur in de morgen onder dekking van zwaar granaatvuur een groot scheepse waanzinnige aanval inge- iet tegen Chinese grenswachten". Op het ogenblik dat het bericht ver- ronden werd, was er nog een hevige strijd gaande, aldus Nieuw-China. Eerder had het Chinese persbureau al gemeld, dat uit herhaalde aan vallen van Indiase troepen en vlieg tuigen kon worden afgeleid dat In dia „op grote schaal aanvallen op Chinees gebied ging doen. Ook ui ivesten In dit verband werd van Chinese zijde voor het eerst sinds verschei dene weken ook weer gesproken van moeilijkheden in de westelijke sector Ook in de westelijke sector zijn den van de MacMahon-linie bete- ds Indiase troepen, volgens het Chi- kent een schending van het Indiase •anochtend onder grondgebied", zo heeft de leider van artillerie- en ma- de communistische partij van India. Dange, gisteren verklaard. Met het oog op de moeilijke positie waarin zijn partij door het Indiaas-Chine- se grensgeschil is gekomen zei hij, dat de Indiase communisten geen aanhangers van Peking of van Was hington zijn. maar burgers van In dia, „een niet-gebonden en vrede lievend land". Zoals gemeld heeft het secretariaat van de communistische partij dezer dagen in een resolutie verklaard dat de MacMahon-linie, de internationaal erkende grens tus sen India en China vormt en dat alle maatregelen ter verdediging van die grens gerechtvaardigd zou- bied van de Tsjip-Tsjap-vallei. De Chinese grenswachten waren ook hier uit zelfverdediging tot vastbera den acties overgegaan". Vastbesloten De Indiase minister van Defensie, Krisjna Menon, heeft in een gis teren gepubliceerd interview met het linkse weekblad Blitz verklaard, dat India vastbesloten is de Chinezen terug te drijven totdat het Indiase Haagse broodprijs is al verhoogd (Van onze Haagse correspondent) De broodprijs in DenHaag is sinds donderdag met een cent verhoogd. In overleg met de Nederlandse Bak kerij Stichting hebben de Haagse bakkers hiertoe besloten om de ver hoging van de meelprijs f3.- per 100 kg op te vangen. Met deze verhoging wordt vooruitgelopen op de beslissing die de minister van Eco nomische Zaken maandag na een gesprek met vertegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerij Stichting kan nemen. De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen heeft zo als gemeld de minister al tele grafisch verzocht maatregelen te ne men tegen dit „eigenmachtig optre den van de bakkers". De verhoging van de bloemprijs van f 3.- per 100 kg komt omgere kend neer op een verhoging van de I broodprijs van twee cent De bak kers hebben besloten voorlopig maar één cent met de prjjs omhoog te gaan, om de deur open te houden voor het komende gesprek met de minister van Economische Zaken. grondgebied van alle agressie zal den zyn. Een stewardess van de Amerikaan se Alleghany Airlines is gisteren verongelukt, doordat zjj op een vlucht van Washington naar Pro vidence op 15 km ten westen van I Hartford in Connecticut uit de achterdeur van het vliegtuig viel. Hoe deze deur openkwam, is nog I niet bekend. De stewardess was de 29-jarige Francise Francoise Demorière. Kort voordat het toestel in Hartdord I zou landen had de piloot gemeld, dat er moeilijkheden waren met een cabinedeur. Kort daarna be- Onderzoek naar de hogere kolenprijs (Van onze Venlose correspondent) Het dagelijks bestuur van de Mijn- Industrieraad heeft de minister van Economische Zaken. drs. J. W. de Pous, om een onderhoud gevraagd. Het wil met de minister*"xpreken over de recente ontwikkelingen op ener giegebied, zowel in de EGKS als in nationaal verband, welke toenemen de repercussies oproepen voor onze Limburgse mijnen. In mijnkringen is men intussen ingenomen met het on derzoek, dat het Consumenten Con tactorgaan in Utrecht en Den Haag heef* ingesteld naar de verontrusten de prijsstijgingen in de huisbrand sector. Met name de Limburgse huis- branömijnen hopen, dat een nadere uitwerking van deze enquete zal aan tonen, dat deze stijgingen niet op rekening komen van de Limburgse huisbrandmijnen. Men wenste hier op slechts één beperking te maken, en wel met betrekking tot de nootjes 4, waarvan de prijzen „af mijn" sinds 1 oktober verhoogd zijn, met goedkeuring van de minister van Economische Zaken. Deze prijsverho ging was noodzakelijk in verband met de sterk gestegen produktiekos- I ten Zijldijk 22 Leiderdorp in dag- en ploegendienst. Aanmelden bij de personeelsafdeling. De commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland heeft maatregelen getroffen tot wering van hondsdolheid in een aantal in de nabijheid van Amsterdam gelegen gemeenten. I Hij heeftb evolen, dat in de gemeenten Amsterdarrt, Beverwijk, Assen- delft, Westzaan, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Zaandam, Wijdewormer, Oost zaan, Tülpendam, Landsmeer, Monnikendam, Katwoude, Broek in 1 Waterland, Diemen, Muiden, Weesp, Weesperkarspel, Veisen, Haarlem- i merliede en Sparenwoude, Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel en Ouder- Amstel honden met ingang van vandaag zodanig moeten worden opge sloten of aan een ketting of lijn van voldoende sterkte moeten worden gehouden, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid van andere honden kunnen komen. RUSTIG WEER Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI om 10 uur verstrekte zal het morgen rustig en vrij zacht weer hjn. De kans op mist in de nacht «n ochtend wordt weer groter. 21 oktober Zon op: 7.14 uur; on,vr: 17.35 uur. Maan op: uur; onder: 15.16 u. Hoogwater te Katwijk te 0.21 en 21.58 uur. Lsagwater te 4.42 en 17.19 uur. '22/10 hoogwater te 10.4 en 23.26 uur. laagwater te 6.04 en 18.34 uur). Bit aamnier oestaat uit 14 pagina'* en een Bijvoegsel. De commissaris der Koningin ves tigt er de aandacht op, dat honden die, in strijd met dit bevel, loslopend worden aangetroffen, op last van de burgemeester der gemeente, waar zij zich bevinden, kunnen worden ge dood. Op de Amsterdamse straten wa ren gisteravond al geen honden .meer te zien. Kennelijk waren alle I hondenbezitters reeds getraind op het uitgaansverbod voor hun vier voeters, die zich na vannacht één uur niet meer zonder muilkorf op straat mochten vertonen. Zonder de 40 jaar geleden door het ministerie van Landbouw voorgeschreven muil korf, wel te verstaan. Hoe dat meta len apparaat er precies uitziet, is wel bekendgemaakt, maar het grote probleem is. dat deze dingen nergens zün te krijgen. De poltie heeft gis teravond honderden hondenbezitters moeten teleurstellen, zy weet het ook niet Overigens zijn de Amsterdamse autoriteiten vol bewondering voor de wijze, waarop de ruim 30.000 Am sterdamse hondenbezitters op de ge annonceerde maatregelen hebben gereageerd. De medewerking noemt men fantastisch. Informaties Het voor alle Amsterdammers ma gische telefoonnummer vijf maal acht is gisteravond honderden ma len gedraaid. Zo druk werd het zelfs in het hoofdbureau van politie, dat de permanente 5 x 8-bezetting moest worden verdubbeld. Hondenbezitters informeerden, waar ze een voorge schreven muilkorf konden verkrij gen, waarom ze hun hond eigenlijk moesten muilkorven en of dat ook moet als de hond aan de lijn loopt. Op alle vragen werd zoveel mogelijk antwoord gegeven, hoewel de vra genstellers wel duidelijk werd ge maakt, dat het 5 x8 nummer al leen bestemd is voor alarmeringen. Vertegenwoordigers in lederen muil korven kwamen zelfs hun diensten aan de politie aanbieden. En dan waren er nog de mensen, die de poli tie lieten weten, dat ze de voorge schreven maatregelen een vorm van dierenmishandeling onden Veel misverstand ontstond er over het verbod om honden in openbare vervoermiddelen mee te nemen, zelfs niet aan de lijn. Nadrukkelijk is na- Door de maatregel volgens welke alle honden in Amster dam in verband met het gevaar voor hondsdolheid een muil korf moeten dragen is in de hoofdstad een run ontstaan op de dierenwinkels. Gisteravond lang na sluitingstijd stond nog een lange rij klanten met hon den voor de deur van een die renwinkel aan de Stadionweg in Amsterdamwaar de eige naar zijn best deed om voor elke hond een passende muil korf te leveren. Het was er kennelijk „een dolle boei' derhand bekend gemaakt, dat daar onder de drie grote IJponten niet vallen. Daarop kunnen dus wel hon den, mits met muilkorf, worden ver voerd. Op de personenveren worden geen honden toegelaten. Het zelfde geldt voor de Amsterdamse taxi's. De autobusonderneming Maarse en Kroon in Aalsmeer heeft vanaf van daag het vervoer van honden, ook met muilkorf, op haar trajecten Amsterdam, Haarlem, Leiden en Utrecht verboden. Deze maatregel geldt evenwel niet voor blindegelei- dehonden. Bij de Amsterdamse G.G. en G.D. meent men. dat thans het reeds verwachte stabiele punt is bereikt. Er zijn geen nieuwe gevallen be kend geworden. Evenmin zijn er behalve de reeds gesignaleerde 35 honden nieuwe „verdachten" bij gekomen. Het re sultaat wordt nu afgewacht van de acties. Algerijnen slaags niet Marokkanen 130 doden De Marokaanse minister van Is lamitische Zaken, Allal el Fassi, heeft gisteren bevestigd dat er op 9 okto ber, bü een gevecht tussen Algerij nen en Marokkanen stammen bij de oase Tindoef op rond 650 km ten zuiden van Rabat, 130 mensen om het leven zijn gekomen. Aj enige tijd circuleerden er be richten hierover. Zowel de Algerijnse als de Marokkaanse autoriteiten hebben destijds geen verklaring over dit gevecht willen afleggen. SCHIETPARTIJ IN TOULOUSE MET OAS ERS Een lid van het verboden Franse Geheime Leger (OAS) heeft gister avond in Toulouse een eind aan zijn leven gemaakt, nadat hij in een ge vecht met drie politiemannen was gewond. De drie politiemannen lie pen ook verwondingen op. De schietpartij ontstond toen de drie rechercheurs in burger een wo ning wilden doorzoeken. Twee man nen kwamen naar buiten die twee van de politiemannen met revolver schoten verwondden. De derde poli tieman liep verwondingen op, door dat hij van een trap viel. Toen de twee schutters wilden ont snappen, werd één van hen in de buik geschoten. Nadat deze zich nog en kele meters had voortgesleept, maak te hij zelf een eind aan zijn leven. De andere man wist te ontkomen. De omgekomen man was de 33-ja- rig Ange Toselli, die reeds maanden wegens OAS-activiteit werd ge zocht. Een vrouwelijke student die in het bewuste apartement woonde, werd aangehouden. richtte hij dat de stewardess uit het toestel was gezogen. Een tweede stewardess die by de openvliegende deur stond, kon nog door passagiers bij de arm ge grepen worden, waardoor haar het lot van haar collega werd be spaard. TSJECH ZIZKA OVERLEDEN Karei Zizka, attaché by de Tsje- choslowaakse delegatie naar de V.N., die donderdag na een achtervolging door de Amerikaanse politie zichzelf in het hoofd schoot, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Zizka had zyn vrouw vermoord. Op de Houtdag 1962 van de Stichting Houtv oorlichting sin» stituut. welke gisteren in het Kurhaus in Scheveningen is ge- houdenis de Zilveren Hout- zaagmolen een door het In stituut in 1958 ingestelde jaar lijks uit te reiken prijs voor het op bijzonder verdienstelijke wijze bevorderen van een ver antwoord gebruik van hout - uitgereikt aan de heer A. Rau- werda, onder wijs-expert op het gebied van de machinale hout bewerking in Haarlem. Ir. G. H. J. M. Moerkerkin specteur van het Nijverheids onderwijs uit Den Haag (links)] overhandigt de heer Rauwerda de Zilveren Molen. De procureur-generaal in Den Haag heeft de Rotterdamse politie Opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen, die geleid hebben tot de verwondingen die de aankomend student Pim van de Vegt zoon van een bekend Haags sportfiguur en hoofdinspec teur van politie heeft opgelopen tijdens een invechtceremonie op de sociëteit Hermes in Rotterdam. De jongeman viel van een met zeep ingesmeerd venster van enkele meter! hoogte achterover op straat. Hij liep hierbü een hersenschudding en een schouderfractuur op. Hij ligt sindsdien in een Haags ziekenhuis. De Rotterdamse politie heeft deze opdracht gisteren ontvangen en is meteen met het onderzoek begon- Bij de Inauguratie van byna 200 kandidaatleden van de r.-k. studen tenvereniging Sanctus Virgilius te Delft heeft de president de heer J. M Wiechen gisteren o.a. gezegd, dat er een groot verschil is tussen het studentenleven van voor en na de oorlog. De student van voor de oor log had een superoriteitsgevoel, dat hem van de burgers scheidde. Thans is de afstand tussen student en bur ger geringer en worden terecht voor de studenten en de burgers ten aan zien van hun gedrag in het open baar dezelfde normen aangelegd. Spreker zei voorts, dat het flauw en zinloos is handelingen te verrichten die geesteiyk en lichameiyk gevaren inhouden. Een vereniging, die zich zelf respecteert zei hü, zou zulke han delingen nimmer kunnen tolere ren Vooral in de groentyd zal de student dienen te beseffen naar wel ke normen hy zich dient te gedra gen Vorig jaar kwam het op de avond van de dag, waarop de kandidaatle den van „Sanctus Virgilius" werden geinaugureerd tot een treffen met de politie, waarby studenten een agent mishandelden. Hierover werden toen vragen gesteld in de gemeenteraad en de burgemeester van Delft strafte de vereniging met het inhouden voor on bepaalde tyd van gunsten ten aan zien van activiteiten naar buiten. Deze maatregel is nog van kracht, zodat de vereniging gisteravond geen optocht mocht houden. v.a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. DOOR KATANGESE TOESTELLEN Cyprus wil met de EEG associëren Hei kabinet van Cyprus heeft gis teren besloten by de Europese Eco nomische Gemeenschap een aan- Harvard-vliegtuigen van de Ka- tangese luchtmacht hebben bom bardementen uitgevoerd in noord- Katanga, aldus een mededeling van de VN. Ethiopische straaljagers die deel uitmaken van de VN-strijd- macht. hebben nu bevel gekregen om ell: vliegtuig dat boven noord- Katanga, waar zowel Kongolezen als Katangezen zijn gelegerd, vijandige acties uitvoert, neer te schieten. Zoals bekend werd deze week in Elisabethstad een bestand afg°kon- digd tussen net Katangese bewind en de centrale Kongolese regering, dat speciaal gold voor het omstre den gebied in noord-Katanga. Don- vraag ln te dienen „voor het openen van onderhandelingen met het doel vast te stellen onder welke voorwaar den en voorafgaande condities Cy prus met de EEG geassocieerd kan werden". derdag echter heeft premier Adoela van de centrale regering dit bestand van de hand gewezen omdat dit niet in het VN-plan van Oe Thant voor komt. Waarschyniyk achten de Ka tangezen zich nu ook niet langer gebonden door het bestand, menen waarnemers in Kongo. De berichten over de bombarde menten die afkomstig zijn van de VN-vertegenwoordiger in Kongo, Robert Gardiner spreken over ne gen doden. Verscheidene dorpen zou den zijn bestookt. Gardiner heeft enige tyd geleden gemeld dat in september minstens zeven gevechtsklare Harvards in Katanga zyn aangekomen en dat volgens „onbevestigde berichten uit gewooniyk betrouwbare bronnen" in totaal twaalf van deze vliegtuigen by een maatschappy in Zuid-Afiika waren gekocht. Dit laatste is door i de Zuidafrikaanse minister van Bui- I tenlandse Zaken, Eric Louw, tegen gesproken. BREESTRAAT 173 Hooftstraat 88 - Alphen J Uit het Leidsch Dagblad van J 21 Oct. 1862: f t Een deputatie uit de Leid- t sche Vrijmetselaarsloge la I Vertu nam l.l. Vrijdag deel t aan de feestviering van het f 50-jarig bestaan der Dord- f rechtsche loge la Flamboy- f ant.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1