Coken kwestie van seconden in „druk ,)p de knop"-oven Jooi een oude mantel Q2HSI23 PUBERS SPREKEN NIET VAN SCHRIJVEN UIT en THUIS 1 Zondagsetaarten 1' r<ai Huisvrouwen: er zijn teveel sinterklazen beauty products Parfumerie Surjngar MENU VAN DE WEEK Pagina 3 RD >1 'lan iedere drie huis- uien in ons land be- ikken er twee over een machine. Volgens re- ite onderzoekingen be- 54 procent van het to- k laantal gezinnen, dat chinaal wast, een lang- imwasser bewerkings- 'van het was goed vijf- minuten), 44 procent snelwasser (bewer- igstijd vier minuten) ongeveer 2 procent i trommelwasmachine. laatste categorie moet dan verdeeld in gedeeltelijke of unatische wasmachines latisch wassen, maar niet jtisch spoelen en centriguge- automatische trommelwasma- die wel spoelen, maar niet ïgeren en tenslotte de geheel itische machine, die alle i van het wasproces, van tot centrifugeren, zelfstan- afwerkt. In het buitenland Jen enorm veel van deze vol- natische wasmachines ver automatisering van het huis- en is eigenlijk in 1955 op 'gang men, naast de opmars van fietsen en t.v,-toestellen. Wel- ir 25 jaar later dan in de Ver- Ie Staten, maar de ontwikke- |is niet meer tegen te houden r wordt dan ook voorspeld, dat omzet van de „zelfwerkende" mtomaten de komende jaren q ons land sterk zal stijgen. de „Idee 62", de grote voor- ngst en toonstelling, die tot en >rgen nog in het Amsterdam- 1-gebouw is te zien, vindt u ïmelwasmachine naast vele huishoudelijke apparaten, [emaakt zyn om ons het leven makkelijker te maken, maar neestal nogal prijzig zijn. 'aalivasmachine n rem vormen de aanschaf- M kosten momenteel zeker nog p het gebruik van de vaatwas- 1 line in ons land. «h verwacht men een verhoog- mzet, wijzend op de ontwikke- in het buitenland. - u het kunt en wilt betalen, m lli machine wel een heerlijke Hij wast de vaat terwijl u de eren naar bed brengt en koffie Hij spoelt hygiënisch het kost- ste serviesgoed schoon en het glanzend. De binnenkant van een strijkijzer ziet er griezelig ingewikkeld uit. Dat moet ook wel als we bedenken hoeveel zo'n strijkijzer moet kunnen verdragenhuisvrouwen springen namelijk nogal ruw om met elektrische apparatuur. Het wasproces van zo'n apparaat komt vrijwel overeen met dat van de volautomatische wasmachine. Ook hier een aantal spoelgangen bij wisselende temperaturen. Tus sen het verwarmen, afwassen en drogen ligt telkens een korte tijd ruimte, waarin watertoevoer en -afvoer plaatsvinden. Een machine met een ver warmingscapaciteit van 1500 Watt heeft iets minder dan een half uur nodig voor het afwassen van be stek en serviesgoed van een maal tijd van zes tot acht personen. Magnetron-oven Op de „Idee 62" staan gas- en elektrische fornuizen te kust Tn te keur. Op de „Idee 72" zullen zij wellicht zijn verdrongen door een nieuw soort fornuis, dat in Amerika en Zweden reeds veel toepassing vindt en waarvan er thans twaalf in Nederland in gebruik zijn: de magnetron oven. De huisvrouw van de toekomst zal op het gebied van koken geheel moeten omschakelen en moeten werken met recepten, waarbij de kookduur meestal slechts enkele se conden is en nooit langer dan vijf minuten. In de magnetron-oven kookt men met behulp van elektronen. Bij de tegenwoordige kookmethoden wordt de warmte van buitenaf toegevoerd, bij de magnetron-oven worden de spijzen van binnenuit gaar. Iedere gram wordt tezelfdertijd even in tens verhit als de andere. In enke le minuten, soms zelfs in enkele se conden, is het koken gedaan. Het mysterieuze van deze sensa tionele kookmethode is ook dat het aardewerk, porselein, glas, plastic, aluminium of karton, waarop het voedsel ligt, geen warmte aanneemt. Microgolven doorboren namelijk al le keramische en papieren materi alen. Etensluchtjes krijgen door de snelheid van het kookproces geen kans zich in de keuken te versprei den. De magnetron-oven zal voorlo pig nog zo prijzig zijn, dat slechts bedrijven als ziekenhuizen en res taurants oTlsr de aanschaf kunnen denken. Maaltijden kunnen dan in stille uren worden voorbereid en op ieder willekeurig tijdstip na enkele minuten warm worden op gediend. De kok kan vroeg naar huis, want het jongste koks maatje kan de oven bedienen: hij behoeft slechts de tijd in te stel len en de knop in te drukken. Het apparaat leent zich voor toe passing van drie methoden: men kan maaltijden voorbereiden en la ter opwarmen, het is mogelijk diep vriesmaaltijden op juiste tempera tuur te brengen en men kan in zeer korte tijd rauwe spijzen gaar ma ken. Nu in ons land de diepvries industrie zich steeds meer gaat toe leggen op de verkoop van kant- en- klare maaltijden (er is nu al een keuze uit twintig menu's) zal de elektronische kookkast voor huis houdelijk gebruik wel niet lang op zich laten wachten. Deskundi gen spreken van vijf k zes jaar. Droogappa ra at Er zijn vele mogelijkheden om wasgoed te drogen. De eenvoudigste is wel om het buiten aan de lijn in het zonnetje te hangen. Maar niet iedereen heeft de beschikking over een tuintje of balkon en het zon netje laat nogal eens verstek gaan. Binnenshuis drogen is een langdu rige en vervelende geschiedenis. Wie ruimte heeft kan het droogproces bespoedigen in een elektrisch ver warmde droogkast. Maar voor de over het algemeen kleine Nederlandse keukentjes is een handig apparaat in de handel gebracht, waarvan we u de vorige week een foto lieten zien. Het is eigenlijk een droogrek met ingebouwde warme Iuchtappara- tuur. Na gebruik kan het tegen de wand worden geklapt. De prijs ligt in de buurt van de vierhonderd gulden. De eerste eis, die we aan elektri sche huishoudelijke apparaten mo gen stellen is betrouwbaarheid. Zelfs bij de vaak ruwe behandeling, dte het apparaat in de huishouding ondergaat, moet het goed blijven functioneren en geen gevaar ople veren. Daarom worden de apparaten terdege getest voor ze de fabriek verlaten. staan, maar afwisselend één uur aan en één uur uit. Om te zien of elke verbinding wel goed vast zit en elk onderdeel van schakelaar en thermostaat tegen een stootje kan, laat men het strijkijzer 1000 maal van een hoogte van vier centimeter op een dikke stalen plaat vallen. Hiermee imiteert men de schokken, die tijdens het strijken en het neer zetten op het rustplaatje ontstaan. Voor en na de valproef en na elke honderd branduren wordt de tem peratuur van de zoolplaat gemeten. Tijdens de gehele proef heeft de thermostaat 120.000 maal gescha keld. chines, wasmachine-centrifugecom binaties, water- en melkkokers, wringers, zaklantaarns en -lampen, zonneweringen, ijsmachines, voet- stoven, rechauds, wafelijzers, elek- tro-oliestookkachels, autopoetsma- chines, weckapparaten, knippatro nen, heggenscharen, wasemafzuig kappen, drankenkoelers, koeltassen en handdoekendrogers. apparatuur voor het moderne huis nieuwe II t/m 21 okt Idee Test Een strijkijzer bijvoorbeeld wordt gedurende 1000 „branduren" be proefd. Dit komt overeen met een gebruiksduur van ca. vijf jaar. Om de wisselende temperaturen tussen koud en warm te krijgen, laat men vanzelfsprekend de ijzers niet 1000 uur achter elkaar ingeschakeld Om u een idee te geven van de „Idee 62": u vindt er: boenmachi- nes, boilers, bak- en braadovens, breimachines. broodroosters en toostapparatuur, centrifuges, diep vriezers, dompelaars, droogscheer- apparaten, doucheruimteverwar ming, elektrische snoeren, fornui zen, geizers, grills, haardrogers, handendrogers, handmixers, hete- luchtkachels, hoogtezonapparaten, infraroodstralers, keukeninrichtin gen, keukenmachines, keukenuitzet- ten, koelkasten, koffiemolens, kof fiezetmachines, komforen, kookpla ten, melkkokers, mixers, naai machines, sapcentrifuges, schakel en regelapparatuur, snelkookpan nen, stofzuigers, straalkachels, stnjkmachines, strijkijzers, thee lichten, uurwerken, vaatwasmachi- nes, ventilatoren, ventilatorkachels, verlichting, verwarmingskussens en -dekens, vloerwrijvers, vouwwan den, vuilvernietigers, warmwater toestellen, wasautomaten, wasma- „De voorbereiding en de vie ring van het sinterklaasfeest met de kleuters" is een van de onderwerpen, die op de jaarver gadering in mei j.l. aan de af delingen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in studie werd gegeven. Aan de hand van de binnen gekomen verslagen van zeven tien afdelingen is thans een rapport opgesteld, waaruit blijkt dat vele afdelingen het optreden van de talloze sinterklazen in warenhuizen, verenigingen en bedrijven veroordeelt. „Het sin terklaasfeest is een gezinsfeest, dat echter steeds meer bezig is te verzakelijken"zo menen de huisvrouwen. Er zijn veel te veel Sinten, zo zegt het rapport verder, waardoor de kinderen en vooral de kleuters maar in de war raken. Een St.-Nicolaascomité in iedere gemeente zou moeten voorkomen dat de officiële intocht te vroeg ge beurt en dat er te veel sinterklazen komen. De comité's zouden gevormd moeten worden uit onderwijzers, huisvrouwenverenigingen en mid denstandsverenigingen Maar ook binnen het gezin moet men voorkomen dat al te vroeg met de voorbereidingen wordt begonnen. De lange tijd van spanning waarin de kleintjes komen te verkeren, is foutief. Bovendien moet de kinde ren geleerd worden dat 5 december een dag van geven is en niet van krijgen. Ik ben heel knap op school, vertelde Marian trots. Want de juffrouw zei, dat ik goed ge schreven had. Wat had je dan geschreven? vroeg ik een beetje verstrooid. Woordjes natuurlijk mèt hoofdletters. Het kost me altijd even moeite me te realiseren, dat Marian met het begrip „schrijven" anders om springt dan ik. Voor haar is schrij ven: letters tekenen, heel moeizaam en voorzichtig, honderd in een uur. Voor mij is het de dagelijkse wer kelijkheid in min of meer leesbaar proza gieten. Voor haar is schrijven verbonden met het zorgvuldig uitkiezen van haaltje op en haaltje neer, voor mij betekent het de keuze van een be paald woord, een zinswending, ein deloze worsteling met de taal, een kwartier piekeren over wél of geen kcmmapunt. Parijs, oktober '62. Een versleten mantel is soms ty heel at waard, want u to hem niet zo opgedragen, hij aan flarden hangt. Hij f°P zn minst nog toonbaar ;A ondanks misschien de vale a0' de kale plekken onder timen, de glimmende elle- len- de geplette rug, de slap- *oom en de rafelende zak- 'ïan#en. Aan de binnenkant echter is die jas helemaal niet vaal, glimmend, geplet of rafe lend en aan die binnenkant zit dan ook de waarde. Torn de jas helemaal uit elkaar: de binnenkant wordt de buitenkant van een nieuw kledingstuk, zono dig in een andere kleur geverfd. Wat kunnen we nu uit zo'n oude mantel maken? Uit het onderste deel van de mantel en de mouwen kan een kleutermanteltje worden genaaid En wat denkt u van een rok voor de teenager, gecompletteerd met 'n baret of een tasje van dezelfde stof en gedragen bij een jumpertje in een welgekoezn kleur? (5). Of een moderne overgooier als u jong en sportief bent (1), waaronder u 's winters een blouse of een jumper draagt en die in het voorjaar al leen wordt aangevuld met een befje of een collier. Misschien gaat uw hart uit naar eer. complete japon voor uzelf, een jurkje voor in huis of een keurige manteljapon voor buiten en voor visites? (4). Wanneer de mantelstof dik en zwaar is zal een model zonder of met korte mouwtjes en een wat uit gesneden hals het meest comforta bel zijn. Het patroon van de oude mantel zal voor een groot deel het model van de japon bepalen. Uit een jas met veel naden is nu een maal geen jurkje met twee naden te maken en een ouderwetse lange swagger biedt andere mogelijkhe den dan de rechte nauwe door- knoopjas uit een latere modefase. Een jas, die steekzakken had, vertoont aan de verkeerde kant twee openingen, die mogelijk moei lijkheden opleveren: u kunt ze voor nieuwe zakken bestemmen of ze in een garnerende naad wegwerken (2 en 3). Gebruik zware winter mantelstof niet voor lange mouwen in een huisjurkje, ze zouden te dik zün. In een manteljapon echter komen langt of zevenachtste mouwen wel in aanmerking (4). De oorspronkelijke mantelvoe ring, mits van fijne zijde en in goe de staat, is voor het voeren van rok of japon te gebruiken. Is de mantelstof te dik of heeft hij een pool, zodat na het keren var. de stof geen mooie zomen zijn te maken, bies het nieuwe kleding stuk dan of met wollen of waar het te pas komt, met zijden tres. (4 en 1) J.V. Bij de tekeningen: 1. Uit een wollen flanellen jas of een loden, Shetland of velours de laine mantel kan een praktische cvergooier worden gemaakt. 2 en 3. Een garnerende dwars- naaa verbergt de openingen van de oorspronkelijke mantelzakken. 4. Uit menige oude mantel is een keurige, elegante manteljapon te maken. E. Tweed, een kleurige mantelstof en elk geruit materiaal zijn goede grondstoffen voor een gezellige rok en uit een royale mantel valt meest al ook nog wel een baret of een tasje te maken. Als Marian schrijft, verricht zij pure handenarbeid, waarbij zij zich ergert over haar onwillige vingers, het verschuivende schrift, de spat tende inkt. Bij mij is het louter hersenar beid, waarbij ik de handen totaal vergeet omdat die automatisch rea geren op wat het koppie uitdenkt. ^Tfloederlijke. overpeinzing Vreemd, dat eenzelfde woord twee zulke totaal verschillende werk zaamheden kan uitdrukken. En onwillekeurig begin ik mü af te vragen wat 't begrip „schrijven" dan wel voor de zoons inhoudt. Het zonderlinge is, dat zij het woord zelf nooit gebruiken. Op de middelbare school bestaat het leervak Schrijven niet, zij krij gen er geen rapportcijfer voor, noch wordt er aan de ontwikkeling van het handschrift enige aandacht be steed. De leraren zijn al blij, als de kin deren een enigszins leesbaar proef werk inleveren, waarop zij niet noodgedwongen hun ogen bederven. Die grotere kinderen vallen met hun „schrijven" dus eigenlijk tus sen de wal en het schip, zij denken er niet bij na, het is een noodzake lijk kwaad dat zij een vulpen of ballpoint moeten hanteren. Zelf spreken zij er echter over als over het verrichten van zware arbeid. Ik moet mijn Duits neg maken twee bladzijden, zucht Adriaan 's avonds om half negen. Nou, en ik moet een hele para graaf algebra bewerken, kreunt Henkie. Zelfs een opstel noemen zij een „werkstuk". Zij maken hun huis werk, ploeteren op strafwerk en knutselen een overzicht in elkaar. Zij spijkeren een uittreksel sa men, vertalen een lesje, kopiëren ezelsbruggetjes, maar „schrijven" is er niet bij. Het lijkt wel, alsof ze een bijzondere afkeer van juist dat woord hebben. Mams tik jij even een briefje voor de rector, dat ik gisteren ziek was en niet kon ko men? Mams, hoe stel je het gemakke lijkst een overzicht van onregelma tige werkwoorden op? Mams, ik heb al mijn cijfers van het kwartaal genoteerd, zodat ik zelf het gemiddelde kan uitrekenen. Zouden zij het zich beioust zijn, dat zij het werkwoord schrijven vermijden? En waar om doen zij dat dan? Advertentie Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 Waarom praten zij altijd over neerpennen, overkalken, fiksen, uitpenteren, in elkaar flansen, peuteren? En nu ik er over pieker, valt mij plotseling in, dat grote kinderen ook nooit fietsen. Zij racen, jakkeren, karren, vlie gen of trappen, maar gewoon fiet sen doen zij nooit, evenmin als lo pen. Ik ren wel even naar het post kantoor, zegt Henkie. Verder strom pelt, stapt of tuint hij ials hij over lopen praat)En Adriaan slaapt niet; hij snurkt of knort of maft. Ik geloof dat onze gewone spreek taal voor een teenager te tam en te conventioneel is. En zij hebben gelijk, die knaapjes. Een spartel- kuipje is veel gezelliger dan een zwembad, 'n vreethoxkir ls knusser dan een overblijflokaal en een rondje pikken is stukken sportie ver dan een eindje wandelen. Naar mijn gevoel is de Neder- lanose taal in goede handen bij de jeugd, al „schrijven" de pubers dan ook nooit. THEA BECKMAN De zondag moet voor het hele gezin een dag van ontspanning zijn, ook voor de huisvrouw en de maaltijd moet dus niet te veel tijd vergen. Dat wil niet zeggen, dat deze niet feestelijk zou kun nen zijn. Als we zaterdags wat meer tijd in de keuken dooe brengen, kunnen we een bijzondere taart bakken, die de volgende dag bij het hele gezin succes zal hebben. Probeert u deze week eens een originele Oostenrijkse ..Sachertorte" of een wat eenvoudiger te maken ..open vruchten taart". Wilt u de taarten extra lekker maken, gebruik dan roomboter voor de bereiding. ZONDAG: kop bouillon, ossenhaas, sperzie boontjes, aardappelen, Sacher torte. MAANDAG: witlofschotel met ham en kaas, aardappelpuree, rödgröd met va- nillevla. gebonden bouillonsoep, stamppot rauwe andijvie met geraspte kaas. WOENSDAG: verscholen eieren, sla met toma ten, gebakken aardappelen, ha vermoutpap. DONDERDAG: rode kool, gebakken lever, ge bakken aardappelen, flensjestaart. savooiekoolrolletjes met kaas, aardappelpuree of omelet met sla en aardappelpuree, yoghurtcoupe. ZATERDAG: bami, gebraden appels met vanil lesaus. Sachertorte 150 g bittere chocolade, 6 eieren, 150 g roomboter, 150 g poedersui ker, 140 g bloem. Splits de eieren, smelt de chocolade met 1 eetlepel water (of rum). Roer de boter ro mig met 120 g van de suiker, voeg geleidelijk de dooiers toe. Daarna de chocolade. Klop de eiwitten stijf met de resterende suiker, meng ze met de chocolade-boter en voeg dan gelei springvorm met boter en meel en springvorm mt boter en meel en bak daarin de taart in plm 60 mi nuten gaar bij een temperatuur van 175 gr C. Snijd het gebak in tweeën en smeer er een laag abrikozenjam tussen en over. Maak chocolade glazuur van poedersuiker en cacao en bedek hiermee de taart. Open vruchtentaart Voor een vlaaivorm van 22 cm middellijn: 150 g bloem, 100 g room boter, 75 g basterdsuiker, ei, zout 150 g gedroogde abrikozen. Maak een zandtaartdeeg van bloem, boter, basterdsuiker, zout en een half, goed losgeklopt ei Vul hiermee een ingevette en met bloem bestrooide vlaaivorm. In plm 30 minuten in een matig war me oven goudgeel bakken. Vooral niet te donker, daar det aart dan te hard wordt. Keren en vullen met de geweekte en gewelde (met suiker) abrikozen. Het abrikozen- nat binden (handig zijn de speciaal hiervoor in de handel zijnde zakjes bindmiddel) en erover schenken. Na afkoeling eventueel bespuiten met slagroom. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiinniiiiiiiiiiiiiniinniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Misschien heeft U gevolg ge- geven aan de uitnodiging via advertenties, om de „riante villa aan de Hoge Rijndijk" binnen te stappen. Misschien bent U naar de Femina Huishoudbeurs in Rotterdam geweest; misschien bent U van plan in Amsterdam „Idee '62" met een bezoek te ver eren, maar U kunt ook thuisblij ven en iedere u illekeurige krant ieder tijdschrift, iedere reclame folder openslaan. Als U dan achteraf eens even stilletjes gaat zitten en „uw ogen dicht doet hoort u in gedachten een door dringend gezoem en gesnor van al die mixers, afwasmachines en volautomatische wasmachines. Iedere vrouw raakt dan in een soort trance. U ook en ik ook. En er staat bovendien in deze reclame letterlijk zwart op wit te lezen, dat U „noodzakelijk ge dwongen bent volautomatisch te gaan wassen". Er is dus geen speld tussen te krijgen, 't moét gewoon! Ik heb me van de week op een show ook de werking van zo'n volautomatisch waswonder eens uit laten leggen, uiteraard met een gezicht alsof ik de aanschaf wel in welwillende overweging wilde nemen. Ik heb diverse ma len wijsgerig geknikt van ,.o juist" en „ja, natuurlijk" en ik heb ook enkele intelligente vra gen pogen te stellen, want an ders staat het zo dom. Maar als U 't niet verder vertelt wil ik wel bekennen, dat ik er in de gau wigheid niet veel van snapte. En dat ik het oog eigenlijk maar een griezelig gedoe vond. Ook vroeg ik mezelf met zorg af, wat er allemaal wel niet kapot zou kunnen gaan in zo'n apparaat vol precisie-instrumenten. Ten slotte heb ik met een stalen ge zicht naar de prijs geïnfor meerd: 1960 gulden, mevrouw, zegt U maar met alles mee een 2000 gulden". Nu weet ik niet hqe U erover denkt, maar ik vind 2000 gulden een heleboel geld. En daarom dacht ik dat we alle reclame- romantiek maar eens van ons af moeten proberen te schudden. Want er is sprake van een ogen schijnlijk kilmoderne, ver chroomde, gestroomlijnde, met formica afgewerkte, en van en kele simpele druktoetsen voor ziene, maar desalniettemin on miskenbare romantiek! Spreken ive ook niet van een „droom- keuken?". En dan moeten we ons heel nuchter en zakelijk afvragen of, in een normale, gemiddelde ge zinshuishouding een dergelijke enorme investering werkelijk verantwoord is. Oók, al zouden we die „paar duizendjes" best kunnen betalen, en ook al he iveren alle demonstratrices en reclamepapieren om strijd dat het apparaat heus „zich zelf" betaalt. Dit laatste is n.l. nooit zo precies na te rekenen en bo vendien bestaan de voordelen ook weer volgens de reclame vooral uit dusgenaamde „ideële waarden". Meer tijd om onze kinderen goed op te voeden b.v.l Maar o wee als we zouden zeggen: „Ha-heerlijk! de ma chine doet de was, en ik ga in tussen fijn de stad in, winkelen en dan taartjes eten". Want dan worden we veel te dik en aan gezien we niet eens hoeven te bukken om de stofzuiger aan te zetten (want die heeft een voet- pedaaltje) of om in de oven te kijken (want die zit op oog hoogte) zijn we aangewezen op een duur vermag er ingsdieet. 't Leven is maar ingewikkeld met al die gemakken. En, mis schien heeft die t.v.-omroepster die via het beeldscherm rond leidde op een nog rommelige „Idee '62" aan het 'slot van haar reportage wel een wijs woord gesproken. Na ons ettelijke van de allernieuwste, maar peper dure snufjes op mixergebied ge toond te hebben, kwam ze nog een keer op het scherm met in de ene hand een diep bord en in de andere een klutsertje als uit grootmoeders tijd en $e zei: „Kijk het kan natuurlijk ook zó voor 45 cent". Nou ja ik sputter maar wat tegen en het gaat allemaal toch ivel door: onze kindskinderen zullen waarschijnlijk compleet volautomatisch zijn. Zou het ideaal niet^ergens in het mid den liggen, maar dan toch ivel dichter bij de 45 cent dan bij de 2000 gulden? Hermine G. Uw modehuis

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17