Tatums spel is nog steeds een genot voor liet verwende oor V BREMEN XPOSEERT LFJARIGE CHILDER jaap Fiselier wil niet in Nederland voor t.v. maar wel in België „Wien Neerlands bloed in de adren vloeit" belangstelling voor de jazz Zaterdag 20 oktober 1962 „Horses" heet dit schilderstuk. De dynamiek van de beweging getuigt van een speciale begaafdheid. d de wereld van de schilder- ut zou nog niemand van Se ll hebben gehoord, als de naliste Margret Boveri hem ejaar geleden niet toevallig I ontdekt. Senaka was dus negen jaar, toen zijn werk de aandacht trok. Indsdien hebben verscheide- looraanstaande Duitsers zich [spannen om zijn schilderij- in de Bondsrepubliek geëx- eerd te krijgen. En nu het Er is, loopt het storm in het mer museum. lij de opening van de ten- istelling was ook de ambas- iur Van Ceylon in Bonn, B. ïrera, aanwezig. Hij noemde „niet toevallig" dat het juist Isers zijn geweest die er voor ben geijverd de jonge Cey- es Senaka naar voren te alven. Reeds lang bestaat innig cultureel contact tus- Duitsland en Ceylon. Meer i honderd jaar geleden gin- lal Duitse geleerden naar Ion om de levenswijze en de je van de inheemse bevol- fte bestuderen. is kinderen tekenen of schil- en fascineert in hun werk Hls weer het niet doordachte, onervarenheid waarmee zij men en kleuren samenvoe- len de uit die onervarenheid rtkomende oorspronkelijk- 3en eenvoud zijn juist het trekkelijke in hun schilde- l inaka Senanajake heeft ook s moderne aandoende primi- teit en oorspronkelijkheid, ir waar andere kinderteke- ?en boeiend zijn zonder aan .Kunst" te raken, staan zijn ilderij en op een hoog artis- peil. iij weet op een fascinerende aier het ritme van de bewe- ?weer te geven, hij verbindt We lijnen met krachtige tin- en omgekeerd lichtere kleu- met een sterke tekening. fearbij komt dat de exoti- f motieven en onderwerpen, hij kiest, een bijzondere ntrekkingskracht hebben rhet Europese publiek: Cey- sse jagers, dieren, vissen en ers, bloemen en arabesken, fwagens en hutten, olifanten trommelslagers. (Van onze Romeinse correspondent) Mensen wier jeugd vóór de oorlog viel en die nu de eerste grijze haren beginnen te krijgen, oordelen vaak hard over de jeugd van tegenwoordig. Zij gebruiken en misbruiken het modewoord „no zems" en zijn ook geneigd te veronderstellen, dat onze jongelui in het buitenland nu niet direct een aanbeveling zijn voor onze land aard. Zij hebben het gelukkig vaak mis. En het doet ons genoegen een staaltje te kunnen melden van het optreden van jonge land genoten in Italië, waar ons land eer mee inlegt. Een Jong meisje in het dorp een nog veel grotere achting en Santa Giulia di Lavagna, aan de liefde hebben. Zij zyn het ook, Italiaanse Rivièra, zat zwaar in die de consul-generaal hebben ver- de zorgen omdat haar moeder, zocht aan deze daad van spontane Angela Schiaffino, ernstig ziek was hulpvaardigheid bekendheid te wil- er. herhaaldelijk bloedtransfusies len geven, nodig had. Er was één grote moei lijkheid: mevrouw Schiaffino be- hoort tot een bloedgroep (O, rhe sus negatief) die bijzonder weinig Of j voorkomt, zodat haar dochtertje f>ll ft Graziella ondanks alle moeite er niet in slaagde het gewenste bloed te vinden. Met haar vader reisde zij op 6 september jl. alle steden aan de Rivièra af, bezocht alle hospitalen en klinieken, maar zonder veel re sultaat. Tenslotte kwamen zij laat in de avond aan in het plaatsje Cavi di Lavagna, waar zij hoopten in het hotel Astoria een „donor" te vin den, die reeds bij vorige gelegen heden geholpen had. Helaas was die persoon niet aanwezig. Zij kwa men toen in gesprek met een jon ge Hagenaar, Cees Vuyk, die on middellijk zijn hulp aanbood. Eerst liet hij zijn eigen bloed onderzoe ken. dat toevallig tot dezelfde groep behoorde, maar „positief" was en dus niet gebruikt kon worden. Cees Vuyk keerde daarop terug in het Astoria-hotel, waar de gehele cli entele bijna uit Nederlanders be staat. Hij verzocht de muziek even te willen stoppen en richtte zich door middel van de microfoon tot de talrijke paren, die zich op de dansvloer bevonden. Ei gebeurde toen iets, wat voor een Italiaan bijna onbegrijpelijk is. Vrijwel alle aanwezigen lieten on middellijk hun bloed onderzoeken en het bleek, dat er een jong meis je bij was met de gezochte bloed groep. Het was Selma "Yvonne Spa- remburg uit Alblasserdam. Zij ging onmiddellijk naar het ziekenhuis van Lavagna, waar driehonderd gram van haar bloed aan de pa tiënte kon worden gegeven. De heer Schiaffino en zijn doch ter waren uiterst verbaasd over en buitengewoon dankbaar voor zoveel begrip en hulpvaardigheid van de zijae van deze hele groep Neder landers. Zij hebben er de Neder landse consul-generaal te Geneua van op de hoogte gesteld en hem verzekerd, dat zij voor ons land (dat zij kennen) na dit voorval De cijfers wijzen het uit: er is een duidelijke stijging in de vraag naar jazzplaten. Uit aller lei dingen blijkt, dat de tieners en twintigers nu een veel gro tere belangstelling voor jazz aan de dag leggen dan enkele jaren geleden. Jazz-singles dringen door tot de hitparades «Brubecks „Take five" bij voorbeeld). Men vraagt om jazz- versies (bij voorkeur dixieland) van populaire songs. Lang vergeten oude jazzopnamen die in e.p- of langspeelvorm worden terugge bracht. leveren verrassend hoge omzetten op. Grote jazzorkesten, de zogenaamde „big bands", enkele jaren terug tot hiislukken gedoemd, trekken weer publiek en maken platen die veel aftrek vinden. Onlangs is in Engeland een opi nie-onderzoek gehouden naar de voorkeuren in de moderne jazz. De twaalf populairste musici in de moderne sector bleken: Thelonious Monk, Dizzy Gillispie, Miles Davis, Duke Ellington, Cannonball Adder- ley, Milt Jackson, Count Basie, John Coltrane. Bill Evans, Wes Montgomery. Bobby Timmons en Charlie Byrd. Typerend is wel het volgende. Een jfeugdige Engelse jazzfan had in zijn enthousiasme in de kolom „coming star" ingevuld: Charlie ParkerParker, de grootste vormgever van de moderne jazz overleed in 1955. Ja, aan kennis van de jazz ontbreekt het nog wei eens. 't Klinkt nogal arrogant, maar Jaap Fischer heeft er een reden voor. Toen hy begon met zingen, probeerde hy voor de televisie te komen. Dat is hem niet gelukt, om dat men nog nooit van hem had gehoord en het daarom niet aan durfde. Inmiddels Is Jaap Fischer een bekende figuur geworden en nu heeft men in Hilversum wel belang stelling voor hem. Maar hij blijft weigeren, ook al omdat in het t.v.- contract staat, dat de omroep zich het recht voorbehoudt om eventueel de teksten te wijzigen en, indien dat nodig wordt geacht, een ander de liedjes te laten zingen. Jaap Fischer heeft in Leiden zijn kandidaatsexamen Arabisch ge daan (hy gaat nu in Utrecht niet- westerse sociologie studeren), maar hy is nooit opgetreden in het Leidsch Studenten Cabaret. Wel in het Delft se. Ook de Leidenaren hebben Jaap Fischer wel gevraagd, maar hij weigerde om dezelfde re den: toen hy nog niet bekend was wilde men hem niet. Wie hem goed kent, weet dat dit geen sterallures zyn, al zouden an deren hem daarvan kunnen betich ten. Maar Jaap Fischer is niet ge makkelijk, zelfs niet voor de Stu denten Grammofoonplaten Indu strie (S.G.I.), want zyn vierde plaatje had al geperst moeten zyn, maar er is pas een kant klaar, om dat de heer Fischer zyn tweede liedje nog niet heeft ingeleverd. Hoewel Jaap Fischer vol ideeën zit, heeft hij betrekkeiyk weinig liedjes gemaakt. Hij heeft nameiyk de gewoonte om nooit iets op te schryven, waardoor veel van die goede ideeën de mist ingaan, aldus nog steeds De Tijd. Buiten de plaatjes hoort men Jaap Fischer niet veel in ons land. Hy houdt er niet zo van om voor een zaal te zingen of liever gezegd, hy heeft er een hekel aan. Mis schien is dat de reden; dat er aller lei wilde geruchten over hem de ronde doen. Maar hy trekt zich er niet veel van aan, hy gaat zyn gang en zingt alleen als hy er zin in heeft. Vier jonge scooterberyders in de Franse stad Dyon werden wegens overtreding van de maximum-snelheid gestraft met het 500 maal moeten overschry- ven van de desbetrefende bepa ling van de politieverordening. Pas daarna kregen zy hun voer tuig terug, met de waarschuwing dat zy bij herhaling duizend „strafregels" zouden moeten schryven. c/c schilderkunst hoor je minder vaak van \ierkinderen dan in de muziek. Er zijn vele fbeelden aan te wijzen van nauwelijks de Ie broek ontgroeide kinderen, die met veel :es een symfonie-orkest dirigeerden of een <<iek concert gaven. Maar de schilders, van bekend is, dat zij reeds op zeer jeugdige tijd werk maakten, dat uitstak boven de mid- naat, zijn op de vingers van één hand te in. let is daarom wel begrijpelijk, dat enige op- wordt gemaakt van een tentoonstellingdie os in een van de grote musea van de Noord- fee stad Bremen wordt gehouden. De schil den, die daar hangen zijn namelijk van een itige jongen: Senaka Senanajake uit Ceylon. De Jeugdherbergen in West- Duitsland zijn in 1961 door een record aantal trekkers bezocht Er werden maar liefst 7.800.501 overnachtingen geboekt. In to taal heeft de Bondsrepubliek 715 Jeugdherbergen (in 1961 kwamen er negen by). De meeste trek kers waren jongens (byna zestig procent), Het drukst bezocht waren de jeugdherbergen in Beieren. Westfalen-Lippe, Hessen en Hannover. De meeste gasten vertoefden in Frankfort (108.613) München (102.228) en Hamburg (94.969). Een nieuwe jeugdher berg met 138 bedden is te Schmallenberg in het Sauerland geopend, zy biedt een goed on derkomen aan Jeugdige toeristen die het Rothaar- en het Len- nergebergte willen verkennen. De moderne jeugdherberg op de Drumlinberg nabij Kempten (All- gau' krygt een kleinè sterren wacht. The Art Tatum Trio (London F LX 3053) Body and soul On the sunny side of the street Voor de jazzliefhebbers met een krappe beurs is de Jazz Festival Series van Londen een uitkomst: voor weinig geld gegarandeerd goe de jazz. De serie begint trouwens al aardig gevarieerd te worden. Er is a' meer dan een dozijn singles (45-toeren plaatjes met een speel- duur van vyf tot acht minuten) uitgebracht met uitstekende soms historische opnamen van prominente musici als Parker, Gar ner, Gillespie, Lewis en Jackson (van het MJQ), Miles DavLs, Col trane en Coleman. London heeft dit exquise gezelschap nu uitgebreid met Art Tatum, wellicht de be gaafdste pianist die de jazzge schiedenis ooit heeft gekend. Ir. „On the sunny side" en „Body and soul" horen we Tatums trio, dat in de jaren veertig zeer gevierd was, op zyn best. Art Tatum is niet alleen de schepper van de moder ne pianostyl, maar ook van het trio waarin alle instrumenten een ge- lykwaardige rol is toebedeeld. Zo doende zyn in deze twee werkjes ook solo's vervat van de bassist Stewart Slim en de gitarist Tinny Grimes het solistische aandeel van Slim bekoort ons meer dan dat van Grimes die zeker geen partij is voor zo'n „reus" als Tatum. En wat Tatum zelf betreft: in deze compacte interpretaties horen we de meesterpianist, die zich an ders nogal eens liet verleiden tot onnodig lange en weinigzeggende in tro's en coda's, op z'n voordeligst. Hoewei de opnamen uit 1944 date ren, is zyn spel nog steeds een ge not voor het verwende oor. Hy heeft een ongelofelijke techniek, een gevoelige, expressieve aanslag en een voor een negermusicus on gewoon gevoel voor harmonie al lemaal eigenschappen die in deze twee kleine muzikale monumenten duideiyk op de voorgrond treden. Ella Fitzgerald en het orkest van Billy May Ella Fitzgerald sings the Harold Arlen Songbook (Ver- ART TATUM ve MMVV 610) The blues in the night Between the devil and the deep blue sea One for my baby - That old black magic Come rain or come shine Stormy weather As long as I live The man that got away Dit is de populaire editie van de gelijknamige twee grote langspeel- book", die anders wel een beetje topzwaar van Ella's vocale vuur werk zou zyn geworden. Art Blakey and the Jazz Messengers "Art Blakey" (Impulse EP1M 5540) Alamode Circus Harde, mannelijke, emotionele muziek, waarvan Art Blakey blij kens de titel van deze e.p. het mid delpunt heet te zyn. Wie echter uit gebreide, explosieve drumsolo's ver wacht, komt bedrogen uit. Maar goed. het plaatje moest een naam hebben en men zou niet ten on rechte kunnen stellen, dat het mo torische, sterk swingende spel van drummer Blakey de spil is waar alles om draait. Overigens is de speeltrant van de Messengers hier genoegzaam be kend. De bezetting is vrijwel gelijk aan die, welke anderhalf jaar ge leden in ons land met veel succes optrad. Drummer Blakey, trompet tist Lee Morgan, tenorsaxofonist Wayne Shorter, pianist Bobby Tim mons en bassist Jymie Merritt heb ben ditmaal de waardevolle steun gekregen van trombonist Curtis Fuller. platen omvattende album, dat dit jaar is bekroond met een Edison. Door een achttal nummers uit dit nogal prijzige album op een 25 cm. l p. te zetten, heeft men Ella's gran dioze vertolkingen van Arlen's songs ook binnen het bereik ge bracht van de minder kapitaal krachtige discofielen. Harold Arlen is een bekende Amerikaanse componist, wiens oeuvre de toets der vergelijking kan doorstaan met dat van Gershwin, Cole Porter en Irving Berlin. En Ella Fitzgerald zingt zijn werk zoals alleen 'The first lady of song" dit kan. Billy May zorgde voor de bege leiding en de arrangementen, waar in hy voldoende „ruimte" heeft ge laten voor instrumentale passages. In enkele nummers horen we zelfs jazzsolisten van naam aan het werk: altsaxofonist Benny Carter in "Blues in the night" en trompet tist Don Fagerquist in "As Jong as I live". Zij en de andere orkestleden zorgen voor de juiste dosis afwis seling in "The Harold Arlen Song- De volgende maand zal Jaap Fischer in België zijn televisie debuut maken met een chansonprogramma. Het is deze keer geen kwestie van ,,daar kan het wel, waarom hier niet? want dat Jaap Fischer zijn navrante liedjes nooit voor een Neder landse t.v.-camera heeft gezongen, is aan hemzelf te wijten, lezen wij in De Tijd Maasbode. Verscheidene keren is hij gevraagd, o.a. door de Vara-tele- visie, maar hij heeft geweigerd op te treden. Hij zegt: ,,Ik kies mijn eigen medium: voor Nederland is dat de grammofoonplaat en voor België de televisie". Een van de opmerkelijkste werken van de elfjarige Ceylonees is deze ..Beggars" Met jj ee" wel bijzonder „volwassengevoel en uitdrukkingsvermogen zijn deze vier bedelaars luchilderd. UI

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15