B. en W. Oegstgeest de voorgestelde over verontwaardigd grenswijzigingen Schotten blij officieel bezoek Koning Olav een veel te groot offer gevraagd" beurs van amsterdam Waarom moet de Universiteit Leids grondgebied perse op ,er wordt 7~ Sterke hamlen met de Noren Parochiehuis bijna voltooid Traangasduel bij dp Muur Al 80 doden door cholera in N.-Guinea LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Ook B. en W. van Oegstgeest heb- 1961 heeft de raad zich bereid ver ben nu gereageerd op de kwestie van de grenswijzigingen, die nu weer aan de orde is gesteld. De memorie van toelichting op het voorontwerp van wet g;»f dit college namelijk aanlei ding tot de volgende opmerkingen: 1. met erkentelijkheid namen wij kennis van de mededeling, dat het de minister van Binnenlandse Zaken verheugt, dat het provinciaal bestuur en hij de opheffing van de zelfstan digheid van de gemeente Oegstgeest niet noodzakelijke achten. Naar wij hebben mogen constateren is de handhaving van de zelfstandigheid vrijwel van het begin af het uit gangspunt geweest. 2. de raad heeft in zijn vergadering van 12 juli 1961 besloten er toe mede te werken, dat het gedeelte van de polder Broek en Simontjes, voorzo- veel gelegen ten oosten van de spoor baan" aan Leiden overgaat, terwijl hij er voorts op heeft gewezen, dat de grond over de Zijl, gelegen in de Bo- terhuispolder bij een grenswijziging in plaats van naar Leiden, naar Lei derdorp of Warmond diende over te gaan. De minister heeft dit voorstel over genomen. De grond ten westen van de spoorbaan zal bij Oegstgeest blij ven. zodat de spoorlijn zelf op Leids grondgebied komt. De grond over de Zijl wordt, indien het voorstel wet wordt, aan Leiderdorp toegevoegd. Na hetgeen indertijd over deze ge deelten van ons grondgebied is be sloten, zijn wij van oordeel, dat er geer. aanleiding bestaat tegen deze overgangen bezwaar te maken. 3 de raad heeft zich steeds ten sterkste er tegen gekant, dat het zuid-oostelijke gedeelte der gemeen te (de Mors en de terreinen be stemd voor de uitbreiding der Rijks universiteit) aan het grondgebied van Leiden zouden worden toege voegd Het onderhavige voorstel wijkt niet af van het voorstel, dat verle den jaar is gedaan. In de situatie is derhalve geen wijziging gekomen. De reeds meermalen tegen een grenswijziging naar voren gebrach te argumenten, n.l. de totstandko ming van het structuurplan voor de Leidse agglomeratie en de bereidheid van Oegstgeest om alle medewerking f. verlenen voor de uitvoering der plannen tot uitbreiding van de uni- veisiteit, blijven onverkort van kracht. Met klem wyzen wy de zienswij ze var de minister af die van oor deel blüft, dat overgang van dit ge deelte naar Lelden aanbeveling ver dient. Hel is ons bekend, dat van de zij de de» Rijksuniversiteit de voorge stelde grenswijziging niet noodzake lijk wordt geacht. Het argument, dat het gaat om de expansie van een universiteitscentrum, dat sedert eeu wen in Leiden is gevestigd en naus met die stadis verbonden, waardoor een indeling van zuidelijk Oegst geest bij Leiden aangewezen moet worden geacht, doet dan ook wel merkwaardig aan. De universiteit kent vooral voor de B faculteiten een uitbreiding, die nauwelijks te voorzien was. Dat men hierdoor genoodzaakt is buiten de grenzen van de gemeente Lelden te gaan. is begrijpelijk. Waar onze gemeente zich steeds bereid heeft verklaard, en dit ook metterdaad toont aan deze uitbreiding alle medewerking te verlenen, klinkt het wel vreemd, dat nu ineens een his torisch argument aanleiding moet geven tot grenswijziging. De universiteit toont door haar uitbreiding met de tijd mede te wil len gaan. Moge de minister dit ook doen, door niet vast te willen hou den aan een verouderd argument, namelijk dat persé de universiteit op Leids grondgebied moet staan. Zo redenerende, zou ook bepleit kunnen worden, dat de hoogleraren en de wetenschappelijke staf in Leiden be horen te wonen. De feiten zjjn ech ter anders: een groot deel van hen mogen wij tot de inwoners onzer ge meente rekenen. 4 aan het verzoek van Leiden om de psychiatrische inrichtingen Ende geest en Voorgeest en zo mogelijk ook de Jelgersmakliniek naar Lei den tc doen overgaan wordt geen gevolg gegeven. 5. in de vergadering van 12 juli klaard er toe mede te werken, dat aar. Rtinsburg een gedeelte van ons grondgebied vanaf Flora, ter grootte van plm. 80 ha, zou worden afge staan. De gemeente Rijnsburg heeftLL daarentegen bepleit, dat alle grond tot aan de Drie Witte Falen bij de ze gemeente zou worden gevoegd, daarbij tevens naar voren brengen de, dat de uitbreiding van de Rijks universiteit op de gronden bij de Drie Witte Palen niet ton uivoer ge bracht diende te worden Ncoh het een. noch het ander heeft genade in de ogen van de mi nister en van G.S. kunnen vinden. Het af te stane gebied is gelijk aan hetgeen in 1961 werd voorgesteld. Dit voorstel voor grondafstand biedt de gemeente Rijnsburg vol doend- mogelijkheid tot uitbreiding. Ten westen van de Rijnsburgerweg bevindt zich hoogwaardige cultuur grond. die de gemeenteraad van Rijnsburg wil aankopen voor over plaatsing van agrariërs, terwijl deze gronden en die ten oosten van de Rijnsburgerweg niet voor bebouwing in aanmerking komen. In dit verband verwijzen wij naar de beslissing van G.S. van Zuid-Hol land, d.d. 3 april 1951, waarbij is uitgesproken, dat tussen Oegstgeest en Rijnsburg een open. landelijke ruimte bewaard moet blijven en het ongewenst is, dat de bebouwde ker nen van Oegstgeest en Rijnsburg aaneengroeien. Bij K.B. van 13 mei 1952 is deze beslissing gehandhaafd en gezegd dat het landelijk karakter van de omgeving zich tegen bebouwing ver zet. Wij blijven van oordeel, dat aangevoerd, die een toevoeging van een zc groot deel van onze gemeen te aan het grondgebied van Rijns burg noodzakelijk maken 6. de minister erkent, dat de ge- biedsafstand. welke Oegstgeest zal ondergaan een zware ingreep moet worden geacht. Het heeft weinig zin om na alles wat in de loop der ja ren over de grenswijziging is gezegd, opnieuw op het voor en tegen uit voering in te gaan. Er wordt door de minister op gewezen, dat het vocrstel vanzelfsprekend het karak ter draagt van een compromis en het voor de hand ligt, dat het voor stel noch Leiden noch de randge meenten (geheel) zal bevredigen. Voor wat onze gemeente betreft, mogen wjj wel stellen dat het voor stel ons in genen dele bevredigt. Na de tegemoetkomende houding, die de raad in zyn vergadering van 12 juli 1961 ten aanzien van hel toen ge dane voorstel had aangenomen, mochten wij veronderstellen, dat van de zijde van G.S. en de minister hiervoor meer begrip zou worden ge toond. dan nu het geval is. Dat de gemeente Oegstgeest het offer van de grondafstand in zo sterke mate in het belang van de volkshuisves ting in Leiden bezien in het licht van de Haagse agglomeratie moet brengen, als nu wordt voorgesteld, achten wy de grenzen der redelijk heid te boven gaan. Oegstgeest wordt iu zijn bestaansmogelijkheid hier door meer beperkt, dan strikt nood zakelijk is. 7 wjj brengen verder onder de aandacht, dat in de memorie van toelichting abusievelijk gesproken wordt van de zogenaamde „Oranje- buurt", waar bedoeld wordt de „In dische Buurt". 8 dc minister stelt, dat niet ge concludeerd mag worden, dat voor Oegstgeest alle verdere ontwikke lingsmogelijkheden worden afgesne den. Tussen de Rijksweg, het Oegst- gcester Kanaal en de nieuwe oost- giens zouden nog uitgestrekte terrei nen voor verdere expansie ter be schikking staan. Het betreft hier de terreinen, waarop betrekking hebben de uit breidingsplannen Oegstgeest. Noord, Oegstgeest Noord-Oost en Overveer- polder. Grote gedeelten van deze plannen zijn reeds uitgevoerd of ko men binnen afzienbare tijd in uitvoe ring. Naar mag worden aangenomen, zal het nier bedoelde gebied binnen een termijn vano mstreeks tien jaar zjjn volgebouwd. Alleen blijft dan nog ter beschikking een klein gebied aan de overzijde van het Oegstgees ter Kanaal. Het argument, dat een „bevriezing" van de Leidse grenzen met het oog op de ontwikkeling van Leiden, niet. verantwoord zou zijn, geldt derhalve evenzeer ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van Oegstgeest. Ook hier zal een „be vriezing" van de gemeentegrenzen ontstaan, doordat een verdere uit breiding straks niet meer mogelijk is. Wij herhalen daarom datgene wat indertijd aan Gedeputeerde Staten is geschreven, namelijk dat het teleur stellend is dat op de verschillende punten, die betrekking hebben op de toekomstige ontwikkeling in de randstad Holland waarop de raad herhaaldelijk heeft gewezen met geen enkel woord wordt ingegaan. Ook nu is dit niet het geval. Resumerende stellen wij voor: a. d ein de raadsvergadering van 12 juli 1961 gedane bereidverklaring te handhaven tot afstand aan Lei den van een gedeelte van de Polder Broek- en Simontjes ten oosten van de spoorbaan, aan Leiderdorp van het gebied in de Boterhuispolder, en j aan Rijnsburg van een aan die ge- i meente grenzend gebied ter grootte van plm 80 ha; b. afstand van meer grond resp. aan Leiden en Rijnsburg onder handhaving van de reeds eerder aan gevoerde argumenten van de hand te blyven wyzen. Enige wijziging in troonopvolging Bij de Tweede Kamer is een voor stel ingediend tot wijziging van de grondwetbepalingen inzake de troon opvolging. De voorgestelde wijzigin gen komen er in hoofdzaak op neer. dat hetb egrip „stamhuis" in de grondwetsartikelen niet meer wordt gebruikt en dat de opvolgingsmoge lijkheden in de rechte linie worden verruimd* en in de zijlinie worden be perkt. Met dit voorstel heeft de regering de conclusies overgenomen van de staartscommissle voor grondwetsher ziening onder voorzitterschap van mr J. R. H. van Schaik. die op 6 ja nuari 1954 rapport heeft uitgebracht. Met het achterwege laten van het begrip „stamhuis" wordt beoogd, zo zegt de toelichting op het voorstel, dat een afbreuk meer wordt gedaan aan een van de waardevolste gedach ten de betreffende het koninklijk huis" de historische verbondenheid van het huis Oranje-Nassau met Ne derland Volgens de huidige grond wet behoren immers de kinderen van een regerende Koningin tot 't stam huis van de vader. Zo zou bij even tuele oovolging van Prinses Beatrix als derde stamhuis het huis Lippe- I Biesterfeld od de troon komen Dit moge in de grondwet besloten liggen, de staatscommissie meent niet mis te tasten, wanneer zij als haar oor deel uitspreekt dat naar het ge voelen van het Nederlandse volk het huis Oranje-Nassau zich, ook door de opvolging in de vrouwelijke linie, als regerend stamhuis voortzet. Exploiten niet „gewichtig' genoeg (Van onze Londense correspondent) Het sterke nationale gevoel van de Schotten is deze week in hoge mate gestreeld döor het of ficiële bezoek van Koning Olaf van Noorwegen aan Edinburgh. Het is uniek dat een buitenlands monarch met voorbijgaan van Londen een bezoek aan het noorden brengt en daar in aan wezigheid van de Engelse ko ninklijke familie op luisterrijke wijze is ontvangen alsof Schot land een zelfstandige staat is. De bijzondere aanleiding vormde de legering van Noorse troepen en het verblijf van de toenmalige kroon prins Olaf in Schotland gedurende dc oorlog, waarvoor de vorst nu zijn dankbaarheid wilde uiten. De Schot ten toonden in die dagen grote be wondering voor Olaf, die in Noor wegen had willen achterblijven om zijn volk tijdens de Duitse bezetting bij te staan, maar op advies van dc Noorse regering kwam hij naar En geland. „Noren zijn geen slaven", verklaar de h(j destijds in een radiorede, „en zij hebben er geen benoefte aan een Herrenvolk boven zich aangesteld te krijgen". Tussen Noorwegen en Schotland bestaan overigens andere, nauwe De Schotse westelijke eilanden wa ren meer dan 500 jaar Noors grond gebied en de Orkneys en Shetlands nog langer. De strijd tegen de Noor mannen smeedde de Schotten tot een natie aaneen. Later droegen Schotse troepen in Zweedse dienst bij tol de nationale herleving van Noor wegen. Bekende Noorse culturele kopstukken, onder wie de componist Ecvard Grieg. waren van Schotse oorsprong. Schotten en Noren heb- historische 'banden welke'lot [^"bepaalde karaktereigenschappen van dc Vikingen van duizend jaar 8ciPeen geleden teruggaan. Schotland was eeuwenlang hun eerste landings- Koning Olaf, wiens tante Koningin Alexandra, de echtgenote van de En- plaats, op w« „aar IVest-Europa. e. "eE^.n^kr'p'lle^ hoewel de Noormannen plunderden, droegen zij in aanzienlijke mate bij tot de grondlegging van de Schotse beschaving. In Schotse plaatsnamen en uitdrukkingen vindt men nog al tijd de Noorse invloed terug. Omge keerd vestigden zich ook Schotten in Noorwegen, waarvan bepaalde Schotse personennamen getuigen. Sandringham in Norfolk geboren en studeerde enige tijd in Oxford. Mor gen gaat hij onofficieel naar Lon den (Deze pagina is ongecorrigeerd) Het derde gebod Geen waarschuwing tegen godslastering Het parochiehuis in Warmond is De nieuwe joodse bijbelvertaling bijna voltooid. Het stichtingscomité in het Engels, waarin, zoals werd ge had gisteravond een aantal inwoners meld, gezegd wordt dat Mozes zijn OEGSTGEEST uit8enodi8d zicl1 °P de hoogte te ko- volk uit Egypte naar het beloofde men stellen van de verbouwing van land niet door de Rode Zee leidde, een paar zalen van De Burcht. I doch door de „Rietzee", een moeras- Voorzitter G. G. van Elburg was j achtig gebied by het tegenwoordige MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 okt. Veemarkt: aan voer stieren 8, melkkoeien 65, vette koelen 400, vare koeien 70. pinken 10, graskalveren 6. vette kalveren 114. nuchtere kalveren 32. vette schapen 60. fokschapen 210. vette lamm. 2073. drachtige zeugen 22. schrammen 210, biggen 675, geiten 14 stuks. Prijzen: stieren f 850-1050 per stuk, vette koeien f 2.30-3 per kg schoon gew., vare koeien f 400-890 p. st.. vette k...veren f 1.35-1.90 per kg levend gew., nuchtere kalveren f 1.20-1.40 ld., vette f 100-125 ld., vette lamm. f 100-130 ld., drachtige zeugen f 225-325 id., schram men 165-90 ld., biggen f 35-45 ld. Handel: melkkoeien rustig, vette koeien zeer lui, vare koeien stil. vette kalveren redelijk, nuchtere kalveren kalm. vette schapen goed. fokschapen kalm. vette lammeren vlug. drachtige zeugen zeer matig. LEIDEN. 19 okt. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: andijvie 25- 30, pronkbonen 38-41, snhbonen 73- 1.96, stambonen 1.10-1.15, kroten, ge kookt 35. spitskool 10-11, prei 12-15, spinazie 26-41, spruiten A 21-56, to maten 28-41, uien 16-19, winterpeen 21-25 per 100 kg. bloemkool 7-45, knol selderij 13-17, komkommers 14-29, sla A 2.10-8.40 per 100 stuks. AALSMEER. 18 okt. Chrysanten f'. bl. 65-95. ld. geplozen 15-25 p. St.. hrvsanten tros 100-180, Ornithogalum 35-65. Cyclamen 100-160, Iris 300-380, Gladiolen 20-30 per bos. Anjers: rood 25-38. roze 25-36. wit 20-32, Rozen: Roselandla 10-24, Parel van Aal-meer 8-18, Geh Dulsbcrg 12-24, Towny Gold 10-25, Carol 6-lü per stuk. ALKMAAR, 18 okt. Kaasmarkt Noteringen: Fabrleksedammer fl.96 Goud Re volvette 2 05 Handel goed. „Het verwende joelde Als een verwend jochie wordt losgelaten misdraagt hij zich schan delijk en er is dan niets met hem te beginnen. Zelfs de reclassering heeft niets met hem op." zo constateerde de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, die daarom tegen een 18- jarige kelner uit Oegstgeest een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 5 maanden eiste met aftrek van het voorarrest. De jongeman stond terecht wegens diefstal van een aantal autoradio's. Waarom hij die had gestolen? „De portier van een fabriek vroeg er mij om", zo verklaarde hij. „Het ging ook zo gemakkelijk want je schroeft die toestellen zo uit de auto's". „Maar begrijpt u dan niet. dat de autobezitters van wie die toestellen waren daarop ook prijs stelden?", merkte de presidente van de recht bank mevrouw mr. Minkenhof op. „Daar heb ik niet zo by gedacht", antwoordde verdachte. De officier van justitie herinnerde er aan. dat met verdachte al heel wat is afgedokterd. Hij heeft al in diverse tehuizen vertoefd doch er is geen goed garen mee te spinnen. „Hij doet maar wat hil wil en het gaat zo maar voortdurend in de richting van de gevangenis". Onder deze omstandigheden zag de officier dan ook geen heil in een ge deeltelijk voorwaardelijke straf. De verdediger, mr. P. de Clercq ad viseerde verdachte nog eens een kans te geven omdat hU beterschap heeft beloofd. Uitspraak op 1 november. WARMOND Padvindersactie voor jamboree Jamboree-nieuws heet het nieuwe orgaan, dat op het ogenblik in War mond wordt verspreid. Volgend jaar zullen in Griekenland 500 Nederland se verkenners ons land vertegenwoor digen. De léiding van de Warmondse Sadvindersgroep heeft gemeend, dat ier op zijn minst vier Warmondse verkenners behoren bij te zijn. Jamboree-nieuws laat zien dat dit lang geen eenvoudige zaak is, want zo'n uitzending kost heel veel geld. De Warmondse verkenners gaan daarom sparen en natuurlijk pro beren zy door middel van een loterij de reiskas „aan te dikken". Er zal in de komende dagen een boekje worden aangeboden getiteld „Een Internatio naal Grieks Paspoort", waarin alle bijzonderheden over de a.s. jamboree staan. verheugd dat een half jaar werken met succes is bekroond en hy dankte alle medewerkers. Tussen de beide fraai ingerichte zalen bevindt zich een keuken, die van alle gemakken is voorzien. De trap is ook geheel vernieuwd en heet nu Molstrap, omdat de leuning ervan geschonken is door kapelaan Mols. Hetp arochiehuis zal eerst volledig voltooid zijn wanneer de toneelzaal gereed is. Men gaat hiervoor sparen door middel van „Kruimeltjesfonds". De pastoor en wethouder Vergeer vonden dat er wonderen waren ver richt. Ds. Boonstra hoopte dat het gé- bouw het individualisme tegen zou gaan en zal bijdragen tot vergroting van de gemeenschapszin. Hierna bestond de gelegenheid om de zalen te bezichtigen. VOORSCHOTEN Anti-honger-actie In het kader van de wereldcam pagne tegen de honger houdt de NOVIB, de Nederlandse organisatie voor internationale bijstand, een col lecte. Voor dit doel wordt in de pe riode van 22 tot en met 27 oktober in deze gemeente huis aan huis ge collecteerd. Het plaatselijk Novib-co- mité bestaat uit burgemeester L. de Kool, pastoor J. Th. van Bemmelen, mr. B. C. de Die, H. J. van Eerde, drs. J. R. Eysink Smeets. pastoor G. J. de Greeve, ds. W. G. Metering, ds. E. Saraber. ds. K. Smit, dr. M. C. Tideman, mevrouw P. J. Versluis- Koning, mevrouw J. E. Wiertsema- van der Boom en C. van Meuis. WASSENAAR Nieuwe bepalingen in de pachtwet Op een drukbezochte vergadering van de Vereniging van oud-leerlin gen van landbouwonderwUs-inrich- tingen in huize Den Deyl heeft don derdagavond ir. J. Steenhuis van het bureau Grondzaken van de Holland se Mfj van Landbouw dc vraag be antwoord: „Wat gaat er veranderen na de opheffing van de Wet Ver vreemding Landbouwgronden?" De heer Steenhuis, die werd inge leid door voorzitter S. de Jong Szn zeide, dat het aflopen van de wet in ieder geval inhoudt dat de prysbe- heersing voor landbouwgronden per 1 januari aanstaande komt te ver vallen. Een aantal zaken, die tot nu toe in deze wet geregeld werden, zullen straks geregeld wor den in de Pachtwet. De nieuwe arti kelen in deze pachtwet zjjn door de Tweede Kamer al behandeld en zul- Suezkanaal, is door een aantal joodse geleerden op grond van bewaard ge bleven geschriften samengesteld. Het kostte de deskundigen acht jaar werk om de Hebreeuwse tekst van de Thora in modern Engels te vertalen en opnieuw te bewerken. Het derde gebod „Gy zult de naam van den Heere uw God niet ijdel ge bruiken, want de Here zal niet on schuldig houden wie Zijn naam ijdel hruiken, want de Heere zal niet on- Gasvoorziening in Z-Hollaiul De algemene raad van het inter communale lichaam Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland heeft in zijn vergadering tot leden in het College van Beheer, namens de zo genaamde A-gemeenten benoemd de heren J. M. H. Baars «Delft), H. van Es (Dordrecht), mr. dr. K. F. O. James (Gouda*, mr. R. M. van Ree- nen Cs-Gravenhage), P. S. Harmsen (Leiden), H. W. Jettinghoff (Rotter dam) en mr. M. J. M. van Kinderen «Schiedam». Tot plaatsvervangende leden voor deze gemeente zUn benoemd de heren P. C. Elfferich (Delft), mr. J. A. H. J. van der Dussen (Dordrecht), mr. J. W. Blankert (Gouda), mr. M. Vrolijk ('s-Gravenhage), S. Menken (Lei den), mej. mr. J. Zeelenberg (Rot terdam» en W. van Schooneveld (Schiedam). Namens de B-gemeenten zijn be noemd in het College van Beheer de heren drs. T. Spaan (Voorburg), L. J. den Hollander (Leerdam). G. Walstra Vlaardingen) en mr. J. J. Croles (Bodegraven). Tot plaatsvervangende leden voor de laatste gemeenten zijn benoemd de heren jhr. mr. A. Feith (Voor burg), L. van der Kolk (Leerdam), M. H. L. Weststrate «Vlaardingen) en H. J. Th. van der Heyden (Bodegra ven Mr. dr. K. F. O. James, burgemees ter van Gouda, werd benoemd tot voorzitter van de Algemene Raad en 't College van Beheer; de heer H. W. Jettinghoff. wethouder van Openbare Nutsbedrijven te Rotterdam, tot plaatsvervangend voorzitter. In zyn toelichting op de nota van het College van Beheer over het Gro ningse aardgas zei de voorzitter, dat de commissie Samenwerking Regio nale Organen Gasvoorziening zich reeds intensief heeft beziggehouden met de op komst zijnde wijzigingen in de energievoorziening in Neder land. HU zei dat de wens leeft dat ook de aardgasverkopen in de toekomst zullen geschieden aan de regionale organen en niet aan individuele ge meenten. Ook de leveranties aan de grote industrieën zouden via de re gionale organen dienen te geschie den. De voorzitter vreesde dat op den duur het raffinaderygas zou op houden te vloeien of verkocht zou BEURSOVERZICHT Internationale waarden wederom lager AMSTERDAM, 19 okt. Verreweg de grootste belangstelling heeft de beurs vanmiddag getoond voor de filmopnamen die. op verzoek van de Rijksvoorlichtingsdienst, plaatsvonden voor de film Holland today. De handel in alle hoeken van de hoofdfondsen was opnieuw zeer kalm. De stemming voor de interna tionale waarden was bepaald zwak. voor Philips zelfs zeer zwak. Dit fonds daalde ten opzichte van het vorige slotniveau circa twee gulden tot f 132.10. Unilever min zestig cent op f 122.30. Kon. Olie drie dubbeltjes lager op f 140.80. Aku min vier pun ten bij een notering op 341, terwyi Hoogovens er de brui aan gaven op 486, min negen punten. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week daalden Hoogovens deze beursweek circa vierentwintig punten. Aku. on danks de gunstige derde kwartaal- cyfers. twee punten lager. Philips min f 4.40. Unilevers brokkelden f3.60 af. Kon. Olie bijna een gulden. wanneer we de stemming van de beurs van deze we°k voor de hoofd fondsen de revue laten passeren, zien we dat maandag de tendentie licht verdeeld was. met Aku en Philips aan de vaste kant. Dinsdag gaf een vaste stemming te zien voor Aku op de gunstige derde kwartaalcyfers 1962. Woensdag waren de hoofdfondsen zwak door gebrek aan kopers. Don derdag was de tendentie ongeani meerd met geringe koersafwijkingen naar beide richtingen. Vandaag ga ven genoemde fondsen, zoals gezegd, een zwakke tendentie te zien. De aanhoudende lusteloze houding van Wall Street gedurende al deze dagen was hoofdzaak van de passieve hou ding. die het Damrak deze week aan de dag heeft gelegd. In Wall Street veroorzaakten flin ke verkopen donderdag forse koers dalingen. De baisse-posities op de Newyorkse beurs per 15 oktober zyn de grootste sedert juli 1958. Deze openstaande posities, die door aan- Het „onmiddeliyk laden en lossen van goederen", waarvan sprake is dU hetw achtverbod, heeft betrekking op goederen van een zekere omvang of gewicht. Deze interpretatie van het wachtverbod gaf vanmorgen da appèlkamer van de Haagse Recht bank. Het gebeurde in de zaak te gen een Leidse gerechtsdeurwaarder die zijn auto parkeerde op het Stad huisplein (waar een wachtverbod van kracht is) om enige exploiten in het stadhuis af te geven. Een po- litie-agent gaf de deurwaarder daar- een procesverbaal wegens over treding van het wachtverbod. De rechtbank bleek het eens te zyn met dp visie van de Leidse kantonrech ter: de deurwaarder heeft het wacht verbod overtreden omdat het ge wicht van de „goederen die hij moest „uitladen", te verwaarlozen is. De deurwaarder had zijn wagen el ders kunnen neerzetten en te voet naar het Stadhuis kunnen gaan. De deurwaarder werd veroordeeld tot een boete van vijf gulden (de kantonrechter had een boete van elf gulden opgelegd). Cassatie van dit vonnis is in overweging genomen. Oostduitse politiemannen hebben gisteren traangasgranaten en rook bommen naar 'n Westberiynse luid- I sprekerwagen geworpen, wat door do Westberlijnse politie eveneens met traangasgranaten werd beantwoord. De politie van West-Berlyn noemt dit de hevigste „botsing" sinds maanden. De Oostduitsers hadden het eerst by 15 traangasgranaten en 10 rook bommen gelaten, maar twee uur la ter wierpen zy op andere plaatsen nog eens 23 granaten en 8 rookbom men naar dezelfde luidsprekerwagen. De Westberlijnse politie reageerde door in totaal 28 traangasgranaten naar de andere zyde van de Muur te gooien. Werknemers van de Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij NBC die hebben meegewerkt aan het ver vaardigen van een film over de vlucht van Oostberlijners door een tunnel naar West-Berlyn, zyn door het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken tot persona non grata verklaard, zy worden ervan beschuldigd „de staatsgrens te heb ben geschonden". Hun namen zyn volgens het ministerie bekend en zy zullen geen voet in Oost-Duitsland mogen zetten. kopen gedekt moeten worden, vor men. aldus de beurs, een goede sti mulans wanneer het marktbeeld eens zal veranderen van een tot op heden lusteloze, tot een vaste stemming. Philips daalde in New York 3/4 dollar, waardoor dit fonds in Amster dam vandaag gedrukt in de markt lag. De Westduitse beurzen waren aan de vaste kant met koerswinsten van tien tot vijftien punten. Dit zette echter in Amsterdam geen zoden aan de dyk. Scheepvaarten rond het vorige slot niveau. Cultures gedrukt en de Staatsfondsen praktisch onveran derd. De aanstaande 41/4 procent lening KLM groot f125 min tegen 994 procent is er nu niet bepaald een „om even weg te brengen", aldus de beurs. Een groot bedrag van deze lening ls reeds op inschrfjvingsvoor- waarden geplaatst. In de lokale afdelingen waren de orders zeer dun gezaaid. De renteloze schuldbewyzen Bank voor Onroeren de Zaken werden hoger geadviseerd, nu van 1 Januari 1962 af vyf procent rente zal worden betaald. Vrijdag 19 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— worden tegen de prijs van 't aardgas, gezien ais een waarschuwing tegen I Hy voorzag dat voor verwarming irodslasltrini. doch tceen meinediz- steeds meer gas zou worden gebruikt godslastering, doch tegen meinedig heid. De interpretatie van de joodse commissie luidt „Gy zult niet valse lijk zweren bij de naam van de Heer, uw God, want de Heer zal niet on schuldig houden wie valselijk zweert by ZUn naam". De vertaling en bewerking van de vyf boeken van Mozes is gesteund met bydragen van meer dan 1700 particulieren en stichtingen. De totale kosten van het werk. dat in januari zal verschijnen, belopen ongeveer 250.000 dollar. len in de Eerste Kamer nog aan de orde komen. Gehandhaafd blijft op deze wijze het voorkeursrecht, dat de pachter genoot, als de eigenaar van land bouwgrond zijn bezit wil verkopen. De eigenaar wordt verplicht, de pachter van het voornemen van de verkoop in kennis te stellen. De pachter heeft daarna een maand de tyd om te beslissen of hU al of niet zelf tot aankoop zal overgaan. Maakt de pachter van zijn voorkeursrecht geen gebruik, dan is de eigenaar ge durende een jaar vry zijn bezit te verkopen. Koopt de pachter wel en is er overeenstemming over de koop prijs, dan kan de koop gesloten wor den. Is er echter geen overeenstem ming over de koopprijs, dan kan de eigenaar een taxatie vragen van de werkelyke waarde van de grond. Wil de pachter deze prys niet betalen, dan is de eigenaar weer een jaar vry om zijn bedrijf of grond te verkopen voor tenminste de taxatieprijs. Ir. Steenhuis wees er met nadruk op, dat de pachter alleen het voor keursrecht heeft, wanneer hij in het bezit is van een door de Grondkamer goedgekeurd contract voor de wette lijke termyn van 6 jaren voor land bouwgrond en van 12 jaren voor een hoeve. Er zijn nog enkele uitzonde ringen op het voorkeursrecht nJ. in geval van faillissement, van verkoop aan familieleden van de eigenaar, van boedelscheiding en in het geval grond volgens een goedgekeurd uit breidingsplan of volgens een verkla ring van B en W. bestemd is voor niet-agrarische doeleinden. Na een pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. plaats van olie en elektriciteit en dat deze ommezwaai investerin gen zou vereisen van tientallen en provinciaal gezien zelfs honderden miljoenen guldens. De cholera-epidemie in de streek rond Agats aan de zuidkust van Nieuw-Guinea vergt nog dagelyks slachtoffers. Twee weken na het uitbreken Van de ziekte bedraagt het aantal doden thans meer dan 80. In de laatste dagen zyn nog 3 dorpen door de epidemie aangetast. Het aantal cholerapatiënten. dat op het ogenblik In Agats wordt ver pleegd, bedraagt thans ruim 150. Zowel aan de oosteiyke als aan de westelijke kant van het besmette gebied werken thans groepen Euro pese en Papoea-verpleegsters onder leiding van doktoren dag en nacht om de inwoners van het gebied te vaccineren. Langs de zuidzyde van de streek be weegt zich een varende patrouille om toe te zien op de naleving van de quarantaine-maatregelen. Langs de noordzijde van het gebied heeft men reeds een barriere tegen de ziekte opgeworpen door uitgebreide vaccinaties tot in de kleinste kam pongs toe. Ondanks de uiterst moei lyke verbindingen is men er in ge slaagd voldoende hoeveelheden me disch materiaal naar Agats over te brengen. In kringen van de gezondheidsdienst houdt men rekening met de moge lijkheid, dat de cholera door Indo nesiërs naar Nieuw-Guinea is over gebracht. In de omgeving van Me- rauke, dat gelegen is op een af stand van nog geen 100 km van Agats, zyn zoals bekend in de maanden juli en augustus ruim 400 Indonesiërs geland, van wie niet bekend is of zy tegen de cholera zijn ingeënt. vorige Slotkoers koers v. heden. Ned *58 44 101 101 Ned '59 44 101 101 Ned '60-1 44 101 101 Ned '60 II 44 101 101 Ned '59 4V4 99fè 99% Ned '60 4V4 99H 99| j Ned '61 44 99 H 9911 Ned '53 34 95 94%X Ned Gb obi 34 78% b Ned '47 34 91H 5 91115 Ned *51 34 954 954 Ned '53 I-n 34 94 b 94ft Ned '50 I-II 34 934 934 Ned '56 34 87% 87fè Ned '48 34 84 Ned bel cert 34 88 8711 Ned '54 i-n 34 894 894 Ned '55 I 34 894 894 Ned '55 II 34 914 91H Ned *37 3 914 914 Ned G.b obi '46 3 924 S 9245 Ned dol In '47 3 884 88% Ned Inv cert. 3 9811 99 8 Ned 62-64 3 9911 100 Indië "37 3 994 Indië "37 A 3 944 944 Ned won b.l '57 6 1064 106H Ned w.bJ '58 44 1004 1014 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1044 1024 Ver HVA-my 1174 1167 B AKU 345% 341% Deli My cert. 136 50 135' Hoogovens cert 4954 485% Philips gem bez 134 10 131 90 Unilever cert 123 122,— vtrdtse Petr 6474 646 Kon P (50 f 20) 141.10 14060 Holl Amer lijn 117 117% Java China Pak 130% 1314 KLM 47 47 Kon Ned St boot 132H 134% Kon Paket My 130 1314 Stoom My Ned 128% 132 Niev Goudr cert 1044 1054 v Ommeren cert 232 2314 Kon Rott Lloyd 122 in* N Scheepsv Unie 119% 1204 NIET ACTIVE OBLIGATIES Prov.l en GemJeningen Adam '47 <34)3 idem 48 (34).. R'dam '52-1 <44> ld *37 [-11 (34) Z-Holl *55 4 4.. Bankwezen Bb N Gem 58 54 ld NWB'52 <4 4» BVG rsbr f 500 BVG rsbr "52 944 944 9C 944 984 103 98 V« 2124 1454 1034 984 213 145\ Industr Obligaties Philips DoU *51 894 894 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten vorige Slotkoers koers v. heden. 1094 85 844 85 844 87% 87% 88% 884 84 81V4 81% 81% 914 914 914 93% 93b 88 884 96 87 874 10574 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam'51 124 A'dam 56 I 24 A'dam "56 II 24 A'dam *56 UI 24 Eindhoven '54 4 Enschede '54 24 Den Haag'52 124 Idem n 24 R'dam '52 I 24.. Idem n 24 Idem '57 24 Utrecht *52 24.. Z.-Holl. 1957 24 Zuid-HoU '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunle f50.-.. Robeco Unltas f50.- Ver Bez v 94 f 50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert. Ned Handelmy Rott Bank Twentsche Bank Senembab Industrie Ondernemingen Albert Heyn 572 Berkei's Pat2104 Borsumlj- Wehry 664 Calvè Delft eert. 640 ElectrolasmiJ 538 K Pap. v GeJder 252 K Ned Grofsm 151 Holl Constructie 4434 Ing our v B-ntj 182 Internatio 1884 v Kemp en Beg 156 4 Kon Zout Ketjen 688 Leidse Wolspxy 385 Miiller en Co NB 308 Ned Kabelfabr 471 Philips pref 53.90 Rott Droogd MU 394 Ver Touwfabr 3924 Walvisvaart 88 Wemlk's BetjnU 184 Wilton FeUenoord 252 v Wtlk Heringa 79% Zaalberg 113 172.50 172 197 196 450 450 116 115.50 361% 36474 31 31 222% 222 330 339 340 4 345 307 303 350 Mynbouw en petroleum Billton 2de r 434 Kon Petr (f20) 138,— Amerik. foodsen Canad Pacific R 20fi Intern Nickel 59 Anaconda 374 Bethlehem Steel 294 Cities Service 464 General Motors.. 53 Kennecott 614 Republic Steel 304 Shell OU 31 ft Union Pacific 29% Un States Steel 404 567 210 67 636 530 250 150 442 179 187 M 3014 471 53.90 390 3924 884 1844 250 436 138.— 20H 58 4 36 M 28", 46% 534 •Oft 31 ft 29 ft 394 Bieden t> Laten x Ex-divldend d Exclaim o

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9